JJe rekeningen voor de VUscherii-Maatsohannii I mi» nr nivn nti vtrnm „dat de schuldigen bekend zijn bij de autoriteiten der politie en ongestraft in dienst worden gehouden; „dat adressant niet begrijpen kan waarom zoodanig ge weld moet worden gedaan aan de veiligheid der burgerij en dit nog wel door de politie zelf; „dat dit niet is een vraagstuk van inwendigen dienst der politie, omdat de burgerij wel degelijk weten mag en weten moet of haar politie-korps vertrouwbaar is of niet; yweshalve hij eerbiedig verzoekt, dat het uwen acht baren raad moge behagen, om elke beschikking over gemeentegelden ten behoeve der politie te weigeren, zoo lang in deze zaken geen licht is verschaft aan de burgerij.' De burgemeester heeft als hoofd der politie beloofd, nu deze beschuldigingen door een bepaald persoon met zijn naam gestaafd worden, het verlangde onderzoek te zullen instellen, terwijl de zaak inmiddels in handen der justitie is. De Regeering zal, na de verwerping der bijdrage van f 150,000 voor de Antwerpsche Tentoonstelling, een nader voorstel aan het oordeel der Kamers onderwerpen. Het wetsontwerp tot wijziging der wettelijke regeling van de bevordering enz. der -ïeeofficieren, strekt eenvoudig om voor de officieren van gezondheid 2de kl. en de apo thekers 2de kl. bij de zeemacht het voorgeschreven examen voor hoogeren rang te doen vervallen. Aan de mededeelingen van de commissie voor tijde lijke werkverschaffing te Amsterdam is het volgende ontleend: Met de uitvoering der werkzaamheden kon een aanvang worden gemaakt, en wel op twee plaatsen tegelijk, nl. aan den Overtoom (in den zoogenaamden Gasthuispolder) en aan de Linnaeusstraat. De voorbereidende werkzaam heden eischen nu nog vooral de hulp van timmerlieden, daar zij bestaan in het maken van bruggen en werkloods; doch bij het werk zelf zullen alle ambachten en handwerken vertegenwoordigd zijn. Het onderzoek naar de aanvragen wordt voortdurend voortgezet, want het getal der aan vragen is veel grooter. Tot jl. Vrijdag avond waren afge haald aan de verschillende politie-bureaux 2422 formulieren en de aanvragen blijven iederen dag aanhouden, ofschoon niet in dezelfde mate als de eerste dagen. Evenwel schijnt de ervaring nu reeds te leeren, dat niet alle formulieren weer worden terugbezorgd, hetgeen te kennen geeft, dat óf de aanvragers ander en beter werk hebben gevonden, óf dat zij nog niet behoeftig genoeg zijn om tegen het door de commissie vastgestelde loon te arbeiden. Uit den aard der zaak is het dagloon niet hoog gesteld, omdat deze werkverschaffing steeds eene laatste toevlucht moet blijven voor hen, die anders broodeloos zouden zijn; doch juist door dit te willen zijn, wordt het doel der commissie en zeker ook dat der milde gevers bereikt. De gaven blijven op verrassende wijze toevloeien. De algemeene penning meester kan nu reeds een cijfer van meer dan zeventig duizend gulden verantwoorden. Dit is voor de commissie eene zeer groote voldoening, die tot oprechte dankbaarheid stemt. En toch zal deze groote som, verdeeld over zoo groot getal arbeiders, slechts kunnen strekken om een klein getal weken te helpen. Daarom blijft de commissie hopen op de algemeene deelneming der burgerij; niet alleen der zeer bemiddelden, maar ook van hen, die slechts weinig ten offer kunnen brengen. Dergelijke offers der liefde zijn niet het minst aangenaam en werden ook reeds bij den penning meester gebracht. Gelijk reeds vroeger is medegedeeld, is het waarlijk verblijdend en hartverkwikkend, hoe aller harten bereid zijn om te helpen. Doch voor meer dan 1200 menschen zal nog geen arbeid gevonden zijn en de commissie is er op bedacht, naar meer gelegenheid tot werk uit te zien, wanneer althans de inkomsten blijven vloeien. Wat de commissie wel ten zeerste wenscht, is, dat ieder particulier eens bij zichzelven mocht overdenken, wat hij dezen winter nog zou kunnen laten verrichten tot verbetering van zijn perceel of huisraad. Dan krijgen de bazen weêr werk en hebben ze hunne knechts weer noodig. Op deze wijze kan zeker nog veel gedaan worden. Het bureau van de commissie van uitvoering is in het Gebouw voor den Werkenden Stand (Groeneburgwal 24), daartoe door het bestuur welwillend beschikbaar gesteld. Tegen drie uur zijn daar steeds leden der commissie te vinden, die zeer bereid zijn tot het ontvangen van wenken of het geven van inlichtingen. Den 1 Januari a. s. zal de heer J. S. Pisuisse, ont vanger der loodsgelden te Vlissingen, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren als zoodanig in dienst van het loodswezen trad. De minister van Marine heeft ter kennis van de commandeerende officieren van Zr. Ms. schepen en vaar tuigen van oorlog gebracht, dat de machinist 1ste klasse, die minstens een jaar in dien graad actief heeft gediend, bij goed gedrag en gebleken geschiktheid, door zijn com mandant ter opname in het vaste corps kan worden voor gedragen. De einduitslag voor het geheele land van de acte- examens voor onderwijzers en onderwijzeressen, dit najaar gehouden, is: geëxamineerd werden 578 mannelijke en 313 vrouwelijke candidaten, waarvan respectievelijk 293 en 183 slaagden. Jl. Vrijdag avond had te Alkmaar een droevig ongeluk plaats. Jan Nielen, schippersknecht bij Den Das, wonende te Koegras, kwam, terwijl de schuit onder de spoorbrug aldaar doorvoer, zoodanig met zijn hoofd tegen een der ijzeren hangers dier brug, dat hij met eene hevige bloed- En kunt gij gelooven, dat ik u weinig zou achten? Neen, dat is zoo niet, gij gelooft het immers niet? Zeg mij dat het zoo is; zeg mij dat eene lastige wolk uw gezicht verduisterd heeft, en dat die nu verdwenen is. Stel ver trouwen in mij, ik smeek er u om. Indien ik u niet voor een edele vrouw hield, die al mijn eerbied, al mijne liefde waardig is, dan zou ik niet aan uwe voeten liggen, om uw vertrouwen in te roepen, om u te bezweren tot u zelve terug te keeren. Zweert gij mij dat? vroeg zij met vuur, mijne hand in de hare drukkende. Ik zweer u dat, bij het aandenken aan mijne moeder, die in den hemel is, aan mijn vader, dien ik liefheb en vereer. Hartelijk dankantwoordde zij, ik geloof u. Wees dan gerust; hernam ik, en lach mij toe! Ik houd meer van uwe scherts dan van uwe tranen. Voortaan moet gij ze in mijne tegenwoordigheid niet meer storten. Laat ons niet aan de toekomst denken! voegde zij er op een niet geheel gerustgestelden toon bij. En zij klemde zich aan myn arm vast, gelijk eene bevende duif hare toevlucht tot haar nest zou gezocht hebben. Ik weet niet hoe ik aan die gedachte kwam; maar het scheen mij toe, dat haar hart nog ongerust was. (Wordt vervolgd.) storting vooraf, op de plaats dood bleef. Zijn lijk werd naar het Stadsziekenhuis overgebracht. Over de omtrent Atjeh te volgen gedragslijn verklaarde de minister van Koloniën in zijn Memorie van Antwoord bij de Indische begrooting, dat het plan voor ieders oogen in uitvoering is. De nieuwe postenlinie rondom onze hoofd vestiging zal uiterlijk 1 Maart gereed zijn. In de onder- hoorigheden blijven alleen Segli en Edi bezet. Wat de weder-openstelling van eenige havens ter Westkust betreft, die heeft met de algemeene blokkade niets te maken. Het zijn de havens van Tenom en omstreken, die reeds vroeger gesloten zijn om de uitlevering der gevangenen te bewerken en die na de uitlevering bij besluit Van den gouverneur- generaal van 6 October weer zijn opengesteld. Dit kon geschieden, omdat er zich uit die streken geen gewapende benden naar Groot-Atjeh begeven. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 15 dezer: „Bij de politie alhier is aangifte gedaan van de volgende aanranding: Toen jl. Zaterdag avond, omtrent 6 uur, zekere J. v. B. zich van de Van Ewijcksluis naar zijne woning op het Breezand begaf, voorzien van zijn verdiend weekgeld en een zak met boodschappen, werd hij op den Stoomweg bij de brug over de Kromme Tocht door iemand aange sproken, die hem om tabak vroeg, 't Scheen hier echter niet om te doen te zijn, want onmiddellijk daarna werd hij met bedreiging om geld gevraagd, v. B. pakte daarop den aanrander beet, en wierp hem over de brug te water. Hierop schoot een tweede toe, die v. B. een slag wilde geven deze ontweek dien echter en gaf den tweeden onverlaat een pak slaag. Deze vond het daarop geraden zich uit de voeten te maken, gevolgd door zijn makker, die inmiddels op het droge gekomen was. v. B. nam zijn zak weder op en toog huiswaarts. Volgens zijne opgaaf hadden beide kerels zich zwart gemaaktde eene had een gladde pet op met een stormband om de kin, de andere droeg een rond hoedjebeide hadden korte jassen aan en zagen er vrij fatsoenlijk uit. De politie doet ijverig onderzoek.' Te Rotterdam zijn ongeveer 30 stuks vee voor Amerika ingescheept, nagenoeg alle behoorende tot de bekroonde dieren op de Internationale Landbouwtentoon stelling, te Amsterdam gehouden. De dieren zijn voor hooge prijzen verkocht. Een ernstig ongeluk trof dezer dagen een van Was senaars geachtste ingezetenen, namelijk mevr. de baronesse Van Pallandt, op den huize Duinrel. In een koperen heetwaterstoof had men water laten koken, waardoor er groote spanning onstond tegen den binnenwand der stoof. Eensklaps sprong deze, waarbij genoemde dame hoogst ernstige brandwonden aan de beenen bekwam, terwijl deze ook op verscheiden plaatsen gekneusd zijn. D. V., van Pettemerkluft, na afloop van de Alk- maarsche markt, jl. Vrijdag naar huis rijdende, vertoefde in de herberg van A. H. te Schoorldam. Te half elf willende vertrekken, kwam men tot de ontdekking, dat het paard met de kar inmiddels de stal verlaten had. Men reed naar Pettemerkluft, in de meening, dat het paard wel den weg naar huis zou hebben ingeslagen; toen men het daar echter niet vond, keerde men weder naar Schoorldam terug, waar het een eind voorbij bovengenoemde herberg met de kar te water werd gevonden, waaruit het met veel moeite gered werd. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren D. Tobias veroordeeld tot twee jaren celstraf en 4 boeten, ieder van f 50. De heeren Gebr. Scheuer te Amsterdam, Jan F. Meursing te Nieuwendam, A. B. Geels te Amsterdam, D. Tool te Hoorn en H. Büter te Amsterdam, hebben het plan gevormd een naamlooze vennootschap op te richten voor het dagelijksch vervoer en den verkoop van Hol- landsche melk naar Londen. Zij taxeeren voor hun doel een kapitaal van f 1,700.000 te behoeven en hebben zich bij circulaire tot de meer onmiddellijk belanghebbenden gewend, ten einde van hen de deelneming te verkrijgen voor het één vijfde van het kapitaal, hetwelk gevorderd wordt om een naamlooze vennootschap volgens ae wet te kunnen oprichten, terwijl aanvankelijk geen meerdere storting dan van 2°/0 gevorderd wordt. Voor de zaak verklaarden zich in het bijzonder, de heeren: R. Van Hasselt, G. Vas Visser en mr. J. Kap- peijne van de Coppello te Amsterdam, P. Brinkerink te Hoorn, C. Donker te Benningbroek en Dirkzen Zoon te Alkmaar. De heer H. Büter heeft in verband met een en ander een nota uitgegeven, waarin hij o. a. de volgende punten releveert; De melkprijzen in Nederland variëeren van 4| als minste, tot 7 cents als hoogste prijs per liter; als middenprijs kan men aannemen 5£ a 5| cents per liter. Van verschillende boeren, die met administratie en rekenkunde bekend zijn, is mij verzekerd, wanneer zij 6 cents per liter voor de melk kunnen maken, zij dan gemiddeld nog 10°/o winst meer maken uit melkverkoop dan wanneer zij er ooter en kaas van maken. Behalve den meerderen prijs van 10°/o bij verkoop van melk tegen 6 cent per liter, wint de boer er ook nog bij, doordat hij zooveel minder werk heeft, en den tijd, dien hij anders moest besteden voor kaas en boter maken, dan kan besteden aan het verbeteren van zijn land. De melkconsumptie te Londen taxeert hij op 2 millioen liters per dag. In den winter kan men de roomconsumptie wel op 50 70,000 quart per dag rekenen, welk cijfer in den zomer, fruittijd, wanneer er zeer veel zure en zoete room geconsumeerd wordt, zeker wel het dubbele zal be dragen en op minstens 100 a 150,000 quarts per dag geschat mag worden. Voor een quart room heeft men 8 i 9 quart melk noodig en derhalve is er alleen voor roomgebruik gemiddeld ongeveer f 1,000.000 quarts melk per dag aan room noodig. De prijzen der melk in consumptie of détail verkoop, zoowel als in den engroshandel loopen zeer uiteen. Zoo wordt er bijvoorbeeld 67 en 8 pence per quart betaald, voor melk warm van de koe. De prijs, waarvoor de meeste van buiten aangevoerde melk en détail verkocht wordt, is 5 pence per quart. De minste prijs in consumptie is echter 4 pence per quart. Dat er in de melk tegen den prijs van 4 pence in Londen verkocht, meestal, evenals in de melk tegen 6 en 8 cent in Amsterdam verkocht, wel eens een beetje water onder loopt, soms wel wat heel veel, dat is in Londen algemeen bekend en is mij ook persoonlijk door vele dairyhouders verzekerd. De engrosprijzen door de groote raelkcompagnieën en dairyhouders besteed, zijn ook zeer uiteenloopend en vari- eeren als gemiddelde cijfers, van af 2J, 2£, 2|, 3 tot 3$ pence per quart. Het vereenigde systeem van engros- en détail-verkoop der melk, zooals de groote Londensche melkcompagnieën dit drijven, is, naar zijne bescheiden meening, het meest gewenschte stelsel. Men kan echter aanvangen met alleen engrosverkoop aan de dairyhouders en langzamerhand, als men dit wenschelijk acht, ook den détail verkoop invoeren. Wil men zich echter alleen bepalen tot engrosverkoop aan de dairyhouders, dan is er zeer zeker doorloopend een gemiddelde prijs van 2fc pence per quart te behalen, zijnde de helft van den meest gangbaren détail- en consumptie prijs 5 pence per quart. In een jl. Vrijdag te Hoorn gehouden en door ruim 100 belangstellenden bezochte vergadering, onder voorzitting van den heer mr. J. Kappeyne van de Coppello, werd deze zaak besproken. De Voorzitter zette het doel der zaak uiteen, gelijk dat in het bovenstaande is ontwikkeld. Een extra-trein met opzettelijk daarvoor ingerichte wagens nl. met ijswanden, zou in de eerste plaats te verkrijgen zijn bij de H. IJ. S. M. en de onderneming zou alsdan 4 booten aankoopen, ten einde te Amsterdam en te Harwich een in de vaart en een in reserve te kunnen hebben. De melk zou te Londen aan vaste melkkoopers kunnen worden geleverd. Hij wees er op, dat de tijdsomstandigheden wel is waar niet gunstig waren om kapitaal te verkrijgen, doch dat ondernemingen in den vreemde die groote verliezen hadden berokkend, en hij daarom er met ernst op aandringt, dat men zijn kapitaal niet onthoude, waar 't een binnenlandsche onderneming geldt. Op een vraag of iemand hieromtrent het woord verlangde, maakte de heer J. Zijp van Abbekerk hiervan gebruik, en wees op de bezwaren, welke met het goed geconserveerd houden der melk, vooral in de zoogenaamde hondsdagen, verbonden waren, en vroeg daaromtrent eenige inlichtingen, welke hem vooral door den heer Donker van Benningbroek werden verstrekt. Na re- en dupliek stelde de heer Kappeyne voor, eene commissie uit de aanwezigen te benoemen tot het nemen van proeven, hoelang de melk kan goedblijven, indien daaraan de nooaige zorg wordt besteed, waarop, met het oog op de verschillende temperaturen, door den heer Donker zijne oranjerie disponibel werd gesteld. Benoemd werden de heeren J. Zijp, van Abbekerk, Jb. Klaij te Baarsdorpermeer, S. W. Bos te Oosthuizen, Tepzen te Schellinkhout en T. Groot te Midwoud, welke deze benoeming bereidwillig op zich namen, waarna de vergade ring werd gesloten. H. M. de Keizerin van Oostenrijk, die in Januari weder in Holland komt om zich onder behandeling te stellen van dr. Mezger, heeft in het hotel Kaufmann te Zandvoort een reeks kamers gehuurd, en zal daar overnachten. De Verzekeringsbode verneemt met genoegen, dat de Nederl. Pensioen-Vereeniging voor Werklieden thans zoover gevorderd is, dat zij binnenkort de gelegenheid tot pensioen-verzekering zal openstellen. Is het doel der Ver- eeniging eenmaal zoover bereikt, dan is zeer zeker de moeielijkste taak overwonnen. De oprichting toch had is de V. B. goed ingelicht met ongewoon groote be zwaren te kampen; de zaak was nieuw, bij het publiek onbekend, en velen, die met het doel kennis maakten, waren, zooals dat gewoonlijk gaat, van oordeel, dat de verwezenlijking daarvan hoogst waarschijnlijk eene utopie zou blijken te zijn. Wanneer binnen enkele weken het bewijs zal geleverd zijn, dat dit niet zoo is, zullen de velen, die er zich eerst toe bepaalden toeschouwers te blijven, tot bevordering van het doel der Vereefliging wel gaan medewerken. Zeer wordt dit nu reeds bevorderd door den steun, die aan de Pensioen-Vereeniging door „'t Nut van het Alge meen' wordt geschonken. Nadat deze Maatschappij nl. in Augustus besloot, de Vereeniging stoffelijk bij te staan, heeft het hoofdbestuur eenigen tijd geleden aan de depar tementen eene missive gericht om hen op te wekken, de Vereeniging naar vermogen ook zedelijk te steunen, door hunne lokalen beschikbaar te stellen voor de agenten, wanneer zij op gezette tijden zitting houden, door op plaatsen, waar nog geene afdeeling der Vereeniging is gevestigd, het initiatief voor de oprichting te nemen en desnoods de taak van eene afdeeling, waar tegen de oprichting daarvan bezwaar zou zijn, zelf over te nemen. Het is te voorzien, dat door deze hulp de Vereeniging hare afdeelingen en leden in de vele plaatsen, waar haar bestaan nog onbekend is, belangrijk zal zien toenemen De suikercrisis zal ook in de kolonie Suriname leiden tot het verlaten van onderscheiden plantages. Nieuwe gronden worden aangelegd, waarop cacao zal worden aan geplant. Proeven zullen voorts worden genomen met cacaoboonen van Trinidad afkomstig. Zooals men weet, voegt 't N. v. d. D. aan een en ander toe, heeft de cacao-cultuur in de kolonie in de laatste jaren een groote uitbreiding verkregen en bedroeg de uitvoer van dat product 1,155,837 kilogram in 1882 en 1,876,178 kilogram in het afgeloopen jaar. De gemiddelde waarde per 100 kilogram bedroeg f 62.77 in 1881, f 68 in 1882 en f 71 in 1883. De bekende biljartspelers G. Bijlsma, uit Bolsward, en Bierling, uit Groningen, hielden jl. Vrijdag avond, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, in het gebouw Amicitia te Leeuwarden een biljartwedstrijd, bestaande in eene partij van 500 caramboles. Bierling trad als over winnaar uit den strijd. Zijn tegenpartij maakte 458 caramboles. Uit Butjadingerland (Oldenburg), waar de veeteelt op zoo uitnemende wijze wordt uitgeoefend, wordt bericht, dat de handel in mager vee er gedurende den ganschen herfst tot hooge prijzen zeer geanimeerd was. Stalossen, namelijk dezulken, die in den volgenden zomer in de vet- weide zullen grazen en daarna als vet verkocht zullen worden, werden tot 420 k 450 mark verkocht. Daaren tegen wordt geklaagd over den lagen prijs van de boter en willen de handelaren thans niet meer betalen dan 85 pfennige per pond. En vermits de korenprijzen en de prijzen van andere vruchten zoo laag zijn, wordt er de vraag ernstig overwogen, of onder zulke omstandigheden de landman, zelfs bij een intensief bedrijf, niet voordeeliger zou doen, als hij zijn eigen koren tot veevoeder bezigde. Zoo doende zou hij ook vrij wat minder kunstvoedermid- delen behoeven aan te koopen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2