I i P. Th. YPMA, Margarine Boterfabriek, Kostefs KIbido Wel te StteB. Kostei's Kleine Mei te Sclape Magazijn van Duitsche en Fransche PIANINO'S en Amerikaansche HARMONIUM-ORGELS. PIANINO'S en ORGELS te huur. STEMMEN EN REPAREEREN van JOH. J U R G E N S te Osch. Agent: J. KLEIN, 120 Geldersehekade, Amsterdam. BERICHT UIT KACHELS! KACHELS! PUBLIEKE VEBKOQPING TE TEXEL. Langestraat. A. 35. Alkmnnr. RUIME KEU Z E in de goedkoopste solide en meer exellente soorten. Allen met vijf jaren guarantie. Gebruikte of oude Pianino's worden in ruil genomen. volgens zoor milljlio condities en prijzen. MET IDE OKTTPAKKIISTGr der a. s. December-geschenken is in het Verkoophuis „DE ROODE KOUS" een aanvang genomen. J&OQTOS ItOSESrCAEI.. PulKo K.waUtelten, lage prijzen. Vraag Prijscouranten. Ruim gesorteerd in Kachels en Opeu Haarden, gegoten en gelakte Kolen- en Turfbakken, Haard stellen, Poken, Tangen en Kolcnlepels, Stallampcu en Lantaarns, prachtige Opschuiflampen, Petroleum - kooktoestellen zonder brandgevaar, giftvrije Potten. Pannen en Ketels voor alle mogelijke huishoudelijke artikelen, alsmede Boeren- en Bouwgereedschap, als: Vorken, Graven, Schoppen, Dorscbgcrcedschap, Stofbrillen, Machine-olie, Thermometers en Maat glazen, eerste soort Bascules, Maten en Gewichten, Tafel-bascules, Hont-, Touw- Mand- en Borstelwerk, alsmede Stalkcttinge», Koelen- en Paardenscharen. NB. Ook voorhanden de wijdvermaarde Vnl-rcgula- teur-kachels, die van 12 tot 24 uren achtereen branden, zonder bijgevuld te worden. Buskruit (Crèpée N°. IJ en Hagel. J. H. MOO.JEX, Makelaar, zal, op Donderdag 5 November a. s. (en niet op 12 November, zooals in de vorige annonce abusivelijk vermeld staat), 's morgens 10 uren precies, ten verzoeke van den Heer BERNARDUS HUISMAN, bij diens woonhuis in de Krim in den Polder Eierland, ten overstaan van een bevoegd beambte, publiek verkoopen 1 zevenjarig bruin Merriepaard, 1 Kalfkoe, 1 Kalf, 90 beste Fok- j schapen, 6 Lammeren, 13 Geiten JLèsSËL. en 1 Bok, 1 vet Varken, 7 Kippen en 1 Haan, 15 wagens Hooi, 25 wagens Ruigte, 10 hectoliter Aardappelen, eene partij Pootaardappelen, Boerenwagen, Kapwagen, driewielde Kar, Eggen, Ploeg, Hout- en Ijzerwerk, Boeren-, Bouw en Melkgereedschappen, enz. Voorts: Meubilair, Huisraad en Inboedel. Breeder bij biljetten omschreven. Betaling 1 November des volgenden jaars. HANDELSDRUKKERIJ. Molenplein 103. aflev] x stee uitget aflevering van alle modellen boek- en steen drukwerk geschiedt spoedig, net uitgevoerd en tegen de laagste prijzen. Kamer-vruchtboomen. Aan de overzijde van het Kanaal past men een wijze van vruchtboomen-cultuur toe, waaraan eigen aardige voordeelen verbonden zijn en die ook in Frankrijk na volging vindt. Men kweekt daar namelijk vruchtboomcn in vazen van Chineesch porcelein of wel in gewone aarden pottenniet alleen groeien de boomen goed, maar ze geven bovendien goed vruchten, die uitnemend van smaak zijn. Men heeft er salon perziken-, abrikozen- en kerseboomen van 50 centimeter. De beer Th. Rivers, die de grootste voorstander van deze wijze van cultuur is, gelooft dat deze boomen bestemd zijn de eerste plaats op ons dessert in. te nemen. Men zal toch niet langer perziken, kersen, enz. op schotels durven rond te dienen als de gelegenheid bestaat, ze van de boomen zelf te plukken. De boom is zoo klein, ook al is hij met vruchten volgeladen, dat men zonder bezwaar naast iederen gast een perzike- of abrikozeboom zal kunnen plaatsen, die ternauwernood 25 a 30 centimeter hoog is en gemiddeld 3 tot 5 vruchten draagt. Het geheim van deze wijze van kweeking is niet ver te zoeken, zegt Cosmos. Het is voldoende om in een pot een jongen vrucht boom te planten, na hem ontdaan te hebben van zijn grootste wortels hy voedt zich door middel van de fijnere wortelvezels en ook een kleine pot bevat aarde genoeg, om de ontwikkeling van den kleinen lx>om te doen plaats hebben. Volgens den Moniteur industriëel beeft de heer Ingram, hoofdtuinier van Engeland's Koningin, tot zes trossen druiven verkregen van wijngaardplanten, die nauwelijks achttien maanden oud en in een pot gekweekt waren. De nienwe cultuur laat zich samenvatten in deze drie woorden: Snel, goed en gemakkelijk. Iedereen zal dus voortaan een tuin met vruchtboomcn kunnen hebben en, zy 't ook op een zolderkamertje, abrikozen, perziken, kersen, peren, enz. kunnen verbouwen. INUNDATIE EN DROOGMAKING, door JAN KRITIEK. (Slot.) Daar niet alleen de voor- en tegenspoed, die bij cene indijking door het weer kan worden ondervonden, voor geen berekeningen vatbaar zijn, en dc ondervinding leerde, dat de beste deskundige zich wel eens in meer positive berekeningen vergist, zou het dwaasheid zijn van iemand, die geen aanspraak maakt op den naam van deskundige, in deze oppervlakkige beschouwing de voor- en nadcclcn in cijfers te willen aangeven, cn ondoenlijk tevens, omdat alle voor- cn nadeelen onmogelijk onder cijfers zijn te brengen. De inpoldering, droogmaking, verkaveling, aanleg van dyken, kaden, wegen, vaarten, bruggen, stoomgemalen, enz. zal een ont zaggelijk kapitaal vereischcndaartegenover staat de waarde van ongeveer 550,000 hectaren land, die, vergeleken bij de oppervlakte en de bevolking van Nederland, voldoende is voor 700,000 zielen. Als men dAarbij in aanmerking neemt, dat de verpachting van wierwaarden en vischplaatsen slechs f 87,000 per jaar opbrengt, wat een bagatel is, vergeleken bij de kosten van bediening, onderhoud en vernieuwing van waterstaatswerken, verlichting, betonning, bebakening, opzicht en recherche, dat laugs de kusten en om de eilanden p. m. 80 uren gaans slaperdijk worden zal. De verbeterde waterloozing der omliggende zes provinciën, de tijdelijke werkverschaffing der droogmaking, de voortdurende bewerking van den grond, plaatsing en onderhoud van gebouwen, wegen, bruggen, enz., benevens de indirecte voordeelende gun stige invloed op de welvaart van geheel Nederland, de meerdere draagkracht en weerbaarheid, door belastingen, militie en den weldadigen invloed op het klimaat, dit alles laat geen twijfel over, of de voordeelen zullen op den duur, zoowel voor den Staat als individueel, de nadeelen ver overtreffen. Wij mogen verwachten, dat de Regeering hetzij zy tot de droogmaking concessie verleent of dat die van Staatswege geschiedt de binnenlandscbe nijverheid boven de buitenlandscbe zal begunstigen, maar dan ook alles aan de vrije concurrentie zal overlaten. Wil men, gelijk een inzender in't Nieuws van den Dag, voorstelde, uit iedere provincie een gelijk aantal arbeiders aannemen, evenredig aan dc bevolking, dan zou men bij elke nieuwe aan neming of afdanking van werkvolk, daarmeê ook moeten rekening houden, en vervolgens ook de levering van materiaal, gereedschap pen, transporten en wat niet al moeten verdeelen, wat in 't geheel niet opgaat. Zware steen voor de zeeweringen, metselsteen en kalk voor sluizen en stoomgemalen, hout voor gebouwen en bruggen, grint voor wegen, enz. moeten, zoowel als de werkkrachten getrokken worden van die plaatsen, waar ze 't best en goedkoopst te bekomen zijn, en het gemakkelijkst kunnen worden veroverd. Al gaat men de levering van materialen en arbeiders niet stelsel matig over de provinciën verdeelen, dan zal dit toch indirect ruimte geven en door het geheele land worden gevoeld. Als men in aanmerking neemt de verstrooming en slenkiug der specie, welke lantste als die bij den dijk van Waard en Groet minstens twee derde van den inhond van het profiel van den dyk be droeg, kan men nagaan, welk een massa grond de demping van een zeegat als dat van Texel, waar in de Heisdeur 41 M. diepte wordt gepeild, by een snellen stroom zal vereischen. Ter voorkoming van te veel verstrooming zal noodig zijn eerst met zinkstukken boven water te werken. Zoodra de stroom gebroken is, neemt die een andere richting, begint ze meê te werken en is het te verwachten, dat de Onrust en de Bollen door den stroom tegen den dam zullen worden verplaatst en daar een droog strand zullen vormen. De naald en draad zijn de halve naad, zoowel bij de droogmaking als by den kleêrmaker. Het zal daarom dienstig zijn, eerst wat materiaal te verzamelen. Voor dengene, die 't karrewcitje aan neemt, is het te berekenen, of de soort oude schepen en kolen- brikken door den Engelschen afgevaardige Plimsoll eigenaardig matrozen-doodkisten genoemd de beste stukken uitgcsloopt, met zand en zeegras gevuld, zoomede pakken slecht zeegras met zand tot twee- k driemaal het soortelyk gewicht van water vermengd, waarvoor op de Hors de noodige stoompersen kunnen worden geplaatst, by gebrek aan genoeg rijshout voor zinkstukken te hoog in prys zouden zijn. Of ook breede bakken met daarover pasklaar gemaakte opzetstukken, bij stillen stroom op de plaats gesleept, met zand en zeegras gevuld, voor stroombrekers kunnen dienen. De Great Eastern200 M. lang, die thans steeds in den weg ligt en nergens voor te gebruiken is, zou te duur zyn, maar anders een aardig gaatje kunnen vullen. De beste richting tot verbinding van Helder en Texel komt my voor van af het Observatorium aan den Helder door de Heisdeur langs ton No. 9, richting Neeltjes Nol op Texel. Wij vinden daar: 1500 M. diep 41 tot 15 Meter i 1500 4 1 I bij gewoon laagwater. 300 droogvallend I 1830 Hors tot Neeltjes Nol, totaal 5130 meter afstand. Wel is het daar iets dieper, maar tevens ook nauwer dan oostwaarts, en misschien was de aanleg van Kaaphoofd over Onrust beter uit te voeren, doch dc kortste afstand is, vooral met het oog op het onderhoud, te verkiezen. Als voorbereidend werk zou kunnen dienen de aanleg van een spoorweg Groningen—Eenrum—Kloosterburen, tot aanvoer van steen uit Drente, benevens een spoor over de eilanden Schiermonnikoog, Ameland, Terschelling, Vlie en Texel, tot vervoer van zand, steen, materiaal, gereedschap en volk, om vervolgens het werk te beginnen van Groningen op het oosteindc van Schiermonnikoog, telkens het spoor doortrekkende tot de aansluiting Helder. Van onmisbaar belang is niet alleen een kapitalen dijk tc leggen, voldoende om den hevigsten storm weêrstand te bieden, maar als reserve ook de veiligheid van den polder door binnendijken te verzekeren, want, mocht eenmaal de Zuidcrzce-polder bewoond en bebouwd zynde, niet door binnendijken beveiligd, inundeeren, dan ware het verlies van menschenlevena en kapitaal niet te overzien. Wenscbelyk is het den polder zoodanig te verdeelen, dat hij, zoowel met het oog op de defensie, als om bij aanhoudende droogte van het rivierwater en rivierslib partij te trekken, bij vakken kan onder water gezet worden. De loozing van het rivier- en boezemwater op de beste wijze dienstbaar te maken aan de belangen van handel en scheepvaart, gelijktijdig met de indijking de belangrijke Marinehaven van 't Nicuwediep naar buiten te verleggen en de spoorwegdijken Ilarlingen—Cocksdorp Workum, Wieringen—Anna Paulowna, EnkhuizenUrk—Kam pen en Kampen—Amsterdam, tevens zwaar genoeg te maken om bij cventuëele inbraak tot waterkeering te dienen. Twee vijanden bedreigen thans Nederland: het water, dat de zeeweringen van ons polderland beukt, tegenover een geringen aanwas allengs de buitengronden der Zuiderzee vernielt, schatten verslindt aan het onderhoud der zeeweringen en, by aanhoudenden storm opgezweept, zich een weg zal banen tot in het hart Tan Nederland en de nood der arbeiders, die, door volksleiders aangehitst, in de naaste toekomst een door velen te licht geschat gevaar zullen opleveren voor de rust en veiligheid van den Staat, van personen en goederen. In tyden van crisis als de tegenwoordige, waarin zonder buiten gewone middelen, vooreerst geen verbetering te voorzien is, nu er reeds een noodkreet opgaat om werk en een geest van onvol daanheid, ontevredenheid en verzet zich allerwege openbaart, dient er, om met dr. Kuyper te spreken: «ijlings raad geschaft, hoe deze ban zij weg te nemen," en is de droogmaking der Zuiderzee uit zichzelf reeds onmisbaar een spoedeischende zaak. Indien de Regeering cn alle weidenkenden in Nederland, gedachtig aan der vaderen spreuk: «Eendracht maakt macht," alle partijdigheid vergetende, zich aaneensluiten tot uitvoering van het groote werk der droogmaking, dan zullen de gevaren voor water- en werknood beiden worden afgewend en plaats maken voor de vruchten van den zegenryken arbeid, wat wel zoo verkieselijk is als het lijden van armoede en wel zoo respec tabel als het inslaan der glazen. Geen vreemde Maatschappij, met zijn gevolg van vreemde arbeiders en vreemd materiaal, waardoor een deel van het doel «werkverschaffing," wordt gemist. De droogmaking der Zuiderzee moet zijn een echt nationaal werk, het roemrijk verleden van Nederland waardig. Herinneren wij ons den tijd, toen ons vaderland, bij zijn strijd tegen het water, in een oorlog van 80 jaren tegen het machtige Spanje overwinnaar bleef en de vereenigde macht weêratond van Engeland en Frankryk, den bisschop van Munster en den Keurvorst van Keulen. Dat het ontwerp Buma en Van Diggelen, indien het uitvoerbaar blijkt, krachtig worde gesteund, en mocht het niet opgaan, geen nood. Dc Koning verklaart oorlog. Als Z. M. Willem III, die gelukkig nog niet, gelijk zijn roemruchtige voorvaderen, in de gelegenheid was, zich op het slagveld te onderscheiden, door het indienen van een ontwerp van wet bij de Staten-Generaal, en door zijn hoogen invloed, den oorlog verklaart aan het water der Zuiderzee, dan bezit ons land, nevens heldere hoofden en gespierde handen, daartoe genoeg kapitaal, en wanneer dan later, in de nieuwe provinciën West-Gelderland en West-Friesland, de hoofdsteden Emmn's-wijk en Koningshage zullen zijn verrezen, cn Neptunus zich buigt voor het beeld van arduin op het Bolwerk bij Terschelling, aan der vad'ren vlijt gesticht, dan zal dit werk des vredes de bewondering wekken van den nabuur. De Hol- landsche Maagd, naast Hollands Leeuw, de daden van dat groote volk, dat woonde op die kleine plek, inschrijven in het bock der historie, en het jongere geslacht herhalen wat Helmers in de Hollandsche natie zoo schoon bezong Rys Zuiderzee, verrijs, «meldt, welige valleien. Op wier beklaverd veld thans vette kudden weien, Vermeldt, den voorspoed, aan der oud'ren vlijt verplicht! Uw welvaart zegt ons meer, dan 't schoonste lofgedicht. O, grond! in vroeger eeuw in schuimend nat bedolven! O, grond! door 't voorgeslacht gewoekerd uit de golven, Gij dondert ons in 't oor met onwedrstaanb're kracht; Bemint uw vaderland, aanbidt uw voorgeslacht Hun brein, dat, tot uw nut, heel d'aardbol had omvademd, Schiep 't land, dat gij bewoont, den luchtstroom, dien gij ademt." Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 4