Hardrijderij op Schaatsen, COLDEN SYRUP, bij W. J. MAALSTEED. Anijs- en Slemptabletten, ADVERTENTIËN. mkkmmmkmmmkmkkkkkm en nmmkmwmmwmmwmm IJSCLUB WEST-FRISIA. C. J. O. D. DIKKERS, Eeu klamp best gewonnen HOOI. H. RIESSELMANIM. Staten-Greneraal. Tweede Kamer. Bij de Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling der wet op het hooger onderwijs, met bepaling, dat vreemdelingen en Nederlanders, geen ingezetenen van het Rijk zijnde, tot de aca demische examens kunnen worden toegelaten. Zij zullen verplicht zijn tot vertoon der getuigschriften van buitenlandsche onderwijsinstellingen, mits de eischen, voor het verkrijgen van de getuigschriften gesteld, ongeveer overeenstemmen met die van het programma, hier by algemeenen maatregel voor geschreven. De buitenlandsche instellingen zullen worden aangewezen en de getuigschriften omschreven, die vereischt worden. Het ontwerp heeft voornamelijk ten doel aan Zuid-Afrikaansche studenten gelegenheid te geven- hier te studeeren. De begrooting voor Binnenlandsche Zaken voor 1885 lokte in de afdcelingen der Kamer eene korte algemeene beschouwing uit over den minderen ernst van 's ministers pogingen tot bezuini ging door hervorming, onder opmerking, dat de verleden jaar doorgevoerde bezuinigingen den dienst niet hadden verstoord. Daarna volgen eenige opmerkingen over den laatsten verkiezings strijd. Sommige leden keurden elke openlijke bemoeiing van ambtenaren in verkiezingszaken af. Anderen achtten dit geoor loofd, mits de ambtenaar daarbij niet den invloed van zijn ambt doe gelden. Verschillende leden laakten 's ministers houding in zake de bekende Unie-collecte te Buiksloot, als een inbreuk op de zelfstandigheid van het gemeentebestuur. Het uitreiken van ridderorden door den secretaris-generaal, als vertegenwoor diger des Konings bij feestelijke gelegenheden, had sommigen bevreemd. Aangedrongen werd op verbetering der grensregeling en ver- eeniging van kleine gemeenten met aangrenzende, wier bestaan echter ook krachtige verdedigers vond. Gevraagd werd, of het getal geneeskundige inspecteurs niet ingekrompen kon worden en welke uitkomsten de rijks-kweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en Rotterdam opleveren. Verschillende leden bleven de oprichting van het Rijkskrankzinnigengesticht te Medem- blik, of ten minste de regeling van den dienst aldaar, nog vóór de inwerkingtreding der krankzinnigenwet, betreuren. Men vroeg, of de minister naar aanleiding der gerezen bezwaren art. 1 van de voorwaarden voor de opneming van lijders voor rekening van gemeenten zou wijzigen. Algemeen werd gevraagd naar den stand van zaken in het spoelingsdistrict, naar de uitkomsten der genomen maatregelen en of er uitzicht bestaat op een over winnen der kwaal. Bij de beschouwing over deze zaak wenschten de meeste leden eene volhardende en gestrenge toepassing der geldende maatregelenanderen eene voorafgaande verbetering der stallen. Een getal van 4 volledig ingerichte Universiteiten werd voor ons land te groot en afschaffing van eene rijksinstelling, die te Utrecht, noodig geacht. Dit bleef niet zonder tegenspraak; ook werd een andere inrichting van ons hooger onderwijs aanbevolen, die echter minder goedkeuring vond. Algemeen was do klacht de weelde bij het materieel en de hulpmiddelen. De meesto leden waren voor vergemakkelijking der toelating van vreemde lingen als studenten. Vele leden waren tegen de met klem ver dedigde benoeming van een nieuwen hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte te Leiden. Herziening der wet op het middel baar onderwijs vond, met herhaling der bekende bezwaren, op zekeren hoogte ook gedeeld door de voorstanders van het beginsel der wet, nieuwen aandrang, welke zich oploste in den wensch naar afschaffing van sommige Iioogere Burgerscholen, ter keuze van de Regeering. Anderen gingen verder en wezen, met het oog op de wet van 1863, welke slechts vijftien hoogere burgerscholen vordert, terwijl er thans twintig bestaan, eenige dier scholen aan, welke huns inziens het eerst voor bpheffing in aanmerking moesten komen. Als zoodanig werden genoemd de hoogere burgerscholen teHelmond, Winterswyk, Alkmaar, Warfum en Meppel, waar elke leerling den lande respectievelijk op een bedrag van f 947, f 979, f627, f 843 en f 570 komt te staan. Anderen noemden, in plaats van Alkmaar en Meppel, Tilburg en Zaltbommel. Hiertegen werd door vele leden in het midden gebracht, dat zy, de gebreken der bestaande wet in vele opzichten erkennende en evenzeer overtuigd, dat ook by dit onderwerp spaarzaamheid moest worden betracht, toch niet konden toegeven, dat het nut, hetwelk eene burgerschool sticht en de hiermede verband houdende toelaatbaarheid van Staatszorg, moeten worden afgemeten naar de verhouding tusschen de kosten en het aantal leerlingen op een gegeven oogenblik. Nog meenden deze leden, zoo er eene meerderheid gevonden werd, die om geldelijke en andere redenen de opheffing van enkele Rijks hoogere burgerscholen bij amendement meende te kunnen verkrijgen, aan die meerderheid in overweging te moeten geven, haar denkbeeld in de groote gemeenten in toepassing te brengen, waar door de gemeentebesturen in de daardoor ontstane leemte kan worden voorzien. Regeling van het zeevaartkundig onderwijs werd weder als dringend noodig voorgesteld. Subsidiën voor meisjesscholen vonden veelzijdige bestrijding. Groote ingenomenheid openbaarde zich met de wijziging der examens voor vreemde talen. Velen ver heugden zich in de lagere raming der kosten van 't lager onderwijs, mede als gevolg van de werking der wet van 1884. Desniette min zouden verschillende leden voor de uitvoering der wet op het lager onderwijs alleen het strikt noodige toestaan, zoo door vermindering van het aantal kweekscholen als door inkrimping van gelden voor de normaallessen. In weigering der gelden voor de opleiding van personeel voor onderwijzers zagen anderen een indirecte verhindering van de uitvoering dier wet. Eenige leden wilden het schooltoezicht vereenvoudigen door wegneming, hetzij van de districts-, hetzij van de arrondissements schoolopzieners de wegneming der laatsten werd door vele leden minder wenschelyk geacht. De voorgenomen maatregel, om den arrondissements-schoolop- zieners bureelkosten toe te leggen en verder hunne reis- en verblijfkosten volgens besluit te vergoeden, vond geen algemeenen bijval. Verder werd gevraagd, of de minister de examens voor hoofd onderwijzer denkt te verbeteren, waarbij gewezen werd op de onrechtvaardigheid van het stellen van gelijke eischen aan de bijzondere onderwijzers. Bijna algemeen was men tegen het nieuwe subsidie voor het Schoolmuseum. Velen achtten de instandhouding van het Paviljoen te Haarlem van twijfelachtig nut en wenschten op de subsidiën ten behoeve van wetenschap en kunst te bezuinigen. Nog werd gevraagd, wanneer het Rijks- Museura te Amsterdam in gebruik komt en hoeveel het tot nu toe gekost heeft. Geklaagd werd over de late opneming van naamlooze vennootschappen in de Staats-Courant. De betrekking van directeur der Staats-Courant werd in een afdeeling overbodig geacht, met oog op het gebrek aan redacteurswerk en het kant en klaar maken der courant van elders. Vlsoniaerloliten. Van de groote Noordzeevisscherij is jl. Dinsdag aangekomen de sloep M.D. 6, schipper Van Delft, aanbrengende 3000 schel- visschen, 14 kabeljauwen, 2 ben vleet en 4 punt rogschelvisch werd afgeslagen tegen f 46.50 't honderd, kabeljauw stond hierop toe h f 1 per stuk, voor de aanbrengst vleet en rog werd f 53.50 BurgerUJKe Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: S. A. W. Van Baak, geb. Heidenrijk, Z. T. Bakker, geb. Dekker, D. C. Veldman, geb. Bakker, Z. Overleden: R. Roester, geb. De Vries, 80 jaren. V. Dekker, geb. De Groot, 67 jaren. J. Verfaille, geb. Rab, 78 jaren. E. C. Vogelenzang, geb. Van der Made, 79 jaren. K. Swart, 4 maanden. Gemeente TEXEL, van 15 tot 21 Januari. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Hendrik Dito en Maria Barhorst. Pieter Smit en Catharine Graaf. Geboren: Anna Maria Hendrika, dochter van Willem Cornelis Reij en Anna Maria Margaretha Moorman. Dieuwertje, dochter van Cornelis Kooger en Engeltje Plaatsman. Christiaan, zoon van Christiaan Visman en Dieuwertje Visser. Overleden: Jan Buijs, 51 jaren, gehuwd met Tijsje Blom. Grietje Scheerder, 61 jaren, gehuwd met Anthonie Barhorst. Grietje Hoogheid, 82 jaren, dochter van Aris Hoogheid en AntjeKok. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. "E CS Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 21 12 zoto. 0.6 k. 764.40 f 4.10 -1.9 -4.7 0.72 Slechtw. 22 8 otz. 0.7 ii 765.78 t 5.48 -4.0 -5.6 0.91 22 12 ozo. 1.5 766.30 t 6.00 -1.8 -4.7 0.75 ii Weêrsgesteldheid 21 Jan. 12 u. Helder, vorst, mooiweer. 22 Jan. 8 u. 22 Jan. 12 u. Van den 20 op 21 gevroren 30 millimeter ijs. u li 21 22 ii 35 n ii SCHACER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF 8 Paarden f 65 a 150 Ossen - a Stieren - a 6 Geldekoeien -180 a 245 Kalfkoeien - a Vaarzen - a Hokkelingen - a 15 nucht. Kalveren - 10 a 20 Rammen - a 325 Schapen - 16 a 22 Lammeren f a Bokkende Geiten- a 6 20 magere Varkens f 10 a 18 10 Biggen - 6 a 10 25 Kippen c. 50 al50 75 Eenden - 80 alOO Boter per kop -77$ a87$ Kaas per kilogram - 30 a 45 Kip-Eijeren per 100 -450 a500 Eend-Eyeren - a Mnrlttt>orlcliTon. TEXEL, 20 Januari. In den Commissiehandel werd heden vee verhandeld, en wel als volgt: Rammen f 25 a 35, Fokschapen f 20 a 25, vette Koeien f 185 a 245, Melkkoeien f 165 a 200, Kalfkoeien f 140 a 200, Kalf- vaarzen f 140 a 180, Geldevaarzen f 110 a 150, nuchtere Kalveren f 10 a 15, Rypaarden f 145 a 300, Werkpaarden f 130 a 200, oude Paarden f 40 a 70, alles per stuk. Vette Varkens 46 c. per kilogram. AMSTERDAM, 21 Januari. Op de Veemarkt waren aan gevoerd 161 vette Kalveren, lste kwal. 95 c. en 2de kwal. 70 c. per kilogram; 56 nuchtere dito, f7 a 11; 1 Schaap; 79 vette Varkens, 40 a 45 c. per kilogram. KAMPEN, 19 Januari. Buiten-Hooi f 14 a 16.50 en Binnen- Hooi f 10.a 13.per 50 kilogram. MAASTRICHT, 21 Jan. Hooi f 17.— a 18.— per 500 kilogr. LANGSTRAAT, 19 Januari. Er bestaat hier algemeen meerdere neiging tot aan- en verkoop van Hooi, hoofdzakelijk voor de persen. Men besteedt voor lste kw. f 12 a 14 en mindere soorten geëvenredigd. De zeer ongunstige uitslag van den hooibouw in 1884 is oorzaak, dat de verpachtingen der hooilanden, die reeds hebben plaats gehad, p. m. 30 pCt. minder opbrengen dan het vorig jaar. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, is den 26 December jl. te Curaeao aan gekomen. Aan boord was alles wel. De leden der IJsclub „West-Frisia" hielden gisteren avond eene vergadering in 't Café i,'t Centrum" alhier, ter bespreking van een te houden wedstryd op schaatsen. De Voorzitter, de heer von Oterendorp, leidde de discussie over dit onderwerp in, nadat, bij keuze, de betrekking van Secretaris aan den heer Oudenhoven was opgedragen. Na eene levendige discussie, werd besloten om, met het oog op de voor de mingegoeden ongunstige tijds omstandigheden, ijs en weder dienende, op a. s. Zaterdag, op 't spoorwegbassin een wedstrijd te houden voor behoeftigen. De prijzen zullen bestaan in levensbehoeften, als brood, spek, erwten, enz. Aan meergegoeden wordt bij dien wedstrijd gelegenheid gegeven om voor arme lieden naar prijzen te dingen. Eenige leden van West-Frisia hebben op zich genomen yoor dezen wed strijd de noodige gelden bijeen te verzamelen. Zij zullen zich vervoegen bij hunne mede-ingezetenen, ten einde geldelijke bijdragen te bekomen, noodig voor de uitvoering van dit liefdadig plan. De bedoelde wedstrijd zal aanvangen Zaterdag morgen 10 uren. De nadere regeling zal geschieden in eene vergadering, te houden op morgen, Vrijdag, mede in „'t Centrum," des namiddags 1 uren. Na het nemen van dit besluit werd bepaald, dat, blijft het vriezend weêr zich handhaven, op Dinsdag a. s., des morgens 11 uren, op 't Heldersch kanaal een wedstrijd in 't hard- of in 't schoonrijden zal plaats hebben. Aan de vermelding van 't bovenstaande voegen we toe den wensch, dat het liefdadig pogen van de leden der IJsclub in ruime mate moge worden gesteund door de ingezetenen dezer gemeente. Het ijsvermaak telde vooral gisteren namiddag op de grachten in onze gemeente tal van deelnemers, 't Had gedurende een drietal nachten nog al hard gevroren en ieder vertrouwde zich dus veilig op de bevroren plas. Toch bleek het, dat het ijs nog niet te vertrouwen was, want op een der grachten nabij het fort Erfprins geraakten een paar personen door 't ijs en verkeerden zij in ernstig levensgevaar. Gelukkig daagde er hulp, die, op uitmuntende wijze aangebracht, beiden aan 't dreigend gevaar ontrukte. En ook op 't Heldersch Kanaal, waar zich een talrijke menigte op de brooze ijsvlakte bewoog, geraakten, zoo wij meenen, niet minder dan een 7tal personen door 't ijs, gelukkig zonder ernstige gevolgen. Helders Mannenkoor gaf jl. Dinsdag avond voor de tweede maal in dit seizoen een Concert, onder de leiding van den heer H. A. Egbers, en ditmaal met de belangrijke medewerking van den heer Henri Bosmans, leeraar aan het Conservatorium te Amsterdam. In ieder opzicht mag dit Concert als wèlgeslaagd worden vermeld. De koren en solo's voldeden uitstekend, en de heer Bosmans handhaafde ook nu op uitnemende wijze zijn reeds verworven roem als solist, 't Concert schonk, ook door de noodige afwisseling, onverdeeld genoegen aan de zeer talrijke aanwezigen. Want ook deze avond toonde, dat de belangstelling in Helders Mannenkoor niet verflauwt, maar integendeel nog toeneemt. Gisteren avond gaf de Burgerkring „Harmonie" de aan gekondigde liefdadigheids-voorstelling in 't lokaal Tivoli alhier. De zaal was eivol. Opgevoerd werden„'t Lied eener Moeder" en „Een koopje." Bedankt voor het beroep naar Oostzaan door ds. H. Vren- denberg, predikant te Warga. Den 26 Januari e. k. hopen onze geliefde ouders: J. TERBURG X*> M. VAN DER KEMP, >c» hunne 25j.irige ccktvereeniging te herdenken. Anna Paulowna, 21 Januari 1885. >o< Hunne dankbare kinderen, J. H. Terburg. co< A. Terburg. Denl 20sten Januari 1885 overleed onze lieve moeder Mejuffrouw de Wed. J. VERFAILLE, in den ouderdom van 78 jaar. Uit naam. der familie J. VERFAILLE. Heden overleed, in den ouderdom van bijna 76 jaar, onze beminde vader C. R. TUINMAN. Anna Paulowna, 19 Januari 1885. R. C. TUINMAN, en verdere familie. op ZATERDAG a. s., 10 uren, op het B48SIX. De prijzen znlleii nitsluitenfl bestaan uit leTenslebeeftep. Alleen minvermogenden, of anderen voor hen rijdende, zullen kunnen deelnemen. Zich aan te melden in 'T CENTRUM, Vrijdag, 7 uren 's middags. Eene Harai*ljd.erlj om prijzen en prciniën zal plaats hebben op DIXSDAG aanstaande, op het Heldersche Kanaal. Hieromtrent zal in de couranten nadere mededeeling worden gedaan. Het Bestuur. KOT18IS te TEXEL, zal, op den IS lEBItlliBI 1SSS. tles avonds te 6 uren precies, in het Logement „DE ZWAAN," aan Den Burg op Texel, putolieü verlioopoii: Twee Boerenplaatsen, [BV genaamd „WESTER GEEST" en „DE NOORDKAAP," zoomede twee SCHA PEN BOETEN met diverse perceelen vruchtbaar WEI-, HOOI- en BOUWLAND, benevens een zeer goed bekend staande „E E X' D E X' K O OI," samen groot 45 hectaren 95 aren 04 centiaren, gelegen in den polder Oude Schild, gemeente Texel, kadaster Sectie D, Nos. 1246, 1247, 1244, 1245, 1243, 1242, 1239, 1238, 1240, 1241, 1234, 1255, 1259, 1710, 1678, 1204, 1199, 1198, 1197, 1200, 1227, 1544, 1105, 1104, 1095, 1096, 1101, 1100, 1112, 1113, 1496, 1497, 1494, 1115, 1114, 1121, 1122, 1123, 1495, 1498, 1119, 1131, 1492, 1491, 1333, 1363, 1362, 1361, 1337, 23, 24, 25, 1667, 1669, 1024 en 1676. Eigenaar de Heer P. Dz. BAKKER te Texel. Aanvaarding: 20 Maart 18 85. Betaling 24 Juni 1885. Een gedeelte der koopsom kan op het verkochte geves tigd blijven. Nadere informatiën te bekomen bij bovengenoemden Notaris, ten wiens kantore de veilconditiën acht dagen vóór den verkoop ter lezing zullen liggen. ABR. SL00S, Notaris te Winkel, zal, op MAANDAG 1G FEBRUARI 1885. des middags te 12 uren, in de Herberg van A. II E IJ N Sz., te Wieringerwaard, publiek verkoopen Een HUIS, vroeger ingericht tot Herberg, met nieuwe IN- en DOORRIJDSTAL, SCHUUR en ERF, staande en gelegen in de Kleine Buurt te Wieringerwaard, en aldaar kadastraal bekend in Sectie E, N°. 399, groot 13 aren, waarin de Polder Wieringerwaard eigenaar is voor 1 are, 10 centiaren; behoorde vroeger aan Dk. KATER. En onmiddellijk daarna zal worden gepresenteerd: in bussen van 4 Eng. ponden, alsook in mindere hoeveelheid verkrijgbaar a 6 cents per stuk, verkrijgbaar bij SPOORSTRAAT. LOODSGRACHT. Ieder tablet is voldoende voor 1 liter melk en geeft de heerlijkste anijs- of slempmelk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3