DE CONCURRENT. Beelden, Groepen, Vazen, BLOEMPOTTEN, KRISTAL- EN GLASWERK, Koppen's Verkoophuis. Hoofdgracht. K 84 Nieuwediep. Reiskoffers en Damestassclien, Albums, Nécessaires, De Kroonprinses der Nederlanden, Wilhelmina-Pen, In een arviar artikel aantoonaiute, hoe d,e Engekohe Rogeering zelve reeds in het Parlement blijk heeft gegeven van eene zeer veranderde opvatting omtrent de zaak van Penjdeh, zegt het blad, dat men zich afvraagt, o'f eene scheidsrechterlijke uitspraak nog wel noodig is. Uit Antwerpen wordt aan hot Journal de Bruxelles geschreven, dat jl. Dinsdag namiddag aan boord van de Marais:, door de commandanten der beide Nederlandsche oorlogsschepen op de Schelde, een lunch is aangeboden aan een aantal genoodigden, die met door matrozen bemande sloepen aan boord geroeid en aldaar met muziek ontvangen werden. Onder de genoodigden waren de Nederlandsche gezant, baron Gericke van Herwijnen, en echtgenoote, de ministers de Caraman-Chimay en Van den Peereboom, de Turksche gezant Karatheodory Pacha, de generaals Ayou en David, de laatste van de garde civique, de plaats-com mandant kolonel Verbrugghe, enz. enz. Gisteren of heden vertrekken de twee Nederlandsche schepen. Doch in Juli, zoo verzekert de correspondent, zullen zij terugkeeren, om den Koning der Nederlanden naar Antwerpen te brengen, die op de Schelde door den Koning van België aan boord van eene rijksstoomboot ontvangen zal worden. De Koning van België wordt in de volgende week te Berlijn op bezoek gewacht. Volgens een telegram uit Rome aan the Daily Chronicle heeft de Paus aan ae Keizerin van Duitschland privatim de Gouden Roos gezonden. De Maharadja van Travancore, in Britsch-Indië, heeft zich dezer dagen, naar een oud gebruik, laten wegen en daarop zijn gewicht in goud ten behoeve van de armen doen uitreiken. Hij woog 126 Engelsche ponden. De Braminen hadden getracht, hem te bewegen, de plechtig heid nog uit te stellen, in de hoop, dat hij zoo zwaar zou worden als zijn vader, die, toen hij, 47 jaar oud, zich wegen liet, een gewicht van 202 ponden in goud liet uitreiken. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Verzoeke voor het onderstaande een plaatsje in uw geëerd, veelgelezen blad. In het nummer uwer courant van Vrijdag 8 Mei 11., las ik, als gewoonlijk, den Brief uit het Noorden. De schrijver daarvan deelt daarin mede, in den spoorwagen eene ontmoeting met een „Schager;" een man die, volgens zijn oordeel wat pessimistisch scheen te zyn, en bleek van verontwaardiging werd, toen hij, (de schryver), in den loop van het gesprek over de Korenbeurs en Landbouw-Societeit „Ceres" sprak. De aanhaling van dien bleeken, verontwaardigden «Schager," (wij zullen den man zoo blijven noemen) „Al» er eene zaak is, waarmede Schagen als handelsplaats belachelijk is gemaaktdan is het de Speculatiebeurt van Ceres," is wel waard er eenige aan dacht aan te schenken. Het overige, waarin de man zyne kennis in de Godenleer te luchten hangt, geef ik den verontwaardigden bleeken «Schager" cadeau. Wie terugdenkt aan den handels- en speculatiegeest in de dagen, welke de oprichting van do Landbouwsocieteit Ceres" te Schagen voorafgingen, wie de gebrekkige gelegenheden zich voor den geest roept, welke aldaar bestonden voor HH. hande laars en speculanten, om elkander voor zaken te treffen, voor hem zal het geen bevreemding geweest zyn, dat enkele personen er aan dachten, eene gelegenheid te verkrijgen, waar zij, die by handel en speculatie in granen en zaden belang hadden, bijeen konden komen. De oprichting van eene «Korenbeurs" werd beproefd, en zoo belachelyk was het streven dier oprichters, dat hunne pogingen daartoe, door meer dan zeventig personen, grootendeels land bouwers, waaronder eenige graanhandelaars, ondersteund werden en de Landb. Sociëteit «Ceres" tot stand kwam. Ik meen te mogen aannemen, dat ieder aandeelhouder het goede heeft willen bevorderen; dat het Bestuur, hetwelk geen salaris geniet, evenzoo dacht en dat geen speculatie op een hoog dividend hun tot deelneming heeft doen besluiten. Mocht het echter anders zyn geweest, wat ik niet veronderstel, dan zou het pleiten voor hen, die het initiatief namen, dat hun streven niet zoo belachelyk was, aangezien men bewees vertrouwen te stellen in het wélslagen der zaak. Het is overbodig te herhalen, dat die «Schager" kan weten, hoe van af het tydstip der oprichting, eene steeds dalende markt en geringe vraag eiken lust tot speculatie, elke opwekking tot het doen van zaken benam, en er geen handelaar aan dacht, in dien toestand eene nieuwe markt te bezoeken. Mogen er zelfs onder de aandeelhouders velen zyn, die tot nu toe aan de Koren beurs niet die ondersteuning schonken, waarop men meende te mogen rekenen, toch hebben de dalende prijzen en de weinige kooplust daartoe 't meest by gedragen. Wat de toekomst voor de Korenbeurs zal zyn, hangt van omstandigheden af. Als boter-, kaas- en eierenmarkt heeft zij waarde gekregen en is thans voor verkoopers en koopers eene zeer gewilde plaats, niettegenstaande de vele moeielykheden, die het Bestuur ook daar mocht ondervinden. En zou nu dat verschrikkelijke woord van dien «bleeken, verontwaardigden Schager:" «er wordt gedanst,"!! zooveel tot het belachelijk maken van Schagen bijdragen? Ik vind het te onnoozel dit te weêrleggen. Laat ieder, die meent het goede te willen bevorderen, dit door daden toonen, want dit wordt niet bereikt door aardigheden te plaatsen in couranten. Een waardig woord, in een openbaar orgaan te pas gesproken, kan« zeer zeker nuttig zyn; maar men sla daarbij do hand aan den ploeg, en als er een penningske vereischt wordt, drage men naar kracht daartoe by. Moge er niet altijd direct sticcès verkregen worden, dan waardeere men het streven alleen, en rekene den uitslag niet. Waarlyk, als Schagen nimmer belachelijker gemaakt wordt, dan door de oprichting van zijne «Korenbeurs en Sociëteit «Ceres," dan feliciteer ik de gemeente. UEd. dankzeggende, verblijf ik hoogachtend, UEd. dienaar K. Benoemingen, enz. De heer J. H. A. W. baron Van Heerdt tot Eversberg, gouverneur van Suriname, is, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem aan den lande bewezen, op zijn verzoek, eervol uit *8 lands dienst ontslagen, met ingang van den dag, waarop hij het bestuur aan zynen opvolger zal hebben overgegeven. Tot gouverneur der kolonie Suriname is benoemd de heer mr. H. J. Smidt, oud-minister van Jnstitie, thans lid van den Raad van State. Tot opzichter der Zuiderzee-visscherij, voor het tijdvak van 15 Mei tot 31 December e. k., is benoemd de heer W. Blok, te Hoorn. De off. van adm. lste kl. F. A. Frederiks, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 31 dezer op non-activitcit gesteld en met 1 Juni a. s. vervangen door den off. van adm. lste kl. L. C. Duhne. Tot commandant van het 4de regiment vesting-artillerie is benoemd de kolonel Hojel, thans commandant van het 3de reg. visontoerioiiten. Door 26 korders werden jl. Dinsdag 9 tot 56 tongen, 1 tot 5 mandjes kleine schol en 40 tot 120 schelrisschen aangevoerd; tang werd Afgelegen tegén 25 k 30 q. per atuk, klfarvTfidlvtf tegen f 2.25 tot f 4.50 per mandje en schelvisch tegen f 15.50 tot f 17.50 't honderd. De logger S. M. 3' kwam binnen met 17 ton zoutevisch. Van Wieringen werd 29 tal geep aangebracht, die tegen f 22 tot f 26 per tal werd afgeslagen. Burgeriijüe Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Woensdag. Ondertrouwd: C. De Boer, visscherman, en T. Buijs. GetrouwdGeene. Bevallen: G. Roosendaal, geb. Eelman. Z. L. Koning, geb. Robyn, D. C. Walboom, geb. Spoor, Z. OverledenJ. BouweD, geb. Kotsen, 40 jaren. Gemeente TEXEL, van 7 tot 13 Mei. Ondertrouwd: Cornelis Kuiter en Jantje ElleD. Getrouwd: Pieter Dros en Jantje Boon. Jan Timmer Cz. en Jetske Bremer. GeborenAaltje Maria, dochter van Daniël De Blok en Geesje Buis. Johannes, zoon van Klaas Dop en Deetje Smit. Dirk, zoon van Pieter Steenland en Ariaantje Kalf. Overleden: Antje Lap, dochter van Simon Lap en Grietje Bruin, 13 jaren. Pietje Bijlsma, dochter van Auke Bijlsma en Trijntje Vries, 18 maanden. WEÊRKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. 'Z 53 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 ono. 0.7 k. 760.14 -0.46 7.8 -5.1 0.59 Vlak. 13 8 no. 4 758.47 - 2.13 7.7 -3.2 0.65 Slechtw. 14 8 o. 0.2 757.13 - 3.57 7.7 -3.2 0.64 Vlak. Weêrsgesteldheid: 13 Mei 12 u. Helder, koud, mooiweer. 13 Mei 8 u. Helder, beneveld, koud, goedweer. 14 Mei 8u. Helder, koud, mooiweer. 318de Staats-loterij. Vierde klasse. Tweede lijst: No. 4051 f 1500; No. 4319 f 1000; Nos. 3679 en 4492 ieder f 400; Nos. 7501 en 17157 ieder f 200; Nos. 3700, 6379, 6634, 8505,11609,13570,14192, 15929, 17573 en 18118 ieder f 100. ARRONDISSEMENTS-RECHTB ANK C'orrectioneele Terechtzitting van 12 Mei. L. K. H. B., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen gevangenisstraf. J. W., D. v. E., P. Z., A. K. en F. T., zonder vaste woon plaats, bedelarij, 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. H. P. en G. G. F., zonder vaste woonplaats, bedelarij in ver binding, straf als boven. P. K., zonder vaste woonplaats, bedelarij, straf als boven. K. R., te Alkmaar, toedienen van sterken drank aan een beschonken persoon, f 12 boete, subsidiair 4 dngen gevangenisstraf. M. W., huisvrouw van K. R., te Hoorn, mishandeling, f 8 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. T. K., te Hoorn, beleediging, 3 maanden eenzame opsluiting. N K., te Hoorn, bedelarij, 7 dagen gevangenisstraf. Martttberioliten. TEXEL, 12 Mei. Werkpaarden f 125 a 175, Oude Paarden f 50 a 120, Rijpaarden f 200 a 270, vette Koeien f 180 a 225, Kalfkoeien f 160 a 200, Geldekoeien f 120 a 170, Melkkoeien f 125 a 160, Ossen f 90 a 110, Kalfvaarzen f 115 a 160, Gelde- vaarzen f 75 a 85, nuchtere Kalveren f 3.a 3.50, Rammen f 20 a 25, Geldeschapen f 18 a 22, eenjarige Lammeren f 8.50 a f 9.50, Biggen f 8 a 9, alles per stuk; vette Varkens 25 c. per half kilogram. SCHAGEN, 13 Mei. 6 Paarden, f 40 a 95; 20 Ossen, f 95 a f 170; 15 Stieren, f 170 a 200; 67 Geldekoeien, f 170 a 290; 40 Kalfkoeien, f 160 a 210; 30 Vaarzen, f 90 a 120: 25 Hokke- lingen, f 60 a 100; 32 nuchtere Kalveren, f 6 a 23; 620 Schapen, f 22 a 32; 960 Lammeren, f 7 a 15; 20 Bokken en Geiten, f 1 a f8; 22 magere Varkens, f 12 a 20; 50 Biggen, f9 a 13; 10 Kippen, f 0.50 a 1.alles per stuk. Boter 60 a 75 c.Kaas 25 a 35 c. per kilogram; Kip-eieren f 2.25 a 2.50; Eend-eieren f 2.75 a 3.per 100 stuks. AMSTERDAM, 13 Mei. Op de Veemarkt waren aangevoerd 2 Runderen183 vette Kalveren, lste kwal. 90 c. en 2de kwal. 75 c. per kilogTam; 7 Graskalveren; 65 nuchtere dito, f 7 a 14 per stuk; 2 Schapen; 113 vette Varkens, 40 a 48 c. perkilogr. KAMPEN, 11 Mei. Buiten-Hooi f 13.50 a 16.50 en Binnen- Hooi f9.— a 12 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 13 Mei. Hooi f 16.a 17.per 500 kilogr. Correspondentie. Een pseudo «Urker" wenscht op een «Zondag namiddag" eene vergadering van «Urkers" in zake den vischbandel, in verband met 't afslaglokaal, maar de stakkert heeft geen moed 't initiatief daartoe te nemen, daarvoor is hy te lichtschnw; hij noodigt de «Urkers" daartoe uit, van wie hij zeer goed weet, dat de „Zondag" als dag des Heeren door hen voor een doel als bovengenoemd niet zal worden besteed. Is er waarlijk belangstelling by nering doenden, dan zullen zij ook wel komen op een dag in de week. Of blyven de belangstellenden op publieke verkoopingen weg, als die in de week worden gehouden? Vervolg Nieuwstijdingen. De pogingen, door de Politie alhier aangewend, om de daderes te ontdekken van den kindermoord, die, blykens de ont dekking van het kinderlijkje op 6 dezer, alhier plaats gehad heeft, zijn niet zonder gevolg gebleven. Gisteren middag werd de vermoedelijke daderesse door den commissaris en den inspecteur van Politie aangehouden, in verzekerde bewaring genomen en tot bekentenis gebracht. De beschuldigde is M. M., huisvrouw van J. d. L., wonende in de Wachtstraat alhier. Onder een grooten toeloop van menschen, die van hunne verontwaardiging over de gepleegde misdaad deden blijken, werd de vrouw per vigelante naar de kantonale gevangenis alhier overgebracht. Gisteren avond te 7 u. 15 m. kwamen de rechter-commissaris en de officier van Justitie van de Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar per spoortrein hier aan, om de verdachte in verhoor te nemen en de getuigen te hooren. De verklaring der geneeskundigen, die het lijkje in de vorige week geschouwd hebben, dat het kind moet hebben geleefd, is, naar wij vernemen, door de bekentenis der beschuldigde gestaafd. Het pak klccdingstukken, eergisteren aan de steenglooiing alhier gevonden, schijnt door de daderesse van den moord aldaar te zijn nedergelegd. Heden wordt het onderzoek door de rechterlijke macht alhier voortgezet. De daderesse moet aanvankelijk getracht hebben om, geholpen door eene andere ^rouw, het lijkje op het kerkhof alhier te begraven, doch schynt op haren tocht daarheen den moed te hebben verloren. Heden herdenkt de heer P. E. Van Renesse, stationschef alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij in dienst trad. De Directie der Maatschappy vereerde hem een stoffelijk blyk harer waardeering cm mataffne betoekkfagra ra vriradan daolan wa in'dan wansnh* dat de jubilaris nog vele jaren moge werkzaam zijn. Gisteren namiddag werden in Tivoli alhier door 't Bestuur van Floralia aan de ingeschrevenen de planten uitgereikt, ter kwecking hetzy in de buitenlucht of in de huiskamer. De planten zijn geleverd door den heer W. Janzen, bloemist alhier, en zien er over 't algemeen zeer goed uit. We hopen zé grootendeel3 weêr te zien, als ze, na een maand of drie, tengevolge van eene goede verzorging, op de Bloemententoonstelling prijken. Bij de Directie der Marine alhier is gisteren aanbesteed: het vernieuwen van twee plafonds en het schoonmaken en witten van alle overige plafonds en rechtstandmuren in het Marine- Hospitaal en daarbij behoorende lokalen. Ingekomen 4 biljetten, als van de heeren: A. Bels f 828.Gebrs. Klein f 710.—, J. T. Bischoff f 570.20, en Wed. E. D. Harms f 525.—, allen alhier woonachtig. Heden morgen werd door den Eerstaanwezenden Ingenieur der Genie alhier in het openbaar aanbesteed: Het verrichten van reparatiën en andere werkzaamheden aan militaire gebouwen te Helder (raming f 2850). Er waren ingekomen 10 biljetten, als van de heeren: J. Th. Moorman f 3250, J. Duinker f 3216, P. Duinker f 3160, D. De Vries f 3155, A. Bels f 3048, P. Verhey f 3010, P. Spruit f 2950, A. Vos Rz. f 2820, A. Korff f 2800, en G. Moorman f 2780. Gisteren is door genoemden ingenieur aanbesteed: het doen van voorzieningen van verschillenden aard aan de Hulpkazerne en het Hospitaal te Hoorn (raming f 1350). Ingekomen 7 bil jetten, als van de heeren: R. Lakeman f 1284, P. J. Blauw f 1230, J. Rustenburg, f 1175, J. v. d. Berg f 1138, J. Markus f 1135, E. H. Smit f 1103, en H. Kallenbach f 1C93. Zr. Ms. instructieschepen Marnix en Castor hebben gisteren Antwerpen verlaten, ten einde den oefeningstocht voort te zetten. Op het zestal te Beemster en Oosthuizen komt voords. K. S. Van der Meulen, predikant bij de Doopsgez. gemeente te Nieuwe-Niedorp. ADVERTENTIES. De ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen bartelijken en welgemeenden dank aan familie, buren en vrienden, zoo buiten als binnen deze gemeente, voor de vele blijken van belangstelling, bij hun vijf-en-twintigjarig huwelijks feest ondervonden. Texel, 12 Mei 1885. C. DOGGER. C. DOGGER—HEMELRIJK. Door het Departement van Marine is in de Staatscourant van 12 Mei 1885 geplaatst het volgende BERICHT AAN ZEEVARENDEN „Zwarte tonnen, geplaatst bezuiden «Ie „Laanbank in de .,HeUdel■r.', Tevelsclie „zeegaten, 3e District. „De Minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden „dat er in de Heisdeur," ongeveer 400 Meter bezuiden „de Laanbank, zijn geplaatst twee zwarte buiktonnen. „achtereenvolgens Z.Z.W. van de tonnen N°. 8 en N°. 9; „dat de ruimte, door deze vier tonnen begrensd, tot het „nemen van proeven zal worden gebezigd, en mitsdien „voor de scheepvaart onveilig te achten is." Naar aanleiding hiervan wordt de aandacht van visschers er op gevestigd, dat zij, in die ruimte visschende, lichtelijk schade kunnen bekomen aan hunne netten. Willemsoord, den 12 Mei 1885. De Vice-Admiraal, Directeur en Commandant der Marine, W. K. VAN GENNEP. Weststraat, L 87. Weststraat, L 88. Tafelserviezen en Theeserviezen, VERLAKTE GOEDEREN, Brittannia-Metalen SERVIEZEN, Vorken, Lepels en Messen. GROOTE KEUZE. LAGE PR IJ ZE. Opnieuw ontvangen: BRUINE-, ZWARTE- EN GRIJZE van af 1. Fijne Portemonnaies, Sigarenkokers, Haar-, Nagel-, Tand-, Kleêrschuiers, beste Stof- en Haarkammen, enz. Een keurige Pen, voor alle handen, is: in den handel gebracht en te bekomen bij den Boekhandelaar JOH. G. fiTEIHLER Cz., Amsterdam; verder bij alle Boekhandelaren, f 1 QR noi* ftrnc 'n smaakvol doosje, met Portret van de I I.Oü JJtJl UI Ub. Kroonprinses WILHELitlIXA.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3