tijd in het water te hebben gevischt, werd in de onmid dellijke nabijheid der woning haar lijk opgehaald. f Men schrijft ons van Texel, del. 30 dezer: „Eergisteren avond dreef er een hevige onweersbui over dit eiland. Felle bliksemstralen schoten neer, terwijl het geraas dei- donderslagen meermalen oorverdoovend was. Zeven schapen zijn door liet onweer gedood. Eenige van die dieren werden door den bliksem gedood en anderen te water gedreven, waar zij verdronken. Persoonlijke onheilen hadden er gelukkig niet plaats.'* Het hoofdbestuur der Friesclie Maatschappij van Landbouw heeft besloten een adres te richten aan den Koning, met verzoek, door eene internationale overeen komst te bevorderen, dat in het buitenland eene regeling tot stand kome tot krachtige bestrijding der longziekte, gelijk hier te lande is geschied, ten einde Nederland be veiligd blijve voor wederinvoer van die ziekte van buiten. De verhuring van boerderijen in Friesland is weer begonnen. Gemiddeld is de inschrijving p. m. 12 pCt. minder dan de vorige huurprijs, wat, naar het oordeel van deskundigen nog een te hoog cijfer is. Onder hen, die zich dezer dagen bij de Amster- damsche politie hebben aangemeld, om naar een der bede laarsgestichten te worden opgezonden, bevindt zich een gewezen leeraar bij het m. u. 1. o. Aan den drank geheel verslaafd, had de ongelukkige zich na herhaalde veroor deelingen wegens openbare dronkenschap bij rechterlijk vonnis naar een rijkswerkinrichting verwezen gezien. Jl. Donderdag avond trad als spreker in de R. C. Leesvereeniging te Haarlem in de groote zaal van „Felix Faxore" op de hooggeleerde heer dr. H. J. A. M. Schaepman. In eene zeer bloeiende improvisatie behandelde spreker „de sociaal-democratie.'' Hare leer, hare beginselen, hare woordvoerders en vertegenwoordigers werden door hem in het breede besproken en behandeld. Door talrijke voor beelden toonde hij het ongerijmde en onhoudbare aan van hetgeen door de socialen werd aangeprezen en verkondigd. Eene vergelijking tusschen de revolutie-mannen uit het laatst der vorige eeuw en der Communisten en socialisten in onze dagen viel zelfs zeer ten nadeele van de laatsten uit. Met groote belangstelling werd de redenaar door de talrijke aanwezigen, waaronder ook enkele niet-Katholieken zich bevonden, gevolgd. Uit Zwolle wordt gemeld: „Tengevolge der toenemende daling van vet vee zijn de vleeschprijzen in deze streek belangrijk verlaagd. Men koopt thans puik rundvleesch voor 80 cents de kilogram zonder been, terwijl 2de soort, mede goed vleesch, maar van jonger vee voor 40 k 60 cents de kilogram, ook zonder been, in eiken vorm, zelfs beafstuk, geleverd wordt. Het Kalfsvleesch is te Zwolle even duur als het rund vleesch. De oorzaak hiervan is te vinden daarin dat de kalf-mesterij dit jaar op te grooten voet is aangelegd, zonder tegenwoordigen aftrek. Tijdelijke slagers dringen thans de vaste slagers tot afslag." Te Breda zou jl. Woensdag een huwelijk worden voltrokken, waarvoor reeds alle schikkingen waren ge troffen. De gelden, om op een buitengewonen dag te huwen, waren reeds gestort en de bruid wachtte slechts op haren bruidegom, die jl. Maandag plotseling voor zaken zoo als hij voorgaf naar Rotterdam was vertrokken. Eens klaps echter ontving de commissaris van politie te Breda van zijn ambtgenoot te Rotterdam de tijding, dat de bruide gom zich in het Hotel Willemsbrug te Rotterdam door een pistoolschot van het leven had beroofd. Dat een paard wegens overtreding der drankwet in arrest wordt genomen, zal wel tot de zeldzaamheden be- hooren. Dit had te Breda plaats. Niet omdat dit paard dronken was, maar de man die er op zat. Deze, H. R. genaamd, knecht bij den heer C. B. in den Teteringschen dijk, bevond zich jl. Zondag avond, ongeveer te 5 uren, met zijn paard in de Brugstraat, en wel in zóó //kennelijken" toestand, dat men, dewijl er ongelukken te voorzien waren, meende hem onschadelijk te moeten maken. Aangezien hij echter zijn paard niet in den steek wilde laten, en men ook niet wist wat daarmede aan te vangen, werden èn paard èn ruiter naar het politiebureau overgebracht, waar ze verbleven, tót laatstgenoemde zijn roes had uitgeslapen. geeft." „Ja, maar zij is zoo talentvol, dat zij dat zeker ook in andere konsten en wetenschappen zou kunnen doen. Zij speelt weg- sleepend schoon piano en heeft eene stem, zoo zoet en helder als een klok." „Gij hebt mij nog dat nooit gezegd, tante Charlotte." De oude dame zag hem verwonderd aan. „Luistert gij altijd zoo slecht, wanneer ik u iets vertel?" vroeg zij toen schalks. „Hoe dikwijls heb ik niet van haar gesproken, want waar het hart vol van is loopt de mond van over, zegt men weieens." Moet gij zoo vlijtig zijn?" vroeg hij verder „is het een drin gende noodzakelijkheid „Dat weet ik niet; hoe hartelijk en liefdevol zij ook is, hare vertrouwelijkheid is niet groot en zij verstaat het, elke vraag af te weren. Ik geloof niet, dat zij in armoedige of zelfs zorgvolle omstandigheden verkeert, daarvoor is hare woning te ruim en te nctje3 en hare levenswijze, hoe eenvoudig ook, toch te onbezorgd. Hare schilderyen zijn zeer gezocht, en ik voor mij geloof, dat zij les geeft, om werkzaam te zijn, misschien ook om een vaste en geregelde bijdrage tot haar inkomen te hebben." „Beneden werd er gebeld helder klonk de toon tot hen door, en Erwin boog luisterend het hoofd. „Nu wordt de kamer voor den avond gereed gemaakt," zeide hij glimlachend, „eene gezellige lamp, een mooi boek, waaruit zij met haar zachte stem voorleest, dat past geheel bij hare per soonlijkheid." „Maar niet bij hare omstandigheden," antwoordde de oude dame, „want het is niet plezierig voor te lezen, wanneer men geen toehoorders heeft; zij woont geheel alleen." „Geheel alleen?" herhaalde hij op een toon van medelijden. „Geheel alleen. Maar, Erwin, gij hebt in 't geheel niets ge hoord van wat ik u over haar verteld heb, en dat doet my eigenlijk leed, want ik zou nooit genoeg aan iedereen kunnen zeggen, welk een engel van goedheid en opoffering zij voor mij geweest is, en hoe zij er nog steeds naar streeft, om mijne een zame uren op te vroolijken misschien omdat zy weet wat het is, allleen op de wereld te staan. Ik woon hier ook eerst sinds eenige maanden, toen uwe liefde mij in staat stelde, op zulk eene aangename wijze te gaan leven, en ik was nauwelijks hier ingetrokken en nog geheel vreemd in huis, toen ik plotseling voor de deur van juffrouw Veronika door een zenuwtoeval ge troffen werd. Of hebt gij ook niet gehoord, dat ik zoo ziek ben geweest?" Wordt vervolgd.) Bultenlana. Het programma der conferentie betreffende de aan- gelegenheden op het Schiereiland van den Balkan behelst drie punten: 1. een principieel besluit dat den vroegeren toestand hersteld dient te worden; 2. een onderzoek of eene wijziging van het Berlijnsche tractaat wenschelijk is, en zoo ja, welke wijzigingen er dan in zullen worden gebracht; 3. kan aan Turkije, voor het geval dat een der Balkan- Staten zich verzetten mocht tegen de besluiten der confe rentie, de zorg worden opgedragen om die besluiten door kracht van wapenen door te zetten. Te East Saginaw (Michigan) is eene brug ingestort, waarop een groot aantal lieden stond te kijken naar eene boot, die op de rivier in brand was geraakt. Zestig lieden vielen in het water; velen werden ernstig gewond; dertien werden nog vermist en zijn vermoedelijk verdronken. Men herinnert zich misschien de merkwaardige proefnemingen, ongeveer drie jaren geleden aan 't Noorder station te Parijs door den heer Marcel Deprez gedaan, met het overbrenger*, van kracht op grootere of kleinere afstanden door middel van electriciteit. Sedert is genoemde geleerde met zijne onderzoekingen voortgegaan en thans heeft de heer Joseph Bertrand, vaste secretaris der Aca démie des Sciences, die bedoelde onderzoekingen van nabij gevolgd is, aan genoemd lichaam de blijde tijding mede gedeeld, dat zij met den besten uitslag bekroond zijn. Tweemaal heeft de heer Marcel Deprez te Creil, in tegen woordigheid van eene commissie der bevoegdste personen, onder voorzitting van den heer Collignon en ten overstaan van de ingenieurs der Noorder-Spoorweg-Maatschappij, op een afstand van 58 kilometer een arbeidsvermogen van 40 paardenkrachten overgebracht, d. i. 50 pCt. van de dooi de voortbrengende machine geleverde kracht. Maandag a. s. zal door tusschenkomst van den heer Betrand aan de Academie worden medegedeeld, op welken dag de heer Deprez de proefneming zal herhalen. De heeren Rothschild hebben aan de uitvoering en voorbereiding daarvan 800,000 francs ten koste gelegd. Sedert eenige dagen houdt te Parijs een Congres van veeartsen zitting. In de vergadering van jl. Woensdag verscheen de heer Pasteur om mededeelingen te doen over de hondsdolheid. De vermaarde geleerde, met de leven digste toejuichingen verwelkomd, gaf zijne meening te kennen omtrent de beste wijze om uit te maken, of een verdacht dier al of niet aan dolheid leed. Dit kon alleen door middel van inenting en nooit met zekerheid geschieden, zeide hij, wanneer het dier werd afgemaakt. Men moest het zijn eigen dood laten sterven, immers dan alleen was het dolheidsgif zuiver in de hersens en in het verlengde ruggemerg te vinden. De duur der ziekte was uiterlijk zestien dagen. De inenting met het speeksel leverde in negen van de tien gevallen volgens hem niets op. Bij haar huwelijk te Eu verscheen de Prinses van Orleans, de bruid, thans Prinses van Denemarken, zonder „tournure," en men hoopt dat dit voorbeeld het sein zal wezen voor een algemeenen banvloek der vrouwen over de zadelkussens," waarmee zich zoovele dames, ter „ver hooging" van haar uiterlijk schoon, „opsieren," maar die elke denkende vrouw met eenigen goeden smaak wanstal tige misvormen moet noemen. Naar aanleiding van het voornemen, door een excen triek restaurateur te Parijs te kennen gegeven, om zijne kellners en „filles de salie" als monniken en nonnen te costumeeren, heeft de Fransche minister van Binnenlandsche Zaken te kennen gegeven, dat hij, na overleg met den procureur der Republiek, besloten heeft, ofschoon het ope nen dezer restauraties niet belet kan worden, toch zorg te dragen, dat door het costuum der bedienden niet de een of andere categorie van burgers aan bespotting wordt prijs gegeven. Zooals men weet, zijn de bedienden in de Chat Noir als academieleden verkleed, en die van de Taverne du bagne als galeiboeven. Thans is er sprake van eene dergelijke inrichting, waarin de bedienden zullen optreden in de rol der Fransche Koningen, zoodat de Communards hun hart zullen kunnen ophalen aan bevelen als: „Lodewijk XIV, een glas bier!" of „Hendrik IV, een stuk kaas." Zola heeft aan de Figaro een brief geschreven om te protesteeren tegen het verbieden van zijn tooneelstuk „Germinal." De maatregel, beweert hij, is volkomen politiek: het stuk is alleen verboden als bevorderlijk voor het socialisme, „Wat de censuur betreft," vervolgt de schrijver, „zij doet haar werk en men kan slechts haar beklagen omdat het zulk vuil werk is. Men betaalt deze lieden om het geschreven denkbeeld te worgen; zij worgen het en ver dienen hun geld. Hun bestaan is alleen te wijten aan degenen, die hen bezoldigen." Voorts gewag makende van het verslag, door de be trokken commissie over het stuk uitgebracht, zegt hij „Het is eene schande, ons werk in zulke pooten te zien gesteld." Het portret, dat hij van den minister Goblet ophangt, is als volgt: „Een klein, droog, koud, prikkelbaar mannetje, een van die kleine mannen, die het nooit kunnen zetten, dat zij klein zijn. Een nijdige advocatenmond, ongevoelige oogen van een burgerman, wiens eerzucht hem onder de Repu bliek een republikein heeft gemaakt en die, wanneer hij de kans schoonziet, daarover wraak neemt door den wrok en de vooroordeelen van zijn ras te bevredigen.... Toch een beleefd mensch ook: hij verzocht ons, plaats te nemen." De heer Zola besluit zijn breedvoerig opstel aldus: „De heer Goblet vermoedt niet, dat hij een beroemd man is. De provinciale advocaat, de beschermeling van Gambetta, de minister zullen vergeten worden; maar de man die „Germinal" verboden heeft niet. De heer Goblet zal nooit iets anders zijn. Het kan niet anders, een minister, die een tooneelstuk verbiedt, is gedoemd om eeuwig belachelijk te blijven. Eenmaal wordt ondanks alles het stuk toch gespeeld dan ziet men elkander aan en gansch Parijs roept uit„Welk eene domme streek! „Germinal" zal de dood zijn van den heer Goblet." Benoem mgeii, ena Aan den heer jhr. mr. P. J. A. M. Van der Does de Willebois is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als minister van Buitenlandsche Zaken, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem aan den Koning en aan den lande bewezen, cn tot minister van Buitenlandsche Zaken is benoemd de heer jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek; een en ander met ingang van den dag volgende op het afleggen van den ambtseed door den benoemde. Tot ontvanger der Registratie cn Domeinen te Gorinehem is benoemd de heer S. W. Middelkoop, thans te Hoorn. Met, ingang van 16 November a. s. is benoemd tot directeur van het Postkantoor te Hoorn, de lieer J. A. J. Van der Schaaf!, thans directeur van het Postkantoor te Briclle. De luits. ter zee 2de kl. A. H. F. M. Latour en A. Gelder- man, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. "V isontoerloliten. Door 2 beugers werden gisteren 160 schelvisschen aangevoerd, die tegen f 59 't honderd werden afgeslagen. Veertig tal haring, eergisteren avond en gisteren door trekkers aangebracht, gold ter afslag f 8.50 tot f 10.— per tal. Burgerlljlx.e Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. OndertrouwdP. M. Kooman, smid, cn A. C. Poulie. GehuwdGeene. Bevallen: C. J. Bras, geb. Bakker, D. J. London, geb. De Vlngt, Z. A. Over, geb. Ligtenberg, D. N. Lap, geb. Streur, Z. en D. OverledenT. Noot, 49 jaren. D. Bos, geb. Hoedemakcr, 24 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente TEXEL, van 22 tot 28 October. Ondertrouwd: Pieter Keijser Pz. en Maria Bremer. Gerrit Kuijper Cz. en Betje Anna Petronella Bakker. Gerrit Iler- manus Wessel en Cornelia De Wijn. Getrouwd: Bernardus Casper Hendrich Haakman en Martha Smit. Maarten Reuvers en Dieuwertje Buis. Rens Kooger en Vrouwtje Visser. GeborenJacob, zoon van Klaas Daalder en Martje Duinker. Gesina, dochter van Biem Roozendaal cn Cornelia Klaassen. Catliarina Maria, dochter van Jan Witte J.Dz. en Neeltje Schraag. Jacob Nan, zoon van Frederik Slot en Leentje Wiegel. OverledenJacob Jan, 14 maanden, zoon van Jacob Hille- nius Wz. en Marretje Bruin. Ambtshalve ingeschreven 1. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. October. 1 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer m.M. Thermometer C. JZ 8 1 o. Toe stand van de zee. Stand. J Afw. Stand. 1 Afw. 30 12 no. 1.5 k. 762.09 f 3.79 5.9 -3.4 0.86 Slechtw. 31 8 otn. 6 755.38 -2.92 4.3 -3.4 0.93 wcin.gv. 31 12 O. 9 752.87 -5.43 4.6 -4.5 0.90 golvend. Wet* rsuosteldhcid30 Oct. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 31 Oct. 8 u. Dichtbewolkt, beneveld, goedw. 31 Oct. 12 u. Dichtbewolkt,beneveld, winderig, kondweer. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 27 October 1885. E. B., te Hoorn, openbare dronkenschap, 7 dagen gevange nisstraf en opzending voor 6 maanden naar een werkhuis. C. L. en A. v. d. W., beiden te Helder, mishandeling, de eerste f 8 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf, de tweede 5 dagen eenzame opsluiting. C. d. H. en M. H., beiden te Helder, beleediging enz., de eerste f 2.50 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, de tweede 3 dagen eenzame opsluiting. M. v. d. B., huisvrouw van G. B., te Helder, mishandeling, f 12 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. W. R., te Helder, diefstal, 45 dagen eenzame opsluiting. T. V., huisvrouw van J. L. D., te Helder, bevorderen der onzedelijkheid, 45 dagen eenzame opsluiting. J. E., te Urscm, beleediging, f 12 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. P. S. Sz., te Oudendyk, mishandeling, 3 dagen eenzame op sluiting. K. K., te Berkhout, mishandeling enz., 7 dagen gevangenisstraf en f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. M. H., te Bovenkarspel, beleediging, f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. J. M., te Bovenkarspel, mishandeling, 15 dagen gevangenisstraf en f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. P. K., te Bovenkarspel, mishandeling, 8 dagen eenzame op sluiting. MARINEHAVEN NIEUWED1EP. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HUNNE LADING IN DE BÜITEN- OF BINNENHAVEN TE L083EN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Trevethick, st. G. Brown. Newcastle. Steenk. Duinker&Goedk. Johanna. D. T. Visser. Hernösand. Hout. G. J. v. Neck. Josina Louise. A. T. Steffens. Iludiksvall. Ino, st. J. Houwink. Sundsvall. Araons Co. Pieter. G. H. Smit. Umea. Van Gyn Co. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. Paard f a I Lammeren f Koeien a j 42 mag. Varkens 16 a 24 10 Nucht.Kalveren 14 a 25 252 Biggen 5 a 7 40 Schapen 13 a 23i 16 Bokk.&Geiten 4 a 8 Marüttoerloliteni TEN EL, 29 October. De prijs van onderstaande artikelen was als volgt: Aardappelen f 2.— a 2.50 per hectoliter. Gevischt Zeegras f 2.75 a 3.75, gemaaid idem f 9 a 11 per pak van 100 kilogram. Ongcwasschen Wol 78 cents per kilogram. Tarwe f7. a 7.25, Rogge f 6, Haver f 3.25 a 3.75, Gerst f 5 a 6, Groene Erwten f 6.a 8.50, Vale Erwten f 6.8.50, Grauwe idem f 6 a 9, alles per hectoliter. SCHAGEN, 22 October. Aan de Jaarmarkt was een zeer belangrijke aanvoer van Hoornvee, ongeveer 1600 stuks waren aangevoerd. De handel was vlug. ALKMAAR, 30 October. 784 h. Tarwe, f 6.50 a 7.62£; 457 h. Rogge, f 5.75 a 6.25583 h. Gerst, f 4.65 a 5.50, idem Chev. f 5.75 a 6.75; 1954 h. Haver, f 3.25 a 4.15; 320 h. Boonen: Paardenb. f 6.a 6.25, Bruine Boonen f 8.50 a 13. 19 h. Kanariezaad, f 9.75 a 10.25; 46 h. rood Mosterdzaad, f 12.50 a 15.25; 19 h. blauw Maanzaad, f 11.a 11.50; 6 h. Kar weizaad, f 26.25; 233 h. Erwten: Groene f 10 a 16, Grauwe f 9.50 a 16.Vale f 8.25 a 14.Witte f 12, alles per heet. 472 stapels Kaas, wegende 118746 kilogram; Kleine f 34, Commissie f 33 en Middelbare f 34.50 per 50 kilogram. HOORN, 29 October. Ter waag gewogen 284 stapels Gras kaas, wegende 80,440 kilogram. Hoogste prijs: Kleine f 35, Commissie f 33 en Middelbare f 32.50 per 50 kilogram. HOORN, 30 October. Aangevoerd 784 Schapen, f 20 a 30 per stuk; 4 Varkens. MEDEMBLIK, 28 October. Aangevoerd 6 stapels Graskaas, hoogste prijs f 33 per 50 kilogram; Boter f 1.35 per kilogram; Kip-eieren f 5.50 per 100 stuks. AMSTERDAM, 30 October. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dokkummer Jammen f 1.90 a 2.10; dito Franeker f 1.85 a 1.90; dito Engelsche 1.20 a 1.30; Zeeuwsche spuische Jammen f 2.25 a 2.50; dito Flakkeesche f 1.90 a 2.10; dito Blauwe f 1.75 a 1.80; Geld. Blauwe f 1.50 a 1.50; Prui sische Hamburgers f 2.50 a 2.60, dito Hillegommer f 2.50 a 4.50

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2