HOLLANOSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN Opgericht in den Jare 1807, te Amsterdam. KAPITAAL EEN MILLIOEN GULDEN (Volgefonriieerd). Directenr Jbr. Mr. C. HARTSEN Jbsz.; Tweeie Directeur Mr. J. P. PORTIELJE. A D V E RTEN TIN. Posterijen en Jelegraphie. Buitenland.. Toen Sorvic de vorige week een nota aan de mogend heden zond om te verklaren, dat het de Bulgaarsche grenzen niet geschonden had, voegde het er bij, dat het volstrekt geen voorwendsel voor een oorlogsverklaring aan Bulgarije noodig had, want dat daarvoor reed§ toen slechts al te veel redenen waren. Toen achtte Servië den tijd nog niet gekomen. Nu echter is dit wel het geval geweest. Servië heeft in het feit, dat de Bulgaarsche troepen het Servische grondgebied herhaaldelijk overschreden, aanleiding gevonden om aan Bulgarije den oorlog te verklaren en Koning Milan is jl. Vrijdag, na te Nisch een voltalligen ministerraad gepresideerd te hebben, naar het hoofdkwartier te Pirot vertrokken, om het opperbevel over het thans geheel gemobiliseerde leger op zich te nemen. Alles is gereed om te Bregova een brug over den Donau te slaan. Daar de Porte heeft verklaard, dat het een inval in Bulgarije door Servië als een schending van Turksch gebied zou beschouwen en daar de Russische Czaar zich heeft laten ontvallen, dat een broederoorlog op het schier eiland van den Balkan niet mocht worden toegelaten, is het niet te verwonderen, dat men met eenige bezorgdheid den verderen loop der zaken afwacht. Turkije heeft Vrijdag allen graanuitvoer uit Albanië verboden; het heette dat dit geschiedde met liet oog op de buitengewone wapening van Montenegro en op dezelfde wijze verklaart men de concentratie der Turksche troepen bij Scutari, die groote afmetingen aangenomen heeft. Koning Milan heeft te gelijk met de oorlogsverklaring aan Bulgarije eene proclamatie aan zijn volk gericht, waarin gezegd wordt: „Tot handhaving van de belangen des lands heb ik alle noodzakelijke maatregelen genomen, die door Bulgarije's schennis der tractaten uitgelokt waren, om duidelijk te toonen, dat Servië niet onverschillig kan blijven bij eene verstoring van het evenwicht tusschen de Balkan-volkeren, vooral niet, wanneer dat uitfluitend in het voordeel van dien Staat geschiedde, die voor Servië altijd een slechte buurman geweest is." Tot staving van die laatste woorden wijst de proclamatie op Bulgarije's „ongerechtvaardigde douanemaatrcgelen tegen Servië; op het gewelddadig bezetten van Bregowa door de Bulgaren, en op de aanmoediging, die in Servië veroor deelde landverraders in Bulgarije ontvingen. „Dat alles zoo vervolgt de Koning heb ik ver dragen, geleid door den wensch om bewijzen van geduld te geven, gelijk het een Staat betaamt, die zijne vrijheid met eigen bloed kocht, door Europa's sympathie gedijde en met eiken stap van verdere ontwikkeling de rechten van anderen als zijne eigene eerbiedigende. „De opzettelijke mishandeling echter van Servische onder danen in Bulgarije, het afsluiten der grenzen, de verzame ling van ongedisciplineerde vrijwilligers aan de grenzen, de gewapende aanval op onze grensbewoners en zelfs op het Servische leger, dat alles vormt eene opzettelijke uittarting, welke de Koning in naam van de heiligste be langen des lands, de waardigheid van het Servische volk en de eer der Servische wapenen niet kan verduren. „Dat zijn de redenen, waarom ik den toestand van open bare vijandschap, welke de Bulgaarsche Regeering veroor zaakte, laat intreden en mijn trouw en dapper leger bevolen heb, de grens van het Vorstendom te overschrijden. De rechtvaardige zaak van Servië rust nu op de beslissing der wapenen, ae dapperheid des legers en Gods almachtige bescherming. Terwijl ik dat mijn geliefd volk bekend maak, reken ik in deze ernstige tijden op zijne vaderlandsliefde en zijne toewijding aan Servië's heilige zaak." De laatste berichten luiden: De Serviërs trekken snel voorwaarts en zegevieren tot nu toe op alle punten. De noordelijke legerafdeeling, die tegen Widdin opereert, is tot Adilei doorgedrongen, waar het 150 Bulgaarsche soldaten krijgsgevangen maakte. Het leger van de Nischawa heeft de uiterst belangrijke positie van Dragoman, het hoogste punt van den bergpas tusschen de Bulgaarsche grens en Sofia, zonder groote verliezen genomen. Het daalde gisteren langs de berghelling af naar de hoogvlakte, waarop de Bulgaarsche hoofdstad gelegen is. Waai-schijnlijk is gisteren Slivnitza nog aan gevallen, dat op 28 kilometer afstands van Sofia ligt. De telegrammen van Bulgaarschen oorsprong erkennen zeiven, dat die aanval voor het lot van de hoofdstad beslissend zal wezen. Ook het zuidelijk legercorps rukt voorwaarts; het is er in geslaagd, de positiën van Trn te omtrekken, en bevindt zich thans op weg naar Prnik, vanwaar Sofia gemakkelijk te bereiken is. Uit het belangrijk aantal gevangenen, dat de Serviërs maken en hunne betrekkelijk geringe verliezen tot nu toe in de drie legerafdeelingen 50 dooden en 200 gekwetsten blijkt, dat de Bulgaren zich slecht verdedigen. Omtrent den grooten brand te Gal veston (Texas) wordt nader gemeld, dat die Vrijdag te 1.40 uitbrak in eene kleine smelterij en door den hevigen noordenwind over de houten huizen van het gedeelte der stad waar die gelegen was werd uitgebreid. Tegen 4 uren was de brandweer tegen over de vuurzee reeds machteloos. Tegen het aanbreken van den dag waren 60 blokken huizen en daaronder de fraaiste van de stad vernield. Tegen den middag bereikte het vuur het strand, waarop de wind viel en de brand in verschillende richtingen vanzelf uitging. De schade wordt op 4 millioen dollars geraamd en dèrnood is groot. Ondanks de algemeene ontsteltenis schijnt echter niemand letsel te hebben gekregen. Onder de afgebrande 700 huizen waren er nauwelijks 12 van baksteen; al de overige bestonden uit dennenhouten gebouwen. Te Goyz-lez-Picton (België) hebben den 9 dezer niet minder dan tien paren hunne gouden bruiloft gevierd. Allerlei feesten hebben plaats gehad, receptiën door de overheden, een Te Deum en een plechtig banket, waaraan eene der bruiden, in 1805 geboren, een liefde-romance zong. Ook de Duitsche Keizer heeft genade voor recht laten wedervaren en verlichting van straf geschonken aan de Engelsche kamenier, miss Smith, die onlangs de opera zangeres mevrouw Schröder-Hanfstiingl in een spoorweg coupé een oorveeg toediende. De acht dagen gevangenis, waartoe zij veroordeeld werd, zijn in een boete van 100 mark veranderd. Pasteur heeft thans reeds 20 patiënten voor honds dolheid onder behandeling. Hij venvacht nu 3 dames uit Algiers, die reeds 25 dagen geleden door een dollen hond waren gebeten. Kantoor: Reguliersdwarsstraat bij het Koningsplein, X 12. DOORLOOPENDE en TIJDELIJKE Kapitaal-Verzekeringen. WEDUWEN- en WEEZEN-PENSIOENEN, MET OF ZONDER HERVERZEKERING VAN BETAALDE PREMIËN OF STORTINGEN, DADELIJK INGAANDE en UITGESTELDE LIJFRENTEN. Generaal-Agent: de Heer T. DRAIJER, te 's Gravenhage, Billitonstraat 2. Correspondent te Beider: de Heer C. SWAVING. In de vergaderingen van de Academie des Sciences et de Médecine, waarin Pasteur zijne mededeelingen be treffende de inenting tegen hondsdolheid heeft medegedeeld, was toch, getuige de thans nader gereleveerde opmerkingen, de overtuiging niet algemeen, dat de mededeelingen van Pasteur voldoende volledig en zeker waren, om zonder tegenspraak te worden aangeboord. Zoo werd o. a. door den voorzitter, dr. Bouley, in de Académie des Sciences opgemerkt: De methode-Pasteur berust dus hierop, om achtereen volgens door inëntingen met steeds krachtiger werkende stof het lichaam te verzadigen met de vaccine. Deze stof blijft zonder gevaar, wanneer ze, op de wijze en in die hoeveelheid als door Pasteur geschiedt, wordt ingeënt. Maar heeft de stof hare eigen vergiftigende hoe danigheden verloren? Kan het niet zijn dat, ofschoon onge vaarlijk voor het tot ontvangst reeds voorbereid organisme, het werkzaam is, misschien zelfs schadelijk voor een niet voorbereid organisme Kan men b. v. thans getuigen, dat beten van een jongen hond, door inënting voorbereid tot ongevoeligheid voor hondsdolheid, niet gevaarlijk zijn? Daarop bleef de heer Pasteur het antwoord schuldig. In de vergadering der Academie van geneeskunde ves tigde dr. Guérin er de aandacht op, dat de onderzoekingen van Pasteur geheel en al betreffen eene kunstmatig opge wekte hondsdolheid, en de methode van inënting was ,/une méthode préventive théorique." Bovendien merkte hij op: 1. dat de ingeente herder reeds met phenylzuur was be handeld; 2. dat, al kan men ook de hondsdolheid door de methode-Pasteur voorkomen, nog blijken moet, dat men er ook gebetenen mede genezen kan, wat lang niet het zelfde is. Ook dr. Collin van Alfort had zich aangegord, om Pasteur in de Academie te bestrijden, maar de Voorzitter, dr. Bergeron, verleende hem het woord niet, op grond dat de agenda reeds te veel bevatte, terwijl het woord aan dr. Guerin slechts voor 5 minuten werd verleend. Ofschoon het publiek krachtig voor Pasteur partij trok, en de critisi eene zeer lastige en ondankbare taak hadden, gaven ze hunne oppositie niet op, en beweerden, dat slechts de tijd en rijpe ondervinding in staat waren het juiste licht te werpen op de ontdekkingen van Pasteur. Diezelfde reserve wordt thans ook in de Engelsche geneeskundige bladen in acht genomen. "V lsolitoerloliten. 22 beugers en 32 korders brachten jl. Vrijdag 60 tot 350 schel- visschen, 30 tot 190 zoogenaamde groote, 40 tot 350 kleine tongen, 2 tarbotten en 3 tot 12 mandjes kleine schol ten afslag; schel- visch gold f 35 tot 18.50 't honderd, groote tong 45 k 40 cent, kleine idem 6 a 20 cent, tarbot f 11.50, per stuk, en kleine schol f 1.85 tot 2.65 per mandje. Van de groote visscherij kwam binnen de stoomloggcr Satoe, schipper Noordzij, met 900 tongen, 40 groote schollen cn eenige manden schelvisschen en scharren, waar voor f 180 werd besorad. Van Terschelling werden 1000 schelvisschen en 15 kabeljauwen aangebracht; schclvisch werd afgeslagen tegen f 17't honderd, en kabeljauw tegen f 1.60 per stuk. 45 beugers en 4 korders brachten Zaterdag 30 tot 200 schel visschen, 4 tot 10 kabeljauwen, 70 groote tongen, 160 kleine idem, 1 tarbot en 10 mandjes kleine schol ten afslag; schelvisch gold f 19.50 tot f 25 't honderd, kabeljauw f 1.60 a 2.10, groote tong 40 cent, kleine idem 8 ii 20 cent per stuk, de tarbot f 9 en kleine schol f 1.70 a 2.25 per mandje. BurgerlUU.© Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Bevallen: E. Scholten, geb. Mak, Z. C. T. Kohnert, geb. De Jong, Z. A. Paulus, geb. Spil, D. M. Romp, geb. De Wit, Z. N. Vermeulen, geb. De Ridder, D. A. De la Fon- teijnc, geb. Leliveld, D. J. C. Launspach, geb. Van Marion, Z. A. Garstcnveld, geb. Kooij, Z. A. De Die, geb. Kikkert, D. Overleden: P. M. Keet, 2 jaren. W. Houtgraaf, 4 maanden* H. Bosman, 67 jaren. Gemeente SCHAGEN, van 10 tot 16 November. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. BevallenJohanna Ranke, geb. Hille, Z. Jantje Knijper, geb. Kramer, Z. Overleden: Willem Meurs, 36 jaren en 2 maanden. 8 Paarden. 95 vette Kalveren, f 0.60 a 0.80 per pond, vlug. 110 nuchtere f 10 a 26 per stuk, vlug. 138 vette Varkens, f 0.40 a 0.50 per pond, stug. 35 magere f 12 a 18 per stuk, stug. 231 Biggen, f 4.a 8.per stuk, stug. 2094 Schapen en Lammeren; stug, lager prijs. 406 manden Appelen, f 1.50 a 2.10 per mand. 19 Ganzen, f 4.50 a 5.per 9tuk. Kip-Eieren f 7.a 8.Eend-Eieren f per 100. MariitTjerloïiten. TEXEL, 15 November. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koeboter 60 a 65 c., Schapenboter 50 c. per half kilogramKipjeieren f 4.a 4.50 per 100 kilogram; Hooi f 12 a 14 per 500 kilogram; wilde Eenden 60 a 75 c., Hazen f 1.50 a 1.75, wilde Konijnen 50 c. per stuk; Koehuiden 42 c. en Kalfshuiden 52 c. per kilogram. ALKMAAR, 16 November. Koeien f a ,91 vette Kalveren f 40 a 125, 7 nuchtere dito f 15 a 23, 708 Schapen f 18 a 30.25 magere Varkens f 13 a 18, alles per stuk; 227 vette Varkens, 34 a 48 c. per kilogram. PURMEREND, 16 November. Ter Najaars-Veemarkt werden aangevoerd 784 Runderen. Handel vlug. AMSTERDAM, 16 November. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dokkummer Jammen f 1.90 a 2.10, dito Franeker f 1.20 a 1.90, dito Engelsche f 1.20 a 1.30, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.20 a 2.50, dito Flakkeesche f 1.90 a 2.10, dito Blauwe f 1.80, Geld. Blauwe f 1.40 a 1.50, Pruisische Hamburgers f 2.50 a 2.60, dito Hillegommer f 2.50 a 4.50, Zeeuwsche Pootera f 1.10 a 1.20, Zeeuwsche Champignons f 1.20 a f 1.30, alles per hectoliter. Aangevoerd 10 versche ladingen. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, commandant kapt. ter zee C. II. Bogaert, vertrok gisteren naar de reede om eerstdaags zyn bestemming op te volgen naar West-Indië. Jl. Zaterdag morgen had de stoker E., werkzaam in de stoomwerkplaats bij 's Rijks Marinewerf alhier, het ongeluk met de linkerhand tusschen een der machines te geraken, tengevolge waarvan twee vingers geheel verpletterd werden. Naar wij vernemen heeft de heer Wentholt, postdirecteur alhier, pensioen aangevraagd. We vestigen de aandacht onzer lezers op het eigenaardig Concert, dat op a. s. Vrijdag avond in Tivoli alhier zal worden gegeven, nl. door klokkenspelers. De aankondiging zelve zal genoeg zijn om de attentie op dit Concert te vestigen, doch gaarne willen we mededeelen, dat, naar men ons verzekert, het spel der klokkenspelers de aandacht ten volle verdient. De stoomkanonneerboot Vos, liggende op 's Rijks werf te Hellevoetsluis, is gisteren in dienst gesteld, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter aee 1ste kl. H. Van der Meer. Deze bodem wordt gestationeerd te Vlissingen. Aan den opperkonstabel in het vaste corps A. C. Van Kampen, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip Admiraal van Wassenaer, is uitgereikt dc kleine gouden medaille voor 36jarigen eerlijken en trouwen dienst met daaraan verbonden gratificatie van f 50. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen zoon: G. VEGTEL—SEVENHUIJSEN. Helder 14 November 1885. Heden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid van 3 dagen, onze lieveling POLONIA MARIA, in den aan- valligen leeftijd van circa 3 jaren. Helder, 15 Novemher 1885. A. KEET en Echtgenoote. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Windrichting en kracht. Barometer Thermometer ïïiM. Stand, i Afw. otz. 9 k. 0.1 1.2 1.4 761.36 773.44 774.67 t 2.56 f 14.64 t 15.87 773.74 f 14.94 5.1 5.3 1.3 2.2 -2.3 -2.0 -4.7 - 5.0 Toe stand van de 0.64 golvend. 0.78' Vlak. 0.81 Slechtw. 0.711 Weersgesteldheid: 15 Nov. 12 u.Bewolkt, helder, winderig. 16 Nov, 12 u.Lichtbewolkt, mooiweer. 17 Nov. 8 u. Lichtbewolkt, helder, mooiw. 17 Nov. 12 u. Helder, mooiweer. Van 15 op 16 dezer gevroren dikte 4 millimeter ijs. 16 op 17 5 PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 220 stapels kleineKaas A f 33.3Middelb. a f 33.per50 kilogi* 1087 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.35, hoogste f 1.40 per lui" 358 Runderen; matig, prijshoudend. De Heer en Mevrouw SONNENBERGBAERSELMAN betuigen hunnen dank voor de vele belangstelling, bij de geboorte hunner dochter ondervonden. Kraamvisites worden bij voorkeur afgewacht op i Donderdag en Vrijdag 19 en 20 November. Voor de vele bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden en de ter-aarde-bestelling mijner j dochter, breng ik mijn hartelijke* dank. F. J. BUSSING. TE K.OO JP: Een flink WINKELHUIS, met daarbij beboorende SCHUUR en ruime ERVE, staande en gelegen aan de Langestraat te Helder. Bedoeld pand, bewoond door den Heer O. Broersma, is te bezichtigen de eerste vier werkdagen j der week, terwijl nadere inlichtingen geeft de Heer J. Boli* j Waalstraat 45, te 's Gravenhage. Bij den Directeur van het Post- en Telegraafkantoor TESSEL bestaat voor een jongmensch gelegenheid tot opleiding voor bovengenoemde vakken. Bij T. C. VAN HEERWAARDEN, aan Den Hoorn op Texel, is, tegen vergoeding van gemaakte onkosten, voor den eigenaar terug te bekomen Een GEKRUIST SCHAAP, oud duister merk i roode streep over den schoft, roode streep over ^en teerstip op liet kruis. Nieuw merk; roode streep van den rug over de rechter ribben en roode stip in de linker zij.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3