AANBESTEDING. ZALF HOLLOWAY, MARINE. WATERSTAAT. HANDEL EN NIJVERHEID. LANDSCEBOUWEN. Een net BOVENHUIS met vrijen opgang, Caisse Hypothécaire van Brussel. AMSTERDAMSCHE COURANT. Openbare aanbesteding bij de Directie der Marine te WILLEMSOORD, op WOENSDAG den 97 MEI 1885, des voormiddags ten elf nor, van: de vervaardiging en levering van BRANCARDS als 15 ten dienste van het Departement van MARINE en 30 KOLONIËN. De bestekken en teekeningen liggen ter lezing en inzage bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te WillemsoordAmsterdam en Hellevoetsluis, alsmede in de lokalen van de Provinciale Besturen van Noord-BrabantLimburg, Gelderland, Overijssel Zeeland en Friesland en ter Secretarie van de Gemeente besturen te Rotterdam en Dordrecht. Voor zooveel de voorraad strekt, zijn op franco aanvrage de bestekken en teekeningen ter Griffie van de Directie der Marine te Willemsoord te verkrijgen. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten Bureele van den Hoofdingenieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, voor ieder Departement afzonderlijk, bevattende de aannemingssom in cijfers en letterschrift, en de namen van aannemer en borgen, zonder doorhalingen en bijconditiën en door den inschrijver onderteekend, moeten vóór of op den dag der aanbesteding, des voormiddags ten elf uur, vrachtvrij bezorgd worden bij de Directie der Marine te Willemsoord, met vermelding op het adres voor welk Departement de inschrijving bestemd is. De kosten van bestekken, teekeningen, advertentiën, enz. worden geraamd op 50.voor Marine en op ƒ100. voor Koloniën. Willemsoord12 Mei 1885. De Vice-Admiraal, Directeur en Commandant der Marine, W. K. v. GENNEP. Ministerie van Op Vrijdag 99 Mei 1885. des namiddags ten 1 ure, zal, onder nadere goedkeuring van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, worden aanbesteed: Het onderhouden van en het verrichten van eenige herstellingen aan het Postkantoor te Helder, van den dag der kennisgeving van de goedkeuring der aan besteding tot en met 31 Maart 1888. (Raming 1940.) De aanbesteding zal geschieden overeenkomstig 434 en 435 der Algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing in het gebouw van het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan het bureel van den Rijksbouwmeester in het 2de district, Fluweelen Burgwal N°. 16 te 's Gravenhage, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Noordholland, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij de boekhandelaars GEBROEDERS VAN CLEEF, Spui N°. 28a te 's Gravenhage, en door hunne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Rijksbouwmeester in het 2de district en bij den Hoofd-Opzichter G. D. WIJNDELS DE JONGH te Amsterdam. Aanwijzing zal worden gedaan op Vrijdag 15 Mei 1885, des namiddags ten 1^ are. 's Graveuhage, 27 April 1885. Voor den Minister, De Secretaris- Generaal, DE BOSCH KEMPER. EXTRA Q0EDK00PE BOEKBINDERIJ. NETTE EN SOLTEDE AFLEVERING binnen 4 i 5 dagen. HOOFDGRACHT. HELDER. SPOORSTRAAT. Kinkhoest, verkoudheid, longziekten. Deze kinderlijke ongesteld heden waren de schrik der moeders, die weten hoe moeielijk het is den kinderen inwendige geneesmiddelen te geven, voor dat professor Ilolloway zijne onvergelijkelijke zalf uitgevonden had. Deze zalf uitwendig op de keel en op de borst gewreven, gaat door de huid en dringt door tot aan de aangedane inwendige deelen zonder eenige koortsachtigheid te veroorzaken, hetwelk altijd plaats heeft bij een kind, dat met geweld ingegeven wordt, waardoor dan de genezing belemmerd wordt. De behandeling der kinderen met de geneesmiddelen van Holloway gaat met geene moeite gepaard, en jaarlijks worden daardoor duizende kinderen behouden of voor verdere ongemakken aan de long bewaard. In alle gevallen van ziekten, waaraan de kinderen onderhevig zijn, kunnen de moeders en de voedsters vrijelyk hunne toevlucht nemen tot de zalf van Holloway, die, wanneer men kan, door de pillen moet ondersteund worden. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF: f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. te Htrrrn. voorzien van waterleiding en verdere gemakken, tegen 1 Juni. Adres: D. HOOGENBOSCH, Westgracht, L 289. Directie der Agentschappen voor Nederland Ranknstraat, ÜO, '5 GRA VENHA GE. De Caisse Hypothecaire te Brussel verschaft groote en kleine kapitalen onder le hypothecair verband op landerijen, gebouwen (ook in aanbouw), aflosbaar in annuïteiten (geene vooruitbetaling). Posten beneden f 5000 worden niet dan bij uitzondering aangenomen. Agent voor Helder, Schagen, AlkmaarHoorn, Enkhuizen, t/m. Medemblik, de eilanden Texel en W i er in g en, L. W. F. OUDENHOVEN, Makelaar te Helder, die te spreken is: Maandags CAFÉ SUISSE, Kalverstraat, Amsterdam, van 14 uren's middagsDonderdags Hotel VREDELUST te Schagen, van 1012 uren 's morgens; Zaterdagss van 113 uren 's middags HELDERSCHE WAPEN, bij den Heer PABST te Alkmaar. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdauisclic Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeel en. De Anisterdamscbe Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bure.ia: Lokaal „De Brakke Grond.'1 Nes 53. In de afgeloopen week trad als spreker voor de leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Leiden en omstreken, op de heer A. F. Marlet, van Hon- tenisse. Als onderwerp voor zijne boeiende rede, die met onverdeelde aandacht gevolgd werd, behandelde hij „de rund veeteelt.' Wees hij er op dat het Nederlandsche rundvee in het buitenland meer om zijne melkgevendheid dan om zijne schoonheid en fraaie vormen gewaardeerd werd, op eene te Hamburg gehouden tentoonstelling was echter bewezen, dat het veel melk geven niet zelden ten koste van het minder zuivelgehalte der melk plaats had. 't Was daarom dat hij zijne hoorders meende te moeten aansporen acht te slaan niet enkel op de hoeveelheid, maar inzonderheid op de deugdzaamheid der .melk. Vervolgens wees de spreker op de stamboeken, die al werden ze door sommigen ook beschouwd als adresboeken om het vee tegen hooge prijzen van de hand te kunnen doen, van onberekenbaar nut zijn. Elke veehouder moest eigenlijk een eigen stamboek aanleggen en nauwkeurig bijhouden, iets dat zeer bevorderlijk zou zijn tot het ver krijgen van eenheid in het ras, iets dat inzonderheid op de veetentoonstelling, te Amsterdam gehouden, bij het inge zonden vee uit Friesland en Noordholland, boven dat uit andere provinciën afkomstig, was waargenomen. Bij de afstamming zal men inzonderheid moeten letten op de rijstieren. Kruising met een beter ras, en dit her haaldelijk, werd door hem aanbevolen. Omtrent de dekking van de stieren gaf hij behartigingswaardige wenken. Inzon derheid waarschuwde hij om de tot dit doel bestemde stieren door eene overmatige voeding vet te doen worden, waardoor de afkalving van het drachtig geworden dier dikwerf bemoeilijkt wordt. Werd het dragen van veel vleesch door menigeen als een ideaal van schoonheid bij het dier beschouwd, in den regel was het te vet worden der melkkoeien schadelijk voor de door haar te geven hoeveelheid melk. Ook bij de ontwikkeling van het tot melkkoe bestemde kalf, moest men trachten het vet worden te voorkomen. Wat de op voeding dezer jeugdige dieren betreft, deze moest in de eerste weken na hunne geboorte plaats hebben met melk, die op dezelfde temperatuur gebracht moest worden als de pas uit de uiers komende moedermelk. Ook waarschuwde hij ernstig tegen het geven van eene te groote hoeveel heid melk in eens, daar de maag van een pasgeboren kalf slechts één liter melk kan bevatten. Eene onverstandige voeding veroorzaakte eene slechte spijsverteering, waardoor vele kalveren wegkwijnden Was het dier eenige weken oud, dan achtte hij goed gras het beste voedsel, terwijl hij gebruik van droog voeder meeldranken, inzonderheid van havermeel afkomstig, aan te bevelen zijn. Naderhand kon men overgaan tot het voeren van lijnkoeken. Ook beval hij zooveel mogelijk de vrije en onbelemmerde beweging van het dier aan, daar door eene enge opsluiting het vet worden wordt bevorderd, dat niet anders dan schadelijke gevolgen heeft voor het melkgeven. Hij betreurde het dat bij de bekroningen van jeugdig vee doorgaans te veel gelet werd op de zwaarte en het goed in het vleesch zitten van het aangevoerde vee. Men mocht aan weldoorvoede exem plaren op de markten de meeste aandacht wijden, op de tentoonstellingen verdiende het volstrekt geene voorkeur. Wat de fokking betreft, hij achtte deze, wanneer zij te vroeg en ook wanneer zij te laat plaats vond, zeer schadelijk voor de melkgeving, terwijl bovendien bij eene te late dekking te zwaar vee werd aangekweekt. Na nog in het midden gebracht te hebben, dat men hot vee na eene plaats gehad hebbende afkalving, niet weer te spoedig moest laten dekken, ging de spreker over tot de behandeling van het veevoeder, waarvan bet hoofdbestanddeel uit goed gras of uit goed gewonnen hooi moest bestaan. Wat het zoo genaamde bijvoeder betreft, stelde de spreker de lijnzaad koeken boven de raapkoeken, ofschoon hij eene te sterke voeding van lijnkoeken schadelijk acht voor het in de melk aanwezige botergehalte. Hij meent dat hij bij goed hooi een tweetal lijnkoeken daags voldoende voor eene goede voeding zijn; doch geeft aan eene voeding, als bijvoeder, die voor de helft uit palmpitkoeken en voor de helft uit lijnkoeken betreft, de voorkeur. Ook beveelt hij goede zemelen aan en hoe goed griend en gruis ook mogen weeen, wat onder dien naam verkocht wordt, bestaat dikwerf j uit niets ai^s dan uit opveeg^. E^qe Tftecling enkel met pulp en met spoeling, achtte hij nadeelig met betoog op de te maken boter eu kaas. Het voedsel behoorde saprijk en verteerbaar te rijn. Ook waarschuwde hij ernstig tegen eene te zware be mesting van het weideland, iets dat van zeer schadelijken invloed op de te bereiden boter was. Na de belangrijke rede des sprekers was er gelegenheid tot discussie, welke inzonderheid over het bijvoeder liep. Men scheen van de nieuwe voeding, zooals deze genoemd werd, en waaronder aardnotenkoeken, katoenpittenkoeken, meelkoeken verstaan werden, over het algemeen geen hoog denkbeeld te hebben. Uit het verder te berde gebrachte bleek, dat de palmpitten dikwerf in een slechten toestand aangevoerd en verwekt worden, waarop men dus nauwlettend had toe te zien. Overigens bleek, dat het vetgehalte der lijnkoeken 12 pCt. en dat van palmpittenkoeken 15 pCt. bedroeg, waarbij nog aangevoerd werd, dat wanneer men de zoogenaamde nieuwere voeding verwierp, de prijs der lijnkoeken hoe langer zoo meer zoude stijgen, daar de meerdere navraag van dit artikel in eene omgekeerde ver houding stond met de vlasteelt, en den daardoor ontstanen minderen aanvoer van lijnzaad. De voorzitter was zeker de tolk van al de aanwezigen, toen hij bij het sluiten der vergadering den spreker zijnen oprechten dank betuigde voor de uitstekende wijze waarop deze een voor velen belangrijk onderwerp had behandeld. Aan het jaarverslag, door de inspecteurs voor de keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam over 1884 uitgebracht, is het volgende ontleend: „In het laboratorium ten Raadhuize zijn in 1884 3461 onderzoekingen verricht, waarvan 680 op verzoek van particulieren. Nadat in 1883 veel saffraan in den kleinhandel in on deugdelijken staat gevonden was, werden in het begin van 1884 vele monsters uit den groothandel aangeschaft. Van de eerst onderzochte bevond zich geen in voldoend zuiveren staat. Van later aangeschafte monsters was mede niet één geheel zuiver. Één der monsters bleek weder vermengd te zijn met stengeltjes, bekleefd met rood gekleurd zwaar- spaat. De vervalsching bedroeg hierin 72 pCt. Het be trokken handelshuis werd hiervan door ons in kennis gesteld. Later onderzochte monsters uit den groothandel zijn weder geheel onvervalscht bevonden, terwijl eindelijk het laatst uit den groothandel aangeschaft met aan de saffraan klevend rood zwaarspaat vervalscht was. Van de menigte monsters gemalen zwarte peper, in 1884 onderzocht, was er niet één volmaakt zuiver. Gemalen witte peper bleek meermalen krijt, kalk, zand of rijstmeel te bevatten. Eene in den handel gebrachte stof, met het doel om daarmede suiker te vervalschen, bleek glucose te rijn: waarschijnlijk gedroogde en fijn gemalen blanke aardappel stroop. Eenig schadelijk bestanddeel is er niet in ontdekt. Een aantal monsters suiker zijn op de bijmenging met deze glucose onderzocht, doch zij werd er niet in gevonden. Zeer vele monsters jenever zijn onderzocht. Het daariu gevonden spiritusgehalte wisselde af tusschen 36 en 49.23 volumen pCt. In alle kwam een weinig amyl-alcohol (foenelolie) voor, doch geen methyl-alcohol of eenig ander vreemd bijmengsel. Slechts 1 monster had een onaange- namen reuk en smaak en bevatte eene meer dan gewone hoeveelheid amvl-alcohol. Er kwamen bovendien bestand- deelen in voor, welke men gewoonlijk aantreft in eene zeer geringe spiritussoort, mauvais goüt genaamd. In zeer vele onderzochte monsters cognac wisselde het spiritusgehalte af tusschen 40 en 48 volumen pCt. (zijnde dit in deugdelijken cognac bijna 60). In eenige kwam eene zeer geringe hoeveelheid rietsuiker voor. Het ver dampingsresidu wisselde af tusschen 0.4 en 0.5 (in één monster 0.9) pCt. In enkele kwam eenig almyl-alcohol voor. Sommige smaakten zooals gewone brandewijn; één enkel naar moutwijn. Bijna alle waren met caramel gekleurd. Andere vreemde bestanddeelen zijn er niet in gevonden. De uitslag van een op breede schaal gedaan onderzoek van frambozenlimonade, bij fabrikanten en verkoopers aan geschaft, was, dat verreweg het grootste gedeelte hiervan geen frambozensap bevatte. Rechtstreeks schadelijke stoffen zijn er niet in ontdekt. Toch bleek uit dit onderzoek voldoende, dat de koopers van dergelijke mengsels be- dedrogen worden, indien zij raeenen, dat zij zich daarbij van „frambozenlimonade' voorzien, Van eenen sedert 1883 onder den naam van nectar aan- gevoerden drank werd een monster onderzocht. Een door ons uit kalmuswortel, gemberwortel, kaneelbast, kruidna gelen en pepermuntbladen met spiritus en suiker bereide likeur kwam in eigenschappen met voormeld monster „nectar' overeen. Onder denzelfden naam werd ook een drank in 1883 op het terrein der internationale tentoon- .stelling veel verkocht. Deze had echter eene geheel andere samenstelling en kwam het meest overeen met een aftreksel van gedroogde tamerinden, waarin eenige rietsuiker en veel aardappelstroop. Nadat in een aangeboden monster gedroogde Amerikaan- sche appelschijfjes en ook in een dergelijk monster, aan een bureau voor chemische onderzoekingen aangeboden, eene zink vei binding gevonden was en de dagbladen melding maakten van door het gebruik van zoodanige spijs voorgekomen vergiftigingsgevallen, zijn in d!e drie laatste maanden van 1884 een zeer groot aantal monsters ge droogde appelen onderzocht. Hieronder waren vele geheel vrij van eenig zwaar metaal; hiertoe behoorden ook ver schillende monsters van Amerikaanschen oorsprong, zoo genaamd „evaporated," waren met eene zinkverbinding bedeeld. Dewijl het gewoonte is, deze appelen, vóór de toebereiding tot spijs, in water te laten weken of ze althans daarin om te wasschen en dit water meestal vóór de koking verwijderd wordt, kan dus in dit afgestorte water het hierin oplosbare, zijnde tevens het grootste gedeelte der zinkverbinding, overgegaan en bij het afstorten mede ver wijderd zijn. Hierin kan dan ook ééne der oorzaken ge legen zijn, die bijdroegen tot het feit, dat er hier te lande tot nu toe slechts betrekkelijk weinig vergiftigingsgevallen na het eerstvermelde door het gebruik van dergelijke appelen bekend zijn geworden, lntusschen is gebleken, dat zelfs na driemaal weken der appelen in een ruime hoeveelheid water, telkens gedurende 24 uren, in de appelen nog steeds een weinig van de zinkverbinding achterge bleven was. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cr., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 4