RENTENenFORTUIM keg.' De man keek raar op, toen men hem aan 't verstand bracht, dat men dóór wel aan elkaftr bindt, doch niet loBstrengelt. In de zaak van den commissionair in effecten Wijtman werd gisteren door het Openbaar Ministerie bij het Gerechts hof te Amsterdam zes jaren tuchthuisstraf geëischt. De kassiers F., te Breda, zijn tot 5 jaren tuchthuis straf veroordeeld. De zwarte Oldenburger Poland-C'hina varkens, welke op de Internationale Landbouw-Tentoonstelling te Amsterdam zoozeer de aandacht hebben getrokken, zullen in Limburg worden ingevoerd. De heeren Merckelbach en Magnée, respectivelijk voorzitter en onder-voorzitter der Maatschappij van Landbouw in Limburg, hebben ieder een fokbeer en fokzeug van dit Amerikaansche ras ontboden, welk voor beeld ook door andere particulieren en door dorpscasino's zal worden gevolgd. Het is, zegt men, eindelijk aan Koch gelukt, den kommabacillus direct op dieren over te brengen en daardoor bij deze de cholera te voorschijn te roepen. Zuiver gecul tiveerde en levende kommabacillen zijn door inenten op konijnen overgebracht. De dieren werden ziek en waren spoedig dood, onder cholera-achtige verschijnselen. Bij de sectie vond men in de darmen van deze dieren komma- bacilen. Daaruit blijkt dus, dat inderdaad de kommabacillus de oorzaak is van de cholera. Ook is door Koch mede gedeeld, dat de onderzoekingen in het Rijks-gezondheids ambt hebben geleerd, dat de bacillen, door Finkler en Prior gevonden bij cholera nostras, niet overeenkomen met den cholera-bacillus van Koch. Het zijn drie verschillende soorten van bacteriën: een mikrokokkus, een staafjesvormige bacterie en een soort van kommabacillus. Alle drie hebben echter geen verwantschap tot den Koch'schen kommabacillus. De kommabacillus van Finkler bij cholera nostras onder scheidt zich door zijn dikte en plompheid van den bepaald fijnen kommabaeillus der Aziatische cholera. KIESVEREENIGING HELDER. VERGADERING op WOENSDAG 99 OCTOBEH 1§§l. Voorzitter mr. J. W. Lasonder. Na de opening der vergadering en het lezen der Notulen, werd door den heer T. Mooy verslag uitgebracht van de door den heer Bouricius en hem bijgewoonde vergadering der Centrale Kiesvereeniging, op Vrijdag 17 dezer te Alkmaar gehouden. De Voorzitter bracht dank aan den verslaggever en de vergadering vereenigde zich met die verzekering van erkentelijkheid door bijvalsbetuigingen. Door den Voorzitter werd nu aan de orde gesteld de bespreking van de gedragslijn, te volgen na de beslissing, te Alkmaar ge nomen in 't belang van de candidntuur des heeren de Bruyn Kops. Ofschoon hij de keuze der candidaten aan de vergadering wil overlaten, geeft hy als zijne meening te kennen, dat deze Ver- eeniging consequent moet blijven aan haar in de vorige vergade ring uitgedrukt gevoelen. De heer Beijerinck verklaart daarop de candidatuur van den heer De Bruyn Kops te steunen, ten einde de eenheid der liberale party niet te verbreken. Dit gevoelen wordt herhaaldelijk ondersteund door de heeren Mooy, Oudenhoven en Uurbanus, die op het gevaar wyzen, dat er zou ontstaan uit de verdeeldheid der liberale party. De heer Vries bespreekt de wenschelijkheid van de candidatuur des heeren De Beaufort en ziet geen gevaar, al zyn er ook twee candidaten van de liberale party. De heer Kempe beveelt de keuze aan van candidaten uit dit district, als blijk van zelfstandigheid. De heer Bouricius plaatst zich mede op een zelfstandig stand punt, en wijst daartoe op't vigeerend reglement der Vereeniging. Hij keurt de handeling te Alkmaar af, waar men candidaten stelt en ze daarna een verklaring van ontevredenheid uitreikt. De heer Verhey pleit mede voor zelfstandigheid en keurt de zending naar Alkmaar af. Verschillende sprekers doen hierop uitkomen, dat adverlentiën en strooibiljetten machtige hulpmid delen zijn om de keuze van eigen candidaten te bevorderen. De heer Von Brucken Fock komt terug op de motie, door hem in de vorige vergadering gesteld en bij meerderheid van stemmen aangenomen. Hij steunt de candidatuur van den heer De Beau fort. Nadat de heer Brouwer had doen uitkomen, dat men eene mogelyke herstemming niet heeft te vreezen en dat men wèl zal doen door te protesteeren tegen de handelingen in de Centrale Kiesvereeniging, sloten de heeren Arkenbout Schokker en Haremaker zich in hoofdzaak daarbij aan. Daarentegen werd door de heeren Oudenhoven en Beijerinck nog eens gewezen op het gevaar voor een nederlaag. Tegen het einde der beraad slaging werden, daar de keuze nu blijkbaar geheel vrij zou zijn, en afgescheiden van de beslissing te Alkmaar, namen van nieuwe candidaten genoemd. De heer Van der Vegte, die zoo min den heer Van der Kaay als den heer De Bruyn Kops herkozen wenscht te zien, noemt den naam van den heer Levy. Verder worden als candidaten genoemd de heeren S. T. Land en L. Haremaker, luitenants ter zee lste klasse, C. Ten Bosch, kapt.- luit. ter zee, en I. B. Verhey, kapt. der mariniers. Laatstgenoemde wenschte echter niet in aanmerking te komen. Door de heeren Land en Haremaker werden politieke geloofs belijdenissen afgelegd de strekking daarvan was, dat zij „gematigd liberaal" tot leuze hadden. Eindelijk werd tot stemmen overgegaan. Bij de eerste stemming werd de heer Van der Kaay tot candidaat gekozen met 24 van de 37 stemmen. De verdere stemmen waren aldus verdeeld: De Bruyn Kops 15, De Beaufort 13, Haremaker 8, Land en Ten Bosch ieder 4 stemmen, Levy en vice-admiraal Van Rees ieder 1 stem, 1 briefje in blanco. Bij de daaropvolgende herstemming werd tot tweeden candi daat gekozen de heer De Beaufort met 18 stemmen, terwijl 17 stem mep op den h,eer De Bruyn Kops berden uitgebracht Van onwaarde 1, blanco 1. Aan het Bestuur werd opgedragen, aan het thans genomen besluit uitvoering te geven, en de keuze der aangewezen candi daten te bevorderen. Door den Voorzitter werd nu aan dc orde gesteld de behan deling van het tweede punt der agendaDe wenschelijkheid van uitbreiding van 't spoorwegverkeer met nog een trein, die, even als de markttrein op Vrijdag en Zaterdag, dagelijks hier te 4 uren zou aankomen. Aan het Bestuur werd opgedragen in 't belang dezer zaak bij de betrokken autoriteiten de vereischte stappen te doen. De vergadering werd hierop gesloten. met hun und,erwijzers, ambachtslieden, geestelijken van onderscheiden kerkgenootschappen enz. enz. zijn naar Ramsgate gekomen, allen om den hoogbejaarden grijsaard hun vereering aan te bieden. misverstand bestaat.... Het woord was met overleg gekozen, maar de intendant had reeds aan de uitdrukking of het gelaat van Korzof bespeurd, dat hij ongemaskerd was. Hij was echter niet geheel onvoor bereid. Men gaat niet dagelijks om met bedrog en oplichterij, zonder bedacht te zyn op een onaangename ontdekking, hetzij vroeg of laat. Zijn sluw doorzicht kwam hem weer te hulp en hij zag ook nu weer kans, op een schijnbaar eervolle wijze uit zijn neteligen toestand te geraken. Hij verloor zijn betrekking, hij gevoelde zeer goed dat in ieder geval zijn paspoort geteekend was, maar hij hoopte zijn eer nog te kunnen redden. Hy stond met een trotsche houding op en bleef recht voor Korzof' staan. Ik begryp, zeide hij met een bewogen stem, dat ik belasterd ben. Ik wist dat het eens zoo gaan zou. Met een diep gevoel van weemoed vervuld, zie ik my verplicht, nu ik met innig leedwezen bemerk het vertrouwen van mijn meester te hebben verloren, u, mijnheer de graaf, zoo spoedig mogelyk mijn ontslag tc vragen. Korzof stond een oogenblik verbaasd over zulk een verregaande onbeschaamdheid. De zaak was op deze wijze echter zoo spoedig tot zulk een gewenschte oplossing gekomen, dat hij waarlijk moeite had zijn lachlust te bedwingen. Dat treft zoo goed als 't kan, zeide hy. Ik had u juist willen verzoeken uw ontslag in te dienen; gij hebt mij dus die onaangename taak bespaard. Ik ben u daar zeer dankbaar voor, mynheer Stépline. (Wordt vervolgd.) Buitenland. De Tichbome-pretendent, die tien jaar geleden zoo veel van zich hooren deed, en wiens proces destijds zoo groot opzien baarde, heeft thans zijn straf ondergaan (hij werd veroordeeld wegens meineed) en is onder politie toezicht hij werd tot 10 jaar veroordeeld op vrije voeten gesteld. Het getal van hen, die in hem den recht- matigen erfgenaam van het groote fortuin der Tichborne's zien en groote sommen bijeenbrachten tot zijne verdedi ging, zal inmiddels wel eenigszins afgenomen zijn. Hij zelf blijft beweren, dat hij de op jeugdigen leeftijd uit Engeland verdwenen lord is, en het is een feit, dat de oude moeder indertijd in hem den verloren zoon herkende. Zijne in- vrijheid-stelling zal dus in elk geval wel aanleiding geven om de kwestie weder op te rakelen. Eenige biographische opgaven uit het leven van den grooten Israëlitischen weldoener Sir Moses Montefiore, die Vrijdag zijn lOOsten geboortedag viert: Geboren 24 October 1784 te Livorno, als oudste der 9 kinderen van Jozef Elias Montefiore, van Londen afkomstig. In 1812 gehuwd met mej. Judith Cohen, van Londen. 1 Mei 1827. Eerste bedevaart naar 't Heilige Land, waar hij zijn toekomstigen vriend Mehemet-Ali Onder koning van Egypte, ontmoet. Aankomst te Jeruzalem 18 October. 1835. Benoemd tot voorzitter van de Board of Deputies. 1826. Benoemd tot lid der Royal Society te Londen, als hulde aan zijn philantrophische verdiensten bij het invoeren der gasverlichting. 1837. Benoemd tot sheriff en tot ridder. 1838. Tweede bedevaart naar Jeruzalem, in gezelschap j van zijn geleerden vriend dr. L. Löwe. Stichting van i weldadigheidsinstellingen aldaar. 1840. Reis naar het Oosten met den heer Adolphe i Crétnieux. Audiëntie bij den Sultan Abdul-Medjid; toe- zegging eener firman die het vervolgen der Joden verbiedt. 1846. Gevaarvolle reis, in 't hartje van den winter, naar Rusland. Audiëntie bij den Czaar Nicolaas met even gunstig gevolg, j Verheffing tot baronet. 1849. Derde reis naar Palestina. Nieuwe daden van edelmoedigheid. 1855. Vierde reis derwaarts. Hij verkrijgt de uitvaar- j diging van een firman, waarbij wordt vergund het aan- koopen van gronden, het bouwen van wijkplaatsen voor de armen, het stichten eener school voor meisjes en eener handwerksschool. 1857. Vijfde reis derwaarts. 1858. Reis naar Rome met aanbevelingsbrieven van Keizer Napoleon III, van Prins Albert van Engeland en van den Prins van Wales. Vruchtelooze pogingen bij de Romeinsche curie om den van zijn ouders weggeroofden Edgar Mortara te bevrijden. 1859. Krachtige pogingen om het lot der Joden op de i Ionische eilanden te verbeteren. 1860. Storting eener som van 20,000 p. st. (f 240,000), bijeenverzameld op zijn initiatief, ter ondersteuning der ellende onder de Syrische Christenen. 1862. Vijftigjarige huwelijksviering en overlijden zijner echtgenoote in 't zelfde jaar. 1863. Reis naar Marokko om de Joden te beschermen tegen de hen daar dreigende gevaren. Aanbevelingsbrieven van Spanje's Koningin verkregen. Het gelukt hem de i vrijheid te verkrijgen voor de te Tanger onschuldig ge kerkerde Joden. Bezoek aan zijn vriend admiraal Codrington te Gibraltar. Reis naar Mogador met een Britsch oorlogs vaartuig. Hij trekt door de woestijn naar Fez en wordt daar plechtig door den Sultan ontvangen, met het gevolg dat de volledige vrijmaking zijner geloofsgenooten wordt verkregen. 1866. Zesde tocht naar Palestina. Zijn lijfarts dr. Hodgkin bezwijkt aan de cholera. Montefiore laat een waterleiding voor de inwoners van Jeruzalem aanleggen. 1867. Reis naar Romenië ten dienste der vervolgde Walachijsche Joden. Welwillende ontvangst door en geruststellende toezeggingen van Prins Karei (thans Koning). 1871. Ter verlichting van den hongersnood in Perzië doet Montefiore een beroep op de liefdadigheid en samelt i een som van 18,000 p. st. f 216,000) in. 1872. Bij gelegenheid van de gedachtenisviering van Czaar Peter I brengt hij een bezoek aan Keizer i Alexander II van Rusland, den afschaffer der lijfeigenschap, waarbij de toen reeds 88 jaren tellende grijsaard aller- i minzaamst werd ontvangen. 1873. Zevende tocht naar Palestina. Een deputatie van Armenische priesters brengt den edelen grijsaard hulde en verzekert hem van de vriendschap des Patriarchs. Hij brengt een bezoek aan al zijn liefdadigheidsstichtingen. De Turksche soldaten presenteeren liet geweer waar hij i verschijnt. 1874. Hij legt het voorzitterschap van de Board of Deputies neder en sticht een nieuw werk tot een inensch- lievend doel. 1883. Hij ondersteunt op buitengewoon milde wijze de in Rusland zoo schandelijk vervolgde Joden en raadt hun uit te wijken. Hij zendt Keizer Alexander III een geluk- j wensch bij diens kroning, waarop hij door tusschenkomst van baron Giers een zeer welwillend antwoord ontvangt. 1883. 24 October. Algemeene groote feestdag in geheel Engeland wegens de intrede tot zijn lOOsten geboortedag. Een stortvloed van brieven, bewijzen van hulde, liefde en vriendschap vallen den eerwaardigen grijsaard ten deel. Zij komen uit alle deelen der wereld aan. Vorsten deelen daarin, o. a. ook het geheele Engelsche Hof. Ramsgate is geheel in feestelijken dosch; duizenden en duizenden komen derwaarts. De deputaties, die hem hun hulde komen brengen, tellen over de 5000 personen. Schoolleerlingen Ingezonden mededeeling. INKOKEN VAN wrsctufem, door Marovdift optraUta boiUudc i* doe reitoop vu prmite. BK mK kekand* m Mdort laaf ia varaehiUaada landaa baproafda tjUmm, rmukmt Mn Wttka inkoMa vu f. a.ooo mnt no kapitaal (In ut fa tfuttij, na f. 5,90«| im B*tr Dirêtltmr dar AJgumoun» Bmlglmch» Baak (BANBDB ÉNERALB DB BBLOIOUE), l.ln 4a Caagrèa, Ingez ouden. Mijnheer de Redacteur! In uw blad van 22 October jl. komt een ingezonden stuk voor, waarover ik niet nalaten kan, eenige opmerkingen te maken. De steller noemt zich een belangstellend kiezer, en beweert, dat men verkeerd doet, met niet vroeg genoeg na te denken over de keus, die men doen zal en niet een ander na te volgen. Zijn geheele stuk schijnt als pleidooi te moeten dienen voor de stelling, dat de gemeente Helder een zeer belangrijke gemeente is en dus een eigen afgevaardigde naar de Tweede Kamer moet zenden. Vleiend voor den Helder, maar in tegenspraak met de wet, die de verkiezingen regelt. Ik ben geen kiezer, maar toch weet ik er wel zooveel van, dat de Helder geen eigen afgevaardigde zendt. „Waarom dan," vraagt de belangstellende kiezer, „waarom dan zouden wij aan den leiband van een „ander'' kiesdistrict loopen?" Dat woord ander is karakteristiek! „Geen bewoners van en dan volgen een aantal namen van gemeenten, die met ons tot hetzelfde kiesdistrict behooren en die dus even veel recht hadden ons uit te sluiten van de eer, een plaatsgenoot door ons district afgevaardigd te zien. In dit district zal, zooals overal, gestreden worden door de beide partijen, die tegenwoordig overal in alle landen de hoofd richtingen in de politiek vertegenwoordigen. „Liberaal" of „cleri- caal," dat is de leus, „Helder" of „Alkmaar" niet. Vooral meene men niet, dat iemand, die hier afzonderlijk candidaat wordt gesteld, en desnoods door alle „HelderBche belangstellende kiezers" wordt gestemd, eenige kans van slagen heeft. Door de meerderheid der liberalen in dit district tegen te werken, stemt men de clericalen, die ook geen „Helderschen" vertegenwoordiger zullen zenden. Ik betwijfel dus of de „gelegenheid tot verwezenlijking dezer dingen, tot het doen eener zelfstandige keuze," die ons aangeboden wordt, met den belangstellenden kiezer wel en schoon te noemen is. We mogen niet vergeten, dat onze gemeente slechts een deel vormt van een groot kiesdistrict en dat de hier ingeleverde stembriefjes eenvoudig bij die uit de andere plaatsen van het district gevoegd worden. In het belang der goede zaak meende ik deze opmerkingen, die, naar het tot mijn verwondering schijnt, voor sommige belang stellende „kiezers" iets nienws bevatten, niet achterwege te moeten houden. Met dankzegging voor de plaatsing, Een belangstellend met-kiezer. Gemeenteraad van Texel. Zitting van VRIJDAG 17 OCTOBER 1884. Afwezig de lieer S. Keijser Sz. Na de opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. 1. De Voorzitter brengt ter tafel eenige ingekomen provinciale bladen en circulaires. 2. Voorlezing geschiedt van het proces-verbaal van opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger over het derde kwartaal 1884. 3. De Voorzitter deelt aan de vergadering mede, dat de gemeente-rekening, dienst 1883, goedgekeurd van HH. Gedep. i Staten is terug ontvangen. i Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde wordt gesteld de goedkeuring der gemeente- begrooting voor den dienst van 1885. Dc Voorzitter noodigt de commissie van onderzoek uit, haar rapport uit te brengen. De heer Cornelis Keijser Pz. verklaart, dat de begrooting is nagezien en dat daarop geene aanmerkingen zijn gevallen, zoodat hij, namens de commissie, adviseert, dezelze zooals zy door B. en W. is aangeboden goed te keuren. De Raad zich hiermede vereenigende, wordt de bcgrooting der gemeente voor den dienst van 1885 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 59,509.70. j 5. De Voorzitter stelt alsnu voor, een besluit te nemen ter verkrijging van het 4/5 gedeelte der personeelo belasting. Het concept daarvoor wordt voorgelezen en goedgekeurd. Daarna wordt ter vaststelling aangeboden de begrooting van het Algemeen Armbestuur. De heer Jacob Roeper verklaart, namens de Commissie van onderzoek, dat geene aanmerkingen op genoemde begrooting zijn gemaakt, en adviseert mitsdien, namens de Commissie, tot vast stelling. De Raad zich hiermede vereenigende, wordt dezelve vastge- steld in ontvang en uitgaaf op f 4077.294. De begrooting van het Algemeen Weeshuis, ter vaststelling aangeboden, wordt mede, bij monde van den heer Roeper ver klaard, dat ook op deze begrooting geene aanmerkingen zijn j gevallen en adviseert, namens de Commissie, tot vaststelling. De Raad vereenigde zich biermede en wordt zij alzoo vastge- steld in ontvang en uitgaaf op f 10419,82. j De openbare vergadering wordt voor eenigen tijd geschorst, j om in eene besloten zitting over te gaan. j Na do heropening der openbare vergadering wordt aan de I orde gesteld: 6. de benoeming van een Hoofd der school voor meer uit gebreid lager onderwijs aan Den Burg. Bij stemming wordt de heer E. J. Van Sonsbeek, van Leiden, benoemd met 11 stemmen, 1 stem was uitgebracht op den heer G. Wit, van Alkmaar. 7. Er wordt gelezen een adres van den heer H. H. Van der Vegt, geneesheer in Eierland, verzoekende om te Ooatercnd of aan De Waal te mogen wonen, onder verplichting om den geneeskundigen dienst in Eierland tevens te blijven waarnemen. De Voorzitter zegt, dat hij, namens het D. B., moet verklaren, dat er bezwaren zyn om het verzoek in gunstige overweging te nemen. Bij de benoeming van den geneesheer voor Eierland is bepaald, dat hij zich te De Cocksdorp zou vestigen, in 't belang der ingezetenen aldaar. Met het oog op de bezwaren, aan die vesti ging verbonden, is het bedrag van het tractement vastgesteld. Eene verplaatsing naar Dc Waal of naar Oosterend zou aanlei ding geven tot nieuwe overeenkomsten met het Gemeentebestuur. Na verschillende discussiën wordt besloten aan den heer Van der Vegt te kennen te geven, dat zijn verzoek niet kan worden ingewilligd. 8. Er wordt gelezen een adres van eenige ingezetenen te Oosterend, inhoudende het verzoek, dat de gemeente eenigen grond, gelegen by het Gasthuis aldaar, zou koopen, ter verbetering en ver breeding van den weg aldaar, alsmede ten gevolge van aanbouw

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2