P. Th. TPKA, Kostefs Kleine Wel le Scbagee. Koster's Kleins Wel ie Schap. W. J. BLITZ, Tandarts, Magazijn van Duitsche en Fransche PIANINO'S en Amerikaansche HARMONIUM-ORGELS. PIANINO'S en ORGELS te huur. STEMMEN EN REPAREEREN EENE FLINKE DIENSTBODE, BERICHT UIT KACHELS! KACHELS! Laagestraat. A. 35. Alltmaar RUIME KEUZE in de goedkoopste solide en meer exellente soorten. Allen met vijf jaren guarantie. Gebruikte of oude Pianino's worden in ruil genomen. volgens zoor- t>lllt)ls.e condities era, prijzen. C. VISSER en Echtgenoote roepen bij hun vertrek naar Heiloo een hartelijk vaartwel toe aan vrienden en bekenden. Dank zeggende voor het genoten vertrouwen. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. VOLKSBIJEEN'KOHST op Vrijdag 27 November 1885, 's avonds 8 uren, in T i v o 1 i. Kaartjes zijn, 10 cents, den dag te voren, van af 's morgens 10 uren, I in de bekende depóts verkrijgbaar. De Directie der 's GRAVEN'HAAGSM'.UE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND heeft de eer mede te deelen, dat voor dei» Helder en omstreken door de Bank tot haar AGENT is benoemd de Heer J. DB JONGH, te Helder, bij wien informatiën en prospectussen zijn te bekomen, betreffende het opnemen van hypotheek en het beleggen van geld in pandbrieven. De Directie voornoemd, F. W. J. A. DEL CAMPO genaamd CAMP, Directeur. Mr. M. DE PINTO, Rechtsgeleerd-Directeur. Mevrouw WIGERSMA, aan het Zand (N. H.), vraagt: die goed met kinderen kan omgaan. Bij P. KIND, aan den Burg op Texel, zijn te bekomen: Puik beste Zeeuwsche AARDAPPELEN, prijs per hectoliter f 2.75. WAAS, Spoorgraeht, heeft ontvangen: Mooie Sproth 20 cents per bosje. Groote Holl. Bootsmansharing k 5 stuk. Spekbokkings4 5 Nieuwe Zoutevischa 25 de 5 ons. Groote Spaansche Castagnes a 12 cents de 5 ons. 1 Nieuwe Stokvisch30 I Ruim gesorteerd in Kachel m en Open Haarden, gegoten en gelakte Kolen- en Turfbakken, Haard stellen, Poken, Tangen en Kolenlepcls, 8tallampen en Lantaarn», prachtige Opschuiflampen. Petroleum- kooktoestellen zonder brandgevaar, giftvrije Potten, Pannen en Ketels voor alle mogelijke huishoudelijke artikelen, alsmede Boeren- en Bouwgereedschap, als: Vorken, Graven, 8choppcn, Dorscligcrccdschap, Stofbrillen, Hacliinc-olie. Thermometers en Haat- glazen, eerste soort Bascules, Haten en Gewichten, Tafel-bascnles, Hout-, Touw- Hand- en Borstelwerk, alsmede Stalkcttingen, Koeien- en Paardenscharen. NB. Ook voorhanden de wijdvermaarde Vnl-regula- teur-kachels, die van 12 tot 24 uren achtereen branden, zonder bijgevuld te worden. Buskruit (Crèpée N". 1) en Hagel. HANDELSDRUKKERIJ. Molenplein 103. AFLEVERING VAN ALLE MODELLEN BOEK- EN STEENDRUKWERK GESCHIEDT SPOEDIG, NET UITGEVOERD EN TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN. Jacob van Kampenstraat. 124, Amsterdam, is den eersten en derden Donderdag van iedere maand, 's namiddags van 1 tot 3 ure, te spreken wegens tand heelkundige operatiën en het plaatsen van kunst tanden in het Hotel Toelast te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaturdags in den Burg en des Maandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot s voormiddags 11 ure; des Donderdags, tot 's voor middags 11 ure, in het Hotel Vredelmt te Schagen. WerKeloosheid. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland, heeft zijn verslag openbaar gemaakt van het in Augustus 11. door de algemeene vergadering opgedragen onderzoek naar de middelen, in verschillende gemeenten des lands aangewend tot bestrijding van tijdelijke werkeloosheid. Het hoofdbestuur heeft het rapport nog vóór dezen winter doen verschijnen om het nut te doen stichten, daar er wenken genoeg in voorkomen, zoowel voor dengene, die werkverschaffing wil organiseeren als voor hem, die de geschiedenis der werkverschaffing in Nederland wil opsporen. De rapporteur, de heer dr. J. Th. Mouton, geeft daarbij in een voorbericht rekenschap van den indruk, door hem bij liet bewerken der gegevens verkregen. Met blijdschap mag worden gestaafd, zegt hij, dat de werkeloosheid tot nu toe in Nederland niet uitgestrekt was en geenszins het karakter eener algemeene kwaal heeft verkregen, noch ook chronisch is geworden. Met bezorgdheid evenwel ziet men den naderenden winter tegemoet, omdat de kwaal wellicht erger zal worden dan zij tot dusverre was. Tot een grondig onderzoek van den omvang der kwaal, ook zelfs slechts in eene enkele gemeente van eenigen omvang, is heel wat arbeid, moeite en omslag noodig; met den besten wil der wereld is.het dikwijls moeielijk, achter de waarheid te komen. De hulp van personen, die met den toestand der werkeloozen bekend zijn, is daarbij onvermijdelijk noodig. In den regel is die zonder veel bezwaar te verkrijgen en waar deze te kort schiet, zou wellicht de hulp van de besturen van Werklieden-Ver- eenigingen met goed gevolg kunnen worden ingeroepen. In vele steden bestaat een blijvend contingent van winterbehoeftigen, waarvoor werkinrichtingen reeds sedert vele jaren (35 jaren en langer) zijn tot stand gebracht. Van deze soort van hulp vindt men ook enkele voorbeelden in het verslag, en tevens is daarbij aangewezen, welke beginselen bij de organisatie belmoren te worden gehuldigd. Jarenlange ondervinding van stichters en van regenten is in deze materie meer waard dan de scherpzinnigste be schouwingen. Aan hetgeen omtrent tijdelijke werkverschaffing, het hoofddoel van het onderzoek, is medegedeeld in het verslag, kunnen de volgende opmerkingen worden vastgeknoopt. De aard van den verstrekten arbeid wordt bepaald door de plaats en de tijdsomstandigheden; vaste regelen zijn niet te geven, eene bepaalde soort van arbeid op den duur daartoe aan te wijzen zou leiden tot concurrentie met eene enkele soort van bedrijf. Benadeeling van bestaande be drijven geheel te ontgaan is somtijds onmogelijk, doch de arbeid, door de tijdelijke werkverschaffing opgeleverd, behoort in elk geval, zoowel wat belooning als wat aard betreft, achter te staan bij den geregelden arbeid. Lage loonen behooren daarbij regel te blijven; elke andere arbeid zij aanlokkelijker dan de tijdelijk verstrekte, opdat niet ongemerkt arbeidsverstrekking door de gemeente of commissiën regel worde voor een deel der inwoners. Uit dit oogpunt beschouwd mag een dagloon van f 1, hoe schraal ook, voldoende heeten; te 's Gravenhage heeft men zelfs het dagloon tot 75 cents verlaagd, om een grooter aantal werkeloozen te kunnen helpen. Werke loosheid in den winter doet zich aldaar sinds een aantal jaren voor. In vorige jaren bedroeg het aantal winter- arbeiders, bedeeld uit eene daartoe bestemde nalatenschap, 100 a 150. Langzamerhand klom dit aantal tot 400, die geregeld wederkeeren. Afgezien van de omstandigheid, dat velen daarvan uit andere provinciën gekomen en eerst sinds weinige jaren te 's Gravenhage gevestigd zijn, bewijst dit verschijnsel vermoedelijk,dat de winterarbeid,te 'sGraven- liage verricht, te gemakkelijk is. Het verslag wijst uit, dat deze reden ongetwijfeld zeer sterk medewerkte om het aantal deelnemers te doen toenemen. Hieraan knoopt zich onmiddellijk de vraag vast, op welke wijze de belooning moet worden geregeld. Te Vlissingen werd goed en voldoend werk verkregen door de taak uit te besteden. Lijnrecht tegenover deze opvatting staat die der Amsterdarasche commissie, die uit besteding van den arbeid ongewenscht achtte, omdat het werk door allen, die slechts werken wilden, kon worden gedaan. Zij heeft getracht, door zooveel mogelijk arbeiders zoo weinig mogelijk arbeid te doen verrichten. Deze stel regel, tot de uiterste consequentie toegepast, leidt logisch tot bedeeling: zooveel mogelijk werkeloozen helpen zonder eenigen arbeid hoegenaamd. Deze methode werd te Rotter dam toegepast; zij is ongetwijfeld gemakkelijker toe te passen dan werkverschaffing, en heeft liet voordeel, dat de bedeeling in natnra gegeven wordt en regelrecht ten bate komt van het gezin, doch gewichtige nadeelen staan daar tegenover, die maar al te goed bekend zijn. Hoeveel eerbied men koestere voor de inspanning, die de Amsterdamsche commissie zich getroost heeft, en voor haren ijver, toch kan men zich niet weêrhouden te be denken, dat pok de weg, door haar ingeslagen, de beste niet isdoch bijzonderheden omtrent den invloed, dien de methode aldaar op de arbeiders zeiven uitoefende, zijn den rapporteurs niet bekend. Buiten twijfel heeft het toezicht, te Amsterdam gehouden, veel kwaad voorkomen. Dronken schap, waartegen onmiddelijk ontslag was bedreigd, kwam bijna niet voor. Hoogst ongunstig steekt daarbij af wat te 's Gravenhage is waargenomen; doch om rechtvaardig te oordeelen, dient men in het oog te houden, dat de inlichtingen over de Amsterdamsche werkverschaffing offi cieel uit een gedrukt verslag, die over de Haagsche onders hands verkregen zijn. Deze opmerkingen, hoe hard zij klinken bij de beoor deeling eener zaak, die altijd hoogst moeielijk te regelen is, mogen niet achtergehouden worden, omdat een geregeld wederkeeren, gedurende eenige jaren, van zulke middelen tot werkverschaffing allcrnoodlottigst zou werken op den geest der bevolking. Indien de werkeloosheid langen tijd (gedurende jaren) mocht aanhouden of dikwijls wederkeeren, zal men er toe behooren te komen, verschillende soorten van arbeid te doen verrichten, wel is waar van die soort, waarv an het product voor algemeenen verkoop niet vatbaar is, maar toch zóó verschillend van aard, dat ook uiteen- loopetide arbeidskrachten, de zwakste zoowel als de sterkste, daarin hare gading vinden. Dit is gemakkelijker gezegd dan gedaan, laat ons er bijvoegen, dat ook door verdeeling van het terrein van den arbeid de bedoelde ongunstige invloed zou kunnen worden verminderd. Wat toch zou beletten om gedeelte voor gedeelte te laten uitbesteden? De beste krachten zouden dan het eerst aan bod zijn en voor daarna uitbe stede partijen zouden zich al minder en minder geschikte krachten opdoen. De rapporteur geeft dit denkbeeld voor beter, overtuigd, dat"ondervinding de beste leermeesteres is. In twee opzichten durlt hij omtrent deze aangelegenheid zijne overtuiging gerust uitspreken: 1. Het is onverantwoordelijk, werkverschaffing te gaan toepassen, indien men zich daarbij niet de uiterste inspan ning wil getroosten om kwaad te vermijden, zooveel dit mogelijk is. 2. Het is voor de groote steden noodzakelijk, de maat regelen zóó te nemen, dat de toevloed of althans het voort durend verblijf van vreemdelingen daardoor niet wordt bevorderd. Sinds jaren door de algemeene welvaart en door de immigratie naar de steden op den achtergond gebleven, is werkverschaffing aan tijdelijk werkeloozen thans weder een der ernstige vraagstukken van den dag, en het is hoogst noodzakelijk, dat allen, die zich aan de oplossing van dit vraagstuk wijden, de zaak bestudeeren en hare geschiedenis leeren kennen. Zij heeft hier te lande eene zeer belangrijke geschiedenis en de ondervinding der ouderen moge niet te loor gaan voor de jongeren; hare lessen te verzuimen ware roekeloosheid, te minder te vergeven, daar wij niet weten, welken omvang de kwaal zal nemen; roekeloosheid, te schromelijker in hare gevolgen, daar een kleine partij in den lande reeds schijnt te willen leeren, dat arbeid geen voorrecht is cn dat de maatschappij er bij zou winnen, indien door zooveel mogelijk menschen zoo weinig mogelijk arbeid werd verricht. Ken woord ten slotte, zegt de schrijver. Dit voorbericht zal wellicht schijnen te getuigen van weinig waardeering van datgene wat in de laatste twee winters in groote steden geschiedde. Toch worde volmondig erkend, dat het hoogst moeielijk, zoo niet onmogelijk was, iets beters in de plaats te geven. Dit verslag heeft dan ook niet ten doel, af te keuren wat geschied is, maar te waarschuwen tegen herhaling van hetgeen verkeerd is geschied. Stelt men de voorziening in den nood niet uit tot het laatste oogen- blik, dan is er kans, dat andere wegen worden ingeslagen, minder gevaarlijk en wellicht tot betere resultaten leidende^ Het Petersb. Med. Wochenschrift bericht, dat Robour- geon, een volgeling van Pasteur, in overleg met professor Domingo Freire van de Universiteit te Rio-Janeiro, op uitnoodiging van den Keizer van Brazilië, de inenting tegen de gele koorts heeft verricht aan verscheidene studenten in de geneeskunde en aan 200 beambten der belastingen. Bij alle ingeënten openbaarden zich reeds zeer spoedig de ziekte-verschijnselen, aan gele koorts eigen, maar in veel goedaardiger vorm. Na twee dagen was de ziekte geheel geweken. Van de ingeënten stierf niemand, noch tengevolge der enting, noch tengevolge der ziekte, terwijl vele hunner niet-ingeënte makkers aan gele koorts bezweken. Ook werden vele officieren en matrozen, behoorende tot de bemanning van vreemde schepen, die vreesden door de epidemie te Rio-Janeiro aangetast te worden, ingeënt, eia bleven allen van de ziekte verschoond. Op het initiatief van den burgemeester van Göttingen den heer Merkel nam het stadsbestuur aldaar in dertijd het besluit het nieuwe volksschoolgebouw van een badinrichting te voorzien, waardoor de kinderen in de gelegenheid gesteld werden een degelijke reiniging te onder gaan. Verreweg het grootste deel der Duitsche jeugd, lezen we in het besluit, blijft jaar in jaar uit, op het gezicht en de handen na, ver van alle water verwijderd. De inrichting voldoet uitstekend, want hoewel het deelnemen aan het baden niet verplicht is, onttrekt zich geen enkel kind meer daaraan. Het geschiedt om de andere week en gedurende de schooluren. Komt een klasse aan de beurt, dan laat de onderwijzer 910 kinderen tegelijk gaan, die zich in de met matten belegde voorkamer ontkleeden en in zinken bekkens van 40 cM. diep en 1.50 M. wijd een stortbad ondergaan. Nadat ze afgewasschen zijn volgen andere, ter wijl de eerste zich afdrogen en na aangekleed te zijn zich weder naar de klasse begeven. Op deze wijze kan een vrij groote jongensklasse in een uur gebaad worden, voor een meisjesklasse is eenige tijd meer noodig. De storing in het onderwijs is niet zoo hinderlijk als eerst gevreesd werd en kan door een doelmatige werkverdeeling bijna geheel ver meden worden. Door het baden gedurende den schooltijd wordt het vatten van koude ('s winters) voorkomen, daar de kinderen in de warme schoollokalen terugkeeren. De orde kan, wegens het kleine aantal, dat tegelijk baadt, gemakkelijk gehandhaafd worden. De invloed is gunstig. De zindelijkheid der onder kleederen wordt er in hooge mate door bevorderdimmers deze worden èn door de opzichters èn door de kinderen van elka&r gezien. Dit weten de ouders en hunne eerzucht wordt daardoor opgewekt de ouders worden zoo tegelijk met de kinderen opgevoed. Het is dan ook zijn innige overtuiging, waarin hij door de uitspraak van mannen als prof. Koch e. a. versterkt werd, dat deze maatregel ten volle verdient op alle volksscholen toegepast te worden, waar hij slechts eenigszins mogelijk is. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 4