H. RIESSELMANN, ADVERTENTIËN. Mooie Smirna Vijgen, H. RIESSELM ANN, Harmoniekapel te Schagen, BELANGRIJKE HOUTVERKOOPING. A. Ik lieb meer geleden dan hij. V. Ik herhaal, gij hebt iemand op bloote vermoedens gedood. A. Ik heb rust en kalmte willen terugkrijgen. Die man deed mij verschrikkelijk lijden. De schavuit werd beschermd door de wet. Ik hob hem gedood ter plaatse waar ik hem gevonden heb, in het paleis van justitie. Y. Ja, hij is gevallen aan den voet van het zinnebeeld der wet. Betreurt gij uwe daad? A. Ik betreur het diep, dat Morin mij tot dit uiterste heeft gebracht. Maar wroeging gevoel ik niet. Onder de getuigen, 26 in getal, was ook de afgevaardigde Anatole de la Forge. Deze verklaarde, dat de Kamer van afgevaardigden eenpariglijk de daad van mevr. Hugues goedgekeurd heeft. De voorzitter antwoordde hierop, dat de Kamer niets met dit proces heeft uit te staan. De advocaat van Morin's vader, Angeley, had een zware straf geëischt tegen mevr. Hugues. De advocaat-generaal Bernard, betoogde in zijn requisitoir, dat de daad moest worden toegeschreven aan een „besoin immodéré de bruit." Hier viel mevr. Hugues flauw. Dr. Floquet bracht haar weer bij. Bernard zeide verder, dat vrijspraak zou zijn verheerlijking van den moord. Hij eischte recht, in naam der wet en van het gezond verstand. De advocaat van mevr. Hugues, Gatineau, drong op vrijspraak aan. Als men haar veroordeelde zouden de „agences" illumineeren. Mevr. Hugues verdiende medelijden door haar lijden, haar fatsoenlijkheid, haar licht verklaarbare radeloosheid. Hoogstens een paar maanden gevangenisstraf zou zij verdienen, maar de straf, die de wet eischt, zou veel te streng zijn. Te half 2 des nachts deed de jury uitspraak en een storm van toejuichingen volgde na de aankondiging daarvan. Toen mevr. Hugues de zaal verliet riep zij: „Goddank, ik zal nu mijn kinderen weerzien." Albert Delpit betreurt in de Figaro haar vrijspraak. Men had mevr. Hugues moeten veroordeelen en haar dan gratie geven, zegt hij. De jury had niet het recht, haar van een misdaad vrij te sprekener is in de laatste maanden al te veel met revolvers gespeeld Te Smalkalden woont een gezin, dat in 1884 met vijf personen vermeerderd is. Juist op Oudejaarsavond beviel de vrouw namelijk van een gezonde tweeling, terwijl zij in de maand Januari aan een drieling het leven had geschonken. Staten-G-eneraal. Tweede Kamer. Bij het aldeelings-onderzoek van het wetsvoorstel van den heer Schepel, tot het beperken van het vestingstelsel tot de stelling van Amsterdam, werd in de meeste afdeelingen verklaard, dat men, op het voetspoor van den voorsteller, ten opzichte van dit wetsvoorstel wilde volstaan met verwijzing naar de daarom trent gewisselde stukken in de voorgaande zittingen. Algemeen verklaarden overigens zoowel voor- als tegenstanders van dit wetsvoorstel op eene spoedige behandeling er van prijs te stellen, daar toch telkens bij de aanneming der vestingbegrooting omtrent het daarbij betrokken beginsel wordt gepraejudiciëerd en dus het nemen eener beslissing in deze wenschelijk en betamelijk was. In éóne afdeeling werd naar aanleiding van de door den voor steller toegezonden memorie van antwoord in nadere beschouwing getreden. Men herhaalde den lof', by vorige gelegenheden don voorsteller toegebracht. De verdedigers van het ontwerp waren voorts hoofdzakelijk daarvoor gestemd, omdat zij daarin het middel zagen tot een lager bedrag der jaarlijksche oorlogsuitgaven te komen, want vermindering der legersterkte zou, naar hunne meening, het gevolg van de aanneming van het ontwerp zyn. De tegenstanders van het ontwerp achtten het door het vroeger uitgebracht voorloopig verslag voldoende wederlegd, maar wilden toch op de door de voorstanders opnieuw aangevoerde bewijs gronden het antwoord niet schuldig blijven. Zij voerden hoofd zakelijk aan, dat uit den aard der zaak eene goede verdediging tegen een overmachtigen vijand moest aanvangen daar, waar door de gesteldheid van het terrein van de voordeelen dier overmacht geen gebruik gemaakt kon worden; dat de grens van ons land tegenover een uit het oosten oprukkenden vijand gelegen was daiir, waar de hoogere gronden overgaan ia een laag, door vele slooten doorsneden terrein, alleen op de wegen voor troepen- afdeelingen begaanbaar; dat dus, al ware er geen enkel fort in onze Nieuwe Hollandsche Waterlinie, de verdediging toch in elk geval zou moeten beginnen niet ver van de plaats, waar die linie ligt, en het onverantwoordelijk zou zijn, de forten dier linie te slechten. Een goed stelsel van verdediging moet zoodanig zijn, dat met verlies van een enkel punt niet alles verloren is, maar dat men telkens in de mogelijkheid is, tegenover het gedeelte, waar de vijand, misschien door de eene of andere toevallige omstandig heid een voordeel behaalt, bijtijds eene nieuwe stelling in te nemen. Dat ons leger nooit voldoende sterk zou kunnen zijn om de reusachtige vesting Holland te verdedigen, kon geenszins worden toegegeven. Ingezondon. Helder. 12 Januari 1885. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje in uw veelge lezen blad voor het volgende in uw eerstuitkomende nummer. A. s. Dinsdag komt bij den Raad in behandeling het verzoek van mevr. de wed. Boonzajer om toelage uit de gemeentekas. Nog niet zeer lang geleden werd op een dergelijk verzoek gunstig beschikt. Dit was eene goede daad verricht, want weduwen en weezen te helpen is goed om zich een eeuwig loon te ver werven. Het is echter hinderlijk, dat telkens iedere weduwe afzonderlijk een verzoek om toelage tot den Raad moet richten, waaraan een gedeelte tijds van een of meer Raadszittingen moet worden besteed. Waarom niet liever in principe vastgesteld: I. Alle weduwen, wier echtgenoot en als beambten der gemeente werkzaam waren, ontvangen eene toelage uit de gemeenle-kas, als volgt: Voor 20 of meer dienstjaren.... de helft der jaarwedde. Voor ieder jaar minder dan 20 jaar wordt 1/20 van de helft gekort. De toelagen voor tractementen van f 400 tot f 800, dalen nooit beneden f 400. De toelagen voor tractementen beneden f 400 bedragen even veel als het tractement, toen de man nog leefde. II. Het aangaan van een huwelijk doet de toelage vervallen, doch echtscheiding of afsterven van den echtgenoot, hernieuwt de aanspraken op weduwen-toelage. Zie, M. de Red.! als de Raad het bovenstaande als besluit vaststelde, dan zou ieder dat toejuichen! Partijdigheid zou on mogelijk zijn en ieder zou op een drafje zijn hoofdelijken om slag betalen, zoodra hij zijn aanslagbiljet had ontvangen. Ook was men bevrijd van gebabbel over weduwenfondsen, hooge tractementen, enz.! Vuilnislieden, onderwijzers, nachtwachts, secretarie-beambten, politie-agenten en hoe de ambtenaren der gemeente verder lieeten, zij zouden er wel bij varen. U bij voorbaat dankzeggende voor de opname, Uw dw. dr. K. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 Februari a. s. is benoemd tot inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht voor Noordholland dr. J. P. Dozy, met toekenning van eervol ontslag als inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht voor Zeeland. Aan den heer J. Van Sonsbceck is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Hoorn, onder dankbetuiging voor do in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid der gemelde commissie den heer R. P. Van de Kasteele, inspect. der registratie te Hoorn. De off. van adm. J. C. Kluit, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomsehip Bonaire, zal, naar men verneemt, bij aan komst te Cura<jao overgaan aan boord van Zr. Ms. schroefstoom sehip Alkmaar en daarmede naar Nederland terugkeeren. De off. van adm. H. J. Verveen gaat van de Alkmaar op de Bonaire over. Vlsoüt>erloHterL. Van de groote Noordzeevisscherij zijn jl. Zaterdag aangekomen de sloepen Z.W. 12, schipper Zwartveld, en M.D. 32, schipper Langbroek, gezamenlijk aanbrengende 6400 schelvisschen (waarvan 1700 levende), welke tegen f 23.50 't honderd werden afgeslagen. Wegens het stormachtige weer zeilden de kustvisschers niet ter vangst uit. Gisteren zijn aangekomen de sloepen M.D. 14, M.D. 17, Z.W. 15, gezamenlijk aanbrengende 175 levende kabeljauwen, 300 doode kabeljauwen, 36 levende lengen, 1 heilbot, 3 ben vleet, 5600 levende schelvisschen en 2500 doode schelvisschenlevende kabeljauw werd afgeslagen tegen f 3.55 a f2.90, doode kabeljauw tegen f 2.45 a f 1.90, leng tegen f 3.75, heilbot tegen f 26, alles per stuk. Vleet tegen f 18.50 per ben, levende schelvisch tegen f 29.50 k f 33.50 en doode schelvisch tegen f 15.50 't honderd. BurgerliJU.e stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. OndertrouwdGeene. GetrouwdH. J. Meerman van der Horst en H. C. Tienstra. Bevallen: N. Coster, geb. Kuiper, D. A. Slikker, geb. Vader, D. M. Potter, geb. Visser, D. A. M. Tellema, geb. Wijnen, Z. T.IIoving, geb. Tebbertman, D. M. E. Groenewegen, geb. Otto, D. D. Lintelo, geb. Bakker, Z. Overleden: G. Post, 2 jaren. G. De Bruin, 45 jaren. Gemeente ZIJPE, van 3 tot 9 Januari. Ondertrouwd: Willem Praat, weduwnaar van Guurtje Sluis, landman, 29 jaren, en Naatje Bekker, jongedochter, 25 jaren. Cornelis De Moei, weduwnaar van Elisabeth De Nijs, arbeider, 29 jaren, onlangs wonende te Sint-Maarten, en Ilillegonda Pot, jongedochter, 31 jaren. Gerrit Kos, jonkman, arbeider 28 jaren, en Trijntje Nieuwenhuizen, jongedochter, 21 jaren, wonende te Callantsoog. Getrouwd: IJf Schager, weduwnaar van Neeltje Govers, arbeider, 36 jaren, en Trijntje Kuiper, jongedochter, 27 jaren. Geboren: Alida Catharina, dochter van Simon Groot en Grietje De Wit. Petrus, zoon van Gerrit Kuit en Bregje Ambuul. Meinsje, dochter van Pieter Vriesman eii Aaltje Wildeboer. Pieter, zoon van Arie Zijp en Niesje Bremer. Overleden: Nantje Buisman, 20 jaren, dochter van Jan Buisman en Dirkje Bleij. Klaas Jonker, 55 jaren, eerst weduwnaar van Elisabeth Hartland, daarna van Dieuwertje Schuijt en thans echtgenoot van Wilhelmina Dorothea Hagen. Gemeente SCHAGEN, van 6 tot 12 Januari. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Cornelis Van Stipriaan en Arientje Schouten. Bevallen: Jannetje Weeland, geb. Bruin, D. OverledenLevenloos aangegeven kind van Andrë Daniël De Rooij en Aagje Zwakman. Johanna Tamos, 1 jaar en 2 maanden. Cornelis Bregman, 19 jaren en 9 maanden. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Windrichting en kracht. Barometer Thermometer mM. C. Stand, j Afw. Stand. I Afw. Toe stand van de zee. 12 zw. 251. 72S.03 - 82.17 4.4 f 1.7 0.8# Holw. 12 nwtn. 6„ 743.611- 16.0!) 1.3 1-1.3 0.94 golvend. 8'nto. 0.2 749.42-10.88 -0.5 - 1.9 0.96 Vink. 12] ono. 0.2 750.17)-10.13| -0.7 j -8.3 j 0.95, Weersgesteldheid: 11 Jan. 12 u. Betrokken, onstuimig, regen. 12 Jan. 12 u. Dichtbetrokken, natte sneeuw. 13 Jan. 8 u. Bewolkt, vriezend, mooiweer. 13 Jan. 12 u. Beneveld, vriezend, mooiweer. Van 12 op 13 dezer gevroren 4 millimeter ijs. 317de STAATS-UOTERI.I. vierde klasse. Eerste lijst: No. 20329 f 25,000; No. 9096 f 1500; No. 13958 f 1000; No. 9603 f 400; Nos. 5529, 9098, 10170, 11954, 15284 en 17229 ieder f 100. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 127 stapels kleine Kaa3 a f 32, 1 Middelb. a f 32.per 50 kilogr. 1066 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.15, hoogste f 1.20 per kil. 71 Runderen; stug, prijshoudend. 13 Paarden. 73 vette Kalveren, f 0.S0 a 0.90 per pond, vlug. 70 nuchtere f 9 a 24 per stuk, vlug. 81 vette Varkens, f 0.38 a 0.48 per pond, stug. 10 magere f 11 a 16 per stuk, stug. 103 Biggen, f5.a 8.per stuk, stug. 742 Schapen en LammerenOverhouders prijshoudend, vette lager in prys; handel stug. 228 manden Appelen, f 2.25 a 3.25 per mand. 14 manden Peren, f 6.a 8.per mand. Kip-Eieren f 4.50 a 5.50, Eend-Eieren f per 100. Marlittooriolaton. TEXEL, 11 Januari. Onderstaande artikelen golden de vol gende prijzenKoeboter 65 c. en Schapenboter 55 c. per half kilogram. Kip-eieren f 5.a 5.50 per 100 stuks. Hooi f 12 a 14 per 500 kilogram. Koehuiden 36 c. per kilogram, Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. Wilde Eenden f 0.90 a 1.wilde Konijnen 60 c. en talingen 40 a 45 c. per stuk. ALKMAAR, 12 Januari. Koeien f a ,82 vette Kalveren f 40 a 110, 11 nuchtere dito f 12 a 28, 50 Schapen f 24 a 34.93 vette Varkens 42 a 50 c. per kilogram, magere Varkens f 16 a HOORN, 9 Januari. Ter markt werden aangevoerd 17 Schapen f 21 per stuk en 3 Varkens 46 c. per kilogram. AMSTERDAM, 12 Januari. Op de Veemarkt waren aange voerd 610 Runderen, late kw. 80, 2de kw. 70, 3de kw. 65 c. I per kilogram. Melk- en Kalfkoeien f 90 a 270, 49 nuchtere Kalveren f 10 a 14 per stuk. Vette Varkens 38 a 45 c. per kilogr. Vervolg Nieuwstijdingen. De minister van Marine, de heer W. F. Van Erp Taalman Kip, is toegetreden als lid van de Vereeniging ter behandeling van op de zeemacht betrekking hebbende onderwerpen alhier, i Terwijl gisteren avond de wintervorst zijn heerschappij toonde door 't aardrijk met het winterkleed te bedekken, ver- gaderde in 't lokaal Tivoli het Bestuur van Floralia, om het verslag gereed te maken over het afgeloopen jaar, maar ook om maatregelen voor te bereiden tot bevordering van het kweeken van planten in 1885. Geheel de natuur sprak van den ingetreden winterslaap, de heeren van Floralia geloofden vast en stellig aan een ontluiken der natuuralthans, naar men ons van goeder- band verzekert, zij twijfelden geen oogenblik omtrent het beramen van plannen voor een volgende lénte, voor een volgenden zomer. Eerlang zullen weder de gewone jaarlyksche mededeelingen en nitnoodigingen volgen. In Februari a. s. zal de inschrijving plaats hebben voor het kweeken van planten, en weldra zal het Bestuur ook weder aansporen tot aanvaarding van 't lidmaatschap, tegen f 1 's jaars. Die deelneming is zeer noodig, want om deze nuttige, belangrijke zaak zóó goed in stand te houden als 't Bestuur dit reeds sinds 1877 deed, is 't noodig, dat ieder die kan daaraan een bijdrage schenkt. En daar bij deze zaak van geen verdeeld heid, van geene partijen sprake kan zijn, eenvoudig omdat de natuur voor allen evenzeer hare liefelijke schoonheid openbaart, zon het ons verwonderen als 't Bestuur van Floralia niet steeds kon rekenen op algemeene en krachtige ondersteuning bij de ingezetenen dezer gemeente. Dezer dagen is alhier een man overleden, die door een vreemdsoortig insect in de hand was gestoken. In 24 uren tijds was de man een lijk, zoodat men vermoedt, dat er bloedvergiftiging heeft plaats gehad, als gevolg van den toegebrachten steek. Uit Londen wordt gemeld, dat de „Board of Trade" het officieel onderzoek heeft aangevraagd naar het verongelukken van het Engelsche stoomschip Sapphire, dat op 14 December 11. op de Noorderhaaks, naby onze kust, is gestrand. Zr. Ms. schroefstoomsehip Bonaire vertrok 10 dezer van Lissabon. Volgens bericht van Terschelling van gisteren, was het niet gelukt met schuiten en met de sleepboot het gestrande schip Carmartenshire te naderen, ten gevolge van de hevige branding. Men vermoedde, dat de lading uit paddy bestaat. Benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken te Nieuwe-Niedorp mej. Posthumus, te Harlingen. Den heer C. L. Van Woelderen, directeur der Stoomvaart maatschappij Zeeland, is door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen de Wasa-orde verleend. De heer B., predikant te Steenwyk, kocht op Nieuwjaars avond een haas, of eigenlijk een hazevel, want het bleek dat het beestje met zand en oude lappen was opgevuld. Tegen® den verkooper is proces-verbaal opgemaakt. Bevallen van een meisje: A. SLIKKERVADER. Koegras, 11 Januari 1885. Heden overleed, op het alleronverwachtst, mijne innig geliefde Echtgenoot Ks. TIMMERMAN, in den ouderdom van bijna 74 jaren, na een smartelijk lijden van vier dagen. Zij, die den overledene van nabij kenden, zullen beseften wat wij in hem verliezen. Wed. Ks. TIMMERMAN, geboren Vries. Kolhorn, Mede uit naam van kinderen, 11 Januari 1885. behuwd- en kleinkinderen. Heden overleed onze tweede lieveling JANTJE, in den ouderdom van drie-en-een-half jaar. W. KOPPEN. T. KOPPEN—BRANS. Oosterend op Texel, 10 Januari 1885. Algemeene kennisgeving. Voor de ontvangen bewijzen van deelneming, bij het overlijden van onzen Broeder JOIIAN HEINRICH, betuigen wij onzen welmeenenden dank. Louisa Günther. Therèse Günther. Henry Günther. Bernard Günther. in kistjes van 5 ons, a 20 cents per stuk, verkrijgbaar bij SPOORSTRAAT. LOODSGRACHT. CONCERT van de op ZONDAG 18 JANUARI 1885, in het lokaal van den heer C. KOS Pz. Aanvang 's avond» te Jl uren. Introductie 49 cents per persoon. Kunstlievende leden hebben toegang op vertoon van hun diploma. Deurwaarder SWAVING, te Helder, zal op WOENSDAG 21 JANUARI a.des voorraiddags te 10 ui-en, op het Molenplein aldaar, in het openbaar verkoopen: Eene aauzlenlijïe partij efa ei ireaaea TIMMER EIM BRANDHOUT, zooals Amerikaansche greenen en eiken DEKBALKEN, STUTTEN, eene partij zoo goed als nieuwe DEUREN, SCHOTWERK, LIJSTEN, DEKDEELEN, lang 10 tot 30 voet, eene groote partij eiken en greenen BRANDHOUT, en hetgeen meer daags vóór de verkooping te bezichtigen zal zijn ter plaatse voorschreven. De prachtige blanke ERAPORATED APPELEN voor APPELMOES zijn ontvangen en verkrijgbaar a, 30 cents per 5 ons bij Spoorstraat. Loodsgracht. Weder ontvangen NIEUWE SPAANSCHE CASTANJES, k 10 cents per 5 ons.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3