Mr. J. L. DE BRUYN KOPS. i Te Koog op Texel is een zang- en reciteergezelschap opgericht, onder de zinspreuk: „Door oefening wordt de kunst verkregen/ onder leiding van den heer F. Heeroma. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren F. Heeroma (voorzitter), C. Eelman (secretaris), en L. Daalder (penning meester). Het gezelschap telt aanvankelijk ruim 20 leden. Te Oude-Niedorp brandde jl. Woensdag avond het winkelhuis van J. Klinker af. De oorzaak was het omvallen van een petroleumlamp. Provinciale Staten van Noordholland. Vergadering van 7 November. Aangenomen is het voorstel van Gedeputeerde Staten tot regeling van rentebetaling en aflossing van een nader op te nemen gedeelte der geldleenïng, tot het aangaan waarvan in November 1882 is besloten. Na wijziging is vastgesteld eene 2de suppletoire begrooting van het gesticht Meerenberg voor 1884. De behandeling van het voorstel betreffende de verpleging van krankzinnigen is tot de volgende bijeenkomst uitgesteld. Aan de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam is eene subsidie van f 2000 verleend. Omtrent de aanvrage om subsidie voor de Tooneelscbool te Amsterdam hebben de stemmen gestaakt; in de volgende bijeen komst zal dienaangaande eene beslissing worden genomen. Op de aanvrage om subsidie voor eene op te richten Vakschool "voor zuivelbereiding is met 36 tegen 30 stemmen afwijzend beschikt. Aan het in 1885 te Amsterdam te houden Blinden-Lelirer- Congres is met 38 tegen 15 stemmen een subsidie verleend van f 500. Aan de Bewaar- en Handwerkschool op Terschelling is een subsidie verleend van f 125. Op de aanvrage om subsidie voor het Schoolmuseum te Am sterdam, is met 44 tegen 16 stemmen afwijzend beschikt. Voor den aanleg van een harden weg van Den Burg naar de Koog op Texel is een subsidie toegestaan van f 5000. Het provinciaal subsidie voor de stoombootdienst Terschelling- Vliereede-Harlingen is van f 2000 tot f 4000 gebracht. Hiertoe is besloten met 44 tegen 14 stemmen. Op de adressen van de besturen der polder Oostzaan en West- zaan en van den Assendelver-Zeedijk, om wijziging der regle menten op het onderhoud van den Noorder IJ- en Zeedijk, is afwijzend beschikt. Voorts is besloten tot wijziging van de reglementen van bestuur voor de heemraadscheppen van den Hondsbosschc en van de Uitwaterende Sluizen en voor den drooggemaakten Veen- polder te Assendelft. De vergadering is verdaagd tot 18 November 1884. Brieven uit de hoofdstad. 6 November. Tel brille au premier rangqui s'eclipse au secondzou de heer Tak van Poortvliet met een variant op den bekenden versregel kunnen uitroepen, nu zijn parlementaire zon in de Tweede Kamer is ondergegaan, om slechts acht dagen daarna met verrassenden spoed in het achtbaar college onzer hoogst-aangeslagenen te herrijzen. Inderdaad met een indruk van eigenaardige verrassing werd hier gisteren in den laten namiddag het bericht van deze verkiezing vernomen. Ongetwijfeld heeft de meerderheid der leden van Noordhollands Provinciale Staten met deze keuze eene manifestatie bedoeld aan het adres der Amsterdamsche kiezers, een manifestatie, waarvan de goede heer Teding van Berkhout, die werkelijk niets kwaads misdreven heeft, als slachtoffer moest vallen. Doch wat is het doel dezer manifestatie? Wat heeft men den stouten kiezers hiermede willen „leeren?" Natuurlijk dit, dat zij hoogst lakenswaardig handelden met een einde te maken aan een jammerlijken twist door de twistenden te scheiden. Daarom nam de meerderheid der Provinciale Staten eene schitterende revanche en stelden zij den steen, dien de Amster damsche tempelbouwers verachtelijk een plaats ontzegd hadden, onmiddellijk weer tot een hoofd des hoeks! De toekomst zal doen zien of met deze in het oog loopende eere-herstelling in de allereerste plaats bepaaldelijk op 's lands belang is gelet. De twistappel is dus thans uit de Tweede in de Eerste Kamer overgebracht, en aan de „getrapte" verkiezing voor dit Staats lichaam hebben wij de mogelijkheid van dit bedenkelijk feit te danken. Doch de .gevolgen komen voor rekening van de mcer- derb-y/ dér Staten; de Amsterdamsche kiezers kunnen hunne handen in onschuld wasschen. Maar niettemin zullen zij bij deze opzienbarende wraakneming van hun provinciaal bestuur wee moedig het hoofd schudden. Er heerscht tegenwoordig toch al in de hoofdstad geen bij zonder opgewekte stemming. Ondanks den buitengewoon mooien zomer, de Landbouwtentoonstelling en andere veelbelovende om standigheden, zien velen tegen ultimo December een heel leelijke balans tegemoet. De gewetenlooze lieden als Tobias, Wijtman n consorten hebben in een zeer uitgebreiden kring van welgestelde, maar eenvoudig levende burgers tal van slachtoffers gemaakt, die met hunne zuurverdiende spaarpenningen ook wegens zeer verklaarbare redenen den moed missen om als het ware weer van voren of aan te beginnen. Men kan zich bijna niet voorstellen, hoe donker en troosteloos de toekomst is, die zich voor deze beklagenswaardige lieden opent. Maandag jl. volgde weer voor vele anderen een harde slag, toen ter beurze de depêche bekend werd, waarin de niet-betaling van den November-eoupon der Chicago en Atlantic-Spoorwegmaatschappij gemeld werd. Waar schijnlijk betreuren deze vele anderen nu met bange zuchten, misschien wel met heete tranen, hunne lichtgeloovigheid en hun zucht naar overdreven winstbejag, waardoor zij, tegen de waar schuwing van vertrouwbare deskundigen in, zich moedwillig aan het grootste gevaar blootstelden. Dat gevaar heeft hen nu werkelijk getroffenmaar zullen anderen er zich bij eene volgende poging tot begoocheling door laten afschrikken?Helaas, waar zijn de gulden dagen, toen onze kapitaliseerende grootouders zwoeren bij de vier percents werkelijke schuld en de van ouds vermaarde Metallieken is het, tot op zekere hoogte, niet zijn plicht er naar te streven, zooveel mogelijk in de wereld vooruit te komen. Men heeft het recht te trachten een hoog standpunt in de maatschappij in te nemen, antwoordde Nadia, maar de plicht stelt als voorwaarde, door eigen kracht daartoe te geraken. Een man, die het fortuin zijner vrouw als middel gebruikt om zijn doel te bereiken en niet door eigen verdiensten tracht vooruit te komen in de wereld, is niet eerzuchtig in den waren zin des woords hij is baatzuchtig. Pierre sloeg de oogen neder. De waarheid, vervolgde Nadia, is, dat men kinderen niet met wapens moet laten omgaan. Jelui drijft een gevaarlijk spel met allerlei drogredenen, tot zij op een gegeven oogenblik je een leelijke poets spelen. Terwijl ik nu Sophie aan 't verstand ga brengen, welk een dwaasheid zij begaan zal, moet je aan je vriend zeggen, dat ik hem verzoek, vooreerst niet hier aan huis te komen. Wees, wat dat betreft, onbezorgd, mama, hij zal niet komen, antwoordde Pierre, zijn eergevoel... Spreek mij niet van het eergevoel van een man, die het jonge meisje, dat hij voorgeeft te beminnen, aan de verontwaarding van hare moeder blootstelt, zeide mevrouw Korzof. Indien hij slechts een greintje fijn gevoel bezat, zou hij zelf tot mij gekomen zijn, in plaats van dat ongelukkige kind te laten spreken. Wordt vervolgd.) ook ilitt der vette runderen, meer uit ue^ Het laat zich begrijpen, dat, bij dien gedrnkten toestand van handel en nijverheid, dc groote magazijnliouders met een bezwaard hart de toebereidselen gaan maken voor de naderende feestdagen der Decembermand. De eigenaars van een der uitgebreidste en drukst bezochte luxemagazijuen in de Kalverstraat, met wie ik dezer dagen de toenemende malaise besprak, verzekerden mij ten stelligste, dat zoowel zij als het raeerendeel hunner vakgenooten zich dit jaar bijna niet durfden wagen aan het exploiteeren van nieuwe arti kelen, daar er ditmaal al zeer weinig kans bestond op een eenigszins geanimeerden omzet. De rage der „bestellingen uit Parijs" die in vorige jaren bepaald mode waren is wel merkbaar aan het afnemen, maar de vraag op de binnenlandsche markt is toch nog niet naar evenredigheid grooter geworden. „Het is of er geen geld meer onder de menschen zit!" luidt de algemeene klacht, en in plaats van met blijden moed de Sint- Nicolaas- en Kerstmisirukte tegemoet te gaan, peinst nu menigeen zich vruchteloos stomp op middelen om weer eens wat leven in de brouwerij te brengen. Enkelen denken hiertoe te geraken door elkaar de loef af te steken in het bezigen van de opzichtigste en schreeuwerigste reclames. Vooral de kleedermagazijnen leggen zich tegenwoordig hier bijzonder op toe. Ieder oogenblik ontmoet men 's avonds in de Kalverstraat, op de Breestraat, op den Nieuwcndijk en andere punten van drukke passages de pot sierlijkste vertooningen, vergezeld van verlichte transparanten en het noodige geschreeuw, om het publiek toch vooral duidelijk te maken, waar de goedkoopste jassen en de beste pantalons voor een prikje te krijgen zijn. Een dezer kleederfabrikanten stuurt er een open landauer op uit, door jockey's gereden en waarin vier of vijf harlekijnachtig gekleede schreeuwers zijn gezeten, die onder luid misbaar hnn magazijn aanbevelen en voortdurend een regen van strooibiljetten om zich heen verspreiden. Een ander zendt een stoet mannen de straat op, gekleed in de verschillende soorten jassen van zijn magazijn en aan lange stokken verlichte transparanten dragende, waarop met reusachtige letters te lezen staat: „De jas, die ik aan heb, kost f 12," of: „De jas, die ik draag, kost f 7.50," en zoo afdalend of opklimmend. Weêr een derde wandelt dood bedaard tusschen al het straatrumoer rond met een kolossale gele parapluie, welker opschriften de strekking hebben, om het publiek op een verkooping van gemaakte goederen in een der venduhuizen opmerkzaam te maken. De politie schijnt tegen al deze demonstraties geen bezwaar te hebben, en wie weet welke verrassende uitingen van den reclame-geest ons dus nog meer te wachten staan. Ik durf echter niet zeggen, of zij voor dc ondernemers, meestal buitenlandsche kooplieden, wel de gewenschtc gevolgen zullen hebben: ons volk heeft het in den regel niet op dit kwakzalverachtige marktgeschreeuw begrepen. Daarbij kan ook niet een ieder van deze middelen gebruik maken om zijne belangen te bepleiten. Zelfs het welsprekendste en schitterendste transparant zou niets baten voor de talrijke menigte gezonde en sterke mannen, die hier vruchteloos werk en brood trachten te vinden. Meerendeels met talrijke gezinnen gezegend, gaan zy vol zorg en kommer den komenden winter tegemoet. Allerlei plannen en denkbeelden, of liever invallen worden geopperd om die werkelooze handen aan arbeid te helpen de een weet dit en de ander dat redmiddel, men praat of men schrijft er eens wat over, maar men komt er niet verder meö. Liefdadige vereenigingen en inrichtingen zullen alle zeilen moeten bijzetten, om te helpen wat zij kunnen en een buitengewoon dringend beroep moeten doen op de harten en de beurzen der meergegoeden. Inmiddels laat het stedelijk bestuur door de politie onderzoeken, hoe het in de verschillende wijken met de werkeloosheid gesteld is en op welke wijze de slachtoffers er van zich thans trachten te redden. Men kan daaruit opmaken zoowel dat de nood inderdaad zeer hoog gestegen is, als dat bij het Gemeentebestuur plannen bestaan, om aan het heerschende en toenemende gebrek aan arbeid op de een of andere wijze tegemoet te komen. Mogen die plannen in de uitkomst doel treffend blijken! Amstelaar. Buitenland. Thans bericht men weder uit New-York, dat Cleveland de meeste kans heeft Président van Noord-Amerika te worden. In den Transvaalschen Volksraad is door twee leden voorgesteld aan President Krüger een geschenk te geven van 1000 p. st. (f 12,000), „als gering blijk van oprechte dankbaarheid voor de vele diensten aan de Republiek be wezen, vooral met de laatste zending naar Europa." Het voorstel komt eerlang in behandeling. Het proces tegen den gezagvoerder en den stuurman van het jacht Mignonette, die na schipbreuk geleden en 24 dagen in een boot op zee rondgezwalkt te hebben, in den alleruitersten nood den scheepsjongen vermoordden en opaten, is jl. Dinsdag te Devonshire aangevangen. De rechter ging alle bijzonderheden van de zaak na, en kwam tot de conclusie, dat hier wel degelijk van moord en niet van zelfverdediging sprake was. Het leven van den jongen bracht dat van de anderen niet in gevaar, want de boot kon hen allen bevatten, en het argument dat men juist hem had gekozen, omdat niemand van hem afhankelijk was, is evenmin te verdedigen. Ofschoon de rechter diep medelijden gevoelde met de ongelukkige beschuldigden, en dit voorzeker op de uit spraak van invloed zal zijn, vielen zij in de termen der strafwet, en moest hij hen verwijzen naar de jury, die Donderdag hun zaak heeft behandeld. Te Huete (Spanje) is dezer dagen in een huis, waar op de eerste verdieping bruiloft werd gevierd, brand ont staan. Reeds stond de trap in brand, toen de genoodigden, 60 in getal, nog aan het dansen waren. Sommigen sprongen uit het raam, maar de meesten (39) kwamen door den rook of door de vlammen om. Daartoe behoorden ook de bruid en haar moeder. De ex-Keizerin van Frankrijk, Eugénie, bezocht jl. Maandag het Mausoleum te Chislehurst. Toen zij uit het rijtuig stapte, viel het portier plotseling toe, met het gevolg, dat de Vorstin op den grond werd geworpen. Haar rechterbeen is bezeerd en zij kan slechts met moeite loopen. Te Parijs is in de „halles" dezer dagen een reuzen- oester, welke een doorsnede had van niet minder dan 60 centimeter, voor 7 francs 75 verkocht. Eene andere curiositeit, die er opgang maakt, was een pompoen van 130 kilogram uit het departement der Sarthe. Een nog grooter pompoen uit de Beneden-Pyreneën, om welken op een wagen te laden acht man noodig waren, is wegens de vervoerkosten niet verzonden. In het Künstlerhaus te Weenen wordt eene eigen aardige tentoonstelling gehouden, nl. eene van grafmonu menten. Men vindt daar, in 700 nummers, in afbeeldingen en werkelijkheid, de verschillende wijzen van begraven, verbranden, grafversiering, enz. voorgesteld van de zesde eeuw vóór onze jaartelling tot op dezen tijd. Ingezonden. Aan de kiezers in Tiet Noorderkwartier Wederom nadert de tijd, dat gij ter stembus zult worden geroepen, nu tot definitieve beslissing van den verkiezingsstrijd. De keuze tnsschen de beide mannen, die voor één zetel in her stemming komen, kan, dunkt mij, niet twijfelachtig zijn. In gee ccmintje geput woraen. geval toch kan dc candidaat der clericalcn onze man zijn, geen liberaal kiezer mag medewerken, om de overwinning tc verzekeren aan de doodvijanden der vrijzinnige beginselen. Eene andere vraag is deze: „zullen wij ons van stemming onthouden, of niet?" Vooral voor hen is deze vraag van gewicht, die bij het stellen van candidaten hun man niet vonden in De BruynKops; voor hen, die gestemd hebben op De Beaufort. Zooals bekend is, was deze candidatuur gesteld door do jeugdige Kiesvcreeniging Helder, de „meer met goeden wil dan met inzicht bedeelde," zooals zij door dc Centrale Kiesvcreeniging in baar „laatste woord" werd genoemd. Welnu, wat heeft die Verceniging zonder inzicht gedaan? Zij heeft in hare vergadering van 5 November met bijna algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarin zij zich blijft aansluiten bij de overgroote meerderheid van vrijzinnigen in ons gansche land, die de leden der kleine groep, waartoe o. a. De Bruyn Kops tot dusver behoorde, hebben vervangen door andere liberalen; maar waarin zij tevens verklaart, nu het den strijd geldt tegen het Clericalisme, met alle kracht, die in baar is, de candidatuur van Mr. J. L. De Bruijn Kops te zullen steunen. Dat is iets anders, dan wat de zoo rijkelijk met inzicht bedeelde Centrale in haar „laatste woord" deed. Zij, wien het niet ontbrak aan de zoo noodige ondervinding en voorbereiding, zij gaf als hare meening te kennen, dat te huis blijven minder gevaarlyk was, dan den anderen liberalen candidaat te stemmeneen raad, ra. i. klaarblijkelijk met meer „inzicht" dan „goeden wil" gegeven. Welnu, ons ontbreekt het misschien aan inzicht, maar niet aan goeden wil. Met denzelfden goeden wil, die ons pogingen deed aanwenden om door de verkiezing van „Dc Beaufort" de liberale partij in de Tweede Kamer inwendig te versterken, met dien zelfden goeden wil zullen we nu het onze bijbrengen om die partij over het Clericalisme te doen zegevieren. Kiezers voor Mr. De BeaufortBedenkt dat, waar het betere onbereikbaar is, men zorgen moet, dat het goede ons niet worde ontrukt! Blijft dan geen van allen bij de herstemming achterwege, helpt nu ook weder aan de clericale partij dc nederlaag toebrengen, toont wederom aan het vaderland, dat Alkmaar, vanwaar eens de victorie uitging, steeds nóg pal staat voor het behoud van vrij zinnige instellingen, toont met ons uwen goeden wil, en brengt bij de herstemming eenparig uwe stem uit op den candidaat der liberalen, op Een lid der jeugdige Kiesvcreeniging „Helder." Benoem 1 n gen, enz. De off. van adm. 2de kl. C. J. Blok, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met 15 dezer op non-activiteit gesteld. In plaats van den machinist lstc kl. S. Verschoor, zal de machinist 2de kl. S. D. Kikkert eerstdaags naar O.-Indie vertrekken. De kleine gouden medaille voor 36jarigen dienst is toegekend aan den opperschipper v. c. G. Van Achterberg cn den boots mansmaat v. c. E. Iwanen; de zilveren medaille voor 24jarigen dienst aan den machinist v. c. H. J. Van Ewijk, den 2den timmerman J. D. Massee, den scheepskok F. II. Blatter, den lsten ziekenoppasser H. J. Prenzier, den bootsman v. c. J. H. Marécbal, den matroos lste kl. J. D. Manhoudt cn den matroos 2de kl. P. Steutel. De bij het lste regiment infanterie nieuwbenoemde kapitein E. J. Aenmeij is ingedeeld bij het 5de bataillon van dat regi ment alhier. V ïsola üeriotiton. Jl. Woensdag werden van Terschelling 3100 schelvisschen aangevoerd, welke tegen f 24 en 27.50 't honderd zijn afgeslagen. Van de groote Noordzeevisscherij zijn Donderdag aangeko men de sloepen Z. W. 11, schipper Rietdijk en Z. W. 12, schipper Zwartveld, aanbrengende 2000 schelrisachen, welke ter afslag f 31.50 en 26.50 't honderd opbrachten. Door twee Egmonder bommen werden 20 tot 70 groote tongen, 1 tarbot en 7 mandjes kleine schol aangevoerdgroote tong werd afgeslagen tegen 60 cents per stuk, de tarbot tegen f 8 en kleine schol tegen f 6 per mandje. Trekkers brachten 1^ tal baring aan, die tegen f 5.20 per tal werd afgeleverd. Van de Noordzeevisscherij is gisteren aangekomen de sloep Z. W. 15, schipper Zwartveld, aanbrengende 1500 schelvisschen, welke tegen f 18.50 't honderd werden afgeslagen. Door 110 korders en beugers werden 10 tot 20 groote tongen, 40 tot 110 kleine en middelbare idem, 3 tarbotten, 1 tot 4 mandjes kleine schol, 1 tot 2 manden scharren, 30 tot 250 schelvisschen en een partijtje rog en kabeljauw aangevoerd groote tong werd afgeslagen tegen 50 k 60 cents, kleine en middelbare idem tegen 5 tot 20 cents, tarbot tegen f 8.50 en f 11, alles per stuk, kleine schol tegen f7 tot f 8 per mandje, schar tegen f 2.en f 2.50 per mand, schelvisch tegen f 44 tot f 27 't honderd, rog tegen 86 cents en kabeljauw tegen f 2.25 per stuk. Van Terschelling werden 1920 schelvisschen aangevoerd, die ter afslag f 18 en f 19.50 't honderd opbrachten. Vijftig tal haring, door trekkers aangebracht, werd tegen f 4 a f 4.60 per tal afgeleverd. Burgerlljls.e Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: W. F. F. Fritz, matroos bij de Marine, en F. J. Holdgreven. A. Brouwer, zeeman, en R. Gerritsen. GetrouwdGeene. BevallenG. Klopper, geb. Klein, Z. P. T. Gras, geb. Van der Kuijl, D. J. H. Mulder, geb. Donker, Z. A. Kam- minga, geb. Drosterij, Z. C. J. Sturk, geb. Planje, D. D. A A. Möhlmann, geb. Freijstedt, D. A. Leen, geb. Tuinder, Z. G. Masseus, geb. Peterse, Z. M. Klaassen, geb. Schaa, D. Overleden: A. Kater, 6 jaren. J. Leen, 8 jaren. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. J E Windrichting Barometer j Thermometer raM. C. ja Toe- •|f g j stand "5 o vande euj zee. O P en kracht. Stand. J Afw. Stand. Afw. 7 8 8 12 8 12 zto. 6 k. w. 10 zwtw. 7 760.30 f 1.80 11.6 768.78 f 10.28) 9.3 770.70 f 12.20 10.0 t 3.1 t 2.6 t 1-7 0.9oJwein.gv. 0.66 Golvend 0.72 Weêrsgesteldheid 7 Nov. 12 u. Helder, mooiweer. 8 Nov. 8 u. Helder, bew., winderig, goedweer. 8 Nov. 12 u. Helder, mooiweer. MARINE-HAVEN N I E U W E D I E P. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BE8TEMD HUNNE LADING IN DE BUITEN- OP BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Trevethick,st. G. Brown. Newcastle. Steenk. Van Gijn Co. F.Snowdon,st. T.E.Atchinsan. Duinker&Goedk. Trevethick,st. G. Brown. Kijkduin. M. Ritsma. Kotka. Hout. W.J. VanNeck. ALKMAARtCHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 1 Paard f 225 a I Lammeren f a Koeien a 45 mag. Varkens y 14 a 26 10 Nucht.Kalveren 6 a 25| 197 Biggen 5 a 8 6 Schapen 16 a 22| 6 Bokk.&Geiten 4 a 7 Marn.tt>erloiit0ii. TEXEL, 6 November. Aardappelen f 1.75 a 3.25 per hectol. Gemaaid Zeegras f 10.25 a 12.gevischt dito f 3.50 a 4.50

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2