sluitend de Hollandsche gerookte haring werd gezonden, wordt door Engeland als het ware volgestopt, zoodat de verkoop onzer haring aldaar weinig of geen resultaten oplevert. Indien de prijzen der haring niet spoedig ver beteren, ziet het er over het algemeen met de zaken zeer treurig uit.1" HH. MM. de Koning en de Koningin zullen Don derdag a. s. naar Het Loo terugkeeren. Gisteren zijn de paarden, rijtuigen en verder materieel van het koninklijk staldepartement derwaarts vervoerd. Noch de procureur-generaal, noch de veroordeelde is in cassatie gekomen tegen het arrest van het Hof te 's Hage in zake Sakurada. Mr. Elout Van Soeterwoude te 's Hage, de oudste leider der anti-revolutionaire partij in Nederland, heeft dezer dagen aan zijn vereerders en vrienden, als aandenken toe gezonden een boek, getiteld: „Enkele herinneringen uit mr. Groen Van Prinsterers laatste dagen.* Dit geschenk werd hen vereerd, die hem op zijn 80sten jaardag, door de aanbieding van een cassette (bevattende 1925 liand- teekeningen met toepasselijke bijschriften), blijken van belangstelling gaven. Aan het dezer dagen in het licht verschenen officieel verslag der onlangs plaats gehad hebbende algemeene ver gadering van den Antidienstvervangingsbond ontleenen wij deze regelen: Door den Voorzitter wordt gewezen op een belangrijk artikel in de /Vragen des Tijds" van de hand des heeren Van Tuerenhout, waarin deze bekwame schrijver o. a. den wensch uit, dat in de Grondwet mocht worden opgenomen: „Ieder Nederlander is verplicht tot militairen dienst en kan zich in het vervullen van dien plicht niet doen vervangen." De voorzitter zegt, dat deze bepaling als de hoeksteen van een gebouw in de Grondwet moest worden opgenomen. Geschiedt dit niet, dan komt van den persoonlijken dienst plicht niets. In dien zin stelt zich het hoofdbestuur voor, bij de machthebbenden in den lande werkzaam te zijn. Volgens het Vaderland bestaat bij curatoren vau den faillieten boedel Verschuur het voornemen, den bewaarder aansprakelijk te stellen voor de schade, veroorzaakt door den diefstal van juweelen en gouden sieraden, te Scheve- ningen gepleegd. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis der Rechtbank tegen Van Ommeren geheel bekrachtigd en ver oordeelde hem gisteren tot écn jaar celstraf. Het Hot oordeelde het feit der aanplakking bewezen en nam aan, dat Van Ommeren, die een der beste krachten van zijn kantoor is, wel wist wat hij deed. Van Ommeren werd, na afloop der zitting, door duizenden voorop met de roode vaan met lauwerkrans, naar het telegraafkantoor begeleid. Daarna werd er een vergadering in het Volkspark gehouden, naar aanleiding van de ver drukking der socialisten. Op deze meeting spraken 10 redenaars over het onrecht Van Ommeren aangedaan. De beklaagde zelf las uitvoerig zijn denkbeelden over justitie en politie voor. Allen drongen aan op aansluiting aan den socialistenbond en op den eisch van algemeen stemrecht. In optocht, onder 4 roode vanen, reed toen Van Ommeren met drie vrouwen en drie mannen per rijtuig door de stad. Op het Rokin bij de Langebrugsteeg werden de roode vanen door de politie afgenomen, wat tot een botsing aanleiding gaf, waarbij een vijftal personen werden gearresteerd. Bij den uittocht uit het Volkspark is op de Baangracht uit de menigte een pistoolschot in de wilde gelost, waar door een 65jarig man. Van Eik geheeten, aan het hoofd licht werd gewond. De dader is gearresteerd. De gewonde, die bij den slaap werd getroffen, werd in het gasthuis verbonden. De kogel kon gemakkelijk verwijderd worden. Bij het uiteendrijven der menigte op het Rokin werden 5 personen gearresteerd. Iemand, die daar een sabelslag over de hand kreeg, werd ook in het gasthuis verbonden. Er heerschte gisteren namiddag te 4 uren veel beweging in de stad. De Dam was weder zwart van menschen, die door de politie werden aangemaand huiswaarts te keeren, doch waarbij vele onwilligen werden gearresteerd. Hoewel zich gisteren avond ongeveer te acht uren een groot aantal nieuwsgieren op den Dam had verzameld, is alles rustig afgeloopen. Een gering aantal politie.agenten droeg zorg dat de circulatie niet gestqprd werd. Alleen is op de hoogte van de Oude Brug, naar aanleiding van een oploopje, dat zich achter een brigadier had verzameld, een uitval gedaan door een twaalftal agenten. Vier personen zijn daarbij gearresteerd. Mevrouw Kleine-Gartman, die in beterschap toenam, is in den laatsten tijd weder veel minder welzelfs moet haar toestand weder hoogst bedenkelijk zijn en vreest men ieder oogenblik het ergste. Te Wedde, bij Winschoten, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een aanzienlijk en geacht ingezeten uit Finsterwolde was op de jacht, vergezeld van een 17jarigen zoon en een trouwen knecht. De vader schiet op een patrijs, doch mist. De zoon legt hierop aan, doch op het zelfde oogenblik rijst de knecht ongezien uit een boschje omhoog en bekomt het volle schot in het gezicht. „Ruk nu maar weer uit, naar uw keuken," had hij haar kwaad aardig grijnzend toegesnauwd, „en zeg den anderen lafaards, dat een spook, met een mand met ingemaakte vruchten bij zich, niet gevaarlijk is! Doch ga eerst naar grootmama en verzoek haar in het roode salon te komen." Barbel had zich haastig uit de voeten gemaakt. Maar plotseling was zij zeer ongerust geworden; zij bad het onbewust gevoel, alsof zij een domme streek had begaan. En toen tante Sophie dadelijk daarop van haar uitstapje teruggekomen was, was zij na eenig aarzelen met haar verhaal begonnenmaar reeds na weini ge woorden was tante verschrikt achteruit gesprongen. „O, gij ongelukskind I" had zy gejammerd en was met hoed en mantel zooals zij van buiten kwam, de trap opgesneld. Zij zou er alles voor gegeven hebben, om haar Margaretha een heftig tooneel te besparen, of het tenminste door voorafgaande mededeelingen en voorspraak te verzachten, maar zij kwam te laat. In hetzelfde oogenblik, toen zij de vestibule betrad, kwam Reinhold in gezelschap van zijn grootmama uit het roode salon. Hij maakte een diepe spotachtige buiging, en mevrouw de ambtsraad riep„Ei, mijn lieve Margaretha, het schijnt u als de schoone Dora zeer goed te bevallenOnlangs tooidet gij u in haar bruidskleed, en nu verschrikt gij de menschen in huis als spookvrouw „Ja, als de vrouw met de karbonkelstecnenvoltooide Rein hold. „Barbel is bijna gek! Zij heeft dien prachtigen witten schouwburgmantel door den gang zien zwieren en het geheele huis in oproer gebracht. Zoo moet het komenGij daar beneden hangt tegen mij als klitten aan elkander, en nu verraadt, hoewel ook maar bij ongeluk, de een den ander 1" (Wordt vervolgd.) Jammerlijk gewond werd de knecht naar Groningen vervoerd, waar hij in een hotel onder geneeskundige be handeling is gesteld en door de familie van zijn meester wordt verpleegd. Naar men beweert, bevindt de lijder zich in bedenkelijken toestand en zal hij zeker ten deele zijn gezicht moeten missen. In den Eierlandscben polder en ook in de overige polders op het eiland Texel is het rooien der winter-aard- appelen in vollen gang. Het beschot is niet groot en de knol meestal klein. Overigens is de kwaliteit uitstekend. Toch zal de opbrengst honderden hectoliters minder be dragen dan in het vorige jaar. Van ziekte onder de winter-aardappelen wordt zoo goed als niets gehoord. Het gemeentebestuur van Ubbergen heeft, na zich van de doelmatigheid der Havwards-granaten te hebben overtuigd, een 21tal van die bluschmiddelen op verschillende plaatsen gedeponeerd, en aan de ingezetenen medegedeeld waar die, ingeval van brand, het spoedigste te vinden zijn. Een maatregel van voorzichtigheid, die voorzeker toejui ching en navolging verdient. Men schrijft uit Gelderland aan de Amsterdammer: „De reiziger, die gebruik maakt van de Geldersch- Overijselscho lokaalspoor, komt op zijn weg ook aan een zeker station, dat ik M. wil noemen. De zorg voor de veiligheid van het verkeer is daar opgedragen aan een stationschef, die zich, hetzij voor zijn gemak, hetzij om zijne vlugheid te bevorderen, beweegt op een paar groote houten klompen, die niet onberispelijk in overeenstemming zijn met het teeken zijner waardigheid zijn roode pet. In plaats dat hij, zooals een vaardig chef betaamt, den tijd van aankomst der treinen zou weten te controleeren, schijnt het noodzakelijk, dat hij „strijk en zet" den con ducteurs vraagt: „hei de tied ook met ebracht?" welke wetenschap hem zeker bij zijne verschillende bezigheden of tijdverdrijven te pas komt; de man is namelijk tevens: bierhuishouder, klompenmaker en barbier! Toch kan niet gezegd worden, dat zijne waardigheid hem niet ter harte gaathij draagt zijn roode pet zelfs wanneer hij, met een mandje eieren aan den arm, de Winterswijk- sche weekmarkt bezoekt, en ontlokt aan de andere venters dan het familiare: „Kiek, doar kumpe anl" Zou zulk een chef niet eenig zijn? Te Loenen op de Veluwe is jl. Zaterdag avond eene oude vrouw, de weduwe Zaalbrink, bij ongeluk door een geweerschot getroffen, doordien haar kleinzoon met het geweer bezig was en het schot onverwachts afging. De vrouw werd in den onderbuik getroffen en overleed na een vreeselijk lijden van vier uren. Op de jongste paardenmarkt te Ovelgönne (in Olden- burg) werden reeds vóór de markt veel paarden verkocht. Op de markt werden toch nog 1236 oude paarden, 1112 enters en 85U veulens aangevoerd. Men kan rekenen, dat dus meer dan 4,000 paarden te zamen te dezer gelegenheid ten verkoop zijn aangeboden. De handel was flauw, en er werd ongeveer de helft verkocht; donkere kleur had de voorkeur. Vereeniging tot behandeling van op üe Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. Vrijdag 25 September jl. werd alhier in de Conversaliezaal der Moriiie-Club de eerste vergadering vau bovengenoemde Vereeuigiug in dit le.sjaar gehouden, onder presidium van den kapitein ter zee Cramer. Alvorens tot de voordracht werd overgegaan, werd door den Secretaris het jaarverslag voorgelezen, waaruit de guustige toestaud dor Vereeniging blijken mocht, hoewel toch de leden krachtig werden aangespoord om hunne IiiIgiiicii en werkkrachten aan den bloei der nog jeugdige ereeuiging te willen wijden, Nog werd door den Voorzitter een hai telijk woord gesprokeu ter kcriuueriug aan de in het afgeloopen jaar der Ver. ontvallen ledende heeren StctTcus, Marinkelle, Uervoets, Waldeck eu inzonderheid den heer Gobée, die haar, zoolang hij kou, met ouverzwakten ijver heeft gedi<:ud. Als één man stond de geheele vergadering op verzoek van den Voorzitter op, om hulde te brengen aan de nagedachtenis der overledenen. Hierna outving het woord do luitenant ter zee 1ste klasse DE GOEJK, Directeur der Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden, om te spreken over het onderwerp .de opleiding voor scheepsjongens." Spreker begint met op hel noodzakelijke te wijzen, dat onze oorlogsmatrozen tegenwoordig methodisch worden opgeleid, om te kannen voldoen aan de •iscbeu, die aan hen gesteld worden. Door aanhalingen van een Gidsartikel vau het jaar 1856 toont hij aan, dat reeds toentertijd ernstige klachten over den matrozenstand geuit werden, eu dat reeds toen op methodische opleiding werd aangedrongen. De opleidingen, zooals zij thans bestaan, acht spr. dan ook zoo dringend noodig, dal hij zich zonder die, geen goeden toestand voor deu gevolge denken kan; hij is diep doordrougeu van het groote nut dat de op leidingen voor ouze Marine hebbcu cu hebben znllen. Dit is daarom nog niet gezegd, dat de tegenwoordige inrichting van do op leiding van jongens geheel en al zijne goedkeuring wegdraagt. lu geeneu deele. Spreker bespreekt uitvoerig de opleiding aan de Kweekschool en verder op de opleidingsschepen zonder in détails te willen afdalen. Hij vergelijkt onze inrichtingen met de Engelsche en Duitsche. Met dc Engelsche opleiding van jongens heeft de onze naar spr's. meeuing gemeen, dat er te weinig gedaan wordt aan practische opleiding in zee, wat door Engelsche deskundigen teu zeerste wordt afgekeurd. Ook tegenwoordig gebeurt het teu onzent, dat een gedeelte der jongens de opleidiugsschepen verlaat zonder op de instrnctiebrik gediend te hebben. Bij het Duitsche stelsel, door spreker met voorliefde beschreven, staat de practische opleiding op den voorgrond. De jongens, die, aan de vereischteu van leeftijd, lengte en outwikkeling voldoende, in dienst komen, wonen een 3jarigcn cursus bij en worden na afloop bevorderd tot matroos le, 2e of 3e klasse. Een ruim aandeel is toegekend aan oefeningen in deu Atlantischcu Oceaan, terwijl zij na afloop van hutine kruistochten op een artillerieschip worden gedetacheerd, om de behandeling van die kanonnen te leeren, die op htmuc instructicschepcn niet aanwezig waren. Afzonderlijke opleiding tot onderofficieren bestaat bij de Duitsche vloot niet. Bij deze beschouwing diont te worden in het oog gehouden, dat het gros der Duitsche Marine uit zee militie bestaat. Overgaande lot het aangeven hoe naar spr.'s denkbeelden de opleiding bij on moest zijn ingericht, geeft hij daarvoor aan: I jaar op de kweekschool te Leiden. 1 jaar op het opleidingsschip. 1 jaar oefenen in zee. Gedurende het jaar op het opleidingsschip bleven de 2 bestaande brikken ter beschikking. Één opleidingsschip wil spr per se laten vervallen; liefst beide enin plaats daarvan een flink gebouw zetten, waarvan de voordeden ruimschoots worden aangegeven de 2 opleidingsschepen zouden dan, 't zij hier of in Indie, mettertijd dienst kunnen doen als wachtschepen. Voor de oefening in zee vraagt spr. twee zeilcorvetten type Prins M au rits der Nederlandeu, des zomers in dc Noordzee; des winters iu den N.O. passaat oefenende. Met cenige gasten eu met trapsgewijzen vooruitgang vindt spr. iu het uitzenden dier schepen met jeugdige bemanningen geen gevaar. Hoog gewicht wordt door spr. gehecht aan het karakter van de personen, die bij de opleiding geplaatst zijn; vooral ook de officieren moeten metrusteloozeu ijver bezield zijn; moeten geloovcu in de opleiding; d. i. de overtuiging hebben dat eene goede opleiding inderdaad de vloot van goed personeel moet en zal Nog worden door spr. eenige wenken gegeven omtrent de lengtemaat der aan te nemen jongens, hun borstomvang, hunne outwikkeling eu de werving. Ook stelt hij de vraag of het niet weuschelijk zou zijn het Duitsche stelsel te volgen en de afzonderlijke opleiding voor onderofficieren af te schaffen. Hij vindt het niet goed om voor het grootste gedeelte dc jongens als het ware het vooruitzicht om ouderofficier te worden geheel te beueinenterwijl bovendien de keuze uit de jongens om tot onderofficier te worden opgeleid, op veel te jeugdigen leeftijd geschiedt. Jn den loop zijner rede heeft spr. gelegenheid gehad dc klachten tegen dc opleiding te ontzenuwen en voor zeer onbillijk te verklaren; spr. zegt dat de fouten allen op rekening der opleiding geschoven werden, terwijl toch inderdaad zooveel andere factoren tot de minder gunstige ontwikkeling der jongens op de actieve schepen aanleiding gaven. Wegens het vergevorderde uur werd besloten de discussie over deze voordracht tot eene volgende vergadering aan tc houdeu. Na dankbetuiging aan den spreker voor zijne belangrijke rede, werd de vergadering door deu Voorzitter gesloten. Nieuwediep, 27 September 1885. l^iiltenland. De laatste herichten maken het zoo goed als zeker, dat de gezanten der groote mogendheden zich te Konstantinopel zullen vereenigen in een conferentie tot regeling der Oost- Rumelische aangelegenheden. De cholera blijft in Spanje langzaam afnemen. Het laatste bulletin maakt melding van 742 nieuwe gevallen, waarvan er 240 doodelijk afliepen. Te Madrid is de ziekte geweken, er komt nog slechts nu en dan een enkel geval voor. Stead, de hoofdredacteur der Pall Mali Gazette en de auteur der onthullingen omtrent het moderne Babvlon, die met behulp van een bekende koppelaarster zich een jong meisje had doen bezorgen, alleen om te bewijzen hoe gemakkelijk het was om zulks met onzedelijke bedoelingen gedaan te krijgen, verscheen jl. Zaterdag opnieuw voor den politie-rechter te Londen, met de personen die zijn getuigen geweest waren en die het kind, Eliza Armstrong genaamd, naar Frankrijk gebracht hadden om het in een andere, betere omgeving te brengen. Alle beschuldigden werden naar den crimineelen rechter verwezen, doch tegen borgtocht op vrije voeten gelaten. De beslissing der Rechtbank lokte krachtige toejuichingen uit van het ter terechtzitting aanwezige publiek. Vooraf hield Stead een rede tot zijn verdediging, die twee uren duurde en grootendeels aan gedrukten tekst ontleend was, welken de magistraat weigerde aan te hooren. Laatstgenoemde viel Stead herhaaldelijk in de rede, waar deze zijn handelwijze in het Arinstrong-schandaal trachtte te rechtvaardigen. De magistraat verklaarde niet te maken te hebben met Steads drijfveeren. De advocaat der kroon deelde mede, dat hij Stead mede vervolgen zal wegens onwettig chloroformiseeren van Eliza Armstrong. Volgens bericht uit Stockholm viel een stellage in van een in aanbouw zijnd huis, waarop een aantal per sonen hadden plaats genomen om Christine Nilsson te hooren. Men telt 20 dooden en 200 gewonden. Ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen treedt N. eerstdaags op. Op een der groote pachthoeven van Koningin Victoria brak een der fraaiste koeien dezen zomer een der voor- pooten en de bekende veearts, rar. Smarrv, verklaarde dat amputatie onvermijdelijk was. De poot werd afgezet en de koe genas. Men heeft haar thans een fraaie nieuwe houten poot gemaakt, waarop zij zeer goed voortkomt, terwijl een fraai kalf steeds om haar heen huppelt. H. M. de Keizerin van Oostenrijk is voornemens in de volgende maand een zeereisje te doen, waarbij, indien de politieke gebeurtenissen het veroorloven, ook Corfu en Athene zullen worden bezocht. De gezondheidstoestand der Keizerin is, naar gemeld wordt, tegenwoordig zóó uitstekend, dat eene nieuwe massage-kuur te Amsterdam dit jaar niet noodig werd geoordeeld. Bij de jongste manoeuvres in Frankrijk legde de luitenant Seguin 231 kilometers af in 48 uren en bleef hij 33 uren achtereen in het zadel. De pachter der concertzaal te Chicago, Theodor Thomas, heeft onlangs de volgende opmerkingen ten beste gegeven over den invloed van muziek op het publiek. Op de avonden dat VVagner's stukken op het programma staan verkoopt hij steeds vijfmaal meer Beiersch bier dan anders. Op Mendelssohn-avonden kan hij zelfs geen broodje met vleescli kwijt raken; hij haat dien componist meer dan iemand anders. Straus echter is zijn lievelingsmeester; de inensch leeft op als hij diens melodiën hoort en bestelt terstond een flescli wijn, om dikwijls met Champagne te eindigen. I ngezonöLen. Mijnheer de Redacteur! Zoudt gij zoo goed willen zijn, onderstaand adres, aan den Gemeenteraad alhier ingezonden, in uwe kolommen op te nemen, ten einde daardoor het verzoek, daarin vervat, tijdig onder de aandacht te brengen van diegenen, tot wien hetzelve gericht is? Gij zult hierdoor adressanten ten zeerste verplichten. Aan de Edel Achtbare Heeren Leden van den Raad der gemeente Helder. Edel Achtbare Heeren! Reeds meermalen is bij verzoekschrift door belanghebbenden uwe aandacht gevestigd op den slechten en onhoudbaren staat van den weg van het gedeelte der Bassingracht, gelegen tusschen de uitwatering van den Helderschen Polder en den Rijksstraatweg en tevens beleefd verzocht daarin verbetering te willen brengen; doch tot heden bleef die toestand onveranderd. Ondergeteckenden wenden zich bij deze nogmaals, en thans met vertrouwen tot UEdel Achtb., met beleefd en dringend verzoek, genoemden weg nog voor den winter van een plaveisel te willen voorzienterwijl adressanten zoo vrij zijn UEdel Achtb. te wijzen op de vele belangen voor handel en visscherij aan een goeden rijweg aldaar verbonden, aangezien de bergplaatsen voor zout, aardappelen en andere artikelen, gevestigd in dc goederenloods der Spoorweg-Maatschappij, de IJspakhuizen, de Houtwerven, Woningen, enz. gedurende een groot deel van het jaar, door den slechten toestand van den weg, bijna niet zijn te bereiken. Adressanten achten het onnoodig, verder de billijkheid van hun verzoek te motiveeren, wijl zij toch ook inwoners dezer gemeente zijn, en bijgevolg hun aandeel in de lasten dragen; reden waarom zij hopen en vertrouwen, dat thans de tyd is aangebroken, dat zy in deze ook hulp zullc-n erlangen. Helder, 28 September 1885. 't Welk doende: JANZEN en Co. (Houthandel). W. C. M. VAN BRUGGEN (Directeur Visscherij Helder). C. OLDENBURG (Visch- en Zouthandel). Wed. S. J. GROEN (Visch- en Zouthandel). N. J. FRANKET (IJshandel). P. VAN TWISK (Handel in Aardappelen). H. SMIDS (Veehouder). K. GOUWENBERG (Vrachtrijder). R. J. FENENGA (Gezagvoerder). J. WKENKAMP. enz. Benoemd zyn: tot betaalmeester te Zutphen de heer A. J. P. Van Strijen, thans te Alkmaar; tot idem te Alkmaar de heer J. J. Paehlig, thans te Zutphen. Tot ridder in dc orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd de heer Jan Van Beers, leeraar in de Nederlandsche taal ea letteren aan de normaalschool te Antwerpen. De krachtens Zr. Ms. besluit van 26 Mei jl., onder bevel van den kapt. ter zee C. Ten Bosch, samengestelde divisie, bestemd voor binnenland8chen dienst, wordt met 24 October a. s. ontbonden en genoemde hoofdofficier eervol van het door hem gevoerde bevel ontheven. Buiten dienst worden gesteld: met 24 October a. s. Zr. Ms. ramschcpen Stier en Buffel, rammonitor 2de kl. Matador, en monitor 2de kl. Cerberus; met 15 November a. 8. Zr. Ms. fregat Evertsen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2