wrd, toen liet tijd werd om naar bed te gaan. hersteld en zal, hopen wij, niet meer np zulk een onredelijke wijze worden gestoord. (Het Vaderland.) Uit Den Haag meldt men o. a. aan de Arnh. Crt., dat in de speelzaal van het Zeebad Scheveningen, in de laatste dagen van het badseizoen, een deftig Haagsch huis vader meer dan een ton gouds moet hebben verloren. Men schrijft ons van Texel, dd. 12 dezer: „Door den landman W. H. Maas in den polder Everste- koog is dezer dagen eene gewone strooien bijenkorf binnen gehaald, waarvan de inhoud buitengewoon rijk was. De door de nijvere bewoners daarin verzamelde honig beliep met het gewicht der korf eene hoeveelheid van 94 halve kilogrammen." De Haagsche Crt. meldt: „Wat is de tepronkstelling van Jeanne Lorette in het Panopticum te Amsterdam, anders dan herleving onder een anderen vorm van de straf van het in 1854 afgeschafte artikel 22 van de Code Pénal, hetgeen bepaaldo dat al wie tot de daarbij genoemde straffen veroordeeld werd, openbaar aan de kaak gesteld zou worden en aldus een uur lang ten toon staan, met een bord boven zijn hoofd, waarop met groote leesbare letters zijn namen, beroep, woonplaats, straf en misdaad vermeld staan? Herleving onder een anderen vorm, zeggen wij, maar een vorm die veel erger is, want de teschandestelling in de Kamer voor veroordeelden van het Panopticum der hoofdstad, duurt niet een uur, maar ten eeuwige dage, en de catalogus van die instelling zal het eeuwige schandbord zijn. dat de tepronkgestelde boven het hoofd hangt. Nu weten wij wel, dat de tepronkstelling in casu slechts in efiigie wordt voltrokken, dat de Staat haar niet uitoefent, maar voor de betrokken persoon is dit onverschillig. Voor hem of haar zijn de gevolgen dezelfde. Het stempel der infamie, der publiciteit, blijft bestaan en hiermede de mocielijkheden en worstelingen om naar een betere bestemming te streven. Tijdens de veroor deelde de opgelegde straf ondergaat, wordt deze drukkender gemaakt en onrechtmatig verzwaard. Na het ontslag uit de gevangenis gaat de ontslagene gebukt onder een levens lange onteering, welke niet alleen haar persoonlijk treft, maar ook onschuldigen. De straf van de kaak uit de wetgeving verbannen, mag, onder wat vorm of voorwendsel ook, niet meer in het leven geroepen worden, en hierin reeds ligt grond genoeg, dat de Staat zich zoodanige zaak in het belang van de goede zeden aantrekke, en opmerkelijk is het, dat een dei- motieven, die indertijd hebben geleid tot afschaffing der tepronkstelling, juist deze was, dat, afgescheiden van het nadeelige voor den delinquent, het schouwspel van een tepronkgestelde op het publiek een onzedelijken invloed uitoefent." Onlangs werd te Schagen een plan ontworpen tot werkverschaffing gedurende den naderenden winter. Men wenscht daar namelijk de zoogenaamde Schegerwiel te dempen door den Ouden Dijk af te graven. Daarmee zou ongeveer 12 hectaren land worden aangewonnen. Ingeval dit plan verwezenlijkt wordt, zou men volgens berekening aan 40 arbeiders gedurende den geheelen winter een dagloon van 80 cents kunnen laten verdienen. De stuurman T. Bakker, te Wildervank, van wien onlangs gemeld is, dat hij reeds 12 malen had schipbreuk geleden, is dezer dagen alweder gestrand, ditmaal met de Jutland te Lemvig. De bemanning werd gered. Menig zeeman zal allengs den schrik krijgen om met hem aan boord te gaan. De Amerikanen zullen eerstdaags ook haver op onze markten brengen. Het is de zoogenaamde „Mixed-haver." Het natura-gewicht is 47 a 72 kilogram per hectare. Met graagte wordt deze haver door de paarden genuttigd. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij zal ze, naar men verzekert, gaan gebruiken. De fortuin was hem gunstig, en ofschoon zijne mcnschen- en wereldkennis onbarmhartig de idealen zyner jongelingsjaren ver nietigde, zoo wierp het leven hem daarvoor als vergoeding de gouden vruchten van verstandigen en krachtigen arbeid in den schoot. Na vele vruchtelooze pogingen, om zich met zijn groot vader te verzoenen, werd hij het eindelijk moede, en hiermede had elke betrekking tot de zijnen opgehouden. Ilij kreeg nieuwe vrienden, nieuwe belangen, en leerde het land, dat hem gastvrij opgenomen had, als zijn vaderland beschouwen. Toch vormde hij zich een eigen haard, en hoewel twijfel en pessimistische beschouwingen zich in zijn beroepsleven en staat kundigen arbeid genesteld hadden, zoo vermochten zij toch nooit het schoone beeld van het familieleven aan te tastenwant daarin was hij met hart en ziel Duitsch gebleven, en voor hem was 't ideaal zijner liefde het toonbeeld der edelste vrouwelijkheid en huiselijke deugd. De schitterende Amerikaansche vrouwen, hoofdzakelijk slechts voor het uiterlijke, cn met het doel om zich goed voor te doen, opgevoed, zoo vrij on zelfstandig in haar maatschappelijk leven, en zoo egoïstisch in hare eischen, waren niet geschapen voor het huiselijk geluk, dat hem, na zoovele teleurstellingen, als het hoogste ideaal voor den geest zweefde. Maar hij was nu bijna twee en dertig jaren oud, en ook dit droombeeld begon, evenals alle andere te verflauwen. Hij had schoone, schitterende vrouwen ontmoet in al de verleidelijke bekoorlijkheid der jeugd, hij had haar geest- en wilskracht bewonderd, en de eene of' andere wekte wel eens een vluchtig verlangen, een snel opflikkercnden harts tocht in hem op, maar nooit kwam in hem de wensch op, een van haar voor altijd aan zich vast te ketenen. Geen enkele paste in het familieleven, waarvan de vrouw de ziel is door hare zelf verloochenende liefde en trouwe plichtsvervulling. Midden in deze zielsverlatenheid, die hij te vergeefs beproefde te loochenen, drong een lang ontbeerde groet uit Duitschland, van het vaderland, van de zijnen, tot hem door. Naar aanleiding der geboorte van een troonopvolger was eene algemeenc amnestie uitgevaardigd, die ook politieke misdaden omvatte, en nu hield de familie het voor geraden, niet onver zoenlijker te zijn dan de landvorse zelf. De president, die reeds jaren geleden in den majoor zijn laatsten zoon verloren en wegens eene toenemende ziekelijkheid zijn ambt opgegeven had, schreef deze vergiffenis zelf neer, met de sidde rende, door ouderdom verzwakte handdit veranderde schrift, dat duidelijker dan woorden van de gebrekkigheid des grijsaards sprak, deed Erwin gevoelen, dat vijftien jaren van hardheid en onverzoen lijkheid tusschcn hen lagen, en dat de afgekondigde amnestie eigenlijk een zedelijke dwang voor den president was geweest, om het koninklijke voorbeeld te volgen. Erwin, in het volle gevoel zijner vrijheid en onafhankelijkheid, nam de aangeboden hand aan. Hij deed den president uitvoerige mededeelingen omtrent zijne maatschappelijke positie en het groote vermogen, dat hij zich verworven had, en beloofde zijn reis naar Europa te ondernemen, zoodra dc noodigste zaken afgedaan waren. (Wordt vervolgd). De wegens frauduleus bankroet veroordeelde Visser, wiens ontvluchting, geruimen tijd geleden, uit de gevan genis te Haarlem, zoo groote sensatie beeft gemaakt, is, naar het Dagblad verneemt, Zaterdag morgen gearresteerd in de magazijnen van Le Printemps te Parijs, waar hij als bediende werkzaam was onder een valschen naam. Hij is in voorloopige hechtenis gesteld. Jl. Zondag is te 's Hage overleden de lieer I. Esser, oud-resident van Timor, bekend als een der steunpilaren van de anti-revolutionaire partij. Het wil blijkbaar in ons land met de nieuwe wereld taal nog niet vlotten. Het te 's Hage verschijnend „Volapukabled" kondigt zijn einde aan. Te Peize (Groningen) bestaat sedert eenige jaren eene maatschappij tot verzekering van vee, welke ingeval van ziekte en overlijden van vee schadeloosstelling uit keert. In 1884 was er voor eene waarde van meer dan f 87,000 verzekerd 'bij deze Maatschappij. Het Milit. Geneesk. Archief geeft een overzicht van het voorkomen van cholera in Oost-Indië gedurende de eerste 5 maanden van dit jaar Daaruit blijkt o. a., dat te Batavia, Soerabaia, Passoe- roean, Celebes, Atjeli, Bali en op de Z.- en O.kust van Borneo, te zamen: in Januari 273 aangetast werden, waarvan 161 overleden, Februari 183 120 Maart 537 uur 201 April 879 j 443 Mei 365 „223 In Januari kwamen de meeste gevallen voor te Passoe- roean, in Februari op Celebes en Soerabaia, in Maart en April op Bali en Celebes en in Mei te Soerabaia. Ook werden zoowel de troepen als de scheepsbemanning door de ziekte aangetast. Eene correspondentie uit Den Haag aan de N. Gron. Crt. eindigt aldus: „Ik verzoek u ten slotte, mij te vergunnen een oogen- blik van mijn Haagsch terrein af te wijken voor eene enkele opmerking over den veelbesproken Apeldoornschen „kinderroof" van mevr. Bulkley, eene algemeen bekende vroegere stadgenoote. Zoo geheel on-Haagsch is de zaak overigens ook niet, want de gerechtelijke instructie wordt niet alleen te Zutphcn, maar ook hier gevoerd; gisteren zijn verschillende getuigen voor den gedelegeerden rechter commissaris verschenen. Doch ik bepaal mij tot mijne opmerking. Is de rol, die de justitie in deze heeft gespeeld, met de begrippen van recht en zedelijkheid te rijmen? Bij mij is daaromtrent een oogenblik twijfel gerezen. Het kwam mij voor, dat de justitie, van het ontvoeringsplan ingelicht, waakzaam moest blijven of, door onmiddellijk j tusschenbeide te treden, mevr. B. en hare handlangers liet i uitvoeren daarvan terstond had behooren te beletten. Maar i zelf als medeplichtige in schijn op te treden en het plan helpen voorbereiden en tot een begin van uitvoering bren- gen, zulk een „marqué-rol voegt mijns inziens niet aan justitie en politie." Te Apeldoorn en te Sneek koopt men tegenwoordig puik rundvleescli voor 60 en 80 cents per kilogram. Te Sittard is het a 66 cents per kilogram verkrijgbaar. De ontploffing van Hellgate schijnt werkelijk gelukt te zijn. De schok werd slechts licht gevoeld aan de oevers, maar meer en overal te New-York en op een afstand van verscheidene mijlen. Op het oogenblik dei- ontploffing werd het water sterk bewogen en een groote waterkolom, met steenen en hout, 150 ii 200 voeten hoog opgeworpen. Schade is niet aangericht. De oevers waren vol met toeschouwers. De heer C. M. Snel te Delft stelt in „De Kruidenier" voor, de leveranciers van Eigen Hulp te boycotten, door oprichting van een „Ilandelaarsbond." Ingezonden. Ml Helder, 9 Oetobcr 1885. Sta mij tc/c, dat ik in eenige regelen een onzer plaatselijke aangelegenheden bespreek en wel het onderwerp, waarover ik nog geen enkele stem onder ons heb hooren opgaan, 'k Bedoel de gemeente-reiniging, die met 1 Oetober II. een nieuwe regeling is ingetreden. Een paar jaren geleden hadden we liier een soortgelijk geval als met den reinigingsdienst. Toen was bet contract ten einde geloopen met de eigenaren der Gasfabriek. De vraag ontstond toen: Zullen we deze gemeente bij nacht cn bij avond zelve trachten tc doen verlichten, of zullen we de straal- verlicbting opnieuw verpachten? Met algeraeene stemmen op ééne na besloot toen dc Rand oui, evenals tot dien tijd toe, dc verlichting van den openbaren weg in deze gemeente bij wijze van aanbesteding te doen plaats hebben. Dit was een hoogst- verstnndig besluit, naar ik meen, en ik verwonder mij, dat er zich nog éen lid tegen verklaarde. Immers werd daardoor de zorg voor een gasfabriek in eigen beheer van de schouders van ons Bestuur afgewenteld, en het zou toch nog tc bezien zijn geweest of dc gemeente er veel voordeel van gehad zou hebben. Nu hebben we by nvond en bij nacht eene verlichting en bovendien heeft de gemeente thans een gas-contractant, een gas-laboratorium cn een gas-contróleur. Wat wil men nog meer? Vóór eenige dagen (met 1 Oetober 11.) eindigde de overeenkomst tot het op halen van vuilnis, beer, asch, enz. Het recht en de verplichting daartoe was voor 10 jaren verpacht geweest. Du pachter had bij die zaak niet heel veel zijde gesponnen en de toestand van den landbouw is waarlijk niet zoo rooskleurig om te mecnen, dat de faccalicn a contant met groot voordeel van de hand gezet kunnen worden. Maar in die omstandigheden had dc Raad den moed, om deze zaak niet bij contract te regelen, maar om de gemeente- reiniging in eigen beheer te nemen. Die moed is zeer te prijzen. Bij dc exploitatie van de gasfabriek zou de gemeente misschien geen stuiver gewonnen hebben, maar by de reiniging zijn belang rijke voordeden te behalen. De dienst der gasfabriek toch zou, behalve do loonen der werklieden, ook de salarissen voor directeur en boekhouder hebben moeten opleveren en 't zou te bezien staan of die jaarwedden er wel op zouden overschieten. Bij de reiniging is dat gansch anders. De Commissie uit den Rand, dc gemeente secretaris cn de gemeente-bouwmeester verrichten dc werkzaam- hoden, die anders een directeur cn een boekhouder zouden moeten verrichten, geheel belangeloos. Behalve de werkloonen en dc kosten der paarden, is de opbrengst van den verkoop der ver zamelde meststoffen klinkklaar voordeel voor de gemeentekas. Enkelen mogen er zijn, die aanmerking maken op de exploitatie, zooals die nu plaats heeft; zij mogen het afkeuren, dat „de wagens" slechts driemaal per week langs de huizen rijden; zij mogen pruttelen, dat nu toch bet lossen en laden nog altijd aan 't Molenplein geschiedt, waar zelfs de aanwezige steiger, voor andere vaartuigen niet meer beschikbaar, uitsluitend voor den reinigingsdienst is bestemd. Dit zij zoo 't wil, maar over het geheel valt er niet over te twisten, dat onze Vroedschap een zeer verstandig besluit heeft genomen door dc gemeente-reiniging in eigen beheer tc nemen. Dit is net even verstandig, als toen de Raad indertyd besloot om ton aanzien van de Gasfabriek precies andersom te handelen. Buitenaf beeft men. zoo 'k verneem, een heel ander oordeel. Daar houdt men zicli overtuigd, dat er niet de gasverlichting veel te verdienen is maar dat de reinigings dienst bitter weinig voordeel, ja heel licht veel sclmde oplevert. Maar die lui weten er eenvoudig niets van. Een myner kennissen verzekerde mij dezer dagen, dat zekere Gasfabriek verleden jaar een deficit had van niet minder 18 mille. Hij meende vast en zeker, dat de gemeente-reiniging minstens datzelfde cijfer als batig saldo zou aanwijzen. Hij ging daar zoo vast in, dat hij mij voor mijn moestuin gratis een portie puike mcstspecie beloofde, als de voordeden van den gemeente-reinigingsdienst het aange wezen cijfer zullen hebben bereikt. Dat kon hij u gerust beloven, zei een spotter, die toevallig daarbij stond. F. Mijnheer de Redacteur! Volgens het verslag van het verhandelde in de laatste verga dering van onzen Gemeenteraad, voorkomende in het Vrijdag jl. verschenen nummer van uw blad, vond de heer Schuit in die vergadering gelegenheid „om zijn vermoeden uit tc spreken, dat de deelneming aan het herhalings-onderwijs niet vermeerderd is, sedert de onderwijzers daarvoor eene vaste belooning genieten." Zekerheid had de heer Schuit daaromtrent dus niet, cn toch had hij zich die zeer gemakkelyk kunnen verschaffen. Had hij alleen de Verordening op het lager onderwijs in de gemeente Zijpe even ingezien, dan zou hij in art. 8 hebben kunnen lezen, dat dc toelating van leerlingen op de herhalings- of avondschool eenmaal in het jaar cn wel bij aanvang der lessen plaats heeft, tegen bewijs van toelating, afgegeven door Burgemeester en Wet houders. Het herhalings-onderwijs nu wordt, volgens art. 4 van diezelfde Verordening, gegeven van primo November tot ultimo Februari en alzoo worden alleen met November leerlingen aan genomen. En aangezien nu eerst na primo Januari 1885 de onderwijzers aan genoemde scholen eene vaste belooning voor het geven van dat onderwijs ontvangen, in plaats van zooals vóór dien datum per avond betaald te worden, is het onmogclyk, dat na dat tijdstip het getal leerlingen grooter is kunnen worden. Waarschijnlijk zal echter dc heer Schuit de zaak in liet minst ongunstige licht hebben willen plaatsen, en zal hij vermoeden, dat die deelneming verminderd is, en ook dan is zyn vermoeden geheel juist. Wie op het platteland onderwijs geeft aan eene avondschool, zal weten, dat op dc eerste lessen het getal leerlingen het grootst is en dat het tot aan het einde van den winter steeds blijlt dalen. Vooral in de maand Februari neemt het sterk af, omdat er dan 's avonds reeds te lang gewerkt wordt, om bij den aanvang van de les (6 uur) present te zijn. Zoo is het alle jaren, en zoo is 1 het ook in 1885 geweest. Welk nut of welk voordcel voor dc gemeente de heer Schuit er echter in ziet, zijn vermoeden in de Raadsvergadering uit te spreken, verklaar ik niet te begrijpen, of hij moet verband gebracht willen zien tusschcn het verminderend bezoek van de her halingsschool en de vas'.e bezoldiging van de onderwijzers. Ware dit zoo, dan zou de heer Schuit getoond hebben, niet goed op de hoogte te zyn van de zaak, welke hij besprak, dewijl dat verband niet bestaan kan. Immers B. en W. geven aan elk, wie dit verlangt, en aan de daartoe gestelde voorwaarden voldoet, een bewijs van toegang af, en wanneer dc leerling dan ook voorzien is van een vaccinatie-bewijs, is de onderwijzer verplicht hem aan te nemen. Daar men zoo iets van een Raadslid echter niet mag veronder stellen, en men moet gelooven, dat de heer Schuit zeer goed weet, dat tusschcn dc beide genoemde zaken geen verband kan bestaan, schiet er niets anders over dan aan tc nemen, dat 2yn doel alleen is geweest, de onderwijzers in een ongunstig daglicht te stellen. Dan echter had de heer Schuit voorzichtiger gedaan eerst af te wachten of, wanneer in November de herhalingsscholen opnieuw geopend worden, zich werkelijk minder leerlingen zullen aanmelden dan vroeger. Nu toch mist do beschuldiging, die hy door het uitspreken van zijn vermoeden, den onderwijzers naar het hoofd werpt, alles wat slechts naar eenigen grond gclykt. Daar het grootste gedeelte van uwe lezers, M. dc R., natuurlijk met de regeling van het onderwijs in de gemeente Zype niet bekend is, en zy dus allicht zouden gelooven, dat do onderwijzers aldaar niet te lui zijn om hun tractement te ontvangenmaar wel om het te verdienen, ben ik zoo vry u in het eerstvolgend nummer van uw blad een plaatsje voor het bovenstaande te verzoeken. Hoogachtend heb ik dc eer te zijn, Uw Dw. Dien. P. E. C. MELCHIOR. Oudcsluis, 10 Oetober 1885. Benoem 1 n gen, enz. Dc kapt.-luit. ter zee G. Van Herwaarden is benoemd tot Directeur van het Marine-etablissement op Onrust. Üc luit. ter zee 1ste kl. H. Van den Pauwert, commandant van Zr. Ms. stoomkanonneerboot ljulgia, die met den 25 dezer bij de Directie der Marine alhier wordt gedetacheerd, is bestemd om den luit. ter zoo lste kl. L. Ilaremaker te zijner tijd te ver vangen als officier-instructeur bij het Koninklyk Instituut voor de Marine. Met 16 dezer worden bevorderd tot luits. ter zee 2de kl., de adelborsten lste kl. C. W. De Visser, H. M. Van Straaten, H. W. G. Van Bleiswijk Ris, E. Coenen, D. J. Van den Honert, T. A. E. De Bruine, J. J. Rambonnet, L. P. De Stoppclaar, G. R. Van Naula Lerake, F. Smit, J. P. Guepiu, jhr. J. O. De Jong van Beek en Donk, M. W. Iiouck, P. 11. Van Voort- huysen, H. M. Van Bemmclcn, J. Des Amoric van der Hoeven, F. K. Van der Weydc, C. J. R. Kroescn, W. Rauwenhoff, jhr. W. C. J. Vcrsluys, A. J. Gooszcn, J. A. L. Van den Bosch, G. L. H. Luytcn, W. De Ruyter van Steveninck, N. J. Van den Worm, K. L. Reysmakcr cn M. II. E. Sachse. De machinist lstckl. H.W.Bor, dienende op de stalen kanonneerboot No. 3, wordt den 24 dezer geplaatst bij de conservatie op's Rijks werf te Hellevoetsluis. De machinisten lste kl. J. G. II. Jordans en J. De Leeuw, respectivelijk dienende aan boord van Zr. Ms. ram monitor Matador en Zr. Ms. rain-chip Buffel, cn de machinist lste kl. S. Bakker worden met 25 dezer geplaatst by de conservatie op 's Rijks werf te Hellevoetsluis. Met 1 November a. s. wordt de oft. van adm. lste kl. M. C. Hazenberg geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, om later den oft*. van adm. 2de kl. J. A. Sonnenberg, belast met de opleiding der adspirantcn-administrateurs, te vervangen. VisoliborlotLten. Door 17 korders werden jl. Zaterdag 5 tot 16 roggen, 20 tongen, 10 schelvisschen, 5 kleine schollen en 1 steur aangevoerd rog werd afgeslagen tegen f 1.50, tong tegen 30 cents, schelvisch tegen f' 1.10 h 1.25, alles per stuk, kleine schol tegen f 1.50 per mandje en dc steur tegen f 13 per stuk. Door 1 korder werden gisteren 100 groote tongen, 100 kleine en middelbare idem cn een partijtje roggen aangevoerdgroote tong werd afgeslagen tegen 45, kleine en middelbare idem tegen 13 cent per stuk en rog tegen f 6.50 de aanbrengst. Eurgerlljlie Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag totDinsdag. OndertrouwdII. G. Nater, eerste smid geweermaker bij de Marine, en D. W. Cornclisse. GehuwdGeeno. Bevallen: C. W. Christiani, geb. Schokman, Z. C. Haak, geb. Van de Brandc, D. M. A. Annyas, geb. Roodt, D. M. Vader, geb. IJls, D. A. Willigenburg, geb. Fray, D. E. C. Snel, geb.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2