HELDERSCHE EN NIEUWEÜIEPER COURANT. Wieuws- en Advertentieblad Toor Hollands Nooriertwartier. 1885. N°. 138. Woensdag 18 November. Jaargang 43. Uitgever A. A. BAKKER Cz. „Wij huldigen het goede.'' Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal0.90. franco per po9t 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Binnenland. Een belangrijk rapport is verschenen van het hoofd bestuur der Vereenïging tot bevordering van fabriek- en handwerksnij verheid te 's Hage omtrent de middelen tot bestrijding van de tijdelijke werkeloosheid. Het constateert, dat tot dusver de werkeloosheid nog geen algemeene kwaal was. Met bezorgdheid evenwel wordt de winter tegemoet gezien. De conclusie luidt, dat tijdelijke werkverschaffing in aard en belooning moet achter staan hij geregelden arbeid dat het onverantwoordelijk is werkverschaffing toe te passen, zoo niet met de uiterste zorg misbruiken worden vermeden, en dat het noodzakelijk is voor groote steden te voorkomen, dat daardoor toevloed of voortdurend verblijf van niet- stedelingen worde bevorderd. In de jl. Zaterdag te Amsterdam gehouden vergade ring van het Consortium tot overbrugging van het IJ deelde de voorzitter, de heer mr. Kappeyne, mede, dat de Regeering zeer sympathiseert met het plan en dat de chefs van den generalen staf voor defensie van Arasterdam de overbrugging van 't IJ noodzakelijk achten. De gelden zijn ook toegezegd, doch Amsterdam antwoordt niet op de adressen dienaangaande, aan het bestuur ingediend. Een voorstel om een adres aan de Regeering te richten, om Amsterdam tot antwoorden te nopen, werd aangehouden, ten einde de overige hij de zaak betrokken gemeenteraden daarover hun gevoelen eerst kunnen uiten. De vergadering werd derhalve geschorst tot oVer 4 weken. Het overzicht van den landbouw in den Grooten IJpolder gedurende dit jaar kan niet gunstig genoemd worden. De veestapel, die in voldoenden gezondheidstoestand ver keert, is vroeger dan gewoonlijk naar zijne winterkwar tieren gebracht. Melk, het hoofdproduct dezer streek, leed zeer onder den druk der geringe prijzen. Hooi werd overal in goede kwaliteit gewonnen en de klaver was in alle opzichten gunstig te noemen. Aardappelen, suiker bieten en mangelwortelen leverden geringer oogst dan in jaren het geval is geweest, hoewel de hoedanigheid niets te wenschen overliet. Erwten en boonen leden veel van Na het einde van dit feuilleton zal worden opgenomen: „TRUIDA'S HUWELIJK," de nieuwste pennevrucht van W. HEIMBURG, schrijfster van Liesje van den Lompen- molenHaar eenige broeder, enz. 16) GEZOCHT EN GEVONDEN. Door GOLO RAIMUND. (Slot.) Hoewel hij zich herinnerde, dat de kunsthandelaar hem reeds maanden geleden gezegd had, dat hij ccn, tot een geschenk be stemd, aquarel van Veronika's hand in bestelling had, en Erwin daaruit zag, dat dit verhaal zyner tante, een niet minder onbe schaamde leugen was, dan het eerste, niettegenstaande den waardigen, ernstigen toon, waarmede het opgedischt werd, zoo voelde bij zich zelf toch verplicht de volle waarheid te zeggen. Zonder het doel van zyn bezoek bij Veronika te bekennen, en daarmede het geheim van zijn hart prijs te geven, verhaalde hy alleen, dat hij, by zijne aanwezigheid daar, het schilderstuk be schadigd en met een even schoon, dat in zyn bezit was, geruild had, daar hy van meening geweest was, dat juist omdat het van Veronika's meesterhand was, dit do waarde er van moest vormen. Overigens was hij van plan geweest, zoodra hy den naam van dengene, voor wien het bestemd was, zou te weten komen, den ruil te bekennen, en als voorloopig te verklaren, tot het andere weer gereed zou zijn. „Gij ziet, Hortense, ook ik ben niet zoo schuldig als het wel schijnt," zeide hy, haar de hand reikende. „Ik kon toch niet ver moeden, dat ik zelf die persoon zou zyn, en dat gij met zooveel goedheid aan mij gedacht zoudt hebben. Kom, laat ons de kleine nederlaag als twee goede bondgenooten te zamen dragen," voegde hy er met ridderlijke edelmoedigheid by, die hy nooit tegen over cene vrouw verloochende, „wij zullen het ons niet lang aan trekken.# Doch zy versmaadde de hand, die hij haar toestak; zy snikte als een toornig, koppig kind, met den zakdoek voor de oogen gedrukt, en eerst na eene weile zeide zy opspringende: „En welke voldoening zult gij mij voor de wereld geven?» „Het is heel gemakkelijk om den naam van een meisje aan den lachlust prys te geven, wanneer zij geen beschermer heeft en „Hortense," riep hij heftig, „neem dat woord terug „Zijt gy dan myn beschermer, Erwin?" riep zij op zachten toon en met nieuwe tranen. „Ach, ik wist het niet, zeg het mij, zeg het my nog een maal, opdat ik nieuwen moed krijg." Indien hy haar niet volkomen doorzien had, zou deze toestand misschien gevaarlijk voor hem zijn geworden, doch nu ant woordde hij rustig: „Zeker Hortense, laat het aan mij over, u uit deze zaak te redden. En nu moet gij rust nemen; ik zal nu heengaan, cn hoop u morgen even vroolijk als gewoonlyk te vinden." Mevrouw van Marzdorf' begeleidde hem tot aan deur. „Zoo zijn wy dus d'accord, Erwin," zeide zij met haar vrien delijk glimlachje, „de oorzaak van alles was toch eigenlijk uw bezoek bij de jonge schilderes." Zy dreigde hem met den vinger, en toen zij zijne ontroering bemerkte, voegde zij er lachend en vergoelijkend bij de luis. Koolzaad leverde nergens goed beschot op. Tarwe en rogge, hoewel goed geslaagd, loonden de moeite niet door de geringe prijzen, wat ook van mosterdzaad is op te merken. Vlas en karwei, evenals maanzaad, leverden alleen eenig voordeel op door de flinke prijzen. De land bouwer heeft dus wel eenige reden tot klagen. Z. M. de Koning is voornemens in de volgende week op het Loo eene groote jachtpartij te geven. Aan den opper-jagermeester, baron Werner van Pallandt tot Oud- Beierland, is de regeling opgedragen. De brievenbesteller De K., belast met het innen van kwitantiën, is jl. Vrijdag avond op den Loosduinschen weg nabij de Beeklaan door twee personen aangerand. Eén hunner bekwam van den besteller, die eene portefeuille met geldswaarden onder den arm had, met een sleutel eene verwonding aan het hoofd, waarna beiden het hazen pad kozen. Uit Arnhem bericht men aan het Vaderland, dat Jeanne Lorette jl. Zaterdag morgen aldaar is aangekomen. Haar vertrek uit 's Hage was geheim gehouden; de stuk ken waren gereed voor 's Hertogenbosch, doch bij vertrek naar den trein werden zij voor andere verwisseld. De gevangenis te Arnhem wordt, dank zij het uitmuntende beheer van den directeur, als een model beschouwd en is daarom voor de veroordeelde bestemd geworden. Aan het station te 's Hage door een vigelante afgehaald, op welks imperial een hoedendoos stond, had men weinig erg in het overbrengen. De gevangene gedroeg zich zeer gelaten, was eenvoudig gekleed en onderwierp zich in de gevangenis gewillig aan het voorgeschrevene. Zij zal haar cel gemeenschappelijk met anderen moeten deelen. De lage prijzen van granen, aldus schrijft men uit Schouwen en Duiveland, en beetwortelen heeft menigen landbouwer doen besluiten, om in 't kleine de aloude mee krapteelt weer op te vatten, zoodat van de hier nog bestaande meestoven weer eenige aan het werk zijn. De opbrengst valt dit jaar zeer mede, want 3000 halve kilogrammen per gemet uit 2jarige en 4000 4500 halve kilogrammen uit 3jarige meede behoort volstrekt niet tot de zeldzaam heden. Men had dit niet verwacht, omdat het den afge- „Gij behoeft u niet te verdedigenzij is te leelyk om gevaarlijk te zijn." Toen Erwin buiten op straat gekomen was, bemerkte hy eerst hoe buitengewoon vroeg men, tengevolge van het onaangename tooneel, dat plaats had gehad, uiteen gegaan was. Veronika kon nog niet tehuisgekomen zijn. Hy ging dus een koffiehuis binnen en trachtte bij eene courant de opgewondenheid te onderdrukken, die zich van hem meester maakte, wanneer hij aan de naderende beslissing dacht, die deze avond hem zou brengen. Hy zat niet lang alleenna een half uur trad een heer binnen, die 's middags een der gasten van mevrouw Marzdorf geweest was. „Wel kom aan de troepen verstrooid," lachte hij; „goeden avond Marzdorf." Erwin beantwoordde zwijgend zijn groet, en de ander ging voort: Dat was een allerpiquantst klein intermezzo, men heeft reeds weddingschappen aangegaan, wie eigenlijk de bedrogene is." „Werkelijk?" zeide Erwin, „dat was heel dwaas, mijn beste vriend, misschien waren wij het beiden wel." „Ah, bah, Marzdorf, maak mij toch niets wys; zeg mij eens eerlijk de waarheid, hoe hangt de geschiedenis eigenlijk aan elkaar?" Zij berust op eene kleine indiscretie van mij," antwoordde Erwin„ik heb het blad vroeger gezien en het kleine gedicht er onder geschreven." De ander knikte met de oogen. „Freole Melanie meende, dat gij een ziener waart. Hebt gij hoop, dat freule Hortense muzikaal gehoor zal krijgen, wat haar tot nu, helaas, ontbreekt?" Erwin stampte geërgerd met den voet. „Laat mij daarover met rust, Pringsheim, ik geef er u myn woord op, dat ik het was, die iets deed, dat ongedaan had moeten blijven, en laat het u daarmede genoeg zijn en de bedrogene zij, wie ge maar wilt." „Nu, nu, maak u niet boos," lachte de ander spottend, mynentwege mag het 't geheele publiek zijn ik heb niet medegewed." „Uw tante reed, toen ik hierkwam, reeds naar gravin Buttlar daar zal de zaak zonder ons beiden wel geschikt worden. Kom hier, laat ons een partytje domino spelen, dan vergeten we de geheele zaak." Erwin stemde toe, en toen het spel om half negen uur afge- loopen was, scheen hem eindelijk de tijd gekomen, om den stap te wagen, die over zyne toekomst zou beslissen. Veronika's vensters waren verlicht, zy moest reeds langer dan een uur thuis zyn en weten, dat een hart vol liefde en verlangen aan haar gedacht had, en zy had den tijd gehad, om de rechte beteekenis aan deze eerste openlijko hulde te geven. Voor de eerste maal belde hij aan hare woning, om zich dadelijk by haar aan te doen meldenwas het uur ongewoon, dan zou het byzondere doel van zijn bezoek dit wel rechtvaardigen. De oude Sabina maakte open en zag hem bevreemd, en zooals hij bemerkte, verdrietig aan. „Mevrouw de weduwe is boven op haro kamer," zeide zij, vóór hij nog iets gevraagd had. „Ik wenschte juffrouw Elbing te spreken," antwoorde hy. De oude vrouw zag hem van het hoofd tot de voeten wan trouwend aan. Toen ging zij zwygend naar binnen om hem aan te melden. Zy keerde dadelyk terug met het antwoord dat Juffrouw Veronika geen bezoek kon ontvangen. „Zij is toch niet ziek?" vroeg hy bezorgd. loopen winter vrij sterk heeft gevroren, en dit gewoonlijk een zeer ongunstigen invloed op de opbrengst der meede uitoefent. Men houdt het er voor dat de meekrapteelt het volgende jaar wel eenige uitbreiding zal ondergaan. De laatste afleveringen van den nieuwen druk der geschriften van den Anti-dienstvervangingsbond, uitgegeven tijdens het presidentschap van graaf Van Limburg Stirum (M. D.), zijn in het licht verschenen. Dat werk is door Gebrs. Van Langenhuysen te 's Hage voor f 10.27 ver krijgbaar gesteld. „Ik behoef u nauwelijks te zeggen aldus luiden de woorden der circulaire, waarin graaf Van Limburg Stirum ons mededeeling doet van het verschijnen van dit werk dat hoe meer gij de aandacht van het publiek op mijn zwanezang vestigt (dat woord gebruik ik met het oog op de hoofdquaestie: de legeraanvulling) hoe meer zelfs gij daarvan in uw blad opneemt, des te aangenamer het mij zal zijn, des te beter het ook zal wezen voor Neder- land's zelfstandigheid, die niet anders kan bewaard blijven dan door de krachtigste en gelijkmatigste samenwerking van allen, zoowel van de hoogsten als van de laagsten, tot vorming en ontwikkeling van onze gewapende macht. De gegoeden mogen hunne eigenaardige vertoogen van onbillijkheid en teederheid aanvoeren; maar de loting is altijd billijk, en de teederheid spelden zij der natie op de mouw, alleen om bekrompen zelfzucht te kunnen bevredigen. Waar het te doen is om het bestaan van Nederland, mogen wij noch teederheid noch onbillijkheid erkennen: wij moeten het koste wat het wil voortdurend een maximum van wederstands vermogen kapitaliseeren. Salus reipublecae lex suprema (het heil van den Staat is de hoogste wet) heeft Von Bismarck den ouden Romeinen nagezegd, en het kon nog wel eens gebeuren, dat andeicn onze lex suprema niet bestaanbaar achtten met hunne lex suprema." Een boerenplaats met 40 hectaren goed bouwland te Aalsmeer kon bij verkoop niet meer opbrengen dan f 25,100, terwijl 7 jaar geleden voor dezelfde plaats f72,000 betaald werd. Te Jipsinghuizen (provincie Groningen) bracht een groote boerenplaats, die zes jaar geleden verhuurd werd voor f 800, thans op in publieke veiling f 475 per jaar. „Neen, maar ook niet vroolijk," antwoordde de oude vrouw met een donkeren blik op hem. „U kunt onmogelyk bij haar binnenkomen." Hij zag aan het gelaat der dienstbode, dat er iets was voor gevallen; getroffen zocht hij tante Charlotte op. Zij had zyn tred herkend en stond met open armen op den drempel. „God zegene u op uw feestdag en op uw verder levenspad, mijn jongen 1" zeide zij ontroerd. Hy drukte haar de hand. „Myn veijaardag is heden geen gelukkige dag," zeide hij ver drietig. „Ik kan u verzekeren, dat hij vroeger, toen men er niet zooveel notitie van nam, beter voor mij afliep." „Eerst onaangenaamheden, en nu ja nu eene ernstige teleur stelling. Veronika wil mij niet zien „Niet zien?" vroeg tante Charlotte verbaasd. „Ach kind, dat moet eene vergissing zijn; zij was een en al vreugde en verras sing toen zij die bloemenpracht zag, en, toen ik den gever liet raden, zonder hem te noemen, zag ik toch duidelijk, dat de hand, die de bladeren der groote, witte camelia omboog, beefde. Daar moet sinds het uur, dat ik haar verlaten heb, een onweersbui opgekomen zijn. Zie, kijk toch niet zoo somber, laat mij eens naar beneden gaan en zien, waar de wind vandaan komt, gij weet, het is April en dan speelt de zon wel eens verstoppertje." Zij talmde niet langer, ging naar beneden en kwam ook reeds na weinige minuten terug. „Dat is toch afschuwelijk," riep zij toornig „het arme kind heeft een beleedigendeu brief van mevrouw van Marzdorf ont vangen, die u in een kwaad daglicht stelt, Erwin." „Ik heb haar echter begrijpelijk gemaakt, dat het billijk is, wanneer gij verlangt u te rechtvaardigen. Ga dus naar haar toe, verdedig u en kom dan terug." „Als overwinnaar" riep hij juichend en stormde de trappen af. Toen hij binnentrad, stond zij midden in de kamer tusschen hare bloemen, bleeker dan gewoonlijk, en de schoone, treurige oogen rood van vergoten tranen. Toen hy haar de hand toestak met de uitdrukking van teedere liefde, trad zy terug. „Wat hebt ik u gedaan" zeide zij met hare zachte stem, die in dat smartelijk oogenblik een weinig beefde, „dat gy mij zoo veracht en vertreedt?" Zij wachtte op geen verdediging^ zij reikte hem, als verklaring harer aanklacht, een open brief toe, die op tafel lag. Hy zag aan het handschrift, dat het van mevrouw van Marzdorf was, en de bittere woorden luidden: Mejuffrouw. Daar heden, bij gelegenheid van een diner ten mijnen huize, ter sprake is gekomen, dat jonge mannen, zooals onder anderen de heer van Marzdorf, uw huis bezoeken, waarin u, zoover als wy weten, alleen en zonder genoegzame bescher ming woont, zoo zien wij ons onder deze omstandigheden verplicht, de lesuren van onze dochters, die naar strengere regels opgevoed moeten worden, op te zeggen, en u te verzoeken, allen verderen omgang met haar af te breken. Mevrouw Van Marzdorf. Gravin Buttlar. Erwin's oogen vlamden, terwijl Veronika zich afwendde. „Neen, neen," riep hij hartstochtelijk, hare hand grypende, zie my aan zie ik cr uit als zulk een latte ellendeling?" Zij hief schuchter de oogen tot hem op, en hy ging voort. „Ik zal deze leugen vernietigen, maar ik wil, ik moet ver trouwen in my eischen, niet als een geschenk, maar als mijn

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 1