visonto©nont©ii. ADVERTENTIE N. Openbare Verkooping, Twee flinke stuiten MEST, eenig Huisraad en Inboedel, De Kroonprinses der Nederlanden, Wilhelniina-Pen, f 1 35 per Gros smaa^vo^ doosje, met Portret van de bestaat geen „Denver College' en er bestaat geen rnr. Armitage, en zulke proefnemingen zijn in Denver nooit gedaan Het artikel is een fopperij. De proefneming gisteren avond te Delft gehouden met Hayward's hand-granaten voor brandblussing is uitmuntend geslaagd. Verschillende vaten, een schoorsteen en eene kamer, met pek, teer, krullen, spaanders en petroleum ge vuld en hevig brandende, werden gebluscht met één granaat. Aanwezig waren de waarnemende burgemeester, de opper - brandmeester en verschillende andere autoriteiten. Naar aanleiding van het bericht, dat het waagstuk der Oxfordsche roeiers om het Kanaal over te steken vóór hen nooit was volbracht, schrijft een onzer lezers het volgende „Vergun mij de opmerking, dat het onjuist is, als zou zoodanig waagstuk nooit zijn volbracht. In den aanvang dezer eeuw toch zijn drie Neder landsche zeelieden, in Engel- sche krijgsgevangenschap, van het in een der Engelsche havens liggend ponton-schip, aan boord waarvan zij werden bewaard, des nachts ontsnapt en hebben, in een zeer klein bootje, de geheele Noordzee overgeroeid; een vrijwat grooter afstand dan van Dover naar Galais. Geen schip vergezelde hen, om, desnoods, hulp te brengenintegendeel, zij werden zelfs, een tijdlang, door een Engelsche oorlogs sloep nagezet. Na een tocht van meer dan zes-en-dertig uren kwamen zij behouden, ik meen te Huisduinen, aan. De dichter Gébel heeft, vóór reeds vele jaren, deze kloeke daad bezongen/' (Haarl. Crt.) De volgende ontboezeming bij het afscheid van den minister Kip werd aan de Amsterdammer toegezonden 't Was nacht, natuur was stil, Geen windje loeide meer, De herder sliep gerust, Zijn hond lag naast hem neer! Men hoorde zelfs in 't woud niet 't ruischen van het riet, Toen de minister Kip zijn zetel stil verliet. A. Hoe komt het buurman, dat er sinds eenige dagen zulk een ongewone stilte bij u in huis heerscht? B. Het gebit mijner echtgenoote is in reparatie bij den tandarts en gedurende dezen tijd houd zij den mond pot dicht. Uitslag van de jl. Dinsdag gehouden herstemmingen voor leden van den Gemeenteraad. Helder. Wit stembriefje: Uitgebracht 377 geldige steramen. Hiervan bekwamen de heeren T. C. Govers 216 en W. J. Van Neck 161 stemmen. Alzoo gekozen de heer Govers. Rood stembriefjeUitgebracht 362 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren W. J. Van Neck 247 en P. Groen 115 stemmen. Alzoo gekozen de heer Van Neck. Groen stembriefje: Uitgebracht 347 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren I. Korver 197 en J. C. J. Graat 150 stemmen. Alzoo gekozen de heer Korver. Sint-Maarten. Gekozen de heer Jacob Bruin Gz., met 31 van de 55 uitgebrachte geldige stemmen. De heer Pieter De Boer bekwam 24 stemmen. Uit Amsterdam wordt aan dc N. Rott. Crt. gemeld: „Menachenliefde in dienst der kunst, of omgekeerd, de kunst als middel om het lot van ongeluk kigen te verzachten, aan welke der beide bepalingen geeft men de voorkeur, wanneer ge sproken wordt van eene muziek-uitvoering, door een orkest van blinden gegeven ten voordeele van armen en blinden? Zulk eene uitvoering had, ter gelegenheid van het Congres van blinden-onderwijzers jl. Dinsdag avond in het Paleis voor Volksvlijt plaats. Het Blinden-Instituut te Parijs heeft uit zyne kweckelingen een volledig en vrij talrijk symphonie-orkest samen gesteld, waarbij een blinde dirigeert en het onderricht voor een groot deel door blinde onderwijzers gegeven wordt. Dc Fransche Regeering heeft, op hare kosten, dit gezelschap de reis naar Am sterdam doen maken. Een paar uitvoeringen geeft hot, en de opbrengst der entrées vloeit in de kas van de algemeenc armen en van de blinden-inrichtingen der hoofdstad. Daartoe bleef echter de beleefdheid der Fransche bezoekers niet bepaald. Met het oog op deze uitvoering heeft men te Parys eene muzikale bewerking der Nederlandsche volksliederen, het „Wilhelmus" en het „Wien Neêrlandsch bloed," in Braille-schrift laten overbrengen en binnen vyf dagen door het muziekcorps doen leeren. Met dit stuk, waarin ook aan het orgel eene fraaie partij is toebedeeld, werden de twee afdeelingen van het concert geopend. Het maakte een alleraangenaamstcn indruk, ook onafhankelijk van de aandoening welke ieder onder vond, die een oogenblik nadacht over het geduld en de toewyding, vereischt om zulk eene voordracht mogelyk te maken. Het publiek verkeerde blijkbaar onder dien indruk, want het verhief zich eenparig van zijne zitplaatsen, terwyl onze volksliederen door de hooge hallen van het Paleis weérklonken. Toen daarna de gevleugelde Marseillaise aangeheven werd, herhaalde zich dit bewijs van belangstelling. Men begreep aan la belle France, dat zich op dit oogenblik weder in zyn bemin nelijkst karakter in ons midden vertoonde, geen mindere hulde verschuldigd te zijn, dan aan onze eigene nationaliteit. Het programma bestond voor het overige uit solo- en orkest stukken uit de Fransche muzikalo school. Zonder uitzondering onderscheiden de blinde executanten zich door een uitmuntend gevoel voor maat. Bovendien bezitten verscheidene solisten met name een der onderwijzers op de piano en een leerling op de viool, eene niet geringe mate van virtuositeit. Grooten byval verwierf ook de voordracht van twee tenor-aria's met piano-begeleiding, waarvan de laatste, het groot aria uit de Lncie, op verlangen van het publiek herhaald werd. Even min spaarde men de toejuichingen aan een jongen duit-virtuoos, aan twee oboïsten en aan den organist. Mogelijk vergeten wy, in de opsomming, er een paar. Allen gaven het beste van hun talent, en aan allen toonde het publiek zich dankbaar en wel willend. Het is niet mogelijk, zulk een uitvoering bij te wonen, zonder dat aan het gevoel van deernis met do ongelukkigen een gevoel van bewondering zich paart voor hunne onderwijzers. De mcening, dat aan blinden, meer dan aan personen die zich in het bezit van hun gezichtsvermogen verheugen, een natuurlijke aanleg voor muziek geschonken is, behoort, naar het schijnt, tot de legende. Er zijn muzikale blinden en er zyn er die van gehoor en vaardigheid ten eenenmale geheel ontbloot zijn, evenals met ziende menschen het geval is. Voor blinden moet echter, meer nog dan voor zienden, de taal der tonen een onbeschrijfelijk genot opleveren. Wie dit bedenkt en zich daarby rekenschap geeft van de moeite, waarmede het nauwkeurig instudeeren der partyen van een zoo talrijk orkest als het Parijsche gepaard moet gaan, kan zich een denkbeeld vormen van de aandoeningen, waarmede het publiek in het Volkspaleis de uitvoering van Dinsdag avond heeft bijgewoond." sclieidene provinciën ontbreken nog en zijn dus niet in genoemde cijfers begrepen. Volgens den correspondent der Times eischte de cholera te Marseille in de week vóór verleden week ongeveer 20, en in de vorige week een 30 slachtoffers. Slechts één in de drie gevallen liep er tot dusver noodlottig af. De correspondent der Daily News spreekt reeds van meer dan 20 sterfgevallen daags. En hij voegt er bij, dat, terwijl de cholera verleden jaar hoofdzakelijk de armen aantastte, zij ditmaal bij voorkeur de rijken tot hare offers kiest. De Köln. Ztg. drijft eenigermate den spot met de bewering, dat Duitschland geneigd zou zijn Transvaal in zijne financiëele ongelegenheden te hulp te komen. Duitschland heeft op liet oogenblik volstrekt geen betrek king op Transvaal en de Duitsche financiers zullen ook zeker niet erg geneigd zijn om relaties aan te knoopen met een Rijk, dat in staat van kennelijk onvermogen ver keert, dat geheel buiten Duitschen invloed staat en waarop geen handel gedreven wordt. Waarborgen voor een leening te zoeken in de onbetaalde opbrengst der grondbelasting, is voorts een geheel nieuw denkbeeld, voegt het blad er bij. Slecht beheerde Rijken, zooals Turkije en Grieken land, verpanden ook wel de opbrengst der belastingen, doch nemen dan steeds die, welke werkelijk betaald worden aan de onbetaalden dacht men tot nog toe niet. In elk geval heeft het bericht nog nadere opheldering noodig. In een der zalen van het Stadhuis te Antwerpen zal, op 11 en 12 September a. s., eene Internationale samenkomst tegen het misbruik van sterke dranken gehouden worden. Er zal beraadslaagd worden: 1. Over de toepassing der wetten op de dronkenschap en over de uitwerking dezer wetten in de landen waar zij zijn uitgevaardigd geworden. 2. Over den uitslag der toepassing van fiscale maat regelen op den alcohol uit het oogpunt der schade door het alcoholisme verwekt. 3. Over den invloed der verschillende soorten van matigheidsgenootschappen op het verbruik van den alcohol, alsook op de verhouding der misdaden en der sterfge vallen in de landen waar die genootschappen bestaan (Amerika, Engeland, Denemarken, Frankrijk, Zweden, Noorwegen en Zwitserland). 4. Verslag over den uitslag van het werk der koffie huizen in Engeland. 5. Verslag over de werking van asylen voor dronkaards. De deelneming tot deze internationale samenkomst is volkomen kosteloos. Om eene uitnoodigingskaart te bekomen, recht gevende op eene vermindering van 50 ten honderd op de Staatsspoorwegen, moet men zich wenden tot den heer dr. A. Moeller, Montoyerstraat I, te Brussel. De leden hebben vrijen toegang tot de Cercle artistique et littéraire, Arenbergstraat en den Katholieken kring, Meirplaats, beide te Antwerpen. Bij den om zijn drukke praktijk bekenden Parijschen dokter Morison kwam dezer dagen een vreemdeling, die hem verlangde te spreken. Toen hij alleen met den geneesheer was verklaarde hij, dat zijn longen aangetast waren en men hem gezegd had, dat zijn eenige hoop op herstel bestond in het eten van menschenlever. Hij wilde daarom de proef nemen met de lever van dr. Morison en haalde een groot dolkmes voor den dag om het woord bij de daad te voegen. De geneesheer verloor zijn tegen woordigheid van geest niet. Hij gaf den waanzinnige toe dat een menschenlever inderdaad zeer heilzaam werken zou, doch dan moest hij niet gaan bij iemand die een leverziekte had, zooals met hem het geval was, doch bij een volmaakt gezond mensch. Hij zou hem wel op den weg helpen en nu verlieten zij samen het vertrek. Buiten gekomen, wist dr. Morison natuurlijk dien gevaarlijken zieke in vertrouwde handen over te leveren. Het bleek een rijk Hannoveraan te zijn, die Riehl heet en die aan zijn bewakers had weten te ontkomen. Dr. Morison kreeg dienzelfden avond een aanval van beroerte, waarvan hij slechts langzaam herstelt. Door 27 korders werden jl. Dinsdag 20 tot 90 groote tongen, 40 tot 310 kleine en middelbare idem, 2 tarbotten en 10 manden scharren aangevoerd; groote tong werd afgeslagen tegen 20 k 25 c., kleine en middelbare idem tegen 6 a 15 c. en tarbot tegen f 8 per stuk, scharren tegen f 5 per mand. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 60 a 200 100 a 230 160n190 Paarden f Ossen 12 Stieren - 36 Geldekoeien 10 Kalf koeien Vaarzen - a Ilokkelingen - a 7 nucht. Kalveren - 8 a Rammen - a 220 Schapen - 10 a 150 Lammeren f 11a 14 Bokken&Geiten- a 10 magere Varkens f 12 a 16 35 Biggen - 5 a 8 70 Kippen c. 40 al50 Eenden - a Boter per kop - 85 alOO Kaas per kilogram - 25 a 30 Kip-Eijeren per 100-300 a350 Eend-Eijeren - a Marlittoerieiiten. TEXEL, 4 Augustus. In den Commissiehandel gold het Vee de volgende prijzenOssen f 125 a 145, vette Koeien f 180 a f 200, Melkkoeien f 100 a 135, Kalfkoeien f 90 a 125, nuchtere Kalveren f 7.a 8.50, Geldeschapcn f 14 a 15, Fokschapen f 13 a 14, Schrammen f 14 a 18, Rammen f 15 a 22, Lammeren f 10 a 12, Werkpaarden f 135 a 160, Rijpaarden f 260 a 310, oude Paarden f 40 a 60, Biggen f 6 a 8, alles per stuk; vette Varkens 14 a 18 per half kilogram. AMSTERDAM, 5 Augustus. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 165 vette Kalveren, 1ste kwal. 70 c. en 2de kwal. 55 c. per kilogram; 8 Graskalveren, f 22 a 30; 29 nuchtere dito f7 a 14; 125 vette Varkens f 35 44 c. per kilogram. KAMPEN, 3 Aug. Hooi: buiten- f 11 a 13.50 en binnen- f9 a f 11.per 500 kilogram. MAASTRICHT, 5 Aug. Hooi f 11 a 12 per 500 kilogram. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Buitenland. Jl. Dinsdag hadden in Spanje 4379 choleragevallen plaats, waarvan 1621 doodelijk. De opgaven van ver- Windrichting en kracht. nto. ntw. 1.8 k. 0.1 2, Barometer mM. 760.56 t 0.06 761.68, t 1-18 761.351 f 0.85 Thermometer C. Stand. Toe stand van de Burgerlljl^e Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. GetrouwdG. Blankers en G. J. Kwinkelenberg. J. Hollander en G. Droog. J. M. Rohloff en M. Heckenroth. Bevallen: L. Zwart, geb. Nagelhout, D. E. M. Schenk, geb. Bruning, Z. Overleden: M. Verheij, 4 jaren. G. Kooger, 2 weken. Gemeente SINT-MAARTEN, van 1 tot 31 Juli. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Cornelis Bruin, jonkman, 25 jaren, wonende te Anna Paulowna en Aryaantje Jonker, jongedochter, 26 jaren. Geboren: Tobias, zoon van Jan Koordes en Engeltje Bood. Aaltje, dochter van Cornelis Hartog en Jannetje Meurs. Overleden: Alida Johanna Clausing, 73 jaren, weduwe van Jan Dekker. Gemeente BROEK OP LANGEDIJK, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: M. C. Schagen, geb. Blankendaal, D. Overleden: C. De Ruiter, zoon van J. Do Ruiter en A. De Boer, 17 jaren. J. Huibers, zoon van Jb. Huibers en W. Bak, 2 jaren. Gemeente WINKEL, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. GeborenAntje, dochter van Gerrit Mul en Cornelia Middel beek. Hendrika, dochter van Gerrit Spaans en Geertje Rezelman. Dirk, zoon van Gerrit Krap en Immetje Boendermaker. Jantje, dochter van Arie De Bruin en Trijntje Buis. Pieter, zoon van Cornelis Witsmeer en Jantje Ligthart. Maria Anna, dochter van Gerard Holwerda en Grietje Kos. Cornelis, zoon van Antje Krap (ongehuwd). Grietje, dochter van Evert Bakker en Maartje Korver. Overleden: Willem Hartog, 2 maanden, zoon van Gerrit Hartog en Louisa Johanna Vetter. Jan Rieve, 25 jaren (over leden in het Akademisch Ziekenhuis te Leiden), echtgenoot van Jacob Wit. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, commandant kapitein ter zee Stakman Bosse, is in den voormiddag van 3 dezer de reede van Dnngeness gepasseerd, tot het vervolgen van de bestemming naar Oost-Indië. Op 15 Augustus a. s. zal het lOOjarig bestaan der herboren R. C. gemeente alhier op plechtige wijze worden gevierd. Sedert den jare 1720 waren de leden dier gemeente te dezer plaatse van kerkgebouw en priester verstoken, totdat op 14 Augustus 1784 in deLangestraat alhier een kerkgebouw en eene pastorie werden aangekocht. In den jare 1817 werd dat bedehuis, tengevolge van de uitbreiding der gemeente, vergroot en in 1840 vervangen door het tegenwoordige kerkgebouw aan de Kerkgracht. Sedert eenige jaren bestaat een tweede kerkgebouw, ten dienste van de zich uitbreidende gemeente. De heer Dievenbach, pastoor bij de gemeente van de Bisschoppelijke Clerezy alhier, zal op a. s. Zondag, des voor middags, met het oog op zijn ophanden vertrek naar Enkhuizen, een afscheidswoord tot zijne gemeente richten. Met den volkstrein van hier naar Den Haag en Rotterdam werden gisteren ongeveer 1000 reizigers vervoerd. De 1ste luit. Van Gruting, van het 4de reg. vesting-artillerie, is verplaatst van Willemstad naar de torpedisten, en de lste luit. Blokhuis, van hetzelfde regiment, is van hier naar Willemstad verplaatst. Daar de aannemer voor het afbrengen van den op Texel gestranden Engelschen vischkotter Confidence van verdere pogingen heeft afgezien, is door gevolmachtigden op dat vaartuig eene nieuwe overeenkomst gesloten met schipper P. Zegel, die het afbrengen op eene andere manier wil beproeven. Tot kweekeling aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Deventer is benoemd de jongeling A. H. De Carpentier, te Vlieland. De heeren A. C. Carpentier Alting, predikant by de Herv. gemeente te Hoorn en B. D. Van Starckenborg van Straten, idem te Drimmelen, zijn benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente in Nederl.-Indië. Den 9den Augustus aanstaande hopen wij den i dag te herdenken, waarop vóór 25 jaren onze i l ouders in het huwelijk traden. Uit aller naam: ARIE DROS ALB.zn. De Cocksdorp (Texel), 5 Augustus 1885. Bevallen van een zoon: L. ZWARTNAGELHOUT. Helder, 4 Augustus 1885. Ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank aan ingezetenen van De Waal en omstreken voor de flinke hulp, bewezen bij het hem op jl. Vrijdag getroffen onheil. Waal op Texel, 4 Augustus 1885. C. Az. KEIJ SER. 16.4 16.7 17.6 -2.8 -0.7 -1.5 0.76Slechtw. 0.83|Vlak. 0.80:Slechtw. Weersgesteldheid: 5 Aug. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 6 Aug. 8 u. Lichtbewolkt, helder, mooiweer. 6 Aug. 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. op DINSDAG II AUGUSTUS 1885, 's morgens te 10 uren, ten huize van C. BAKKER, aan den Korteweg, in de gem. Zijpe, van een M A AI M A C HI X E, een SPEELWAGEN, KARNMOLEN,een DRIEWIELDEKAR,VARKENSHOK, PLOEGEN, een EGGE, ZOUTKISTEN; 7 KIPPEN met een HAAN, een HOND met HOK, BEIENSTAL met 5 KORVEN; waaronder: KABINET, PIANINO, enz. J. VAN DER MAATEN, Deurwaarder. Een keurige Peu, voor alle handen, is: in den handel gebracht en te bekomen bij den Boekhandelaar Amsterdam-, verder bij alle JOU. G. STEMLED Cz. Boekhandelaren. Kroonprinses WILHELMUSA.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3