spoor, waarbij dertien personen gedood en twaalf gekwetst zouden zijn. Hoe kwam dit praatje (want meer was het niet) in do wereld? De Amsterdamselie zegt, dat zij de dupe is geworden eencr laaghartige conspiratie van twee vroeger vertrouwbare berichtgevers. Men schijnt er het blad dus eens te hebben willen laten „inloopen." Maar hoe kon dan bij de redactie van een ander blad, het dagblad de Amsterdammer, de tijding gebracht worden, dat een gelijksoortig ongeluk dicht by Amsterdam op do Louise stoomtram was voorgevallen, met dertien gekwetsten Het heeft, werkelijk iets van een April-grap, waarvan de bedrijvers wel spoedig aan het licht zullen komen. Maar in ieder geval is het een aardigheid (op zijn best genomen) van zeer laag allooi, want duizenden zijn natuurlijk een ganschen dag in spanning geweest, wat er niet beter op werd, toen de Amsterdamache Courant 's avonds de onrustbarende tijding nogmaals in haar blad zelf publiceerde. De bureaus der dagbladen hadden het den ganschen middag zeer druk met persoonlijke, schriftelijke en telephonische vragen om inlichtingen. Hoe de vork eigenlijk in den steel zat, begrijpt niemand nog. Het beste zou zyn, dat de redactie van het zoo schandelijk beetgenomen blad ronduit man en paard noemde. Waarlijk, men behoeft ons niet met verzonnen spoorwegonge lukken aan te komen, nu er zoovelen werkelijk derailleeren of door eebrek aan stoom hier en daar blijven steken. De dooden en gekwetsten op de maatschappelijke, financiëele en industriële rails zijn tegenwoordig legio, en te Amsterdam natuurlijk niet het minst, want een aanstaande of reeds ontkiemende «wereld stad" (gelijk onhandige lofredenaars ons noemen) behoort alle zaken in het groot te doen, vroolijke zoowel als treurigejammer genoeg dat de laatstgenoemden in den tegenwoordigen tijd zoo veel de overhand hebben. Wat moet men bij landgenoot en vreemdeling in den laatsten tijd wel van de hoofdstad en hare bevolking denkenEn de landgenooten kunnen althans nog met eenige kennis van zaken oordeelen;maar de vreemdelingen Een onder zulk een ongelukkig gesternte geboren „Verecniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" had het nooit slechter kunnen treffen dan thans, want de berichten en corres- pondentiën in de buitenlandsche bladen zien er waarlijk niet naar uit om John Buil of Baron von Habernichts naar de hoofd stad van Nederland te lokken. Gaat de hoofdstad nu niet reeds in de buitenlandsche pers door voor een broeinest der revolutie, voor een welig tierenden akker der sociaal-democraten, die alleen met kracht van wapenen door militairen en politie in bedwang kunnen gehouden wordenEn natuurlijk zal het er niet beter op worden, nu de gewezen logé uit het Bible-hótel hier ter stede, die een blyvend aandenken van de Amsterdamsche politie naar zijn land heeft meegenomen, zich daarover wreedaardig gewroken heeft door een zeer eenzydig maar zeer handig gesteld verslag van zyne wedervaren in de Times te zettenPraat daar maar eens tegen I Nu, een broeinest der revolutie, een welig tierende akker der sociaal-democraten is ons goede Amsterdam nog wel niet, maar toch, zonder nu juist de dingen door een al te pessimisti- schen bril te bekijken, toch schaar ik mij geheel aan de zijde van hen, die hier den aanstaanden winter met eenige bezorgdheid tegemoet zien. Meneer Van de Stadt, uit Zaandam, die Zondag te Rotterdam voor de manifesteerende sociaal-democraten oreerde, heelt het van zyn standpunt duidelyk gezegd, dat die winter van zich zal doen spreken en niet rustig voorbij zal gaan. Of het nu wel zoo'n vaart zal loopen, als deze opgewonden redenaar scheen te moeten voorspellen, zou ik niet gaarne met zekerheid beweren; bij zulke hoogdravende taal komt mij altijd onwille keurig het spreekwoord, ik mag wel zeggen het zeer bekende spreekwoord van „blaffende" en „bytende" honden in herinnering. Maar niettemin is de toestand vrij ernstig cn doet men niet wel, er maar lichtzinnig en luchthartig over heen te loopen. Het grootc gebrek aan werk, dat met den dag erger in plaats van beter wordt, maakt veler gemoed ontvankelyk voor de zaden van ontevredenheid en verzet, die met zoo kwistige hand door de vijanden der maatschappelijke orde worden rondgestrooid. De armoede zal dezen winter menige deur voor zich zien opengaan, die zij vroeger nog gesloten vond. De kentcekenen dat er gebrek geleden wordt, ondanks het nog zachte seizoen, zijn maar al te duidelijk voorhanden; en evenzeer de ontegensprekelijke bewijzen, dat de geest van verzet zich niet langer tot woorden en bedrei gingen bepaalt. Ontvreemdingen, oplichterijen en kleine inbraken, zijn nu reeds vrij talryk, en op de politie schijnt men het ter dege gemunt te hebben. Binnen den tijd van slechts weinige dagen hebben drie nachtelyke aanrandingen op dienstdoende politieagenten plaats gehad: een werd in het water geworpen, een aangegrepen en mishandeld en een derde op ernstige wijze met een koud bad bedreigd, al zulke dingen zijn moeilijk met een toestand van orde en rust overeen te brengenWie weet wat de optocht der mannen van algemeen stemrecht ons Vrijdag avond weer brengen zal! Wat vurige schietgebedjes zal de politie ten hemel zenden, dat er dien avond tusschen achten cn tienen een paar flinke stortbuien mogen komen! gjVoor die Algemeen Stemrecht-beweging ben ik zoo bang niet, maar ik vrees wel voor eenige botsing tusschen dc mannen der sociaal-democratie, de aanbidders der roode vlag, en de meer bezadigde leden van sommige werklieden-vereenigingeD, die niet onder dit dundoek verkiezen te raarcheeren, waar zij, tusschen twee haakjes, groot gelijk aan hebben. Te Rotterdam zijn de partyen in vrede gescheiden, doordien de anti-roode-vlagmannen zoo verstandig waren van den voorgenomen optocht af te zien; maar zal het hier ook zoo gaan, nu alles op zoo veel grooter schaal plaats vindt? Ik verbeeld mij, dat menigeen reeds met een hangen zucht zijn spiegelruiten zal bekijken. Want meneer Fortuyn en zijn volkje maken niet veel omslag, als het er op aankomt. Zij zaaien stelselmatig haat tegen de politie, zoodat men zelfs onlangs in den nacht een aanval heeft gedaan op het hulpbureau vnn politie in de nabijheid van het Paleis voor Volks vlijt. Dat zijn de gevolgen van de vergaderingen der heeren socialisten in het Volkspark. Toch zijn dio luidjes politiek ook. Dat hebben zij bewezen door een vergadering te doen houden tot stichting van een socialistischen Vrouwenbond. Het was ge bleken dat dc eg&'s der socialisten over het algemeen iets tegen de roode vlag haddenfluks wordt aan de dames een handelende rol in de beweging toegekend en van vijandinnen worden zij bij dozijnen tot medewerksters bekeerd, vooral de brunettes, want die staat een rood strikje zoo goed. Nu, zoo'n kleine soci alistische coquetterie kan er wel meê door, en als het niet erger loopt, zal het nog wel schikken met de vrouwlui. Ik geloof dat zulke Vrouwenmeetings als we er Maandag avond eene in het Vokspark beleefden, meer lachwekkend dan zorgwekkend zyn. Met den optocht van Vrijdag avond is het iets anders. Heb ik goed geteld, dan zal de stoet uit 8000 a 9000 man bestaan, waarbij echter 5000 sociaal-democraten. Voeg hierby de duizenden onvermijdelijke nieuwsgierigen, dan krygt ge een cyfer, dat iets te bcteekencn heeft, behoudens eenige onverhoopte regenbuien. De politie moest den specialiteit-regenmaker uit Oier-Wally maar eens in den arm nemen. Amstelaar. P. S. De Amst. Crt. brengt zoo even een opheldering omtrent de mystificatie. Zij schijnt door twee bedriegers te zijn beetge nomen. De zaak blyft echter raadselachtig, doch de politie is er nu in gemengd en misschien komen we dus te eeniger tyd het fijne van de zaak te weten. Pakjes naar de Oost. Een pakje naar familieleden of vrienden in Indië te verzenden had tot nu toe voor particulieren, om de daar aan verbonden formaliteiten, nogal moeielijklieden in en er werd dan ook weinig gebruik gemaakt van de enkele gelegenheden tot expeditie van pakketten, die het publiek waren aangeboden. j De firma H| Prins Co., Keizersgracht No. 181 te Amsterdam, heeft er voor gezorgd, dat dit binnenkort kan veranderen. Zij heeft, zooals wij vroeger reeds aankon digden, een veertiendaagschen pakkettendienst naar en van Indië geopend, die, naar de aanvankelijke resultaten te oordeelen, veel kans van slagen heeft. Het zal inderdaad, gelooven wij, spoedig door een elk, die betrekkingen in Indië heeft, gewaardeerd worden, dat pakjes, zoo gemakkelijk en zonder hoofdbreken voor af zender of geadresseerde, hunne bestemming kunnen bereiken; te meer daar de firma er voor gezorgd heeft, het aantal bereikbare plaatsen zoo groot mogelijk (p. m. 200) te maken. Wanneer men maar de voorgeschreven wijze van ver pakking volgt en de noodige inlichtingen aan de firma geeft, is men verder van alle zorg ontheven.) Het dezer dagen door de hh. Prins uitgegeven prospectus geeft alle mogelijke aanwijzingen. De dienst wordt elke 14 dagen gedaan met stoomschepen uit Amsterdam naar Indië en omgekeerd. Buiten de tariefvracht, die zeer laag is gesteld, heeft men de onkosten van een re<;u in duplo, van een eventueel assurantie-bewijs en premie. De ver pakking moet goed verzorgd zijn en o. a. zoo, dat de collis niet meer dan de noodige plaats beslaan. Zoo mogen geen klampen op deksel of bodem gespijkerd worden, maar als versterking noodig is, moeten ijzeren hoekbandjes worden gebruikt. De vooruitbetaling der vracht tot de losplaats en der assurantiepremie is voor den afzender verplichtend, terwijl slechts uitgeleverd wordt bij behouden aankomst van het dienstdoend stoomschip. Men ziet, met den meest mogelijken omslag belast zich de firma H. Prins Co. met deze verzendingen en haar voornemen is, het publiek zooveel mogelijk te gerieven. Zij wil o. a. reeds dadelijk iets op zich nemen, dat een goed Hollander zeker op prijs moet stellen. Zij zal name lijk pakjes ontvangen, om op 5 December door Sinterklaas in Indië te laten rondrijden. Dit aardig denkbeeld zal zeker instemming vinden bij allen, die aan de betrekkingen in 't verre land van hun genegenheid willen doen blijken. Tarieven zijn verkrijgbaar bij Mej. P. H. PRINS, Hoofdgracht, Nieuwediep. Buitenland. Op de familie-réunie van het Deensche Hof te Fredensborg ontbrak alleen de Hertog van Cumberland, zoon vnn wijlen den ex-Koning van Hannover, die met Prinses Thyra, 's Konings jongste dochter, is gehuwd. De Koning van Griekenland is jl. Woensdag reeds weder vertrokken, doch de Keizer van Rusland is van plan er nog een paar weken te blijven. De Prins van Wales zal lieden te Kopenhagen den eersten steen voor een Engelsche kerk leggen. Bij de verloving van Prins Wladimir, 's Konings jongste zoon, met Prinses Marie van Orleans, dochter van den Hertog van Chartres, is, zooals reeds vroeger gemeld werd, bepaald, dat hunne kinderen in de Roomsche leer zullen opgevoed worden. Koning Christiaan IX zal uit religieus oogpunt dus wel een zeer veelzijdig grootvader worden. Als hij over een paar jaar al de zijnen weder om zich verzamelt, zijn er onder zijne kleinkinderen Evangeliscli- Lutherschen, Evangelisch-orthodoxen, Russisch-orthodoxen, Grieksch-Katholieken en Roomsch-Katholieken. Van kerke lijke onverdraagzaamheid zal zeker niemand hem kunnen beschuldigen Men meldt uit Philadelphia, dat de groote olifant Jumbo, eenige jaren geleden door Barnum van Londen naar Amerika vervoerd, op de Grand Trunk spoor bij St. Thomas (Ontario), door een goederentrein is overreden en zoo ernstig gekwetst, dat hij een half uur daarna overleed. Een geestelijke wandelde onlangs 's avonds langs de vrij eenzame avenue Rivoli te Turin, toen hem een man tegen het lijf liep, die hem zonder complimenten zijn hoed afnam en daarmede op den loop ging. De leeraar stond een oogenblik sprakeloos van verbazing en wilde juist den dief achterna loopen, toen een andere man, met een mand aan den arm, hem tegenhield. „Laat mij maar begaan, mijnheer," zeide hij, „ik zal hem wel krijgen; houd u maar even mijn mand vast." Zoo gezegd, zoo gedaan. De geestelijke zag hem den ander naloopen, tot zij beiden om een hoek verdwenen. Na geruimen tijd gewacht te hebben, zonder dat de hoed terugkwam, onderzocht hij den inhoud van de hem toevertrouwde mand en vond er een slapend pasgeboren kind in. Hij moest eindelijk zonder hoed en met den nieuwen wereldburger naar huis gaan, waar zijn zuster den last overnam en het kind naar het vondelingenhuis bracht. Johann Strauss dirigeerde de 300ste opvoering van zijn „Lustige Krieg" te Berlijn. Vooraf ging ter zijner eer een „Festspiel" gedicht door Ed. Jacobson, „Walzergeinen" getiteld en waarin de beroemdste walsen van Strauss door jonge meisjes werden verpersoonlijkt. Strauss' buste werd op het tooneel bekranst, onder fanfares van het orkest en gejubel van het publiek. Strauss moest ten slotte zelf op het tooneel verschijnen, waar hij een aantal kransen ontving en hij werd ontelbare malen teruggeroepen. Benoemingen, enz. De machinist 3de kl. T. Bakker is geplaatst op Zr. Ms. wacht schip alhier en aan boord van Zr. Ms. instructieschip Marnix vervangen door den machinist 3de kl. L. J. Elshove. Vlsoüberloliteii. 80 korders brachten jl. Donderdag 1 tot 8 manden scharren, 2 tot 10 mandjes schol, 13 tot 300 groote, 30 tot 400 kleine tongen, een partijtje rog en 6 tarbotten ter afslagscharren golden f 4 tot f 5 per mand, kleine schol f 0.40 tot f 1.50 per mandje, groote tong 25 h 55 c., kleine dito 8 A 20 c., rog 65 a 80 c. en tarbot f 12 per stuk. Door 19 korders werden gisteren 25 tot 400 groote tongen, 40 tot 470 kleine en middelbare idem, 2 tarbotten, 2 tot 8 roggen, 1 tot 8 mandjes kleine schol en 1 tot 5 manden scharren aan gevoerd groote tong werd afgeslagen tegen 25 A 30 cents, kleine en middelbare idem tegen 6 a 20 cents, tarbot tegen f 12, rog tegen 76 cents, aller per stuk, kleine schol tegen f 1.20 A 1.50 per mandje en scharren tegen f 3.50 A 4.per mand. Bakker, Z. W, Nicalaas, geb. Huizinga, Z. T. Buikema, geb. Selderbeek, Z. A. Buter, geb. De Haan, Z. OverledenGeeDC. MARINEHAVEN NIEUWEDIEP. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HUNNE LADING IN DE BUITEN- OF BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Norma,st. M. Nissen. Riga. Hout. W. J. VanNeck. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. September. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. js .1 Toe- •3 stand "3 o van de c-j zcc. Stand. Afw. Stand. Afw. 18 12 notn. 3 k. 761.37 t 0.67 14.5 - 1.9 0.76 Slechtw. 19 8 zzo. 1.2 763.05 f 2.45 10.2 -4.1 0.93'Vlak. 19 12 ztw. 8 ii 762.12 f 1.52 13.8 -2.5 0.8l|vvein.gv. Weêrsgesteldheid18Sept. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 19Sept. 8 u. Helder, mooiweer. 19Sept. 12 u. Bewolkt, winderig. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAP. 5 Paarden f 95 a250i Lammeren f a 18 Koeien 140 al80| 79 mag. Varkens 15 a 25 22 Nucht.Kalveren 14 a 27. 190 Biggen 5 a 9 283 Schapen 13 a 21 j 16 Bokk.&Geiten 4 a MarlitlDericliten. TEXEL, 17 September. Aardappelen f 2.a 3.50 per heet. gemaaid Zeegras f 9.a 11.50, geviseht dito f 2.75 a 3.75 per 100 kilogram; ongewasschen Wol 76 a 78 c. per kilogram; Tarwe f 6.a 6.75, Rogge f 5.50, Haver f 3.a 3.50, Gerst f 6, Groene Erwten f6 a 9, Vale dito f 6 a 5, Karweizaad f 22, alles per hectoliter. ALKMAAR, 18 September. 1042 h. Tarwe, f 6.50 a 7.50 341 h. Rogge, f 5.75 a 6.12£; 794 h. Gerst, f 4.25 a 5. idem Chev. f 6.a 6.50; 2139 h. Haver, f 3.a 4.10; 8 h. Boonen: Paardenb. f 6.a 6.50: Bruine Boonen f 8; 195 h. Mosterdzaad: rood f 13.a 15.50; geel f 14.a 15.25; 34 h. blauw Maanzaad, f 12 a 13; 30 h. Karweizaad, f 22.75 a 23. 280 h. Erwten: Groene f9 a 13; Grauwe f 11.a 13.50; Vale f 8.50 a 11.50, alles per hectoliter. 506 stapels Kaas, wegende 124763 kilogram. Kleine f 30.50, Commissie f 26 en Middelbare f 27.50 per 50 kilogram. HOORN, 17 September. Ter waag gewogen 367 stapels Gras kaas, wegende 101225 kilogram. Hoogste prijs: Kleine f 30.50, Commissie f 27 en Middelbare f 27.50 per 50 kilogram. HOORN, 18 September. Aangevoerd 719 Schapen, f 23 a 29 per stuk. Handel vlug. MEDEMBLIK, 16 September. Aangevoerd 36 stapels Kaas; hoogste prijs f 24.50 per 50 kilogramBoter f 1.20 per kilogram Kip-eieren f 3.75 en Eend-eieren f 4 per 100 stuks. LEIDEN, 18 Sept. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 58 Stieren f 52 a 218, 233 vette Ossen en Koeien f 158 a 270 of f 0.64 a 0.76 per kilogram, 48 Vare idem f 138 a 235, 90 Graskalveren f 16 a52, 96 vette idem f 84 a 73 of f 0.50 a 0.70 per kilogram, 11 nuchtere idem f 9. a 19.720 vette Schapen f 18 a 30.50 of f 0.50 a 0.60 per kilogram, 642 weide dito f 14.a 24.Lammerenf af 32 magere Varkens f 14 a 28, 398 Biggen f 5.25 a 12.23 Veulens f 80 a 125, Paarden f a 80 Kalf- en Melkkoeien f 140 a 262. NIJMEGEN, 17 September. Uiterwaardsch Hooi geldt thans f 17 a 19 en Binnenveldsch f 13 a 14 per 500 kilogram. ELBURG, 17 September. Hooi f 12 a 14.50 per 500 kilogr. WAARDENBURG, 25 September. Op de Najaarsmarkt waren aangevoerd 252 Schapen en Lammeren, 76 Varkens en Biggen en 20 Geiten. Prijzen: Schapen en Lammeren f 4 a 15, Geiten f 1.75 a 4.50, Varkens f 17 a 25 en Biggen f 6 a 11 per stuk. BARNEVELD, 17 September. Ter achtste Schapenmarkt waren aangevoerd 2570 stuks. Men besteedde voor Hamels f 12 a 16, voor Ooien f 11.a 13.50 en voor Lammeren f 9 a f 12 per stuk. Handel niet levendig. Vele kooplieden be zochten dc markt. SNEEK, 16 September. Op de Najaars-Paardenmarkt waren 180 Paarden aangevoerd, waaronder 8 Veulens. De handel was niet buitengewoon levendig. De prijzen liepen van f 130 tot f 500. ZWOLLE, 18 September. Ter markt waren: 636 en op de stallen 300 stuks Vee. Neurende en vcrschgekalfde Koeien f 125 a f 265, dito Schotten en Vaarzen f 110 a 210, spoeling Koeien voor de vetweide f 130 a 160, dito Vaarzen f 90 a 130, winter- kalvende Koeien f 135 a 160, Ossen voor de vetweide f85 a f 140, jarige Springstieren f 75 a 130, Vaarspinken f 90 a 120, Fok-kalveren f 35 a 50, nuchtere Kalveren f 6 a 10, vette Koeien en Ossen aan bouten 58 a 64 c., dito Stieren 46 a 54 c., dito Kalveren 64 a 70 c. en dito Schapen 46 a 54 c. per kilogr., Lammeren f 12 a 16. Op 148 wagens 731 Biggen, 6weeksche f5.a 7.lOwceksche f 8.50 a 13.drachtige Varkens t a f magere f 17 a 45, vette Varkens (levend gewogen) 38 t 44 c. en Varkens voor Londen 36 a 38 c. per kilogram. De Hooihandel gaat algemeen vlugger. Men besteedt thans voor Kamper-eilandsch tot f 16; uit Mastenbroek, Grafhorst er Genemuiden tot f 14 en mindere soorten afdalende tot f 9 dc 500 kilogram. De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maan» September zijn als volgt: 26 September Fransche mail (over Napels). 29 September Hollandsche mail (over Marseille). 30 September Hollandsche mail (uit Amsterdam). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerke den vorigen avond 8.45. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avonds; drukwerken 2 u. 's a\ Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgens; drukwer 10 u. 's morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.; drukwerken 10 u. 's mor; Buraerll]ls.e stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. OndertrouwdL. H. Rietbergen, sergeant, en J. Noot. A. M. Liefman, tamboer, en R. Leisen. A. Felix, winkelier, en C. Oudt. GetrouwdGeene. Bevallen: J. M. Huigen, geb. Febres, Z. N. Grimyser, geb. Corrospondentle. Een brief „Uit Kennemerland" plaatsen wij Dinsdag a. s. Vervolg Nieuwstijdingen. Heden heeft in 't fort Admiraal Dirks een schietwedstrij plaats, waaraan wordt deelgenomen door de Officieren van Ze" en Landmacht en van de dd. Artillerie-Schutterij alhier. De uitslag, in zooverre op 't oogenblik ('s namiddags 2£ ure bekend, is als volgt: Vaste baan geweer: Van Munster met 46 punten, Gerdess» met 45, Böthlingk met 42, Bruce met 41 en Soutendam m 41 punten. Vrije baan geweer: Böthlingk met 46 punten, Van Munst met 45, De Jager met 44, Goedhart met 43 en Bijdendijk ir 43 punten. Revolver vaste baan: Veldman met 19 punten, Goedhart n 15, Velthuyzen met 15, Van Gilse met 14 en v. d. Hurk n 14 punten. Revolver vrye baan: De Jong met 13 punten, De Timmerm met 13, Van Gilse met 11, Hofman met 10 en Morees met punten. Gaarne vestigen wij de aandacht op de aankondiging, di de heeren Maalsteed en Schaap gedaan, betreffende een Vol concert, te geven op a. s. Zondag avond in den tuin van Tiv Zoowel de muziekuitvoeringen als het vuurwerk zullen, naar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3