daarnaar te «jedragon. Bovendien schijnen 'le bewoordingen der aanschrijving al heel zonderling gekozen. Mag men geen symbool van staatkundige het eekenis ronddragen, dan is ook de oranjevlag verboden. Ja, bij een politieken optocht zal het moeilijk zijn eenige vlag ot banier te voeren, waarin niet een nauwgezet of achterdochtig burgemeester een symbool van staatkundige beteekenis kan ontdekken. Uit het testament van mevr. Kleine blijkt o. a. dat haar erfgenamen slechts het vruchtgebruik hebben van haar geldelijke nalatenschap. Telkens wanneer een som vrijvalt, wordt die gebruikt tot vorming en geleidelijke uitbreiding van een fonds, ge naamd het „Kleine-fonds," waaruit aan oude of behoeftige tooneelisten hulp kan worden verleend. De Kon. goedkeuring op de statuten van dit fonds is 12 Augustus jl. verleend. Het Engelsche stoomjacht „Cecile," kapt. Hayman, door Kloppers voor mevr. Bulkley afgehuurd om de ge stolen kinderen naar Engeland weg te voeren, is gisteren morgen van Amsterdam weggestoomd naar Shoreham. De commissionair in plaatsvervangers en nummerver wisselaars, zekere B. te Amsterdam, heeft zich dezer dagen uit de voeten gemaakt, zeer ten nadeele van een aantal milicien-plaatsvervangers der lichting 1884, die in Septem ber met onbepaald verlof zijn gegaan en thans bun af betaling wachten. Deze manschappen, zoo schandelijk bedrogen, hebben zich thans tot de ouders der lotelingen, voor wie zij gediend hebben, gewend om vergoeding. In Noordholland gaan 14 gemeenten, in scliutterlijk opzicht, van den rustenden in den dienstdoendcn toestand over. f Men schrijft ons van Texel, dd. 7 dezer: „Het binnenloopen der Harlinger beurtschepen, waaraan in den regel geene aandacht wordt geschonken, werd heden met bijzondere belangstelling verbeid. Zondag reeds hadden beide schepen, met een overvolle lading aan boord, de haven van Harlingen verlaten. Eerst lieden liepen de vaartuigen behouden binnen, na drie dagen in het Scheurrak voor anker te hebben gelegen, wegens stormachtig weer. De opvarenden hebben groot gevaar geloopen om te ver drinken, doordien de zee bijna onophoudelijk over de vaar tuigen heensloeg. Van een der schippers was een vat drank van boord geslagen, terwijl hij tevens een anker met eenige vademen ketting, benevens een zwaard, had verloren." In den tuin van J. T., te Nieuwe-Niedorp, is een stoel aardappelen gerooid, waarvan 104 stuks werden ge vonden. Hiervan waren 85 aardappelen, te zamen ruim 5 liter uitmakende, goed eetbaar. De Centrale Kiesvereeniging in het Hoofdkiesdistrict Alkmaar zal eene vergadering houden op Donderdag 15 dezer, des voormiddags te 10 uren. in de kolfbaan van den heer C Kos Pz. te Schagen. De onderwerpen ter behandeling zijn de volgende: 1. Verslag der afge vaarden ter Liberale Unie. 2. Missive van het lid H. Van der Hoeven c. s. en advies van het Bestuur. 3. Advies in zake kiesrecht der Liberale Unie. 4. Benoeming van twee bestuursleden. Het stedelijk Museum te Alkmaar heeft een belang rijk geschenk ontvangen. De heer C. VV. Bruinvis aldaar stond zijn hoogst merkwaardigen topografischen en liisto- rischen atlas van Alkmaar en omstreken, door hein en door wijlen zijn vader gedurende de laatste vijftig jaren bijeengebracht, aan liet Museum af. Deze verzameling Waar zij heen .wilde P Altijd op het licht aan, het verderfelijke licht, waaraan dc nachtvlinder zijn vleugels verbrandt, zoodat hij sterft!.... En al waren de heldere vlammen haar daar uit dc vensters tegemoet geslagen, dan ware zij toch niet in staat geweest terug te keeren! Verder, verder, zelfs den dood te gemoet, als het zijn moest!" Zij vloog meer dan zij ging, over het vast geloopen pad door het bouwland. Nog kraakte dc sneeuw onder haar voeten, dat was tot nu toe bet eenige geluid geweest, dat de stilte van den nacht had afgebrokenmaar nu zij vlak bij den tuin van den Prinsenhof gekomen was, droeg de wind haar ruischende tonen te gemoet op het kasteel werd op de piano gespeeld. Daar zat de bruid voor den vleugel niet als een zachtmoedige, heilige Cecilia met een kwijnend gelaat, veeleer als een Rubens- figuur met weelderige vormen en levendige tintenhet blonde haar schitterde in het licht der kroonluchters, en de sierlijk gebogen vingers gleden over de toetsen maar neen, onder haar vingers bracht het instrument niet zulke aangrijpende tonen voort. Heloise von Taubeneck speelde onbeholpen en zonder gevoel, zooals zij onlangs voldoende had bewezenMaar wie het ook mocht zijn, die daar speelde, hij nam innig deel aan het feest, dat daar gevierd werd het spel tintelde van gevoel en geestdrift. Aan de noordzijde van het kasteel verbreidde zich een breede lichtglans. Het groote grasperk, in den zomer met bontge kleurde bloemperken bedekt, was nu vlekkeloos wit, een groot schitterend sneeuwveld, achter de heg van rozen, die het scheidde van het met keisteenen bedekte plein voor het huis. Dit plein was vrij goed van sneeuw gezuiverd, slechts een dunne laag, vastgetreden sneeuw bedekte het grintpad. Margaretha was tot hier gekomen, zonder door de nabijheid van eenig menschelyk wezen verschrikt te worden. Nu matigde zij haar schreden en ging onder de vensters langs.... Wat zij hier zocht? Zij wist het zelf nauwelijks een geheimzinnige, vreeselijke macht dreef haar herwaarts; zij moest voort en zien en wist toch, dat juist het zien der gelukkigen haar het hart als met dolksteken zou doorboren. In de zaal, waar de vleugel stond, waren de witte rolgordynen nedergelatener bewoog zich geen schaduw cener mcnschclijke gedaante achter het doorschijnende weefsel; men luisterde, naar het scheen met ingehouden adem naar het meesterlijke spel. Daarentegen waren de drie vensters van de aangrenzende kamer, in welker nabijheid het jonge meisje was blijven staan, niet door de gordijnen afgesloten. Het licht der kroonluchters viel met helderen glans door de ruiten en op de vorstelijke portretten, die op den achtergrond der kamer van den wand naar beneden staarden. Dit was de eetzaal; hier was het verlovings-diner gehouden; twee lakeien waren bezig, de tafel af te nemen; zij hielden de aangebroken flesschen tegen het licht en dronken de restjes uit de wijnglazen. De slotaccoorden van het muziekstuk waren reeds lang weg gestorven, en nog stond Margaretha naast een der lage accacia's bij de rozenheg. De wind woei haar het haar over het voor hoofd en de slapen en deed de losgeraakte sneeuwvlokjes van de dorre takken van het boompje op haar neerstuiven. Zij voelde het niet. Haar hart klopte onstuimig in haar borst, zij hygde naar adem, terwijl baar brandende oogen langs de vensters dwaalden eenmaal zouden de gelukkigen zich toch wel ver- toonen. Welk een dwaasheid, weer en wind te trotseeren, om een doodelijken slag te ontvangen! Daar werd plotseling een deur van het huis geopend. Uit een flauw verlichten ingang trad een man te voorschijn en ging de trap af, terwijl de deur achter hem weer gesloten werd. Een oogenblik stond Margaretha als van schrik verlamd. De rozenheg verhinderde haar, over het grasperk door de duisternis telt niet minder clan 1113 nummers, waarvan 648 Alkmaar, en 465 <le Egmonden en andere nuburige gemeenten be- treflen. Zij is verdeeld in 76 kaarten, 830 stads-en dorps gezichten, en 207 portretten. De herroeping van bet Ediet van Nantes, een daad waardoor Bodewijk XIV nu 200 jaar geleden een groot aantal nijvere burgers, die, getrouw aan 't Protestantisme, vrijheid van denken en gelooven begeerden, uit f rankrijk verdreef die gebeurtenis zal ook hier te lande op 20 dezer in de Waalsche kerken plechtig worden herdacht. In het Panopticum te Amsterdam worden over eenige dagen geplaatst de beelden van Montefiore en van mevr. Kleine. Jeanne Lorette erlangt een plaatsje in de kamer bestemd voor de conterfeitsels van veroordeelden. Tot opzichter van den grooten IJpolder is benoemd de heer Arie Van der Moucoun, te IJselmonde. Met den benoemde solliciteerden naar deze betrekking 166 perso nen, waaronder 52 ingenieurs. Van Raay, de maker van het Stemrechtlied, wordt, naar liet schijnt, vervolgd voor de volgende regelen: Rijke Eerste Kamerheeren Woekeraars, dieven, eerste klas Zulke buitensporigheden Komen nu niet meer te pas. Muziekliefhebbers. Jl. Zondag avond gaf de heer Kruiswijk in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam een solo voor hobo ten beste. „Hè," hoorden wij eene dame zeggen, „dat is nou niks geen instrement voor Zondags." BuLltenlancl. In 1886 zal het 50 jaren zijn, dat Koningin Victoria op den troon zit. Er is sprake van groote feestvieringen bij die gelegenheid, o. a. van een groote wapenschouwing in Hy de-park. De impressario B. Ullman, die Adeline en Carlotte Patti ontdekte en in alle. deelen der wereld liet optreden, is jl. Maandag te Parijs aan verval van krachten bezweken. Men hoeft de rots aan den onder den naam van „Hellepoort" bekenden ingang der haven van New- York in de lucht laten springen. Negen jaren lang is men bezig geweest met gaten in de rots te boren, waarin dynamiet-patronen gestoken zijn, ten getale van omstreeks 45,000, in roodkoperen hulzen. Met de plaatsing dezer patronen is meer dan vier jaren geleden begonnen en 275,000 pond dynamiet bevindt zich nu in de rots. De ontploffing geschiedde door middel van electrische gelei dingen en men verwacht, dat de rots tot stof vergruisd zal worden, zonder dat het water in beroering zal komen of schade zal worden veroorzaakt buiten een omtrek van 1000 voet. De overblijfselen zullen later worden ver wijderd en aldus zal eene doorvaart verkregen worden tot eene diepte van 26 voet bij laag water. De werken ter verruiming van de „Hellepoort" hebben tot dusver 3 millioen dollars gekost. Bij het afbreken van een oud gebouw in de stad Svendberg op Fühnen vond men een schat, bestaande uit tien staven zeer fijn zilver, 3774 zilveren en 51 gouden munten, alles uit den tijd van Koning Erich van Pomme- ren (13961412) in den grond verborgen, 't Was merk waardig, dat er sedert onheugelijke tijden van een ïh het gebouw verborgen schat gesproken was, zoodat de eigenaar in het vrije veld te vluchten, en voor haar lag het groote, helder verlichte plein. Maar er was geen tijd om na te denken, zij werd gezien, en alleen haar vlugge voeten konden haar van een niet te ontkennen beschaming redden. Dus vloog zij als gejaagd over het plein en over den oprit voor het westelijk portaal van het kasteel naar het vrije veld. Hier kreeg de wind haar te pakken; hij joeg haar als een sneeuwvlok voor zich uit en maakte haar de vlucht gemakke lijker; maar noch de wind, noch haar eigen vlugheid konden haar helpen de schreden van den man, die haar achtervolgden, kwamen al nader en nader. De weg was glad en glibberig geworden, zy gleed plotseling uit en viel op de knieën neder in dit oogenblik van - namelooze ontsteltenis werd zij door een krachtigcn arm omvat, die haar ophief. „Spotvogel, heb ik u?" riep Herbert en legde ook den anderen arm om het bijna ademlooze meisje, dat over alle leden sidderde. „Zie nu maar, hoe gij weer vrij komtAls het aan mij staat nimmer De „spotvogel," die onbezonnen in myn net 13 gevlogen, behoort rnij eerlijk en rechtmatig toe. Zijt gij het werkelijk, Margaretha! Ha, „zij is in storm en regen gekomen!" reciteerde hij en een ingehouden jubeltoon was in zijn stem te ontdekken. Zij beproefde te vergeefs zich te ontworstelenhij omvatte haar des te vaster. „O God, ik wilde „Ik weet, wat gij wildet," viel hy het schreiende meisje in de rede. „Gij wildet de eerste zijn, die den oom geluk- wenschteDaarom zijt gij door storm en regen over uitgestrekte, eenzame velden geloopen, hebt door den haast vergeten een warmen doek om uw dol hoofd te knoopen, en bovendien zijt gij reddeloos verdwaald en kunt uw gelukwenschen niet aan den man brengen, of wij moesten terugkeeren om prins Albert von X en zijn bruid onze opwachting te maken. Maar gij zult wel begrijpen, dat uw door den wind verwilderde haar u niet geschikt maakt, om in een salon te verschijnen." Nu had zy zich losgerukt. „Uw geluk maakt u overmoedig!" zeide zij vol bittere smart en toorn. „Dat is een wreede spotterij „Wees bedaard, Margaretha!" zeide hij met zachtcn ernst, terwijl hij haar weder tot zicli trok en haar tegenstrevende hand in de zijne nam. „Ik scherts niet. Freule Von Taubeneck is na lang hopen en wachten eindelijk onder de hooge goedkeuring van onzen vorst de verloofde van prins von X geworden, en nu mag ik het ook gerust verklaren, dat ik als bemiddelaar en onder handelaar in deze zaak ben opgetreden. De roode camelia, waar mede ik onlangs gedecoreerd werd, was een bewys van dank baarheid voor mijne goedgeslaagde bemoeiingen.... Daarin hebt gij u dus erg vergist. Maar van een anderen kant moet ik u daarentegen weer gelijk geven. Ik ben werkelijk overmoedig! Ik triomfeer! Is myn geluk mij niet van zelf in den arm ge loopen? Ja, zijt gij niet gekomen, in storm en regen gedreven, door ijverzucht, die ik al lang in u heb bespeurd? Want gy zijt en blijft dezelfde Margaretha, wier rechtvaardig, openhartig karakter door geen uiterlijk vernis kon geschaad worden. Loo chen nu nog, als gij kunt, dat gij mij bemint „Ik loochen het niet, Herbert!" „Goddank! de oude oom is begraven! En gy zijt voortaan niet mijn nicht, maar „Uw Margaretha zeide zij met zwakke stem, geheel overweldigd door den plotselingen overgang van lijden tot ver blijden. „Mijn Margaretha, mijn bruid!" herhaalde hy zegevierend. „Nu zult gij ook wel weten, waarom ik geweigerd heb uw voogd te worden." (Slot volgt.) bij de afbraak eene verklaring liatl laten opmaken, waarin bij zich zijne rechten voorbehield op alles wat bet huis mocht blijken te bevatten. Volgens de Deenschc wet namelijk vervallen dergelijke schatten aan den Staat, zoo er geen wettige eigenaar is aan te wijzen. Volgens de Mark Lane Express zijn tien paarden van den paardenfokker H. Horrell, te Thorney, bezweken tengevolge van het toedienen van arsenicum, welk middel tegenwoordig meermalen wordt toegediend om den paarden eene schoone huid te verschaffen. Nog twee andere zijn ernstig ziek. Slechts een heeft de toediening zonder schade weerstaan. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Woensdag 7 October 1885. Afwezig de heer Francis. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Het eerst wordt aan de orde gesteld de vraag, of de verga dering zich in beginsel zal kunnen vereenigen met eene wijziging in dc heffing van den hoofdelijken omslag, in den geest zooals dat in de vorige vergadering door den heer Nobel is besproken. Zoo ja, dan zullen B. en W. daaromtrent een voorstel formulecren en de volgende maand indienen. Hierover staakten de stemmen, zoodat de zaak moet worden aangehouden. Vóór stemden do hoerenPaarlberg, Zijp, De Wit, Nobel en de Voorzitter. Tegen de lu-eren: Schuit, Brommer, Van Beusekom, Biersteker en Kaan. Er werden aan de vergadering voorgelegd enkele wijzigingen in de Verordening op de heffing van het vergunningsrecht, om die te brengen in overeenstemming met de laatste veranderingen in de drankwet. Met algemeenc stemmen worden die wijzi gingen goedgekeurd. Daarop wordt aangeboden de begrooting van het Weeshuis, tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 4506.174; die van het Armhuis, tot een bedrag van f 8032.354. Beide worden goedgekeurd. Alsnu volgt de gemoente-begrooting. Alvorens men tot de behandeling overgaat, spreekt de heer Nobel zijn leedwezen uit over de door hem gedane ontdekking, dat daarop niet is gebracht een post van f 100, ten behoeve van Schoolbibliotheken. Hij meende, dat het vorig jaar besloten was, dit tot 1836 uit te stellen, maar had dan ook verwacht, dat men daaraan gevolg zou hebben gegeven. De Voorzitter merkt op, dat een daartoe strekkend voorstel nog kan worden gedaan, maar betwijfelt of de bewuste f 100 gemakkelijk te vinden zullen zijn. De heer Nobel geelt hieraan te zijner tijd gevolg, door voor te stellen om den post, uitgetrokken voor onderhoud van scholen en andere onderwijszaken, met f 100 te verhoogen om daarvan f 20 toe te kennen voor onderhoud van elk der bestaande School bibliotheken. Aangezien er echter nog maar drie bestaan, namelijk te Oude- sluis, aan 't Zand en te Sehagerbrug, zal hiervoor voorloopig slechts f 60 worden vereischt; maar men dient de overige veertig disponibel te hebben, voor 't geval dat aan de St. Maartensbrug en Burgerbrug nog tot oprichting wordt overgegaan. Met 6 tegen 4 stemmen wordt dit voorstel verworpen. Vóór stemden de heeren Kroon, Nobel, Zijp en de Voorzitter. De heer Nobel meende, dat de post voor buitengewone politie, ad f 250, te hoog geraamd was. Na eenige discussie, waarbij enkelen verklaarden, hierover ook wel te hebben gedacht, maar die van opinie veranderd waren, nu nog deze week nan de St. Maartensbrug zoo hevig gevochten was bij gelegenheid van do kermis, werd de post echter onveranderd goedgekeurd. Verminderd, elk met f 50, werden de posten voor brandko3ten en die voor advertentiekosten ten behoeve van onderwijszaken, op voorstel van de heeren Zijp en Nobel. De eerste was geraamd op f 350, de laatste op f 150. Daarna werd dc begrooting goedgekeurd tot een bedrag van f 34533.39f Er wordt gelezen een adres van den heer S. Ruich, horloge maker aan dc Sehagerbrug, waarbij deze zich aanbeveelt tot het repareeren, enz. van de gemeente-uurwerken. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij de nu volgende rondvraag stelt de heer Van Beusekom voor, aan den jachtopziener, tevens onbezoldigd rijksveldwachter, die aan het Zand, waar men anders dikwijls van politie-toezicht zou verstoken zijn, vele diensten verricht, welke eigenlijk behooren tot de werkzaamheden der gemeente-politie, een gratificatie van f 25 te verlcenen. Hiertoe wordt besloten mei 8 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Kaan en De Wit. De heer Nobel vraagt, of, nu weldra wéér ad ver ten tien en aan kondigingen zullen worden gereed gemaakt om bekend te maken, dat met het herhalings-onderwijs wéér zal worden aangevangen, daarin niet zal kunnen worden gewezen op het hooge belang van dat onderwijs en tevens aangespoord om daarvan zooveel mogelijk gebruik te maken. Dc Voorzitter verklaart, dat vanwege het Destuur eene officiëele aankondiging behoort te geschieden en dat daarin geen plaats is voor uitweidingen, zooals de heer Nobel bedoelt. Aangenaam zal het hem echter zijn, wanneer door een of ander belangstellende eene dergelijke aansporing wordt gedaan, b. v. als ingezonden stuk in de courant. Na eenige discussie hierover tusschcn den Voorzitter en den heer Nobel, waarbij de heer Schuit nog gelegenheid vindt om zijn vermoeden uit te spreken, dat de deelneming aan het herhalings-onderwijs niet vermeerderd is sedert de onderwijzers daarvoor eene vaste belooning genieten, werd de rondvraag vol eindigd en daarna de zitting gesloten. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van Woensdag 7 October. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige ver gadering, werd mededeeling gedaan van a. Proces-verbaal van verificatie van de boeken en kas des Gemeente-Ontvangers, dd. 8 September 11., waaruit bleek, dat een en ander in orde was bevonden, en op dien datum in kas was de som van f 5588.034- Aangenomen voor kennisgeving. b. Voordracht vau het Hoofd der gemeenteschool van onder wijzers voor de herhalingschool. Goedgekeurd. c. Missive van de administratie der Jlollandsche Spoorweg- Maatschappij, waarbij kennis wordt gegeven, dat aan het station Schagen, van af November, vanwege de Maatschappij geene aangenomen bestelgocderen meer zullen worden besteld, en werd gevraagd, of de gemeente ook bereid zou wezen daarvoor te zorgen. Besloten werd, de administratie te antwoorden, dat de gemeente daartoe niet bereid is. d. Opgave van regeeringswege van het voorloopig voor deze gemeente vastgesteld vast bedrag, dat voortaan zal worden genoten ter vervanging van het 4/5 gedeelte der personeele belasting in hoofdsom en Rijksopsenten, welk bedrag voorloopig is bepaald op f 8141.084* Aangenomen voor kennisgeving. e. Missive van den adjunct-inspecteur voor den geneeskundigen dienst in deze provincie, waarbij deze, op last van den minister van Binnenlandschc Zaken, opgave verzoekt van de hoeveelheid en den aard der verplegingsmiddclen, welke, buiten de hier reeds door de gemeente aangeschafte, bij het uitbreken eener epidemie zouden benoodigd zyn, zullende die dan van 's Rijkswege worden verstrekt. Conform een voorstel van B. en W. werd besloten, hieromtrent de voorlichting te vragen van den plaatselijken geneesheer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2