toen men hem noodig had tot het verrichten van een bood schap. Te vergeefs werd naar hem gezocht, tot men hem eindelijk vond in het stalletje van vaders ezel. Daar stond hij, met een pot met zwarte verf en een kwast in de hand, op langoors bastje allerlei strepen te trekken. «Ben je gok, aap?'' vroeg zijn vader, toen hij tot deze ontdekking kwam. Wat voer je uit?" „Och, vader, niets," was het antwoord, „ik wou van onzen ezel een zebra maken, dan zal het beest veel mooier zijn." Vader was daarmede echter weinig ingenomen en had heel wat moeite de reeds aangebrachte zebra-streepen van langoors lichaam te verwijderen. (Amsterd. Crt.) t Men schrijft ons van Texel, dd. 4 dezer: „Gisteren heeft men voor het eerst kunnen duiken op het wrak van het Engelsclie stoomschip Iceland, welk vaartuig ongeveer acht jaren geleden in de Eierlandsche gronden strandde en zonk. Ofschoon nog een groot deel van de lading in de boot aanwezig moet zijn, heeft men volstrekt geen kans om iets te bergen, daar het wrak vol zand zit. Men heeft dan ook van verdere pogingen afgezien." -De ondoordachte roekelooze grap om een naald door een stoel te steken, waarop straks iemand argeloos zal gaan zitten, onderwierp jl. Dinsdag te Amsterdam een jongmensch aan eene uiterst pijnlijke operatie. Vóór dertien jaren hadden eenige meisjes, in een gezelschap zulk eene aardigheid uitgehaald; het jongmensch ging zitten en de door den stoel gestoken vrij groote stopnaald drong hem diep in het lichaam en brak bij den kop af. Hij had er in drie jaren geen belangrijken hinder van gehad, maar in de laatste weken gevoelde hij steeds toenemende pijnen, zoodat op raad van een geneesheer de naald moest uitge sneden worden. De operatie gelukte onder hevige pijn en hij draagt thans de verroeste naald bij zich als eene her innering aan het vroolijke partijtje, dat hij vóór dertien jaren bijwoonde. Door het vermelde strooibiljet bijeengeroepen, werd gisteren avond in "het geitouw van den Amsterdamschen Werkmansbond in de Spuistraat, hoek Kattegat, te Am sterdam, eene meeting gehouden, naar aanleiding van de bijzondere dankbetuiging, door den burgemeester als hoofd der politie gebracht aan de commissarissen der eerste en tweede sectie en hunne onderhoorigen, voor hun krachtig optreden bij de jongste opstootjes. Terwijl de bijeenkomst op 8 ure 30 was bepaald, was de zaal reeds te 8 uren eivol, en stonden daar buiten wel 500 menschen te wachten om het resultaat te vernemen. Ofschoon wel vermoed wordt, dat de meeting belegd werd vanwege de Amsterdamsche afdeeling der sociaal democratische Vereeniging, bleek dit niet uit den persoon die de vergadering met een kort woord ter inleiding opende, om daarna den heer Fortuvn te laten spreken. Deze wees op de opstootjes in onderscheidene plaatsen des lands als gevolgen van de werkeloosheid. Toch moesten bij zulke demonstraties niet de bezittingen worden be schadigd. Alles moest ordelijk toegaan, maar bovenal moest het volk zich organiseeren tegenover de georgani seerde politie. Aan 't slot stelde hij eene motie voor, waarin de dagorder, waarbij de burgemeester aan de politie der eerste en tweede sectie lof bracht over hare houding, werd afgekeurd, en den burgemeester verzocht werd, eene commissie uit verschillende standen te kiezen die een onderzoek naar de houding der politie zou instellen. Deze motie werd met daverend applaus goedgekeurd, en besloten dat zij heden door eene deputatie ter kennis van den burgemeester zal worden gebracht. De bijeenkomst zal zijn op het Waterlooplein. De politie, die vergeefs getracht had de bijeenkomst te verhinderen, was talrijk zoowel binnen als buiten in burger- kleeding vertegenwoordigd, doch behoefde niet handelend op te treden, want even regelmatig als de opkomst was, even ordelijk ging de menigte te 10 uren uiteen. (N. R. Ct.) Voor de algemeene tentoonstelling der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw, die van 1620 dezer te Purmerend zal gehouden worden, zijn vele inzendingen van voortbrengselen en van tuinbouw en zuivelbereiding aangegeven. Ook de paarden- en vee-tentoonstelling op 18 dezer belooft belangrijk te zijn; een 17tal hengsten zijn aange geven en niet minder dan 100 stieren. dagen strak in de handen, en hij zat zadelvast, dat moest ieder toegeven. De eerste boekhouder en de opzichter, die vroeger met de leiding der zaken belast waren, waren bij hem vergeleken onbeteekenend en deden hun recht, met het oog op de prikkelbaar heid van den erfgenaam, slechts zelden gelden. De anderen echter, de bedienden op het kantoor en de beambten op de fabriek bogen zich schuw en zwijgend over hun werk, als de zenuwachtige jonkman, onachtzaam in houding en manieren, maar met oogen vol vastberaden, onverbiddelijke strengheid in de werkplaats verscheen. De handelsraad was ook gestreng geweest en had zijn ondergeschikten zelden een vriendelijk woord ge geven maar men had zich nooit te vergeefs op zijn rechtvaardigheid beroepen; dit en zijn vrijgevigheid in het betalen zijner arbeiders „leven en laten leven" was zijn grondstelling geweest dit had hem bij al zijn trotschheid toch de genegenheid van allen doen verwerven. Hierop oefende de jonge opvolger nu juist een vernietigende kritiek uit. „Dat alles houdt nu op! Papa heeft geld genoeg door de vingers laten glippen hij heeft er van geleefd als een edel man, koopman is hij nooit geweest!" zeide hij en nu begon hij „op ruiming te houden in den ouden sleurToen kwam er dadelijk veel verandering. Margaretha was ook weer sedert een paar dagen tehuis. Tante Sophie had het uur harer aankomst geweten en was met het rijtuig aan het station gekomen, en mevrouw de ambtsraad had zich verwaardigd mede te rijden, om de wees onder de groot moederlijke hoede te nemen. Maar de oude dame was niet weinig verrast geweest, toen zij, behalve haar kleindochter, ook mynheer de landraad uit de coupé zag komen. Hij had zich als afgevaardigde van den landdag verscheidene weken in de residentie opgehouden en werd eerst over eenige dagen terug verwacht. „Een bijzonder geval" had hem voor eenige uren aan het naast- bijgelegen hoofdstation geroepen, had hij lachend gezegd, en toen was het hem zeer aangenaam geweest, dat hij zijn naar huis keerende nicht aantrof en haar gedurende haar langdurig opont houd aan het station had kunnen beschermen. Mevrouw de ambtsraad had wrevelig het hoofd geschud over dit nuttelooze heen- en weerreizen in de koude. „Het bijzonder geval" had in ieder geval gemakkelijk op de terugreis afgehandeld kunnen worden; maar de stoom maakte het den menschen nu veelal te gemakkelijk om hunne luimen niet op te volgen. (Wordt vervolgd.) Talrijk zijn de opgaven van inzending van ander rundvee en ook van schapen. Men meldt, dat Hoetink, bekend als bruidegom van Jannetje Struik, de zoogenaamde millioenen-juffrouw, dezer dagen in het huwelijk is getreden met de dochter van Van Zutphen, mede uit "het bekende proces vermaard. Toen Jannetje dit nieuws in de gevangenis te 's Her togenbosch vernam, moet zij in onmacht zijn gevallen. Indien waar is, wat men voor zeker verhaalde, dat H. bewaarder was van de door Jannetje verworven fondsen, dan is hare aandoening over de huwelijks-aankondiging alleszins verklaarbaar. Een landbouwer in Nassau heeft een belangwekkend overzicht bekend gemaakt van de opbrengst van rogge en tarwe gedurende 22 jaren en van de kosten, die daaraan verbonden waren. De berekening van de netto-opbrengst per morgen geeft bij een gemiddelden prijs van de rogge van 8.435 mark, van de tarwe van 12.215 mark de vol gende uitkomsten: 1. voor rogge: 22jarigc gemiddelde opbrengst 459.5 kilogram tot den 22jarigen gemiddelden prijs van 77.61 mark, waarde van het stroo 30.00 mte zamen 107.61 m. bruto-opbrengst. Af de productie-kosten 95.61 m. zuivere opbrengst (12.00 m. 2) voor tarwe: 22jarige gemiddelde opbrengst 417.5 kilogram, tot den 22jarigen gemiddelden prijs van 102.04 m.; waarde van het stroo 22.50 m., bruto-opbrengst 124.54 m. Af de productie-kosten 99.20. Zuivere opbrengst 25.34 m. Bij de berekening van de productie-kosten zijn de volgende factoren in rekening gebracht: pacht, belasting, zaadgoed, in den grond brengen, bemesting, snijden, binden, binnen halen, dorschen (met de machine), hagel- en brandver zekering, rente van het kapitaal. Overigens was de op brengst bij de tarwe minder wisselvallig dan bij de rogge. (Over het verschil van den bodem zijn ons geen mede- deelingen gedaan.) Echtscheiding met stoom. Alles, wat op dit gebied in Amerika „geleistet worden ist," wordt in snelheid overtroffen door 't geen te Chicago is gebeurd. Volgens the New York Times zijn daar den 13 Augustus voor de rechtbank twee echtscheidingsprocessen in dertig minuten afgeloopen en gingen de vier partijen tevreden naar huis. Kom daar hier eens om zei Jan tegen Trijn. FLOR ALI A. Bloemententoonstelling op heden Zaterdag5 en morgen Zondag6 September 1885. De vaderlandsche driekleur, zich in onderscheidene exemplaren vertoonende op 't voorplein van Tivoli, kondigt weder, en wel voor de negende maal reeds, 't jaarlijksch Bloemenfeest van Floralia aan. Tegen 2 uur, het tydstip der opening, trekken een aantal belangstellenden naar de feestzaal heen, ten decle autori teiten, die van hunne ingenomenheid met het doel van Floralia, door hunne tegenwoordigheid willen blijk gevenvoor een ander deel leden, die deze goede zaak met eene jaarlyksche bijdrage steunen; en nog een ander deel, bestaande uit inzenders van planten, die straks zullen vernemen hoe de uitspraak luidt van de jury, welke uit de met veel zorg gekweekte planten de aller schoonste heeft uitverkoren om ze ter bekroning voor te dragen, 't Bestuur van Floralia heeft met eenige autoriteiten zitting genomen en de Voorzitter van dat Bestuur, de heer Mooy, houdt eene openingsrede. Spreker brengt het streven van Floralia in herinnering, en wijst er op, hoe door bevordering van 't kweeken van planten schoonheidszin en veredeling des harten wordt opge wekt en verlevendigd. Hij betuigt dank voor de ondersteuning, die Bestuurderen ook nu weder hebben mogen ondervinden, inzonderheid van mej. Daarnhouwer, die, niet voor de eerste maal, de Tentoonstelling heeft opgeluisterd door hare zorg voor een zeer fraai bloemenschild, en van de Commissie van beoor deeling, uit de heeren A. Van Voorn veld, S. T. Land en A. C. Roem bestaande, welke heeren met veel nauwgezetheid hunne moeilijke taak hebben volbracht. Vervolgens wordt door den Voorzitter de lijst der bekroningen voorgelezen. We zijn in staat gesteld, die lijst hier te laten volgen A. Potplantenlste prijs, No. 20, P. C. Kiljan2de prijs, No. 29, A. KorfF; 3de prijs, No. 19, J. Kiljan4de prijs, No. 1)4, J. H. Buhrman; 5de prijs, No. 16, D. Bandsma; 6de prijs, No. 71, J. Koenen; 7de prijs, No. 28, P. Schilder; 8ste prijs, No. 21, M. H. Klerk; 9de prijs, No. 35, W. E. Van den Ordel; 10de prijs, No. 54, J. W. Bergman; lldc prijs, No. 30, A. Korff Az. 12de prijs, No. 80, A. Van Willigen; 13de prys, No. 7, D. Wentel en 14de prijs, No. 81, J. Winter. Getuigschriften zijn toegekend aan: No. 22, C. M. Van den Ordel; No. 51, F. Ekamp; No. 97, Valter-Lutcr; No. 45, P. Van Es; No. 1, G. R. Van Mansum; No. 61, G. Bosch; No. 44, J. De Mulder; en No. 2, C. Bruin. B. Zaadplantenlste prys, No. 25, C. J. Stellemauen 2de prijs, No. 28, P. Schilder. Getuigschriften zijn toegekend aan: No. 20, P. C. Kiljan en No. 1, G. R. Van Mansum. De Voorzitter eindigt met een wensch voor Floralia's bloei en verklaart daarop de 9de Bloemententoonstelling te dezer plaatse voor geopend. De aanwezigen spoeden zich om de vele schoone planten in oogenschouw te nemen. Ofschoon do zomer niet bijzonder gunstig is geweest voor den bloei en den groei van Flora's kinderen, zfien ze er toch heel goed uiten getuigen zij van eene zorgvuldige verpleging. De heer W. Jansen, bloemist alhier, heeft waarlijk zijn best gedaan, om der Tentoonstelling ook dit jaar luister bij te zetten. Zijne versiering van deze expositie strekt hem ten volle tot aanbeveling. De verdienstelijke uitvoeringen van het Stafmuziekkorps der Marine, onder directie van den heer J. Koning, maken een bezoek dubbel aangenaam. Zondag middag zal, ter gelegenheid van het Bloemenfeest, eene matinée en Zondag avond een concert-populaire gegeven worden. Het programma voor de matinée luidt als volgt: Eerste afdeeling: 1. Le Défilé, Marehe Militaire, Buggenhout. 2. Ouverture zu der Operette: Franz Schubert, Von Suppé. 3. Deutsche Volkslust, Walzer, H. Weiss. 4. La Bords de la Meuze, Boléro, Humblet. Tweede afdeeling: 5. Ouverture zu Wallensteins Lager, Kerling. 6. Fantaisie de 1'opéra: Lucie de Lammermoor, Donizetti. 7. Violetta, Polka Frani^ise, Joh. Strauss. Het programma voor het concert-populaire luidt: Eerste afdeeling: 1. Humormarsch, Peuschel. 2. Ouverture de 1'opera: Zampa, Hérold. 3. Valse de 1'operette: le Prince d'Orlofsky, Raida. 4. Boufionneries d'Offenbach, Christophe. Tweede afdeeling: 5. Ouverture Comiquc, Kéler-Béla. 6. Second Potpourri Populaire, Clément. 7. Janmaat, Quadrille naar Volks- melodiën, van Diggelen. 8. Oelheimer, Polka, Krause. Programma van het vuurwerk, vervaardigd door J. B. Horsten, van Amsterdam: 1. Aile simple. 2. La Girandole met bouten. 3. La spiralignie met kroon. 4. Les roues de table met zes vuurkransen. 5. Groote verlichting. 6. Floralia, met groot brilliant vuur. Het geheel wordt afgewisseld door luchtkaarsen, vuurpijlen vnurbommen. Brieven uit de hoofdstad. 3 September. Ziezoo, de oproerdagen woeliger gedachtenis zijn gelukkig weer achter den rug, de passage in „de hartaders van het ver keer" is weer vrij, en we zijn dus tamelijk wel weer in ons ouden doen geraakt. Behalve de ingegooide ruiten in sommige huizen, de proces-verbalen tegen gearresteerde „oproermakers* in de politiebureaux, en de bebloede koppen van kwaadwilligen, nieuwsgierigen en consorten in het gasthuis, is er van de be treurenswaardige standjes geen spoor meer overgebleven en behooren de Amsterdamsche volksoploopen van het jaar onzes Heeren 1885 alweer tot de geschiedenis. Twee mooie vertooniugen heb ik intusschen door die ver wenschte socialistische ol' anti-socialistische (dat zal de geschied schrijver later hebben uit te maken) opschuddingen der vorige week moeten missen. Vooreerst het vuurwerk van de Zeil- en Roeivereeniging De Hoop, dat jl. Dinsdag avond zou worden ontstoken. Wegens het groot aantal ontstoken hoofden en harten onder het publiek, is er niets van gekomen. Men vreesde mis schien dat al die vonken en streepen en stralen, schitterend in de lucht, den reeds zoo opgewonden volkshoop misschien schichtig of dol zouden maken. En daarom liggen de zonnen, sterren, vuur pijlen, zwermpotten en moordslagen nu nog ongerept in hun maagdelijk omhulsel, wachtende op de genius des vuurs, die ze in al hun schoonheid ten hemel zal doen stijgen. Ik troost mij met de gansch zeer zoete vertroosting, dat wat in 't vat is niet verzuurt, want ik laat me niet gaarne een Amsterdamschen vuur werk-avond ontnemen. Niet om het vuurwerk, dat altijd een sprekend gelijkend zoontje is van het vorige, maar om wat e bij en na te zien is. Zulk een kijkje op de faits et gestes van de onderste en alleronderste lagen der volksklasse, in gezelschap en in gestadige botsing van vertegenwoordigers der hoogere sporten van den maatschappelijken ladder, is goud waard, omdat het altijd nieuw is, tintelend van geest en leven en vooral van humor. Vriendelijke lezer, als uw goede engel u ooit in de ge legenheid stelt om, liefst in uw eentje, naar een Amsterdamsch vuurwerk te gaan kijken, neem dan een goeden raad van mij aan en volg mijn voorbeeld. Dat wil zeggenlaat het vuurwerk voor wat het is of niet is, ga er dicht bij staan, maar keer het uw rug toe, en geef dan uw oogen den kost, en uw ooren ook, en ge zult een dosis levenswijsheid en menschenkennis opdoen, waar ge Salomo jaloersch meê zoudt maken, hoe ruim hij overigens ook voorzien was in dit artikel. Maar .Salomo had ook nooit een Amsterdamsch vuurwerk bijgewoond. Eilacie, en dat genot heb ik nu tot mijn diepe smart moeten missen. Die socialisten hebben wat op hun geweten! Nog van een ander genot hebben ze ray beroofd. Maandag, toen ik als een rechtgeaard vaderlander naar de parade ging kijken, die in de Plantage ter eere van ons Prinsesje gehouden werd, bemerkte ik tot mijn leedwezen, dat er ditmaal iets ontbrak aan den gewonen luister van dit militaire schouwspel. En niet weinig ook: men had, om het in eens te zeggen, men had onze Amsterdamsche schutters thuisgelaten Op hoog bevel. Waarom Het hooge woord moet er uit: men was bang, men „kon nooit weten wat er gebeuren zou." Daarom vond men het raadzaam, de schutters, de Amsterdamsche burgerwacht, zoo kort na het „oproer" niet onder de wapens te roepen, om hen bij eventuëclc uitbarstingen van den door Schiedammer opgezweepten volksgeest niet voor de pijnlijke keuze te stellen tusschen handhaving van het gezag of aansluiting bij hunne medeburgers. Men was niet gerust; daarom liet men de dappere schutters ongemoeid aan hun werk, en daarom vond «le inspectccrende generaal-majoor het ook voorzichtiger, zich niet te paard, maar eenvoudig te voet tusschen de gelederen te bewegen. De aardigheid van de parade was er dus eigenlijk voor mij af', want, behalve de vuurwerkstandjes mag ik niets zoo graag zien als paradeerende schutters in groot tenue, omdat zij zoo onbetaalbaar grappig kunnen zijn. Men moet soms zijn buik vasthouden van 't lachen, zoo als zy ui: den pas en uit het gelid kunnen loopen en zoo potsierlijk als zij een gegeven commando precies andersom uitvoeren. Wel zeker, waarom niet? Zoo'n parade is immers toch maar een vertooning voor de grap! denken de jolige schutters. Daarom nemen zij de comische rol en zorgen dat er bij al die stroeve krijgshaftigheid ook eens wat te lachen valt! En dan laat men hen nog al thuis, omdat men bang voor hen is! Bang voor de Amsterdamsche schutters! dat gebeurt hen ook niet alle dagen. Maar zij kunnen het niet helpen, dat ik een mislukte parade moest aanzien. O, die socialisten, ze hebben waarlijk heel wat op hun geweten Gelukkig is het wakkere bestuur van Artis, onzen mooien dierentuin, niet zoo bang voor het volk. Een maand lang staan de hekken weer wijd open, tegen een kwartje per persoon, naar den goeden ouden trant, als een nablijfsel van de Amsterdamsche kermis, dat ik niet graag verloren zou zien gaan. Dat Jharlijksche tochtje naar Artis is voor de daartoe in aanmerking komende „werklieden en dienstboden'' soms de eenige uitspanning, die zij zich in het gansche zomerseizoen kunnen veroorloven. Merk waardig echter, schoon niet geheel onverklaarbaar, dat in die .<4r/w-maand de klasse van werklieden en dienstboden in de hoofd stad op eenmaal zulk een uitbreiding krijgt. Zie slechts de breede scharen, die dag aan dag door de rustelooze tourniquets naar binnen draaien, na de offering van hun vijf-en-twintig cents stuk op het altaar des even rusteloozen portiers! Welk een schilder achtige nuances en contrasten! Daar hebt ge bijvoorbeeld dat levendig babbelende groepje: vader met dik geolied polkahaar onder de Zondagsclie pet en met de punt van een schoonen rooden zakdoek coquet hier of daar uit zijn lange lakensche jas, moeder in haar mooisten omslagdoek gehuld en een karabies vol mondvoorraad torschend, die u alleen bij het aanzien reeds maag pijn op het lijf jaagt, en daaromheen een stoet kinderen, die mij steeds aan het „wordt vervolgd" van een feuilleton doen denken. En vlak naast of achter dat groepjede stijvige, hoekige gestalte van den would-be deftigen kantoorheer, statig geboord en gekachelpijpt, maar toch nu en dan ter sluiks tastend naar het broodjespaar, dat hy zoo compact raogelyk in de achterzakken van zijn demi-saison heeft geeclipseerden aan zijn eenen arm de moegewerkte en slecht gevoede deelgenoote van zyn aard- sche leed en.... lief, als 't wezen mag, in de rechterhand een elegant „werktaschje," tot berstens toe beladen met den proviand voor haar en haar spruit; en die spruit dan, een jongen die wel wat beter in de plunje kon wezen of een maagdelijn met een verschoten jurk, aan pa's anderen arm. Is dat de aristocratische zoom van de dienstboden- en werkliedenklasse? O, men moest dien kantoorheer morgen eens voor een werkman of zijn egk voor een dienstbode aanzien! Maar vandaag kan het, vandaag gaan ze er meê door! Zulke wonderen werkt Artis. Ik begroet Artis als een bolwerk tegen 't socialisme! Naar Amsterdamsch nieuws omziende, word ik geheel bepaald by de schouwburgen. Op prinsesjesdag de kindervoorstelling ia den schouwburg, die zeer goed voldaan heeft, wat minder aan de voorstelling dan aan de kinderen lag. Voorts zagen we gisteren avond mevrouw Fren kei-Bouw mees ter een aanwinst van be- teekenis! voor het eerst in haar emplooi bij het Nederlandsch tooneel spelen, ter zelfder plaatse waar haar begaafde broeder reeds zoovele lauweren oogstte. Zaterdag avond is eigenlijk haar debut: met de titelrol „Gier-Wally" van Von Hillern-Birch. Moor komt bij Van Lier terug, uitstekend! En ook de andere gezelschappen hebben hunne krachten uitgebreid of versterkt. Ik wensch hun allen een voordeclige campagne; voordeelig voor de kas en voor de kunst ook een beetje, als 't wezen mag! Amstelaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2