HELDERSCHE EN N1EIIWED1EPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1884. N°.127. Woensdag 22 October. Jaargang 42. 17) NADIA'S GELOFTE. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs, per kwartaalf 0.90. a franco per post 1.20. Uitgever A. A. BAKKER Oz. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentién: Van 14 regels 60 cents, elke regel ineer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Blnnenlttna. De treurige toestand van de liberale partij, de groote verwarring en het nadeel, dat 's lands belangen hebben ondervonden, zijn, zoo lezen wij o. a. in de Middelb. Crt., een gevolg van de ondoordachte handelwijze van den vroe- geren premier, den gewezen minister Kappeyne. Toen in 18711 eene ministeriële crisis ontstond, tengevolge der ver werping van den kanalenwet, weet men, dat de heer Kappeyne als voorwaarde oin aan te blijven stelde: Grond- wets-herziening. Deze moest geschieden, en toen aan zijn eisch niet kon worden voldaan, legde hij zijne portefeuille neer. Het was voorzeker een gewaagd spel om zoo on doordacht en plotseling met een plan van zulk eene wijde strekking voor den dag te komenmaar de houding van den toemaligen premier zou nog te rechtvaardigen geweest zijn, wanneer zijn voorstel tot Grondswet-herziening de sporen had gedragen van ernstig en goed doordacht te wezen. Nu dezer dagen de schets, die hij indiende, bekend is geworden, is gebleken, meent do Middelb. Crt., dat die te veel sporen van overhaasting droeg. Het blad kan zich zeer goed begrijpen, dat zijn collega's, die van dat fameuse voorstel niets wisten, hem hun steun verder ontzegden. Op zulk eene wijze tracht men geen brandend Vraagstuk als Grondwets-herziening op te lossen, en voor zulk eene verandering als de heer Kappeyne voorstelde legt men niet zooveel in de waagschaal. Van het oogenblik, dat hij dit deed, toch dagteekent de schromelijke verwarring in de liberale partij. Dat voorstel, zoo eenvoudig, heeft aanlei ding gegeven tot een berg van moeielijkheden, van onaan genaamheden en, wat erger is, van achteruitgang der liberale partij. Daaraan een einde te maken, is een hoogst moeielijk werk, omdat het kan gepaard gaan met de neder laag dier partij op staatkundig gebied. Zulk een ondergang kan strekken tot loutering, tot verbetering wellicht. Am sterdam zal waarschijnlijk een geneesmiddel toepassen, dat daar, maar daar ook alleen, zegt de Middelb. Crt. kan worden gebezigd. De heer Tak zal waarschijnlijk vallen en, hoezeer wij het betreuren, onzen vroegeren Afgevaardigde, den man, dien wij om zijne bekwaamheden en zijn ijver steeds waardeerden, te moeten zien heengaan uit de Kamer, de heer Wertheim had gelijk toen hij zeide, dat, bestaat er geene kans om de hoognoodige aansluiting te verkrijgen, de heer Tak zijn zetel moet ruimen. Maar Naar het Fransch van Henri Gréville. Vervolq.) Zie Nadia, men heeft langen tijd en niet zonder reden den spot gedreven met parvenu's, in den zin van rijk geworden mcnschen, waarom zou men het niet even goed kunnen doen met mcnschen, die enkel hun geest hebben ontwikkeld en bijge volg parvenus's van het verstand kunnen genoemd worden Deze zijn nog minder te verontschuldigen dan de eersten, want hun verstand moest hen juist voor zulk een dwaasheid vrijwaren En denk nu niet dat ik lieden van hooge geboorte wil voorspreken prins Mourof, mijn neef van moedcr's zyde, brengt zijn dagen door in gezelschap van zijn jockeys en de nachten met Engelsche boksers; men zou hem voor een paardenkooper houden als men hem hoort spreken. Hij is het tegenovergestelde van een parvenu en in alle opzichten achteruit gegaan! En al is hij een prins, toch gevoel ik geen greintje achting voor hemMaar het is mij een raadsel dat zij, die door noesten arbeid degelijke kundig heden hebben kunnen vergaren, geen beleefde en nette manieren willen leeren. Gij hebt gelijk, papa, zeide Nadia, toen hij even ophield om adem te scheppen en toch geloof ik dat de menschen, waarvan gij spreekt, langzamerhand de noodzakelijkheid zullen inzien van deze uiterlijke vormen, die waarlijk van grooter belang zijn dan men dikwijls meent. De prins schudde ongeloovig het hoofd. Geloof het toch niet, zeide hij. Rusland ondervindt op dit oogenblik de terugwerking van een despotischcn toestand van zaken, dien het lang verduurd heeft, maar waartegen het zich nu begint te verzetten. Je waart van plan een man van mindere afkomst te huwennooit zal Korzof vermoeden wat hij je bespaard heeft! Maar ik zou nooit mijn toestemming gegeven hebben en wij zouden verscheiden jaren in onmin hebben doorgebracht, terwijl wij nu, dank zij zijn offer, zijn grootheid van ziel, een gelukkig leven leiden, met alle uitzicht op een gelukkige toekomst. Je bent niet de eenige die zulk een gril heeft gehad. Er zijn nog wel anderen ook geweest, maar dat waren niet zulke stijfhoofdige jonge dames. Zij zijn geëindigd met officieren, ridders of geattacheerden aan het ministerie van buitenlandsche zaken te huwen. Toch zijn de jongelieden van den tegenwoor- digen tijd niet geheel ontsnapt aan den invloed van die dwaze denkbeelden betreffende gelijkheid enz. De manieren worden minder streng in acht genomen dan vroeger.... Maar eertijds werden zij wel wat overdreven En nu slaat men tot een ander uiterste over... Weet je wel, Nadia, dat weldra in Rusland zich hetzelfde verschijnsel zal voordoen wat reeds in Duitschland bestaat: een klasse van menshen, mannen en vrouwen, zeer ontwikkeld, geleerd zelfs, die onze tegenwoordige maatschappij stormenderhand willen vermeesteren, die alle goede zeden en goede manieren op zij zetten, alles omver gooien, zelfs de macht van het verstand nietig verklaren zullen, zoodat door een vreemdsoortige redeneering, die zij alleen er op na honden, alle menschen gelijk zijn en de eerste dc beste domoor met Plato op één lijn zal staan! En dat zullen de parvenus van het verstand weten tot stand te brengen! Zet die denk of elders dat middel aan te raden is. daaraan blijft de Middelb. Crt. twijfelen en zij vindt bet zelfs gewaagd, het te beproeven. Belangrijke gebeurtenissen staan voor de deur; wij bevinden ons op een keerpunt en de naaste toe komst kan ons eene verandering brengen van ver strekkende gevolgen. Maar in ieder geval kan er eene zuivering in de politieke atmosfeer plaats hebben. Behoudt de liberale partij hare meerderheid, dan hoopt de Middelb. Crt., dat zij van een ander gehalte zal wezen dan de tegenwoordige, degelijker en steviger. Gaat zij er onder, dan zal dit de laatste vrucht wezen van het politieke spel van Kappeyne 1879, en, naar het blad hoopt, het begin tevens van een vernieuwd leven der liberalen, een leven van toewijding aan 's lands belangen en niet aan persoonlijke veeten. Want in hoofdzaak, het is te Zaandam en nu weer te Amsterdam gebleken, is men het over politieke vraagstukken nog steeds eens. De jonge ijsbeer, door de Willem Barends aangebracht aan Artis te Amsterdam geschonken, is daar bereids opgenomen. Men schrijft ons uit Dirkshorn, gemeente Haring karspel, dd. 18 dezer: KHeden werd alhier onder de leiding van den districts schoolopziener, den heer dr. W. B. J. Van Eijk een ver gelijkend examen gehouden voor de vervulling der vacee- rende betrekking van Hoofd der gemeenteschool te Kerk buurt. Van de 10 sollicitanten, die zich hadden aange meld, namen 5 aan het examen deel. Het examen werd door B. VV. en de leden van den Gemeenteraad bijgewoond. Als deskundigen waren bij dit vergelijkend onderzoek werkzaam de heeren J. F. Berk, van den Helder en C. A. de Braai, van Burg op Texel." Uit West-Indië komen berichten nopens ongeregeld heden, op sommige plantages voorgevallen. Op Vrijdag 5 September jl., in den loop van den voormiddag, hebben de koelies op plantage Zoelen zich ernstig verzet tegen de districts-autoriteiten en den directeur der plantage De commissaris en de secretaris zijn verwond, en de directeur is zoodanig afgeranseld, dat zijn lichaam geheel en al met builen is overdekt. De hulp van de militaire macht op fort Nieuw-Amsterdam is toen ingeroepen. Onder bevel van den burgerkapitein hield deze de belhamels in bedwang. Ook onder de koelies op de plantage Zorg en Hoop is verzet uitgebroken. Verschil omtrent de werkzaamheden i had aanleiding gegeven om een der blankofficiers duchtig te mishandelen. Toen de gerequireerde districts-commis- saris daarop met zes gewapende maréchaussees op die plantage aankwam om een onderzoek in te stellen, posteerde een gewapende koeliemacht zich tegenover hem. Een militair detachement, sterk 50 man, onder bevel van den lsten luitenant K. M. Van Pesch, is daarop naar de plantage Zorg en Hoop vertrokken. Het kanaal AlmelooNordhorn is jl. Vrijdag aan besteed. Minste inschrijver was de heer P. Van de Koolnijk, te Heerde, voor f 794.fi00. De begrooting bedroeg f 834,000. De Werkmansbode wijst, naar aanleiding der statuten van een paar naainlooze vennootschappen, dezer dagen in de Staatscourant opgenomen, op 't feit, dat de winst, door de bedoelde fabrieken te behalen, geheel en al onder aandeelhouders, commissarissen en directeur zal worden verdeeld en er voor de werklieden niets overschiet. Het blad had verwacht, dat liet voorbeeld, door de heeren Van Marken e. a. gegeven, gunstiger zou hebben gewerkt en dat men bij dergelijke zaken meer op de belangen van de werkkrachten, in de zaak noodig, zou letten. De opmerking verdient behartigd te worden. De burgemeesters der kustplaatsen aan de Zuiderzee zijn aangeschreven om, zoo spoedig iets te hunner kennis komt van wrakken, die in de Zuiderzee worden gevonden, daarvan onverwijld kennis te geven aan den inspecteur van het Loodswezen te Willemsoord. De heer D. D. Veth, de leider van den Nederlandschen onderzoekingstocht door Zuid-Afrika, is, naar de Amster dammer verneemt, in goeden welstand te Funchal (Madera) aangekomen. In een brief, den 4 dezer op de reede van Funchal geschreven, meldt hij, dat de reis van Hamburg af, vanwaar hij den 26 September vertrok, zeer voorspoedig is geweest.. De paarden en honden, door hem medegenomen, genoten een goede gezondheidover de equipage en zijn medepassagiers, allen geëmployeerden van Duitsche handels huizen op de kust van Afrika, spreekt hij met grooten lof. Zijn eenige klacht geldt de dwaze quarantaine-maatregelen der Portugeesche Regeering, die hem belet hadden te Funchal voet aan wal te zetten. beelden, als je kunt, van je af. Het komt omdat zij het woord gelijkheid in twee verschil lende beteekenissen gebruiken: de zedelijke gelijkheid en de ge lijkheid voor de wet.... Hei, hei, hei, zoo diep denken zij niet door! Zij raken in hun eigen denkbeelden zoodanig verward, dat zij er zelf niet uit kunnen komen en die het hun aan 't verstand kan brengen is knap! Zij laten dc zaak veel liever in het duister! Heb je wel eens op straat ontmoet juffrouwen, in het zwart gekleed, zonder crinoline, met een portefeuille of een boek onder den arm, het haar kort afgeknipt onder hun hoed, met een blauwe bril, die hun oogen geheel bedekt? Dat zijn de dames nihilisten; tot op dit oogenblik wordt hun dwaasheid beschouwd als een be lachelijke aanstellerij, maar de tijd zal misschien eens komen, dat men wel genoodzaakt zal zijn er acht op te geven. Men begint met de noodzakelijkheid van nette manieren te ontkennen en men eindigt met het bestaan van het zedelijk gevoel weg te redeneeren.... Nadia, knoop, wat ik je bidden mag, de oude betrekkingen weêr aan, vertoon je wat. meer in de wereld en geel je dochter ten huwelijk aan een man van lioogc afkomst, zelfs wanneer hij geen genie heelt. Ilij moet de achting voor de vrouw, van zijn vrouw, waard zijn. Laat hij haar ooren niet onaangenaam aandoen door ruwe woorden en haar gevoel niet kwetsen met kofBehuismanbren. Geef vooral acht of hij zedelijk gevoel bezit, want we hebben daarvan niets meer voor 't ver liezen, en wanneer het zoo voortgaat als nu, dan zal men er over twintig jaar geen spoor meer van kunnen vinden. Nadia had aandachtig geluisterd. Gij hebt gelijk, zeide zij eindelijk; ik zal in de wereld terugkeeren. Mijn onverschilligheid mag niet nadeelig zijn voor mijn kinderen; ze zijn nog wel klein, maar.... Maar omdat je het voornemen hebt hun een lib-raio op voeding te geven, en dat keur ik niet af, zoek daarom een tegen wicht in den omgang, met welopgevoede, beschaafde menschen van je eigen stand. Het was alsof de prins door het onderhoud met zijn dochter haar een soort van zedelijke nalatenschap had gegeven. Misschien ook had hij met zooveel geestdrift en overtuiging gesproken, omdat hij zich niet zoo wel gevoelde als gewoonlijk. Weinige dagen na dit gesprek werd hij bedlegerig en dc aanhoudende zorg van zijn schoonzoon kon hem niet redden. Als ik beter had kunnen worden dan zou je me wel ge nezen hebben, niet waar? zeide hij in een zijner laatste heldere oogenblikken tot Kurzof. Wij hebben ons ten minste niets te verwijten. Wees gerust, mijn zoon, wij zijn zeer gelukkig te zamen geweest, mijn wenschen zijn vervuld Waak over de opvoeding van je kinderen en maak er voora! rechtschapen mcn schen vanhun getal wordt met den dng kleiner.... Hij stierf zonder doodstrijd, bijna opgewekt gestemd, zooals hij het zijn geheele was geweest. Zijn kleinkinderen werden de erfgenamen van zijn groot fortuin, waarvan de renten, volgens zyn wil, tot hun meerderjarigheid moesten gekapitaliseerd worden. Aangezien mijn dochter alles heeft wat zij wenscht, luidde het testament, geloof ik geheel in haren geest te handelen, tluor mijn bezittingen na te laten aan mijn kleinzoon Pierre en mijn kleindochter Sophie, als een herinnering aan hunne grootouders. Rouhine werd diep betreurd. Hij behoorde tot die aantrek- kelijke menschen, welke onder een waas van vroolijkheid en luchthartigheid, groote hoedanigheden verbergen, zoodat de wereld eer3t na hun dood recht laat wedervaren. Nadia en haar man misten meermalen zijn helderen blik en scherp oordcel in wereld- schc zaken. Zij besloten dc laatste raadgevingen van hun vader op te volgen, door de oude vrienden weer op te zoeken, waar mede zij, tot op het oogenblik dat de groote onderneming al hun tijd in besla; nam, altijd zoo aangenaam hadden omgegaan. De rouw noodzaakte hen echter zich voor eenigen tijd van de wereld af te zonderen. Er werd besloten, dat Nadia met hare kinderen zou vertrekken naar hunne grondbezittingen te Smolensko, die dringend behoefte hadden aan het nauwlettend oog van den meestei en dat Korzof twee maanden later bij hen zou komen, wanneer de vacantictijd, dien hij .er elk jaar afnam, zou zijn aangebroken. Nadia vond bij haar aankomst buiten, zeer veel veranderd. De emancipatie was ook daar doorgedrongen en verleende den boeren andere rechten. Zij hadden er niet veel begrip van, en meende, dat men. door hun niet minstens de helft van de op brengst der domeinen toe te kennen, hen te kort deed. Te midden van tien strijd der belangen waren zij echter vrij handel baar, dunk zij de vele goedheden, die de prins hun hij zijn leven had bewezen. De oude Stépline was doodzijn zoon had hem in zijn be trekking opgevolgd. Sedert zijn huwelijk had hij alle behaag zucht aan kant gezet en was zijn toilet er niet op vooruitgegaan. Zijn Europecsche kleedcren, want hij trok den neus op voor den kaftan, dien zijn vader droeg, werden bij een Duitsch kleeder- makertje in de buurt gemaakt, en waren alles behalve van een Engclschen snit. Zijn vrouw was zoo rond geworden als een tonhij was vermagerd en zijn lange vingers, die uit zijn nauwe mouwen kwamen, gaven hem iels zeer schraapzuchtigs, waartoe zijn geheele uiterlijk bovendien meewerkte. De eerste maal dat hij bij Nadia werd toegelaten, den dag van haar aankomst, vond zij weer dezelfde uitdrukking op zijn gelaat terug, die haar eenige jaren geleden tegen haar vader deed zeggen„die man haat ons." En waarlijk kostte het hem zichtbaar moeite onder voorkomende manieren en onderdanige woorden een verkropte haat en lang verholen wrok te verbergen. Deze man, die zijn geheele leven ondergeschikt zou moeten blijven, kon Nadia niet vergeven, dat zy altijd rijk, altijd een groote dame, misschien altyd schoon zou zijn, terwyl zijn vrouw slechts een vormeloos, belachelijk schepsel was. Mevrouw, zoudt ge me willen toestaan, mijn kinderen aan 1 u voor te stellen? vroeg hij. Hoewel hij de gewone beleefdheidsvormen steeds in acht nam, j had hij van de overdreven eerelitels, volgens het oude systeem, I voorgoed afstand gedaan en verwaardigde zich zelfs niet, Nadia den titel van gravin te geven, die haar toch toekwam. Welzeker, zeide Nadia vriendelijk. Zij riep haar zoon en dochter, die in de kamer daarnaast speelden, terwijl Féodor zijn j kinderen haalde. Hij kwam weldra terug, twee jongens, waar- j van dc oudste ongeveer negen jaar scheen, en de tweede nauwe lijks vier en twee meisjes 'met slordig haar en wyde wollen jurken, maar met frissche wangen en schitterende oogen, voor zich uit duwende. I Je bent rijker dan ik, zeide Nadia glimlachend, j Zy strekte de hand uit, om de kinderen naai- zich toe te halen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 1