efty de mimi mmi odeurs, zeepen, EAU UI GOLQGNE-ZEEP A D V E RTEN TIEN. loppen's Verkoophuis. HAAR- EN STOFKAMMEN. DE CONCURRENT. KRISTAL- EN GLASWERK, Compotes, Milienx, Kaasstolpen, Glazen en Roemers, ARTILLERIE-VRIJKORPS. Afdeeling 7: Stieren, geb. in 1884. 1ste prijs J. De Heer Az., te Beemster; 2de prijff P. v. d. Oord, te Schagen. (10 inzenders.) Afdeeling 8: Stieren, geb. in 1885. 1ste prijs J. Helder, te Heer-Hugowaard; 2de prijs M. J. Koelman, te Zijpe. (8 inzenders). In de zitting vau den Gemeenteraad van Zwolle, jl. Maandag gehouden, was een belangrijk stuk ingekomen. Meer un meer heeft het de aandacht getrokken, zegt de Zwolsche Crt., dat bij stormen uit het westen ou noordwesten de vloeden op de Zuiderzee telkens spoediger opkomen en hoogcr rijzen. Tn verband daarmee is van verschillende zijden gewezen op de wenschelijkhcid ccner bedijking van zoo na mogelijk de geheele Zuiderzee, do Friesche Wadden eu de Lauwerzee, maar ernstige pogingen, om na grondig onderzoek tot vcrwezeulijkiug vim dat denkbeeld te geraken, zijn lot nog toe niet aangewend. I)e Kegcoring diende een project in, dat alleen de aanwinst vau grondgebied ten koste van een deel der Zuiderzee beoogde, maar dat niet voorzag in de dringende behoefte ccner verbeterde oever- of kustbesohermiug, niet rekouing hield met de hierdoor te verkrijgeu meerdere veiligheid en bcspuring van onderhoudskosten. Dat plan vond bedenking en sedert is meer eu meer het denkbeeld op don voorgrond gesteld, dat het zwaartepunt niet zoozeer iu de droogmaking, dau wel in do afsluiting der Zuiderzee moet worden gelegd. Bij de Kcgeericg bleek echter voor dat denk beeld geen sympathie te bestaan en 't voorstel, bij de Tweede Kamer gedaan, werd ingetrokken. De beeren A. ISuma, lid der Tweede Kamer en mr. P. J. G. Vnn Diggelen, lid der Provineiule Staten van Overijsel en van den Zwolschen Gemeenteraad, vatten toon do zaak aan, eu verzekerden zich van de medewerking van eenige invloedrijko mannen, nl. van do lieereu: .Tbr. Van llumalda van Eysinga, lid van den Raad vnn State; Tak vuu Poortvliet, jhr. Van Swinderen, leden der Eerste Kamer; Cremer, De Ruiter, Zijlker, Duijvis, leden der Tweede Kamer; jhr. Lewc QuintU6, lid der Gedeputeerde Stateu van Groningen; baron Van Heeckeren van Keil, oud-minister van Buiteulandschc Zaken; Donker, notaris to Bcnningbroekmr. J. Thicbout, lid der Provinciale Staten vau Overijssel, die mot hen een Zuiderzee-eomité vormden, welk comité spoedig een algemeene vergadering zal uitschrijven tot nadere behandeling der zaak. Het comité geeft als de vermoedelijke voordeelen der afsluiting het volgende op: 1. opheffing van het Zuiderzcc-gevaar, dat meer en meer zorgwekkend voor Nederlaud wordt; 2. bespariug van kapitaal en rente op de instandhouding en hot onderhoud der zeeweringen over een gezamenlijke lengte vun 350,000 meter; 8. door het vervallen der strooraschuren in de zeegaten minder afslag «u daardoor een niet meer steeds veranderden, maar gelijkblijvendeu toesluud der eilanden; 4. bjj ecu normaal peil van het zoetwatermeer de schoonste gelegen heid tot partiéele drooglegging der Zuiderzee, omdat de Noordzccvloeden deze dan niet meer tijdelijk kunnen opzetten, 5. door dezelfde oorzaak, de gelegen heid tot ontginning van duizendon hectaren naast onze rivieren6. gelegenheid tot cultiveeriug ouzcr nog braak liggende heide- en zandgrouden, door het behoud van de kostbare rivierslib, die reeds ecuwen werd en steeds voortdurend door de rivieren nog zal worden aangevoerd en waarvan de waarde voor die gronden, bij eeu latere drooglegging, zeker zelfs niet bij benadering zal zijn to bepnlcn7. bij droge en ook bij gewone zomers een voortdurende zoetwater- voorraad voor de omliggendo provinciën; 8. bij een normalen waterstaud van bv. AP. geen overstrooming eu een betere bevnarbuarheid der op het zoetwater- meer uitwatcrende rivieren, die dan niet opgezet en niet lager kunnen afloopen dan tot dat peil, terwijl dc zee nu somtijds 8 meter hooger en 1 meter lager stand aanneemt; 9. olzoo, ook tengevolge van het dan aan te nemen normaalpeil, een geregelder cn veiliger scbecpvaartbeweging; 10. houdbare en minder kostbare verwijdering vau bestaande gebreken voor bet scheepvaartverkeer op de Zuiderzee 11. betere verdedigbaarheid onzer kasten, omdat de Zuiderzee voor den vijand dan ontoegankelijk znl zijn12. werkverschaffing aan duizenden gedurende tal van jaren; cn 18. bij een gchccle drooglegging, behalve een vermeerderde ont wikkeling vau landbouw, handel en nijverheid, eeii landaanwinst van 500,000 hectaren, die een oppervlakte van twee proviuciën bcslaau en naar ecu bereke ning van 1000 gulden een uominale waarde zouden vertegenwoordigen van 500 millioen. Ingezonden. WERKELOOSHEID! Een van de ergste kwalen van onzen tijd is wel werkeloosheid. Treurig is 't gesteld op handels- en industrieel gebied, vooral ook in de plaats onzer inwoning. Waar het heen moet? Wie zal het zeggen? Intusschen, klagen helpt niet. De courant meldde ons uit Tiel, dat de werkbazen eene circulaire hebben doen rond brengen, met beleefd verzoek om, indien reparatie of aanbouw noodig is, dit vooral nu te doen. Elk zie eens in eigen omgeving rond, of cr iets valt te verrichten, opdat de werkman met zijn gezin niet broodeloos worde. Dit lezende dacht ik zoo over onze gemeente. De brug over 't Heldersch kanaal bij de Wind- atceg is reeds zóólang besproken, is zóó dringend noodig; 't febouw voor den viscbafslag op beter plaats dan 't eerste plan, eeft reeds zóólang op zich laten wachten, dat de vraag niet ongepast kan zijn, als 't bestuur onzer gemeente een en ander liet doen; een batig saldo van f 18,000 is er in kas; de behoefte is zoo dringend, aan beide werken; de nood van den werkman zoo bedroevend, en dat in den zomertijd, en hoezeer een verklaard tegenstander van werkverschaffing door Staat of gemeente, ik meen dat nu dit principe gevaarlijk kan zijn. Immers, nood breekt wet, er moet worden voorzien; en als nu twee be langen kunnen worden gediend, èn de belangen van handel en bedryf èn die van den werkman, welnu, dan is er geen reden om te laten wat toch eenmaal onmisbaar noodig is. Wellicht is deze taak weggelegd voor de nieuwe raadsleden, ofschoon 't mij spijten zou voor de reputatie der oude leden, die even goed een open oog hebben voor de belangen der gemeente als de nieuw- benoemden. Dat de burgerij dan blyk geve van leven en belang stelling in bovengenoemde zaken, en waar soms beter plan of helderder oordeel is, welnu men houde 't niet onder zich, als middel van kritiek, maar trede daarmee voor 't publiek; wij kunnen toch niet eeuwig theorie houden en nimmer tot praktijk komen? Handen uit dc mouw dus. Helder, 24 Augustus 1885. Uw dw., G. Benoemingen, enz, Tot directeur van bet Rijkstelegraafkantoor op Vlieland is, met ingang van 15 September a. s., benoemd de heer E. Van Bockhove, thans directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Dokkum. Aan den stuurmansleerling A. P. Van Halm, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, die bij het plaats gehad hebbend examen voor stuurmansleerling 1ste klasse het hoogste nummer heeft verkregen, is namens den minister van Marine toegekend een gouden remontoir-horloge. Dc lste luit. D. li. Gerdessen, van het 5de bataillon van het lste regiment infanterie, alhier in garnizoen, wordt met 1 Oct. a. s. overgeplaatst bij het Instructie-bataillon te Kampen. De 2de luits. jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg en P. G. A. Van der Hoff, van bet 4de regiment vesting-artillerie, alhier in garnizoen, worden met 1 September a. s. gedetacheerd bij dc lste afdeeling der Krijgsschool voor Officieren te Breda. visontoerionten. 24 korders brachten jl. Dinsdag 5 tot 15 mandjes kleine schol, 10 tot 85 groote, 50 tot 275 kleine tongen, 5 tot 25 roggen en 1 steur ter afslag; kleine schol gold 60 cents per mandje, groote tong 30 cents, kleine idem 10 20 cents, rog f 1 en de steur f 8.50 per stuk. Door 22 korders werden gisteren 10 tot 200 groote tongen, 50 tot 370 kleine en middelbare idem, 2 tarbotten, een partijtje rog, 1 tot 2 manden scharren en 6 mandjes kleine schol aange voerd; groote toug werd afgeslagen tegen 30 35 c., kleine en middelbare idem tegen 10 ii 20 c., tarbot tegen f 10, rog tegen 70 c., alles per stuk, scharren tegen f 7 per mand en kleino schol tegen 65 c. per mandje. Burgerluie Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Getrouwd: A. West en K. Dekker. W. F. Labout en C. Roukens. W. A. De Kok en J. Swart. C. Bos en A. J. Kruijt. B. Nicolaas en W. Huizinga. Bevallen: A. E. Verhaert, geb. Poolen, D. A. Griek, geb. Rykers, D. E. Faber, geb. Pover, D. OverledenGeene. Gemeente TEXEL, van 20 tot 26 Augustus. Ondertrouwd: Jacob Bruin en Antje Lemstra. Getrouwd: Jan Brouwer en Dieuwertje Koning. Meindert Hoep en Arentje Witte. Geboren: Grietje, dochter van Willem Stark en Elisabeth Jacobs. Klaas, zoon van Hendrik Plavïer en Neeltje De Blok. Douwe, zoon van Herman Mets en Marretje Bruin. Albcrt, zoon van Jacob Bakker Az. en Baafje Kalf. Overleden: Trijntje Timmer, 6 maanden, dochter van Pictcr Timmer Kz. en Klasina Brouwer. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Wind richting cn kracht. 0.7 k. 0.5 H 0.9 n Barometer mM. Stand. Afw. Thermometer C. Stand. Afw. Vochtigh. procent. Toe stand van do zee. 763.30! f 2.40 761.87' f 0.97 761.73 t 0-83 14.7 13.6 15.3 -3.7 -2.9 -3.0 0.65 0.70 0.69 Vlak. jr Weêrsgesteldheid26 Aug. 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 27 Aug. 8 u. Helder,lichtbewolkt,schoonweer. 27 Aug. 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 319de Staats-loterij. Derde klasse. Tweede lijst: No. 4826 f 5000. No. 7215 f 1500. Nos. 9598, 10169 en 11011 ieder f 400. Nos. 4527 en 10072 ieder f 200. Nos. 3585, 5291, 13451 en 20629 ieder f 100. Derde lijst: Nos. 5801, 11014 en 18896 ieder f 1000. Nos. 1362, 16553 en 17870 ieder f 200. Nos. 3411,4240, 6156, 13618 en 18289 ieder f 100. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 8 Paarden Ossen 19 Stieren 24 Geldekoeien 8 Kalf koeien 6 Vaarzen Hokkelingen 9 uuebt. Kalveren - 8 Rammen - 516 Schapen - 11 f 50 a 225 - 50 - 90 -160 - 60 90 a 120 a 260 a 80 a a 23 a a 26 240 Lammeren f 11a 14 6 Bokken& Geiten- 1£ a 6 13 magere Varkens f 13 a 18 23 Biggen - 6 a 10 30 Kippen c. 40 a 60 Eenden - a Boter per kop - 75 a 85 Kaas per kilogram - 25 a 30 Kip-Eijeren per 100 -300 a325 Eend-Eijeren - a MarKtfaericliten. TEXEL, 25 Augustus. In den Commissiehandel gold bet Vee de volgende prijzen: vette Koeien f 175 a 210, Melkkoeien f 130 a 140, Geldekoeien f 125, Kalfkoeien f 145 a 160, Kalf- vaarzen f 90 a 110, Geldevaarzen f 70, nuchtere Kalveren f 12 a f 15, Geldescbapen f 18 a 22, Weischapen f 12 a 14, Fok schapen f 16 a 18, Schrammen f 14 a 18, Rammen f 16 a 20, Lammeren f8 a 11, Werkpaarden f 140 a 170, Rijpaarden f 275 a 300, oude Paarden f 50, alles per stuk; vette Varkens 22 a 23c. per half kilogram. ENK1IUIZEN, 26 Augustus. Aangevoerd 18 stapels Kaas, f 28 per 50 kilogram. De prijzen der Zaden en Granen waren als volgt: Karweizaad f 23, Mosterdzaad f 14.50 a 15.25, Gerst f 4.25 a 4.75, Haver f 3.25 a 4.alles per hectoliter. Handel traag. AMSTERDAM, 26 Augustus. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 1 Ruud; 180 vette Kalveren, lste kw. 70 en 2de kw. 50 c. per kilogram; 8 Graskalveren, f 18 a 35, 29 nuchtere Kalveren f 8 a 14 per stuk; 215 vette Varkens, 38 a 44c. per kilogram. DOORNSPIJK, 25 Augustus. Op de eerste jaarlijksche Scbapenmarkt werden circa 1000 stuks aangevoerd. Een aantal kooplieden bezochten de markt, doch de handel was traag. Men besteedde voor Lammeren f 5 a 8, voor Ooien f 6 a 10, en voor hamels f8 a 12 per stuk. SCHERPENZEEL (Gelderland), 26 Augustus. De aanvoer ter Schapenmarkt bestond uit 640 stuks. Handel vrij levendig. Men besteedde voor Hamels f 13 a 16, Ooien f 12 a 18, Lam meren f 8 a 9, alles per stuk. KAMPEN, 24 Aug. Hooi: buiten- f 12 a 13.50 en binnen- f9 a f 11.per 500 kilogram. MAASTRICHT, 26 Aug. Hooi f 11 a 12 per 500 kilogram. STEENWIJK, 25 Augustus. Dc Jaarmarkt trok bonderden bezoekers, waaronder zeer veel vreemde kooplieden, die tegen goede prijzen het beste vee opkochten. Toch was het aan de Koeïeu te bespeuren, dat zc een slechten zomer gehad hadden. Honderden stonden er aan do lijn die onverkocht bleven. De Paardenmarkt gaf niet vele mooie exemplaren ten beste; 2de soort was het meest aanwezig, doch de handel was traag. Drent- sche Schapen, die veel waren aangevoerd, vonden vele koopers, daar het nagras en etgroen zich goed laten aanzien, waardoor ze in korten tijd voor de slachtbank kunnen afgeleverd worden. Stieren waren in aantal aangevoerd, doch meestal éénjarige. Ook hierin was de handel traag. BOLSWAJRD, 24 Augustus. Op de Paardenmarkt zijn aan gevoerd omstreeks 150 Paarden. Dc handel was vlug, er waren eenige vreemde kooplieden. Dc meeste waren echter oude Paarden, die de bouwboer koopt voor f 100 of iets meer. Op de stallen waren echter eenige puike exemplaren. Vervolg Nieuwstijdingen. Naar wij vernemen, heeft de heer H. Bitter voor zijne her benoeming tot lid van den Gemeenteraad bedankt. We maken onze lezers attent op de hierachter voorko mende annonce, waarin door de Directie der Schroefstoombootdienst van hier op Amsterdam een goedkoope reisgelegenheid wordt aangeboden. En niet slechts voor bewoners dezer gemeente, maar ook voor die van verder gelegen plaatsen aan het Noordhollandsch kanaal, is daardoor eene schoone gelegenheid geop nd om op minkostbare wijze gedurende de volgende maand een bezoek aan de hoofdstad te brengen. Te meer is een bezoek aan Amster dam aan te bevelen, als we denken aan het vele bezienswaardige, dat die stad thans oplevert. We wijzen in de allereerste plaats op Artis, waar gedurende September de entrée op slechts 25 cents is gesteld, op de beide Panorama's, op 't Aquarium, het Paleis voor Volksvlijt, het Panopticum, het Vondelspark en vooral op het dezer dagen voor het publiek opengestelde Ryks-Museum, dat thans zoo groote aantrekkingskracht voor den vreemdeling bezit, door de overgroote belangrijkheid der aldaar tentoongestelde meesterstukken van schilderkunst. Schier dagelijks wordt A sterdam meer verfraaid en uitgebreid, redenen dus te over voor zeer velen om gebruik to maken van de billijke reisgelegen heid, die in de bedoelde advertentie ter algemeene kennis wordt gebracht. Voorzeker zullen zeer velen daardoor worden uitge lokt, om aan Amsterdam, 't zy voor 't eerst of ter nadere kennis making, een bezoek te brengen. Naar wy vernemen, zal op a. s. Maandag, ter gelegenheid j van den verjaardag van Prinses Wilhelmina, door het garnizoen I eene parade worden gehouden, waaraan door de dd. Artillerie- I Schuttery zal worden deelgenomen. In 't verslag der jl. Maandag gehouden zitting van den j Raad dezer gemeente, voorkomende in ons vorig nommer, wordt vermeld, dat, volgens de vastgestelde Verordening op het Politie- I wezen, de politie-beambten zullen worden voorgedragen om te worden benoemd tot buitengewone gemeente-veldwachters en kunnen worden benoemd tot onbezoldigde Rijksveldwachters. Onze verslaggever erkent zijne vergissing. De bewuste bepaling toch luidt aldus: „De inspecteurs en dienaren vau politie zullen ter benoeming tot onbezoldigde Rijksveldwachters worden voor gedragen." Naar wij vernemen, zal er op den 1 en 2 September a. s. wederom met zwaar geschut van het fort de Harssens worden gevuurd. Men deelt ons het volgende ter plaatsing mede: „Een der leden van de Regelings-Commissie voor den Vlieger wedstrijd alhier ontving dezer dagen, van de zijde van meisjes, de vriendelijke uitnoodiging, om nu ook eens een feestje voor meisjes te organiseeren, gelijk jl. Zaterdag een feest voor knapen heeft plaats gehad, 't Antwoord op dit verzoek luidde ongeveer, dat het meer op den weg ligt van dames, om een leest voor meisjes in 't leven te roepen, dan dat beeren zich daarmede kunnen belasten. De wensch naar een feestje voor meisjes verdient echter, onzes inziens, wel onder de algemeene aandacht tc worden ge bracht wellicht is de vermelding van dien wensch aan zijne vervulling bevorderlijk." Op een erf in de Middenstraat alhier bezichtigden we dezer dagen een fraaie Hortensia. De plant heeft een zóó kolossale afmeting, dat onderscheidene personen, waaronder plantkundigen, verklaren, zelden of nooit zoo groot een plant van die soort te hebben ontmoet. Een groot aantal frissche bloemen versiert dit groote gevaarte. Te Amsterdam overleed dezer dagen de hoogleeraar dr. J. G. D. Martens, vroeger predikant bij de toenmalige Evang. Luth. gemeente alhier. Het detachement lichtmatrozen der Kon. Ned. Marine, dat naar Oost-Indië zal worden overgevoerd, zal bestaan uit ongeveer 150 man, en den 30 September a. s. derwaarts vertrekken per stoom schip Prinses Marie. Ondertrouwd DANIËL DEKKER en GEERTRUIDA BLOM. Anna Paulowna, 26 Augustus 1885. Hoofdgracht. K 84. Nieuwediep. Ontvangen 15 cents per stuk, Kleêr-, Tand-, Nagel- en Haarborstels, Ivoren- en lïuffelhoornen LOXE- et HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Te Huur gevraagd: Eene BROOD- en KOEKBAKKERIJ, daar met één of twee knechts wordt gewerkt. Adres franco, met condities, onder letter P., Bureau dezer Courant. Een Brood-, Koek- en Banketbakkersleerling, reeds eenigen tijd bij 't vak, zoekt plaatsing. Adres: letter B, Bureau dezer Courant. Eene nieuwe en groote collectie vreemde 'postzegels zijn bij ons in depot ontvangen. Prijzen van af 1 cent. BERKHOUT Co. BOEKHANDEL. BOEKBINDERIJ. Weststraat, L 87. Weststraat, L 88. GROOTE KEUZE IN DE NIEUWSTE SOORTEN Botervlootjes, Karaffen, OLIE- EN AZIJNSTELLEN, ZUÜRSTELLEN, Melkkannetjes, Schoteltjes, Suikervazen, in diverse soorten, en vele andere artikelen voor huishoudelijk gebruik. GOEDKOOPE VASTE PRIJZEN. Herv. Kerk te Huisduinen. Kerkvoogden der Herv. Gem. te Huisduinen brengen ter kennisse van belanghebbenden, dat het Kohier van den kerkdijken omslag over het dienstjaar 1885/86, van af den 3lstea AUGUSTUS 6. k., gedurende acht dagen ter inzage ligt ten huize van den Adm. Kerkv. H. KLEIN. Zij, die meenen tegen hun aanslag bezwaren te kunnen doen gelden, moeten hunne bezwaarschriften vóór dsn gsten SEPTEM3ER e. k., bij Kerkvoogden indienen. Huisduinen, 28 Augustus 1885. Namens Kerkvoogden voornoemd H. KLEIN. HUISHOUDELIJKE SCHIETWEDSTRIJD op Zondag 30 Augustus 1885, 's namiddags 2 uren, in Musis Sacrum. Het Bestüüb.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3