Koppen's Verkoophuis. ADVEKTENTIËN. Hoofdgracht. K 84. Nieuwediep. TOILETZEEPEN: KLEÊR,- HAAR,- NAGEL- EN TANDENSCHUIERS, fijne STOF- en HAARKAMMEN, enz. Verder alle HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. DE CONCURRENT. VERLAKTE TROMMELS EN BLAADJES, THEEBLADEN. BROODHANDEN. KOFFIEKANNEN, KOMFOREN, SOLIEDE UURWERKEN; m usïs ™SA¥EWS. De drukmethodejder toekomst. ZACHIMDÖITSLQP,Deurwaarder. W. J. BLITZ, Tandarts, Brieven uit de hoofdstad. 25 Deoember. „Een Kerstfeest zonder sneeuw is als een Kerstkoek zonder suiker; heeft Boudewijn ergens gezegd, en de traditie geeft hem gelijk. Men wil wel een „witte Kerstmis," niet alleen om te beter op een „groene Paasch" te kunnen hopen, maar ook omdat sneeuw en ijs nu eenmaal bij menigeen de onafscheidelijke attri buten van echte, ouderwetsche Kerstdagen zijn. Nu, wat de sneeuw aangaat, was het van ochtend volstrekt geen Kerst morgen naar den ouden trant: hier en daar een paar sprenkel- tjes, en daar zal het voor vandaag althans wel bij blijven. Maar al lag de sneeuw ook een paar voet hoog en het ijs als balken zoo dik in 't water, de Kerstkoek zal van 't jaar voor velen toch wel zonder suiker gereed staan en een leelijken, bitteren bijsmaak hebben bovendien. Er is zoo weinig, o zoo weinig stof voor dank- en jubelliederen uit blijgestemde hartenen de gezellige kout in „het hoekje van den haard" zal dezen avond in menig Amsterdamsch huisgezin met droeve, weemoedige her inneringen en vooruitzichten vermengd zijn. En er is werkelijk oorzaak voor. Tegenspoed en ziekte zullen in tal van woningen op de Kerstvreugde een donkere schaduw werpen. Al wordt ons ook honderd maal onder het oog gebracht, dat men op zoo'n dag de zorg en onrust van zich af moet schudden, daartoe zijn maar zeer weinigen in staat. Geen wonder dus, dat er algemeen een gedrukte, neerslachtige stemming zelfs op deze feestdagen zal heerschen. Het roodvonk woedt hier reeds langen tijd, maar vooral gedurende de laatste twee maanden, in hevige mate; hier en daar ziet men bijna huis aan huis de noodlottige briefjes aangeplakt, en tal van jeugdige lijders bezwijken als slachtoffers van deze, soms zeer licht getelde, maar altijd gevaarlijke en verraderlijke ziekte. Daarbij zijn voor ontelbaar vele huisvaders de laatste dagen van het rampspoedige jaar 1884 bijzonder onverkwikkelijk. De balans moet opgemaakt, maar men durft er bijna niet aan te beginnen, omdat het saldo waarschijnlijk nóg nadceliger zijn zal, dan men meent te moeten vreezen. De heer Cordes, Voorzitter onzer Kamer van Koophandel, gaf in de Dinsdag gehouden ver gadering terecht uiting aan het algemeene gevoel van teleurstelling en bezorgdheid, dat handel en nijverheid drukt, vooral met be trekking op de moeielijke omstandigheden, door den handel in de laatste maarden doorleefd. Als lichtpunt tusschen al die donkere wolken, wees hij op het kloeke en energieke optreden van de stichters der Ned.-Ind. Landbouw-Maatschappij. Maar bijna op hetzelfde oogenblik toen de vergadering die woorden met luid applaus begroette, trof den handel op nieuw een zware slag; de directeur der Nederlandsche Bank, de heer Mees, blies den laatsten adem uit, een plaats openlatend, die zeer moeielijk weder op zoo waardige wijze zal te vervullen zijn. Voor onze financiëele kringen is dit verlies een groote ramp. De heer Mees was 72 jaar, maar niemand durfde zich de moge lijkheid voorstellen, dat zijn einde reeds zoo nabij was, want hij behoorde in deze dagen van crisis en verwikkelingen werkelyk tot de onmisbare mannen, om zijn helder doorzicht en zijn op jarenlange ervaring steunend beleid in geld- en handelszaken. Maar al wat met Banken en Beurs in betrekking staat, zit tegenwoordig „in 't hoekje waar de slagen vallen." Toch is het intusschen alweer een zaak van gewicht en van groote blijdschap, dat de 5 millioen leening der Koloniale Bank geheel en k pari volteekend is. Dit heugelijke feit geeft werkelijk weer moed voor de toekomst. Onze Gemeenteraad heeft gisteren raiddag weer een vry lang durig debat gevoerd over het nieuwe Beursplan en het programma voor den besloten wedstrijd. De tegenstanders van de plaatsing op het D'.mrak lieten zich weer niet onbetuigdmaar het fraaiste van alles was, dat thans in het programma de bepaling is ge schrapt, volgens welke de mededingers bij dezen wedstrijd in het algemeen de schikkingen en het bouwkunstig karakter van hun eerste ontwerp moesten handhaven. De vijf bouwkundigen, voor dit concours uitverkoren hebben de handen dus volkomen vry gekregen, ook voor plagiaat en andere kleine onhebbelijkheden; en de voorloopige zekerheid, dat we nu althans iets zouden krijgen in het genre van één der vyf bekroonde plannen, is thans weder geheel in rook vervlogen. Wat zullen de buitenlanders zich vroolijk maken over de aesthetische be sluiten van den Amsterdamschen GemeenteraadDoch dat hindert niet: de Raad heeft, zooals een der leden zich met naïeve openhartigheid uitdrukte, met kunst niet te waken; als de stad maar een mooie, ferme Beurs krijgt, komt het er niet op aan hoe. Doch de geheele geschiedenis dezer Beursquaestie is zóó rijk aan pijnlijk-comische incidenten, dat deze kleinigheid er wel mede onder door kan loopen. Vermoedelijk zullen we nog wel meer van dien aard beleven eer het nieuwe gebouw er goed en wel staat. En moge dan in dat nieuwe gebouw voor den Amster damschen handel een tijdperk van nieuwen bloei aanbreken! In de tegenwoordige Beurs op den Dam, dat wansmakelijk product van anno 1845, hebben handel en geldmarkt vele kwade dagen doorleefd; laat ons hopen dat in het nieuwe gebouw op het Damrak, of waar dan ook, nog eens weer het tijdperk herleve, dat de eerste Amsterdamsche Beurs, van welke de heer D. C. Meijer Jr. in Eigen Haard zulk een belangwekkende beschrijving geeft, vooral gedurende de laatste helft der zeventiende eeuw heeft gekend. Omstreeks dat tijdperk toch was de Beurs van Amsterdam, geschraagd door de schranderheid, goede trouw en noeste vlyt der kooplieden, het centrum, het brandpunt van den Europeeschen handel. Niet alleen vond men te Amsterdam in grooten overvloed de voortbrengselen van al de onderscheidene landen der wereld, maar ook niet minder overvloed van groote kapitalen. De ruil handel met buitenlandsche goederen en de Bank-operatiën waren destijds de voorname zenuwen van den Amsterdamschen handel Geen andere koopstad in Europa schitterde toen met zooveel luister. De stad Amsterdam telde 500 harer koopvaardijschepen in Spanje, Smyrna en in de Middenlandsche Zee, wier ladingen op een geldswaarde van meer dan 32 millioen gulden werden begroot. En thans.... maakt men er met groote opgewondenheid melding van, als er een vijf of zes groote stoombooten tegelijk aan De Ruijterkade voor Amsterdam liggenOp het einde der 16de eeuw werden 1200 Hollandsche schepen op Oost en West uitgerust; 500 dreven handel op de Spaansche en andere havens, terwijl er ten jare 1598 tweeduizend schepen van stapel liepen en men berekende, dat wij ruim 70,000 matrozen op onze koopvaardij- en oorlogsschepen in zee hadden. Natuurlijk trok Amsterdam van dien bloeienden toestand grootelijks partij. De Amsterdammers waren in dien tijd dc voornaamste bankiers van Europa, daar zij buitenslands een fonds van tweeduizend millioen gulden bezaten, dat, aan de onderscheidene mogendheden van Europa genegociëerd, een jaarlijksche rente van honderd millioen opleverde En met de zeezaken ging het op die oude Amsterdamsche Beurs niet minder voorspoedig. Voor de Groenlandsvaart werd jaarlijks een vloot van nagenoeg 300 schepen uitgerust, die meestal met rijke vangst terugkeerden. Van de haring werd elk jaar voor een geldswaarde van bij de 30 millioen gulden naar Rusland, Duitschland en Frankrijk gezonden. Alleen de haring- of groote visscherij werd langen tijd als de „goudmijn" van Amsterdam beschouwd. En ten bewijze dat de Amsterdamsche vroedschap dier dagen zich wél bevoegd en geroepen achtte om als kunstrechter op te treden behoeft men slechts een blik te slaan op de afbeeldingen van Hendrik de Keijser's Beursgebouw, den lsten Augustus 1613 ingewijd en in den loop van 1840 en 41 afgebroken wegens de daarin ontstaande verzakkingen. Het was een gebouw, dat terecht door Vondel en Antonides met lof bezongen is, monu- mentaal van karakter en sierlijk van lijnen. Onze tijd stelt voorzeker andere eischen; maar in verhouding van toen en nu, zullen we niet te beklagen zijn, als ondanks de zonderlinge kunstbegrippen van den Amsterdamschen Gemeenteraad het beursklokje eenmaal de kooplieden saamroept naar eene hedeu- daagsche navolging van den zeventienden-eeuwschen M«jrcurius- tempcl. Amsïelaar. De zon ziet de wereld niet anders dan vol warmte en licht. Heb eerst warmte en licht in u, en zie dan de wereld aan. C ar man Sylva. „Wat heeftj de spreker^toch met die vreemde woorden bedoeld?" vroeg na een Nutslezing een aandachtig hoorder aan zijn buurman; „tweemaal heeft hij uitgeroepen: de mortuis nil nisi bene." „Man, hebt ge dat niet begrepen?" was het antwoord, „het was latijnen de spreker hij had het immers over de dooden heeft er mee willen zeggen: op het kerkhof vindt ge van de dooden niets dan de beentjes." J. I. Tirion. Buitenland.. Louis Auguste Morse, de uitvinder van het wereldbe roemde telegraaftoestel dat zijn naam draagt, is deze week te Parijs overleden. Hij was Belg van geboorte, maar sedert jaren in de Fransche hoofdstad gevestigd. In een jl. Dinsdag gehouden vergadering van de onderzeesche spoorweg-maatschappij werd een voorstel van de directeuren aangenomen strekkende om in het volgend jaar het plan van de verbindingsspoorweg tusschen Frankrijk en Engeland, onder het Kanaal, aan het Engelsche Parlement voor te leggen. Het in 1884 op de groote Engelsche Noord-Oostelijke werven te water gelaten aantal schepen is juist 250, met 296,987 ton inhoud, zijnde 300,290 ton minder dan in 1883. Aan de Clyde werden 323 schepen te water gelaten met 299,119 ton inhoud, zijnde 118,762 ton minder dan in 1883. In Archangel heerscht groot gevaar voor hongersnood, daar de graanoogst geheel mislukt is en de aardappelen door de vorst mede totaal verloren zijn. Een nieuwe Engelsch-Amerikaansche telegraafkabel is voor het publiek verkeer geopend, nl. die van de „Commercial Cable Company" te Londen, die vier stuivers minder per woord eischt dan alle andere onderzeesche telegraafkabel-maatschappijen. Het Koninklijk paleis van Laeken en de vorstelijke villa te Ostende zijn thans telephoniscli met de opera te Brussel verbonden, langs telegraphischen weg, volgens het systeem Van Rijsselberghe. De Koningin, opgetogen over 't genot van een opera-uitvoering te kunnen bijwonen zonder zich te verplaatsen, heeft den heer Van Rijsselberghe een prachtige brillianten doekspeld aangeboden, aan den heer Mourlon, zijn ingenieur, een smaakvol album met haar handteekening en aan elk der werklieden, die de verbinding hielpen tot stand brengen, een gouden horloge. Te Tonnerre (Frankrijk) heeft een 27jarige dame, een algemeen geachte gehuwde vrouw, den 42jarigen stadsarchitect B. op de straat achtervolgd en gedood, door drie revolverschoten op hem te lossen. Vergezeld van haar man, heeft zij zich daarna in hechtenis begeven. Bij het plegen van de misdaad riep zij: „Ik ben nu lang genoeg beleedigd." Inderdaad zegt men algemeen dat B., die ongehuwd was, de jonge vrouw, op wier moraliteit niemand iets had aan te merken, zwaar had belasterd, door zelfs te beweren, dat hij bijzondere liefdesgunsten van haar had genoten. Benoem 1 n gen, enz. De machinist 2de kl. L. Z. Jordaan is, ouder voorloopige intrekking van zijn ontslag, geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en opgenomen in het Marine-Hospitaal. Vlsontoerlonten. Van Terschelling werden jl. Woensdag 500 schelvisschen aan gevoerd, welke tegen f 38 't honderd zijn afgeslagen. De geheele vloot zeilde 's morgens ter uitoefening der kustvisscherij uit, doch is wegens windstilte verhinderd met de vangst naar de haven terug te keeren. Door 70 beugers werden jl. Donderdag 30 tot 250 schelvisschen, 2 tot 10 kabeljauwen en een partijtje rog aangevoerdschelvisch werd afgeslagen tegen f 36 tot f 45 't honderd, kabeljauw tegen f 4.90 a f 5.20 en doode idem f 1.90 a f 1.76 per stuk. BurgerUJl^e Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. BevallenF. Been, geb. Bethlehem, Z. R. Brouwer, geb. Gerritsen, D. N. De Graaf, geb. Dekker, D. J. Westerbaan, geb. Kater, D. C. E. Huisman, geb. Lamens, Z. F. Liotart, geb. Hoogland, D. Overleden: N. Brinkman, 71 jaren. P. Kooger, 72 jaren. J. A. Oostenrijk, geb. De Bruijn, 53 jaren. K. Cohcn, 79 jaren. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. December. Uren. Windrichting en kracht. Barometer raM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 12 ono. 0.6 k. 757.74 -2.46 2.8 -0.8 0.89 wein.gv. 26 12 ono. 7 765.34 t 5.14 -0.2 -3.7 0.7F Golvend 27 8 ono. 0.2 768.79 t 8.59 -0.6 -3.1 0.85 Vlak. 27 12, ono. 0.2 769.20 t 9.00 0.9 -2.6 0.76, Vlak. Weêrsgesteldheid 25 Dec. 12 u. Helder, mooiweer. 26 Dec. 12 u. Dichtbewolkt, goed weer. 27 Dec. 8 u. Helder, vorst, mooiweer. 27 Dec. 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. Gevroren dikte van 25 op 26 dezer 8 millimeter ijs. 26 op 27 7 ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 5 Paarden f 40 a 701 Lammeren f a 6 Koeien 150 a200 62 mag. Varkens 13 a 22 20 Nucht.Kalveren 16 a 22| 123 Biggen 7 a 11 394 Schapen 18 a 281 5 Bokk.&Geiten 4 a 9 3V!l«,rl5.tK>oricti.toxi. TEXEL, 24 December. Aardappelen f 2.50 a 3.per heet. Gemaaid Zeegras f 10 a 12, gevischt dito f 3.50 a 4.50 per 100 kilogram. Gewasschen Wol f 1 en ongewasschen dito 76 c. per kilogram. Tarwe f 6.50 a 7.Rogge f 5.50 a 6.Haver f 2.50 a 3.25, Gerst f 5 a 6, Groene Erwten f 6 a9, Vale dito dito f 5.50 a 8.50, alles per hectoliter. SCHAGEN, 24 December. Aangevoerd 6 Paarden f 30 a f 100, 3 Geldekocien, magere f 160 a 190, 8 dito, Vette f 180 a f 220, 10 nuchtere Kalveren f 10 a 20, 1620 Schapen, magere f 16 a 22, 310 vette f 23 a 27, 25 Varkens, magere f 10 a 17, 15 Biggen f 6 a 9, 40 Konijnen 10 a 75 c., 30 Kippen f 0.40 a f 1.75, 90 Eenden 0.65 a 90 e., 400 kilogram Boter f 1.a f 1.07, 425 kilogram Kaas 25 a 40 c., 1500 Kip-eieren f 6 a 7. Vervolg Nieuwstijdingen. Heden morgen had de plechtige ter aarde bestelling plaats van het stotlelijk overschot van den heer dr. J. Haremaker. Behalve de familieleden hadden een aantal vrienden en vereerders van den overledene in de lykstoet plaats genomen, en op de begraafplaats wachtten vele vrienden den stoet af. In gevoelvolle woorden herdacht de heer v. d. Vegte, predikant bij de Doopsgezinde gemeente, het lange werkzame leven van den overledene, schilderde diens groote bekwaamheden, ook buiten de stad onzer inwoning bekend, en sprak van dc liefde en ver eering, door de lijdende menschheid voor hem gekoesterd. Bij monde van den heer Uurbanus nam de Loge afscheid van den gestorvene; zijn assche ruste in vrede! Zijn aandenken zal allen, die hem hebben gekend, lang bijblijven! Het jongstgevierde Kerstfeest heelt aan een groot aantal kinderen in deze gemeente weer volop feestvreugde bezorgd, 't Was gisteren avond een aardig gezicht zooveel ouders te zien, op weg met hunne lievelingen waarheen Nergens anders heen dan naar den kerstboom, in een Evangelisatie of kerk gebouw opgericht, 't Heeft stellig heel wat zorg en moeite gekost om die kinderfeesten te organiseerenmaar zij, die zich zooveel inspanning, zooveel opotlering hebben getroost; zullen, we twijfelen daaraan niet, wel schadeloos zijn gesteld door de ongeveinsde vreugd, die zij in de harten van zoovele kinderen en ouders heeft gewekt. Voor het bergen van de lading haver, uit het Engelsche stoomschip Surrey, welke boot in de vorige week op Vlieland strandde, is met schippers een contract gesloten tegen 40% bergloon. Oudej aarsavond. ten 6 ure, zal D. V. de Heer AKKERHUIS, Evangelist te ANNA PAILOWNA, in de KAASFABKIkb aan de KLEINE 8LU8 het Evangelie verkondigen. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Volksbijcenkoiiiste» op 29 en 30 December 1884. telkens 's avonds 8'uren, in Tivoli. Entréekaarten, a 10 cents, zijn tot feen beperkt getal verkrijgbaar niet vóór Maandag a. s., des morgens te 10 uren, bij Mej. de Wed. Samwel en bij de Heeren Stadermann en Beukiioü^ &Co. Personen beneden 16 jaar en meisjes zond a «releide worden niet toegelaten. EAU DE COLOGNE, HA A ROTJE o tx Odeurs Boldoofs EAU DE COLOGNE-ZEEP 15 cents per stuk, Vietb's LOCOS-ZEEP 75 cents per pak. Lage prpzen. Weststraat, L 87. Weststraat, L 88. op nieuw ontvangen: THEE- en K0FF1EKISTJES, Brittannia Metalen Trekpotten, T HE BBTJ S S BjV, enz. ZEER VOORDEELIGE PRIJZEN VAN KOPEREN WEKKERS f 3.50, enz. Voorhanden bij J. J. KUIJPER, te O osterend op Texel. Zondag 28 Deeember: SLOTCIJFER 1 8 8 4. HEDEN VERSCHEEN: Humoristische schets, door W. HARTSINK. Harmonisch gedrukt (blauw op groen). Prijs 7 0 ceutw. Wordt na ontvangst van postwissel of postzegels franco per post verzonden door de uitgevers MI\KMAN! Co., te Arnhem. De harmonische-druk, door ons uitgevonden, is alom met den meesten bijval ontvangen. Jacob van Kampenstraat, 124, Amsterdam. bericht, dat hij, in plaats van Donderdag a. s., WOENSDAG namiddag van 1 tot 3 uren te spreken is in het Hötel BELLEVUE alhier.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3