A D V E RT EN T IN. Nogmaals naar Amerika! GROOTE VOORJAARS-OPRUIMING. Morgen LAPPENDAG. Te Cincinnati is jl. Donderdag middag brand uitge broken in eene drukkerij. Velen der werklieden, ook vrouwen en meisjes, bevonden zich in de bovenverdiepingen en in het geheel zijn 17 hunner omgekomen, o. a. van 8 meisjes, die uit de vensters sprongen, 5. Dudley en Stephens, de beide zeelieden van het schip Mignonette, die in Engeland tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld werden, omdat zij in den uitersten nood hun lotgenoot, den scheepsjongen Parker, hadden gedood en opgegeten, hebben, na de helft hunner straf ondergaan te hebben, gratie gekregen en bevinden zich sedert jl. Donderdag weder op vrije voeten. Volgens een berichtgever der Indépendance, bedraagt het door Victor Hugo nagelaten vermogen 6 millioen frs. In 1851, toen hij zich in ballingschap begaf, bezat hij 150,000 francs. In de laatste tien jaar hebben zijne tooneel- stukken alleen hem 1 millioen francs opgebracht. Henry Houssaye eindigt een kort artikel in het Journal des Débats naar aanleiding van Victor Hugo's afsterven als volgt: „Wellicht zullen wij, tengevolge van eene dier in Frankrijk gewone reactiën, de bewondering voor Victor Hugo zien afnemen. Maar gedurende dit voorbijgaand tijdperk zal Victor Hugo nog eene menigte lezers hebben en eene keurbende om hem te verdedigen. En met de twintigste eeuw zal de ware nakomelingschap dddr zijn, niet als deze nakomelingschap der eerste jaren, onder worpen aan allerlei luim en verandering, maar de groote, eeuwige, onveranderlijke nakomelingschap, dezelfde, waarbij Aeschylus, Dante, Shakespeare en de groote Corneille schitteren in het uitnemendste licht. Als men dan de negentiende eeuw niet de eeuw van Napoleon noemt, zal men haar de eeuw van Victor Hugo noemen.' Nabij de Parijsche sterrewacht staat een fontein of pomp, die gevormd wordt door vier gestalten (Europa, Azië, Afrika en Amerika), die gezamenlijk een wereldbol op de schouders torschen. In den vroegen morgen van jl. Dinsdag waren de bewoners der buurt zeer verbaasd nog een vijfde gestalte onder de Atlasvracht te ontwaren en zij die nader traden hoorden van de fontein herhaalde lijk den uitroep: „ik ben Australië.' De vijfde gestalte bewoog zich werkelijk en werd weldra door de politie opgepakt en weggebracht. Het was een eerzaam koffer- maker, Deschamps, die den vorigen avond in dronkenschap het plan had gevormd om het door den artist vergeten vijfde werelddeel aan het monument toe te voegen. Slechts met een hemd en broek aan, had hij zich met natte pleisters bestreken en zijn hoofd met bonte vederen versierd, en zóó had hij onder de werelddeelen plaats genomen. Hoe lang hij daar gestaan had, wist men niet. Hij was echter geheel verkleumd, hetgeen met het oog op de temperatuur niet te verwonderen is. Men meent met een krankzinnige te doen te hebben. Benoemingen, enz. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht C. J. Kleyn, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De machinist lste kl. J. De Leeuw wordt geplaatst op het ramschip Buffel, en de machinist lste kl. C. Over op de stoom- kanonneerboot Ulfr. Beiden zijn thans geplaatst bij de conser vatie op 's Ryksworf te Hellevoetsluis. De machinist lste kl. v. c. B. Paling, dienende by de opleiding te Hellevoetsluis, wordt met 1 Juli a. s. geplaatst by de conser vatie alhier, om in aanmerking te komen voor eene plaatsing als lsten machinist op Zr. Ms. stoomschip lste kl. de Ruiter, dat naar Oost-Indië zal vertrekken. BurKorllJlie Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: A. J. Kramer, geb. Kramer, D. D. De Haan, geb. Harjer, Z. T. Stoker, geb. Scholder, Z. J. Boendermaker, geb. Van Willigen, D. M. Breet, geb. Visscher, D. W. Markus, geb. Blokhoff, D. Overleden: J. Schendelaar, 6 jaren. M. Kaptein, 7 jaren, jaren. S. Douwes, 19 jaren. Levenloos aangegeven 2. Gemeente ZIJPE, van 16 tot 22 Mei. Ondertrouwd: Pieter Kooij, jonkman, arbeider, 23 jaren, en Trijntje Grootes, jongedochter, dienstbode, 31 jaren. Getrouwd: Adriaan Voetee, weduwnaar van Cornelia de Waard, arbeider, 62 jaren, en Dieuwertje Duin, weduwe van Cornelis Bakker, zonder beroep, 65 jaren. Geboren: Fermina Susanna, dochter van Geert Koopstra en Guurtje Spijkerman. Jan, zoon van Pieter Wildeboer en Mar- garetha Adelheide Hartbeeke. Jan Johannes, zoon van Cornelis Oom, en Trijntje Walkeuter. Overleden: Antje Fijnhaar, 61 jaren, echtgenoote van Jan Steven. Fermina Susanna, 3 dagen, dochter van Geert Koopstra, en Guurtje Spijkerman. Stendert, 37 jaren, zoon van Klaas Stenders, en Grietje den Hartog. WEÈRKUNDICE WAARNEMINGEN TE HELDER. LAND8KEET. ■3 a Uren. Windrichting cn kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochligh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 zw. 6 k. 758.15 -3.05 10.6 -3.2 0.80 wein.gv 25 12 zwtz. 7 762.73 f 1.53 13.0 -0.9 0.80 26 8 otz. 1.2 759.66 - 1.54 10.1 -2.0 0.86 Vlak. 26 12 otz. 0.5 760.07 -1.13 11.4 -2.6 0.93 j Weêrsgesteldheid24 Mei 12 u. Lichtbewolk, buiig. 25 Mei 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 26 Mei 8 u. Betrokken goedweer. 26 Mei 12 u. Betrokken, vochtig. MAILDAGEN De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand Mei zijn als volgt: 27 Mei Hollandsche mail (van Amsterdam). 29 Mei Engelsche mail (via Brindisi). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (Napels) brieven 11 uur's morgensdrukwerk 10 u. '8 morgens. Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avondsdrukwerken 2 u. 'a av. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.; drukwerken 10 u. 's morg. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF 254 stapels kleine Kaas a f 27.50, Middelb. a f per 50 kilogr. 2311 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.10, hoogste f 1.20 por kil. 215 Runderenvette prijshoudend; Geldekoeien hooger in prijs 26 Paarden. (handel matig. 284 vette Kalveren, f 0.60 a 0.80 per pond, vlug. 113 nuchtere f 10 a 28 per stuk, vlug. 58 vette Varkens, f 0.48 a 0.56 per pond, vlug. 55 magere f 15 a 30 per stuk, matig. 332 Biggen, f 7.a 11.per stuk, stug. 3076 Schapen en Lammeren; Lammeren lager in prijs; O verhouders en vette prijshoudend; handel stug. Kip-Eieren f 3.25 a 3.75, Eend-Eieren 1 3.10 per 100. Marlitfaericliten. TEXEL, 24 Mei. Onderstaande artikelen golden in de afge- loopen week de volgende prijzenKoeboter 60 c. per half kilogr. Kip-eieren f 2.50 a 2.75 en Eend-eieren f 3.25 per 100 stuks. Hooi f 11 a 13 per 500 kilogram. Koehuiden 38 c. en Kalfs- huiden 50 c. per kilogram, Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. HOORN, 23 Mei. 10 Paarden, f 70 a 225; 36 Koeien, f 150 a 250; 650 Schapen, f 18 a 28; 450 Lammeren, f 7 a 14 30 Kalveren, f 15 a 25; 21 Varkens, f 15 a 22; 2 Zeugen, f 30 a 35; 157 Biggen, f 6 a 12; 40 Kippen, f 0.72 a 2. alle3 per stuk; 19700 Kip-eieren, f 2.75 a 3.25 en 4200 Eend eieren, f 3.30 per 100 stuks; 2258 kop Boter, 50 a 57£ c. per kilogram; 50 hectoliter Aardappelen, f 1.50 per hectoliter. Correspondentie. Een enkel woord aan den uitstedigen ;/Urker". Aan zijn adres deze opmerkingen Ik noemde hem lichtschuw; hierom, dat hij, die een pseudo Urkerbond vertegenwoordigt, in 't geniep allerlei op- en aanmer kingen over de besluiten van den Raad der gemeente heeft. Heeft iemand den moed personeele feiten van enkele leden te critiseeren? Welnu hij trede op met open vizier, vrage niet aan elk die hem tegenkomt, och, roep een Urker-vergadering zamen; maar doe 't zelf; die in den donker zyn pijlen afschiet, uit vrees van zelf ontdekt te worden, is geen nobel soldaat. Wat bezwaar er is tegen een vergadering op Zondag? in dit geval deze, dat, indien die nobele //Urker" zich waarlijk tot de Urkers rekenen laat, en dientengevolge Urkers oproept, hij eerbied dient te hebben voor de heiligheid van den rustdag, waarmeê de Urkers, 't zij hun ter eere gezegd, zulk een loffelijk voorbeeld geven aan onze visschersvloot. 't Verdere van des //Urkers" schryven en zijn definitie van bijbel en schriftwoord gaat buiten mijn bestek, alleenlijk wensch ik hem van harte die duiven-oprechtheid toe, ofschoon 't mij voorkomt, dat de pseude Urker daarmee' niet te ruim bedeeld is. En hiermede fini. Uw dr. Geen Urker. TEXELSCHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. Op de Lammerenmarkt was de aanvoer ruim drieduizend stuks. Handel stug. De pryzen loopen van f 7.75 tot 11.50 per stuk. Vervolg Nieuwstijdingen. Op Maandag 1 Juni a. s. zal op den Hollandsche IJzeren- Spoorweg de zomerdienst aanvangen, 't Vertrek der treinen zal dan van hier plaats hebben: 's morg. 5 u. 48 m., 9 u. 18 m., 's nam. 1 u. 30 m. en 's avonds 7 u. 20 m. De markttreinen zullen op Donderdag naar Schagen en op Zaterdag naar Alkmaar vertrekken te 7 u. 46 m. en op Vrijdag naar Alkmaar te 7 u. 20 m. Gedurende den zomerdienst zullen alhier de treinen aankomen: 's morg. 8 u. 58 m., 's namidd. 12 u. 30 m. en 7 u. 15 m., 's avonds 11 u. 16 m.. De markttreinen op Vrijdag en Zaterdag zullen te 4 u. alhier aankomen. De opening van de lijn HoornEnkhuizen zal nader worden aangekondigd. De uren van vertrek en aankomst voor de stations aan die lijn, t. w. Enkhuizen, Bovenkarspel, Hoogkarspel en Westwoud, worden evenwel reeds op het dienstbiljet vermeld. De pogingen, onlangs opnieuw aangewend, om te verkrijgen, dat dagelijks, en wel 's namiddags te 4 uren, hier een trein zou aankomen, zijn blijkbaar weder mislukt. De vervulling van dien wensch zou, naar wij vernemen, een schadepost op 't budget der Spoorweg-Maatschappij veroorzaken, en vandaar dat het ver langen naar die nieuwe reisgelegenheid alsnog naar 't register der vrome wenscben moet worden verwezen. Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh is jl. Zondag namiddag van den Congo te Portsmouth binnengeloopen. De officieren bezochten de werven en andere bezienswaardigheden. In den loop dezer week vertrekt de Atjeh naar Nederland. In Mei 1874 gaf de uitmuntende wijze, waarop het zilveren feest van 's Konings troonsbestijging te dezer plaatse ook door kolenwerkers, toetuigers, enz. werd medegevierd, aanleiding tot het stichten der Vcreeniging: //Ontwaakt bij Tijds." Na een bestaan van elf jaren, werd in de feestelijke bijeenkomst, jl. Zon dag avond in Tivoli gehouden, de stichting der Vereeniging herdacht. De feestzaal was met vlaggen en schilden versierd, en een groot aantal leden met hunne vrouwen waren tegenwoordig toen de president, de heer A. G. J. De Vries, met een toepas selijk woord de vergadering opende, en in herinnering bracht hoeveel goeds reeds door eendrachtige samenwerking is tot stand gekomen. Na eene muziekuitvoering volgde nu het uitbrengen der jaarverslagen door leden des Bestuurs. De secretaris J. Van den Casteele deelde in 't kort den toestand der Vereeniging mede. Uit zijn verslag bleek o. a., dat het aantal gewone leden thans 115 bedraagt. Spreker sprak daarop de vrouwen der leden toe, ten einde haar aan te sporen tot het bevorderen der belangen van 't huisgezin, door trouw aan de bestaande ver plichtingen te voldoen. Vervolgens trad de penningmeester P. K. Minneboo op, om den geldelijken toestand te schetsen, 't Batig saldo bedroeg op 25 Mei 1884 f 1321,96de ontvangsten beliepen in 't afgeloopen Vereenigingsjaar f 962.90, maakt met het genoemde saldo de som van f 2284,86. De uitgaven bedroegen in gemeld tijdvak f 1179,47, goed slot alzoo f 1105,39, waarvan f 800 in de Rijkspostspaarbank en f 300 in de reserve-kas. Aan het medegedeelde door den penningmeester werd door den president de belangrijke opgave toegevoegd, dat deze Vereeniging tot heden de niet onbelangrijke som van f 3625 als ziekengeld aan de leden heeft uitgekeerd. De uitvoering van 't feestprogramma volgde nu; 't bevatte o. a. de blijspelen: //Het boerinnetje van Woubrugge," en /,De geburen." Verder werden herhaaldelijk, nu eens door het werkend personeel, dan weder door de geheele vergadering feest liederen aangeheven; twee jonge dames hielden een voordracht, getiteld: „Huur en Verhuur," en door P. Dol werden herhaal delijk chansonnetten voorgedragen, waardoor hij in ruime mate den bijval der vergadering inoogstte. Dat een zoo feestelijke vergadering met een feestbal werd besloten, behoeft nauwelyks verzekerd te worden. Vreest men elders voor 't woelen en wroeten der sociaal democraten, hier zagen wij met genoegen eene Vereeniging, die op zeer vreedzame wijze de belangen der leden zoekt te bevorderen. Ter gelegenheid van de beide Pinksterdagen is weder door zeer velen gebruik gemaakt van de communicatie-middelen, ten einde zich van of naar deze gemeente te begeven. Naar aloud gebruik trokken gisteren scharen van mannen, vrouwen en kinderen in de richting van Huisduinen, om zich daar en in den omtrek te vermaken. De plaatsing van een caroussel in 't genoemde dorp bevorderde zeker de neiging om zich derwaarts te begeven. Do hemel werd na den middag echter hoe langer hoe meer bewolkt en 't slot was, dat velen druipnat van hun uitstapje tot hunne haardsteden terugkeerden. De Matinée Musicale des namiddags in den tuin van Tivoli ondervond nog juist genoeg van 't schoonc weder, dat de morgen zoo schoon maakte. Dat oude volksgebruiken den tand des tijds moedig trot- seeren daarvan zagen we jl. Zaterdag alhier een vernieuwd bewijs. Een aantal knapen had zich den dag te voren reeds voorbereid om 't aloude //luilak" te vieren." 't Meest behage- lijke van die «viering" schijnt te zijn het plaatsen van verrotte dieren aan de deurknoppen der woonhuizen. Aan de steen glooiing van den Zeedyk en uit het Heldersch kanaal hadden de jongelui, bijna onopgemerkt, die voorwerpen bijeengegaard en voor 't scherpziend oog der Politie verborgen. Toch was van die voorbereidende maatregelen door iemand notitie genomen, en nog intijds mededeeling aan den Commissaris van Politie gedaan. In den vroegen morgen togen de knapen naar de verborgen schuilplaats heen, en trokken zij aan een touw de in staat van ontbinding verkeerende dieren over eene schutting. Nu voor waarts, om ze hier en daar aan een deurknop te bevestigen Maar zie, daar staat een politie-agent hun bedrijf aan te staren en de jongens zijn weldra verspreid, en 't booze opzet is verijdeld. In onderscheidene deelen der gemeente hadden de plannen der „luilak-vierders," dank zij de activiteit der Politie, geen gevolg. Slechts aan e'dne woning in de Weststraat gelukte het, zoo'n beest op te hangen. We bevelen het den ouders aan, om op hunne kinderen nauw lettend acht te slaan. Dit doen we des te meer, omdat we overtuigd zijn, dat vele ouders niet recht weten, welk eene straatschenderij door hunne //lievelingen" soms wordt uitgevoerd. In den vroegen morgen van Zaterdag ontmoette een agent van Politie alhier den vader van een der jongens, die hij op «luilak- vieren" had betrapt. De agent deelde dit den ouden man mede, doch deze zwoer bij kris en bij kras, dat het niet waar was, want dat zijn zoontje nog rustig te bed lag. Om zich te over tuigen, mocht de agent wel méégaan. Tehuis gekomen, vond de vader zijn «lieveling" niet te bed. De moeder had in den vroegen morgen eenig gestommel gehoord. Toen was de knaap uitgegaan om straatschenderij te plegen. De surnumerair bij de posterijen F. Van Twisk is over geplaatst van hier naar Texel. Jl. Vrijdag heeft, aan het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, te 's Gravenhage, de openbare aanbesteding plaats gehad van 't onderhouden en 't verrichten van eenige her stellingen aan het Rijkspostgebouw te Helder. Laagste inschrijver was de heer W. de Jong, van hier, voor de som van f 1788. In Eigen Haard wordt een schetsje gegeven van de ver richtingen op 't artillerie-instrucrieschip Het Loo, van de Kon. Ned. Marine. De heer J. Hoynck van Papendreeht geeft er eenige nette, duidelijke teekeningen bij, betrekking hebbende op de oefeningen der zee-artilleristen. Men schijft uit Deventer, dd. 25 dezer: «In den veehandel gaat niets om. De pryzen blijven, behalve voor vette ruuderen en kalveren, die iets hooger zijn, laag. Ook de boterprijzende beste soort is voor f 18 a 19 per -5- vat te bekomen. Sommige landbouwproducten hebben veel door den regen geleden. Over het geheel is de toestand echter zeer gnnstig. De vruchtboomen zijn reeds vol met jonge vruchten bezet." Heden overleed, tot mijne en mijner kinderen diepe droefheid, mijne hartelijk geliefde Echtgenoote ANTJE BREED, in den ouderdom van ruim 44 jaren. Eene langdurige ongesteldheid maakte een einde aan haar voor ons zoo dierbaar leven. D. BROMMER JBZ. St. Maartensvlothrug, 23 Mei 1885. Eenige kennisgeving. Mevrouw de Wed. Jhr. ALTING VON GEUSAU en hare kinderen betuigen hunnen welgemeenden dank voor de groote belangstelling, zoo bij het overlijden als bij de begrafenis van hunnen geliefden Echtgenoot en Yader ondervonden. Helder, Mei 1885. De Makelaar S. Keijser Pzn., te Texel, zal, ten verzoeke van zijn principaal, ten overstaan van den te Helder gevestigden Notaris P. S. HORDIJK, in het café D1L1GENTIA te Helder, op Vrijdag 29 Jlei 1885, av. 8 ure, voor een jaar in het opciibaar verhuren: Een perceel WEILAND, genaamd ,/V A N S T R A T E N," gelegen te Helde r, tusschen de Gravenstraat en Sluisdijkstraat, groot 1 hectaren 35 aren. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van bovengenoemden Makelaar en Notaris. Den 4den of den llden Ju]i gaat P. BAKKER, van Ursem, die reeds goed daar bekend is, voor 10 weken derwaarts. Zij, die mede de Hollandsche nederzettingen aldaar willen bezoeken, of familiën, die verdere inlichtingen verlangen, melden zich aan genoemd adres. Gedurende deze week zullen wij diverse artikelen tot i spotprijzen opruimen, waaronder ook begrepen prachtige Zomermantels. IVetel- doeken, Vitrages, enz. Een ieder overtuige zich, dat dit geen bluf, maar waarheid is. Meijer Habermaun. Stier Adolf, No. 684 N. R. S.. [{van af 1 Juni beschikbaar bij J. v. d. Vlies, te Callantsoog, nabij de Groote Keeten. Dekgeld één gulden ii contant. C. J. SCHENK, Wieringerwaard.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3