I A D V E R T E N T IN. OPENBARE VERKOOPINC. 38 kistjes DRAADNAGELS, 20 pakken PAPIER, Op baar daartoe gedaan verzoek wordt aan me]. PiceniOtten een eervol ontslag verleend uit hare betrekking van verloskundige, en als zoodanig wordt benoemd mej. de wed. de RuiterSlort, alhier. Voorlezing geschiedt van een adresjvan'denjgemeente-apotheker, den heer C. P. T. Soetens, houdende verzoek om verhooging zijner jaarwedde met 1 200, onder voorwaarde dat hij alsdan eeue adsistente zal aanstellen, aan wie hij kosteloos huisvesting, enz. zal verleenen. Hij verzekert, dit voorstel te doen, na gehouden overleg met HH. Commissarissen. By monde des Voorzitters wordt door B. en W. voorgesteld dit verzoek van de hand te wijzen, daar eene adsistente niet uoodig wordt geacht. Door den heer Bitter wordt het verzoek van den heer Soetens met nadruk gesteund. Spreker schetst den drukken dienst van ge noemden ambtenaar en de weinige kans, die thans bestaat, om hem tijdelijk te doen vervangen. Die verdediging doet, zoo verzekert de Voorzitter, de zaak in een ander licht verschijnen en 't gevolg daarvan is, dat op het adres, met 13 tegen 4 stemmen, gunstig wordt beschikt. Tegen stemden de heeren Strikwerda, H. Janzen, Maalsteed en de Voorzitter, Er geschiedt voorlezing van twee missives, een van den heer II. Janzen Ez. en een van de heeren Gebrs. Janzen, allen alhier; beide missives houden in aanbiedingen van gronden, ten behoeve van eene nieuw aan te leggen verzameling van asch, vuilnis, enz., ten dienste vaa de gemeente-reiniging. De bedoelde terreinen zijn gelegen buiten de bebouwde kom der gemeente. De Voor zitter licht deze zaak toe. Hij herinnert er aan, dat men, onge veer 10 jaar geleden, de oude mestbelt nabij de Westgracht op ruimende, te vergeefs heeft getiacht een betere plek te verkrijgen voor 't lossen der wagens tot vervoer van vuilnis, enz. Men stuitte toen af op weigering voor 't gebruik van een toegangs weg. De gestelde voorwaarden waren al te bezwarend. Thans echter worden gunstige gelegenheden aangeboden. Spreker stelt voor, thans geene beslissing te nemen, maar de verdere behan deling te verdagen tot de zitting, ongeveer medio Januari a. s. tc houden. De heer Van Gijn verwondert zich, dat die aan biedingen zijn ingékomen, nog vóór dat de Raad er mede bekend was, dat die zouden worden ingewacht. Hij beveelt verder aan, de bevordering van het streven om de losplaats van meststoffen niet meer te hebben in de kom der gemeente. De heer J. C. Jansen beveelt eene dadelijke beslissing aan. Z. i. bestaan daar tegen geene bezwaren. De heer over de Linden is vóór uit stel, vooral ook met het oog op de verschillende ligging der terreinen, waardoor de meerdere of mindere afstand van belang kon zijn bij 't nemen eener beslissing. Ook de' heer Strik werda is vóór verdaging, omdat hij een onderzoek in loco zeer noodig acht. De heer Beukenkamp spreekt mede in 't belang van uitstel, omdat hij het betreuren zou als men later berouw had over een gedane keuze. De heer J. C. Jansen trekt daarop zijn voorstel in, en met eenparige stemmen wordt be sloten om de zaak in de zitting van Januari verder te behandelen. Vastgesteld worden vervolgens: a. een suppletoir kohier voor den hoofdelijken omslag, ten bedrage van f 323.49 en b. een idem voor de belasting op de honden ad f 16.beide voor het dienstjaar 1884. Aan de orde komt daarop de keuze van leden van 't Bur gerlijk Armbestuur, tengevolge van periodieke aftreding. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren G. Moorman, H. Smids en H. Grijm. Laatstgenoemde had, wegens hoogen leeftijd, verzocht, niet weder in aanmerking te komen. De volgende dubbeltallen werden door gemeld bestuur ingezonden a. de heeren G. Moorman en J. Dito; b. de hh. H. Smids en J. Bethlehemene. dehh. A. Klik en A. Korff. Gekozen worden de heeren Moorman, Smids en Klik, respectievelijk met 17, 16 en 17 stemmen. Op den heer Bethlehem werd 1 stem uitgebracht. Er wordt gelezen een adres van mej. Boonzajer, houdende verzoek om eene jaarlijksche toelage ten behoeve van hare moeder, mevr. de wed. A. C. Boonzajer. Op voorstel van B en W. wordt de behandeling van dit adres verdaagd, in afwachting, dat meer bekendheid ontsta met den toestand en met het optreden van een curator. Naar aanleiding van een adres van A. Kater, buitengewoon veldwachter, inhoudende het verzoek om verhooging zijner jaar wedde, die slechts f 25 bedraagt, wordt, met het oog op het billijke van dat verzoek, besloten, die wedde op f 100 's jaars te bepalen. Er geschiedt voorlezing van eene missive van den heer Commissaris des Konings, houdende mededeeling, dat de minister van Waterstaat, enz. gezind is, met 1 Augustus 1885, den benoodigden grond voor het bouwen van een lokaal voor den afslag van zeevisch nabij den mond der haven, aan de gemeente in erfpacht af te staan. Met algemeen goedvinden wordt deze mededeeling in handen gesteld van de Commissie voor de Gemeentewerken, Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen a Dat HH. Gedep. Staten de begrooting der inkomsten en uitgaven over 1885 met hunne goedkeuring hebben bekrachtigd; b. Dat de heer D. A. G. Vastenou zijne betrekking als Hoofd eener gesubsidieerde bijzondere school alhier met 1 Januari a. s. zal aanvaarden; c. Dat, volgens 't Prov. Blad No. 64, door 't Rijk.30°/o restitutie wordt verleend van de kosten voor het Herhalings- onderwys, uitsluitend voor zooverre die rechtstreeks het onder wijs betreffen d. Dat op 13 dezer betaalbaar was gesteld de som van f 2045,55^, zijnde het der gemeente alsnog Toekomend bedrag der restitutie in zake het Lager Onderwijs; e. Dat HH. Gedep. Staten geene termen hebben gevonden om gunstig te beschikken op 't besluit van den Raad tot ver hooging der jaarwedde van den Gemeente-Secretaris; Dat HH. Gedep. Staten gevolg hebben gegeven aan 't ver zoek van den heer D. W. De Jager, door zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag te brengen van de 6de in de 5de klasse; en g. Dat mevrouw Bitterv. Damme en de heeren S. P. Marinkelle en L. Jelgersma hebben te kennen gegeven, dat zij bereid zijn de betrekkingen, waartoe zij in de vorige zitting zijn gekozen, te aanvaarden. Er wordt gelezen een adres van een aantal werklieden van 's Rijks werf alhier, die met ultimo dezer ontslag uit 's Rijks dienst zullen ontvangen, houdende verzoek, dat de Burgemeester zich, evenals zijn ambtgenoot te Amsterdam, zal wénden tot den minister van Marine, ten eipde, evenals in de hoofdstad is geschied, schorsing te verkrijgen van het voor adressanten in dezen tijd des jaars zoo nadeelig besluit. Na eene korte discussie wordt besloten, dat B. en W. zich, namens den Raad, tot den minister van Marine zullen wenden, ten einde schorsing van het voor genomen ontslag te verkrijgen. Eindelijk wordt gelezen een adres van bewoners van het Molenplein, houdende het verzoek, dat genoemd plein, hetwelk gedurende een paar weken des jaars een groot deel der kennis herbergt, doch gedurende al den overigen tijd óf een modderpoel óf een verzameling van stof is, met geboomte te beplanten. Adressanten wijzen er op, dat zij reeds bijna 10 jaren genot hebben gehad van de nabijgelegen losplaats van meststoffen, en hopen nu eens begunstigd te worden met een vriendelijken aanblik op een plantsoen. De Voorzitter merkt op, dat de kermis op 't Molenplein uitmuntend was geplaatst, doch om dat, kortstondig genot, mag de toestand van 't plein niet zoo blijven. Hij onder steunt het verzoek van adressanten en deelt mede, dat de kosten der beplanting p. m. f 400 zullen zijn. Op deswege gedane vragen antwoordt de Voorzitter, dat, bij het toestaan van 't verzoek de kermis, evenals vroeger, op 't Havenplein zal moeten komen en dat het politie-bureau, 't welk wel niet op eene groote mate van sierlijkheid kan bogen, bij beplanting in 't lommer zal worden gezet. Ten slotte wordt met 13 tegen 4 stemmen op't verzoek van adressanten gunstig beschikt. Tegen stemden de heeren Van Veen, Duinker, Bitter en Van Gijn. De openbare zitting wordt, ter behandeling van een bezwaar schrift tegen den Hoofdelijken Omslag, opgeheven en gaat over in eene vergadering met goslotene deuren. Vooraf vraagt de Voorzitter aan den heer Strikwerda of hij nog iets op het hart heeft. Deze antwoordt bevestigend, doch zal zich op dit oogenblik daarvan niet ontlasten. Na de heropening der zitting wordt met eenparige stemmen besloten aan eene Commissie, bestaande uit de heeren Bitter, H. Janzen en Hordijk, op te dragen de samenstelling eener instructie voor de Wijkmeesters in deze gemeente. De zitting wordt hierop voor gesloten verklaard. Benoemingen, enz. Benoemd zijn: tot hoogheemraad van wege de Vier Noorder koggen de heer C. Donker, en vanwege Geestmerarabacht de heer W. Schermerhorntot hoogheemraad van het hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West- Friesland de heer mr. IL Smit; in het bestuur van het Ambacht van West-Friesland, genaamd de Schager- en Niedorperkoggen, tot hoofdingeland de jheer C. Spaans Hz., en tot plaatsvervan gende hoofdingelanden de heeren IC. Breebaart en K. Rezelman tot heemraad van het Ambacht van West-Friesland, genaamd de Vier Noorderkoggen, vanwege de Wognummerkogge, de heer F. F. Van den Steen en vanwege de Middelkogge de heer K. ZijpMz.tot hoofdingeland van West-Friesland, vanwege het Ambacht de Vier Noorder koggen, de heer A. Commandeur. Met ingang van 1 Januari 1885 zijn, ter vervanging van de op 31 dezer aftredende en niet herkiesbare leden van de genees kundige Raden benoemdvoor Noordholland de heeren: dr. E. H. M. Thyssen, te Amsterdam, dr. J. Zeeman, te Amsterdam, dr. J. F. Van Hengel, te Hilversum, dr. J. W. Gruning en dr. I. Teixeira de Mattos, te Amsterdam, H. R. De Holl Jr., te Texel, G. H. Van Hoolwerff, te Hoorn. Aan den gep. dirig. off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht C. J. Van Stockum van Akendam is vergunning verleend tot het blijven dragen der activiteits-unil'orm van zijn rang. De 2de luit. jhr. G. A. A. Alting von Geusau, van het 4de reg. inf., is overgeplaatst bij het 1ste reg. van dat wapen en ingedeeld bij het 5de bataillon, in garnizoen alhier. BurgerlUls.e Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdH. J. Meerman v. d. Horst, machinist bij de Marine, en H. C. Tienstra. Getrouwd: K. Arpeau en H. J. Ooms. J. B. H. Venema en N. Van der Wijk. Bevallen: A. Van Brederode, geb. Mcnsch, Z. Overleden: J. Haremaker, 69 jaren. C. Reus, 10 maanden. Gemeente TEXEL, van 18 tot 24 December. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. Geboren: Marie, dochter van Pieter Boon en Gysje ICindt. Marretje, dochter van Ilermanus Smit en Klaasje Bakelaar. Jacob, zoon van Arie Nannings en Jacoba Eelmau. Pietje, dochter van Maarten Van der Vliet en Trijntje Brik. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. 1 Windrichting 2 Pen kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12, no. 1.2 k. 762.51 t 2.31 2.0 - 1.7 0.75 Slechtw. 21 8 nnw. 1.4 761.60 f 1.40 5.0 -0.1 0.72 25 8 nno. 4 757.11 -3.06 ,5 -0.2 0.89 Weêrsgesteldheid 24 Dec. 12 u. Dichtbewolkt, mooiweer. 24 Dec. 8 u. Idem. 25 Dec. 8 u. Bewolkt, hagelbuien. geneesheer, die ook buiten dc plaats zijner inwoning in gewichtige gevallen zeer dikwijls werd geraadpleegd. En voegen wij bij deze vermelding, dat de ontslapene bovendien was een edel mensch, die zich hier tal van vrienden verwierf, dan zal men begrijpen, dat zijn heengaan niet onopgemerkt blijft, ook al bracht hij zijne drie laatste levensjaren, tengevolge zijner geschokte gezondheid, in ruste door. Zeker zullen zeer velen onzer lezers zich nog herinneren de w&rrae hulde, den achtenswaardigen man gebracht, ter gelegen heid van zijn 40jarig jubilé als geneesheer te dezer plaatse. Dat huldebetoon getuigde er van, hoezeer hij aller achting en gene genheid zich had waardig gemaakt. De begrafenis-plechtigheid zal op a. s. Zaterdag plaats hebben, niet 's namiddags te 1 uren, zooals aanvankelijk was bepaald, maar des voormiddags te 11 uren. Bij de Directie der Marine alhier is gisteren aanbesteed: het bouwen van eene bergplaats voor Whitehead-torpedo's. Inge komen 23 biljetten, als van de heeren: Lnsschuit ad f 10488, A. Korff 10105, P. Verhey 10100, Gebrs. Boon 10000, J. Korff f 10000, P. Steijaart f 10000, P. Zaatman Jr. f 10000, A. Bels 9999, J. Duinker 9985, H. Peeters 9980, H. Bakker f 9980, Gebrs. Janzen f 9740, A. Vos Rzn. 9600, A. Graaff f 8990, P. Spruijt 8970, Gebrs. Klein 8774, De Waard en Wijker 8655, F. H. Joseph 8560,1). De Vries f 8410, P. Duinker 8311, S. Krijncn 8228, J. F. Philips 8139 en G. Moorman f 7694. Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire passeerde in den na middag van 22 dezer Dungeness. In de Volksbijeenkomsten, te houden op 29 en 30 dezer, zullen als sprekers optreden de heeren A. B, Weber, J. Brouwer en F. De Gelder. Benoemd, met ingang van 31 December a. s., tot burge meester van Heer-Hugowaard de heer P. Wonder Az., secretaris dier gemeente. Tot kapelaan te Spierdijk is benoemd de heer J. C. II. H. Launspach. De dames-commissie, die te Alkmaar een „fancy-fair" zal houden voor een K. oude mannen- en vrouwenhuis aldaar, heeft van Paus Leo XIII een prachtig in goud gezette came'e ontvangen. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders der Koloniale Bank is medegedeeld, dat de uit geschreven obligatie-leeniug van 5 millioen geheel was volgeteckend en wel a pari. Deze heugelijke uitkomst, waardoor de Bank in staat wordt gesteld hare werkzaamheden voort te zetten, was voornamelijk te danken aan de hulp van eenige crediteuren. Op het adres van J. Nihom, bakker te Meppel, houdende verzoek om des Zondags morgens zijn gewoon beroep, bestaande in het rondbrengen van brood aan zijne klanten, te mogen uit oefenen, heeft de minister van Justitie, lettende op art 1 en 2 der wet van 1 Maart 1815 (Stbl. No. 21) en op de ingewonnen ambstberichten, te kennen gegeven, dat volgens de genoemde wet op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen mogen worden verkocht, terwijl het oordeel wat onder zoodanige „geringe eetwaren" is te verstaan aan den rechter wordt overgelatendat voorts open bare arbeid op die dagen alleen veroorloofd is met schriftelijke toestemming van het plaatselijk bestuur in geval van noodzake lijkheid, en dat derhalve adressants verzoek niet vatbaar is voor tusschenkomst der Regeering. Do Paus, gisteren te llome de gebruikelijke gelukwenschen der kardinalen beantwoordende, heeft nogmaals verklaard, dat de toestand van het Pausdom te Rome hoe langer hoe pijnlijker en ondragelijker wordt, waar zijne minste vrijheden worden betwist. Hij deed met nadruk zijne aanspraken op onafhanke lijkheid gelden, en protesteerde tegen de invoering der echtscheiding, welke, zeide hy, de ondergang is van het huisgezin, de opvoeding der kinderen in gevaar brengt en het verval der Staten veroor zaakt. Het is te vreezen, zoo ging hij voort, dat den Opper priester nieuwe beproevingen te wachten staan, zoolang hij te Rome de vreemde heerschappij moet ondergaan. De Zoon Gods, die zich door de vlucht aan de woede zijner vijanden ontrukte, zal echter zijne Kerk niet verlaten. De gebeden der geloovigen moeten het oogenblik der uitredding verhaasten. MAILDAGEN De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand December zijn als volgt: 26 December Engelschc mail (via Brindisi). 30 December Hollandsche mail (via Marseille). 31 December Hollandsche mail (van Arasterdam, por zeepost). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (Napels) brieven 11 uur's morgensdrukwerk 10 u. 's morgens. Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u.'s morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avonds; drukwerken 2 u. 's av. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.: drukwerken 10 u. 's morg. MarRttoorlctLten. TEXEL, 23 December. In den Commissiehandel gold het Vee de volgende prijzen: vette Koeien f 190 a 250, Melkkoeien f 160 a 200, Geldekoeien f 135 a 190, Kalfkoeien f 200 a 230, Kalfvaarzen f 140 a 185, Geldevaarzen f 115 a 130, nuchtere Kalveren f 7 a 9, Graskalveren, f 50 a 75, Fokschapen f 18 a f 24, Rammen f 25 a 30, Lammeren f 14 a 18, Werkpaarden f 100 a 160, Rijpaarden f 200 a 300, Biggen f7 a 10, alles per stuk. Vette Varkens 23 a 24 c. per half kilogram. AMSTERDAM, 24 December. Op de Veemarkt waren aangevoerd 156 vette Kalveren, 1ste kw. f 1, 2de kw. 70 c. per kilogram. 65 nuchtere Kalveren f 11 a 16 per stuk. 137 vette Varkens 38 a 44 c. per kilogram. LEIDEN, 24 Dec. Dc aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgtStieren f a ,42 vette Ossen en Koeien f 170 a 275 of f 0.70 a 0.82 per kilogram, 30 Vare idem f 152 a 258, 4 Graskalveren f 24 a 62, 12 vette idem f38 a 88 of f 0.80 a 0.95 per kilogram, 20 nuchtere idem f 7. a 16.370 vette Schapen f 24 a 36.of f 0.50 a 0.60 per kilogram, 158 weide dito f 15.a 24.Lammeren f af 8 magere Varkens f 14 a 23, 20 Biggen f 5.a 12.Veulens f a Paarden f a 34 Kalf- en Melkkoeien f 153 a 272. KAMPEN, 22 December. Buiten-Hooi f 13 a 16.en Binnen- Hooi f 10.50 a 13.per 50 kilogram. ZWOLLE, 24 December. Ter markt waren: 284' en op de stallen 200 stuks Vee. Neurende en verschgekalfde Koeien f135 a f 280, dito Schotten en Vaarzen f 130 a 240, spoeling Koeien voor de vetweide f 130 a 185, dito Vaarzen f 110 a 150, voorjaars kalvende Koeien f 140 a 205, Ossen voor de vetweide f 130 a f 185, jarige Springstieren f 80 a 145, Vaarspinken f 85 a 140, Fok-kalveren f 34 a 68, nuchtere Kalveren f5 a 12, vette Koeien en Ossen aan bouten 66 a 72 c., dito Stieren 50 a 62 c., dito Kalveren 68 a 78 e. en dito Schapen 50 a 60 c. per kilogr., Lammeren f 10 a 18. Op 18 wagens 58 Biggen, 6weeksche f 5.50 a 7.lOweeksche f 9.a 13.drachtige Varkens f a f magere f 20 a 28, vette Varkens (levend gewogen) 40 a 46 c. en Varkens voor Londen 36 a 40 c. per kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Eergisteren middag is alhier een onzer meest geachte plaats- genooten overleden. De heer dr. J. Ilaremaker stierf in 69jarigen ouderdom. De overledene laat de herinnering achter aan een werkzaam en voor velen nuttig leven. Sedert hij zich in den jare 1839 hier ter plaatse vestigde, had hij weldra een zeer drukke practijk, en kenmerkte hij zich als een hoogst bekwaam Heden overleed plotseling, na een langdurig sukkelen, de WelEdele Zeer Geleerde Heer Dr. J. HARE MAKER, innig geliefde echtgenoot en vader van Mevrouw A. P. HAREMAKER, geb. FEITS, kinderen en behuwd- kinderen. Helder, 23 December 1884. Den 22 dezer overleed te Luik onze geliefde oudste broeder JOHAN HEINRICH, in den leeftijd van ruim drie-en-dertig jaar. L. Günther. T. Günther. H. Günther. B. Günther. Eenige kennisgeving. De Makelaar OUDENHOVEN. als daartoe door bergers gemachtigd, zal op DIIV M A 3 46 E CE Hl BE K des namiddags 2 uren, in 't lokaal ,rT CENTRUM, ten overstaan van den Deurwaarder SWAVING, publiek verkoopen: 1°. De l^i(Xiri S van het Noorsche Schoenerschip „Maria/ bestaande uit PALE.\ en IIIJCVSTUTTEN van verschillende afmetingen. Op een der terreinen nabij de Scheepstimmerwerf „DE HO OP" behoorlijk gekaveld te bezichtigen daags vóór en op den verkoopdag. jlnformatiën geven de HH. LARSEN C°., Cargadoors, en de Makelaar voornoemd. 2°. Ten verzoeke van Kapitein C. K. SCHOLTEN, voerende het Ned. Schoenerschip „Albert Honian" min of meer door zeewater beschadigd en behoord hebbende tot de lading van gemeld schip. Daags vóór en op den dag van verkoop op de Werf „DE HOOP" te bezichtigen. I nf o r m ati n geven de HH. ZüR MiiHLEN Co. en voorzegde Makelaar. 3°. Het eikenhouten Scliocnerschip ,,!H ARI A," groot 86.73 tonnen of 245.45 kub. meter, met ANKERS en KETTINGEN. Liggende nabij de Werf „DE HOOP" in de Binnen haven en aldaar te bezichtigen. Informatiën bij meergemelden Makelaar»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3