RENTEN enFORTUIN ..'jcïvi^Frawiu ue veenanpei ge nep i stu, waarvan. I ?ockcn >c V~Vn' laatste in de plaats treden, al wordt het in onze dagen door sommige leiders van de daken verkondigd en door duizenden volgelingen goedgeloovig aangenomen. Hoelang is ons reeds door de moderne wetenschap op alle mogelijke wijzen voorgehouden, zegt de Tijd o. a., dat alleen de volstrekte vrijhandel, dat alleen afschaffing van alle bescherming op het gebied van land bouw en industrie, dat alleen de grootst mogelijke vrijheid bij de uitoefening van handwerk en bedrijf, de onbeperkt6te concurrentie in één woord, de welvaart van een Staat kunnen verzekeren? Wie het waagde, zelfs op bescheiden toon ook maar, eenige bedenkingen in het midden te brengen, werd uitgekreten voor een achterblijver, een bekrompen verstand, voor een duisterling. Zoo is het reeds vele jaren geweest, zoo is het bij ons te lande, waar de Engelsche Cobden-club misschien meer dan ergens anders op het vasteland hare aanhangers heeft, op dit oogenblik nog. Robert Peel, toen hij indertijd het vrij handelstelsel aanprees voor Engeland, had daarvoor ten minste goede en practische gronden. „Wij bezitten in onzen eigen Engelschen bodem/ redeneerde hij, „steen kolen en ijzererts, meer dan wij behoeven; tegen onze industrie en tegen onze handelsvloot is geene vreemde opgewassen. Bij een wedstrijd, waarbij niets anders geldt dan het recht van den sterkste, moet Engeland steeds overwinnaar blijven.* Maar ook voor Engeland reeds hebben zich onder menig opzicht de omstandigheden ge wijzigd, en ook Engeland heeft reeds meermalen blijk gegeven, dat het de bakens bij verloop van het getij wist te verzetten. Voor andere Staten, die niet over zoodanige geweldige hulpmiddelen kunnen beschikken, die in den strijd om het bestaan minder sterk waren, moest de vol strekte valschheid der economische theoriën van Adam Smith en anderen veel vroeger duidelijk worden. Zonder- ling genoeg blijft ook in dergelijke landen, blijft ook bij ons eene klasse van doctrinairen bestaan, welke in de scholen en in de boekenwereld het hoogste woord voert en voor geene overtuiging vatbaar schijnt. De heer Jongkindt Coninck, weder hersteld van zijn ernstige verwonding te Wageningen teruggekeerd, heeft den leerlingen en tal van genoodigden een feest aangeboden. Dat daar een zeer opgewekte stemming heerschte, behoeft niet vermeld. De postbewijzen, met 1 December ingevoerd, zijn zeer practisch ingericht. Na de gewone omschrijving leest men: „Goed voor een som van/ waarnaast door uitsluitend voor postbewijzen bestemde postzegels het bedrag wordt aangegeven. Het bewijs van storting, dat, evenals het postbewijs zelf, met den dagteekeningsstempel voorzien is. kan gemakkelijk van het stuk afgescheiden worden. De quiteering voor het bedrag geschiedt op dezelfde wijze als bij postwissels. Op niet te zwaar papier gedrukt, kunnen de postbewijzen bij een brief ingesloten worden, zonder verhooging van port. Jl. Maandag overleed te Arnhem, in bijna 81jarigen ouderdom, jhr. H. J. L. F. De Vaynes van Brakell, gep. kapt. ter zee, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, enz. Bij het op stal brengen van het rundvee wilde een landbouwer te Westzaan een kalf uit een stuk land halen, waarin het met een paard den geheelen zomer geloopen had. Het paard had echter zulk eene gehechtheid voor het kalf opgevat, dat het gevaarlijk, ja zelfs onmogelijk bleek, de twee dieren te scheiden. Iets dergelijks wordt gemeld uit Stiens (Friesland). Een paar jaren geleden deed een landbouwer aldaar een veulen en een lam in dezelfde weide. De dieren waren weldra op den besten voet met elkander en graasden en rustten altijd bijeen. In het najaar werd het jonge paard op stal gebracht en het volgende voorjaar vertrok het naar het Noorderleeg, een grooten polder nabij de Wadden. Het lam was intusschen tot een stevigen ram opgegroeid, die niet met zich liet sollen. Het paard kwam vervolgens weder thuis, toevallig in dezelfde weide, waarin zich de ram bevond. Zoodra de beide oude kennissen elkander ontmoetten, werd de oude vriendschapsband weder aange knoopt. De beide dieren zijn weder als te voren onaf scheidelijk bijeen. Voor het Hof te Amsterdam werd gisteren behandeld de zaak van John Adair en James Lyons, beschuldigd van den bekenden diefstal in het gebouw der Associatie-Cassa ten nadeele van de firma J. Kol. De eisch luidt voor beiden zes jaar tuchthuisstraf. Het totaal bedrag der 6de Unie-collecte de collecte voor de „scholen met den bijbel"bedraagt f 120,420.19 of ongeveer f 3000 meer dan het vorige jaar. De 1ste Niemand. Ziet ge nu zeide zij met eene zegevierende houding tot mijmen heeft de vragen slechts geregeld en na elkander te doen. Ja, en dan daarbij de lieden slechts aan te zien met oogen zooals gij hebt, die een stomme zouden doen praten. Zij antwoordde my met eene beweging der lippen, die wel iets van spotternij had, maar die ik gaarne als een uitnoodiging tot kussen had willen beschouwen. Dat was het werk van een oogenblik, dat begrijpt men, en terstond hernam haar gelaat een ernstigen plooi. Maar dat is zonderling! hernam ik, tot ons onderwerp terugkeerende. Zou hij nog aan het station zijn? Mij dunkt, dat moet vfel. Hy zal voor mijn bagage zorgen. O ja, 't is ook waar, aan onze bagage hebben wij niet gedacht; die gaat mede naar Bologna, waar niemand is om ze in ontvangst te nemen. Wat dunkt u? Als ik eens gauw telegrafeerde, om ze daar aan te houden? Och, geef mij even uw bewijs, om het nummer te zien. Mijne gezellin haalde een taschje van Russisch leder te voor schijn, en nam er het door mij gevraagde bewijs uit. Ik schreef het nummer op, dat op haar bagage geplakt was, en zag tevens als plaats van vertrek Brindisi opgegeven. Kwam myne schoone onbekende dus van den zeekant! Ik hield mij, alsof ik niets dan het nummer gezien had. Zij, van haren kant, dacht misschien niet eens aan de mogelijkheid, dat dat papiertje mij stof tot mijne nieuwsgierige nasporingen zou aanbieden, en stak het bewijs, dat ik niet meer noodig had, weg. Wilt gij mij een paar minuten wachten? vroeg ik haar, Cesarino zal u zoolang gezelschap houden. O, zeker! riep deze uit raet eene bezorgde welwillend heid, die mij een beter denkbeeld van zijn goed hart gaf, dan ik van zyne ontwikkeling van geest had opgevat. Maar wien toch boezemen schoone vrouwen geene belangstelling in? Wij zullen u langzaam volgenvoegde zy er bij haast u intusschen. Twijfelt gij daaraan? vroeg ik op een toon, alsof ik mij beleedigd gevoelde. Kleingeloovige, ik zal loopen, ja vliegen 1 Wordt vervolgd jaarcollecte bracht op f 42.188,63*; ff/ 2de f 80.970,27; de 3de f 95.850,19*; de 4de f 10, 577,68*de 5de f 117,106.20. V Naar evenredigheid valt voortdurende vermeerdering van deze inzameling te constateerende 2de collecte bedroeg f 38,000 meer dan de 1ste; de 3de collecte f 15,000 meer dan de 2de; de 4de collecte f 9000 meift* dan de 3de; de 5de collecte f 13,000 meer dan de 4de; de laatste collecte een kleine f 3000 meer dan de 5de. Deze gang van zaken wijst dus naar een zeer nabij liggende toekomst, waarbij de opbrengst haar hoogste standpunt zal bereikt hebben. Een sergeant der infanterie, uit Hoorn gedeserteerd, werd jl. Dinsdag te Amsterdam in arrest genomen en aan het plaatselijk commandement overgeleverd. Men schrijft uit Dietnen: „Ons rundvee begint ook in Italië de aandacht te trekken. Kooplieden uit Milaan deden deze week inkoopen op de Amsterdamsche veemarkt en bij veehouders alhier. Vooral werd gevraagd naar kalf koeien en jonge stieren. Buiten gewone prijzen werden niet besteed. Aan een particuliere correspondentie uit Grand-Rapids (Noord-Amerika) ontleent het Rott. Nblad: „Het is hier thans een slappe tijd en dientengevolge zeer weinig werk. De arbeiders staan bij massa's op de straat en nog steeds komen er dagelijks van alle kanten der County, in de hoop hier werk te zullen vinden. Doch, al kwam er veel werk, dan zou er nog niet genoeg zijn om hen allen te helpen." Ook in de nieuwe wereld is dus de toestand niet rooskleurig. Mr. C. J. Sickesz, voorzitter der Geldersche en Overijselsche Maatschappij van Landbouw, heeft aan de commissie voor de aanstaande tentoonstelling te Wageningen in overweging gegeven, aan de bekroningen een andere richting te geven, omdat men, op de bestaande wijze han delende, geen practisch nut en weinig voordeel voor den landbouw verkrijgt. In plaats van prijzen uit te loven, zou men kunnen bij dragen in de kosten van vervoer naar de tentoonstelling voor inzendingen, die dat waardig zijn, en verder de ge motiveerde uitspraak der jury publiek kunnen maken. Die wetenschappelijk gemotiveerde uitspraak heeft waarde voor de inzenders. Te Munchen heeft men op deze wijze ge handeld en geen prijzen uitgeloofd. Volgens den heer Sickesz zou het wenschelijk zijn, de in Juni 1885 te houden tentoonstelling als proef op bovengenoemde wijze in te richten. Een man in de Vinkenstraat te Amsterdam heeft jl. Zondag het ongeluk gehad bij het hakken van hout, zijn negenjarig zoontje, dat het hout bijeenraapte, op de hand te slaan. De knaap verloor 2 vingers en verkeert in zorg- wekkenden toestand. Bij de maskerade, die in Juni 1885 door de Leidsche studenten zal worden gehouden, zal de hoofdrol, graaf Floris de Vijfde, worden vervuld door den heer G. S. H. Wendelaar. Nu men algemeen het vee heeft gestald en de tijd van trekken alzoo voor dit jaar weder is vervlogen, kan de veehouder narekenen, hoe de zaken geloopen zijn. Of men algemeen tevreden is, valt te betwijfelen. Wel was er van half Maart af, over het algemeen gras in overvloed en werd genoegzaam gemolken, maar de prijzen van het zuivel waren niet hoog genoeg, om daarvan zulk een hooge pacht te betalen, als door de meeste landeige naren, ook thans nog, vooral voor weiland bedongen wordt; het meest springt dit in het oog, als men let op de zoetemelksche kaas, die dit jaar 8 k 10 cent per half kilo minder opbracht dan het jaar te voren, toen algemeen van 30 tot 35 cent voor het halve kilo gemaakt werd. Met de vetweiderij is het dit jaar verschillend geloopen over het algemeen had men in het voorjaar het magere vee duur moeten inkoopen en waren de prijzen van het vette vee van den nazomer hier niet naar geëvenredigd; toch hebben zij, die geen onheilen hebben gehad, tamelijk goede zaken gemaakt. Zij echter, wier vee van het een of ander hinder hadden, dat waren velen, hebben klagens- stof. Gelukkig zijn de meeste vetweiders reeds vet, d. w. z. dat het meest gegoede lieden zijn. Vrijsters, die veel in vensters gapen, En langzaam zijn, en lange slapen, En veeltijds voor den spiegel staan, Die laten 't huiswerk ongedaan. Jacob Cats. Provinciale Staten van Noordholland. Vergadering; van 9 December. Tegenwoordig 63 leden. De Voorzitter deelt mede, dat de heer M. P. Pels ontslag heeft genomen als lid der Staten, en zegt, dat de vergadering dit bericht zeker met leedwezen zal vernemen. De vergadering betuigt hiermede hare instemming. Met 34 tegen 29 stemmen wordt aangenomen het voorstel van Gedeputeerde Staten tot afwyzing der aanvrage om subsidie voor de Tooneelschool. Gedeputeerde Staten zijn gemachtigd om voor eiken behoeftigen krankzinnige uit de provincie, onverschillig in welk gesticht in Nederland verpleegd, eene provinciale bijdrage toe te zeggen. Aan Gedeputeerde Staten is opgedragen, vóór de aanstaande zomer-vergadering verslag te doen van het gebruik, van de ver leende machtiging gemaakt, onder bijvoeging van zoodanige voor stellen als hun tot eene afdoende regeling der verpleging van krankzinnigen uit Noordholland het meest geraden zullen voor komen. Aan de gemeente Enkhuizen is voor de verbetering der haven aldaar een subsidie verleend van een derde der kosten, tot een bedrag van hoogstens f 32,000, onder voorwaarde, dat door het Rijk minstens hetzelfde bedrag worde verleend. De vergadering der Staten is daarna gesloten. Bultenlana. Door de Engelsche Regeering is een nadere correspon dentie openbaar gemaakt, waarin bijzonderheden voorkomen aangaande de pogingen, die door de Engelsche en Neder- landsche autoriteiten zijn in het werk gesteld tot bevrij ding van de manschap der Nisero. De heer Maxwell en de kapitein van de Pegasus prijzen zeer de welwillendheid der Nederlandsche autoriteiten en de eerste brengt in het bijzonder den gouverneur van Atjeh dank voor zijn vol harding en zijn beleefdheid. In het Engelsche Hoogerhuis brak Lord Northbrook jl. Dinsdag eene lans voor den toestand van de vloot. De Regeering (zeide hij) is besloten Engeland's voorrang ter zee te handhaven. Engeland heeft veel meer schepen dan Frankrijk, en legt op het oogenblik voor pantserschepen l ook veel meer ten koste. Zoo spoedig mogelijk wordt er met het aanbouwen van de op stapel gezette pantserschepen voortgemaakt; ook bestaat er plan op het aanbouwen van nog verscheidene nieuwe pantserschepen, als twee torpedo- rammen, vijf kruisers, 10 advies-jachten en dertig torpedo booten. De kosten daarvan worden, met inbegrip van ver sterking en wapening der kolenstations, op 5* millioen p. st. geraamd, over de eerstvolgende vijfjaren te verdeelen. De Pall Mali Gazette, die een der eerste geweest is, welke op den toestand der vloot gewezen hebben, acht de uitbreiding der oorlogsvloot eene zaak van het hoogste gewicht. De vraag is eenvoudig: meent zij, of Engeland ophouden moet eene groote mogendheid te zijn? Engelands eigenaardige positie brengt mede, dat het tegenover elk linieschip, dat Frankrijk heeft, er twee kunne stellen en dat het in staat zij, tegenover elk vermoedelijk verbond en de vereenigde vloten der tegen haar gecoaliseerde Staten, hare heerschappij op de zee te handhaven. Eene vloot, die daartoe in staat is, heeft Engeland niet, en de Pall Mali Gazette acht de zaak van zoo groot belang, dat inspanning noch kosten daarvoor gespaard mogen worden. Ook acht het blad het tegenwoordige oogenblik zeer geschikt om de hand aan het werk te slaan, daar er zooveel werkgebrek op de werven is. Naar aanleiding van het gebeurde met mevr. Hugues is een wetsontwerp ingediend, strekkende om de strafbe palingen op laster en beleediging toepasselijk te maken op door middel van briefkaarten gepleegden laster. Uit Bazel schrijft men, aat vader Rijn blijkbaar oud en afgeleefd is en nog slechts met moeite zijn tragen loop voortsleept. De oevers liggen droog en overal ziet men banken en ondiepten; de schipbruggen, die er over liggen, van Hüningen af, zijn bijna niet meer met rijtuig te passeeren door de gevaarlijke steilte van de oevers. De scheepvaart is schier overal gestremd en slechts kleine en ondiepe booten kunnen nog varen. De spoorwegmaatschappijen hebben géén goederenwagens genoeg om den voorraad te vervoeren, die overal langs de oevers opgestapeld ligt. De Reuss, de Ahr, de Limmat schijnen allen het werk gestaakt te hebben en leveren slechts noode nog eenige waterschatting af. De oude Rijn zoo eindigt de schrijver zijn sombere beschouwing strompelt grafwaarts en zal weldra nog alleen vergeleken kunnen worden met de Manzanares te Madrid. Ingezonden mededeeling. INKOMEN VAN 40°/. Mali m Mfart laag la wracUUwl* Uadta WproaMa mukart aaa *arU)ka tokMMa na f. 3,000 mat nb kapitaal (i„ uld $t fa %UêtnJ, na f. ö.OOOj L 4,000 m( f. 1,100, f. 101 a«t f. 4.000. aai. Dt fniaaa Sji altijd bwOikbaar. Da wiaat wardt maudaUjkj par paatwiaaal tpftaaadta. PmUéUfk •UUftmd* irttkwm mtrdm, a* rfaartaa ftdens aanvraaf, nuaoa m Oaatatoa» caajaatmdm daar daa Mur Diraataar dar AJgvm—nv Bmlglmehm Baak (I1MQUI MERALE DB BBLOIQDB), Rua d« Caa«r*a. XXUBUL. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Nog een paar dagen en dan heeft, juist op den vooravond van St. Nicolaas, de aangekondigde herstemming plaats ter verkiezing van een lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. In de courant van a. s. Zaterdag zullen we wel lezen, wie van de beide candidaten de meeste stemmen verwierf en dan wel, dan hooren we tot de eerstvolgende verkiezing heelemaal niets meer van die goede Kamer en van haar werk zaamheid. Mij dunkt, dat moet anders worden. We leven in de eeuw der openbaarheid; de „pers" zwaait als koningin der aarde haar heerscherstaf. Zeker zullen velen, ja zeer velen, deelen in mijn wensch, dat in het vervolg de zittingen der Kamer in 't openbaar mogen worden gehouden en dat van die zittingen verslagen worden opgenomen in deze courant, 'k Ver trouw van de leden der Kamer, dat zij met dezen billijken wensch wel zullen instemmen en beveel hen aan om met het begin van 't nieuwe zittingjaar tot de openbaarheid harer ver gaderingen te besluiten. Mocht tot het nemen van dit besluit nog eenige aandrang noodig zijn, dan wijs ik op 't voorbeeld van Amsterdam, waar de kiezers, die de verslagen der zitingen ge regeld onder de oogen krijgen, bij 't houden eener verkiezing van leden voor de Kamer, in voldoende mate in staat zijn te beoordeelen, of de aftredende leden voor herkiezing verdienen in aanmerking te komen. Helder, 3 December 1884. C. Benoemingen, enz. Aan den heer P. Appelboom, hoofd eener openbare lagere school te Haringkarspel, is pensioen verleend ad f 618 's jaars. De commies der Posterijen A. H. M. B. Vis Dieperink zal zyne functie uitoefenen te Amsterdam, en de surnumerairs A. J. F. Wouters en B. J. Bouricius hunne functiën respectievelijk te Texel en te Amersfoort. Benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen, met ingang van 1 Januari 1885, te Winkel, J. Witsmeer. Tot ridder 3de kL der orde van Maritieme Verdiensten van Spanje is benoemd de heer jhr. E. P. E. De Stuers, directeur van het Marine-etablissement te Soerabaia. De off. van gez. lste kl. bij de zeemacht F. H. C. Roessingh van Iterson, wordt aan het Departement van Marine werkzaam gesteld, ter vervanging van den gepensionneerden off. van gez. Van Stockum van Akendam. Met ingang van 1 dezer zijn bevorderdtot opper-konstabel in het v. c. dek- en onderofficieren de konstabel-majoor A. Velleman en tot schipper in genoemd corps de bootsman J. Van Schijen, beiden dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer. De late machinist bij de Gouvernements-Marine in Oost-Indië N. Biezeveld heeft eervol ontslag uit 's lands dienst bekomen. De lste luit. der infanterie Reeringh, bij het Nederl.-Indische leger gedetacheerd, heeft vergunning bekomen om te repatriëeren. Vlsonuerlomen. Door 140 korders en beugers werden eergisteren 60 tot 400 schel- visschen, 2 tot 12 kabeljauwen, 70 tongen en 4 tot 40 mandjes kleine schol aangevoerd; schelvisch werd afgeslagen tegen f 31 tot f 35 't honderd, kabeljauw tegen f 3.k 2.75, tong tegen 60 cents per stuk, kleine schol tegen f 2.70 tot f 4.35 per mandje. Van de groote Noordzeevisscherij is aangekomen de sloep HD. 32, schipper Van Veelen, aanbrengende 40 levende kabeljauwen, 120 doode idem, 23 levende lengen, 27 doode idem en 800 ijs-schelvisschenlevende kabeljauw werd afgeslagen tegen f 3.50 k f 3.90, doode idem tegen f 1.95 f 2.15, levende leng tegen f 2.65, doode idem tegen f 1.60, alles per stuk, en schcl- visch tegen f 6.50 't honderd. Van Terschelling werden 900 schelvisschen aangevoerd, die ter afslag f 22.50 't honderd opbrachten. Door 16 korders werden gisteren 3 tot 15 mandjes kleine

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2