le Amsti Kosters Kleine Wintel te Scliügeii. 2 MEI-31 OCTOBER 1885. ONDER DE HOOGE BESCHERMING VAN Z. M. DEN KONING VAN BELGIË. Nijverheid, Vrije Kunsten en Wetenschappen, Onderwijs, Marine, Electriciteit, Land- en Tuinbouw. op Donderdag 10 op Vrijdag 11 Sopteiler !s uam ten 2 m. NATIONALE HARDDRAVERIJ Voor billijken prijs te koop: Een eikenhouten KABINET en een eikenhouten SCHRIJFTAFEL. 8 BERICHT UIT KLEINE WINKEL te SCHAGEN. SINGER-NAAIMACHINES. A. SENDERMAIM, I 118. Kanaalweg. I 118. KIPPENVOEDER, ZWARE GERST f 4.50 per HL.; Gemeenteraad van Texel. WAARBIJ met Paard, en Sjees Prijs: GOUDEN ZWEEP. Te bevragen bij J. J. KUIJPER, Oosterend op Texel. In voorraad Dorschgereedschap. Stofbrillen, Machine-olie, Kaasklenrscl en Stremsel, Thermometers en Maatglazen, Gafïtel», Kroozers, Ricthakkers. beste Bascule», Matcu en Gewichten Voorts Boeren- en Boiiwgei'eedscliappen. NB. Buskruit (Crèpée N\ 1) en Hagel. Hoogste prijs EERE-DIPLOMA ümsterdam 1888. Echte Origineele Eenig depot voor HelderNieutoediep en Omstreken: KANAALWEG, I 118 De gemakkelijkste wijze van betalen; volkomen gratis onderricht. Uitsluitend en alleen te verkrijgen: Alle reparatiën worden door een degelijk Mechanikus soliede en met den meesten spoed uitgevoerd. zuivere gezonde tarwe-afval, voor li en 8 de 100 kilo; te verkrijgen bij de Wed. S. CAMPHUIS, Oudezijds Kolk N°. 9. Amsterdam. Volgens de National Ztg. is Prins Bismarck dezer dagen in het bezit gekomen van den stoel, waarop Keizer Napoleon III in het wevershuisje te Doncliery (bij Sédan) zat, toen hij daar den 2 September 1870, na zich aan Keizer Wilhelm overgegeven te hebben, met Prins Bismarck een onderhoud had. De stoel heeft reeds verscheidene eigenaars gehad en is als eene merkwaardigheid hier en daar te zien geweest, tot een bewonderaar van den Rijks kanselier den stoel kocht en aan Prins Bismarck ten ge schenke gaf, die het geschenk met belangstelling in ont vangst nam. De Köln. Ztg. spreekt zeer stellig het bericht tegen, als zou het papieren bootje van den heer Wogan waar mede deze in Juli van Parijs ging, de Zwïtsersche meren bevoer en den Rijn afzakte te Keulen in elkaftr getrapt zijn, door Duitschers, omdat het de Fransche vlag voerde. Hel blad verzekert, dat de heer Wogan misschien nergens zoo vriendelijk ontvangen is als juist te Keulen, en ver moedt, dat hij in Frankrijk reclame voor zijne tochten heeft willen maken. Eenige weken geleden, toen de heer Wogan te Keulen was aangekomen, gaf genoemd blad eene beschrijving van zijn bootje en vermeldde daarbij, dat het bij het vervoer per spoortrein, dat ergens had moeten geschieden, wat ruw behandeld was. De heer Wogan had de schade hersteld met eenige oude couranten over het lek te plakken, enz. Misschien heeft dat geval aanleiding gegeven tot de in Frankrijk door den heer Wogan geuite klacht. In de verschillende plattelandsgemeenten van Zuid- Beveland is het voorschrift der gemeentewet, om op den eersten Dinsdag van September Raadszitting te houden, overtreden, daar de heeren Raadsleden te Goes kermis moesten gaan houden. De eerste Dinsdag in September is de groote dag der Goessche kermis. Op het aandringen van de veehouders en veehande laars in Noord-Amerika. die hunne belangen in hooge mate bedreigd vonden door het voorkomen van de long ziekte in hun land en krachtige maatregelen daartegen verlangden (met name het dooden van alle van besmetting verdachte dieren), heeft het Congres der Vereenigde Staten eene wet afgekondigd betreftenae de oprichting van een bureau of Animal Jnduslry bij het commissariaat van land bouw. De chef van dit bureau moet een veearts zijn; hij zal 5000 dollars 's jaars ontvangen; hij heeft een ruimen werkkring, en een groot aantal plichten zijn hem opgelegd, om zooveel, zoo spoedig en zoo krachtig mogelijk overal de verbreiding van bedoelde ziekte tegen te gaan (long ziekte en andere besmettelijke ziekten, zegt de wet). De uitvoer van besmet vee uit eene haven en het vervoer uit den eenen Staat in een anderen is verboden. De straften zijn van 100 tot 5000 dollars of gevangenisstraf tot 1 jaar. Dr. Pasteur, die thans in de Jura vertoeft, zal, zoodra hij te Parijs teruggekeerd is, een gelegenheid openen om honden door inenting onvatbaar voor hondsdolheid te maken. Hij heeft zijn onderzoek geheel volbracht en is nu zeker van zijn zaak: hij kan zoowel menschen als dieren tegen de verschrikkelijke ziekte beschermen. Vóór zijn vertrek heeft hij een negenjarigen knaap uit den Elzas, die door een dollen hond aan armen en beenen zoodanig gebeten was, dat hondsdolheid onvermijdelijk scheen te moeten volgen, behandeld en geheel genezen. Dit is de eerste maal dat zijn methode op een mensch werd toegepast. Het is bekend, dat het katoenzaadmeel als gewichtig krachtvoeder meer en meer in zijn waarde wordt erkend. De ondervinding met dat meel bij het voederen opgedaan, kan nl. over het geheel als zeer gunstig worden vermeld. In drogen staat wordt het door jong vee zeer goed ver dragen daarentegen zijn er bij het bezigen daarvan als nat voeder hier en daar sterfgevallen onder de daarmede gevoede dieren waargenomen. Ook is de manier van de ontvezeling van het katoenzaadmeel gebleken van grooten invloed te zijn op het goed bekomen van het voedings middel. De bewerking van het meel o. a. aan den Erling- schen stoommolen te Brunn wordt geprezen. Een Amerikaansch dentist te Parijs, zekere Duncan, klaagde zijn bediende Prosper Vaugan bij het gerecht aan, omdat deze, zonder iets te* zeggen, na een paar dagen was weggeloopen. Prosper voerde tot zijn verontschuldiging aan, dat er nooit een patiënt kwam, en dat hij den ge- heelen dag bij het open raam moest gillen, opdat de men schen op straat zouden gelooven dat Duncan het geweldig druk had. En als hij ophield met gillen, dreigde Duncan hem met klappen. BurgerllJ Re Stand. Gemeente ZIJPE, van 29 Augustus tot 4 September. OndertrouwdGeene. GetrouwdJan Bruin, weduwnaar van Aagje Ileddes, arbei der, 38 jaren, en Geertje Koopman, jongedochter, 25 jaren. Geboren: Grietje, dochter van Aldert Molenaar en Jannetje Krabman. Overleden: Neeltje Kuiper, echtgenoot van Aris Buij, 32 jaren. Geertje Scholten, eerst weduwe v^in Dirk Kap, later van Jan Boer, 71 jaren. Heertje, zoon van Heertje Del ver en Antje Zeeman, 7 maanden. Gemeente WIERINGERWAARD, van 1 tot 31 Augnstus. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. GeborenGrietje, dochter van Cornelis Vries en Cornelia Winkel. Adriaantje, dochter van Jan Bakker Az. en Niesje Dekker. Overleden: Frederik, zoon van Frederik Haverkorn en Dieu- wertje De Vries, 15 maanden. Lijsbeth De Vries, weduwe van Pietcr Keezer, 76 jaren. Gemeente SINT-MAARTEN, van 1 tot 31 Augustus. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Jan, zoon van Ariën Fraij en Maartje Schravesant. Hillegouda Maria Lourensia, dochter van Nicolaas Van Leeuwen en Antje Boekei. Maartje, dochter van Jan Jongejan en Antje Breed. Cornelis, zoon van Dirk Lievendag en Geertruida Vestering. Overleden Jan Fraij, 6 uren, zoon van Ariën Fraij en Maartje Schravesant. Gemeente SCHOORL, van 1 tot 31 Augustus OndertrouwdGeene. Getrouwd: Jan Hoogvorst, weduwnaar van Maartje Warten- horst, en Grietje Bceldman. Geboren: Arie, zoon van Arie Denijs en Clasina Veen. Johannes Jacobus, zoon van Pieter Keuris en Jannetje Keijser. OverledenCornelis Gerard Schippers, 18 jaren. Levenloos aangegeven zoon van Jan Louwe en Catharina Maas. Arie Wever, 38 jaren. Catharina Maas, echtgcnoote van Jan Louwe, 37 jaren. Johan Zwakman, 5 maanden, zoon van Jan Zwakman en Maartje Bleek. Gemeente NOORDSCHARWOUDE, van 1 tot 31 Augustus. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Cornelis Trompetter, jonkman, 24 jaren, en Geertje Brugemann, jongedochter, 20 jaren. Geboren: Lourens, zoon van Pieter Buur en D. Poland. Pieter, zoon van Jacob Ootjes en Bregtje Van der Oord. Overleden: Jantje, dochter van Pieter Hemke en Maartje Keeman, maand. Bregtje Ootjers, echtgcnoote van Jan IIeeman, 75 jaren. Lourens, zoon van Pieter Buur en Dieuwertje Poland, I maand. Rens De Boer, zoon van Gerrit De Boer en wijlen Maartje Dirkmaat, 11 jaren. Gemeente WIERINGEN, van 1 tot 31 Augustus. Ondertrouwd: Dirk Klein en Geertje Lont. GetrouwdGeene. Geboren: Simon, zoon van P. Bakker en Geertje Vermeulen. Neeltje, dochter van P. Smit en Aaltje Dijkshoorn. Cornelia, dochter van J. Tijsen en Antje Roos. Jacob, zoon van J. Post en Maartje Lont. Cornelis, zoon van G. Omes en Grietje Lont. Jan, zoon van C. Rotgans en Neeltje Bokendam. Pietertje, dochter van Geertje Lont. Alijda Magdalena, dochter van T. Visser en Grietje Lont. Overleden: Cornelis Tijsen, 26 jaren, zoon van N. Tysen en Trijntje Bakker. Simon Bakker, 3 weken, zoon van P. Bakker •n Geertje Vermeulen. Gemeente BROEK OP LANGEDIJK, van 1 tot 31 Augustus. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: J. Kroon, geb. Bak, Z. Maria Anna Margaretha Vrijer, geb. Wieringa, Z. D. A. Wagenaar, geb. Madderom, D. M. Balder, geb. Wagenaar, D. J. Blom, geb. Jonker, D. Cor nelia Maria Johanna Van Gulik, geb. Kwast, Z. S. Schoon, geb. Kloosterboer, D. Aagtje Vroegop, geb. Koeten, D. Aaltje Diepsmeer, geb. Ploeger, D. Overleden: Aagje Guike, 3£ jaar, dochter van J. Guike en R. Vroegop. Pieter Jonker, 63 jaren. Aagtje Bak, 2 maanden, dochter van K. Bak en A. Stins. Gerrit Glas, 60 jaren. Leven loos aangegeven zoon van J. Hoogland en A. Kansen. Gemeente HEER-HUGOW AARD, van 1 tot 31 Augustus. OndertrouwdJan Blokker en Maartje Middelbeek. Getrouwd: Pieter Doorn en Jantje Kooij. BevallenC. Bras, geb. Prosper, D. B. Rood, geb. Groot, D. M. Oudhuis, geb. Vasem, D. G. Beers, geb. Klaver, Z. G. Molenaar, geb. Zijp, Z. N. Oudhuis, geb. Schouten, Z. A. Staal, geb. De Haan, D. P. Groenland, geb. Van der Park, Z. A. Wester, geb. Bibo, D. Overleden: Cornelis Zut, echtgenoot van G. Weel, 55 jaren. Guurtje Beers, 4 maanden. Jansje Heuting, weduwe van J. Wit, 63 jaren. Jan Komen, 3 weken. Lourens Buter, 7 weken. Pieter Zuurbier, 5 maanden. Grietje Zijp, 3 maanden. Anthonius Mul, 3£ jaar. Gemeente HARINGKARSPEL, van 1 tot 31 Augustus. Ondertrouwd en Getrouwd: Jan Bakker, jonkman, 25 jaren, en Jansje Thomasz, jongedochter, 23 jaren. Geboren: Antje, dochter van Cornelis Zijdewind en Trijntje Gouwen. Cornelis, zoon van Pieter Boekei en Grietje Tuijnman. Alida, dochter van Cornelis Huibers en Maartje Weel. Pietcr, zoon van Jan Spaans en Antje Korver. Cornelis, zoon van Jan Bregman en Antje Schuit. Trijntje, dochter van Jan Renooij en Gerritjc Fraij. Trijntje, dochter van Klaas Raap en Maartje Klerk. Gerhardus, zoon van Jan Koomen en Maartje Koomcn. Overleden: Gerrit Moras, 3 weken. Antje Noordstrand, 30 jaren, eclitgenoote van Dirk Bruin. Gerrit Kuiper, 41 jaren, echtgenoot van Antje Slikker. Reijer Kruijer, 2 maanden. Pieter Dekker, 46 jaren, echtgenoot van Antje Struyf, eerder weduwnaar van Aagje Bruin. Gemeente NIEUWE-NLEDORP, van 1 tot 31 Augustus. Ondertrouwd: Gerrit Pekelharing, wonende te Zaandam, en Aatje Haringhuizen. Alexander Vogelenzang en Christina Broek huizen. Getrouwd: G. Pekelharing en A. Haringhuizen. Geboren: Floris, zoon van Jan liutsen en Aafje Schenk. Geertruida, dochter van Gerrit Veldman en Geertruida Bruin. Maartje, dochter van Jacob Kos en Abbe Van der Mei. Overleden: Jacob Vel, echtgenoot van Maartje Wit, 39 jaren Gemeente BARSINGERHORN, van 1 tot 31 Augustus. Ondertrouwd en Getrouwd: Jan Van der Fluit, weduwnaar van Brechtjc Tak, 38 jaren, en Maartje Veldman, jongedochter, 22 jaren. Geboren: Arie, zoon van Arien Kossen en Alida Nieuwen- burg. Klaas, zoon van Jacob De Boer en Antje Haringhuizen. Jan, zoon van Simon Wit en Dieuwertje Doves. Neeltje, dochter van Rens Boontjes en Dieuwertje Rietvink. Johannes, zoon van Cornelis Keizer en Antje Visser. Pieter, zoon van Pieter Beers en Hester Keijzer. Overleden: Cornelis Beers, 17 maanden, kind van Siebe Beers en Maretje Schouw. Guurtje Rezelman, 5 maanden, kind van Pieter Rezelman en van wijlen Guurtje Butter. Een levenloos aangegeven kind van Arien Smit en Ariaantje Krap. Gemeente OUDE-NIEDORP, van 1 tot 31 Augustus» OndertrouwdGeene. Getrouwd: Dirk Heéman en Grietje Timmerman. GeborenDirk zoon van Hendrik Groenewoud en Antje Bakker. Grietje, dochter van Pieter Hoogeboom en Trijntje Zutt. OverledenGeene. De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand September zijn als volgt: 9 September Hollandschc mail (uit Amsterdam). 12 September Fransche mail (over Napels). 18 September Engelsche mail (over Brindisi). 19 September Hollandsche mail (uit Amsterdam). 19 September Hollandschc mail (over Marseïlle). 26 September Fransche mail (over Napels). 29 September Hollandschc mail (over Marseille). 30 September Hollandsche mail (uit Amsterdam). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken ■len vorigen avond 8.45. Fransche mail, brieven 4.30 u. '3 avondsdrukwerken 2 u. 's av. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgens; drukwerk 10 u. "s morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.drukwerken 10 u. 's morg. Zitting van Dinsdag 1 September 1885. Afwezig de heeren S. Keijser Sz. en G. Klz. Brouwer. Na opening der zitting worden de notulen gelezen en met eene kleine wijziging goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld het installeeren der nieuwgekozen Raadsleden, de heeren D. C. Loman, F. Keijser, A. Dros Az., A. P. Koorn en W. Koning. De heer D. C. Loman legt in handen van den heer Westen berg, als oudste lid van den Raad, de by de wet gevorderde eeden af, wordt met zijne herbenoeming gelukgewenscht, en neemt daarna zitting. Daarna leggen de heeren F. Keijser, A. Dros Az., A. P. Koorn en W. Koning in handen van den Voorzitter de by de wet gevor derde eeden af, worden gelukgewenscht met hunne herbenoeming en nemen zitting. De Voorzitter stelt aan de orde de benoeming van een Wet houder, in plaats van den heer F. Keyscr, die als zoodanig was afgetreden. Bij stemming wordt de heer F. Keijser met meerder heid herkozen. Dc heer F. Keijser verklaart de benoeming aan te nemen en wordt door den Voorzitter daarmede gelukgewenscht. De Voorzitter stelt aan den Raad voor het benoemen van een ambtenaar voor den Burgelijken standde Raad, zich hiermede vereenigende, wordt de heer C. Keijser Pz. als zoodanig benoemd. De heer Keijser verklaart, zich die benoeming te laten welge vallen. De Voorzitter brengt ter tafel de rekening van de Bank van Leening. De leden, dezelve met de daarbij zynde bescheiden onderzocht hebbende, wordt ze goedgekeurd en vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 4