!J e! Daarnh eenzijdig gestelde voorwaarden konden de tot stand gekomen overeenkomst niet wijzigen, terwijl van het beweerde bestendig gebruikelijke beding niet gebleken was. De kooper werd mits dien tot prijsbetaling en in de kosten veroordeeld. Voor den verkooper werd door mr. J. Kappeyne van de Coppello, voor den kooper door mr. Ph. A. Haas gepleit (N.R.Crt.) Gisteren middag is de R. C. geestelijke, de heer C. Overmars uit Haarlem, die reeds sedert eenigen tijd onge steld was en nu voor herstel naar 's Hertogenbosch zou gaan, in de wachtkamer van het Centraalstation te Am- plotseling dood gebleven. Het lijk werd naar de Boompjes-kerk op het Rokin vervoerd. Sedert eenigen tijd was er sprake dat in de gemeente Nieuwe-Niedorp eene knasfabriek zou worden opgericht. Na langdurig overleg en persoonlijk onderzoek in andere gemeenten, waar dergelijke inrichtingen reeds bestaan, heeft deze zaak eindelijk haar beslag gekregen. Zeventien vee houders aldaar hebben zich gezamenlijk verbonden zulk eene fabriek op te richten. De aandeelen zijn geplaatst. De benoodigde grond is door de kerkelijke administratie der Hervormde gemeente voor een zeer billijken prijs in erfpacht afgestaan. De aanbesteding van bet gebouw met toebehooren is reeds geschied en het werk gegund aan de heeren J. Rezelman en W. De Heer, aannemers aldaar, voor de som van f 5439, en het plan is de fabriek omstreeks Mei a. s. in werking te doen treden. Het mag een ver blijdend teeken heeten, dat de veehouders bij den zeer gedrukten prijs der kaas tot dezen maatregel zijn overgegaan. Buitenland. Tusschen Rusland en JSngelaml was het de laatste dagen niet recht in 't reine, althans Gladstone verzekerde jl. Donderdag in het Engelsche Lagerhuis, dat er ernstige moeielijkheden waren gerezen. Men kan echter wel aan- aannemen, dat de storm bedaard is, na gisteren eene con ferentie tusschen den Russischen gezant en Gladstone heeft plaats gehad. Eerstgenoemde gaf zijn leedwezen er over te kennen, dat de Engelsche pers onnoodige alarmkreten had gemaakt nopens den staat van zaken, welke volstrekt niet verontrustend is. Ongelukkig hebben die alarmkreten de Britsche Regeering bewogen tot liet beramen van krach tige militaire maatregelen. De Russische gezant verklaarde, dat zijne Regeering al Ier vreedzaamste bedoelingen heeft. Daarom hoopt hij dat Engeland zijne militaire toebereidselen moge kunnen staken, die anders verdere verwikkelingen konden veroorzaken. Gladstone antwoordde, dat zijne politiek immer beoogde, een conflict met Rusland te vermijden. Indien de Russische Regeering inderdaad de verzoenende gevoelens deelt, die door den gezant zijn uitgesproken, dan kan eene bevredigende modus vivendi omtrent de Afghaansche grens dadelijk worden gevonden. Hierop bracht de Paus de bekende zaak der Propaganda in herinnering, benevens de onmogelijkheid om Rome voor de zich uitbreidende ketterij te sluiten en de verspreiding der met de waarheid en het geloof der Kerk strijdige leeringen te beletten. ,/Wij zullen," zeide hij, „dezen toestand kunnen ondergaan; maar ten koste van welke opoffering ook zal noch door ons, noch door een onzer opvolgers daarin worden berust." Een district der Alpen heeft besloten om Vorst Bismarck op zijn 70sten verjaardag een flinken stier present te geven van echt Miesbach-Simmeringer ras, natuurlijk met het noodige aantal koeien. Eenige „Sennerbuben" uit de Beiersche bergen zullen dit eigenaardig geschenk naar Varzin begeleiden. Benoemingen, enz. Bij de dd. Artillerie-Schutterij alhier zijn benoemd tot 2de luit. h la suite de heeren A. Van Dissel, thans sergeant, J. C. Slis en D. A. G. Vastenou. - De kapt.-luit. ter zee F. K. Engelbrecht wordt met den 15 dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip Sommelsdijk, en dat bevel met den 16den opgedragen aan din kapt.-luit. ter zee P. Le Comte. Wat zou ik gaarne in hare plaats wezenzeide Angélique met een smeekenden blik op de omstanders. Plotseling liet zich de stem van mijnheer Dunois hooren. Ik, niet Angélique heb haar het laatst gezien. Toen ik mijne vrouw om acht uur goeden nacht kwam zeggen, had zij Angélique, die niet recht wel scheen, reeds weggezonden; en zij scheen voornemens zich door Toinette te laten helpen, zoodra deze thuis kwam. Waarom moest ik ook juist uitgaan? snikte deze. En ik drong er bij Angélique op aan, dat zij naar hare kamer zou gaan. Is dit niet zoo, mijn kind, geef dan toch ant woord; heb ik je niet aangeraden naar je kamer tc gaan? Ja, antwoordde Angélique werktuigelijk, zonder een oogenblik de oogen van hare meesteres af te wenden. Hubert's doordringende blik trachtte in de ziel van mijnheer Dunois te lezen, en bij hem won de overtuiging veld, dat die man de moordenaar was. Sedert hij getuige was van de ontmoeting tusschen den bankier en het kamermeisje, werd de jongeling door een somber voorgevoel vervolgd. Dat mevrouw Hortense zich in persoon op de hoogte zou stellen van hetgeen er voorviel, daaraan dacht hij geen oogenblik, maar wel duchtte hij, dat zij zich tot minder bescheiden personen om naricht mocht wenden. Doch zoodra hij op het zielloos overschot staarde der vrouw, die hij boven alles had liclgehad, stond het bij hem vast, dat mijnheer Dunois zijne vrouw in een aanval van woede over de verwijten, die zij hem deed, had gedood. Maar dan had iemand haar ook op de hoogte gebracht, en wie kon dat wezen De bediende, die op het eerste geroep van moord het huis was uitgesneld, keerde nu met gerechtsdienaars terug, waarop het onderzoek dadelijk een aanvang nam. Hoeveel geld bevatte de secretaire? werd mijnheer Dunois gevraagd. Dat weet ik niet precies; ongeveer 700 of 800 franken. In goud? Meestal stelde ik het geld in bankpapier ter hand aan.... mijne vrouw. Zoowel het bankpapier als het goud is verdwenen. Dejuweelen hebben zij ongemoeid gelaten, stellig uit vrees van spoediger ontdekt te worden, Is de tuindeur gewoonlijk open? Niet altoos, bracht mijnheer Dunois er na eenig aarzelen uit. Waarom is zulk eene gevaarlijke deur niet behoorlijk gegrendeld Omdat ik 's avonds soms door die deur, waarvan ik den sleutel op zak droeg, in huis kwam. Dat was in elk geval zeer onvoorzichtig. De dief moet medeplichtigen hier in huis hebben.... Een kreet van verontwaardiging werd in de kamer, op het portaal en den trap vernomen, want vrienden, buren, klerken, iedereen was op het gerucht toegeschoten. De officier-machinist lste kl. J. Gudde zal naar Oost-Indië vertrekken, ter vervanging van den officier-machinist 2dc£kl. C. A. Brandt. De minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Mei a. s. bij de Directie der Marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling 2do kl. wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 15 bepalen. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. CS a 53 Uren. "Windrichting en kracht. 1 Barometer mM. 1 Thermometer C. .5.°"= Toe stand vandc zee. Stand.Afw. Stand. Afw. 1 12 notn. 24 k. 742.56!- 17.54 3.6 -0.8 0.97 Holw. 7| 8 wnw, 1.5 758.70- 1.40 2.7 - 0.5 0.84 Slechtw. 71 12 wtz. 1.4 760.38 f 0.28! 4.3 1 -0.6 0.76 Weersgesteldheid 6 Maart 12 u. Betrokken, Onstuimig. 7 Maart 8 u. Helder, mooiweer. 7 Maart 12 u. Idem. Eurgerlljlio Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: J. Windt, marinier en J. Lokhoff*. P. Schiller, werkman en J. Van der Wal. W. R. Zits, zeeman, en J. H. C. De Barbanson. GetrouwdGeene. BevallenF. Fulduer, geb. Leen, D. P. J. Speek, geb. Jacobs, Z. G. S. De Beurs, geb. De Wit, Z. H. Van Swol, geb. Hooghuis, Z. G. Stolk, geb. Rustemeijer, D. G. Veltman, geb. Mooij, Z. Overleden: J. J. Van Os, 71 jaren. H. Koopmans, 21 jaren. J. De Wijn, 49 jaren. Levenloos aangegeven 1. MARINE-HAVEN N I E U W E D I E P. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HUNNE LADING IN DE BUITEN- OF BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Ambiënt, st. J.M.Stonehouse. Newcastle. Sleenk. Duinker&Goedk. Trevethick,8t.G.Brown. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 3 Paarden f 95 al85> Lammeren f 16 Koeien 170 a225 76 mag. Varkens 16 a 25 153 Nucht.Kalveren 4 a 17 107 Biggen 8 a 11 321 Schapen 19 a 28: 8 Bokk.&Geiten 8 a 11 MarKtfoerlcliton. TEXEL, 5 Maart. De prijzen van onderstaande artikelen waren als volgt: Aardappelen f 1.75 a 2.per hectoliter. Gevischt Zeegras f' 3.50 a 4.75, gemaaid dito f 10.a 12.50 per pak van 100 kilogram. Gewasschen Wol 90 c. en onge- wasschen dito 70 c. per kilogram. Tarwe f7.a 7.25, Rogge f 5 a 6, Haver f 3.50 a 4.Gerst f 5.a 6.25, Groene Erwten f 6.a 8.50, Vale dito f 5.50 a 7. Grauwe dito f 5.50 a 7.50, alles per hectoliter. ALKMAAR, 6 Maart. 104 h. Tarwe, f 7.50 a 8.— 108 h. Rogge, f 6.35 a 6.60; 297 h. Gerst, f 5.25 a 5.50; idem Chev. f 6.25 a 6.75; 969 h. Haver, f3.50 a 4.50; 248 h. Boonen Paardenb. f 6.a 6.25; Bruine f 9.50 a 10.11 h. Kanarie zaad, f 8.12£; 1 h. rood Mosterdzaad; 3 h. Lijnzaad, f9; 1 h. Karweizaad, f 20; 68 h. Erwten: Groene f 10 a 16; Grauwe f 11 a 14; Vale f9 a 13; alles per hectoliter. 100 stapels Kaas, wegende 22158 kilogram. Kleine f 26, Commissie f 28 en Middelbare f 26 per 50 kilogram. HOORN, 5 Maart. Ter waag gewogen 67 stapels Graskaas, wegende 15784 kilogram. Hoogste prijs: Kleine f 27 en Commissie f 32 per 50 kilogram. ENKHUIZEN, 5 Maart. De prijzen der Zaden en Granen waren als volgt: Mosterdzaad f 19, Bruine Boonen f 10.a 10.50, Gerst f 4.75 a 5.25, en Haver f 3.50 a 4.alles per hectoliter. LEIDEN, 5 Maart. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt3 Stieren f 56 a 110, 56 vette Ossen en Koeien f 165 a 308 óf 1 0.62 a 0.76 per kilogram, 79 Vare idem f 143 a 245, Graskalveren f 28 vette idem f 38 a 81 of 1 0.75 a 0.85 per kilogram, 89 nuchtere idem 1 2.50 a 9.158 vette Schapen f 23 a 32.of f 0.50 a 0.60 per Wie was er in huis, toen de moord werd gepleegd. Deze vraag deed mijnheer Dunois verbleeken; van het antwoord hing het welslagen zijner list af. Ik, sprak de conciërge, mijne vrouw, en een zestal vrienden. Maar wij waren beneden en daar kan men niets hooren van hetgeen in huis gebeurt. Wie nog meer? Angélique, riep Toinette. Zij was met de zorg voor mijne dierbare meesteres belast. Zij had haar niet mogen verlaten, mijnheer. Zij was verantwoordelijk voor onze mevrouw, voor die lieve, goede ziel, die geen voet alleen kon verzetten. Indien Angélique op haar post was gebleven, had de moordenaar zijn plan niet kunnen volvoeren, mijnheer! Angélique! Waar is Angélique? Zij werd uit hare knielende houding opgericht, en voor den gerechtsdienaar gesleept. Zijt gij het kamermeisje, in dienst van mevrouw Dunois? Angélique knikte bevestigend. Gij hebt haar tegen 8 uren verlaten, en mijnheer Dunois heeft u aangeraden naar uwe kamer te gaan. Hetzelfde gebaar, doch geen enkel woord kwam over de lippen. Hebt ge niets gehoord? Ditmaal knikte zij ontkennend. Kunt ge ons niets meêdeelen? Geen antwoord. Er werden blikken onder de omstanders gewisseld. Hubert verloor haar geen oogenblik uit het oog; doch zij bemerkte niets van hetgeen er omging. Hebt ge niets gezien, noch gehoord; dat is zeer vreemd, merkte de gerechtsdienaar aan, terwijl Angélique half bewusteloos tot hem opzag. Dit meisje is bepaald een der medeplichtigen, deelde de beambte halfluid aan mijnheer Dunois mede. De bankier, die voor het eerst Huberts blik opving, bleef hierop het antwoord schuldig. Op hetzelfde oogenblik werden Angélique de handboeien aan gedaan, terwijl een paar gerechtsdienaars baar vasthielden. Wat moet dat beduiden? vroeg mijnheer Dnnois met ge smoorde stem. Wij nemen haar als onze gevangene mede, en zullen haar wel tot spreken dwingen. Eene siddering beving den bankier: hij stond op het punt haar aan te klagen, doch deinsde voor de vreeselijke gevolgen terug. Met recht had Angélique gezegd, dat, al had hare hand den slag toegebracht, dc meester hier de ware schuldige was. Toen het onderzoek was afgeloopen, en de sombere stoet het huis verliet, vertoonde zich aan den hemel de flauwe schemer van een Januari-morgeiu Het volk verdrong zich op straat en scheen voornemens de schuldige te lijf te gaan. kilogram, 36 weide dito f 17.a 22.Lammcrenf af 32 magere Varkens f 16 a 27, 166 Biggen f 5.50 a 13.Veulens f a Paarden f a 102 Kalf- en Melkkoeien t 147 a 254. NIJMEGEN 5 Maart. Uiterwaardsch Hooi geldt thans f 15 h 18 en Binnenveldsch f 12 it 13, per 500 kilogram. EEDE, 3 Maart. Ter Paardenmarkt werden slechts 40 stuks aangevoerd; dientengevolge was er weinig handel. Enkele Werk paarden werden verkocht voor f 150 a 450. KAMPEN, 3 Maart. Voortdurend blijft de Hooihandel in deze omstreken druk, waarnaar men reeds lang gewenseht had, vooral voor de landbouwers, die nog van 80 tot 100,000 pond te missen hadden. De meeste aftrek is van 't Kampereiland, waar de hoogste prijzen, namelijk tot f 17.50 per 500 kilogram besteed worden. MASTENBROEK, 5 Maart De markt is zeer willig. Men besteedt voor Kamper-eilandsch Hooi f 15 h 18, uit Genemuiden en deze plaats lste soort f 14 a 16, 2de soort f 11 a 13, per 500 kilogram. ZWOLLE, 6 Maart, lste kwal. Hooi geldt p. ra. f 19 en mindere soorten tot f 12 per 500 kilogram. SLOTEN, 4 Maart. Op de eerste Voorjaars-Paardenraarkt waren 65 stuks aangevoerd, waaronder 20 Hitten. Bij een vrij levendigen handel liepen de prijzen van f 75 tot f 230. V ïsoü. berionten. Jl. Donderdag zijn aangekomen de sloepen M. D. 1, M. D. 2, Z. W. 12, Z. W. 13, gezamenlijk aanbrengende 640 levende kabel jauwen, 440 doode idem, 185 lengen, 8 heilbotten, 82 punt rog, 33 ben vleet en 4400 schelvisschen; levende kabeljauw werd afgeslagen tegen f 1.30 a 1.65, doode idem tegen f 0.85 a l,leng tegen f 1.75 2.50, heilbot tegen f 9 tot 20.50, alles per stuk. rog tegen f 7 k 7.50 per punt, vleet tegen f 15.50 en 16.50 per ben en schelvisch tegen f 21.50 tot 27 't honderd. Door een korder werden 60 tongen en 80 groote schollen aangevoerd, waar voor f 40.50 werd besomd. Trekkers brachten 508 tal haring aan, die tegen f 2.20 tot 3.25 per tal werd afgeslagen. Vervolg Nieuwstijdingen. Sedert 1882 bestaat hier ter plaatse de Onderofficiers- Vereeniging der Zeemacht „Admiraal de Ruijter," onder bescherm heerschap van Z. Exc. den Vice-Admiraal W. K. Van Gennep, Directeur en Commandant der Marine alhier. Jl. Donderdag avond vierde die Vereeniging haar derde jaarfeest in 't lokaal Musis Sacrura. De president, de heer J. Bouman, opende met een toepasselijk woordde heer Van Boxcel bracht de groote daden in herinnering van den zeeheld, naar wien deze Veree niging is genoemd, waarna door de leden een feestlied werd gezongen. Een reeks van afwisselende werkzaamheden volgde, bestaande in muzieknommers, uitmuntende proeven van gymnastiek, voordrachten en de opvoering van 't drama: „Marie, of de laster beschaamd" en van 't blijspel: „Een echtscheiding op den ouden dag." De beschermheer der Vereeniging volgde met blijkbare belangstelling al deze werkzaamheden. Gisteren avond werd de vierde Volkbijeenkomst in dit seizoen, in 't lokaal Tivoli alhier gehouden. De zaal was als gewoonlijk eivol. Eerste spreker was de heer P. Uurbanus, die de beide schoone stukken uit de Camera Obscura van Hildebrand „Jongens" en „Kinderrampen" las en aan den inhoud dier stukken een aantal behartigenswaardige wenken voor ouders vastknoopte, die van waarlijk nut kunnen zyn by de moeitevolle taak, die op hen rust: de opvoeding van hun kroost. De laatste dier wenken betrof 't baldadig gedrag der jeugd op straat, en zeker gaf spreker het beste middel aan de hand ter beteugeling van dat kwaadde zorg en het toezicht der ouders. De tweede spreek beurt werd vervuld door den heer H. C. Kroon, van Amsterdam, die voordroeg het bekende, maar immer schoone dichtstuk van De Gencstet: „Arme Visschers." Door leden van 't gezelschap „Ernst en Scherts" werd ten slotte ten tooneele gebracht het blijspel met zang: „De twee Vrienden." Aan 't einde der bijeenkomst wijdde de Voorzitter een woord van hulde aan de beide sprekers, en deed hij uitkomen hoe de heer Kroon zich ook dezen avond een waardig eerelid van 't Bestuur getoond heeft. De Voorzitter uitte den wensch, dat 't gezelschap „Ernst en Scherts" nog meermalen moge mede werken in het belang der Volksbijeenkomsten, en dat die Vereeni ging zich in een bestendigen bloei verheugen moge. Eergisteren had alhier de openbare verkoop plaats van de geborgen lading katoen van het Engelsche stoomschip Sapphire, met bestemming van New-Orleans naar Bremen, den 14 Dec. 11. in de Noordergronden gestrand. De opbrengst bedroeg f 15,987. De heer J. C. Wickel zal op a. s. Dinsdag den dag gedenken, dat hij nu 25 jaar geleden als Waterklerk bij de Cargadoors-firma Amons Co. alhier in dienst trad. Sedert is Wat is hier gebeurd vraagde een blijkbaar vermoeid reiziger die met angstigen blik hel nummer van het huis opnam. Eene misdaad. Eene misdaad! Werd hier iemand vermoord? Eene vrouw. Goede God! Toch zij niet! Was het eene jonge vrouw? Ja, en zoo mooi, cn zoo goedhoe kan iemand zoo laag hartig wezen. Marin Bonami baande zich een weg door het volk en trachtte het huis binnen te dringen. Hier wordt niemand toegelaten, hoorde hij zeggen. Maar ik kom hier iemand bezoeken. Dan moet ge wachten. Gerechtszaken gaan voor. Er kwam beweging onder het volk, en in hevige spanning vestigde Bonami den blik op de deur.... Op den drempel verscheen Angélique, hare handen waren geboeid en eene uitdrukking van tevreden onderwerping lag op haar gelaat. O! De moordenares! Te water met haar, tierden eenigen als bezetenen. AngéliqueOAngélique, u hebben zij niet vermoord juichte Marin met uitgestrekte armen. Op het vernemen dezer welbekende stem deinsde zij terug, wankelde en zeeg onder het uiten van een rauwen kreet ter aarde. O! Neen, neen! Om Godswil, dat niet. Voert hem weg of doodt mij. Zij werd opgenomen en onder de armen gesteund, kreeg de schreeuwende menigte haar weer te zien. Zij sloeg de handen voor het gelaat en trachtte zich achter een der gerechtsdienaars te verbergen. Maar wat heeft zy dan toch misdaan? vraagde Marin. Zij heeft de andere vermoord, klonk hem van alle kanten tegemoet. Te water! Naar dc galg! Te water met haar! Zy Dat is gelogen sprak Marin met forsche stem, terwijl hy zijne gespierde vuisten ophief. Het antwoord der menigte bestond in een honend gelach. Doch Angélique hoorde dien lach niet; ten tweeden male zakte zij ineen en bleef bewusteloos liggen. De gevangenwagen kwam voor en Angélique werd er in ge plaatst, eer Marin de kracht gevoelde een woord uit te brengen. Hij liep den wagen na tot aan de gevangenis. Bewusteloos werd Angélique er uitgehaald en naar binnen gedragen. Tot nu toe meende Marin de speelbal van een afgrijselyken droom te wezen, cn hij keerde eerst tot de werkelijkheid terug, toen de gevangenpoort voor hem werd gesloten en hy alleen buiten bleef staan. Met welk recht werd hem, die nooit iemand kwaad had gedaan, zulk lyden opgelegd? Niemand gaf hem antwoord op deze vraag. Wordt vontoU/d.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2