treden, gekozen de heeren: Jacob van Gelder, teWormer- veer; H. H. Van Waveren, te Hillegom; I. Buijs Wz., te Zaandam; B. A. Janzen, te Nieuwediep; II. A. Bots, te Alkmaar; jlir. mr. J. H. Van Foreest van der Palm, te Anna Paulowna; J. Bakker Iz., te Wieringerwaard; KI. Breebaart Jz. en P. Stapel, beiden te Winkel. Door P. Bak, te Broek op Langedijk, zijn jl. Zaterdag 6 mandjes nieuwe aardappelen van den kouden grond te Alkmaar aangevoerd. Op de te Alkmaar te houden vergadering van onder wijzers in het arrondissement, den 17 dezer, zullen o. a. ter sprake komen de volgende punten: 1. De vergelijkende examens, ook de zoogenaamde practische, geven geen vol doenden waarborg, dat de meest geschikte candidaten ter benoeming worden voorgedragen. Afschaffing is gewenscht, mits zij worden vervangen door eene regeling, waarbij die geschiktheid met meer zekerheid wordt opgespoord. (Inl. de heer J. Ditmars te Groot-Schermer). 2. Het plaatselijk toezicht. (Inl. de heer J. Francken te Bergen). 3. Het dicteeren op de lagere school. (Inl. de heer P. Benjaminse te Warmenhuizen). In 't laatst van Juli a. s. zal, bij genoegzame deel neming, een nationale schietwedstrijd te Hoorn plaats hebben, die uitgeschreven is door de beide aldaar bestaande Scherpschutters-Vereenigingen en de Vereeniging voor Volksvermaken aldaar. Er zullen zijn corpswedstrijden, 0. a. ook voor Land- en Zeemacht en Schutterijen, perso- neele wedstrijden en wedstrijden op vrije en vaste banen. Voor bezoekers van dit concours zal bij de Spoorweg- Maatschappijen vermindering der vrachtprijzen worden aangevraagd. Er bestaat gegrond uitzicht, dat de kostbare groote gouden medaille, door de Tranvaalsche Deputatie geschonken, bij dezen wedstrijd zal worden uitgeloofd. Aan 't hoofd der Regelings-Commissie staat, als eere-voorzitter, de heer mr. W. Iv. Van Dedem, lid van de 2de Kamer der Staten-Generaal en Burgemeester van Hoorn. De directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij, steeds bedacht op haar materieel verbetering aan te brengen, doet op haar locomotieven de snelheidmeters van Stroudley plaatsen, waardoor de machinisten steeds op eene schaal de snelheid kunnen aflezen, die de trein heeft in kilometers per uur. Zonder dit middel kunnen de machinisten slechts de snelheid van den trein gissen. De toestel bestaat uit een centrifugaalpompje, dat, door de drijfas van de locomotief in beweging gezet, eene kolom water hooger doet stijgen in eene glazen buis, naarmate de snelheid grooter is. Op dcsehaal, achter de glazen buis geplaatst, wordt de snel heid cloor de hoogte in waterstand aangegeven. In Frieslandworden belangrijke aankoopen van runderen gedaan ten behoeve van eene Italiaansche Land- bouwmaatschappij. Reeds 52 stuks rundvee zijn aangekocht en zullen binnenkort per spoor naar Italië worden vervoerd. Gedurende de maand April 1885 is in de Rijks postspaarbank ingelegd f 321,914.04^ en terugbetaald f 336,380.68. Alzoo meer terugbetaald dan ingelegd f 14,466.63L Aan het einde der maand Maart 1885 was ten name der verschillende inleggers ingeschreven, f 5,114,896.28, zoodat de som der inlagen op 30 April bedroeg f 5,100,429.64L In den loop der maand April zijn 2113 nieuwe Spaarbankboekjes uitgegeven; 811 boekjes zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde van de maand 98,951 in omloop waren. Een treurig ongeluk had jl. Zondag avond te Am sterdam plaats. Een giek van de Roeivereeniging De Amstel, waarin vijf jongelieden waren gezeten, werd om streeks 10 uur, door een havenbootje aangevaren, met het noodlottig gevolg, dat allen te water geraakten. Vier daarvan wisten zich te reddende vijfde, een zeer achtens waardig jongmensch, de heer G. De R. verdween in de diepte. Gisteren morgen is zijn lijk opgehaald. De personen te Leeuwarden, die dezer dagen door het gebruik van met rattenkruid vermengde soep zijn ver- giftigd geworden, zijn thans beterende. De nestor der notarissen in Nederland, de heer F. 1. C. Meijer, tevens oud-burgemeester, is te Bladel, in iets voor me zelf maken, waar ik je hulp bij noodig heb." „Waarmee kan ik je helpen, Richard?" vroeg Margaret, dadelijk ophoudend met zoomen. „Ik wou een presse-papier hebben, om te zorgen dat mijn schetsen niet wegwaaien, en daar moet jij me de hand toe leenen, letterlijk je hand, om een afgietsel te maken." „Wezenlijk?" "Ja zeker, ik denk, dat zoo'n klein wit pootje een heel nette presse-papier zal zijn," zeide Richard. Margaret stroopte met een ernstig gezichtje, haar mouw tot aan den elleboog op, en bekeek aandachtig hand en pols. ,,'t Heeft wel wat van een vogelpoot, hè? Zou je niet wat beters kunnen vinden?" „Neen, daar heb ik nu juist mijn zinnen op gezet. Zoo'n presse-papier, of geen." „Nu, goed, zooals je wilt. Maar 't zal een monster zijn." „De andere hand, alsjeblieft." „Ik geef je de linker, omdat ik hier een ring aan heb." „Dien kunt ge toch zeker wel afdoen." „Natuurlijk." „Nu, doe het dan." „Richard," zeide Margaret streng, „niet zooveel noten op je zang „Wat vertel je?" „Dat je niet alles juist andersom moet willen hebben.. Dat is verschrikkelijk lastig." „Wees maar stil, Margaret. Ik heb liever je rechterhand, omdat de linker het dichtst bij je hart is, en de verdamping van 't water het pleister erg afkoelt. Je arm zal tot aan den schouder toe koud worden, en ik zou dat lieve hartje niet graag kwaad doen; begrepen?" „Volkomen," zeide Margaret. „Ziedaar!" En ze stak hem haar rechterarm toe, waarop Richard haar hand geheel naar zijn zin op een schoon servet plaatste, dat hij voor dit doel op tafel had gelegd. „Laat je hand zoo liggen gewoon alsjeblieft. Waarom houdt ge je vingers zoo styf?" „Dat doe ik niethet gaat vanzelf. Ze weten, dat hun portret gemaakt moet worden, en kunnen er dus niet natuurlijk uitzien. Wie kan dat ooit?" Na een oogenblik namen de vingers wel vanzelf een onge dwongen houding aan. Richard legde zacht zijn hand op haar pols. „Beweeg je nu niet." „Ik zal zoo stil zijn als een muisje," zeide Margaret, schalks tot hem opziende. Richard schudde een pakje wit poeder in een groote gele kom, half vol water, uit, en begon het uit alle macht te roeren, evenals een pasteibakker, die eieren klopt. Toen het pleister de ver- eischte dikte had, goot hij 't, met hier en daar een lepeltje den ouderdom van 93 jaren, overleden. Hij was 65 jaren lang notaris. De posterij breidt zicli te Wieringerwaard zeer uit. De laatste jaren kon men 2 maal per dag brieven verzenden met 1 Juli a. s. is er een morgen-, middag-en avondpost, zoowel voor verzending als bezorging. Vanwege 't departement Wieringerwaard der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal een algemeen school feest worden gegeven. Door vrijwillige inteekening worden de kosten bestreden. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeel houders, in de Stoomvaart-Maatschappij Insulinde, Zater dag jl. te Amsterdam gehouden, waren door 18 aandeel houders vertegenwoordigd 464 aandeelen rechtgevende op 92 stemmen. Zonder debat werden het verslag, de balans en de winst en verliesrekening, sluitende met een verlies- saldo van f 207,346, goedgekeurd. Door den directeur, den heer Aug. Hendrichs, werden nu een paar mededeelingen gedaan omtrent de bemoeiingen van het Bestuur naar aanleiding van de opdracht der Verg. van 11 Maart 11. Daaruit bleek dat het sluiten van een leening groot f 500,000 in preferente aandeelen niet was geslaagd. Er was namelijk nog geen 20 pCt. van het gevraagde bedrag ingeschreven, zoodat. de inschrijvingen niet waren aangenomen. De binnengekomen stoombooten werden niet weder uitgezonden, doch voorshands in conser vatie gehouden. Onderhandelingen tot verkoop van een deel van het materieel hadden tot geen resultaat geleid; daarover mededeelingen te doen acht het bestuur niet in het belang der Maatschappij. Alles wordt in 't werk gesteld om de Maatschappij staande te houdenmochten die pogin gen niet slagen, dan zal men trachten zoo voordeelig mogelijk te liquideeren. Op eene vraag, of de rente der obligatiën op 1 Juli a. s. zal betaald worden, werd beslist toestemmend door den voorzitter, den heer Fellinger, ge antwoord. Omtrent de uitkeering der assurantie-penningen van de Nederland en Oranje waren geen berichten te geven. De op de wereldtentoonstelling te Amsterdam be kroonde stier van den heer F. Deodatus, te Zulte (Drenthe), zal, ter veredeling van het vee, naar de Transvaal ver zonden worden. Het is gebleken dat te Amsterdam eene bende uit vier deugnieten, meisjes nogal, waarvan de oudste 10 en de jongste 8 jaren telt bestaande, zich steeds op de drukste plaatsen, liefst bij een opstootje, tusschen de menigte mengden om zakken te rollen, en dan niet schroom den, als de toegang tot den zak waarin het gewenschte schudde, niet al te gemakkelijk was, het bovenkleed der bezitster open te snijden om zoo doende den buit machtig te worden. Opmerkelijk is het, dat de oudste dier bende de jor.gere zoo onder den duim had, dat zij ze door allerlei bedreigingen tot haar plicht wist te brengen om het verlangde contingent te leveren. Ook de Commissaris des Konings in de provincie Groningen heeft, naar men meldt, aan de huurders zijner landerijen in de provincie Friesland de helft der huur kwijt gescholden. Onder het opschrift „vergiftig veevoeder" deelt 't Maandblad van dr. Hamel Roos 't volgende mede: Wij hadden onlangs gelegenheid lijnkoeken te onderzoeken, waardoor koeien zeer ernstig ziek waren geworden. Dit veevoeder bleek zinkverbindingen te bevatten, welke waar schijnlijk door een toevallige omstandigheid daarin geraakt waren. De koeken waren van Duitschen oorsprong en dit feit pleit weer voor de wenschelijkheid om nauwkeurig toe te zien, bij den aankoop van producten uit het buitenland, hetwelk zooals wij reeds zoo dikwijls gelegenheid hadden te constateeren, menigmaal naar ons land stoffen zendt, welke bij een behoorlijke controle niet verkocht zouden mogen worden. Bultenlana Omtrent Victor Hugo's begrafenis wordt gemeld: Een onafzienbare menigte bevond zich gisteren morgen te gelijk, voorzichtig over de hand. Binnen een paar minuten waren de beweginglooze witte vingers geheel en al bedekt. Mar garet trok een leelijk gezicht. „Is het kond?" „Of het!" zei Margaret, onwillekeurig haar oogen sluitend. „Als je 't al te naar vindt, kunnen we 't opgeven," sloeg Richard voor. „Neen, neen, blijf af!" riep Margaret, hem met haar vrijen arm afwijzend. „Ik geef er niet om; maar 't lijkt wel ijs. Hoe grappig! Hoe komt dat?" „Ik denk dat een geleerde je dat gemakkelijk genoeg zou kunnen uitleggen. Als 't water verdampt, ontstaat er iets van een verstijvingsproces, iets als een atmospherische verandering, zie-je. De plotselinge precipitatie van de.... de...." ,,'t Is of je Tyndall over de warmte hoort," zeide Margaret effen. „O, Tyndall is zoo kwaad niet in zijn soort," antwoordde Richard, „maar natuurlijk dringt hy niet zoo diep in de dingen door als ik." ,,'t Idee om me te vertellen, dat er een verstijvingsproces ont staat, als ik bijna bevroren benriep Margaret, zich lachend over den gevangen arm heenbuigend. "Je ongepaste vroolijkheid, Margaret, noodzaakt me mijn op merkingen over natuurkundige verschijnselen tot een betere gelegenheid uit te stellen." „O Richard, laat er over jou geen atmospherische verandering komen!" „Toen je maanden en maanden geleden bij me aanklopte," zeide Richard, „had ik niet de minste gedachte, dat je zoo'n ondeugend nest waart; anders had ik je misschien nooit binnen gelaten. Je stondt daar als een lammetje, met rokken, die maar juist tot aan je laarzen kwamen. Je hebt me toen beet gehad, Margaret." „Ik was doodsbang voor je, Richard." „En ben jo dat nu niet meer?" „Geen zier, hoor!" „Nu komt de aap uit de mouw. En dan die sleep! 'k Geloof dat die je hoofd op hol heeft gebracht." „En daar net zei je, dat je hem mooi vondt." „Dat vind ik ook. Maar. je bent er toch een dame mee geworden." „Daar is 't me juist om te doen. 'Ik zou graag oud zijn. Zoo oud als mevrouw Methusalem. Was er een mevrouw Methu- salem?" „Dat ben ik waarlijk vergeten," antwoordde Richard nadenkend. „Vast wel. De oude heer had tijd genoeg voor meer dan éénc vrouw. Maar ik geloof dat de geschiedenis over zijn huiselijke omstandigheden het stilzwygen bewaart." „Nu dan," zeide Margaret, na de zaak overwogen te hebben, te Parijs op alle wegen, die de stoet volgde. Zes rede voeringen zijn onder de Are de Triomphe uitgesproken. Leroyer, president van de Senaat zeide „Ilugo heeft steeds naar het ideaal van verheven gerechtigheid gestreefd. Zijn menschlievendheid heeft groote invloed gehad op den zedelijken toestand van Frankrijk." De president dei- Kamer, Floquet, noemde deze eerbewijzen geen begrafenis maar een apotheose. Hij ziet in Hugo de „onsterfelijke apostel, wiens woorden, die ons zullen overleven, leiden zullen tot de afdoende overwinning der vrijheid, gelijkheid en broederschap in de wereld.Augier, sprekende namens de academie, betuigde: „Aan den vorst der Fransche dichters wordt vorstelijke eer bewezen." Goblet, minister van onderwijs zeide: „Victor Hugo zal steeds blijven de hooge personificatie dezer eeuw, door wien het mooist is uitgedrukt haar geschiedenis van tegenstrijdigheden, twijfel en gedachten en van aanhoudende zielsverheffing, 't Was Hugo, die met zijn innige menschenliefde, onder ons de geest vertegenwoordigde van verdraagzaamheid en vrede." Toen de redevoeringen geëindigd waren, zette de stoet zich tegen 12 uren in beweging. Er heeft zich niets ongunstigs voorgedaan. Er heerschte volmaakte kalmte. Men verzekert dat Jules Siinon is benoemd tot toezienden voogd over de kleinkinderen van Victor Hugo, zegt de Figaro. Men schat het aantal vreemdelingen, dat te Parijs is gekomen om de begrafenis bij te wonen, op meer dan 100,000. Het aantal kransen, dat in Hugo's woning aan kwam, is legio. De grootste is van gele immortellen, aangeboden door de bewoners van het 16e arr., 4 meter in middellijn. Behalve het lijk werden in de kist gelegd de portretten van Hugo's kinderen en kleinkinderen, een bouquet rozen en eenige herinneringsmedailles. De versiering van den Are de Triomphe heeft ongeveer 150.000 francs gekost. De lijkkist werd jl. Zondag morgen te 7 uren daarheen overgebracht. Meer dan 10,000 per sonen waren tegenwoordig toen de kist op de katafalk werd geplaatst; allen waren blootshoofd. Op den weg dien de stoet gisteren volgde zijn de meeste huizen van boven tot beneden met krip bedekt. Een neef van Victor Hugo heeft last gegeven, dat wanneer de lijkstoet de pont de la Concorde passeert, 150 duiven zullen worden losgelaten. Hugo had een vereering voor duiven en wilde ze nooit eten. Volgens de Neue freie Presse worden de Koning en de Koningin der Nederlanden half Juni te Eichwald verwacht. De berichten omtrent den toestand van den Keizer van Duitschland luiden iets minder gunstig. Volgens de National Zeitung wordt de beterschap ver traagd door eene nieuwe verkoudheid, tengevolge waarvan de Keizer veel hoest, alsook aan heeschheid lijdt en aan houdend pijn in het onderlijf heeft. Volgens de Germania moet thans ook de Keizerin, die te Baden-Baden vertoeft, zieker zijn dan men meende. De geestelijkheid van Portland, in Maine (Ver- eenigde Staten) heeft, zonder onderscheid van kerkgenoot schap, een gemeenschappelijken stap gedaan bij de uit gevers der dagbladen om hun te verzoeken zich te onthouden van de mededeeling van moordverhalen en schandaal processen, om den wille van de nadeelige gevolgen, die dergelijke berichten na zich sleepen. In het Juni-nummer van Blackwoods Magazine komt een artikel voor van den bekenden admiraal Hobartbassa, Engelsch zeeofficier, sedert lang in Turkschc dienst, waarin hij o. a. de bewering bestrijdt, dat door de uitvinding en volmaking der torpedo's het geschut op de oorlogschepen van gansch ondergeschikte beteekenis is geworden. Hij meent, dat de beteekenis van de torpedo's, zoowel voor aanval als voor verdediging, in den laatsten tijd zeer over dreven is voorgesteld. Brussel is in rouw, zegt de Chronique. Vandalen hebben het Manniken-Pis beroofd vandatgene waaraan hij zijn beroemdheid te danken heeft. En de arme kleine kan nu zijn functies niet behoorlijk verrichten! „ik zou graag zoo oud zijn als de jongste mevrouw Methusalem." „Dat was zeker de laatste," merkte Richard diepzinnig op. „'t Was waarschynlijk een dwaas jong ding van zeventig of tachtig jaar. Die oude weduwnaars nemen nooit een vrouw van hun eigen leeftijd. Ik zou niet graag willen, Margaret, dat je zeventig of tachtig waart." „Wel, misschien zou 't my per slot van rekening toch ook niet erg bevallen. Vindt jy 't goed, dat mannen twee vrouwen hebben?" „Neen, niet tegelijk." „Zoo meen ik het natuurlijk niet," zeide Margaret ongeduldig. „Wat ben je vervelend!" „Maar ze deden 't toch vroeger, in den ouden tyd, weet je niet?" „Neen, zeker niet." Richard begon te lachen. „Stel je eens voor," zeide hy. „Methusalem op zijn acht- of negenhonderdste jaar, in zijn gewone bruigomstenue, met een takje inmortellen in zijn knoopsgat." „Richard," zeide Margaret plechtig, „je mag geen gekheid maken over een bijbelsch persoon." Weer proestte Richard het uit. „Maar lieve hemel!" riep hij met plotselingen schrik, „ik vergeet je heelemaal!" Hij keerde haastig de pleistermassa op tafel om, en verloste Margaret's half versteende vingers. Ze waren wit en gerimpeld van kou. „Er is niets geen gevoel in," zei Margaret. Richard nam de vingers tusschen zijn handen en wreef ze een poosje, om den gestaakten bloedsomloop te hërstellen. „Zie zoo, nu is 't genoeg," zeide Margaret, haar hand terug trekkend. „Is 't nu beter?" „Ja, dankje." En toen voegde ze er met een glimlach bij „'k Veronderstel, dat een geleerde me zou uitleggen, waarom myn vingers vol gloeiende spelden en naalden lijken." „Lees daar Tyndal maar eens op na, Tyndal over de warmte," antwoordde Richard lachend, terwijl hy zich omkeerde om te zien hoe zijn werk was uitgevallen. „De vorm is uit stekend, Margaret. Je bent een beste meid, dat je zoolang stil hebt gezeten." Richard maakte nu verder het afgietsel af, dat hy weldra in de vensterbank plaatste, om in de zon te drogen. Toen het pleister hard was, bikte hy er met een beitel de buitenste laag af, terwijl Margaret over zijn schouder leunde om te zien hoe hij dat deed, en daar was het kleine, blanke handje, dat voortaan zoo goed voor zijn papieren zorgde, en hem eindelijk, als een deel van Margaret, zoo dierbaar werd, dat hy 't niet voor de Vcnus zou geruild hebben. Maar voorloopig was Richard nog lang zoo ver niet. {Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2