ir den echten godsdienst vraagt, die wel met godgeleerd- naa De uitgaven voor teletrraohisohp Pn fplpnKonianlia vnvkm Sedert trouwens een wijsgeer der oudheid sprak: „het eenige wat ik weet is dat ik niets weet/ is erkenning van iets niet te weten geen schande. Bewustzijn, dat men iets niet weet, is integendeel het begin der wijsheid. Het is juist de fout van den heer Domela Nieuwenhuis en de zijnen, dat zij beweren iets te weten, hetwelk in werke lijkheid hun onbekend is." De hoogleeraar brengt vervolgens den heer Domela Nieuwenhuis in herinnering, dat over de formule, door Marx bedacht als grondslag zijner leer, in Duitschland strijd is gevoerd door 's mans aanhangers, welke strijd heeft geleid tot de wetenschap, dat de formule van den meester niet kan worden toegepast. Zoodra het socialisme het terrein van het gevoel verlaat en zich op dat der wetenschap waagt, maakt zij volgens prof. d'A. d. B. fiasco. Jl. Donderdag avond trad in Irene te Rotterdam de heer dr. Joh. Dyserinck als spreker op voor de leden van Mercurius en eenige leden van het Leeskabinet met hunne dames. Spreker ging uit van de eigenlijke beteekenis van het woord „hekel," een voorwerp om het vlas van de scheeven te reinigen, om op den overdrachtelijken zin over te gaan en in de hekeldichten van Joost Van den Vondel, Erasmus en anderen in een van humor tintelende voor dracht zijn opvatting duidelijk te maken, wanneer hekelen goed, wanneer dit kwaad is. Spotternij acht spreker in vele gevallen een uitstekend wapen om drogredenaars, waanwijzen, kortom beunhazen op elk gebied, in de engte te drijven. Hekelen is goed en nuttig, maar dit geschiede uit de volle overtuiging, gunstig te werken op de tegen partij, wanneer andere wapenen niet baten. Van tijd tot tijd werd sprekers improvisatie afgebroken door de toe juichingen van zijn auditorium. (Rott. N.blad.) De opmerking der Tweede Kamer over de kosten aan de uitrusting van de Valk besteed, wordt door de Regeering beantwoord met de mededeeling, dat dit vaartuig met zijn inventaris Rijks-eigendom is en de kosten dus op de Staats- begrooting moeten worden gebracht. Naar men verneemt zullen de mindere geëmployeerden en werklieden bij 's Rijkswerven, die in het hospitaal verpleegd worden, wegens verwondingen in den dienst beloopen, voortaan vrijgesteld worden van korting op hun daggeld. De pakketpost bracht in ons land in 1883 op circa f 240,000; de kosten bedroegen f 170,000. Het 5 cents zegel bracht in 1883 totaal f 899.807 op. De heer J. Breebaart Kzn., te Winkel, voorzitter van de Vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee-stamboek/ heeft van de Fransche Regeering het kruis voor „mérite agricole" ontvangen. Uit Batavia verneemt het Ind. Vad., dat door de Regeering in commissie zijn benoemd de heeren I. A. De Gelder, Raad van Ned.-Indië; F. H. P. Van Alphen, schout-bij-nacht; jhr. E. P. E. De Stuers, directeur van het Marine-etablissement te Soerabaia; H. A. Sirks, direc teur voor Marine en het Stoomwezen te Soerabaia; M. J. Van Bosse. S. I. E. Bergen en A. P. Melchior, ingenieurs B. O. W., voor het opmaken van plannen en begrootingen en het doen van bepaalde voorstellen voor het overbrengen van de Maritieme Inrichtingen van Onrust naar Tondjoeng Priok en voor de uitbreiding van de fabriek voor de Marine te Soerabaia. Bij het jaarlijksch assaut der kadets van de Kon. Milit. Academie te Breda heeft het dezer dagen een aar- digen indruk gemaakt, toen de kadets bij het dubbel carré op het geweer te voorschijn kwamen in de oude uniform van „de jagers van Van Dam" en de muziek van het 6de regiment de bekende melodie speelde. Naar men beweert worden opnieuw pogingen aange wend om op Texel eene dynamietfabriek te bouwen, en wel op de gronden van baron De Goffinet, gelegen in den Prins Hendrikpolder. In de zaak contra P. Delver te St. Maartensvlotbrug is Jan Hoogschagen aldaar als verdacht van valsche ge tuigenis, op requisitoir van den heer officier van justitie, West-Indië aanvaard. Jl. Vrijdag zijn zij met het I tot eene samenspreking. In die bijeenkomst zijn de volgende 1 <-M'1» If nn \Vnet_Tnrlig/»Tia I viif VTgfTWn op de terechtzitting van Dinsdag 16 dezer in hechtenis genomen. Naar het Vaderland verneemt, is het bestuur der Zuidhollandsche Maatschappij van Landbouw in onderhan deling met mevr. de wed. Le Fèvre de Montigny te Haastrecht, om één harer landhoeven in te richten voor modelboerderij voor zuivelbereiding. Volgens de Standaard ziet het er in het financiëele voor het Nederlandsch Zendelinggenootschap niet gunstig uit. De raming der uitgaven voor dit jaar bedroeg f 80,000 en het bedrag der giften, collecten, contributiën, enz. beliep tot 1 November nog maar f 36,411.76$. Naar het Hld. meldt wordt met 1 Januari a. s. in het Gebouw de Vereeniging in de Warmoesstraat te Am sterdam, een vast circus geopend onder bestuur van den heer Schuitenvoerder, den welbekenden August den Domme, uit het paardenspel van Carré. Door een lid der firma Gebr. Koster te Amsterdam is aan de gemeente Loosdrecht eene som van f 300 gegeven, ter uitreiking aan behoeftigen. Deze gift moet, naar men zegt, een gevolg zijn van de omstandigheid, dat de door een houder van een Anecdoten- Villa-Scheurkalender voor 1884 gewonnen villa Fortuna niet binnen den bepaalden tijd is opgeëischt. In de jongste vergadering van 't hoofdbestuur der Geldersch-Overijselsche Landbouw-Maatschappij is bepaald, dat in 1886 eene groote vee- en landbouwtentoonstelling zal worden gehouden te Zwolle. In het tuchthuis te Leeuwarden is dezer dagen een gevangene op den dag, voorafgaande aan dien, waarop hij in vrijheid zou worden gesteld, door een zijner mede gevangenen (die indertijd op den veldwachter te Vollen- hove moord pleegde) met eene schaar op een vijftal plaatsen verwond geworden, na twist met hem gezocht te hebben. De verwonde, die zich gedurende den tijd zijner gevangen schap door het beste gedrag had onderscheiden en bij zijn vertrek een getuigschrift daarvan ontving, benevens ruim f 140, door hem in de uitgaanskas gestort, wordt in het Stadsziekenhuis verpleegd. De wonden schijnen echter niet gevaarlijk. Men meldt aan de N. Rott. Crt.: „Nadat de heer Van Seters, een der chefs van de firma Bekker, Van Seters en Van Hattem, in persoon te Panama het voorloopig aangenomen werk, het slechten van een berg, heeft onderzocht, hebben deze heeren dit werk nu definitief aangenomen. De aanneming gaat per kubieken meter en kan op omstreeks 40 millioen geschat worden. Het is aangenaam dat de heer De Lesseps er hoogen prijs op stelt, dit kolossale werk in handen van Nederlanders te zien/ eensgezindheid tegenover iedere politieke leiding, de ont wikkeling van het Rijk belemmeren en de eenheid, die het volk door zware offers wist te verkrijgen, in gevaar brengen. Ingezonden mededeeling. Boven Wijnen en hun praeparaten is het JOHANN HOFFSCHE MALZ-EXTRACT oneindig verre te verkiezen. Dr. J. J. KOLEMAN, in zijn chemisch onderzoek van het JOHANN HOFFSCHE MALZ-EXTRACTconstateert, in ver gelijking met het London Porter, dat het JOHANN HOFFSCHE EXTRACT bevat aan Extract 8.12, Water 87.88, Alcohol 4.00, overtreft in Extraot het London met 4.64 aan gehalte. Hy beveelt het aan als het uitneraendste middel tot verster king by Bloedarmoede, bij Bleekzucht, daar het in staat is het bloed, het hoofdelement van ons bestaan, het vereischte gehalte te geven of te doen behouden. In Amsterdam werden de JOHANN HOFFs MALZ-PRAE- PARATEN gebruikt in het Binnen- en Buiten-Gasthuis en in 's Gravenhage in het St. Nicolaas-Gasthuis. De Heer JOHANN HOFF ontving op de Tentoonstelling in Nizza, om de voor treffelijkheid van de MALZ-PRAEPARATBNde Zilveren Medaille. Prijzen: MALZ-EXTRACTGEZONDHEIDSBIER6Flesschen f 2.50, 13 Flesschen 5.05, 28 Flesschen 10.65; CONCEN- TRIRTES MALZ-EXTRACT, met of zonder IJzer, 1.80, /I en 0.75; MALZ-CHOCOLADE per pond, prima qual. 2.15, Secunda f 1,60; IJZER-MALZ-CHOCOLADE prima 3; MALZ-BORSTBONBONS per zakje 30 Cent (in Blauw Papier). JOHANN HOFF'a Centraaldepót, N. Z. Voorburgwal 250. Benoem 1 n gen, De uit Oost-Indië teruggekeerde inspecteur van adm. bij de Marine J. C. L. K. Van Wely is op non-activiteit gesteld. Met ingang van 1 Januari a. s. wordt de apoth. late kl. bij de zeemacht H. Van der Mark, op zyn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, op pensioen gesteld, ad f 1300 's jaars. Bevorderd tot apoth. 1ste kl. bij de zeemacht, die der 2de kl. H. J. Helderman. Met 1 Januari a. s. wordt bij de conservatie aan 's Rijkswerf te Hellevoetsluis geplaatst de machinist lste kl. v. c. H. Courlander. De machinist 3de kl. K. J. Schönlau, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd by den Marine tor pedodienst, wordt met 1 Januari a. s. bevorderd tot machinist 2do kl. Tot commandeur voor het vak van scheepsbouw bij het Marine- etablissement te Soerabaia, is benoemd de vice-commandeur J. Van den Berg. Zonder veel te spreken, keerden wij naar de Gioiosa terug, waar ons het ontbijt wachtte. Tot groot verdriet van Rosa, deed geen van ons beiden hare tafel eer aan. Mijne gezellin was in gedachten verzonken; ik worstelde tusschen twijfel en hoop. Na het ontbijt trok zij zich in hare kamer terug; ik ging uit, wandelde tot aan het dorp, en van het dorp naar het station, zonder eenig vast plan. Ik had haar onder hevig blozen gezegd, dat aan het station onze koffers van Bologna aangekomen waren ik was bevreesd, dat zij mij naar de reden daarvan zou vragen, omdat ik haar stellig geene leugen zou hebben durven zeggen. Maar hetzij zij mijne verlegenheid begreep of op de zaak geen acht had geslagen, zij had geen teeken van verwondering gegeven, en ik nam my voor, onze bagage later naar de Gioiosa te laten brengen. Intusschen zei ik aan het station, dat ik, indien noodig, ze in den loop van dien dag zou laten halen. Toen ik eindelijk, misschien een uur na den middag, op de Gioiosa teruggekeerd was, had zij hare kamer nog niet verlaten. Toen zij echter, terwijl ik met Rosa sprak, mijne stem hoorde, kwam zij op het trapportaal om mij uit te noodigen boven te komen. Van ont roering klopte mij het hart dubbel sterk in de borst. Welke waren hare gedachten? Wat had zij besloten? Met dezen twijfel in de ziel, beklom ik den trap, niet zonder een bitteren wellust, door de deur die kamer te kunnen betreden, die ik den nacht te voren door het venster verlaten had. Alles was daar zooals ik ze de eerste maal was binnengetreden. Toch kwam zy mij, door de zon verlicht en door de tegenwoordigheid van een lief wezen, lachender en schooner voor. Mijne reisgezellin, die my te gemoet gekomen was, geleidde my naar het venster voor de latafel, waarop hare half gesloten reistasch stond. Zij had er, zooals ik zag, haar schrijfgereedschap uit gehaald. Ik zag even het volgeschreven papier, dat zij gereed was in de enveloppe te steken, en ik besloot daaruit, dat» zij mij de beginletters van een naam wilde verbergen, die aan het hoofd van 't papier gedrukt schenen te zijn. Maar deze handeling kwam haar stellig te wantrouwend vooralthans zij legde het papier en de enveloppe weer voor mij neder, waarop men, in goud met andere illustraties, dezelfde beginletters lezen kon. Voor die beleefdheid was ik haar dankbaar, en niet alleen weerhield ik mij toe te kijken, maar keerde mij zelfs met den rug naar de enveloppe. Ik zag haar aan, en zou gaarne in hare gedachten hebben willen lezen, en toen ik haar ontsteld gelaat zag, begreep ik dat zij in mijne afwezigheid een besluit moest hebben genomen. Inderdaad, zonder mij den tijd te gunnen, de vraag, die in mijne oogen te lezen was, uit te spreken, vroeg zij mij: Zoudt gij naar Bologna kunnen gaan? Naar het einde der wereld; antwoordde ik. Hoe laat? Wacht even, ik zal eens kijken. De trein uit Foggiakomt om half vier. Daarmede zal ik vertrekken, dan ben ik tegen middernacht te Bologna; wat moet ik daar doen? (Wordt vervolgd.) Buitenland. Jl. Donderdag namiddag is het Roomsche Weeshuis van St. Jan, te Brooklijn, New-York, door een in het waschhuis ontstanen brand vernield. De materiëele schade wordt op 500,000 dollars geraamd, doch ongelukkig zijn er verschillende menschenlevens te betreuren. Eene zuster, die tal van de honderden kinderen had helpen redden, stortte van het dak, waarover zij op dat van een belendend huis poogde te komen, en gaf spoedig daarna den geest. Den volgenden ochtend had men reeds 12 kinderlijken onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. In de zieken zaal bevonden zich op het oogenblik des onheils 35 kinderen, die, naar men vreesde, allen waren omgekomen. Meer dan 110 kinderen werden vermist. Daar de verpleegden echter her- en derwaarts heengevlucht waren, was omtrent het getal dooden niets met zekerheid te zeggen. Het was vinnig koud en de kleinen waren nauwelijks gekleed. Het getal bewoners van het gesticht bedroeg in het geheel bijua 800. Het gebouw, een van de fraaiste der stad, is nagenoeg volkomen afgebrand. Het vuur verspreidde zich met ongelooflijke snelheid. Een later bericht meldt, dat uit de puinhoopen van het door brand vernielde St. Jans-weeshuis te Brooklyn 32 lijken zijn opgedolven en er nog 46 kinderen worden vermist. Jl. Zaterdag morgen is brand ontstaan in het goederen bureau van het Windsor-station te Londen; het geheele bureau is met een aantal goederen verbrand. Een onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat de brand is veroor zaakt door het ontploffen van eene, zorgvuldig in een kist gesloten, „helsche machine/ Eenige metalen tandraderen, alsmede flesschen met ontplofbare stoffen zijn onder het puin gevonden. Nadere bijzonderheden luiden: Het bestuur van den spoorweg verklaart, dat er geen grond voor het vermoeden bestaat, dat de brand van het station te Windsor door fenians veroorzaakt is. Men ge looft aan eene toevallige omstandigheid. Er is geen ont ploffend werktuig onder de bagage geweest. De flesch, welke volgens de eerste berichten nitroglycerine zou hebben in gehouden, bevatte werkelijk niets dan een geneesmiddel. De instructie in de zaak van mevr. Clovis Hugues is afgeloopen. Zij is verwezen naar het Hof van assises, daar er termen bestaan om haar te vervolgen wegens moord met voorbedachten rade; maar er is geen reden gevonden om haren man te vervolgen wegens medeplichtigheid. Bij de uitgevers Sampson Low Co. is verschenen „The Wreek of the Nisero and our Captivity in Sumatra," door W. Bradley, den derden machinist van het schip De Daily News is met dit boekje zoo ingenomen, dat zij het, wat helderheid van taal en natuurlijkheid van ver haaltrant, betreft, haast op ééne lijn durft stellen met De Foe's Rohineon Crxuoe. Wat uit dit geschriftje zonneklaar blijkt (zegt het blad), is, dat, indien onze Regeering te werk gegaan ware met de overhaasting en de doortastend heid, op welke door sommigen aangedrongen werd, er geen enkele der gevangenen ooit zou zijn teruggekomen. Jl. Donderdag heeft het in het westen en noord westen der Yereenigde Staten, bij ongemeen strenge koude, zwaar gesneeuwd. Te Chicago vroor het 12°, te Omaha 15°, te St. Paul 20° en langs den Canadaschen Pacific- Spoorweg tusschen de 25 en 30° onder nul. Het Berlijnsche blad de Post bevat een dankbrief van Bismarck op jl. Zondag gedateerd, waarin hij zegt, dat tegenover het votum van wantrouwen, dat de meerder heid van den Rijksdag op hem uitbracht door het afstemmen van voor den Staatsdienst onontbeerlijke middelen, talrijke bewijzen staan van het vertrouwen, waarmede het Duitsche volk bereid is de door hem gevolgde buitenlandsche politiek des Keizers te ondersteunen. In de uiting van de nationale gezindheid, die in het volk leeft, vindt hij aanmoediging om ook bij het afnemen van zijne lichaamskrachten te volharden in den strijd tegen de partijen, wier onverdraagzaamheid onder elkander en wier Burgeriyii© Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: C. G. Landmeter, geb. Hoedemakers, D. A. Van Brederode, geb. Mensch, Z. Overleden: N. EUmer, geb. Davidse, 21 jaren. Gemeente ZIJPE, van 13 tot 19 December. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Adam, zoon van Klaas Lengers em Anna De Wit. Adam Joanncs, zoon van Cornelis De Wit en Anna Apeldoorn. Trijntje, dochter van Reijer Gouwen en Maartje Krabman. Overleden: Jan Nielen, 21 jaren, zoon van Cornelis Nielen en Mietje Hommert. Cornelis Swager, 5 jaren, zoon van Jacob Swager en Trijntje Liefhebber. Gemeente SCHAGEN, van 16 tot 22 December. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Dirk Rood en Anna De Graaf. BevallenGeene. Overleden: Jantje Dikstaal, 34 jaren en 1 maand. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. December. 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 nto. 8 k. 756.25 -3.85 5.6 f 1.6 0.74 Golvend 22 12 no. 14 767.47 t 7.37 4.0 f 0.1 0.77 Hol in z. 23 8 noto. 18 765.45 f5.25 1.4 -1.5 0.79 23 12 ono. 16 765.02 f4.82 1.3 -2.5 0.81 u Weersgesteldheid 21 Dec. 12 u. Helder, bewolkt, winderig, goedw. 22 Dec. 12 u. Dichtbewolkt, wind, koud. 23 Dec. 8 u. Idem. 23 Dec. 12 u. Idem. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 209 stapels kleine Kaas a f 34, 9 Middelb. a f 29.per 50kilogr. 1267 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.10, hoogste f 1.15 per kil. 144 Runderen; stug, lager prijs. 22 Paarden. 60 vette Kalveren, f 0.80 a 1.per pond, vlug. 76 nuchtere f 10 a 26 per stuk, stug. 119 vette Varkens, f 0.44 a 0.52 per pond, vlug. 17 magere f 13 a 20 per stuk, stug. 98 Biggen, f 6.a 9.per stuk, stug. 1667 Schapen en LammerenOverhouders prijshoudend, vette lager prijs, handel zeer flauw. 772 manden Appelen, f 2.50 a 3.25 per mand. 132 manden Peren, f 5.50 a 10.50 per mand. Kip-Eieren f 6.50 a 7.50, Eend-Eieren f per 100. Marlitborlolatoii. TEXEL, 21 December. De marktprijzen waren als volgt: Schapenboter 55 a 65 c. per half kilogram. Kip-eieren f 4.50 per 100 stuks. De verzending bedroeg ongeveer 2000 stuks. Hooi f 12 a 14 per 500 kilogram. Wilsters 30 c., wilde Eenden 85 c., Talingen 40 a 45 c., Hazen f 1.50 a 175, wilde Konijnen 55 a 60 c., grauwe Ganzen f 175, alles per stuk. Koehuiden 36 c. en Kalfshuiden 50 c. per kilogram, Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. ALKMAAR, 22 December. Koeien f a ,73 vette Kalveren f 40 a 110, 11 nuchtere dito f 9 a 27, 302 Schapen f 28 a 35.98 vette Varkens 38 a 50 c. per kilogram, magere Varkens f a HOORN, 20 December. Tarwe f 7.a 7.50, Gerst f 4.50 a f 5.Haver f 3.50 a 4.Witte Erwten f 7 a 8, Groene dito f 9.50 a 10.Grauwe dito f 11 a 12, Vale dito f 7 a 9, Bruine Boonen f9 a 10; 8 Paarden, f45 a 225; 144 Lammeren, f 13 a 22; 11 Kalveren, f 14 a 20; 29 Varkens, f 10 a 16; 1 Zeug f 30; 38 Biggen f 4 a 9; 50 Kippen, f 0.90 tot 2. 1850 Kip-eieren, f 5.50 a 6.per 100 stuks; 1261 kop Boter, 60 a 65 c. per kilogram. AMSTERDAM, 22 December. Op de Veemarkt waren aan gevoerd 679 Runderen, lste kwal. 82 cM 2de kwal. 72 c. en 3de kwal. 65 c. per kilogram; Melk- en Kalfkoeien f 100 a f 300; 53 nuchtere Kalveren, f 10 a 16, alles per stnk; 2 Schapen en Lammeren; vette Varkens 40 a 45 c. per kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Bonaire, commandant de kapt.-luit. ter zee W. baron van Hogendorp, adjudant des Konings in gewonen dienst, heeft jl. Zondag middag de reede alhier verlaten, met bestemming naar Cura<^o, teneinde aldaar Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaar te vervangen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 2