Bij ruime deelneming zullen ook nog premiën voor ieder® afdeeling worden uitgeloofd. Een woord van aansporing om aan dezen wedstrijd deel te nemen, zal wel overbodig zijn. Het vliegeren is te allen tijde zoo zeer gewaardeerd geweest bij onze Hollandsche jongens, dat de Commissie niet twijfelt aan eene talrijke deelneming. Bereidt u dus voor, jongens, op den te wachten onderlingen kamp, en de deelneming aan dit echte jongensfeest schenke u zeer veel vreugde! Helder, 3 Augustus 1885. Namens de Rcgelings-Commissie, T. MOOY, Voorzitter. H. A. STADERMANN, Secretaris. G. T. VON OTERENDÓRP, Penningmeester. Buitenland, Tot. 31 Juli zijn in Spanje 34,003 menschen aan de cholera gestorven. Het aantal gevallen was 114,714. De begrafenis van Sir Mozes Montefiore, tien grooten Israëlitischen menschen vriend, heeft jl. Vrijdag namiddag te Ramsgate (nabij Londen) plaats gehad. Het lichaam was, op uitdrukkelijk verlangen van den overledene, ge wikkeld in het linnen, dat Sir Mozes op zijn trouwdag had gedragen en dat hij steeds zorgvuldig had bewaard. In de hand van den overledene was een boek neergelegd, waarin zijne voornaamste daden op philantropiscli gebied worden beschreven. Geen enkel rijtuig volgde het stoffelijk overschot, dat gedragen werd door eenige leden van de Joodsche gemeente. Een groote schare belangstellenden, met expres-treinen uit alle hoeken van Engeland naar Ramsgate gekomen, volgde te voet. Alle leden der familie Rothschiltl waren tegen woordig, alsmede een groot aantal Israëlitische deputatiën uit alle oorden van Europa. Ook de burgemeester van Ramsgate, alle leden van den Gemeenteraad, deputatiën van Maatschappijen van weldadigheid, Vrijmetselaarsloges, enz. maakten deel uit van den indrukwekkenden stoet. Langs den weg, dien de stoet nam, droegen alle huizen teekenen van rouw en waren de gordijnen neergelaten. De winkels waren gesloten en het stadhuis met rouwfloers omhangen. De eenvoudige lijkkist was letterlijk begraven onder bloemen en kransen, die uit alle landen waren toe gezonden. Ook merkte men verscheidene reliquieën op, zooals een olijftak, die Sir Moses had medegebracht van den Libanon, en een hoopje zand uit Palestina, van het graf van Rachel. De stoet was meer dan 2$ kilometer lang en leverde een indrukwekkend schouwspel op, ondanks den fijnen en doordringenden regen, die reeds des morgens begonnen was en bij het einde der plechtigheid nog voortduurde. De lijkdienst werd in de synagoge, geheel naar het ker kelijk gebruik, waargenomen. Dr. Hermann Adler, als vertegenwoordiger van den opperrabbijn van Engeland, hield eene treffende lijkrede, waarna het stoffelijk overschot in het nabijgelegen mausoleum, naast dat van lady Mon tefiore, werd bijgezet. De Times deelt omtrent het contract dat de Turksche Regeering met Krupp heeft aangegaan, wegens levering van een groot aantal kanonnen, nader mede: De bestelling bestaat uit 7 zware kanonnen van 35centimeter in door snede, van 22 kanonnen van 24£ centimeter en van 400 stuks veld- en berggeschut van 7 tot 9 centimeter. Vier der groote kanonnen moeten den Bosphorus en 3 de Dardanellen verdedigen. Voor de uitvoering van dat contract zou de Porte 700,000 p. st. moeten leenen, en men vraagt zich af, waar de som vandaan moet komen Staten-G-eneraal. Tweede Hamer. Het voorloopig verslag over de grondwetsherziening is ver schenen. Het is een boekdeel van 105 pagina's. Over de punten van het meeste belang, als kiesrecht, art» 168, administratieve rechtspraak, enz., zyn de verschillende gevoelens weergegeven, maar blijkt niets ven een gevoelen der Kamer. Over art. 194 wordt o. a. gezegd, dat er ook onder de voorstanders der be staande schoolwetgeving zijn, die erkennen, dat de Regeering zich wat al te gemakkelijk van dat vraagstuk afmaakt. De Regeering zegt, dat de grondwet juist opgevat den wetgever voldoende ruimte laat, maar verklaart niet, welke opvatting de juiste is. Er werd op aangedrongen, dat de Regeering een wijziging zou voorstellen van art 194, waaruit zeer wel een vergelijk tusschen voor- en tegenstanders der bestaande wet geving zou kunnen voortvloeien. Ook door verscheiden voor standers der bestaande schoolwetgeving werd verklaard, dat de wensch bij hen levendig was, om aan den strijd op het gebied van het onderwijs, die zoolang reeds het vaderland verzwakt, een einde te zien gemaakt, en dat zy bereid waren, om tot een wijziging van art. 194 mede te werken, voor zoover dit zonder loochening van beginselen mogelijk was. Het openbaar onderwijs bleef in hun oogen een door een groot deel der natie op hoogen prijs geschatte, historische instelling, die in het belang der volks ontwikkeling, vooreerst onmisbaar was en waaraan zij, niet gezind het onderwijs weder in den staat van verval te doen geraken, dat het ten tijde onzer Republiek kenmerkte, nimmer een schen dende hand zouden helpen slaan, maar dat ook aan het byzonder onderwijs meer vrijheid van beweging moest worden gegund, wilden zij gaarne erkennen. Twee nota's zijn bij het verslag gevoegd: een van den heer Gratama ter aanprijzing van algemeen stemrecht, een van den heer De Vos van Steenwijk om aan te toonen, dat Drente in tegenstelling met Utrecht aanspraak heeft op één lid meer in de Eerste Kamer. De adelborsten lste kl. jhr. C. L. Van Panhuys, W. H. C. Hoog, L. F. H. Tuckerman, H. P. Dil, A. Merkus, J. C. Bentz van den Berg, D. W. A. Pels Rijcken, A. C. Dunlop, W. H. Von Leschen, L. J. Ginjoolen, O. Van Lennep, J. Corver, M. J. Gilhuys en M. C. Van Hall en de adjunct-administrateur J. M. Langlois van den Bergh, worden met 26 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip De Ruijter. De adelborsten lste kl. G. W. De Leur, jhr. G. C. Quarles van LfTord, S. F. Nolst Trenité, F. C. W. Moorrees, J. Souten- dam, P. Sodenkamp, G. K. Graaf Van Hoogendorp, A. F. J. Romswinckel, S. Rijnbende, A. Pieren, C. Hooft Graafland, C. J. Van der Hegge Spies, A. H. baron Van Heerdt tot Eversberg, J. F. Nijland en J. A. Kool, en de adjunct-admini strateur J. Van der Hurk worden met 16 September a. s., geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh. De adelborst lste kl, W. J. C. Umbgrove, behoorende tot de rol van laatstgenoemden bodem, wordt met 21 dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh. De adelborst lste kl. J. F. Hosang, dienende aan boord van Zr. Me. schroefstoomschip Atjeh, wordt met 26 dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. De Ruijter. Tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht wordt met 11 dezer benoemd de heer J. A. Rademaker, arts, te 's Hage. De officier-machinist lste kl. C. A. Brandt, wordt met 16 dezer geplaatst, bij de conservatie in de Maritieme Directie alhier. De lste luit.-kwartiermeester S. C. Holland ia overgeplaatst van het 7de regiment infanterie te Amsterdam naar het 4de regiment infanterie te Leiden en gedetacheerd bij den intendance cursus. De jongelieden B. Dekker en A. Eschauzier, van Terschelling, hebben aan het admissie-examen der Kweekschool voor Machi nisten voldaan. DEVENTER, 3 Augustus. Heden werden aangevoerd 123 Paarden. Werkpaarden golden 100 a 450, jonge Paarden f 300 a f 400, voor de slachtbank f 25 a 40, alles per stuk. De handel was traag. Iiurs<erlljlie Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. Bevallen: G. Bakker, geb. Nieuwenbrug, Z. K. Jongstra, geb. Abbenes, D. A. W. De Nooy, geb. Nijhuis, D. E. C. Guldenberg, geb. Cornelissen, D. G. J. Boon, geb. Lindeloo, D. E. Dissel, geb. Hendrikse, Z. E. Spigt, geb. Rijkers, D. J. C. Boon, geb. Hogeboom, Z. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDBKEET. s 1 c Windrichting t- P en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand.Afw. 1 2 12 nnw. 1.5 k. 761.66 t 1.26 16.4 -2.9 0.80 Slechtw. 3 12 nw. 0.2 762.11 t 1.71 15.9 -3.3 0.73 Vlak. 4 8! ono. 1.3 760.54 t 0.04 14.6 I -2.9 0.77 Slechtw. 4 12; no. 3 760.70 t 0.20 15.8 -3.4 0.74 u Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, commandant kapt. ter zee Stakman Bosse, verliet jl. Zondag namiddag, na het lossen der gebruikelijke saluutschoten, de reede alhier, met bestemming naar Oost-Indië. De etat-major bestaat uit: kapt.-luit. ter zee H. Quispel, lste offic. luit. ter zee lste kl. B. Brutel de la Rivière; idem 2de kl. II. P. Netscher, R. O. J. Verschoor, G. S. H. Burgerhout en H. E. Bunnik; off. van gez. lste kl. dr. S. Abrahamsz; tijdelyk off. van gez. 2de kl. A. Winternitzoff. van adm. lste kl. F. Bamberg; adelborsten lste kl. R. J. Castendyk, H. J. Knottnerus, C. Kaste- lyn, W. Cornelis, E. W. Pfeiffer, C. D. W. Boissevain, J. A. Van der Star, S. P. L'Honorë Naber, F. J. Goedkoop, L. E. A. T. Ter Haar, N. C. Beijnen cn H. M. Ten Haften. De état-major van Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. De Ruyter, welk schip eerstdaags naar Oost-Indië zal vertrekken, bestaat uit: Kapt. ter zee jhr. T. E. De Brauw, commandant; luit. ter zee lste kl. H. A. Schippers, lste officier; luits. ter zee Istekl. B. J. G. Volck en J. G. Snethlage; idem 2de kl. F. C. E. L. Koster, F. M. v. Gelsdorp, A. C. Zeeman en H. O. W. Planten lste luit. der mariniers L. A. C. Furnëe; off*. van gez. lste kl. J. R. Berghuis, arts; idem 2de kl. A. W. Pulle en de off. van adm. lste kl. W. E. Muller. De 27ste verjaardag van H. M. de Koningin der Neder landen werd jl. Zondag alhier gevierd door het uitsteken van vlaggen van de openbare en van eenige particuliere gebouwen en van de schepen in de havens. De oorlogsvaartuigen waren gepavoiseerd, en met het geschut van Zr. Ms. wachtschip werd I het Koninklijk saluut gegeven. Aan boord der oorlogsbodems werd in den voormiddag parade gehouden. De parade van het garnizoen, in vereeniging met de dd. Artillerie-Schutterij, had des middags te 12 uren plaats en werd gecommandeerd door den majoor Benschop. De troepen defileerden voor den kolonel der artillerie Hojel. Door een talrijk publiek werd deze parade bijgewoond. Heden is alhier aangekomen de majoor der genie Marga i van het Fransche leger, ten einde de schietoefeningen van het 4de regiment vesting-artillerie bij te wonen. Gisteren avond kwamen eenige personen in het lokaal der Sociëteit „Eensgezindheid" alhier bijeen om te spreken over het plan tot het houden van een Vliegerwedstrijd. Algemeen vond dit plan bijval, en men hield zich verzekerd, dat onze jongens er ook hunnen zeer gewaardeerden bijval aan zullen schenken. Zij zullen voorzeker met belangstelling kennis nemen van den inhoud der circulaire, die de Regelings-Commissie aan hun adres heeft gericht, en waaraan wy in dit nommer der courant gaarne een plaatsje hebben ingeruimd. Beroepen bij de Doopsgez. gemeenten te Noord- en Zuid- Zijpe ds. I. Pottinga, predikant te Irnsum. Weêrsgesteldheid: 2 Aug. 12 u. Dichtbewolkt, goedweer. 3Aug. 12 u. Bewolkt, betrokken, mooi weer. 4 Aug. 8 u. Bewolkt, mooiweer. 4 Aug. 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. of rets van batavia naar amsterdam: Sumatra1 Augustus van Marseille vertrokken. Cotirad3 Augustus van Suez vertrokken. Prinses Marie.... 21 Juli van Padang vertrokken. Prins Hendrik... 29 Juli van Batavia vertrokken. op reis van am8terdam naar batavia: Koningin Emma.. 17 Juli van Suez vertrokken. Prs.Wilhelmina. 28 Juli van Suez vertrokken. Madura29 Juli van Marseille vertrokken. Prins Alexander. 1 Augustus van Southampton vertrokken. in lading naar nederland: Voorwaarts15 Juli te Batavia aangekomen. Prins Frederik.. 17 Juli te Batavia aangekomen. Prins v. Oranje.. 29 Juli te Batavia aangekomen. in lading naar oost-indië: Prinses Amalia.. Vertrekt 8 Augustus van Amsterdam. SoendaVertrekt 19 Augustus van Amsterdam. Hnrgem. den Tex. Vertrekt 29 Augustus van Amsterdam. PURMERENDER MARKT YAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 444 stapels kleine Kaas a f32.1 Middelb. a f 18 per 50kilon. 1503 kilogr. boter: laagste prijs f 1.10, hoogste f 1.20 per t il. 322 Runderen; stug, prijshoudend. 35 Paarden. 304 vette Kalveren, f' 0.40 a 0.60 per pond, vlug. 87 nuchtere f 10 a 22 per stuk, vlug. 146 vette Varkens, f 0.38 a 0.50 per pond, vlug. 40 magere f 13 a 20 per stuk, stug. 216 Biggen, f 6.a 9.per stuk, matig. 959 Schapen en Lammeren; magere prijshoudend, vette laag in prys, handel vlugger. Kip-Eieren f 3.25 a 3.75, Eend-Eieren f per 100. Benoemingen, enz. Aan den Minister van Marine, den heer Van Erp Taalman Kip, is eervol ontslag verleend en tot diens opvolger is benoemd de kapt. ter zee W. L. A. Gericke, inspecteur van de artillerie der Marine. Tot notaris te Heemstede is benoemd de heer mr. W. A. Smit, candidaat-notaris te Haarlem. Tot directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Velp wordt met ingang van 1 September a. s. benoemd de heer H. J. Schmidt Azn., thans directeur van het Rijkstelegraafkantoor en brievengaarder op Vlieland. De heer A. L. J. Goethals, veearts te Amsterdam, is benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts, wien Alkmaar als standplaats is aangewezen. Tot directeur van het Postkantoor te Medemblik wordt met 1 September a. s. benoemd de heer J. Benthem, thans idem te Vught. De luit. ter zee lste kl. J. R. Eek, lste officier aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Anna Paulowna, de adelborst lste kl. J. F. Graadt Van Roggen en de tydelyke off*. van gez. 2de kl. dr. A. Lachawiec, behoorende tot de rol van Zr. Ms. opleiding schip Admiraal van Wassenaer, worden met 20 dezer op non activiteit gesteld. A D V E RTEN TIEN. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen dochter: G. J. BOON—LINDELOO. Nieuwediep, 3 Augustus 1885. Eenige plaatselijke kennisgeving. Bevallen van een meisje: M. C. D. L. VTSSER—BOON. Lisse, 3 Augustus 1885. Heden overleed op het onverwachtst, na een langdurig doch geduldig lijden, mijne geliefde Echtgenoote GRIETJE RAB, in den ouderdom van 34 jaar en 5 maanden. Hoogenberg (Texel), 3 Augustus 1885. Medt namens de familie: Jb. p. kikkert. Marüttoericliteii. TEXEL, 2 Augustus. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koeboter 50 c., Schapen boter 40 c., Schapenkaas 10 a 15 c. per half kilogram Kij>-eieren f 2.75 a 3.en Eend-eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks; Hooi f 12 a 14 per 500 kilogram; Koehuiden 35 c. per kilogram; Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. ALKMAAR, 3 Augustus. 3 Koeien f 190 a 220, 348 vette Kalveren f 30 a 102, 4 nuchtere dito f 15 a 26, 479 Schapen f 26 a30.118 vette Varkens 40 a 50 c. per kilogram, 20 magere Varkens f 13 a 18, Bokken en Geiten, f a per stuk. HOORN, 1 Augustus. Aangevoerd 2 h. Tarwe, f 8.a 8.50 23 h. Gerst, f 4.75 a 5.1 h. Haver, f 5.1 h. witte Erwten, f8; 2 h. Groene dito, f 9 a 10; 2 h. Grauwe dito, f 10 a 22; 1 h. Vale dito, f 9.50; 1 h. Witte Boonen, f 9; 600 h. Aardappelen, f 2.50, alles per hectoliter; 30 manden Peren, f 3.a 3.50 per mand40,000 kilogram roode Aalbeziën, f 10 a 12; 8,000 kilogram zwarte dito, f 15 a 16 per 100 kilogram. 5 Paarden, f 75 a 250; 5 Kalveren, f 12 a 2020 Lammeren, f 10 a 174 Varkens, f 12 a 16; 44 Biggen, f 4 a 9; 100 Kippen, f 0.60 a 2.alles per stuk. 16,9000 Kip-eieren, f 3.50 a 3.75 per 100 stuks. 1650 kop Boter, 50 a 60 per kop. AMSTERDAM, S Augustus. Óp de Veemarkt waren aan gevoerd: 538 Runderen, lste kw. 72, 2de kw. 63, 3de kw. 56 c. per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 80 a 230; 37 nuchtere Kalveren, f 6 a 11; 33 Schapen en Lammeren, f 20 a 16 per stuk 1 Graskalf; vette Varken3 38 a 43 c. per kilogram. UTRECHT, 3 Augustus. Op de Paardenmarkt waren 551 Paarden en Veulens aan de lijn. De Luxepaarden werden ver kocht voor f 500 a 700, Werkpaarden f 100 a 500, oude Paarden f 60 a 100, en Veulens f 150 a 350. Er waren tamelijk binnen- en buitenlandsche kooplieden. De handel was nog al levendig. VALKENBURG, 3 Augustus. Op de raaandelijksche Veemarkt waren aangevoerd: 350 Paarden, 800 Runderen 1050 Biggen. De prijzen waren als volgt: Paarden f 150 a 450, Melkkoeien f 100 a 140, Kalfkoeicn f 160 a 200, Varekoeien f 120 a 180, vette Koeien f 200 a 240 en Biggen f 3.50 a 7.50, alles per stuk. Op den 13 Juli overleed te Albany (V. S.), na een langdurig lijden, mijn geliefde Echtgenoote ALIDA VAN DER STERR, in den ouderdom van 57 jaar. C. L. VAN LOON. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van hunnen geliefden Echtgenoot en Vader, inzonderheid aan heeren dragers, voor de laatste eer aan zijn stoffelijk overschot bewezen. Uit aller naam: Wed. k. GEUS. Den Burg (Texel), 4 Augustus 1885. W ordt ge vraagd. in den loop van Augustus of begin September, eene bekwame !MEID-1IUISI10(JDSTER, met boerenwerk bekend. Adres, motto Huishoudster, aan het Hulpkantoor te Oude Schild (Texel). De Maatschappij van Brandverzekering voor het Koninkrijk der Nederlanden, gevestigd te Hertogenboschverzekert tegen Vast© en Z©©r iDllllJ Ï3L© premiër. gebouwen en roerende goederen, waaronder hooi en oogst tegen brandschade, zoomede vee tegen het treffen van den bliksem in de weide. AGENT VOOR TEXEL: J. H. MOOJEN, Makelaar aldaar. De patentbladen in de gemeente Anna Paulowna kunnen worden afgehaald tusschen 3 en 10 Augustus e. k. ten Raadhuize aldaar. De niet afgehaalde patentbladen zullen ten huize van belanghebbenden worden bezorgd, tegen betaling van 10 centen. Attemti©!!! Bij de geannonceerde verkooping op Donderdag a. s., in het lokaal van den Heer ABRAMSE, in de Wagen straat (Spoorgracht), van MAHQNYH0UTEN MEUBELEN en HUISRAAD, zal nog worden verkocht: eene partij eerste kwaliteit VET- en GEWASTLEDEREN MANSLAARZEN en BOTTINES (geen verlegen goed), benevens een moderne GELDKISTeen groote BOOT, een VLET en een partij KLEINGEZAAGD EIKEN BRANDHOUT. Alles te zien op den verkoopdag van af des morgens 10 uur. De Vendumeester b. b. BORG art.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3