Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 2 dezer: „Wij waren sinds geruimen tijd van brand verschoond gebleven, toen gisteren middag deze onheilspellende mare zich weder deed hooren. Op de boerderij van jhr. mr. J. H. Van Foreest van der Palm waren stroosclielpen in brand geraakt, die voor de hoeve zelve het ergste deden vreezen. In allerijl werd de brandweer te hulp geroepen; ook uit liet naburige Wieringerwaanl snelde men met de spuit ter hulpe, en men heeft het genoegen mogensmaken, den brand tot de schelven te beperken en verdere schade te voorkomen; nogtlians is de brandweer tot heden middag op het terrein gebleven." Men schrijft uit Alkmaar: „Naar taxatie zal de aanvoer der granen in dit jaar hier wel 5 k 600 last_ minder zijn als in voorgaande jaren, tengevolge van de vervroeging der markt. De boer gaat nu veel geschikter naar Amsterdam of verkoopt aan huis. Er wordt hierdoor niet alleen aan de opbrengst der markt- gelden, doch ook aan de neringdoenden alhier, veel schade veroorzaakt." De begrooting der gemeente Alkmaar voor 1S86 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 257,300.36. De hoofde lijke omslag wordt geraamd op f 30,000, de 50 opcenten op het personeel f 25,490, de vaste uitkeering in plaats van het der personeele belasting f 44,827.22^, de heffing op grond van de drankwet f 3500 en de vergoeding door het Rijk van 30 opcenten in de onderwijskosten f 11,740.50. De uitgaven voor lager onderwijs worden geraamd op f 45,188, die voor armwezen op f 15,291 en die voor rente en aflossing op f 36,570. De gemeente-scliuld bedraagt f 287,U00. Onder het totaal-bedrag der begrooting is in ontvangst en in uitgaaf een bedrag van f 40,000 voor tijdelijk op te nemen en in hetzelfde jaar weder af te lossen gelden. De begrooting der gemeente Enkliuizen voor 1886 is vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf tot een bedrag van f 74,720.11. De begrooting voor 1886 is voor de gemeente Hoorn vastgesteld tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f 168.672. De Gemeenteraad van Hoogwoud heeft het salaris van den te benoemen onderwijzeres verminderd van f 700 tot f 550 's jaars. Te Edam is publiek verhuurd een boerderij met circa 34 hectaren best grasland in de Purmer, en eigendom der stad Edam. De uitslag was dat per jaar de huur zal zijn f 3,947.62, dat is f1160 per jaar minder dan tot hiertoe. Verscheidene koeien uit de gemeente Sijbekarspel zijn dezer dagen door veeh indelaars uit Groningen tegen hooge prijzen aangekocht. Zij zijn bestemd voor Amerika. Wat betreft de Badhoeve te Haarlemmermeer ver neemt men, dat zij in haar geheel zal blijven bestaan. In plaats echter van zuivelbereiding zal veefokkerij en vet- weiderij het hoofddoel van den toekomstigen eigenaar zijn. Gelukkig blijken dus de geruchten van verbrokkeling der wijd en zijd beroemde plaats onwaar te zijn. Te Amsterdam is jl. Zondag na eene korte onge steldheid, in den ouderdom van slechts 55 jaren, overleden de heer A. H. Otterbein, luitenant-kolonel, commandant van het 4de bataillon van het 7de regiment infanterie. Het onbruikbaar maken van geleidingen der Hol- landsche Gasfabriek te Amsterdam is jl. Zondag in goede orde volbracht. In de Vragen des Tijds komt voor een artikel van prof. dr. P. Van Geer te Leiden, getiteld: De kenmerken der kiesbevoegdheid naar de jongste voorstellen." Aan dit artikel is een tafeltje toegevoegd, waarin het berekend aantal kiezers volgens elk der besproken stelsels is opge nomen. Ter vergelijking zijn ook die getallen vermeld, die met andere kiesstelsels, welke vroeger werden behandeld en nog aan de orde zijn, overeenstemmen. Vermoedelijk aantal kiezers Kiesstelsel. over het geheele Rijk. 1. Tegenwoordige Grondwet 128,600 2. Voorstel-Lohman160,000 3. Algemeene census van f 20 180,000 4. Voorstel Liberale Unie220,000 5. Ontwerp Grondwet252,000 6. Voorstel Farncombe-Sanders 310,000 7. Voorstel VanHouten (overgangsstelsel) 500,000 8. Beperkt algemeen stemrecht 800,000 Het verschil tusschen gewone vaders en beschreven vaderen bestaat, volgens Flieg. Blatter, daarin, dat de eersten meestentijds de schulden hunner zoons betalen, en de laatsten zeiven schulden maken, waarvoor zij het nage slacht laten opdokken. de behandeling van de melk, waarbij geen verzuring hoe gering ook werd gedoogd, terwijl do temperatuur bij de stremming steeds nauwkeurig op 85° Fahrenheit werd gebracht, en daarna op 100 tot 102°. Verder vestigde bij de aandacht er op. dat hij in de zoutcrijen nooit droog, maar steeds nat zout gebruikte. De lieer Heynis, uit de Purmer, hechtte groote waarde aan het goede persen van de kaas, waarvan elk afzonderlijk gedrukt moet worden. Verder werd nog de aandacht gevestigd op eigenaardige ge bruiken, welke in de laatste jaren bij de kaaskoopers waren ingeslopen, daar zij volgens spreker alleen op het gewicht van de kaas acht gaven, en niet zooals vroeger naar de rypheid zagen. De verschillende soorten, alsmede de verschillende vraag in het buitenland, zou niet. genoeg meer bij de kaaskoopers in overweging worden genomen. Te Edam is jl. Donderdag eene druk bezochte vergadering gehouden van de afdeeling der Hollandschc Maatschappij van Landbouw, waarin de heer W. Sluis, uit de Beemster, en de heer Spruit, van Oudshoorn, uitgenoodigd waren om hunne denkbeelden over de kaasbereiding uiteen te zetten. Volgens den heer Sluis was het mindere gehalte der kaas hoofdzakelijk te wijten aan den achteruitgang van den weidegrond, waar verschillende planten, met name het boterbloempje, weliger tieren dan vroeger, cn een nadeeligen invloed op de melk uit oefenen. Zorg voor den grond is volgens hem dus een eerste vereischte om de kaasfabricage van Denemarken, welke aanvan kelijk eene navolging was van de llollandsche, weêr te over winnen. Nauwkeurig moeten door de landlieden de tabellen in hunne kaasmakerij worden bijgehouden en bij inzendingen op tentoonstellingen overgelegd. In die tabellen moet de aard van bet weder, het vetgehalte van de melk en hare temperatuur, zoowel vóór als bij en na de stremming worden opgeteekend. Alleen wanneer de praktijk stipt de regelen van dien zuiver wetenschappelijken weg volgt, kan zij goede uitkomsten opleveren en er zelfs in slagen om, zooals in Amerika wordt gedaan, aan de magere melk kunstmatig het vereischte vetgehalte te geven. De heer Spruit, die op de laatste PurmerenderJTentoonstelling den hoogsten prijs voor Edammer kaas behaalde, wees er op, dat hij de gunstige uitkomsten, welke door hem zijn verkregen, hoofdzakelijk heeft te danken gehad aan de voorlezingen van den heer Sluis. Maar groote zorg werd door hem ook besteed aan stemden deze plotselinge indrukken overeen met zijn vroeger oordeel. Intusschen gebood hem de beleefdheid, den vriendelijken toon, dien zij van hem gewoon waren, tegenover hen vol te houden, en bovendien waarschuwde zijn gevoel van billijkheid hem. ook, meer bewyzen te zoeken, voordat hij zoo geheel aan dien nieuwen stand van zaken geloofde. Hij trad naar de bloemenkraam toe en groette Hortense. Zij dankte hem met den zoetsten blik, dien zij kon schenken, toen hij eene milde gift in hare band legde. „Men legt beslag op u; ik zal plaats maken," zeide hij; „het is thuis bij het vuur pleizieriger praten." JFordt vervolgd.) Biiltenland. De Bulgaarsche kwestie doorloopt naar de Köln. Ztg. opmerkt thans dezelfde phases als onlangs de Afghaansehe. Ook toen kon men eenige malen per week van gevoelen veranderen, als men zich door de verschillende dagbladberichten had willen laten influenceeren, en was men den eenen dag even bang voor het uitbreken van den oorlog als den anderen zeker van het behoud van den vrede. Ten slotte bleek de Afghaansehe kwestie tot geen oorlog te leiden en hetzelfde mag men nu ook wel van de Bulgaarsche hopen. Maar ze nu reeds als opgelost te beschouwen, omdat de conferentie bijeen zal komen en omdat Servië een kalme nota aan de mogendheden heeft verzonden, dat zou volgens genoemd blad getuigen van optimisme en van onbekendheid met den waren toestand. Vooreerst zal overeenstemming tusschen de mogendheden omtrent de te nemen besluiten niet zonder zwarigheid en althans niet zonder tijdverlies verkregen worden. En als het eenmaal zoover komt, dan zal het nog de vraag zijn hoe die besluiten ten uitvoer moeten worden gebracht. Ook daarbij stuit men waarschijnlijk op bezwaren van allerlei aard. De Great-Eastern werd deze week in publieke veiling gebracht en ingezet voor 10,000 pond sterling. Gaan ieweg werd er meer geboden en ten slotte werd het reuzenschip voor 26,200 pond of 314,400 gulden toegewezen aan De Mattos, een Londensch koopman. What whil he do toitli itf is nu de vraag. Jl. Zondag werden een twintigtal stroopers te Masnuy St. Jean (België), terwijl zij eene groote slachting onder de hazen en konijnen aanrichtten, door een boschwachter overvallen. Zij grepen den man aan, bonden hem aan een boom, sneden hem zijne knevels af, voerden een ronde dans om hem uit en hervatten voorts hun bedrijf. De boschwachter werd eerst vier-en-twintig uur later, half dood van ontbering en koude, gevonden en verlost. Hij had een prop in den mond en kon dus niet roepen. Uit Parijs wordt dd. 29 October 11. aan de Haarl. Crt. gemeld: „In het eerste rijtuig: de Koningin van Denemarken, de Koninklijke Prinses, de Prinses Van Wales en Prinses Waldemar, de Hertog Van Aumale op den bok. In het tweede rijtuig: de Prins Van Wales, Prins Waldemar, de drie jonge Prinsossen van Engeland en de Hertogin Van Cumberland, zoo verdeeld, hebben de vorstelijke per sonen Zondag 25 October te Chantilly getoerd. Het wekt onze belangstelling niet in overgroote mate; evenmin bet défilé van hooge gasten ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Maria Van Orleans met Prins Waldemar van Denemarken, hetwelk eenige dagen vroeger aan bedoelden rijtoer voorafging. Wij zijn te Parijs zoo gewoon aan de tegenwoordigheid van Majesteiten, vermoedelijke Troonop volgers en aanverwante hoogheden! Voor eenige dagen las ik in een Duitsch of Engelsch blad eene verontwaar digde uitbarsting over Parijs, den uitverkoren zondebok der moralisten. (Vermoedelijk een Dui'sch blad, want het ware al te stout, als Albion de artikelen van de Pall Mali Gazette en het spreekwoord van splinter en balk ge- Jieel uit het oog verloren had.) Parijs werd beurtelings genaamd Sodom en Gomorrha en bakermat der socialisten. Of beide begrippen vereenigbaar en de socialisten van zoo ouden oorsprong zijn, laat ik daar. In allen gevalle: bakermat der socialisten kan er desnoods nog door, maar Sodom en Gomorrha is als qualificatie voor Frankrijk» hoofdstad wat al te kras. Waarom zich niet gehouden aan „het moderne Babvlon," dat als titel voor Parijs vrij algemeen was aangenomen en waarmede men zich, dunkt mij, te vrede had kunnen stellen. Het was al wel. Tegenover dergelijke snoode miskenning door de buiten- landsche pers is het eene zekere voldoening, de aanhou dende en groote gunst te constateeren, waarin Parijs bij buitenlandsche vorstelijke personen staat. In onafgebroken reeks komen zij hier uitrusten van de zorgen hunner Hoven en zich overgeven aan ontspanningen van allerlei aard. Natuurlijk heeft hun bezoek eene strenge staatkun dige strekking. „Prins zoo en zoo is te Parijs; in wèl- onderrichtte diplomatieke kringen houdt men het er voor, dat zijne geheime zending ten doel heeft, de Fransche Regeering te polsen over een of ander gewichtig publiek vraagstuk." Zoo schrijven de dagbladen van zijn Vader land. De onderdanen bewonderen hun degelijken Prins en hebben hem lief om zijne trouwe behartiging van 's lands belangen. Ach, goede burgers, zoo ge te Parijs komt, begeeft u niet naar een café-concert, niet naar het Bal Bullier, niet naar het Elysée Montmartre. Wie is die heer daarginds, in vroolijk, niet alleen mannelijk, gezel schap? Aanschouwt zijn gelaat en sluiert het uwe: het is een vermoedelijk Troonopvolger, het is de uwe! Van de vorstelijke personen, die Parijs geregeld bezoeken en bezocht hebben, er tehuis zijn of waren en gedeeltelijk op dit oogenblik vertoeven, kunnen wij noemen: Groothertog Alexis van Rusland, Groothertog Nicolaas van Rusland, den Prins van Wales, den Hertog van Edinburg, Prins Wladimir van Rusland, den Hertog van Oldenburg, de Prinsen Serge en Paul en Groothertog Konstantijn van Rusland, den Prins van Servië enz., enz. Ten deele even zeer Parijzenaar als de Parijzenaar zelf. De Groothertog Alexis b. v., die admiraal is en van Parijs uit de geheele Russische vloot commandeert. Telken avond op het absinth-uur kunt ge Groothertog Alexis in het Café de la Paix zien zitten, in druk gesprek met zijn secretaris en zijne vrienden. Gij kent zijne hooge gestalte, zijn blonden, rosachtigen baard, zijne blauwe oogen, die den man van het noorden verraden. Vóór het diner gaat hij zijne wandeling op den boulevard doen, hij beweegt zich voort met groote schreden, schreden van zeven mijlen, die ge nauwelijks kunt volgen, zoodat ge zijn grijs geruit jasje weldra uit het gezicht verliest. Maar na den maaltijd vindt ge het weder op den boulevard. Houdt ge liet ditmaal in het oog, dan geleidt het u naar het Eden-Théatre of naar de Foulies-Bergère. De Prins heeft een groot zwak voor laatstgenoemde inrichting. Wat u zeiven betreft, ge vindt het er om te stikken en gevoelt in stilte eene zekere afgunst op den man, geboren in noor delijker zone dan gij en wiens levenslust toch zegeviert over den thermometerstand. Grootvorst Alexis, bevel hebber aller Russische oorlogsschepen, praat in een hoekje der groote zaal met eene blonde dame. De Prins legt daardoor te gelijkertijd eene ondeugd en eene deugd aan den dag: hij is overgevoelig voor vrouwelijk schoon, eene ondeugd; hij is niet geblaseerd op dit punt, eene deugd. Intusschen onderhouden zij zich in alle eer en deugd, naar ik vermoed, want de admiraal is Parijzenaar en scep ticus. Als Rus verteert hij zijn geld op milde wijze. Des zomers brengt hi j eene maand te Vichv door en de winkels vereeren Cn exploiteeren hem. Het verhaal van den glas winkelier, die hem 20,000 francs liet betalen voor een tafelservies met naamcijfer, voor eene dame besterad, is bekend. De dame deelde met den leverancier. Groothertog Konstantijn, Groothertog Nicolaas, de Prinsen Serge en Paul zijn welbekend op de Parijsche boulevards. Prins Wladimir komt er niet zoo dikwijls als zijn broeder Alexis en legt ook minder liefde aan den dag voor de schouwburgen, maar hij bemint de schilderkunst en Meissonnier en Detaille zien hem vaak in hunne ateliers. Een geregelde gast van Parijs is vóór eenige maanden gestorven: de Hertog van Oldenburg. Liefhebber van uitvindingen en zelf uitvinder, bezocht hij voornamelijk de nijverheids- en handelsmusea. Hij heeft hier een „knapzak voor den soldaat" laten vervaardigen, door hemzelven uitgedacht en die beurtelings als tent, bed en brancard kan dienen. Hij was trouwens minder bekend door zijne uitvindingen dan door zijne beminnelijkheid en zijne liefde voor de Fransclien. Laat ons vooral den Prins Van Wales niet vergeten. De verhalen, omtrent dezen Vorst in omloop, zijn te talrijk en voor een groot gedeelte te sterk gekruid om er melding van te maken. Het zij voldoende, op te merken, dat hij ronduit verklaart, zich nergens anders te vermaken dan in de hoofdstad der Fransche Republiek. Deze verklaring is zeer geloofwaardig: zeer zeker lijdt de Prins te Parijs aan alles behalve spleen. De Prins van Servië is student geweest in het Quartier Latin. Hij verdeelde zijne gunsten tusschen de Sorbonne en het Bal Bullier, en het laatste had niet te klagen over oneerlijke vcrdeeling. Door en door Parijzenaar geworden, openhartig, edelmoedig, ridderlijk, genoot hij aller sym pathie. Een mij bekend journalist, die vroeger hier met hem bevriend was, ging hem verleden jaar, toen hij tijdelijk te Parijs vertoefde, opzoeken. Interviewer in zijn hart, vroeg hij den Prins, wat deze van de Balkan-alliantie dacht. „Wat ik denk," antwoordde de vorstelijke telg, „ik denk, dat deze sigaar vrij goed is en dat ik groote haast heb om naar de boulevards te komen." „Maar de alliantie," drong de nieuwsgierige aan. De Prins maakte eene beweging, door de Fransche studenten van den „gamin de Paris" overgenomen en duidelijk zeggende, dat hij zich eerst wenschte te vermaken en bij gelegenheid weieens over de volkeren van den Balkan zou praten. Ja, de Parijsche boulevard met zijne menschenmenigte, met zijn licht en zijn leven, met zijne schouwburgen en zijne café's, met zijne vroolijke en lichtzinnige Parisienncs oefent eene onweerstaanbare aantrekkingskracht uit op de vreemde vorstenzonen. Als zij hem hebben leeren kennen, vinden zij het leven in hun eigen land eentonig, alle- daagsch en saai. Voor hem verlaten zij hunne eigene hoofdsteden. De dagbladen van hun land gelooven ten langen leste niet meer aan geheime zendingen en diploma tieke reizen. Het voorwendsel heeft langzamerhand uit gediend. Gebelgd over de ontrouw hunner Prinsen, wreken zij zich op de verleidster. Parijs kan niet diep genoeg worden gebrandmerkt. De Fransche hoofdstad moge zich zoo zedig voordoen als zij wil, zij moge ter wille der moraal de voorstelling van tooneelstukken als „Germinal" ver bieden, het helpt haar niets, zij kan geene genade vinden in de oogen der buitenlandsche pers, die haar gevonnist heeft, zij is en blijft verderfelijker dan alle steden des verderfs uit den ouden en nieuwen tijd. De liefde der vreemde Vorsten is haar een voldoende troost." Evenals in Frankrijk, was ook eenigen tijd geleden in het Belgische leger de trom afgeschaft. Nadat zij nu echter in Frankrijk weder is ingevoerd, heeft ook België opnieuw besloten dat voorbeeld te volgen. Men heeft daar nu het kleine Pruisische model gekozen, natuurlijk echter met de Belgische nationale kleuren. Zij zullen op 's Konings verjaardag 15 November voor het eerst weder officieel worden in gebruik genomen en wel bij een groote taptoe met fakkellicht. Er zijn reeds reusachtige tamboers- maitres geëngageerd en dit wordt den minister van Oorlog bepaald als een groot succès aangerekend. In Europa viert een schouwburgdirectie feest, wan neer een tooneelstuk voor de honderdste maal wordt opge voerd. In Amerika beteekent dit feit niets, in vergelijking met het aantal opvoeringen, hetwelk aldaar sommige tooneelstukken beleven. Een blijspel, of liever eene farce, Kitt, de reiziger in Arkansas, werd onlangs in Niblo's Gardentheater voor de 4376ste maal vertoond, en geen plaats was onbezet! Te Stuttgart in NilFs diergaarde heeft het struis vogelpaar 50 dagen gebroed op 4 eieren en zijn nu twee jongen nit de dikke schalen gekropen. Zij zijn zoo groot als een volwassen kip, geel en als een stekelvarken met borstelige haren bedekt. Van de beide andere eieren bleek er één onbevrucht geweest te zijn en het andere waar schijnlijk te hard van schaal, daar het een dood kuiken bevatte. Daar de oude vogels zich volstrekt niet om de jongen bekommerden en hun noch voedsel gaven, noch verwarmden, heeft Nill ze in een verwarmde kas gebracht, waar zij nu groenten, gehakte eieren en gekookt graan krijgen en voordeelig opgroeien. Benoemingen, Tot burgemeester van Warmenhuizen is benoemd de heer IC. Blom. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht W. Meyboom is bevorderd tot off. van gez. lste kl. De machinist 3de kl. A. Den Hamer, laatst dienende aan boord Zr. Ms. riviervaartuig Isala, is met 1 dezer bevorderd tot machinist 2de kl.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2