Schroefstoombootdienst Gebrs. Zur Müblen. GOEDKOOPE RETOURBILJETTEN, AFGIFTE VAN zeven dagen geldig, OP ELK EN ZATERDAG. Van NIEUWEDIEP naar AMSTERDAM f 1.50 enfl- Van tusschenstations naar evenredigheid. Marlittocrlcliton. Vervolg Nieuwstijdingen. A D V E 11 T E N T IN. TIVOLI TROOTE VOORJAARS-OPRUIMING. HORLOGE-KETTINGEN, BROCHES, OORKNOPJES, Kapspelden, Médaillons, taRACKLESTTBN EENE FLINKE DIENSTBODE, Dr. Giraeno heeft in het Athenaeum te Madrid eene rede gehouden over de inenting tegen de cholera en o. a. eene mededeeling voorgelezen, door al de geneeslieeren te Aleira onderteekend, die verklaren, dat de inënting be wonderenswaardige uitkomsten heeft opgeleverd. Ingezonden. NOGMAALS OVER DEN VISCHlFSLiG. 't Ontwerp afslag-lokaal-Havendijk is in den doofpot. Of 't te betreuren is? Mij dunkt van neen. Ontstaan door persoonlijk dryven en gesteund door personeele belangen, zou het nimmer aan 't beoogde doel hebben beantwoordmaar wat nu Mij komt niets beter on niets eenvoudiger voor, dan de eens door den Voorzitter van onzen Gemeenteraad ter loops uitgewerkte gedachte, van een afslaglokaal, een beurs zoogenaamd, en daarbij aangesloten eene flinke overkapping, tot opslag en verpakking der visch, een en ander te plaatsen op den Havendijk tusschen de werf De Hoop en 't gebouw van 't Loodswezen. Immers, diuir is ruimte in overvloed, daar is eene flinke weg tot vervoer. Toegang tot dat terrein kan verkregen worden èn langs 't Ankerpark èn door middel van den pont bij de werf De Hoop. Bezwaren der Marine-autoriteiten bestaan daartegen niet. Het vervoer der visch geschiedt van daar langs veel korter traject naar 't spoor, vooral als de brug over 't kanaal bij de Wind- steeg wordt gebouwd, 't Is als 't ware onmogelijk zich een betere en aller belangen meer bevredigende, oplossing te vinden dan hier wordt voorgesteld. Vraag: Is het voor de wel is waar ontbondene vischcommissie totaal onmogelijk zich nog eens per manent te doen verklaren, en deze zaak op voorgeschreven wijze aan te vatten? Het plan zou flink uitgewerkt en gesteund moeten worden door een uit te lokken besluit, op een daartoe bijeen te roepen vergadering van belanghebbendenvischaanbrengers en visch- handelaren. Gaarne onderwerp ik deze gedachten över deze voor onze gemeente zoo gewichtige zaak aan meer bevoegden, er de verzekering byvoegende, dat geen persoonlyk belang door mij wordt beoogd. Met vriendelijken dank voor de opname. Uw dw. Dienaar Helder, 29 Mei 1885. J. K. Anna Paulowna, 29 Mei 1885. Mijnheer de Redacteur! Gelieve in uw geacht blad de volgende regelen op te nemen. Daar ik bij elke aankomst van uw blad met veel genoegen naga wat er in verschillende gemeenten voorvalt of staat te gebeuren, zoowel van de gemeente waarin ik woon als van elders, zoo heb ik uit uw courant van Woensdag 27 Mei jl. vernomen, dat men u uit Anna Paulowna had geschreven, dat er bij B. en W. eene aanvrage was ingezonden wegens het bouwen of vestigen ecner dynamietfabriek. Volgens uwe mededeeling schijnt dat een gunstigen indruk bij genoemde hoeren gemaakt hebben. Waarin dat gunstige moet bestaan, kan ik my niet voorstellen. Als cr een dynamietfabriek wordt gebouwd, hoe vele huisge zinnen uit Auna Paulowna zullen daarvan eten? Wel in de eerste dagen, met het aanleggen van dyken, enz., maar als de fabriek gereed is, wie in deze gemeente is bekend met het ver vaardigen van dynamiet? Zal dit niet moeten bewerkt worden door menschen uit een ander land of uit andere gemeenten? Volgens mededeeling zouden dan aan zulk een fabriek ongeveer 70 a 80 man kunnen werken. Men vleit zich, dat dit werk- vcrschaffen is. Doch brengt dit voordeel aan voor de ge meente? Kunnen de huisvaders, die aan zulk een fabriek werk zaam zyn, voor hun kinderen het schoolgeld betalen, of zal dit door den ondernemer gedaan worden, of zal het ten laste van de gemeente zyn? Als de vader van zulk een huisgezin komt te overlijden, ten wiens laste zullen de overblyvenden zijn? Ik vertrouw van de gemeente. Wel zullen er eenige hectaren land naar genoegen kunnen verkocht worden, om reden het bedoelde land geen waarde heeft. Dit zou een voordeel kunnen zijn voor den Polder, wegens het voldoen van de lastenmaar overigens acht ik het nadeel. Hoe- vele burgers zullen zich voor zulk een fabriek beangst maken! Wanneer er land in de nabijheid van zulk een fabriek wordt verkocht, zal dit land dan niet minder in waarde zijn, omdat het dan bij een dynamietfabriek ligt? Het kan gebeuren, dat zulk een fabriek of magazyn met vuur in aanraking komt; zal dan de uitbarsting niet veel ernstiger zijn, dan die voor weinige jaren te Muiden, wegens het springen van een kruitmagazijn Ik hoop, dat de heoren B. en W. eens ernstig overwegen mogen, eer zij er toe overgaan, om tot plaatsingleener dynamiet fabriek hunne toestemming te vcrleenen. Uw Dw. Dr. Helder 31 Mei 1885. Geachte Heer! Met belangstelling las ik in uwe Courant van jl. Woensdag hetgeen gij schreeft omtrent het luilak-„vieren" op den dag vóór Pinksteren. Ik vond echter uwe bcoordeeling nog niet streng genoeg, en vandaar dat ik, met uwe permissie, er nog een enkel woordje aan toevoeg. Ik had gewild, dat gy met nog meer strengheid te velde waart getrokken tegen de ouders, die niet genoeg toezicht houden over hunne kinderen. Ik had gewild, dat ge hadt doen uitkomen, hoe de knapen, die luilak wilden „vieren," het bijna uitsluitend hadden gemunt op onze Israëlitische medeburgers. Ik had gewild dat ge er op gewezen hadt, hoe noodig het is, dat de ouders hunnen kinderen inprenten, dat zij zoomin Israëlieten als anders- gezinden eenig leed mogen aandoen. De hoofdzaak is en blijft echter, zooals ge zegt: de vaders en moeders van opgeschoten knapen moeten door toezicht, door vermaning, door voorbeeld veel meer invloed op hunne „lievelingen" uitoefenen. Als eerlang de politiemacht in deze gemeente belangrijk uitgebreid wordt, dan zal menige kwajongen, die nu straffeloos allerlei baldadigheid durft plegen, nog eens onverwacht achter slot en grendel geraken. Reeds nu is de politie zeer waakzaam. Als de ouders nu maar medewerken, dan komt misschien nog eens de tijd, dat men huis of schutting kan laten verven, zonder dat boosaardige knapen het geverfde durven bemorsen en bederven. Met veel achting, Uw Dw. Dien., D. Benoemingen, enz. Bij beschikking van den minister van Waterstaat, enz. is aan den Rijksopziencr op de spoorwegdiensten J. J. Brutel de la Rivière, te Amsterdam, mede opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van de sectie HoornEnkhuizen van den spoorweg van de Zaanstreek naar Enkhuizen, met ingang van den dag, waarop die sectie voor den openbaren dienst zal worden geopend. Tot zetters voor 's Rijks directe belastingen zijn door den Commissaris des Konings, in plaats van overleden of vertrokken personen, o. a. benoemd: te Anna Paulowna de heer J. A Zur Mühlen; te Barsingerhorn de heer E. Kluyver; te Broek in Waterland de heer L. De Oude; te Graft de heer P. Van der Meer; te Obdam de heer C. Spil; te Oudkarspel dc heerK. Az. Kroon; te Wieringcrwaard de heer D. Sleutel. Benoemd tot surnumerair by de Registratie en Domeinen de heer T. De Lange, van Alkmaar. Tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Wieringen, is benoemd de heer H. A. J. Van der Speek Obreen, candidaat-notaris te Zaandijk. lsc;it>ei'lo}r:e jcl. Door 45 korders werden jl. Zaterdag 15 tot 140 groote tongen, 30 tot 240 kleine en middelbare idem, 8 tarbotten, 40 tot 120 schelvisschen, 1 tot 6 mandjes kleine schol en 1 steur aange voerd; groote tong werd afgeslagen tegen 30 cents, kleine en middelbare idem tegen 20 a 40 cents, tarbot tegen f 8 tot 10, alles per stuk, schelvisch .tegen f 13 't honderd, kleine schol tegen f 1.60 tot f 2.50 per mandje en de steur tegen f 17.50 per stuk. 26 beugers brachten 10 tot 80 roggen aan, die ter afslag 26 tot 38 cents per stuk opbrachten. Door 4 Scheveninger bommen werden 500 tongen en een partijtje groote schol, tarbot en rog aangevoerd; tong gold 25 cents per stuk, voor schol werd f 29, voor tarbot f 90 en voor rog f 7.50 besomd. Veertig tal geep werd tegen f 8 tot 10 per tal afgeslagen. Door 11 beugers werden gisteren 13 tot 50 roggen aangevoerd, welke tegen 40 a 49 c. per stuk werden afgeslagen. Een bom bracht 25Ó groote- en een partijtje kleine tongen ter afslag; groote tong gold 35 c. per stuk, en voor kleine tong werd f 4.50 besomd. Van Wieringen werd 12 tal geep aangebracht, die tegen f 10.50 tot f 8.50 per tal werd afgeleverd. Burgerlljls.© Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: A. Luidinga, geb. Greiner, Z. H. G. Schmitz, geb. Morgenstern, Z. C. Heijdenrijk, gcb. Numeijer, D. L. H. H. Bruijnzeel, geb. Schooneman, D. P. Mets, geb. Dijksen, Z. G. Huisken, geb. Hagenaar. D. S. Schrader, geb. Simonides, D. OverledenGeene. Gemeente SINT-MAARTEN, van 1 tot 31 Mei. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Dienwertje, dochter van Simon Koning en Neeltje Dekker. OverledenJan Van Dijk, 79 jaren, weduwnaar van Grietje Lievendag. Maartje Waij, ongehuwd, 54 jaren. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. c Windrichting °8 J; 1 en kracht. 1 1 2 Barometer fflM. Thermometer C. x Toe- '1P 5 1 stand "S 0 vandc O u cli| zee. Stand. Afw Stand. Afw. 311 121 wtn. 6 k. li 12 wnw. 7 21 8 nwtn. 0.5 2| 12| zw. 1.7 761.57 0.27 766.15 t 4.85 769.39; f8.09 768.47 f 7.17 12.3 11.7 10.4 13.0 -2.5 -3.2 -2.7 -2.0 0.8ojgolvend. 0.80 0.78 Vlak. 0.76| Weersgesteldheid31 Mei 12 u. Helder, winderig, koel, mooi weer. 1 Juni 12 n. Bewolkt, winderig, koel, goedweer. 2 Juni 8 u. Bewolkt, koel, mooiweer. 2 Juni 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen namiddag 2 uur bedraagt over de maand Mei 15° 52' 10'. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF 277 stapels kleine Kaas ii f27.50, Middelb. a f per 50 kilo: i. 2648 kilogr. Boter: laagste prijs f 0.95, hoogste f 1.05 per Dl. 234 Runderenvette lager in prijs, stugMelk- en Gelde- prijs- 28 Paarden. (houdend,vlug. 314 vette Kalveren, f 0.60 a 0.80 per pond, vlug. 171 nuchtere f 7 a 22 per stuk, stug. 114 vette Varkens, f 0.42 a 0.50 per pond, stug. 85 magere f 15 a 30 per stuk, stug. 317 Biggen, f 6.a 11.per stuk, stug. 2683 Schapen en Lammeren; Lammeren lager in prijs; stug. Kip-Eieren f 3.25 a 3.75, Eend-Eieren f 3.10 per 100. TEXEL, 31 Mei. De marktprijzen waren als volgt: Koeboter 55 a 60 c. per half kilogramKip-eieren f 2.50 a 2.75 per 100 stuks, de verzending bedroeg ruim 16,000 stuks; Hooi f 11 a f 14 per 500 kilogram; Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks; Koe huiden 38 c. en Kalfshuiden 50 c. per kilogram; Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. TEXEL, 1 Juni. De aanvoer op de Lammerenmarkt bedroeg 1300 stuks. Handel vlug.Alles werd verkocht van f 7.50 tot f 10.50 per stuk. ALKMAAR, 1 Juni. Koe f a 454 vette Kalveren f 30 a 100, 17 nuchtere dito f 6 a 21, 15 Schapen f 26 a38.107 vette Varkens 42 a 53 c. per kilogram, 7 magere Varkens f 14 a 18, Bokken en Geiten, f a per stuk. AMSTERDAM, 1 Juni. Op de Veemarkt waren aangevoerd 756 Runderen, 1ste kwal. 75 c., 2de kwal. 75 c. en 3de kwal. 60 c. per kilogramMelk- en Kalfkoeien f 100 a 250 per stuk 2 vette Kalveren2 Graskalveren53 nuchtere dito f 8 a 14 en Schapen en Lammeren f6 a 27vette Varkens 38 a 46 c. per kilogram. PUTTERSHOEK, 1 Juni. Op de Paardenmarkt waren aangevoerd bijna 700 Paarden: éénjarige f 100 a 215, tweejarige f 120 a 230, driejarige f 250 a 375, oude f 80 a 240 en Luxe f 400 a 1000, alles per stuk. Handel aanvankelijk slap, later iets beter. KAMPER-EILAND, 30 Mei. 't Schynt dat er een weinig meer leven komt in den Hooihandelenkele scheepsladingen werden deze week weder verzonden. De prijzen blijven op één hoogte, nl. voor prima kwaliteit tot f 16.50, 2de soort vao f 12 tot f 14 per 500 kilogram; Binnenhooi f 2 a 3 op de hoeveelheid minder. Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapt. ter zee J. A. Greve, is heden alhier aangekomen. Zr. Ms. schroefstoomschepen Tromp en Alkmaar, respectivelyk onder bevel van de kapts. ter zee P. ten Bosch en A baron Collot d' Escnry, laatst komende van Cura^ao, zijn in den morgen van 1 dezer te Falpouth aangekomen. Het voornemen bestond om heden de reis naar het vaderland te aanvaarden. Zr. Ms. gaffelzeilschoener Argus, onder bevel van den luit. ter zee lste kl. Bervoets, vertrok heden weder naar zee, om Za terdag terug te keeren. Eenige vrienden van wijlen den heer A. C. Boonzajer, Commissaris van Politie en Waterschout, hebben op zijn graf, op de algemeene begraafplaats alhier, een eenvoudig maar net gedenkteeken, omgeven door een ijzeren hek, doen oprichten. Gisteren heeft alhier plaats gehad de openbare aanbesteding van het leveren van aardappelen aan het garnizoen te Helder, van af 1 Juli tot 1 November e. k. Er waren drie inschrijvers, als de lieerenP. De Graaf, ad f 2.20CPostma, ad f 2.05 en F. Th. De Haas, ad f 1.89 per hectoliter, bij een gewicht van 68 kilogram. Wc maken onze lezers opmerkzaam op onderstaande annonce van directeuren van Tivoli, waarin zij ter kennisse brengen van 't publiek, dat de inteekenlijst ter inzage ligt tot deelneming aan een 3tal concerten, met vuurwerk, enz. Gaarne bevelen wij die poging tot het organisecren van aangename uitspanningen bij onze plaatsgenooten aan. 't Zou toch jammer zijn als deze poging door gebrek aan ondersteuning moest mislukken. Niet onbelangrijk voorzeker is de lectuur van eene plaats- j beschrijving uit het begin dezer eeuw, vooral waar het geldt de i plaats onzer inwoning. In den „Almanak voor Reizigers," I jaargang 1820, lezen we op pag. 30 dc volgende bijzonderheden i „De Helder, een Dorp met 1650 Inwoners, eene Hervormde eene Doopsgezinde, eene Roomsch Katholijke en eene Jansenisten- kerk. Men ziet op dezen schralen oord vele levendigheid, zoo door de vaart van inkomende Schepen, als door het belang, dat het Lands Bestuur altijd gesteld heeft in het bewaren en be veiligen der Reede, welke hier gevonden wordt. Onder het Bewind der Franschen zijn hier sterke verdedigingswerken aan gelegd bij het fort la Salie, nu Erfprins. Ook heeft men buiten het Nieuwediep, voormaals slechts eene Kreek, naderhand eene veilige legplaats voor de Schepen, nog een nieuw groot Dok gegraven en eene bijzondere Koopmanshaven aangelegd. Na tuurlijk wonen er vele Loodsen en ook vele Visschers. Met den Helder is vereenigd Huisduinen, dat, onder den naam van Husidina, voorkomt in dc lijst der oude kerkelijke goederen van het Utrechtsche Bisdom. Naderhand behoorde liet, nevens de Helder, aan den Huize van Egmond, vervolgens aan de Grafe- lijkheid. Men telt 'er omtrent 370 Inwoners, en op het Duin vindt men het zoogenaamde Kijkduin, met een Vuurbaak, ten dienste der Zeelieden, doch is inzonderheid vermaard door den Zeeslag, door de Ruijter en C. Tromp iu het jaar 1673 tegen de Engelschen geleverd." Wanneer de schrijver van dit jaarboekje hier nog eens een kijkje kon komen nemen, zou liy kunnen opmerken hoezeer de toestand sedert den jare 1819 veranderd is. Waarschijnlijk zou hij heel wat moeite hebben om in de gemeente van ruim 20000 zielen het „dorp" te herkennen, hetwelk men in dien tijd slechts langs den Zanddijk kon bereiken, terwijl men aan de Kleine Keet gelegenheid vond om zich voor den alsdan nog te j wachten tocht te ververschen. Jl. Zondag vergaderden in Musis Sacrum een aantal personen, leden van en belangstellenden in de door 't Artillerie-Vrijkorps te stichten schietvereeniging. Nadat het streven en het doel der thans zuiver burgerlijke Vereeniging door den Voorzitter, den heer Aberson, was ontvouwd, werd door allen instemming daar mede betuigd. Aan eene Commissie van vijf leden werd het ont werpen van een Concept-Reglement opgedragen. In de volgende bijeenkomst, te houden op Zondag 7 Juni a. s., zal dat ontwerp- I reglement in behandeling komen, en de verkiezing van een nieuw Bestuur plaats hebben. Vóór en na de vergadering werd door i de aanwezigen aan de schietoefeningen deelgenomen. Uit de te Terschelling gezonken Engelsche stoomboot Tynemouth zijn in de vorige week ruim 100 balen katoen geborgen. De Heer en Mevrouw GIJSBERTI HO DENPIJL j bedanken voor de blijken van belangstelling, bij de geboorte i van hunne dochter ondervonden. i Visites worden bij voorkeur gewacht Donderdag en Vrijdag 4 en 5 Juni a. s. Dank aan allen, die ons belangstelling toonden bij de j geboorte onzer dochter. L. KOOT. S. W. KOOT—VAN BEUZEKOM. De Directie heeft de eer te berichten, dat de inteekenlijst 1 tot deelname aan de eventuëel te geven CONCERTEN mot VUURWERK en ILLUMINATIE van af heden tot den 8 Juni in het lokaal aanwezig zal zijn. De entree bij inteekening is bepaald op 0.50 de persoon. i Gedurende deze week VOORTZETTING der GROOTE VOORJAARS-OPRUIMING tot spotprijzen. MEIJER HABERMANN, Kanaalweg, I 97. Beereri- ©n Dames- en meerdere BYOUTERIËN zijn van den LAATSTEN SMAAK te vinden in het Verkoophuis „DE liOODE KOUS." Gevraagd tegen 1 Juli a. s., in den Polder E1ERLAND op Texel: die de werkzaamheden eener boerderij kan verrichten. Adres: Boekhandel MOOJEN, Texel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3