Koppen's Verkoophuis. ii n EENE FLINKE WERKSTER. PUBLIEKE VERKOOPINC, MEUBELEN, HUISRAAD, Het bevel over de schutterij te Oud-Beierland, wordt sedert jaren waargenomen door... een korporaal- titulair. Buitenland. Jl. Maandag avond was er te Grenada (Spanje) weder eene hevige aardbeving, welke grooten schrik veroorzaakte het gebouw der prefectuur werd beschadigd. De schok werd eveneens gevoeld te Motril en Boja, waar eenige huizen schade leden. De Koning zal naar Andalusië gaan, en heeft reeds 100,000 francs daarheen gezonden voor de slachtoffers. De Spaansche Bank schonk 125,000 francs. Omtrent het door de aardbeving verwoeste Alhama te Madrid worden de volgende bijzonderheden gemeld: „De stad bestaat uit een hooger en een lager gedeelte. Bij de aardbeving in den Kerstnacht stortte het op de helling der vallei gelegen deel op het lagere, meer dan 1500 hu'zen werden vernield, meer dan 300 dooden waren Zondag ochtend reeds onder de puinhoopen gevonden en naar men rekende hadden er 10,000 stuks vee het leven verloren. Vijf kerken, vijf kloosters en hospitalen, het Stadhuis, de gevangenis, de schouwburg werden verwoest. De godsdienstoefeningen werden op het openbare plein gehouden, met het altaar in een rijtuig, kinderen werden in de open lucht gedoopt, enz. Zevenduizend menschen zijn in de velden gekampeerd. De Paus heeft 40,000 francs voor de noodlijdenden in Spanje gezonden. De Keizer van Duitschland heeft de magistraten schriftelijk bedankt voor hunne Nieuwjaarswenschen. In dit stuk wordt gezegd: Het strekt mij tot bijzondere vreugde, dat mijne bemoeiingen tot bevestiging van den vrede door persoonlijke ontmoeting met de Vorsten van onze beide groote naburige Staten bekroond zijn met een gelukkig gevolg. In de waarborging van den vrede buiten'slands ligt tevens eene verzekering voor de ontwikkeling van de binnenlandsche belangen. Heden viert Prins Albert Victor, de oudste zoon van den Prins van Wales, zijn 21sten verjaardag; hij wordt dan meerderjarig. Officieel wordt hij nog steeds Prins Albert Victor genoemd; te Cambridge en in zijne familie heet hij Prins Edward. Bij Aldridge te Londen werd jl. Zaterdag een partij kostbare windhonden verkocht. Er waren 26 van die edele dieren, die te zamen 912 guinjes opbrachten. De hoogste prijs werd gegeven voor een jongen hazewind, telg van Miilington en lady Lizzi, nl. 180 guinjes. In de tegen mevrouw Clovis Hugues opgemaakte acte van beschuldiging wordt eerst gewezen op de door haar aangewende pogingen om zich toegang te verschaffen bij mad. Lenormand, de vrouw, die in het echtscheidings proces tegen haar echtgenoot aangenomen had te bewijzen, dat deze in ongeoorloofde betrekking tot mevr. Hugues gestaan had. Daarna komt de zaak van Morin ter sprake, van wien de laster eigenlijk was uitgegaan en die daarvoor tot twee jaar gevangenis veroordeeld was, doch van dit vonnis had geappelleerd. Op den dag dat het hem gelukte de zaak op nieuw te vertragen, had mevr. Hugues een pistool bij zich gestoken en schoot zij hem in koelen bloede dood. De wonden van Morin waren reeds aan stonds doodelijk, doch hij bleef nog geruimen tijd bij kennis en ofschoon hij het gebruik van zijn spraak miste, verklaarde hij schriftelijk, dat de afschuwelijke briefkaarten, waarmede mevr. Hugues en haar echtgenoot vervolgd werden, niet van hem afkomstig waren. Dit is ook bij een wetenschappelijk onderzoek door deskundigen gebleken en zelfs zijn na Morin's dood nog dergelijke briefkaarten van dezelfde hand door mevr. H. ontvangen. Zij heeft dus aan een betrekkelijk onschuldige haar woede gekoeld. Overigens luidt alles, wat men van haar hoort, even gunstig. Terwijl bij Morin's dood niemand kwam opdagen om het lijk van den verslagene op te eischen, is nu zijn vader voor den dag gekomen om tegen mr. Clovis Hugues een burgelijke rechtsvordering in te stellen. Op Nieuwjaarsdag van 1884 ging een rijk jonkman te Liverpool met een zijner vrienden een weddenschap aan, dat hij het geheele jaar den nacht onder den blooten hemel zou doorbrengen. De prijs was 10,000 p. st. ff 120,000). De jonge man liet zich, voor veel geld, allerlei opzettelijke toiletten voor alle jaargetijden maken en hij had bijna zijn weddenschap gewonnen, als niet op het laatst een ongelukkig toeval tusschenbeide gekomen ware. Op Kerstavond had hij zich nl., voor hij naar zijne koude rustplaats ging, wat al te veel met verwarmende dranken gesterkt en ae politie bracht hem ,/in kennelijken staat" n; ar het bureau, waar hij dien nacht op stroo moest liggen. Hij had nu de weddenschap verloren en het armzalige gedwongen logies kostte hem niet minder dan 10,000 p. st. Het bekende huis in champagne, de firma Heidsieck Co., vierde dezer dagen zijn lOOjarig bestaan. De firmanten schonken bij die gelegenheid aan den burge meester van Reims f 50,000, om die voor het een of ander nuttig doel te besteden. De gemeente Wald, kanton Zurich, bevordert de vrouwen-emancipatie met alle macht. Zij heeft een vrouw tot secretaris en plaatsvervangend-burgemeester benoemd. Zij neemt hare ambten tot tevredenheid der ingezetenen waar. Moderne Trojaansche paarden. Het trok voor eenigen tijd de aandacht der douane-beambten te Parijs, dat het aantal voor Parijs bestemde hobbelpaarden in den laatsten tijd zoo was toegenomen. Toen men elk ander op dit feit opmerkzaam maakte, werd een dezer paarden geopend en vond men een hoeveelheid fijne sigaren en goede tabak er in verborgen. Zooals men weet, wordt van het artikel tabak in Frankrijk een hoog invoerrecht f geëischt. Men ziet, dat een smokkelaar toch vindingrijk is. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Het verslag der afdeelingen is verschenen over de begrooting voor Marine. Vele leden spraken als hun gevoelen uit, dat ook het lager cyfer van dit hoofdstuk der begrooting bij nader onderzoek meer schijn dan werkelijkheid is, daar het grootendcels veroorzaakt wordt door verschuiving van uitgaven. Overigens hadden sommige leden ook ditmaal bezwaar om de groote sommen, die ten behoeve onzer Marine worden aange vraagd, toe te staan, omdat bij hen niet de overtuiging bestaat, dat daardoor de vervulling zal worden bereikt van den eisch, dien zij meenden te moeten stellen, namelijk een maximum van verdedigbaarheid bij een minimum van kosten. Tot staving van dit 'ongunstig oordeel wees men op den onvoldoenden toestand van ons gepantserd materieel. Door sommige leden werd de wensch geuit, dat de Departe menten van Oorlog en Marine tot één Departement voor de defensie; zouden worden vercenigd, waarvan belangrijke bezuini ging het gevolg zou zijn. Hiertegenover werd echter gewezen op de moeilijkheid om een geschikt man te vinden aan 't hoofd van zulk een Departement. Anderen drongen aan op beperking onzer Marine tot het defensieve, waartegenover weder werd gewezen op den plicht, welke als koloniale mogendheid op ons rust. Een reeks van vragen werden voorts tot den minister gericht, o. a. vroeg men inlichting omtrent het gebeurde met de Sommels- dijk en de komst van den Engelschen ingenieur Read tot het instellen van een onderzoek van ons materieel. Men vroeg of de minister dan geen vertrouwen meer stelde in zijn eigen personeel. Eenige leden drongen aan op verhooging der bijdrage voor opleidingskosten voor het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, thans f 1200, voor eene vierjarige opleiding. Benoemingen, enz. Tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd de heer mr. W. R. Op ten Noort, advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. Do luit. ter zee 2de kl. E. A. Steinmetz, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met 15 dezer op non activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. W. P. A. M. Kluit, uit West-Indie teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. VlsoliDerlobten. Yan de groote Noordzeevisscherij zijn jl. Woensdag aange komen de sloepen M. D. 3, P. P. 4 en H. V. 23, gezamenlijk aanbrengende 70 levende kabeljauwen, 160 idem (hangers), 300 doode kabeljauwen, 5 levende lengen, 9500 levende schelvisschen en 2400 doode idemlevende kabeljauw werd afgeslagen tegen f 3.25, hangers tegen f 2.75. doode kabeljauw tegen f 2.03, leng tegen f 2.90, alles per stuk, levende schelvisschen tegen f 19 en 20 en doode idem tegen f 3 't honderd. Door 12 korders werden 30 tot 70 tongen, 2 wichtjes groote school en 7 tot 10 mandjes kleine schol aangevoerd; tong werd afgeslagen tegen f 0.60 per stuk, groote schol tegen f 25 per wichtje en kleine schol tegen f 4.15 f 4.55 per mandje. 2700 schel visschen, van Terschelling aangevoerd, werden tegen f 16 a f 16.50 't honderd afgeleverd. Nog is aangekomen Willem Schoon, stuurman P. van der Hoeven, met 5000 schelvisschen, besomming f 950. Van de groote Noordzeevisscherij is gisteren aangekomen de sloep P.R. 7, schipper Verschoor, aanbrengende 160 levende kabeljauwen, 340 doode idem, 5 lengen, 1 heilbot en 1400 ijs- schelvisschenlevende kabeljauw werd afgeslagen tegen f 2.85, doode idem tegen f 2.10 af 1.80, leng tegen f 3.25, alles per stuk, de heilbot tegen f 15 en schelvisch tegen f 7 't honderd. Door 9 korders werden 50 tot 80 tongen, 160 groote schollen, 15 roggen en 13 mandjes kleine schol aangevoerd. Tong werd afgeslagen tegen 60 c., groote schol tegen 60 c., rog tegen f 1.26, per stuk, en kleine schol tegen f 4 per mandje. Van Terschel ling werden 2700 schelvisschen aangevoerd, die ter afslag f 14 't honderd opbrachten. BurKorlJJlie Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: J. Van Amesfoort, geb.' Reijnders, D. C. Van Daele, geb. Koopman, D. M. Fasol, geb. Kuiper, D. Overleden: H. Swaen, 67 jaren. C. P. Duinker, 5 dagen. Gemeente TEXEL, van 1 tot 7 Januari. OndertrouwdHendrik Dito en Maria Barhorst. Pieter Smit Jhsz. en Catharine Graaf. GetrouwdGeene. Geboren: Petrus Maria, zoon van Reinardus Gregorius Boom en Necltje Hin. Adriaantje, dochter van Cornelis Schuijl en Frouwtje Kok. Immetje, dochter van Pieter Vlas en Alijd Bas. Jan Rudolf, zoon van Pieter Kikkert Jsz. en Geertruida Stoepker. Overleden: Leonardus Koppen, 2 jaren, zoon van Willem Koppen en Tryntje Brans. Elisabeth Kok, 4 jaren, dochter van Jacob Kok en Engeltje Kok. Rempje Brouwer, 21 jaren, gehuwd met Pieter Wuis Jsz. Gemeente WIERINGEN, van 1 tot 31 December. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. GeborenCornelia, dochter van J. Koorn en Dieuwertje Smit. Tryntje, dochter van J. Jongkind en Geertje De Jongb. Pietertje, dochter van J. Kuit en Geertje Wagemaker. Jan, zoon van C. Koorn en Neeltje Dekker. Meijert, zoon van S. De Jong en Trijntje Maars. Weert, zoon van C. Mostert en Trijntje Bais. Willem, zoon van D. Knol en Tryntje Scheltus. OverledenNeeltje De Haan, 58 jaren, echtgenoote van Willem Snooij. Cornelis Csz. Tijseu, 28 jaren, zoon van Cornelis Tijsen Jz. en Neeltje Wagemaker. Gemeente WIERINGERWAARDvan 1 tot 31 December. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Maartje, dochter van M. Slikker en G. Winkel. Hendrika Maria Margaretha Louisa, dochter van F. Koot en N. Jongkees. Johan Philip, zoon van C. Jb. Blaauboer en G. Nobel. Jan, zoon van Jantje Kwak. Overleden: Jan, zoon van Jn. Kz. Kaan en A. Schenk. Gemeente OUDKARSPEL, van 1 tot 31 December. Ondertrouwd, Getrouwd en Geboren: Geene. Overleden: Neeltje Huijsman, 87 jaren, eerder weduwe van Willem Den Adel en laatst van Elbert Vlug. Jan Wijn, 43 jaren, echtgenoot van Maartje Waijboer. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. ■c Windrichting Barometer mM. Thermometer C. Toe stand van de zee. c m en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 8 8 12 8 12 wtz. 6 k. zzw. 9 u z. 7 769.72 765.63 784.34 t 9.52 f 5.43 t 4.14 4.3 1.8 0.2 fl.5 t 0.2 -2.6 0.85 0.96 0.96 wein.gv. Weêrsgesteldheid 7 Jan. 12 u. Helder, mooiweer. 8 Jan. 8 u. Dikke, natte, koude mist. 8 Jan. 12 u. Mistig, nevelig, koudweer. SCHACER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF 12 Paarden f 30 a 125 Ossen - a Stieren - a 6 Geldekoeien -180 a 220 ltalfkoeien - a Vaarzen - a Hokkelingen - a 8 nucht. Kalveren - 10 a 16 Rammen - a 900 Schapen 15 a 25 Lammeren f a Bokkende Geiten- a 6 15 magere Varkens f 10 a 16 6 Biggen - 7 a 9 Kippen c. a 100 Eenden - 80 alOO Boter per kop - 75 a 85 Kaas per kilogram - 30 a 50 Kip-Eijeren per 100 -500 a600 Eend-Eijeren - a Marktberlonteii. TEXEL, 6 Januari. Werkpaarden f 110 a 160, oude idem f 40, Rijpaarden f 200 a 300, vette Koeien f 175 a 240, Kalf- koeien f 175 a 225, Geldekoeien f 135 a 170, Melkkoeien f 200, Kalfvaarzen f 140 a 180, Geldevaarzen f 100 a 130, Graskalve ren f 60, Rammen f 25, Fokschapen f 20 a 24, eenjarige Lam meren f 18, Biggen f 6 a 9, alles per stuk; vette Varkens 24 cents per half kilogram. AMSTERDAM, 7 Januari. Op de Veemarkt waren aange voerd 171 vette Kalveren, 1ste kwal. 95 c. en 2de kwal. 70 c. per kilogram; 52 nuchtere dito, f 10 a 15: 3 Schapen; 150 vette Varkens 40 a 45 c. per kilogram. KAMPEREILAND, 6 Januari Al een paar maanden was de Hooihandel hier en in deze streken weinig geanimeerdde hoeveelheid naar elders verzonden of ter bestemming voor de Hooipersen, was van geringe beteekenis. De prijzen voor lste kwaliteit loopen van f 16.50 tot hoogstens f 17, 2de soort f 13 a f 14, terwijl die van het Binnenhooi variëeren van f 10 a 13 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 7 Jan. Hooi f 15.a 16.50 per 500 kilogr. VALKENBURG, 5 Januari. Op de groote Paarden- en Veemarkt waren aangevoerd 350 Paarden, 1100 stuks Hoornvee en 700 Varkens. In weerwil van het minder gunstige weder was de markt vrij druk bezocht en werd er heel wat omgezet tegen aanzienlijke prijzen. Co rresp ondentle. Het ingezonden artikel geteekend K. plaatsen wij in het ■olgende nummer. Vervolg Nieuwstijdingen. Bij de Directie der Marine alhier is gisteren aanbesteed het onderhoud van de dok-, sluis- en andere Waterwerken op het Maritieme Etablissement alhier. Ingekomen 19 biljetten, als van de heeren: D. De Vries f 12478, S. Krijnen f12100, J. Duinker 11100, A. Vos Rzn. f 10800, P. Steijaart f 10680, J. Th. Moorman f 10580, J. Korff f 10500, Gebrs. Klein f 10400, P. Zaatman f 10400, De Waard en Wijker f 10400, G. Moorman f 10380, W. De Jong f 10360. A. Korff f 10350, A. Bels f 10339, A. Graaf! f 10305, H. Peeters f 10300, P. Spruit f 10300, J. F. Philips f 10035 en Gebrs. Boon f 10000. Gedurende het jaar 1884 zijn in de gemeente Helder voor de lichting der nationale militie van 1885 ingeschreven 222 personen. Deze gemeente is in de jongstverloopene dagen eene socië teit rijker geworden, 't Café Koenen, aan de Hoofdgracht, is door de Marine-Machinisten-Club, welke hier haar hoofdzetel heeft, aangekocht, en in dat lokaal wordt voortaan sociëteit gehouden door de leden der Club. Achter het wélingelicht societeitslokaal is een zaal, ingericht voor de vergaderingen der Vereeniging, die iederen Zaterdag avond plaats hebben. A D V E R TJÜ N TIEN. Bevallen van eene dochter: M. FASOLKUIPER. Helder, 7 Januari 1885. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een zoonN. ZIJPBREMER. Schagerbrug, 6 Januari 1885. Het kindje, ons 2 dezer geboren, werd ons beden door den dood ontnomen. C. A. DUINKER. Helder, 7 Januari 1885. De Heer en Mevrouw JANSSEN betuigen hunnen dank voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van hunnen vader en behuwdvader. Helder, 6 Januari 1885. Er wordt gevraagd: Adres: Bureau dezer Courant. Hoofdgracht. K 84. Nieuwediep. Ontvangen: Alle soorten BORSTELWERK, Tafel-, Tapijt-, Kleêr- en Schoenschuiers, Gegalvaniseerde Eiken- en Greenen Waschtobbes, Emmers, Akers, enz. Gcnoemie artikelen worden ook gerepareerd. OIVDERTA^IJS. TEXEL. Ouders en Voogden, die hunne kinderen of pupillen wenschen toegelaten te zien op de openbare school voor Meer Uitgebreid Lager Onderwijs in de Parkstraat aan Den Burg, worden verzocht zich vóór 15 Januari aanstaande aan te melden bij het Hoofd dier School, den Heer E. J. VAN SONSBEEK. Texel, 7 Januari 1885. De Burgemeester D. C. LOMAN. Executoriaal, op ZATERDAG <lcn 10 JANUARI Ji» s., des voormiddags 11 uur, vóór het woonhuis van ARIS ARISz. EELMAN, op Noorderbuurt, van: voorts: KOEIEN, KALVEREN, SCHAPEN, KIPPEN, PAARD, HOOI, en hetgeen verder zal worden te voorschijn gebracht. Betaling; contant, zonder opgeld. De Deurwaarder te Texel, KONING. Bij een hoofdonderwijzer in de nabijheid van Alkmaar bestaat gelegenheid tot plaatsing van een of twee KOSTLEERLINGEN. Onderwijs in de Fransche en de Duitsche taal, opleiding voor de H. B. S., enz. Adres, onder letters H. M., Bureau dezer CovranU

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3