FLORALIA. Burgerlljli© stand. Vervolg Nieuwstijdingen. ADVERTENTIE N. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. Het concept-besluit wordt gelezen en goedgekeurd. 8. Namens het Dagel. Bestuur wordt door den Voorzitter aan den Raad voorgesteld, eene tydelyke geldleening te sluiten ten behoeve van den te maken kunstweg naar De Koog. De Raad vereenigt zich hiermede. Het concept-besluit wordt gelezen en goedgekeurd. 9. Aan den Raad worden aangeboden de begrootingen der Gemeente en die van het Algemeen Armbestuur voor den dienst van 1886. Hy stelt voor, deze stukken ter visie op de Secre tarie neder te leggen, en noodigt de leden uit tot onderzoek. De heer C. Keijser Pz. vraagt aan den Voorzitter, hoe lang het nog duurt, dat het vergelijkend examen voor de school aan De Waal zal plaats hebben. De Voorzitter zegt, dat do regeling hiervan aan den Districts schoolopziener is opgedragen, en dat hij eerstdaags de stukken aan dien heer zal opzenden. Dc heer Keijser zou het wenschelijk achten, indien de gelegen heid tot deelname aan liet vergelijkend examen nog gedurende eenigc dagen werd opengesteld. De Voorzitter verklaart zich bereid om daaromtrent aan den Districts-Schoolopziener te schryven. De heer C. Zijm Tijsz. vraagt of het Dagel. Bestuur reeds een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand van de brug in het Geneverbuurtje te Oude Schild, die zeer gevaarlijk is. De Voorzitter zegt, dat hy persoonlijk een onderzoek heeft ingesteld en dat er, ofschoon de toestand niet zoo bijzonder gevaarlijk is, evenwel maatregelen worden genomen om dit bruggetje in orde te brengen. De heer F. Keijser, Wethouder, zegt, dat ook hij persoonlijk de brug heeft gezien en van meening is, dat er geen oogcnblik- kelijk gevaar is en de kosten van herstelling niet belangrijk zullen wezen. De heer Zijm zegt, dat hij het wenschelijk zou vinden, dat het bedoelde loopbruggetje geheel afgebroken en vervangen werd door een klapbrug, die tevens geschikt voor rijtuigen werd gemaakt, aangezien de eigenaars der landerijen achter het Oude Schild daaraan groote behoefte hebben. De Voorzitter zegt, dat daartegen nogal bezwaren zijn; in de eerste plaats de groote kosten. De kosten voor het in orde brengen van de loopbrug zyn niet belangrijk en hij acht het daarom wenschelyk, om het maken van een rijbrug later te behandelen. Verschillende leden bespreken het voor en tegen der zaak, waarna, overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter, wordt besloten. De heer Dros herinnert het Dagel. Bestuur er aan, dat de vrachten en steenen tbac3 goedkoop zijn en eene aanbesteding van materieel voor de bestrating nu wellicht het best zou kunnen plaats hebben. De heer Westenberg vraagt eenige inlichtingen omtrent hetgeen in de Verordening op het weren van brand voorkomt, ten op zichte van het opslaan van vaten petroleum in de gemeente. Nadat hieraan door den Voorzitter is gevolg gegeven, noodigt hij het Dagel. Bestuur uit, aan de bepalingen der Verordening streng de hand te houden, ter voorkoming van brandgevaar. Niemand meer het woord verlangende, wordt de zitting gesloten. De heer v. d. Stad, van Zaandijk, trad jl. Zondag namiddag in de afdeeling Nieuwe Niedorp van de sociaal-democratische partij als spreker op, ten huize van den heer J. Gootjes, kastelein aan de Langereis-brug. In eene eivolle zaal, waar het somtijds tot stikkens toe benauwd was, ontwikkelde spreker kortelijk de volgende stellingen I. De arbeid is de bron van allen rijkdom en beschaving. Daar arbeid ton algemecnen nutte alleen mogelyk is door de Maatschappij, zoo behoort aan de Maatschappij, d. i. aan al hare leden, het gezamenlijk arbeidsproduct, by algemeenen arbeidsplicht, volgens gelyk recht, voor ieder naar zyne redelijkerwijze gevoelde behoefte. In de tegenwoordige maatschappy zyn de arbeidsmiddelen monopolie van de klasse der kapitalisten; de daardoor ontstane afhankelijkheid der arbeidende klasse is de oorzaak der ellende en der knechtschap in alle vormen. De bevryding van den arbeid vereischt, dat dc arbeidsmiddelen gemeenschappelyk goed der maatschappy worden en dat do genootschappelijke regeling van den gemeenschappelijken arbeid met algemeen nuttige aan wending en rechtvaardige verdeeling van de arbeidsopbrengst plaats heeft. De bevrijding van den arbeid moet het werk der arbeidende klasse zyn, tegenover welke alle andere klassen slechts ééne reactionaire massa zyn. II. Van deze grondstellingen uitgaande streeft de sociaal-demo cratische party met alle haar ten dienste staande middelen naar den vryen staat der socialistische maatschappij, naar opheffing der onredelijke loonwet door afschaffing van het stelsel van loon arbeid, naar opheffing van alle uitzuiging in welken vorm ook, en terzijdestelling van alle sociale en politieke ongelijkheid. IH. De sociaal-democratische party, van meening, dat per sonen van beiderlei geslacht gelyke rechten en gelijke plichten moeten hebben, is besloten alle haar ten dienste staande middelen aan te wenden tot algeheele ophelfing der vrouw uit den staat van slaverny, waarin zy nu verkeert. IV. De sociaal-democratische party, ofschoon allereerst wer kende binnen de perken der nationaliteit, is zich het internatio naal karakter dier party bewust, en besloten om alle plichten, die daardoor de arbeider worden opgelegd, te vervullen en de verbroedering van alle menschen tot waarheid te maken. Hiertoe vordert zy als grondslagen van den Staat. 1. Algemeen gelijk direct kies- en stemrecht met geheime en verplichte stemming door alle Staatsburgers voor alle verkiezingen van Staats- en Gemeentebestuur. 2. Directe wetgeving door het volk. Beslissing over oorlog en vrede door het volk. 3. Algemeene weerplicht en dus afschaffing van staande legers. 4. Afschaffing van alle wetten, die de vrije uiting van meening in pers en vergaderingen, het vrije denken en het openbaar onderzoek beperken. 5. Kostelooze rechtspleging vóór en rechtspraak dóór het volk. 6. Algemeen en verplicht kosteloos onderwijs van staatswege. Kosteloos onderwijs aan alle inrichtingen van onderwijs. Scheiding tusschen Kerk en Staat. 7. Afschaffing van alle wetten, die aan de vrouw minder rechten toekennen dan aan den man. De sociaal-democratische party verlangt, ten einde dit doel spoediger te bereiken 1. Eene progressieve successiebelasting (opklimmende belasting op de erfenissen). 2. Éene enkele progressieve (trapsgewijze) inkomstenbelasting voor Staat en gemeente, ter vervanging van alle bestaande be lastingen. 3. Onbeperkt recht van vereeniging. 4. Een normalen arbeidsdag overeenkomstig de behoeften der maatschappy. De Staat is verplicht den rustdag zooveel mogelyk voor iederen burger te handhaven. 5. Verbod van kinderarbeid en van vrouwelijken arbeid, dio echadelyk voor dc gezondheid, opvoeding en zedelijkheid zijn kan. 6. Wet op den arbeid. Streng toezicht op alle woningen, werkplaatsen en levens* middelen. 7. Regeling van den arbeid in de gevangenissen. 8. Eigen bestuur van alle hulp- en ondersteuningskassen voor arbeiders, door den Staat te vormen. Men ziet, iets nieuws is aan dit reeds van elders bekende programma der sociaal-democratische partij niet toegevoegd, nieuwe middelen ter bereiking van dit doel werden evenmin aangegeven. Nadat spreker geëindigd had, verlangde niemand het woord tot aanbeveling of bestrijding der stellingen, en ging dus de ver gadering uiteen. (N. Rott. Crt.) Benoemingen, enz. De kapt.-luit. ter zee P. C. Pabst en de luit. ter zee lste kl. J. H. De Bruijn, uit Oost-Indië teruggekeerd, zyn op non acti viteit gesteld. De luits. ter zee 2de kl. W. P. A. M. Kluit eu P. A. R. Hennequin, gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, worden met 1 October a. s. geplaatst respectievelyk aan boord van Zr. Ms. opleidingsschepen Admiraal Van Wassenaer en Anna Paulowna. Genoemde officieren worden met gemelden datum bij die Kweek school vervangen door de luits. ter zee 2de kl. W. P. Coolhaas en W. Noorduyn. Vlsotitoenoliteii. Door 43 korders werden jl. Zaterdag 50 tot 180 groote tongen, 80 tot 300 kleine en middelbare idem, 9 tarbotten, 5 tot 20 roggen, 1 tot 6 manden scharren en 1 tot 3 mandjes kleine schol aan gevoerd; groote tong werd afgeslagen tegen 20 a 25 c., kleine en middelbare idem tegen 8 a 15 c., tarbot tegen f 6 tot f 9, rog tegen 48 c., alles per stuk, scharren tegen f 4 tot f 6 per mand en kleine schol tegen f 2 per mandje. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: M. Spil, geb. Van Willigen, D. T. Koningstein, geb. Snoerwang, D. W. De Vroom, geb. Smit, D A. H. Man, geb. Van Grunningen, D. W. Bloemer, geb. Calboo, D. Overleden: G. A. Hauser, 67 jaren. Gemeente ZIJPE, van 22 tot 28 Augustus. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. Geboren: Trijntje, dochter van Jacob Bakker en Neeltje Out. Jogchem, zoon van Jogchem Kreijger en Maartje Kossen. Gemeente ANNA PAULOWNA, van 1 tot 31 Augustus. Ondertrouwd: J. C. Van Wijk en C. Wallin. D. Dekker en G. Blom. Getrouwd: J. C. Van Wijk, 29 jaren,en C. Wallin, 21 jaren. Bevallen: N. Tiessen, geb. Kuiper, Z. M. Leegwater, geb. Beemsterboer, D. G. Volder, geb. Biersteker, Z. G. Schuite- maker, geb. Zwaag, D. R. Van Baaren, geb. De Waal, 2 Z. G. Lips, geb. Busse, D. N. Snel, geb. Boonacker, Z. G. Tuinman, geb. Kuiper, Z. G. Bakker, geb. De Boer, D. D. Buisman, geb. Slikker, D. J. Vink, geb. Klaver, Z. B. Vader, geb. Oukes, Z. OverledenC. Broedersz, 4 maanden. C. Lips, 5 jaren. Jb. C. Van Wijk, 78 jaren, echtgenoot van G. J. Heuff. Gemeente SCHAGEN, van 25 tot 31 Augustus. Ondertrouwd: Jan Bruin, jonkman, 18 jaren, wonende te Nieuwe Niedorp, en Aaltje Brouwer, jongedochter, 21 jaren. GetrouwdGeene. Bevallen: Isa Meurs, geb. Govers, Z. Aaltje Eriks, geb. Kramer, D. Tryntje Van der Vlies, geb. Boender, Z. Overleden: Guurtje Weeland, 7 maanden. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. f co ti 3 P Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 30 12 n. 7 k. 760.37 -0.53 13.6 -4.6 0.62 wein.gv. 31 12 nwtw. 0.8 763.32 f 2.42 13.6 -4.5 0.58 Vlak. 1 8 nnw. 1.4 763.70 t 2.90 13.1 -3.1 0.69 1 12 nnw. 1.0 764.47 f3.67 13.4 -4.6 0.71 H Weersgesteldheid: 30 Aug. 12 u. Bewolkt, winderig, goedweer. 31 Aug. 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 1 Sept. 8 u. Bewolkt, regenbuiig, goedweer. 1 Sept. 12 u. Bewolkt, goedweer. De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand September zijn als volgt: 4 September Engelsche mail (over Brindisi). 8 September Hollandsche mail (over Marseille). 9 September Hollandsche mail (uit Amsterdam). 12 September Fransche mail (over Napels). 18 September Engelsche mail (over Brindisi). 19 September Hollandsche mail (uit Amsterdam). 19 September Hollandsche mail (over Marseille). 26 September Fransche mail (over Napels). 29 September Hollandsche mail (over Marseille). 30 September Hollandsche mail (uit Amsterdam). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avondsdrukwerken 2 u. 's av. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgens; drukwerk 10 u. rs morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.drukwerken 10 u. 's morg. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 405 stapels kleineKaas a f 29.2 Middelb. af 24.50 per50 kilo: r. 1648 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.05, hoogste f 1.15 por kil. 356 Runderenstug, lager prijs. 36 Paarden. 238 vette Kalveren, f 0.40 a 0.60 per pond, vx-g. 89 nuchtere f 10 a 28 per stuk, vlug. 134 vette Varkens, f 0.42 a 0.52 per pond, vlug. 95 magere f 14 a 25 per stuk, stug. 232 Biggen, f 6.a 10.per stuk, matig. 2371 Schapen en Lammeren: stug, lager prijs. 500 manden Appelen, f 1.30 a 3.per mand. 600 manden Peren, f 1.60 a 2.60 per mand. Kip-Eieren f 3.75 a 4.25, Eend-Eieren f per 100. MartittoerioHten. TEXEL, 30 Augustus. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koeboter 55 c., Schapen boter 45 a 50 c. Kip-eieren f 3.a 3.30 en Eend-eieren f 3.50 a 3.60 jper 100 stuks. Hooi f 12 a 14 per 500 kilogr. Wilde Eenden 50 a 60 c. per stuk. Koehuiden 40 c., Kalfs- huiden 50 c. per kilogram, Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. ALKMAAR, 31 Augustus. 1 Koe f 150 a 203 vette Kalveren f 25 a 96, 15 nuchtere dito f 14 a 28, 529 Schapen f 22 a29.105 vette Varkens 42 a 51 c. per kilogram, 38 magere Varkens f 13 a 18, Bokken en Geiten, f a per stuk. HOORN, 29 Augustus. Aangevoerd 5 h. Tarwe, f 8 a 9. 19 h. Gerst, f 4.50 a 5.41 h. Haver, f 3 a 4, 1 h. Witte Erwten, f9, 1 h. Groene dito, f 12, 1 h. Grauwe dito, f 12, 1 h. Vale dito, f 10, 1 h. Witte dito, f 12, alles per hectoliter. 6 Paarden, f 69 a 250, 6 Kalveren, f 16 a 22, 103 Lammeren, f 8 a 15, 30 Varkens, f 12 a 20, 162 Biggen, f 4 a 9, 100 Kippen, i 0.70 a 2.—, 24 Schapen, f 16 a 23, alles per stuk. 14,800 Kip-eieren, f 3.a 3.50. Aangevoerd 1721 kop Boter, 50 a 55 c. per kop. 400 h. Aardappelen, f 2.a 2.60 per hectoliter. 900 manden Appelen, f 1, 1600 manden Peren, 70 a 90 c. per half hectoliter. 2000 kilogram roode Aalbeziën, f 8 a 9 per 100 kilogram. AMSTERDAM, 31 Augustus. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 587 Runderen, lste kwal. 72 c., 2de kwal. 65 c. en 3de kwal. 60 c. per kilogram; Melk- en Kalfkoeien f 80 a230, 17 Graskalveren, f 20 a 40, 30 nuchtere dito f 8 a 16, 86 Schapen en Lammeren f 20 a 12, 1 Big, alles per stuk, vette Varkens 38 a 44 c. per kilogram. GIETHOORN, 28 Augustus. In de jongste weken zyn hier ettelyke duizenden kilo's Hooi opgekocht. De handel bepaalde zich bijna uitsluitend tot de minste soort, waarvan de prys gestegen is tot f 12 a 13 de 1000 kilogram. Er werken 2 persen, de eene voor eene Groninger-, de ander voor eene Noord-Brabander firma. Tot bijwoning der ernstoefeningen met het geschut uit het- koepelfort op de Harssens, zijn gisteren alhier aangekomen: de minister van Oorlog; de luitenant-generaal Kretzer, inspecteur der Artillerie; de generaal-majoor Schneider, commandant der vesting-artilleriede generaal-majoor Stolk, inspecteur der genie en de generaal-majoor Alewijn, commandant der bereden artillerie allen met hunne adjudanten en verder gevolg. Tegen morgen worden nog alhier verwacht: de kolonels-commandanten van het lste, 2de en 3de regiment vesting-artillerie en de hoofdofficieren van het 4de regiment van dat wapen. Heden zijn de schietoefe ningen van bovengenoemd fort aangevangen. De vijfde verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina werd gisteren alhier op de gebruikelijke wyze gevierd. De parade van het garnizoen, waaraan door de dd. Schutterij zou worden deel genomen, had geen voortgang. Jl. Zaterdag avond hield het Bestuur van Floralia in 't lokaal Tivoli alhier eene zitting tot het inschrijven van hen, die hunne planten, het zij ter mededinging, hetzij ter opluistering der a. s. Bloemententoonstelling, wenschen in te zenden, 't Aantfd mededingers is niet onbelangrijk. Aanbiedingen voor de inzending van planten ter opluistering worden alsnog ingewacht. Jl. Zondag namiddag werd in het lokaal Musis Sacrum alhier de aangekondigde huishoudelijke schietwedstrijd gehouden door het Artillerie-Vrijkorps. Door een vrij groot aantal leden werd aan dit concours met veel opgewektheid deelgenomen. De prijzen werden behaald als volgtlste prijs de heer mr. D. P. H. Aberson, met 24 punten; 2de prijs de heer L. de la Fonteijne en 3de prijs de heer A. Van Willigen, ieder met 22 punten; 4de prijs de heer G. T. Von Oterendorp, 5de prijs de heer G. Bouricius en 6de prijs de heer C. Postma, ieder met 21 punten 7de prijs de heer H. A. Stadermann, met 20 punten. Op de vrije baan werden de prijzen behaald in de volgende rangorde: lste prijs de heer mr. D. P. H. Aberson, 2de prijs de heer J. C. Reijers, 3de prijs de heer L. Boon, respectievelyk met 18, 12 en 10 punten. Deze wedstrijd had plaats met het oog op den a. s. verjaardag van Prinses Wilhelmina. De heer Polak had te dier gelegenheid de zaal toepasselijk versierd. Gisteren avond werd in een der lokalen van de Sociëteit „Eensgezindheid" alhier eene vergadering gehouden door de Regelings-commissie voor den Vliegerwedstrijd. Er werd met alge meen goedvinden besloten, een herhaling van dit concours tot het volgende jaar uit te stellen. Het batig saldo der rekening van den Penningmeester, ten bedrage van f 6.55, werd afgestaan ten behoeve van een eerstdaags te houden Vliegerwedstrijd voor de jongens in 't Koegras. De rekening en verantwoording des Penningmeesters werd, onder dankbetuiging, goedgekeurd. De Maatschappy „Gemeenschappelyk Belang", alhier, die zich ten doel stelt het rijden van rouw-, trouw- en volgkoetsen, is door Z. M. als rechtspersoon erkend. Aangenomen het beroep naar Berkhout door ds. C. Woutman, predikant te Arkel. Beroepen te Noord-Zij pe ds. W. Korvezee, predikant te Schermerhorn c. a. Drietal bij de Doopsgez. gemeente te Noord- en Zuid-Zijpe dr. J. G. Boekenoogen te Hindeloopen, R. Kuiken te Warga, C. N. Wybrands te Westzaan, Zuid. Te Amsterdam heeft akte voor hoofdonderwijzer (lager onderwys) bekomen de heer A. Van Witzenburg, van Alkmaar. Tot onderwijzer aan de Burgerschool te Krommenie is benoemd de heer K. Mauritz, van Hoorn. Voor het notarieel examen (2de gedeelte) is te 's Hage geslaagd de heer M. A. Joosten, van Medemblik. De Heer ei Meyronw FABIOSVAN ERF TAALMAN KIP betuigen hunnen hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hunnen zoon. Nieuwediep, 1 September 1885. Ter voorkoming van vervolgingskosten, worden achter- stalligen in de betaling van hoofdelijken omslag en bondenbelastiug. over het dienstjaar 1885, uitgenoodigd, het verschuldigde binnen acht dagen na heden aan te zuiveren. Het kantoor is geopend dagelijks van 9 tot 3 uur, uitgezonderd den Zaterdag, den laatsten Donderdag der maand en Zon- en feestdagen. Helder, den 1 September 1885. De Gemeente-Ontvanger A. J. DE JONGH. Tot het in ontvangst nemen der Planten, bestemd voor de a. s. Bloemententoonstelling, zal het Bestuur eene zitting houden in 't lokaal Tivoli, op Donderdag 3 dezer, des namiddags van 4 tot 8 uren. Op de potten moet het inschrijvingsnommer zijn aangebracht. Het Bestuur, T. MOOY, Voorzitter. G. E. KLOOSTERHUIS, Secretaris. Helder, 1 September 1885. Bij zijn vertrek naar Amerika roept onder- geteekende aan alle vrienden en bekenden een hartelijk vaartwel tot weêrziens toe. Texel, 30 Augustus 1885. S. P. DIJT. Fare well to all friends and acquaintances, hope to see them all again soon. S. P. DIJT, Importer of Holstein Cattle, Passau N. J., North-America.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3