HELDERSCHE M NIEUWED1EPER COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Hollands Noorderkwartier. 1885. N°. 136. Vrijdag 13 November. Jaargang 43. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag i Abonnementsprijs per kwartaal i Zaterdag namiddag. 0.90. franco per post ,1.2 Uitgever A. A. BAKKER Cz. DUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 1—4 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. JBinnonlana. Wij hebben reeds gemeld, dat aan de heeren Van Looy, te Haarlem, en Dunselman, te Helder, bij Koninklijk besluit van 29 October, voor bet tijdvak van 1 December 1885 tot 30 November 1886 een jaargeld van f 1200 voor ieder is verleend tot voorzetting hunner studiën in de schilder kunst. Dat besluit was het gevolg van het onderstaande rapport, door de commissie van toezicht op de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam aan den minister van Binnenlandsche Zaken uitgebracht: //De commissie van toezicht op de Rijks-Academie van Beeldende Kunsten heeft de eer, Uwe Excellentie te kennen te geven, dat de heeren Van Looy en Dunselman, die na den in 1884 gehouden wedstrijd in de schilderkunst be gunstigd zijn met het jaargeld, bedoeld in art 15 der wet van 26 Mei 1870, weldra aan het eind zullen staan van het studiejaar, waarvoor het jaargeld hun is toegekend. ,/Zij hebben tot dusver in allen deele voldaan aan de bepalingen van de hun medegegeven instructie, behoorende bij schrijven van Uwe Excellentie dd. 27 December 1884, gelijk o. a. blijk uit de verslagen, welke zij maandelijks aan onze commissie hebben opgezonden. //Onlangs zijn ook de copiën in olieverf bij ons ingekomen, die de beide jonge kunstenaars volgens art. 6 der instructie hebben vervaardigd. z/In overleg met ons koos de heer Van Looy tot model de „Sybilla Delphica," van Michel.Angelo, in de Sixtijnsche Kapelde heer Dunselman „de Iiemelsche en de Aardsche Liefde" van Titiaan, in de verzameling Borghèse. Beide copiën zijn voortreffelijk gelukt en geven op uitnemende wijze den geest der meesterwerken terug, naar welke zij vervaardigd zijn. z/Wij aarzelen dan ook geen oogenblik, in overleg met den directeur der Academie, de heeren Van Looy en Dunselman opnieuw aan te bevelen voor de toekenning van een jaargeld van gelijk bedrag als zij genoten hebben. Uit liet door hen geleverde werk blijkt, dat zij veel hebben aangeleerd, en hunne verslagen zoowel als de brieven, die zij aan den directeur hebben geschreven, toonen aan, dat zij zich hun verblijf in Italië ten nutte gemaakt hebben om hun smaak te ontwikkelen, hunne kunstkennis te ver meerderen. Wij zijn evenwel tevens van oordeel, dat er ook buiten Na het einde van dit feuilleton zal worden opgenomen ,,TRUIDA'S HUWELIJK," de nieuwste pennevruclit van W. HEIMBURG, schrijfster van Liesje van den Lompen molen, Haar eenige broeder, enz. GEZOCHT EN GEVONDEN. Door GOLO RAIMUND. Het was op den avond vóór hare terugkomst, dat hij weder by zijne oude vriendin aanklopte. //Heden moet gy mij behulpzaam zyn, tante Charlotte, want het is morgen een gewichtige, misschien de beslissende dag. Morgen is het Veronika's verjaardag en z/Hebt gy dat nan de strenge terughoudendheid van het meisje ontlokt?" viel zij hem verbaasd in de rede. Hy schudde ontkennend het hoofd; „O neen, ik kwam dit langs een geheel anderen weg te weten, dat zal ik u wel eens een anderen keer vertellen. Ik weet, dat deze dag niet zonder smartelijke herinneringen voor haar is, en ik zou zoo gaarne morgen alles, alles wat haar bedroefd maakt, doen verdwijnen. Beneden staan twee knechts met schoone bloeiende planten, waar Veronika zooveel van houdt, en ik heb, om het opzien te ver mijden, tot het transport het avonduur gekozen. Kunt gy mij den toegang tot haar kamer verschaffen, daar de oude Sabina, zooals u mij gezegd hebt, met haar vertrokken is?" „Niets is gemakkelijker, mijn beste Erwin. en wanneer het voor zulk een lieve, vriendelijke verrassing is, en ik er het oppertoezicht op houd, zal 't geen onbescheidenheid zyn, wanneer ik u den toegang verleen," meende de oude vrouw. Met een vreemd, bijna aan eerbied grenzend gevoel, betrad hy het vertrek, dat de stille wereld van het meisje bevatte. Het smaakvolle, degelijke ameublement, nog van betere tijden afkomstig, was goed onderhoudenmen zag by den eersten blik, dat dit de woning eener vrouw was, bij wie zoowel schoonheids zin al9 ordelievendheid op gelijke wijze aangekweekt waren. Het was de kamer, die hij, bij zijn eerste bezoek in het huis, bij vergissing binnengetreden was, waar hij Veronika aan het venster had zien schilderen, en hij vroeg half twijfelend of dit het atelier was? Zijne oude vriendin antwoordde ontkennend en opende eene tweede deur, terwijl de tuinlieden, die intusschen naar boven waren gekomen, de bloemen en sierplanten voor de vensters in groepen arrangeerden, of er de hoeken van de groote kamer mede vulden. Dit is haar atelier," zeide mevrouw Charlotte met een zekeren trots, „er moet eenc bijzondere aanleiding voor geweest zijn, dat zij dien morgen hier heeft zitten schilderenbij grootere schilder stukken zou dat onmogelijk zyn wegens het licht. Gij hebt nu wel is waar in het atelier niets te doen, maar aangezien het voor een vreemde eerder toegankelyk is dan een huiskamer, zal ik mij veroorloven, u iets schoons, dat aan mijne zorgen is toever trouwd, te laten zien. Beschouw eens deze azalia's," zeide zij, op een prachtig aquarel wyzende, dat nog niet omlyst in een portefeuille lag, „zijn zij niet volkomen natuurlijk, wordt men Italië, met name in Spanje, voor hen een zeer vruchtbaar studieveld te vinden is. Wanneer het Uwe Excellentie dus mocht behagen het daarheen te leiden, dat de heeren Van Looy en Dunselman ten tweeden male met het jaar geld van f 1200 werden begunstigd, dan geven wij Uwe Excellentie in overweging, hun cle vrijheid te laten, dit tweede studiejaar, hetzij in Italië, hetzij in Spanje door te brengen." Uit bovenstaand bericht blijkt, dat hen nu opnieuw voor een jaar dezelfde onderscheiding te beurt geval len is. Uit het „verslag wegens den staat der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit in Holland over het jaar 1885," dat dezer dagen aan de verschillende kerkeraden verzonden is, blijkt, dat het aantal studenten aan de Kweekschool, hetwelk eenige jaren geleden tot 7 was gedaald, thans weder tot 17 gestegen was. Met 1 januari a. s. zullen eenige werklieden op 's Rijks werf te Hellevoetsluis ontslagen worden. Op 1 dezer bedroeg het incompleet aan korporaals bij de regimenten korpsen infanterie 153; dien datum waren er 56 sergeants-titulairs en 108 korporaals, geschikt om bevxyderd te worden tot sergeant, maar die, nu er geene vacaturen zijn, niet kunnen worden aangesteld. Het onderzoek der justitie te Haarlem naar de oor zaak van den dood van een 17jarig meisje, waarvan dezer dagen melding is gemaakt, heeft de juistheid der geruchten bevestigd, dat zij overleden was ten gevolge van mishan delingen door hare stiefmoeder. Deze heeft het kind de laatste jaren meermalen geschopt, geslagen, gebrabd en gebeten, wanneer het meisje haar ongenoegen gaande maakte. Het kind klaagde weinig daarover, zoodat de vader de mishandelingen niet altijd bespeurde, hoewel hij meer dan eens aanleiding vond om tusschenbeide te komen; hetgeen dan niet zelden de oorzaak was van twist tusschen man en vrouw. In den nacht van 3 op 4 October zijn de mis handelingen van het meisje dóór de stiefmoeder van zoo ernstigen aard geweest; dat het kind daarna gaandeweg versuft is geraakt, zoodat de ouders den 2 November eindelijk geneeskundige hulp hebben ingeroepen. Deze kon toen niet, meer baten en den 4 dezer is het meisje overleden. Bij de lijkschouwing is gebleken, dat het lichaam op vele plaatsen ontveld was, terwijl ook builen en gezwellen, voornamelijk aan de armen, en uitstorting van bloed in de niet verlokt, om dat verdroogde blaadje daar af te plukken? Gij kwaamt nog juist bij tijds om het te bewonderen. De kunst handelaar, voor wiens genoegen Veronika het in dezen drukken tijd geschilderd heeft, omdat zij gelooft verplichting aan hem te hebben, kan het ieder oogenblik voor het omlijsten laten halen, daar het morgen voor iemand's verjaardag als geschenk moet dienen. Is dat niet een waarlijk kostbaar geschenk en is het niet uitstekend uitgevoerd? Weinigen maken daarvan zulk een gewetenszaak, als Veronika; zij is niet eerder vertrokken vóór de laatste penceelstreek het stuk voltooid had, en liever zou zij een van hare weinige vrije uren opgeven, dan hare belofte niet ge heel vervullen." Erwin's oogen straalden. „Ja, zij is groot in alles, wat zij denkt en doet." Hy boog zich op het blad neder om het nauwkeuriger te be schouwen, en zijne geleidster kwam hem vol yver te hulp. „Wacht eens, kind, het licht valt slecht, en ge ziet het niet goed," zeide zij, terwijl zij aan zijne zyde ging staan; „ziezool" Zy kwam dichter bij, maar op dit oogenblik beefde de hand, die de waskaars vasthield, en twee droppels vielen gloeiend heet in den kelk der azalia. üe oude vrouw gaf een kreet van den grootsten schrik zij was zoo ontsteld over het ongeluk, hetwelk zij bewerkt had, dat zij als verslageu op een stoel neerzonk. „O, mijn God, mijn God, wat heb ik gedaan!" riep zy in diepe vertwijfeling, „wat zal Veronika zeggen, zij, aan wie ik zooveel dank verschuldigd ben. Mij heeft zy dit kostbare stuk toevertrouwd, cn ik, ik misbruik dit vertrouwen en vernietig haren arbeid!" Het diepe leed der oude vrouw roerde Erwin, die zelf in de pijnlijkste verlegenheid naast haar stond. Daarbij kwam de aangename waarschijnlijkheid, dat de dag, dien hij vroolijk en feestelijk voor Veronika hoopte te maken, waaraan hij de beslissing van zijn eigen levenslot wilde toever trouwen, nu van het begin af aan door een wanklank verstoord zou worden. Zijn ongeoorloofd binnendringen in haar klein heiligdom, dat de oorzaak van het ongeluk was, zou bezwaarlijk uit het juiste oogpunt beschouwd worden, en het kwam er voor hem toch vooral op aan, om haar een vreugdelachje te ontlokken, vóór het rechtmatig verdriet haar voorhoofd verduisterde. „Help mij toch ten minste met een raad," smeekte de oude vrouw bijna weenend. „Veronika heeft zooveel verplichting aan den kunsthandelaar, dit stuk is zooveel voor hem waard, daar het een verjaringsgeschenk moet zijn hoe red ik my hier nog uit, Erwin, zonder Veronika misschien, in hare betrekking met dien man, te schaden?" „Ik zou wellicht eene uitkomst weten," zeide hy naecnepausc van pijnlijk nadenken, „ik moet den kunsthandelaar mede in 't vertrouwen nemen, en dan kunnen wij zien, wat te doen. Het voornaamste van dit geschenk is toch, dat het aquarel door Vero nika geschilderd morgen by de feestgeschenken ligt?" „Nu goed" vervolgde hij, toen de andere zwijgend en vol angst toestemmend knikte, „ik bezit een gelijksoortig blad van Veronika, niet minder schoon en kunstig dan dit, en door den kunsthande laar zelf mij als een meesterstukje aangeprezen. „Wanneer hy toestemt, zullen wij ruilen, daar hy, die dit moet hersenen getuigden van hetgeen het arme kind te verduren heeft gehad. De stiefmoeder die bekend heeft, het meisje mishandeld te hebben en tot hare verontschuldiging aanvoerde, dat haar stiefkind snoepachtig en onzindelijk was, „uit het huis babbelde" en daardoor haar, die driftig van aard en bij ongesteldheden „in de war" was, tot zulke daden ver voerd had is in voorloopige hechtenis gebracht. Van welingelichte zijde verneemt de N. Veend. Crt., dat H.' O., te Buinen, als arrestant is weggevoerd naar 's Hage, beschuldigd van in drift een zijner vroegere militaire superieuren een sabelhouw op het hoofd te hebben toegebracht, waaraan deze thans moet zijn overleden. Te Leeuwarden is overleden de lieer mr. P. Hofstede, procureur-generaal bij het Hof aldaar. Het bestuur der Banne Valkoog heeft, in overeen stemming met dat van den polder Scliagerwaard, besloten, om hij te hoogen waterstand de proef bemaling door de machine van laatstgenoemde polder over een tijdvak van 5 jaren voort te zetten. Als een bijzonderheid kan worden vermeld, dat de kat van A. Nijholt te Oosterwolde een flinken haas heeft gevangen en thuis gebracht. Uit IJselstreek wordt dd. 9 dezer gemeld: „Op het gebied van den veehandel is een toestand geboren, die bij weinigen bekend is. De veeprijzen zijn zoodanig gedaald, dat men over het geheel den inkoopprijs van voor maanden nauwelijks kan terugkrijgen. Het vet vee is zóó overvloedig en zoo goedkoop, dat de vaste slagers onder verschillende voorwendsels tot alle prijzen verkoopen moeten, anders worden zij door particulieren gedwongen. Deze toestand bezorgt aan de magazijnen van gedroogde vleeschwaren een overvloed, die ook de prijzen van dit artikel doet dalen." Bij de uitgevers S. en W. N. Van Nooten, te Schoon hoven, verscheen dezer dagen de derde, herziene en ver meerderde druk van Staring's lijst van alle binnen- en buitenlandsche maten, gewichten en munten, zoowel de vroegere als die van den tegenwoordigen tijd, met hunne onderlinge vergelijkingen en herleidingen. Deze nieuwe druk van dit hoogst practische en gunstig bekende werkje is door eene alleszins bekwame hand her zien en is vermeerderd met verschillende opgaven, die de waarde er van verhoogen. Bij inzage van den inhoud en ontvangen, er toch in 't minst geen schade bij lijdt. Later zal ik Veronika zelf den kleinen ruil berichten, maar nu is er geen tijd te verliezen geef mij het blad en laat mij beproeven, wat er aan te doen is." „God zij geprezen, Erwin," zeide tante Charlotte met een zucht van verlichting opstaande, „zie, ik zou haar nooit met dat ongeluksbericht onder de oogen durven komen. „De schrik is mij door merg en been gedrongen, ik beef er nog van. Ik zal eerst een tijd rust moeten nemen, wanneer ge weg zijt, voor dat ik op mijn verhaal kan komen. En nu nog iets. Erwin gij komt toch zeker morgen?" Hij wees glimlachend op de prachtige bloemen. „Dat is mijn adreskaartje, de bloemen kunnen haar toch niet vragen, wat ik wensch te weten, 's Middags ben ik bij Marzdorf, maar de avond is voor mij." Zij knikte vergenoegd, en hij vertrok. Toen hij thuisgekomen het aquarel, dat hij eenige weken ge leden gekocht had, in de hand nam, vielen hem de woorden in het oog, die hij toen, in een opwellend gevoel op de achterzijde geschreven had, en die hem nu in eenige verlegenheid brachten. Doch eens in een lijst gevat, zou niemand er iets van ver moeden, en hij ging dus zelf naar den kunstkooper, om dit werk in zijne tegenwoordigheid te laten doen, en zoo de woorden op de keerzijde aan nieuwsgierige blikken te onttrekken. Hij vond den kunsthandelaar, aan wien hij het onaangename voorval wilde mededeelen, niet te huis. Een bediende liet het stuk door een der werklieden van den winkel, in Erwins tegen woordigheid, in een lijst zetten en scheen het voor een kopie van het aquarel te houden, dat hier eenigen tijd geleden ver kocht was. Zoo scheen dus het onheil afgewend, en de jonge man dacht nu nog maar alleen aan de vreugde en de hoop van den dag van morgen. De korte tijd, waarin hij Veronika niet gezien had, scheen hem lang en eentoonig toe; waarom dit herhaaldo scheiden dan ook te verlengen, waarom zou het niet eindelijk dag worden, eene heldere, zonnige dag? Hij had aan zijn moederlijke vriendin bekend, welken stap hij van plan was te doen, en zij, die Veronika kende en steeds gadesloeg, zij zoude hem teruggehouden hebben, indien zij ge vreesd had, dat hem eene teleurstelling wachtte. Hij ontwaakte vroeg in den morgen, vroeger dan de sombere Aprildag het wel verdiende, maar hij herinnerde zich, wat hij zoo lang in vreemde landen vergeten had, dat het heden niet alleen Veronika's verjaardag, maar ook de zijne was. Zoovele, vele jaren had geen lieve, vriendelyke stem hem op dezen dag geluk gewenscht, en daar de anderen het vergaten, vergat hy het zelf ook, en die dag ging voorbij in den stroom der overige. Nu gevoelde hij zich door eene nieuwe feestvreugde door stroomen, zijne oogen straalden van nieuw ontwaakte hoop, en Erwin telde de uren, die nog moesten verloopen, vóór hy het geluk uit hare hand zou ontvangen. Had hij verwacht dat men in het huis van Miirzdorf vergeten zou, dat deze dag voor hem van feestelijke beteekenis was, dan had hij zich vergist; men herinnerde er hem en anderen met eene zekeren ophef aan, terwijl mevrouw van Miirzdorf aan het feestje, dat zy bereidde, het karakter van eene intieme familicbij-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 1