dcring der maatschappelijke ellende en tot vermeerdering der algemeene welvaart." De knapste koppen peinzen zich stomp op dit gewichtigste aller maatschappelijke vraagstukken, doch onze socialistische homoïopathen verklaren, dat met deze acht korreltjes van hun preparaat de zaak gezond en in een ommezientje opgelost is. De gemeente moet alle beraamde openbare werken terstond in daghuur ten uitvoer gaan brengende gemeente moet goede en gezonde arbeiderswoningen voor de slachtoffers der werkeloos heid bouwen; de gemeente moet twee jaar lang geen rente berekenen voor panden in de stadsbanken van leeningde gemeente moet alle onmisbare panden beneden f 10 teruggeven; de gemeente moet, om de socialistische korreltjes te bekostigen, de inkomsten belasting dan maar zooveel verhoogen als noodig isde gemeente moet.... Doch waartoe verder mijn inkt aan zulken onzin te vermorsenMet eene kalmte en bezadigdheid van redeneering, die bij zulke warhoofden eigenlijk paarlen voor de zwijnen zijn, toonen Burg. en Weth. het onredelijke en onhoudbare van al dien bombast aan. „Terecht," zeggen zy o. a. in het rapport, „wijzen adressanten op den plicht der overheid om orde en rust aan de maatschappij te verzekeren; zij zouden hieraan hebben kunnen toevoegen, dat tot den kring harer bemoeiing evenzoo behoort datgene, wat ten dienste van het algemeen vereischt wordt, en zonder haar medewerking of dezen niet door particulieren kan worden of wordt verricht. Maar zij vergeten, of zien geheel voorbij, de gronden, waarop deze tweeledige taak berust, namelijk opdat daardoor de vrijheid van werken en leven aan de inge zetenen verzekerd en bij hen het particulier initiatief en de individuëele arbeidskracht voorwaarde voor alle maatschappe lijke productie worde opgewekt of versterkt. Zonder schade voor de algemeene welvaart kan geen bestuur zich buiten dezen grond slag zijner werkzaamheid bewegen en de zorg voor en regeling van ieders arbeid en dagtaak op zich nemen, of't geen daarvan een natuurlijk uitvloeisel of gevolg moet zijn ieders leven geheel naar eigen inzicht en willekeur beheerschen. De bezwaren, hieraan verbonden, behoeven niet geschetst te worden en zouden zeker verre te boven gaan die, welke onvermijdelijk ook aan de vrije werking der maatschappelijke krachten verbonden zijn. Zulk een toestand toch zou alle vrijheid dooden, elke veer- en werkkracht bij de individuen verlammen en tot eene almacht der Overheid leiden, waarvan ten allen tijde slechts enkelen de voordeelen genoten, of waardoor eveneens ten allen tijde alleen het particulier belang gediend, maar nimmer de algemeene welvaart bevorderd werd." Ik hoop dat de socialistische adres santen met deze ernstige en goedgemeende wenken in het rapport op hun request hun voordeel zullen doen, maar ik vrees dat het boter aan de galg zal zijn Overigens beginnen we weêr tijd en lust te krijgen voor ernstige zaken. Met het ijs was daar geen denken aan. De dooi heeft ons aan onszei ven hergeven. Amsterdam begint nu weêr vast in zijn schoenen te staan, maar acht dagen lang is het glijziek geweest. Of, erger nog, zooals ik Zaterdag avond in het electrisch verlichte Willemspark hoorde, terwijl er een bezig was af te binden en een ander toekeek. Schei je er al uit? Ja, het loopt naar tienen. En zie je, met koud weêr heb ik zoo gauw last van kiespijn, en ook doen die nieuwe schaatsen me zoo drommels zeer! Zoo, kiespijn en schaatspijn? Dan moet je afgemaakt, man Wat zeg je? Afgemaakt? Ja. Die is goed! En waarom? Wat kerel, dan heb je 't mond- en klauwzeerAmstelaar. „Ga je gang maar, spreek op." „Den volgenden zomer moet je mij naar Solan de Cabras brengen en mij eene badkuur laten ondergaan." „Waarom?" „Om te zien, of wij dan kinderen zullen krijgen." „Dat's een zeer gelukkig idee. Als God wil en wij leven zal je daar naartoe gaan. Zij kwamen bij den molen, juist toen de zon, zonder nog opgegaan te zijn, den top van het gebergte begon te vergulden. Tot groote verwondering van het echtpaar, dat na een zoo ergerlijk schandaal als den nacht te voren had plaats gehad, geene bezoeken van hooggeplaatste personen meer verwachtte, was het aantal bezoekers 's namiddags grooter dan ooit. De eerwaarde bisschop, vele domheeren, de leeraar in de rechtsweten schap, twee priors van monnikenkloosters en verscheidene andere personen, die, zooals men later vernam, door Zijne Hoogwaarde bijeengeroepen waren, vulden de geheele plaats vóór het huis. Alleen de corregidor ontbrak. Toen allen present waren, nam mijnheer de bisschop het woord, en zeide, dat juist omdat zekere dingen in dit huis voor gevallen waren, zyne domheeren en hij zouden komen evenals vroeger, opdat noch de brave lieden van den molen, noch de andere aanwezige personen getroffen zouden worden door de openbare blaam, slechts door dengene verdiend, die door zijn ergerlijk gedrag een zoo deugdzaam, fatsoenlijk gezelschap te schande was geweest. Vaderlijk vermaande hij Sena Frasquita voortaan minder uitdagend en verleidelijk te zijn in hare woorden en bewegingen, hare armen meer bedekt te houden, en hare japon nu niet meer zoo laag uitgesneden te dragenen Tio Lucas ried hij aan, tegenover zijne meerderen meer onbaatzuchtigheid en grooter bescheidenheid aan den dag te leggen; ten slotte gaf hij zijnen zegen, en daar hij dien dag niet vastte, zou hij met groot genoegen een paar druiven eten. Met dit laatste waren allen het eens en de wijnstok moest er den geheelen namiddag aan gelooven. De molenaar schatte de geconsumeerde druiven op twee arroba'8 Ongeveer drie jaren lang duurden deze aangename bijeenkomsten, toen tegen alle verwachting de legers van Napoleon Spanje binnendrongen, en de vrijheidsoorlog begon. De bisschop en de twee kanunniken stierven in het jaar 1808, de advocaat en de andere leden van het gezelschap in de jaren 9, 10, 11 en 12, vermits zij den aanblik der Franschen, Polen en ander roofgespuis niet konden verdragen, die in het land vielen en zich niet ontzagen in het presbyterium der kerken, gedurende de militaire mis, hunne pijpen te rooken! De corregidor, die nooit weer naar den molen kwam, werd door een Franschen maarschalk vervangen, en stierf in de ge vangenis te Madrid, omdat hij het zij tot zijne eer gezegd zelfs geen enkel oogenblik met de vreemde heerschappij ge noegen wilde nemen. Dona Mercedes is niet voor de tweede maal getrouwd, en gaf haren kinderen eene voortreffelijke opvoeding. Op hoogen leeftijd zonderde zii zich af in een klooster, en overleed er. Garduna werd Franschman. Senor Juah Lopez streed in den guerilla-oorlog als aanvoerder en sneuvelde met zijnen alguacil, in den beroemden veldslag bij Baza, na een groot aantal Franschen te hebben gedood. Tio Lucas eindelijk en Sena Frasquita kregen wel geene kinderen, hoewel zij naar Solan de Cabras getrokken waren en vele geloften hadden gedaan, maar zij bleven op hunne manier steeds veel van elkander houden, en bereikten eenen hoogen leeftijd. Zij zagen het absolutisme in de jaren 1812 en 1820 ineenzakken en in 1814 en 1823 wederom verschijnen, tot einde lijk na den dood van den absoluten koning de constitutie der getemperde monarchie werd ingevoerd; en juist bij het uitbreken van den zevenjarigen oorlog ontsliepen, zacht en zat van dagen, de molenaar en de schoone molenaarsvrouw. Eene arroba 11J kilogram. Hinnenland.. In de nieuw ontworpen drankwet moet, volgens het Vad., o. a. de gecombineerde nering zijn toegelaten in dien zit, dat niet het tappen, maar wel het verkoopen bij de flesch aan andere neringen verbonden kan worden. De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier zal in April of Mei a. s. te Hoorn eene tentoonstelling houden van jong vee, bestaande uit jarige stieren en pinken. Bij den Raad der gemeente Westwoud is een schrijven ontvgngen van Gedeputeerde Staten van Noordholland, het bericht inhoudende, dat zij weigeren aan de directie van de Westfriesche Stoomtrammaatschappij toestemming te verleenen tot het doorleggen van de lijn Hoorn-Enkhuizen door de gemeenten Hoogkarspel, Westwoud, Ooster- en W ester-Blokker. Eenige herbergiers-winkeliers te Werverskoof, Andijk, Hoogwoud, Hoogkarspel en andere dorpen van Noordholland hebben aan de Tweede Kamer verzocht, de drankwet zoo danig te wijzigen, dat ook na 1 Mei a. s. gemeenschap tusschen herberg en winkel mag bestaan. Ook de Hollandsche Club te Antwerpen heeft zich tot de Staten-Generaal gewend, met het verzoek om alsnog middelen voor te stellen, op de wijze als zij oirbaar zullen achten, strekkende om Nederland op de Tentoonstelling te Antwerpen een waardige plaats te doen innemen. Het vergrooten der openbare lagere school te Egmond aan Zee is aangenomen door den heer A. Dorregeest, te Alkmaar, voor f 12,198. Het uitvoerend comité van de Internationale Land bouwtentoonstelling, in het afgeloopen jaar te Amsterdam gehouden, vergaderde jl. Woensdag aldaar. Het was de laatste vergadering, die de leden van het comité te zamen bracht; na afloop werd het ontbonden, daar alle werk zaamheden geëindig zijn. De volgende souvenirs werden aangebodenaan de leden van het uitvoerend comité en der vertegenwoordigende commissie elk een zilveren medaille; aan den heer P. F. L. Waldeck, ex-secretaris, een zilveren theeblad met servies; aan mevrouw Waldeck, die vooral hulp verleende bij het in orde brengen der tentoonstelling, een gouden armband; aan de heeren Sickesz en Van der Oudermeulen, president en vice-president van het uitvoerend comité, elk een album met de portretten der leden van genoemd comité en van de vertegenwoordigende commissie. De jury-verslagen zullen binnenkort in druk verschijnen. Zooals telken jare, is in de Staatscourant voor elke provincie afzonderlijk opgenomen geworden een„Oordeel omtrent den oogst van 1884 in Nederland." Het nummer van jl. Donderdag bevat nu een op grond van die afzonder lijke verslagen samengesteld algemeen overzicht, waarin de uitkomsten van 1884 worden vergeleken met 1883. Daaruit blijkt, dat in 1884 eene geringere opbrengst werd verkregen vanboekweit, aardappelen, karweizaad, appelen, peren, pruimen, kersen, aardbeziën en aalbessen, en dat het hout minder goed gegroeid is dan in het vorig jaar. Al de overige producten gaven eene betere opbrengst; inzonderheid was dit het geval met tarwe, rogge en haver, zoowel aan graan als stroo, gerst hoofdzakelijk aan stroo, verder boonen ook aan stroo, koolzaad mede in beide opzichten, vlas en hennep in lint en zaad, en de graslanden, zoowel als weide als aan hooi. De kwaliteit der gewassen staat bij die van het vorig jaar weinig ten achteren, be halve van de haver, die slecht geoogst werd en van licht gewicht is. Veel beter in kwaliteit zijn dit jaar de suiker bieten, zoomede het vlas en de hennep. Ook het hooi is best en in volle kracht gewonnen kunnen worden. Niettegenstaande de uitkomsten dus beter waren dan in 1883, is de financiëele toestand zeker niet gunstiger. De lage prijzen van schier alle producten zijn hiervan de oorzaak. De veehouders hebben evenwel weder een goed jaar gehad, al was het gemaak aan zuivel, door gebrek aan gras, een tijd lang slechts matig te noemen. Mevrouw Frenkel-Bouwmeester is verbonden aan het Ned. Tooneel, met ingang van 1 September a. s. Door den Raad van Leiden is besloten den gasprijs van 8 cent te verlagen tot 6 cent per kubieke meter. Men schrijft aan de Leidsche Crt.: „De temperatuur verschilde eergisteren met die van voor enkele dagen ruim 30°; op den middag toch teekende de thermometer 50° F. Het dooit derhalve zoo hard dat er reeds groote openingen in het ijs ontstaan, waar jl. Dinsdag nog ar en paard overging. Toch heeft de winter nog te kort geduurd voor velen, die nooit genoeg van schaatsenrijden hebben en nu een zuur gezicht zetten omdat de natuur een zooveel blijder aanzien heeft, al is een stevige vorst met een massa sneeuw dan ook dolprettig en zoo uitermate gezond. Daar zijn er dan ook, die niet gelooven dat de dooi doorgaat, (hetgeen natuurlijk op het schaatsenrijden blijft zien, hoewel zij het niet willen weten), en wel om deze redenen. Vooreerst zijn de huizen niet of niet genoeg van de vorst uitgeslagen en teri anderen zijn de hoopen kraaien, die in de stad gezien waren, eens klaps weer naar buiten gegaan. Dit doen anders de kraaien niet." Op een hardrijderij van schaatsenrijders te Appelscha, maakte de prijswinner Hartholt, van Donderbroek, die dit jaar voor 't eerst op de hardrijdersbaan is, streken van 8 meter en stapte 1.25 meter over. Die belooft iets voor de toekomst! Renke v. d. Zee kan nu een jaartje uitrusten van de vermoeienissen bij de hardrijderijen opgedaan. In een week behaalde hij voor f 1090 aan prijzen. De Times geeft het volgende bericht van den schaat senrijders-wedstrijd te Leeuwarden. „Een internationale schaatsenrijders-wedstrijd, uitgeschre ven door den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond, vond jl. Woensdag bij Leeuwarden in Nederland plaats, waaraan „Fish" Smart, de welbekende hardrijder, deelnam. De baan was iets meer dan een Engelsche mijl lang en de eerste prijs was de gouden medaille voor het „championship of the world" en een prijs van 600 gulden (50 p. st.)de tweede prijs was 25 p. st. en de derde 15 p. st. De uitslag was, dat de Nederlanders hunne meerderheid als snelrijders hebben gehandhaafd. Des nachts was het weder veranderd en het water stond drie duim hoog op het ijs. „Fish" Smart, de „Champion" van Engeland, werd bij zijn eersten rit door B, Kingma, van Giekerk, geslagen, die in dien rit de baan in den korsten tijd van allen aflegde, 3 min. 31 f sec. Men moet evenwel hierbij vermelden, dat Smart sedert Januari 1881 niet aan een wedstrijd deelgenomen had, en dat hij, na zijne aankomst in Nederland, slechts drie dagen had gehad om zich te oefenen. Hij bleef eerst een tijdlang voor, maar daarna stelden de gunstiger omstandigheden, waarin zijn tegenstander verkeerde, dezen in staat, hem vooruit te komen en in een schitterenden rit was de ver tegenwoordiger der Britsche rijders nog tien ellen van den eindpaal toen zijn mededinger dien bereikte." Een dief met eergevoel. In de Haagsche kroniek van 't Hld. lezen wij o. a. „Het is treffend karakter en gevoel te ontdekken bij een paria der maatschappij, die zes jaar voor diefstal ge vangen had gezeten, en na op vrije voeten te zijn gesteld zich weder aan diefstal schuldig maakte. De jonge advo caat, die den recidivist verdedigen zou, bezocht hem in de gevangenis te 's Hage en ontving van den beschuldigde een trouw en uitvoerig levensrelaas. Hieruit bleek, dat hij van een gebroedsel vagebonden afkomstig isvader en moeder, broeders en zusters hadden zich aan 't goed van den naaste vergrepen, en tengevolge van allerlei onge rechtigheden herhaaldelijk gedwongen huisvesting van den Staat genoten. Geen wonder dus, dat den beschuldigde in kwestie het onderscheid tusschen mijn en dijn niet helder voor oogen kon staan. Toen de pleitbezorger dit hoorde, gaf hij dadelijk te kennen, dat dit een gewichtig argument ten gunste van zijn cliënt kon zijn. Doch hier kwam de dief ten sterkste tegen op. „Neen, mijnheer, neen, mijn ouders mogen niet genoemd worden voor de heeren. Dat wil ik niet. Om mijne familie nog eens in 't publiek zwart te maken, dank je wel. Laat die goede menschen met rust. Ik zal mijn straf wel dragen. In de zes jaren, die ik heb gezeten, heb ik 120 gulden verdiend; laten ze me nu weer eens zes jaren geven, dan spaar ik weer 120 gulden door hard werken. Dan heb ik 240 gulden bij elkaar. Daarvoor koop ik een scharesliep en kan ik mijn kostje verdienen. Toen ik uit de doos kwam, stond ik op straat; ik kende niets, geen ambacht of handwerk. Ik moest toch eten, kon nergens wat verdienen, en uit armoe stal ik een kleinigheid van een schip. Als u nou van mijn ouders sprak, dan sturen ze me nog naar de Schans, naar die oude zuipers! Neen, mijnheer, daar ben ik te trotsch voor Spaar mijn vader en moeder, en laten ze me zes jaar geven, dan zal ik het later wel beter maken Een Amerikaan, die reeds herhaaldelijk had hooren spreken over de behendigheid der zakkenrollers op de Berlijnsche tramwagens, besloot die heeren eens een poets te bakken. Hij stak een portefeuille in zijn zak, die niets bevatte dan een blaadje, waarop geschreven stond: „Nu ben je gefopt, spitsboef!" Hij doorkruiste daarop de stad in een tramwagen, doch bij zijn tehuiskomst bemerkte hij dat hij nog in het bezit van zijn portefeuille was. Ook het blaadje zat er nog in, doch onder zijn woorden was met een andere hand geschreven: „Dat is een flauwe grap en jij bent een gemeene vent!" 't Is een Berlijnsche courant, die het vertelt. Bultenlana. De Kroonprins en de Kroonprinses van Duitschland wandelden jl. Woensdag namiddag te Berlijn en wilden aan den hoek van eene straat den rijweg oversteken, tóen plotseling een rijtuig in snelle vaart den hoek omkwam. De Kroonprins zag, dat indien hij zelf zich misschien redden kon toch zijne gemalin bijna zeker overreden zou worden en viel de paarden in de leidsels, hen dadelijk tot staan brengende. De koetsier kreeg eene vermaning om voortaan voorzichtiger te rijden, waarna de Kroonprins weder zijn arm aan de Prinses gaf en de wandeling voortzette. De in Portsmouth genomen proeven met de elec- trische verlichting van het oorlogsschip Colossus hebben een schitterend resultaat opgeleverd. De electriciteit, zoo meldt men, overtreft niet alleen de olie verlichting ver door helderheid, doch is ook goedkooper. De nieuwe verlichting zal dus weldra op de geheele Engelsche vloot worden ingevoerd. De te Hockenheim gearresteerde schoenmaker Jules Lieske heeft nog niet bekend, dat hij de moordenaar van den politieraad Rumpff is. Hij is echter erkend door een bedelaar, wien hij den dag vóór den moord te Frankfort naar de gewoonten van den heer Rumpff ondervroeg, en door den koetsier van het rijtuig, die hem gereden heeft. In de beroemde Muzo-smaragdmijnen van de Ameri- kaansche Republiek Columbia is een smaragd gevonden, die meer dan een pond weegt. Een aardig steentje voor een pinkringetje Benoem 1 ngen, ena. De off. v. gez. lste kl. bij de zeemacht dr. T. Abrahamsz, gedetacheerd geweest by het leger in Oost-Indië, is op non activiteit gesteld. De machinist lste kl. S. Verschoor heeft met goed gevolg examen afgelegd voor het vaste corps. Vlsonóerlonton. Van de groote Noordzeevisscherij zijn gisteren aangekomen de sloepen P.R. 8, Z.W. 12, M.D. 13 en M.D. 32, gezamenlijk aanbrengende 340 levende kabeljauwen, 755 doode idem, 85 lengen, 11 heilbotten, en 11,600 doode schclvisschenlevénde kabeljauw werd afgeslagen tegen f 1.95 h f 2.05, doode idem tegen f 1.15 a f 0.90, leng tegen f 2.65 a f 2.85, heilbot tegen f 11.50af 17, alles per stuk, en schelvisch tegen f 11.50 tot f 12.50 't honderd. Door de logger V.L. 84 en de bommen Sch. 90, Sch. 116 en Sch. 138 werden 380 tongen, 282 groote schollen, 8 manden en 1| kist schol en 1 mand scharren aangevoerd; tong werd afge slagen 40 a, 50 c., groote schol tegen 50 c. per stuk, schol tegen f 5 per mand en f 4.75 per kist en scharren tegen f 4.50 per mand. Jl. Donderdag zijn aangekomen de sloepen, M. D. 1, M. D. 2, M. D. 10, M. D. 15, M. D. 18 en de Belgische logger A 3, gezamenlijk aanbrengende 610 levende kabeljauwen, 1180 doode idem, 80 lengen, 5 heilbotten en 15,450 doode schelvisschen. levende kabeljauwen werd afgeslagen tegen f 1.85 tot f 2.45, doode idem tegen f 1.40 ii f 1.leng tegen f 2.75 a f 3.30, heilbot tegen f 12 k f 23, alles per stuk en schelvisschen tegen f 15 tot f 20 't honderd. Door de loggers V.L. 95 en V.L. 111 werden 27 kisten schol en 350 tongen, en door de bom Sch. 139 enkele manden schol, 240 tongen en 70 groote schollen aangevoerd; schol werd afge slagen tegen f 10 5 f 3.50 per kist en tegen f 7 k f 6.50 per mand, tong tegen 50 c. en groote schol tegen 50 c. per stuk. BurgerLlJli© Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. .Ondertrouwd: P. Kooger, scheepskok, en G. Baken. P. A.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2