HELDERSCHË EN iVIEUWEDIEPER COURANT. Nieuws- eo Advertentieblad voor Hollands NooiMwartier 1885. N°. 133. Vrijdag 6 November. Jaargang 43. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Blnnenïan d. j Hij haalde de schouders op. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal0.90. franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Ad ver tent iën: Van 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Het Soer. Hld. noemt het overlijden van den kapt. ter zee Gobeé, laatstelijk commandant van het wachtschip te Soerabaia, een groot verlies voor de Marine en wijdt daarover als volgt uit. Hij was een zeer kundig marine-officier, waarvan hij door woord en daad veel blijken gegeven heeft. Algemeen ontwikkeld, heeft hij ook als schrijver op ander terrein zich lauweren veroverd. Een vriend van den tegenwoordigen minister van Marine Gericke, met wien hij terzelfder tijd studeerde en die slechts een jaar eerder adelborst werd dan hij, was het zijn voornemen, om in een uitgewerkte memorie over den staat der Marine in Indië een poging aan te wenden, om daarin verbetering te brengen, door haar aan den minister op te zenden. De Werkcommissie der te Rotterdam bestaande Ver eer, iging tot verbetering van Armenzorg heeft een rapport uitgebracht, welks slotsom luidt als volgt: 1. Er is bij den handel en de scheepvaart en in aan verwante bedrijven dit jaar iets minder werk geweest clan in het vorige; de toestand, die in het vorige jaar zonder voorbehoud zeer bevredigend kon genoemd worden, is dit thans niet meer, zonder daarom ongunstig te zijn; de vooruitzichten zijn tamelijk goed. 2. In de nijverheids-vakken, die gerekend kunnen worden aan den handel verwant te zijn, was over het algemeen meer neiging tot achteruitgang dan tot vooruit gang te bespeuren, en ook in de toekomst is er weinig hoop op groote verbetering. 3. De ongunstige toestand, die in het vorige jaar van de ijzer-industrie, van het machinen- en scheeps-bouwvak viel te vermelden, waarbij wij voornamelijk het oog hadden op de fabriek te Feijenoord, bestaat thans, wat deze in richting betreft, niet meer en is door een beteren staat van zaken vervangen. 4. In de bouwvakken was feitelijk minder werk, zonder dat daarom het aantal werkende arbeiders belangrijk ver minderde. Er is geene reden om te verwachten, dat in dezen toestand spoedig verbetering komen zal. In het algemeen zijn de klachten niet evenredig aan clen werkelijken toestand, die in bijna alle U-drijven over dreven gunstig wordt voorgesteld. Het totaal aanbod van werklieden is grooter dan in vorige jaren, ir:nnr bekwame werklieden zonder werk zijn zeldzaam. De loonen bleven in alle bedrijven vrijwel onveranderd. 1') GEZOCHT EN GEVONDEN. Door GOLO RAIMUND. De commissie zegt verder nog o. a.Rotterdam wordt nog voortdurend overstroomd door van elders gekomen handwerkslieden en hunne gezinnen. In den loop van 9 weken, van 24 Augustus tot 26 October, vestigden zich hier ter stede 340 gezinnen uit den werkenden stand, terwijl deze gemeente verlieten 250 dergelijke gezinnen. Dat geeft een overschot van 90 gezinnen, of, ieder gezin op vijf personen stellende, van 450 personen, in 9 weken tijds. Welke plannen de Regeering heeft ten opzichte van art. 194 der Grondwet, wordt door 't Vaderland medege- deeld. De Regeering is voornemens de volgende wijzi gingen in art. 194 der Grondwet bij de Tweede Kamer in te dienen. In de eerste plaats zal het woord „overal" in cle derde zinsnede geschrapt worden. In de tweede plaats zal cle verplichting om het openbaar onderwijs te regelen, met eerbiediging van ieders godsdienstige be grippen, dus beperkt worden, dat alleen eerbiediging van de godsdienstige begrippen der schoolgaande kinderen worclt voorgeschreven. In de derde plaats zal een bepaling worden opgenomen, om schoolgeldheffing verplichtend te stellen. Dat is dus een soort middelweg tusschen het voorstel der Liberale Unie en van den heer Schaepman. De twee eerste wijzigingen wenscht het bestuur der Unie, terwijl dr. Schaepman een bijdrage van ieder schoolgaand kind wil. Laatstgenoemde wenscht bovendien dat cle kosten van het onderwijs aan kinderen van bedeelden, on- en minvermogenden geheel of gedeeltelijk door de openbare kassen zullen worden vergoed, aan elke school door ge zegde kinderen bezocht. Men schrijft uit Zutfen, aan de N. Rott. Crt. „De Raadkamer van het gerechtshof te Arnhem heeft dezer dagen krachtens artikel 89 al. 3 van het Wetboek van Strafvordering cle beschikking onzer rechtbank te niet gedaan, waarbij in zake cle poging tot kinderroof te Apel doorn verklaard was, dat er, wegens gemis aan wetsover treding, geen grond was om voort te procedeeren. Zijn onze inlichtingen juist, dan was die beschikking zonder eenig requisitoir van den officier van justitie genomen, en is de zaak daarom naar de rechtbank teruggezonden, om verder volgens cle wet te worden behandeld. Tevens is door het Hof gelast, dat mevrouw Bulkley en Kloppers voorloopig in hechtenis zullen blijven, en voorts ook tegen mejuffrouw S. dagvaarding in persoon Een vluchtige triomf straalde uit hare oogenvoor haar weer klonk er in zijn stem dc eerste toon van ijverzucht, een toon, waarop zij, als het symptoom van den ontwakenden hartstocht, ongeduldig gewacht had. Zij zorgde wel, dit ontkiemend gevoel niet te storen en liet hem meer ongehinderd gaan dan vroeger wel het geval zou geweest zijn. Onwillekeurig dacht hij aan Veronika hoe eenvoudig, hoe oprecht en waar zij zich toonde. Hij ging naar dc schildcrijenkraam, waar een hem bekende jonge dame voor verkoopster speelde. De jonge freule had even als hare zusters slechts bescheiden vooruitzichten, en was, zooals de moeder zich uitdrukte, voor een rijke partij bestemd. Doch het jonge meisje paarde aan een hoogst innemend uiterlijk een natuurlijk en allerliefst karakter. Het was niet onwaarschijnlijk, dat de moederlijke plannen vervuld zouden worden, en Erwin, die een bevoorrechte gast en huis vriend was, had de jonge dame nu en dan kleine oplettendheden bewezen, die het hart der moeder van stijgende verwachting deden kloppen. Hij bewonderde de uitgestalde stukken, toen zag hij eene schoone schilderij in olieverf in een hoek, waarop zijn scherp oog den naam „Veronika Elbing" ontdekte. „Eene onbeschrijfelijke liefelijkheid lag over het landschap ver spreid, de geheelc poëtische tooverkraeht van een stillen Zondag morgen, die om een kleine dorpskerk glans en vrede schept. „Welk een rustig, rein hart," zeide hij, terwijl hij het doek beschouwde, en aan de kunstenares, die het geschapen had, dacht, „ik zou het willen hebben." „Het schilderij of het hart?" vroeg dc jonge dame schalks. „Beiden," antwoordde hij met een lichte zucht, „geef mij ten minste het eene, wat kbopbnar is, freule." De oogen van het jonge meisje straalden van blijdschap. „Werkelijk, mijnheer van Marzdorf? Het is een prachtstuk, en toch sta ik het u zoo gaarne af." Zij noemde een tamelijk hooge som, die Erwin verdubbelde en haar overreikte. Een licht rood van vreugde en verrassing kwam op haar gelaat. „Hoe heerlijk," zeide zij, „gij maakt driedubbel gelukkig, de armen, de schenkster van de schilderij en mij." „Kent gij de schilderes, freule?" „Ja, zij is mijne onderwijzeres en „Reeds genoeg, Melanie," zeide haar moeder, die dicht bij haar stond, op hoogmoedig terechtwijzenden toon. Erwin zweeg, nam afscheid van de dames, deed nog ecnige kleine inkoopen en verliet den bazar. Zelden, misschien nooit had een koop hem met zooveel vreugde vervuld. Het was een stillo hulde aan de jonge, vlijtige schil deres, die, bescheiden op den achtergrond staande, met persoon lijke opofferingen zooveel schoons schiep en het dan, als een klein blijk harer menschlievendheid, aanbood. 's Avonds ontving Hortense hem met slechts verheelde opge wondenheid Zij dacht in 't geheel niet aan de mogelijkheid, dat zijn inkoop iets anders zou kunnen zijn dan een persoonlijke j onderscheiding voor de jonge freule Mélanie, en zij had daarom uren van mismoedigheid en zorg doorleefd. „Kom, ga maar," zeide zij, „gij zijt een trouwelooze bondgenoot. Hoe kondt gij mijne mededingster zulk een glansrijke overwinning boven mij schenken?" „Hij zag haar verbaasd en met groote oogen aan. „Eene over winning? is deze bazar dan een strijdperk of renbaan? vroeg hij ironisch. „Het is voor de armen volkomen onverschillig, welke kraam dc grootste sommen heeft gemaakt, lieve Hortense. Gij hebt voor hem geen nederlaag geleden." Zij beet trotsch op dc frissche lippen. „Wat spreekt gij nu anders over dé waarde van een bazar, dan gij vroeger geoordeeld hebt. De gehecle stad spreekt over uw koop en de schitterende onderscheiding, die voor Mélanie I daarin ligt." i „Het oordeel der geheele stad is mij onverschillig, Hortense, maar het uwe wensch ik terecht te wijzen. Zie, ik ben en blijf in zekere mate een egoïst en ik paar gaarne het nuttige aan het aangename. Toen ik de som, die ik voor de armen bestemde gaf, nam ik daarvoor in ruil wat werkelijk waarde voor mij heeft, en, ik geef er u mijn woord op, ik zou getracht hebben de schil derij van elke verkoopster, jong of oud, onder alle omstandig- heden, in mijn bezit te krijgen. Indien er bovendien eene per soonlijke onderscheiding aan verbonden moet zijn, zou zij hoogstens alleen de schilderes kunnen gelden." „En deze schilderes is?" vroeg mevrouw van Marzdorf gc- spannen. „Eene jonge dame, die ik bij tante Charlottc heb leeren kennen, en die onbeschrijfelijk liefdevol voor de oude vrouw zorgt, j Een zucht van verlichting ontsnapte aan Hortense's borst. „Ik ken haar het is jammer, dat hare schilderijen zooveel schooner zijn dan zij zelf is," zeide zij met een oprecht medelijden. I „Hij glimlachte slechts. „Zijn zij dat werkelijk Ik wist het nauwelijks! „Op hetzelfde oogenblik werd er aan de deur der oude weduwe geklopt, en juffrouw Veronika verscheen op den drempel. „Wilt gij eene ware vreugde met mij deelen?" vroeg zij. „Verbeeld u eens, mijne schilderij is verkocht voor het dubbele der prijs, die liet comité toch al hoog genoeg gesteld had. Ik ben zoo innig gelukkig, dat het toeval zich zoo gunstig voor mij betoond heeft, en mij aan zulk een schoone gift voor de armen helpt." „Ei zoo, daar wensch ik u geluk mee, mijn kind, en wie is de koopcr?" „Mijnheer van Marzdorf, en wij zullen hem geducht plagen, mevrouw, want het was ook zulk een lieve, schoone mond, die hem mijn werk aangeprezen heeft. Myne lieve, kleine freule Mélanie heeft het verkocht; ik had toch gelyk toen ik zeide dat de schoonheid altijd zegepraalt." De oude vrouw schudde het hoofd." „Neen, neen, mijn kind, gij kent hem niet, hij is anders dan andere mannen. Hij brengt geen holde aan de schoonheid, maar aan dc verdienste; neen, Erwin is juist een fijn kenner van goede schilderijen en van „Waarvan?" vroeg Veronika ongedwongen. Hare moederlijke verleend. Als eindafloop dezer instructie is nu te voorzien, dat deze zaak, die vermoedelijk op geen verwijzing naar de openbare terechtzitting van het Hof zal uitloopen, volgens artikel 134 van bovengemeld Wetboek ten slotte naar eene andere rechtbank binnen 's Hofs ressort ter berechting zal verwezen worden." Een mosselschippersvaartuig, schipper Jacob Kuiper, van Texel, is jl. Maandag avond bij mist op clen stroom- leidenden dam op de Pollen geloopen en in zinkenden staat te Harlingen binnengebracht. Op het verzoek van Jeanne Lorette, om haar straf tijd in de gevangenis te 's Hage te mogen ondergaan, is thans ook afwijzend beschikt. Binnen enkele dagen zal zij, naar het Vaderland meldt, nu naar de gevangenis voor jeugdige vrouwelijke veroordeelden tevens huis van ver betering en opvoeding voor meisjes te Montfoort, worden overgebracht. Tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam is, ter vervanging van den heer Bienfait, gekozen de heer P. E. Tegelberg, directeur der Stoomvaart- Maatschappij Nederland. Weder klaagt de Standaard over het godsdienstig onderwijs aan het Instrnctie-bataillon te Kampen. Het blad ergert zich over het besluit, dat de jongelui alleen dan het Militair Tehuis daar ter stede mogen bezoeken indien de commandant daartoe vergunning geeft. Uit de medc- deelingen, welke bij deze gelegenheid worden gedaan, blijkt echter, dat gezegde vergunning steeds wordt verleend, wanneer ouders of voogden daartoe clen wensch te kennen geven. In Denemarken gebruikt men bij het schaatsenrijden zeilen op clen rug. Gemakkelijk is dit niet, maar cle ge oefende schaatsenrijder geniet met clit hulpmiddel ongeveer het gevoel van door de lucht te vliegen. Het zeil bestaat uit lichte, maar sterke stof, en is op een raam gespannen. Een dwars schuifje in het midden bevindt zich op de hoogte der schouders en daaraan wordt met twee over cle borst kruislings loopende riemen het zeil aan het lichaam beves tigd. Twee andere stokken aan het benedeneinde houdt cle rijder in cle hand om te sturen. Is de wind te sterk, dan worclt het bovenste gedeelte, tegen den wind ingaande, natuurlijk alles opgerold en als eene parapluie in de hand gedragen. Wanneer men valt, valt men meest achterover op het zeil en doet zich zelden pijn. Ook op de jacht komt deze wijze van schaatsenrijden zeer te stade, zelfs om hazen en vossen na te zetten. vriendin drong het onbedachte woord terug. „Van echte panrlen," zeide zij glimlachend. „Niets ter wereld is zoo zwaar te dragen als een reeks van goede dagen," placht Erwin verontschuldigend te zeggen, wanneer zijne oude vriendin hem soms stil en verstrooid noemde, en inderdaad begon het voortdurende genot, zonder arbeid of ge regelde bezigheid, vermoeiend op zijn levendigen geest te werken. De vroeger bepaalde tijd van zijn vertrek was reeds lang ver streken, en toch aarzelde hy, om tot de vorige toestanden terng te keeren. Wanneer hij over zijn verblijf in Europa nadacht, dan ge schiedde dit met een onbeschrijfelijk onbevredigd gevoel, dat wel wat van teleurstelling had. Het was hem als had hij iets gezocht en niet gevonden, of als stond hij nog voor een onopgelost raadsel. Was het 't verlangen naar zijn vaderland geweest, dat was voldaan, het persoonlijke gevoel voor zijne familie was genoeg bevredigd, en de oude vrienden had hij weergezien. Wat was het dan, dat hem hier bond, en lu m toch het volle genot der eerst doorleefde dagen en weken roofde? Geen verlangen en geen noodzakelijkheid trokken hem naar het verre land zijner vroegere moeiten en ontberingen; wanneer hij zich een eigen thuis voorstelde, dan was het steeds op Duitschen bodem, en, wanneer het beeld der vrouw die het met hem deelen zou, voor zijne oogen zweefde, dan was het geen modepop vol schitterende bekoorlijkheid, maar eene vrouw vol innigheid en diep gevoel, als de onbekende schrijfster van het dagboek, en die sprak tot hem met Veronika'3 heldere, reine stem. Wat was die stem zacht en liefelijk I Hoe zoet klonken de liederen, die zij zong, en waarnaar hij, soms ongezien door haar, in het kamertje zijner oude vriendin met verrukking zat te luisteren. „Een tehuis," zeide hij eindelijk, „dat is het wat mij ontbreekt, en waarvan het gemis mij ongelukkig maakt, ja een tehuis op Duitschen grond; ik zal er mij een verschaffen." Sneller dan hij gedacht had, ken hij zijn wensch bevredigen, want, nadat mevrouw van Marzdorf zijn besluit met een van geluk stralend lachje vernomen had, waren er dadelijk meer goede vrienden met raadgevingen en voorslagen bij de hand, dan hij wel noodig had. Het toeval was hem daarbij gunstig; een héérlijke, niet ver van de stad gelegen villa stond, ten gevolge eener boedelscheiding te koop, en het groote landgoed leverde een genoegzaam veld voor Erwin's werkzaamheid op. Reeds de bezichtiging, de koop en de daaraan verbonden formaliteiten, de bouwplannen en veranderingen, die hij wilde laten maken, gaven hem zyne vroegere frischheid en bewegelijk heid terug, en deze ijver en levendigheid, die toch eigenlijk geheel in zijn natuur lagen, plaatsten hem in een nieuw bemin nelijk licht. Wel is waar zocht men achter deze plotseling ontwaakte be drijvigheid bijzondere plannen en doeleinden, en men interesseerde zich niet alleen voor het huis, dat hij bouwde, maar ook voor de vrouw, die hij er in zou voeren. Hoewel Hortense voor zich zelf niet in 't minst bevreesd was voor het mislukken harer plannen; hoewel zij integendeel een bevestiging van hare wenschen daarin zag, dat Erwin eerst een harer waardige verblijfplaats

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 1