Men schrijft ons van Texel, dd. 2 dezer: „Door den Raad dezer gemeente is heden met algemeene stemmen benoemd tot Hoofd der school aan het dorp De Waal de Heer G. Kemper van Haarlem." j- Men schrijft ons van Texel, dd 2 dezer: „Langs den grindweg tusschen de dorpen Burg en Koog, met welks aanleg men sedert eenige weken bezig is, zal nog voor den a. s. winter eene telefonische verbinding tot stand komen. Vooral met het oog op zeerampen en stran dingen, wordt deze lijn aangelegd, ten einde verlangde hulp te bespoedigen en sneller belangrijke mededeelingen te kunnen doen." Jl. Dinsdag namiddag had te Avenhorn het vol gend ongeluk plaats. Een beschonken slager uit de ge meente S., van de Purmerender weekmarkt huiswaarts komende, wilde met een ander om het hardst rijden, en haalde te veel van den weg af, waardoor zijn rijtuig tegen het huis van de wed. Felgines aanreed. Een dochtertje van die vrouw zat op eene bank voor 't huis te breien, en hoewel zij nog trachtte op de bank te gaan staan, raakte zij door de kar deerlijk bekneld. Het kind werd door de verontwaardigde moeder en buren bewusteloos en ernstig gewond opgenomen. Door de politie is proces verbaal opgemaakt. In verband met de vermelde geruchten kunnen wij mededeelen, dat door Jeanne Lorrette nog geen request om gratie of om wijziging van straf is ingediend. Tevens is het misschien niet overbodig te herinneren, dat over dergelijk request de rechter, die het vonnis heeft gewezen, zou moeten gehoord worden, en dat deze juist op grond van de overgelegde geneeskundige attesten en van den psychischen toestand der beschuldigde gemeend heeft, dat het niet raadzaam was, haar de straf in eenzame opsluiting te doen ondergaan. (Het Vaderland.) De Arrondissements-rechtbank te Rotterdam, behan delde jl. Donderdag de zaak contra Maarten Pronk, gezag voerder van het Rijks-loodsvaartuig de Zeemeeuw, beklaagd van op 20 Januari 11. met dat schip harder gevaren te hebben dan de voorgeschreven 4 mijl en daardoor do oor zaak te zijn geweest, dat er op de rivier de Maas bij Vlaardingen eene aanvaring plaats had met de stoomboot Oude Maas II, welke boot zonk en bij welke ramp 8 personen het leven verloren. In deze zaak werden 24 getuigen a charge en 6 décharge gedagvaard, welke Donderdag allen zijn gehoord. De eisch van het O. M. luidde: schuldigverklaring aan overtreding van art. 11 van het Reglement en aan het onwillig veroorzaken van manslag, met veroordeeling tot twee geldboeten elk van f 50, subsidiair 7 dagen gevan genis; en verder in de kosten van het geding, invorderbaar bij lijfsdwang. De advocaat mi\ E. E. Van Raalte concludeerde tot vrijspraak. Uit Amsterdam wordt gemeld „Uit goede bron kan het verblijdend bericht vermeld worden, dat eenige practische mannen, voormalige leden der ontbonden „Commissie tot tijdelijke Werkverschaffing" in den winter van 1884/85, niet willende wachten, totdat gebrek aan werk ook in dezen winter tot maatregelen dwingt, reeds nu plannen beramen om werk te verschaffen, aan hen, die reeds thans daarvan verstoken zijn en met kommer en zorg beladen, niet weten hoe van den eenen dag op den anderen te komen. Binnenkort kunnen positieve resultaten van de aangewende pogingen tegemoet worden gezien." Nadat het jl. Dinsdag nacht vrij sterk gevroren had, heeft het Woensdag tusschen Breda en Tilburg geruimen tijd gesneeuwd. Gisteren mochten wij, zegt het N. v. d. D., een blik slaan in het vertrek, waar het stoffelijk overschot van mevrouw Kleine te Amsterdam, tijdelijk is nedergelegd. De wanden zijn met rouwfloers behangen, dat alleen ruimte openlaat voor het levensgroote portret der afge storvene in de rol van „Juffer Serklaas," welke zij met zoo groot talent vervulde. Een immortellenkrans, met zwart krip omslingerd, hangt er boven. Twee luchters met waskaarsen werpen haar licht om de sponde, waar de in haar schoone loopbaan zoo gevierde kunstenaresse rust. Een vriendelijke vrouwenhand strooide witte rozen op het doodslaken en legde er een frisschen krans op; een kunst zuster, jaren lang hare vriendin, huldigde haar met een bloemtuil. Het gelaat der afgestorvene is schier onvei'anderd ge bleven. De smartelijke trek, reeds zoolang om den mond stad ik bid u, Herbert, blijf toch niet zoo kalm!" viel zij zichzelf met de grootste hevigheid in de rede. „Deze onver schilligheid kan u duur genoeg te staan komen! Ook voor u zal deze vuile geschiedenis misschien gevolgen hebben, die „Ik zal ze weten te dragen, mama," zeide hjj met onverander lijke bedaardheid. „Baldewijn „Stilals gij nog een vonkje kinderlijke liefde hebt, noem dan dien naam niet! Ik wil hem nimmer weder hooren, met geen letter wil ik ooit meer herinnerd worden aan hem, die ons be logen en bedrogen heeft, dien meineedige „Houd op!" riep Herbert, terwijl hij zijn arm ondersteunend om Margaretha sloeg, die zich doodsbleek en sidderend aan de tafel vasthield. De aderen op zijn voorhoofd zwollen op. „Geen woord meer, moeder!" zeide hy vreeselijk vertoornd, ofschoon er tevens een diepe smart in den klank zijner stem lag. „Als gij u zoo onbarmhartig, zoo ongelooflijk zelfzuchtig van Baldewijn losscheurt en dus ook van zijn wees, dan kies ik haar partij Ik verdraag het niet, dat er nog een enkel kwaad woord gezegd wordt, waaronder zij moet lijden, die bovendien nog zwaar ge drukt gaat onder de scheidingssmartMaar ik laat Baldewijn ook niet langer beschimpenHet is zoo, hij is zwak geweest, en zijn onmannelijk aarzelen is mij onbegrijpelijk: maar er zijn verzachtende omstandigheden voor zijne handelwijze.... Gijzelf bewijst op dit oogenblik duidelijk, welke stormen om hem gewoed zouden hebben, als hij te rechtertijd manmoedig en openhartig had gesproken.... Hij heeft zich laten verleiden door het lokaas, dat hij de gezochte man van een uitgezochten kring zou zijn hij heeft zich hoe langer hoe meer verward in een net van de onnatunrlijkste tegenstrijdigheden, en ik zeg zelf, tegenover u en al degenen, die evenzoo denken als gij, mama, heeft er een zekere moed behoord om plotseling als een man op te treden, die zich van al uw vooroordeelen losgerukt en den natuurlijken drang van zijn hart gevolgd heeftDit voorval in uw eigen familie moest u toch de oogen openen en u bewijzen, waarheen deze onnatuurlijke toestanden, dit verloochenen der natuur, van het gezonde en gevoelende menschenhart moet voeren: tot ver zwegen, ontzenuwende folteringen der ziel, tot logen en bedrog, cn zelfs zeer dikwijls tot misdaad. Een deel van Baldewijns schuld valt ook op de tegenwoordige maatschappij; hem alleen treft het verwijt niet, een bedriegelijk spel gespeeld te hebben!" Wordt vervolgd.) gegroefd is, in weerwil van het doorgestane zware lijden, niet dieper geworden. Alles spreekt, in deze sombere omgeving, van rust; alleen het herfstloover tikte nu en dan aan de ruiten, of het de doodc, die onlangs van een zware ziekte aanvankelijk herstelde, opnieuw wilde wekken.... Luide toejuiching bij het leven, stille vereering in den dood. In ons vorig nummer maakten wij melding van de poging tot ontvoering, die te Apeldoorn heeft plaats gehad. Nader wordt daaromtrent 't volgende gemeld: „Jl. Woensdag avond heeft een gewelddadige poging tot ontvoering niet van één, maar van twee kinderen van den heer Hoek aldaar plaats gehad. Acht sjouwerlieden uit Amsterdam bestormden liet huis van genoemden heer, terwijl de aanvoerder op eenigen afstand stond te wachten, om de kleinen mede te nemen. Op het geschreeuw van den heer H. schoten de logés van het tegenover liggend hotel toe en het plan mislukt ziende, vluchtten allen terstond, temeer daar zij reeds goed voor hun diensten waren betaald. Indien het gelukt ware, lag reeds een afgehuurd jacht te IJmuiden onder stoom, om de kinderen naar Duitschland te vervoeren. De omgekochte chef van de ontvoerders werd te Arnhem, terwijl hij in den trein wilde stappen, gearresteerd, alsmede mevr. Buckley, de groot moeder der kinderen, die, naar men zich herinneren zal, reeds vroeger wegens ontvoering van een der kinderen terecht stond. Veel nieuws wordt verder omtrent dit zonderlinge feit niet medegedeeld. Uit een verhaal in de Amsterdammer zou blijken, dat de politie, aan wien 't feit door een der aangeworvenen was verteld, zelfs een paar agenten onder de roovers had." Toen J. B. Kloppers, de hoofdman van de bende in de weerzinwekkende poging tot kinderroof te Apeldoorn, ge arresteerd werd, vond men bij hem een geladen revolver, een dolk en een stok met looden knop. Het rijtuig, waarmede de ontvoering zou plaats hebben, was als het ware een magazijn van onder- en boven- kinderkleedingstukken. Alles is in beslag genomen. Het Engelsche jacht Cecile, waarvan sprake was, lag niet te IJmuiden met stoom op, maar sedert 21 September aan de De Ruyterkade te Amsterdam. Latere berichten luiden: Hoewel eerst op vrije voeten gesteld, is thans ook de gezelschaps-juffrouw van mevrouw Bulkley, mejuff'r. S., gearresteerd en naar Zutfen overgebracht. Mevr. Bulkley heeft bij het getuigenverhoor erkend, een stoomjacht te hebben gehuurd tot vervoer naar Enge land. Dus zoowel in de richting naar Engeland als in die naar Duitschland waren maatregelen genomen. Kloppers, de aanvoerder, was vroeger tabaksmakelaar te Amsterdam en laatst te Haarlem woonachtig. Gedurende het 3de kwartaal 1885 zijn door de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij vervoerd 2,779,895 passagiers, tegen 3,144,381 in hetzelfde tijdvak van 1884. Totaal van af 1 Januari 7,552,888 passagiers, tegen 8,239,358 in het vorige jaar. Havenstoombootdienst te Amsterdam: Passagiersver voer. 3de kwartaal 1885 495,306, idem 1884 651,007, dus minder in 1885 155,701 personen. Van 1 Januari tot ultimo September 1885 totaal minder 181,061 personen. Een zeer bekend en geacht oud-gezagvoerder van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, later wal-kapitein van de Stoomvaartmaatschappij Insulinde, de heer R. Berkel- bach van den Sprenkel, is jl. Donderdag nacht onverwacht te Amsterdam overleden. Aan de Landb. Crt. deelt men mede, dat met de te Surhuisterveen genomen proef met het verbouwen van rijst niet anders kan bedoeld zijn dan tweekorrelige tarwe of emer, in de provincie Groningen ook wel als rijst of gortrijst bekend. In Noordbrabant wordt de baardgerst wel eens onder den verkeerden naam van Milaneesche rijst geteeld. Iets geheimzinnigs. Het D. v. N. meldt, dat jl. Woensdag e Amsterdam het gerucht liep, dat door eenige lieden, tot een complot behoorende, bij een winkelier daar ter stede vuurwapenen waren aangekocht. Het onderzoek door de politie ingesteld, bevestigde dat gerucht. Op eene Sociëteit te Amsterdam wordt iemand geïn troduceerd, die enkele maanden in Indië heeft doorgebracht. Druk aan 't opsnijden zijnde, o.a. ook over jacht-avonturen, vraagt iemand, die goed met de Atjehnezen kennis heeft gemaakt, aan den held: „Heb je wel eens jacht gemaakt op een Lindoe?" „O, zeker! meer dan eens." „En hoe ging het daarbij toe?' „Ja, ziet ge, ik heb er eens drie bij elkafir gehad. De oude schoot ik, maar de twee jongen waren mij te vlug af." „Kerel, wat kan je liegen," antwoordde daarop de Atjehheld met een klein knoopje, „een Lindoe is een aardbeving." Staten«Gr©neraal. Tweede Kamer. Stsiatsbcgrootiiig voor 1880. Marine. (Slot.) By de raming der behoeften aan nieuwe gebouwen enz. is ge rekend op den bouw van een ccntraal-magazijn voor vischtor- pedos met atelier en werkkamer voor den scheikundige, te plaat sen op het terrein van 's Rijkswerf te Amsterdamop de daar- stclling van eene inschietplaats voor torpedo's, waartoe waar schijnlijk het zykanaal F van het Noordzeekanaal naar Halfweg zal kunnen worden ingericht; voor den bouw van steenkolen- magazijnen te Amsterdam voor een deel en te Willemsoord geheel, tot berging van den meerderen voorraadop eene ver betering van de gelegenheid tot vervoeren en inladen van projectielen en vuurwerken uit de magazijnen in het fort Oost oever (stelling HelderTexel), ten einde bij mobilisatie met den noodigen spoed de schepen gereed te kunnen maken; eindelyk nog op het daarstellen van eene helling op de werf te Helle- voetsluis voor het ophalen en droog conserveeren van torpedo booten. Het totaal der derde afdeeling Personeel bedraagt f 4,401,498 tegen f 4,120,253 in 1885, toe tc schrijven aan onderscheidene verhoogingen. De vermeerderingen zijn hoofdzakelijk het gevolg van: 1. de uitbreiding die de torpedodienst behoort te ondergaan om het personeel evenredige sterkte te doen houden met het beschikbaar komend materieel; 2. de meerdere voltalligheid van het personeel der zeemacht in het algemeen3. de belangryke wervingskosten, noodig om het personeel verder op sterkte te brengen en te houden; 4. de grootere bemanning der zeemacht in West-Indië, bij het auxiliair eskader in Oost-Indië en voor kruis- en ocfeningstochten, tegenover een mindere sterkte bij de Indische militaire marine, veroorzaakt door den terugkeer van het in 1884 tot versterking dier zeemacht uitgezonden detache ment mariniers. De sterkte der zeemacht voor 1886 bedraagt 3472 koppen voor West-Indië 418; de Indische militaire Marine 2016 Euro peanen, 768 inlanders, totaal 2784; het auxiliair eskader 1123 Europeanen, 282 inlanders, totaal 1405. De sterkte der mariniers op 1 Juli 1885, 54 officieren en 2170 minderenvan dat korps zijn geëmbarkeerd 1351 en aan den wal 819. Ofschoon langzaam is toch vooruitgang in het aanvullen van het korps officieren van gezondheid der zeemacht te bespeuren. Ook nu nog werden enkele vreemdelingen tot tijdelijk officier van gezondheid aangesteld. Met betrekking tot de zeemilitie kan worden medegedeeld, dat voor de. lichting van 1884 zich 2012 lotelingen hebben aange meld, waarvan 600 zijn ingelijfd. Van de lichting van 1885 hebben zich, na aftrek van degenen die buiten oproeping blijven, 2053 personen ter inlyving bij de zeemilitie opgegeven, waarvan in Friesland 210, Groningen 161, Overijsel 133, Gelderland 155, Noordholland 805, Zuidholland 358. Daar echter, ingevolge art. 5 der wet van 19 Augustus 1871 (Staatsblad No. 72), niet meer dan 600 lotelingen bij de zeemilitie mogen worden toegelaten, werden naar eene evenredige verdee ling over de verschillende provinciën 600 voor den dienst bestemd. Wederom worden gelden aangevraagd voor bouw en uitrusting van 2 loodsschoeners en voor de aanschaffing van roei- en zeil schepen, zoomede voor den bouw van 2 loodsschokkers ter ver vanging van oude. Tengevolge van de belangrijke uitbreiding van den loodsdienst aan den Hoek van Holland, zijn te Maassluis noodig loodskantoren met woningen voor den commissaris en de ontvangers van het loodswezen en wacht- en slaaplokalen voor de loodsen aldaarook hiervoor worden gelden aangevraagd, evenals voor het tweede vijftal lichtwachters-woningen. Hoofdstuk VIII (Departement van Oorlog), f 20,774,853, of f 475,823 meer dan voor het loopende jaar is toegestaan. Op eenige artikelen zijn sommen uitgetrokken ter verbetering van de geoefendheid der dienstdoende schutterijen. De regeling, waardoor de sterkte der schutterijen in overeenstemming zal worden gebracht met de uitkomsten der tienjarige volkstelling, is wel voorbereid en zal eerlang aan 's Konings goedkeuring worden onderworpen. Bepaalde mededeelingen kunnen dus nog niet worden gedaan. Alleen wordt medegedeeld, dat het beginsel op den voorgrond is gesteld om te trachten door eene doeltreffende vredesorganisatie der schutterijen de snelle en geregelde mobili satie van den landstorm tc verzekeren, en voorts om daarby van de tot de schutterijen behoorende oud-gedienden op zoodanige wijze partij te trekken, dat eene voldoend talrijke, dadelyk voor den krijgsdienst geschikte reserve voor de onderscheidene wapens van het leger worde gevormd en mitsdien bij het uitbreken van eenen oorlog daarvoor terstond de zoo onmisbare versterking beschikbaar zij. In verband hiermede acht de Regeering het j dringend noodzakelijk, thans maatregelen te nemen om ook de geoefendheid dier wapenmacht te verbeteren. Daartoe moeten «Ie oefeningen van de dienstdoende schutterijen algemeen onder leiding van militairen uit het leger worden gebracht, moeten voorts zoowel de eerste opleiding als de voortgezette oefeningen volgens een stelselmatig plan en op doeltreffende wijze worden geregeld, en de officieren, het verdere kader en de adspiranten naar eenen rang of graad in de gelegenheid worden gesteld, zich door theo retisch onderricht de kennis eigen te maken, die voor de behoor- lyke vervulling van hunne taak onmisbaar is te achten. De Regeering wenscht thans aan alle sohutteryen de gelegenheid aan te bieden om zich die hulp en leiding, zonder kosten voor de gemeenten, voortdurend te verschaffen, en rekent daarby op de medewerking van de commandanten der schutterycn, die onder de bestaande wet geenszins tot het aanvaarden van die hulp kunnen worden verplicht. In garnizoensplaatsen wenscht de minister de verstrekking van het kader door de corpsen van het garnizoen telkens in verband met den aard der door de schutterij tc houden oefening te doen geschieden. Alleen voor de bijzonder talrijke infanterie-schutterij te Amsterdam zou, gelet op het niet zeer sterke garnizoen, voor dat wapen eene uitzondering moeten worden gemaakt, en zou hij een speciaal detachement-kader, sterk 1 officier en 6 onderofficieren der infanterie, wenschen aan te wijzen boven de tegenwoordige formatie, om voortdurend by de oefening der schutterij gebezigd te kunnen worden, terwyl het garnizoen in de verdere behoefte aan instructeurs zou moeten voorzien. Ook voor de meestal kleine gemeenten, zeer naby eene garnizoensplaats gelegen, zou telkens eenig garnizoenskader by de oefeningen der schuttery kunnen optreden. Voor al de andere gemeenten wil de minister ten behoeve der schuttcry-oefeningen specialo detachementen kader vormen boven de formatie der corpsen, die in een voor ieder vast te stellen rayon moeten rond reizen om periodiek bij do oefeningen der schuttery in elk der bedoelde gemeenten tegenwoordig tc zijn. Acht zoodanige deta chementen, ieder van 1 officier en 4 onderofficieren, zouden hiertoe kunnen volstaan. Bovendien zou te Rotterdam voor de oefening van de talrijke infanterie-schuttery dier gemeente een detachement van 1 officier en 6 onderofficieren moeten worden gestationeerd. Enkele hoofdofficieren uit het leger zouden belast worden om den dienst te regelen en toezicht uit te oefenen, cn zij moeten tot de commandanten der schutterijen in verhouding staan als advi seurs. De hoofdofficieren zouden standplaats bekomen: te Ara sterdam een kolonel, voor Noord- cn Zuidhollandte Utrecht een een luitenant-kolonel, voor Utrecht, Gelderland, Overijsel, Drente, Groningen en Friesland, en te Breda een majoor, voor Noord brabant, Zeeland en Limburg. Ook deze drie hoofdofficieren, zoomede de ieder ter beschikking te stellen kapitein en schryver zouden boven de thans bestaande formatie moeten worden aan gesteld. Deze regeling wordt geraamd te zullen kosten f 60,992 's jaars. Wat nu verder de begrooting betreft, de vermeerdering van uitgaven is het gevolg van deels onvermijdelijke redenen, deel» van dringend noodzakelijke behoeften en maatregelen. Bij het opmaken is de striktste zuinigheid betracht; sommige posten zijn belangrijk verminderd, andere eerst verhoogd na nauwgezet onderzoek en met den ernstigen wil om te bezuinigen. Tot lagere raming der uitgaven is de minister echter niet in staat zonder de behoorlijke vervulling der eischen van den dienst in de waagschaal te stellen. De vermeerdering der gewone uitgaven- is voor f 61,000 het gevolg van de bovenvermelde verbetering j van de oefeningen der schutterijenvoorts door de hoogere uitgaven voor het personeel bij de wapencorpsen, door f 26,987.39 meer te ramen voor de oefening der militie, om meer plaatsvervangers en nummerverwisselaars bij de corpsen bereden-artillerie in tc deelen en om bij de vesting-artillerie de geheele lichting nt afloop van den eersten oefeningstijd voor het blyvend gedeelte onder de wapenen te houden. Nu de gepantserde kustforten op de Harssens, te IJmuiden en aan den Nieuwen Maasmond, hunne voltooiing naderen, zijn maatregelen noodig om in de bezetting van die werken en de behoorlijke bediening van de koepels en van het daarin opgc-j stelde kostbare zware geschut en de daartoe aanwezige werk tuigen te voorzien. Een speciaal en uitsluitend daarvoor tc bc-f stemmen artillerie-personeel wordt noodzakelijk geacht en zal du» serie uitbreiding en wijziging van de organisatie van het wapen der artillerie tot stand moeten komen. Bij deze begrooting wordt dus een memoriepost uitgetrokken, om in beginsel te doen be- clissen over de oprichting van eene afdeeling „Pantserfort-artillerie." Ingezonden. Mijnheer de Redacteur In het nummer van uw blad van 14 Juni jl. komt voor oen ingezonden schrijven van iemand, die zich doet kennen als een belangstellend lid in de zaken der Hervormde kerk ter dezer plaatse, De inzender wenschte ecó soort van compromis tusschen de verschillende partyen, en o. i. volkomen terecht. Immers als eerste voorwaarde van een mogelijk vergelyk dienen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2