paard te ligteii was, maar daarentegen zijne tegenpartij, een aanspreker, telkens overwon. Die jongen was de held van bet feest, dat werkelijk alleraardigst was en goed geslaagd mag genoemd worden. De prijzen waren, naar verkiezing, eene kamerbuks, een schrijfstel of eene portefeuille. Op het eiland Wieringen worden pogingen in bet werk gesteld, om van 's Lands Regeering eene telegrafische verbinding te verkrijgen, betgeen vooral voor de oester cultuur van groot gewicht geacht wordt. Bij een te Heer-Hugowaard gehouden biljartwedstrijd is de prijs behaald door K. Blom, te Broek op Langendijk de 1ste premie door J. Kuilman, te Nieuwe Niedorp, en de 2de premie door R. Rezelman, te Winkel. De raad der gemeente Lammen benoemde tot onder wijzer den beer J. A. Van Middendorp te Alkmaar. Naar men verzekert is mevrouw KleineGartman in de laatste dagen ernstig lijdende. Nu en dan doen zicli echter verschijnselen van beter schap voor, die nog niet het ergste doen vreezen. Telkens hadden te Rotterdam in den laatsten tijd, wanneer de schutterij na afloop der excercitiën was afgedankt, kleine opstootjes plaats, waarbij men het vooral op een der offi cieren gemunt had, wien men verweet zich tegenover de schutters een toon aan te matigen, welke niet geduld werd. Jl. Donderdag avond kwam het tot handtastelijkheden. Nadat de schutterij op het Beursplein was afgedank, werd de bedoelde officier achtervolgd tot het Boymansplein, waar toen een schutter hem met opzet tegen het lijf liep. Hij verdedigde zich hiertegen door dien schutter een duw te geven, waaruit een gevecht ontstond en waarbij de burgerij de zijde van den schutter koos. De politie was spoedig bij de hand om den officier te ontzetten en bracht hem in het politiebureau in de Pauwensteeg in veiligheid. Daar pakte zich nu de menigte, welke tot duizenden aangroeide, zamen en allerlei minder liefelijke uitdrukkingen aan het adres van bedoelden officier werden gehoordhetgeen gevolgd werd door het werpen van steenen, waardoor in het politiebureau eene rnit verbrijzeld werd, en allerlei vuil. De politie zag zich genoodzaakt, met de blanke sabel er op los te trekken; hetgeen echter de stemming niet ver beterde, zoodat ook de hulp der mariniers moest gerequireerd worden. Dezen dreven toen met hulp der politie de menigte uiteen en zetten de aangrenzende straten af. Eerst zeer laat in den avond werd het rustig. Ook de burgemeester was op de plaats aanwezig. Gisteren avond was het op straat weder zeer onrustig. Eerst omstreeks 1£ uur was de orde geheel hersteld, zonder dat het noodig was arrestaties te doen. De boterprijzen stijgen weder, als een gevolg van de groote vraag naar Friesche boter te Londen, die met dit warme weder (beter dan de Deensche) aldaar wordt aan gevoerd. De Deensche boter komt daar door de warmte in onoogelijken toestand aan, terwijl de Friesche hare fris- sche kleur behoudt. Door de Rechtbank te Heerenveen is de heer R., geneesheer te Donkerbroek, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, wegens gewelddadigheid tegen een bedienend beambte, waardoor bloedstorting werd voortgebracht. Van het droevig ongeluk op 't eiland Schouwen werd reeds gewag gemaakt. Thans wordt nog 't volgende gemeld Behalve de twee vrouwen is nog een vijfjarig meisje schelen. Het klinkt wezenlijk niet slecht, als de menachen zeggen wde witte vrouw in het huis van Lamprecht!" De Lamprechts zyn oud en aanzienlijk genoeg. Wij kunnen ons dezelfde weelde veroorlooven als de bewoners van het kasteel." De laatste woorden waren schijnbaar niet aan het adres der meid gericht de bruine oogen van tante Sophie staarden vroolijk in de richting der groep lindeboomen voor de weverij. Daar fonkelden een paar brilleglazen op den fijnen neusrug van mevrouw de ambtsraad. De oude dame had haar papegaai voor een poosje naar beneden in het groen gebracht en hield om de katten de wacht bij hem. Zij borduurde, en naast haar, voor het witgeverfde tuintafeltje, zat haar kleinzoon, de kleine Rein- hold Lamprecht, en schreef op zijn lei. z/Ik wil toch niet hopen, dat gij dat ernstig meent, lieve Sophie zeide mevrouw de ambtsraad. Er was een lichte blos op haar gelaat gekomen en haar oogen staarden scherp over de bril. z/Met zulke geheiligde voorrechten wordt doorgaans niet gespot; dat is ongepast strenger personen dan ik zouden zeggen „demokratisch." //Ach ja, dat zon juist zoo iets voor zulke menschen zijn!" zeide tante Sophie lachend. «Dat zijn zij, die het liefst weer met vuur en zwaard de wereld zouden beheerschenMaar moet de mensch dan dadelijk een demokraat zijn, als hij niet als een worm over den grond kruipt? Bij hen, die terugkomen om de levende schepselen te kwellen, is toch geen onderscheid meer, en de witte slotvrouw moet even goed eerst uit een hoopje stof kruipen als de schoone Doortje van den overgrootvader van Justus!" De onde dame trok de fijne, kleine neus op en zweeg veront waardigd. Zij legde haar borduurraam weg en ging naar Barbel. z/Wat is dat dan meent de koetsier gisteren avond in de gang ook iets gezien te hebben Fvroeg zy vol spanning. /;Ja, mevrouw, on de schrik zit hem nog door het geheele lichaam. Hij is daar boven in de pronkkamers tot aan de sche mering bezig geweest de vloeren te wrijven, en toen hij naar beneden ging kwam het hem voor dat achter in de gang een deur heel zacht werd gesloten mevrouw, in de gang; waar nooit een deursleutel wordt omgedraaidNu, kort en goed het liep hem ijskoud over den rug en de beenen werden hem zoo zwaar als loodmaar toch heeft hij moed gevat, is een paar schreden vooruit gegaan om om den hoek te kijken. En toen heeft hij gezien, dat in de lange gang een slanke, groote gestalte zweefde van top tot teen in het wit." „Vergeet de zwarte handschoenen niet, Barbelviel tante Sophie haar in de rede. z,God beware my, juffrouw Sophie, het spook had geen draadje zwart aan zich! En toen het den anderen hoek omsloeg, vloog alles uiteen als een sluier en was verdwenen, de koetsier zegt, als rook in den wind. Als het donker is, kunnen tien paarden hem niet meer in den gang brengen!" z/Dat wordt ook niet verlangd van die heldenziel die hoort in het oude-vrouwenhuis thuis met zijn bakersprookjes!" zeide tante Sophie half opgeruimd, half geërgerd en greep naar een servet, om het van de lijn te nemenmaar terzelfdertijd draaide zij het hoofd ook om. ;,Pot3tausend, wat komt daar aanratelen? Wel Margaretha zijt gij gek?" Door de hooggewelfde poort van het hoofdgebouw kwam een fraaie kinder-landauer met een span bokken er voor den tuin binnenrijden. De bestuurster, een meisje van ongeveer negen jaar, stond rechtop en hield de teugels stijf in de handen. De ronde van een breeden rand voorziene hoed hing in den nek en fladderde, door de keelbanden aan den hals vastgehouden, als een gele heiligenkrans achter de donkere lokken, die door den feilen tocht opvlogen. Wordt vervolgd.) aan de gevolgen overleden. Dit. kind was jarig. De buren legden wat geld bijeen en besloten te gaan rijden. Natuurlijk moest de jarige, grootmoeders speelpop, mee. Zij alleen. Nu is zij, zoowel als grootmoeder, slachtoffer geworden van liet ongeval. De justitie doet onderzoek naar de oor zaak. Men beschuldigt een boer, die voorbij reed, de aanleidende oorzaak te zijn geweest, daar bij geen hulp geboden had, toen de otigelukkigen in liet water lagen. De oude vrouw was terstond een lijk. Zij was uit het water gekomen, maar werd toen door oen zwaar stuk ijzer getroffen. Het groote verschil van korenverbouw en groenteteelt, met welke laatste vele landbouwers, gedrongen door de omstandigheden, zich beginnen onledig te houden, blijkt uit het volgende in België opgemaakte staatje: 1 heet. met tarwe kost 4fi5 fr., brengt op 540 fr., winst 75 fr. 1 wortelen// 871 1500 639 1 uien 950 2000 1050 1 roode kool875 2000 1125 1 prei 800 2500 1700 1 asperges 1175 5000 3825 Als 't waar is, zal allicht de Belgische boerderij eerlang in groenteboerderij veranderen, doch 't is dan de vraag weer, of de prijzen als boven constant zullen blijven. Te ontzent zien wij dat, nu iedereen zich op veeteelt gaat toeleggen, de melkprijzen gehalveerd worden, en daarom wordt de landboer geen veeboer. Een Duitsch YVitz-blad, de Ulk, heeft een aardige plaat gewijd aan den komkommertijd. In een bierwagen, getrokken door een drietal eenden, zit een reusachtige komkommer, met een gelaat waarop de ergste verveling geteekend staat. Aan de eene zijde van den wagen staat een inktpot, waarom heen zich de traditioneele zeeslang wikkelt, terwijl de afbeeling van een der in deze dagen veel voorkomende spelingen der natuur een konijn met vijf pooten de andere zijde versiert. Aan den optocht neemt ook de arme vader deel met de vier zuigelingen, hem door zijn eegade op één dag geschonkende bekende droomer van Hollandsche erfenissende Tartaar, van wiens geweldige bedrevenheid te paard zoo vaak schitterende bewijzen worden meegedeeld: de vergiftige vliegen die telken jare onze spijzen bederven en de droevigste gevolgen teweeg brengen. Dan ziet men er nog afgebeeld de onverwachte ont moeting van den vader en zijn voor dood gehouden zoon, de vriendschap tusschen kat en hond en de zeldzame ver trouwelijkheid van de poes en de kanarievogel, alle welke feiten, gelijk men weet, in dit aan staatkundig nieuws zoo arme seizoen veel waargenomen en medegedeeld worden. Provinciale Staten van Noordholland. Zitting van UOMH KDAt. 9 .11 I I. In deze zitting zijn door of namens de rapporteurs der ver schillende commissiën verslagen uitgebracht op de in handen gestelde voordrachten van Gedeputeerde Staten. Die verslagen zijn ter visie gelegd om later in behandeling te worden genomen. Een amendement van den heer J. Prins op het verslag der commissie in zake de bijdragen van het Rijk en de provincie in de verpleegkosten van arme krankzinnigen, welk amendement strekte om zich in zake de vermindering der rijksbijdrage van f 45 of f 40 rechtstreeks tot den minister van Binnenlandsclie Zaken te wenden, werd verworpen met 32 tegen 23 stemmen. De heer mr. J. F. T. Van Valkenburg werd opnieuw benoemd tot buitengewoon lid der Gedeputeerde Staten. Zitting van Vrijdag 10 Jlali. De redening van de enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1883 is vastgesteld. De ontwerp-begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, voor 1886 is goedgekeurd. Na discussie is besloten, machtiging te verleenen tot betaling uit de onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1885 van het restant van het subsidie voor de verbetering der haven te Volendam. Overeenkomstig het voorstel van Gedeputeerde Staten is be sloten, te berusten in de vermindering der Kyks-bijdrage in de kosten der verpleging van eiken behoeftigen krankzinnige in het gesticht Meerenberg van f 45 tot f 40 per jaar, en om de provinciale bijdrage in die kosten van f 45 tot f 50 per hoofd en per jaar te verhoogen. Met 58 tegen 8 stemmen is aan de weduwe van den onlangs overleden provincialen archivaris voor den tijd van 5 jaar eene toelage verleend van f 500 's jaars. Vastgesteld zijn de rekening van het gesticht Meerenberg over 1884 en de begrooting van dit gesticht voor 1886. Zonder hoofdelijke stemming is besloten, de hofstede „Bloemen- daals begin," onmiddellijk grenzende aan de gronden van het gesticht Meerenberg en groot 11.74.17 hectaren, voor rekening der provincie aan te koopen voor de som van f 49,000, buiten de kosten, met opdracht aan Gedoteerde Staten om in de aan staande najaarsvergadering een voorstel te doen tot aanwijzing der middelen, waaruit de koopsom en de kosten zullen worden voldaan. Na discussie is genomen het volgende besluit: I. Door de provincie zelve wordt voorzien in de verpleging van alle krankzinnigen, voor rekening van gemeente- of armbe sturen in Noordholland in een krankzinnigengesticht opgenomen of nog op te nemen, buiten hen, die geplaatst zijn of zullen worden in het gesticht voor Israëlitische krankzinnigen te Amsterdam. II. Te dien einde wordt aan het gesticht Meerenberg nadat de terreinen van dit gesticht met die van de aangrende hofstede „Bloemendaals Begin" zullen zijn vergroot een gebouw toe gevoegd, ingericht naar het type, in het voorstel van Gedepu teerde Staten beschreven, en uitsluitend bestemd tot overneming uit het hoofdgebouw van zooveel behoeftige lijders aan chroni sche ziekten als aldaar aan doelmatige verpleging der overige of aan het opnemen van nieuwe patiënten in den weg staan. III. Aan Gedeputeerde Staten wordt opgedragen; te zijner tijd de noodige voorstellen in te dienen tot regeling der financiëele gevolgen van dit besluit; overigens alles te doen wat vereischt wordt om er uitvoering aan te geven, en van het door hen daartoe verrichtte in de gewone vergaderingen der Staten verslag te doen. Punt 1 van dit besluit werd aangenomen met 64 tegen 2 stemmen. De overige punten van dit besluit werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Machtiging wordt verleend tot aanstelling van een provincialen archivaris, wanneer niet tot de aanstelling van een Rijks-archi varis wordt overgegaan. Met 61 tegen 6 stemmen is op nieuw voor deu tijd van 5 jaar een subsidie verleend ten behoeve van de Kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem van f 1000 's jaars. Na discussie is met 43 tegen 22 stemmen voor 3 jaar een subsidie van f 1000 per jaar verleend ten behoeve van een Con servatorium te Amsterdam. De zitting is daarop voor een half uur geschorst. Aan de Zeevaartkundige School in hot Zeemanshuis te Amstor- dam is tem behoeve dier instelling over 1885 een subsidie verleend j van f 800. Op de aanvraag om subsidie ten behoeve eener Vakschool voor zuivelbereiding is afwyzend beschikt. j Ten behoeve der uitgave van het Jaarboekje voor Noordholland J is een subsidie van f 200 verleend en ten behoeve van do Ambachts-Teekenschool te Amsterdam voor den tijd van 3 jaar I oen subsidie van f 2000 's jaars. Op nieuw is voor don tijd van 5 jaar eene bijdrage van f 12,000 per jaar verleend in het onderhoud van de wegen en J vaarten tusschen de Zes Noordhollandsche steden, j De begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1886 is vastgesteld. Afwyzend is beschikt op een adres van het bestuur van Waterlsnd om wijziging der reglementen betreffende den Noorder IJ- en Zeedijk. Aangenomen zijn de voorstellen tot wijziging van dc bijzondere reglementen van bestuur voor de strijkmolens van de Niedorper- kogge en voor do binnenpolders in die kogge, voor den polder l Waard Niomvland op Wieringen en voor den Itottepolder onder I laarlcmmerlicde en Sparenwoude. De zomer-vergadering der Staten is daarop in naam des Konings gesloten. Brieven uit de hoofdstad. 9 Juli. Ofschoon wij zoo zachtjesaan half Juli naderen en wij dus midden in het mooie seizoen zijn, is het zomervertier te Amster dam nog niet zoo druk en levendig als velen het wel wenschen zouden. Misschien ook al een gevolg van den „halfbakken" zomer, dien wij tot dusver hebben, om beurten één smoorheet dagje en drie of vier koude, zeer in tegenstelling met den „ouder- wetschen" van verleden jaar. Het eigenlijke reisseizoen wil I gestadige warmte en mooi weer hebbenhet is dus in vele opzichten tc hopen, dat we dit jaar met deze beide weldaden niet al te zeer misdeeld zullen worden, want vele magazijnhouders, j winkeliers en neringdoenden zouden met een krachtige vermeer- 1 dering van het kooplustig publiek niet weinig gebaat zijn. Een der groote Amsterdamsche hótelhoudera, dien ik gisteren toevallig even sprak, deelde mij verscheidene welsprekende staaltjes mede ten bewijze, dat hij en zijne vakgenooten geweldig leden onder i den invloed van den heerschenden slechten tijd. Of zou het reizend publiek zich soms laten weerhouden door de herhaalde klachten, ook reeds door buitenlandsche bladen overgebriefd, dat wij hier in Amsterdam tegenwoordig zoo ver bazend sukkelen met den toevoer van Duinwater? Nu, goed zullen deze grieven aan het vreemdelingenverkeer in geen geval doen. Goed en voldoende drinkwater is voor een groote stad een eerste vercischte, en vroeger stond Amsterdam door zijne uitstekende duinwaterleiding in dit opzicht bovenaan. Maar in de laatste jaren zijn we, wat dit betreft, merkelijk achteruitgegaan. De stad breidde zich aanhoudend uit, overal verrezen nieuwe wijken, die van water moesten worden voorzien, de buitengemeenten werden mede bij het buizonnet aangesloten, en in den laatsten tijd bezigt men te Amsterdam voor de straatbesproeiing van gemeentewege ook duin- in plaats van grachtwater, wat zindelijker en ook gezonder is. Maar: Veel honden zyn der hazen dood. Er is nu zooveel water benoodigd, dat er niet genoegzaam kan aangevoerd worden; en tal van tweede en derde bovenhuizen in Amsterdam kunnen den geheelen dag de kraan open laten staan, zonder een droppel water te zien. En dat in het hartje van den zomer, als frisch en overvloedig water een genot en een levens behoefte isDe Maatschappij is dan ook reeds herhaaldelyk met gelde en met harde woorden tot betere nakoming van hare ver plichtingen aangemaand, maar volgens haar beweren wordt zij in hare pogingen tot verbetering en vermeerdering van den toe voer gedwarsboomd door een grondeigenaar in de duinen, die ongezind is om zijne terreinen af te staan en op wien nu de onteigeningswet moet toegepast worden. Die man heeft heel wat op zijn geweten, want hij brengt de gezondheid van de Amstel- stad in gevaar! Iets wat in deze dagen dubbel noodlottig kan Gelukkig is ons wakkere gemeentebestuur beter op onzen hygiënischen welstand bedacht Al is cholora een heel leelijk en gevreesd woord, dat men niet lichtvaardig of te dikwijls moet laten hooren, en al is de gevreesde ziekte nog tot een gedeelte van Spanje'8 grondgebied beperkt, toch behoort men by het voorkomen van zulk een vreeselyke epidemie in naburige, niet ver van ons verwijderde, landen in tijds maatregelen te nemen, voor het geval de ziekte onverhoopt naar hier mocht worden overgebracht. Daarom is in dc gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad dan ook een crediet van f 15,000 aan gevraagd en toegestaan voor liet oprichten van een ontsmettings oven en het verstrekken van ruime hoeveelheden carbolzuur. Wij hopen natuurlijk van ganscher harte, dat die maatregelen niet toegepast behoeven te worden; doch het is goed, dat de burgerij bespeurt, hoe het dagelijksch bestuur ook op dit gebied voor de gemeentebelangen waakt. En de vreemdelingen, die voornemens zijn Amsterdam te bezoeken, zullen er tevens uit kunnen zien dat het veld der openbare gezondheid hier niet geheel en al braak ligt, al blijven sommige grachten ook nog altijd hun kwalijk riekenden geur behouden en al lyden de hoogere sferen der Amsterdamsche burgerij ook aan voortdurend watergebrek. Op kunstgebied verwacht men hier Maandag vele vreemdelingen, wegens de officiëele opening van het Rijks-Museum. Hoe betee- kenisvol die plechtigheid voor Amsterdam, voor het gansche vaderland, ja voor de geheele buitenwereld ook wezen raag, men zou hier niet zeggen, dat hier iets van dien aard aanstaande was, want alles gaat even stil en bedaard in zijn werk. In andere groote hoofdsteden, ik mag wel zeggen „wereldsteden," zooals Parijs, Londen, Weenen of Berlijn, zou zulk een gewichtige dag met den meesten luister gevierd worden, doch hier legt men het zoo eenvoudig en.... goedkoop mogelyk aan. De buitenlandsche kunstvrienden zullen zich zeker niet weinig vroolijk maken over de zonderlinge wijze waarop de hoofdstad van het vaderland der Rembrandts, Dou's, Halsen, Steens, enz. enz. zich gedraagt, nu eindelijk voor de meesterwerken dier groote mannen een hunner waardige verblijfplaats is verrezen. De hoofdstad blykt nu een voudig niet rijk genoeg om zulk een gowichtig feest op passende wijze te vieren, of zij heeft er althans geen geld voor over. En toch worden wij en de onzen bij alle mogelijke en onmogelijke gelegenheden altijd betiteld als „onze kunstlievende stadgenooten Een zonderlinge kunstliefde, als men haar op den keper beschouwt. Zij is, evenals het beursplan van don Franschman Cordonnier, op bet oog wel mooi, maar niet echt. De photographie van het stadhuis te La Roebelle is nu hier te zien en gelijkt inderdaad veel op de bekroonde Beurs. Maar wat is oorspronkelijk in deze wereld vol nabootsing en valschheid! Ik ben het éénige oor spronkelijke geschrift, moet het A-B-C-boekje eens gezegd hebben, want alle andere boeken zijn aan mij „ontleend." Gelukkig beeft men thans den euvelen boosdoener gesnapt, die voor eigen rekening coupons fabriceerde en wat hem zeer kwalijk zal genomen worden als „echt spul" in de wandeling bracht. Wy hebben dus den troost, dat alle falsarissen dan toch niet ongestraft blijven. Maar heel wat loopen er vry! Eenige drukte zal er Maandag te Amsterdam toch wel zijn j en dit zal misschien de Trammaatschappij ten goede komen, wier 1 aandeelen in den laatsten tyd wie zou dat ooit gedacht hebben belangrijk dalen wegens de toenemende vermindering van he aantal passagiers. De Amsterdammers worden zuinig op hun tramkaartjes. Hoe meer vreemdelingenverkeer dus, hoe beter, i De Vereeniging ter bevordering van dit belang is flink uit den

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2