deerde lid van onze volksvertegenwoordiging, wiens vrouw bij de laatste herstemming hij een harer bekenden zeide, dat ze maar hoopte dat haar man herkozen zou worden, omdat de suite noodzakelijk behangen moest worden, en er niets van komen kon, indien manlief die f 2000 verloor, daar hij zijn huis zeer goedkoop, maar alle kosten van onderhoud voor zijne rekening, gehuurd had. Omtrent de ongesteldheid van Z. M. den Koning schrijft de correspondent der N. Gron. Crt.: „Wat in de bladen werd voorgesteld als een hevige verkoudheid, die den Koning noodzaakte één dag het bed te houden, is, helaasniets anders geweest dan een nieuwe en hevige aandoening van neuralgie, welke 7J. M. vreeselijke pijnen veroorzaakt en hem bijna belet zich buiten het slaapvertrek te begeven. Wel is de Koning den eenen dag minder lijdend dan den anderen, maar de ziekte, die zijn krachtig gestel sedert een paar jaren reeds ondermijnt, schijnt thans het vergevorderd stadium te zijn ingetreden, waarin de nieren de gewone werking beginnen te weigeren en het bloed verkeerde uitwegen zoekt. Het behoeft wel geen betoog, dat Z. M. dagelijks door zijn lijfarts wordt bezocht; er moet zelfs reeds sprake geweest zijn van het ontbieden van een buitenlandsch professor, een specialiteit voor nierziekten, doch en dit bewijst althans, dat er nog geen ernstig gevaar dreigt de toestand is in de laatste dagen niet verergerd en scheen derhalve het in roepen van bijzondere hulp niet te eischen." Volgens de nieuwe kiestabel, die thans bij de be trokken provinciale besturen aanhangig is gemaakt, zouden er vier nieuwe kiesdistricten komenLoenen, Geertruiden- berg, Helder en Heerenveen, terwijl Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage elk een afgevaardigde meer te verkiezen zouden krijgen. Daar er 8 nieuwe leden zouden bijkomen, moet, indien het bovenstaande bericht der N. Rott. Crt. juist is, een der nieuwe districten, waarschijnlijk Heerenveen, twee afgevaardigden verkiezen. De Kamer van Koophandel te Amsterdam heeft in eene jl. Vrijdag avond gehouden vergadering een brief vastgesteld aan B. en W. aldaar, waarin ingenomenheid betuigd wordt met het aan de Kamer medegedeelde plan tot uitbreiding der haven- en sluiswerken te IJmuiden. De Kamer spreekt de hoop uit, dat dit gewichtige werk niet alleen spoedig begonnen, maar voltooid worde. Enkele bezwaren worden verder door de Kamer aangewezen. Men schrijft ons uit Anna Paulowna. dd. 26 dezer „De breede ijsvlakte voor het logement Veerburg bood gisteren een levendig en opwekkend schouwspel aan. Be gunstigd door het heerlijkst winterweder, bewogen zich honderden op de gladde baan, waar tevens dit genot gepaard ging aan de beoefening der liefdadigheid. Door de IJsvereeniging „Eendracht maakt macht" was namelijk een wedstrijd met hindernissen aangekondigd, geheel en al ten voordeele van behoeftige weduwen en ouden van dagen. 28 personen namen voor die minbedeelden aan den kamp- sfrijd deel; allen ontvingen eene uitdeeling in levens middelen en brandstoffen, terwijl degenen, die het langst op de baan bleven, extra giften in levensmiddelen behaalden. In de beste orde liep alles af. Naar men verneemt bestaat het plan, in den loop dezer week nog eene hardrijderij te doen houden vanwege bedoelde Vereeniging." Nauwelijks is de stoombootdienst tusschen Amsterdam en Nieuwediep tengevolge van het ijs gestaakt, of de inge zetenen der gemeente Warmenhuizen en die van ettelijke omliggende dorpen moeten daarvan de onaangename ge- dan de eerste. Men kon wel zien, dat de corregidora bij den aanblik van het kalm gelaat en de kapitale schoonheid van die vrouw instinctmatig geraden had, dat zij geen gewoon, verachtelijk schepsel voor zich had, maar veeleer eene mede-ongelukkige... ongelukkig, ja, om het feit alleen, dat zij den corregidor had leeren kennen. Derhalve wisselden de beide vrouwen, die elkander in dubbele mate voor mededingsters hielden, blikken van vredes- en ver gevensgezindheid, terwijl zij tot hare groote verbazing opmerk ten, dat hare zielen sympathie voor elkander koesterden, gelijk twee zusters die elkaar herkennen. Op diezelfde wijze herkennen en groeten elkander van verre de witte smettelooze velden op de bergen met sneeuw bedekt. Toen die zachte gewaarwordingen zich van haar meester maakten, kwam de raolenaarsvrouw de kamer binnen, en zij ging zitten op het uiterste puntje van eenen stoel. Daar zij in den molen had voorzien, dat zij in de stad mis schien belangrijke bezoeken te maken zou hebben, had zij een weinig toilet gemaakt en eene zwarte flanellen mantille omgedaan, die haar voortreffelijk stond. Zij zag er geheel cn al als eene dame uit. De corregidor had van zijnen kant gedurende dit voorval een volslagen stilzwijgen in acht genomen. Het gebrul van Sena Frasquita en hare verschijning op het tooneel hadden hem na tuurlijk schrik aangejaagd. Voor die vrouw was hij nu nog banger dan voor zijne eigen vrouw. „Welnu, Tio Lucas," vervolgde dona Mercedes, het woord richtend tot haren man. „Hier is Sena Frasquita. Gij kunt thans uwe vraag herhalen." „Mercedes! bij alles wat me heilig is!" riep de corregidor, „je weet niet waartoe ik in staat ben. Andermaal bezweer ik je alle scherts ter zijde te laten. Waar is die man?" „Wie? Mijn echtgenoot? Mijn man is op het punt van op te staan en zal wel niet lang meer wegblijven." „Op te staan?" huilde don Eugenio. „Verwondert u dat? Wel? moet een fatsoenlijk man op dit uur dan niet in zijn huis zijn, in zijn bed, naast de zijde van zijne wettige gade, zooals is verordineerd?" „Mercedes! Let op hetgeen je zegt. Bedenk dat men ons hoort... Bedenk dat ik de corregidor ben!" „Als gij op die manier voortgaat, Tio Lucas, dan zal ik de alguacillen laten halen, om u in de gevangenis te zetten," ant woordde de corregidora opstaande. „Ik in de gevangenis? Ik? De corregidor der stad?" „De corregidor der stad, de vertegenwoordiger van het recht, de gevolmachtigde des konings," antwoordde de aanzienlijke dame op eenen strengen en krachtigen toon, waardoor de pseudo- molenaar volkomen werd overstemd, „kwam op een behoorlijk uur huiswaarts, om uit te rusten van zijne nobele ambtsbezig heden om morgen voort tc gaan, voor de eer en het leven der burgers te waken, de heiligheid van de gezinnen en de eerbaar heid der vrouwen te beschermen, om te verhinderen, dat niemand als corregidor of op andere wijze verkleed in het slaapvertrek eener vreemde vrouw binnen dringt, opdat niemand de deugd in hare argelooze rust kuiiDe belagen, niemand misbruik kunne maken van haren kuischen slaap...." „MerceditasWat zeg je daar?" siste de corregidor tusschen lippen en gehemelte. „Indien het waar is, dat dit in mijn huis voorgevallen is, dan zeg ik je, dat je een ontrouw, onzedelyk vrouwspersoon bent." „Tot wie spreekt die man?" viel de corregidora hem inin- volgen ondervinden. Eenmaal en wel des morgens I ongeveer 5 uur komt er slechts een post aan. Terwijl de marktschippers zich groote moeite en opofferingen ge troosten, om het publiek naar eisch te bedienen, blijft de administratie der posterijen doof voor de meest gegronde klachten. De Staat heeft op dit gebied dan ook geen concurrentie. En toch, hoe gemakkelijk zou aan de billijke grieven kunnen worden tegemoet gekomenEr zijn tegen- 1 woordig tal van vertrouwde personen, die voor eene billijke vergoeding de pakketten der middagpost uit het naburige Alkmaar gaarne zouden afhalen. Die enkele stuivers daags gedurende weinige weken in het jaar schijnen echter niet te kunnen overschieten van de 12 ton gouds, die de Neder- landsche posterijen als zuivere winst aan de schatkist opleveren. Bij de commissie voor werkverschaffing te Alkmaar is reeds ingekomen de som van f 2883.23. Honderd negen tien man zijn reeds aan het werk. Honderd zeven-en- veertig wachten nog op plaatsing. De te Alkmaar gehouden fancy-fair, ten bate van een te stichten R. K. Oude Mannen- en Vrouwenhuis, heeft opgebracht de som van f 1,928.81. Op den 21 dezer werd te Alkmaar een schaak- en dam wedstrijd gehouden, waaraan door 21 personen deelge nomen werd. De prijzen voor schaken en dammen beide werden behaald door den heer K. De Heer te Beemster, de 1ste premiën voor beide door den heer T. Zomerdijk te Beemster, de 2de premie voor het schaken door den heer T. De Boer te Schermer en die voor het dammen door den heer A. De Heer te Beemster. Een aantrekkelijk, voor duizenden onbekend schouw spel biedt thans de ijsvlakte tusschen het eiland Marken en Monnikendam aan. De zeilschuiten vliegen over de gladde baan, alsof ze gevleugeld waren. Om zich een denkbeeld te vormen van de verbazende snelheid, waarmede die ijs vaartuigen zich bewegen, wete men, dat de afstand tusschen Marken en Monnikendam, die ruim 1 uur bedraagt, bij sterken wind in 3 minuten werd afgelegd. Bij zulk een snelle vaart kan de stuurman bijna niets anders zien dan zijn eigen boot. Hij verneemt niets dan een aanhoudend gefluit en gesis, welk geluid nog overstemd wordt door het donderend geraas der over de oneffenheden der baan voortvliegende vaartuigen. De wedstrijd met zeilschuiten, die Donderdag a. s. zal plaats hebben (te Monnikendam alleen zijn er een veertien tal) wordt met belangstelling tegemoet gezien. Jl. Zaterdag middag heeft een compagnie mariniers, onder commando van den lsten luit. Jockin, met geschou derd geweer een ijstocht gemaakt van Amsterdam naar Haarlem en terug. Gelijk men weet, waren vele visschers te Volendam veroordeeld tot gevangenisstraf wegens overtreding der wet op de zeevisscherijen. Zij bleven echter hardnekkig weige ren die straf te ondergaan. Nu en dan trachtte men er een te arresteeren, maar dit leed telkens schipbreuk op de onmacht der politie, tegenover een opgewonden, voor geen redeneering vatbare bevolking. Jl. Zaterdag nu verschenen eensklaps de officier van justitie, de burgemeester van Edam, een afdeeling Rijksveldwacht, sterk 25 man, en een deta chement infanterie uit Hoorn, groot 100 man, in het anders zoo stille visschersdorp. 70 visschers werden gearresteerd en zonder veel moeite naar het naastbijgelegen station Kwadijk vervoerd, om vervolgens gedeeltelijk naar Hoorn, gedeeltelijk naar Rotterdam en Haarlem gebracht te worden. Te Amsterdam is gisteren aanbesteed: het maken van gebouwen en afsluitingen voor de veemarkt in de achtend in de rede, hare oogen op de omstanders vestigend. „Wat is dat voor een krankzinnige? Wat is dat voor dronke manstaal? Ik kan haast niet gelooven, dat gy een ordentelijk, fatsoenlijk molenaar zijt zooals Tio Lucas, alhoewel gij zijn kleeren draagt. Senor Juan Lopez, verneem," ging zij voort, den vernietigden dorpsschout in het gelaat ziende, „dat myn man, de corregidor der stad, twee uren geleden thuis gekomen is met zijnen steek, zijnen rooden mantel, zijnen degen en zijnen staf.... De hier aanwezige bedienden en alguacillen zijn opgestaan en hebben hem gegroet, toen zij hem in huis zagen komen, de trap op en door de receptiezaal zagen gaan. Toen hebben zij de deuren gesloten, en sinds dien tijd is niemand mijne woning binnengetreden totdat gij hier kwaamt. Is dat waar of niet? Gijlieden, antwoordt...." „Het is waar, het is volkomen waar," antwoordden de huis houdster, de bedienden en de politieagenten, die allen, aan de deur der zaal gegroepeerd, het vreemdsoortig tooneel bijwoonden. „Weg met jullie allen!" riep don Eugenio, schuimbekkend van woede. „Garduna! Garduna! Kom hier en neem die ellen delingen gevangen, die allen eerbied uit het oog verliezen. Naar de gevangenis met hen! allen aan de galg!" Garduna was spoorloos verdwenen. „Voor het overige, Senor," vervolgde dona Mercedes, van toon j veranderende en haren man aanziende, dien zij nu als zoodanig I scheen te willen herkennen, daar zij vreesde dat eene voort- zetting der scherts misschien onherstelbare gevolgen zou kunnen I hebben, „laat ons eens aannemen, dat gij don Eugenio de Zuniga y Ponce de Leon zyt..." i „Ja, die ben ik!" „Laat ons eens aannemen, dat ik eenigermate schuldig ben, omdat ik eenen man, die als corregidor gekleed mijn slaapvertrek binnendrong, voor u heb gehouden..." „Die infame canailleschreeuwde de oude manhij wilde de hand aan zijnen degen slaan, maar vond in plaats daarvan niets dan den gordel van den Murciaanschen molenaar. I De Navarreesche verborg haar aangezicht onder eene slip harer j mantille, om den blos harer ijverzucht aan aller blikken te ont- I trekken. „Laat ons alles aannemen wat gy maar wilt," vervolgde dona Mercedes met eene onbegrijpelijke koelbloedigheid. „Zeg mij dan toch eens, mijnheer! Zoudt gij wel recht hebben u te beklagen? Zoudt gij mij als openbaar ministerie kunnen aanklagen? Mij als rechter kunnen verooordeelen Komt gij bij geval uit de kerk? Van de biecht? Van de mis? Of waar komt gij met die plunje vandaan? Vanwaar komt gij met deze vrouw? Waar i hebt gij den halven nacht doorgebracht?" „Met uw verlof..." riep Sena Frasquita uit. Zij stond als door I eenen electrischen schok overeind, en trad onverschrokken tusschen I de corregidora en haren gemaal. Deze stond op het punt van te spreken, maar bleef met open mond staan, toen hij de Navarreesche in het vuur zag komen. Doch dona Mercedes voorkwam haar en zeide: „Senor, doe geene moeite mij uitleggingen tc geven. Ik ver lang die volstrekt niet van u. Hier komt degene, die het recht heeft ze van u te vorderen. Zie het met hem in het reine te brengen." Tegelijkertijd opende zij de deur van een kabinet, en daar verscheen Tio Lucas, van top tot teen als corregidor gekleed, i met stok, handschoenen en degen, zooals deze gewoon was de raadzaal binnen te treden. Wordt vervolgd.) Stads-Rietlanden. Minste inschrijver de heer L. Vlasman aldaar, ad f 331,730. Men schrijft uit Leeuwarden aan Het Vaderland: „In jaren lang hadden wij hier geen zoo drukken dag, als Vrijdag, den wekelijkschen marktdag. Duizenden schaatsenrijders uit alle streken van Friesland hadden zich over de in gladde ijsvlakten herschapen talrijke kanalen en vaarten herwaarts gespoed, om weer eens een kijkje in Frieslands hoofdstad te nemen. Wegens den marktdag waren daaronder ook velen, om zaken te doen, maar verreweg de meesten, mannen en vrouwen, oud en jong, waren louter voor hun pleizier overgekomen. Het waren gansche menschenstroomen, die langzamerhand de stad in haar geheele uitgestrektheid vulden en zich wel moesten verdeelen, daar anders het vrije verkeer hier en daar geheel gestremd zou zijn geworden. Niettemin kostte het ook nu nog in de voormiddag-uren soms moeite, zich een doortocht te banen. Het spreekt vanzelf, dat de nering doenden het druk hadden, maar vooral de koffiehuizen, logementen en niet het minst de brood- en koekbakkers. Meer dan één broodwinkel was weldra geheel ledig en slechts door herhaaldelijk bakken kon men veler, door het schaatsenrijden hongerig geworden magen weder te vreden stellen. De stad had niet alleen een hoogst drnk en levendig, maar ook een feestelijk aanzien, daar vele logementhouders en winkeliers de nationale vlag hadden uitgestoken." Als een bewijs, dat ook te Wormerveer de waarde der landerijen zeer is gedaald, kan het volgende dienen. Jl. Vrijdag morgen werden in De Jonge Prins aldaar twee stukken land, acht bunders groot en toebehoorende aan gebroeders Groot, in veiling gebracht en na door de verkoopers zeiven het meest te zijn opgejaagd, eindelijk voor f 11,000 opgehouden. Deze stukken land, gelegen in de Schalsmeer ten oosten van het Knollendammer kerkhof, waren ruim zes jaren geleden door de tegenwoordige eigenaars betaald met f 20,000 zonder de kosten. Voor Fransche rekening worden tegenwoordig in den zuidwesthoek van Drenthe en het aangrenzende deel van Overijsel vele paarden opgekocht. Men besteedt hooge prijzen, tof. zelfs f 900 per stuk. H. M. de Koningin wandelde gisteren bij de banen van de Haagsche IJsclub en sloeg daar eenigen tijd het rijden gade. Aan de internationale hardrijderij op schaatsen, op morgen (Woensdag) te Leeuwarden te houden, zal worden deelgenomen door de Noorsche rijders Alex. Paulsen en Carl Werner en den Engelschen Champion Fish Smart. Tot welk een hartstochtelijkheid het schaatsenrijden in het Noorden wordt opgevoerd, blijkt uit het volgende: Om de ijsbaan voor een hardrijderij te Appelscha zoo doelmatig mogelijk te maken, heeft men rondom een schip, dat in de bijbaan lag en daarom hinderlijk zou zijn, het ijs weg gehakt en... het vaartuig doen zinken! Oom Kruger wordt door den Spectator afgebeeld met de kaart van Zuid-Afrika voor zich, waarop westelijk van de Transvaal Angra Pequena, oostelijk van de Transvaal de St. Lucia-baai staat aangewezen, „Ons heeft toch meer voordeel gehad van ons veertien daag in Berlijn, dan van de vijf maanden bij de Hollandsche stamverwanten, met hun feestelijke aanzittingen en bijbelsche toespraken zonder meer," in deze woorden geeft hij zijn indruk weer. Beschamend en waar. (Vad.) ia uite mana.. Jl. Zaterdag middag te 2£ uur, hadden te Londen twee dynamiet-ontploffingen plaats in het Parlementsgebouw, de eene in gewelf van Westminster Hall, de andere in de gangen welke naar de publieke tribune van het Lagerhuis voeren. In Westminster Hall is groote schade aangericht al de vensterruiten in den voorgevel zijn verbrijzeld en het westelijk deel van het Parlementsgebouw is een puin hoop geworden. De zetel van den voorzitter is vernield. Twee politie-agenten zijn ernstig gewond. Ook was er een ontploffing op het voorplein van den Tower, en wel in den Witten toren, in dat gedeelte waarin de geweren worden bewaard. Ook hier zijn al de vensterruiten gebroken en werden er vijf personen gewond waarvan twee ernstig. Men wijt de ontploffingen aan de Fenians. Waarschijnlijk is de dynamiet door vrouwen binnen de gebouwen gebracht. Door het geheele land openbaart zich groote vijandschap tegen Ierland. Als medeplichtige aan den aanslag, is Zaterdag gearres teerd een persoon, volgens zijn opgave Gilbert, geheette, ongeveer 23 jaren oud en onder den naam van Cunningham uit de Vereenigde Staten gekomen. Treurig zijn de berichten uit Noord-Italië over de sneeuwstormen en lawines. Te Salbertrand en Chiomonte (aan de lijn Mont-Cenis) ligt de sneeuw 23 voet hoog; 600 man zijn bezig de lijn schoon te vegen. Men schat, dat in de districten Ivrea en Aosta 200 personen zijn omgekomen. Op het slechts gedeeltelijk bevroren Rothsel-meer bij Lucern reden zoowat een lOOOtal personen op het ijs. Eensklaps raakte een ontzaglijk blok ijs los van den oever en verplaatste zich met 300 schaatsenrijders er op. Men vreesde eerst voor een catastrophe, maar na eenigen tijd werd het ijsvlot weer naar den oever gedreven en allen zetten ongedeerd den voet aan wal. In het noorden en oosten van Rusland was de vorst in de laatste dagen zoo streng, dat het kwikzilver in de thermometers bevroor en de spiritus-thermometers 54 graden Celsius aanwezen, gelijkstaande met 67 graden Fahrenheit, derhalve 65 graden onder 0 Fahrenheit. De ijsclub te Weenen heeft een gecostumeerd bal op het ijs gegeven met electrische verlichting. Ongeveer 200 rijders en rijdsters voerden een pantomime uit en daarna werd een optocht gehouden. Duizenden woonden het fantastisch schouwspel bij. De moordenaar van mevrouw Carstanjen, Peter Dahlhausen, die deze dame in de maand Juni des vorigen jaars bij Obercassel aan de voet van het Zevengebergte overviel, toen zij alleen wandelde, en haar om het leven bracht, ten einde haar te herooven, is jl. Zaterdag door de jury te Bonn schuldig verklaard en daarop ter dood veroordeeld. Het goedkoopst spoorwegkaartje is, volgens het Berliner Tageblatt, dat, waarmede men van het station Thorn over de Weichselbrug naar de stad Thorn kan sporen. Zulk een biljet kost, voor de derde klasse, vijf Pfennig, of in Hollandsch geld, drie cents.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2