kracht hebben verloren, die zij vroeger in het gemoed van schier eiken geldbelegger bezaten. Vele bouwvereenigingen staan wankel, want zij hebben haar kapitaal gestoken in panden, die deels onverkoopbaar zijn, deels slechts zouden k unnen worden gerealiseerd verre beneden het bedrag, daarop hypothecair voorgeschoten. Talrijke geldschieters bevinden zich in even weinig benij- dcnswaardigen toestand. Deze crisis in vaste goederen kan bedenkelijke gevolgen hebben, wanneer de groote assurantie-maatschappijen en andere vennootschappen, welke tot dusverre hare kapitalen bij voorkeur in hypotheken belegden, daarvan beginnen terug te komen. Men ducht dat, en voor die beduchtheid bestaat alle reden. De heer H. Ter Meulen heeft voor de benoeming als lid van den Gemeenteraad te Enkhuizen bedankt. Het bericht, dat Fortuyn bij den burgemeester van Amsterdam was ontboden, is onjuist. Hij was ontboden bij den commissaris Stork en zond dezen een weigerend antwoord. Als staaltje van de wijze waarop het ;/Café Zincken," waar de bekende vergadering plaats had, door de politie werd ontruimd, meldt men, dat Baars, die eenigen tijd geleden, na het uiteengaan van een socialisten-vergadering, een pistoolschot loste, daar door een sabelhouw aan het hoofd gewond werd. De slag is afgeschampt en dus niet ernstig. Binnen enkele dagen zal hij het gasthuis, waarin hij werd opgenomen, kunnen verlaten. De agent-rechercheur Harms viel, bij het uiteendrijven van de menigte, ever de dooreen geworpen stoelen en werd inwendig zwaar gekneusd. Een bejaarde poldermolenaar onder Leiderdorp staat volgens de Leidsclie Crt. tevens bekend als weerprofeet. Als deze spreekt hangt de jeugd aan zijn lippen en alle ouders moeten het weten wat men vernomen heeft. Met afwisselend weer en dooi, zullen er drie winters komen en het ijs zal tweemaal sterk worden. Morgen (Zondag 29 dezer) zal de eerste winter beginnen met een duchtig pak sneeuw. «De vent is toch glad/ zeggen de moeders, «zoo oud als-ie is.* En vaders, die ganzen hebben zien vliegen naar het Zuiden, erg met de koppen vooruit gestoken, meenen dat de weerprofeet wel gelijk kon hebben. Uit Madrid seint men het overlijden van maarschalk Serrano. Hij werd in 1810 geboren en op 30jarigen leeftijd was hij reeds divisie-generaal. De Gartenlaube, het welbekende Duitsclie geïllustreerde tijdschrift, bevat drie teekeningen van de Duitsche Kroon prinses, met een artikel van prof. Anton Von Werner, over het buitengewone talent van H. Keiz. en Kon. H. voor de teekenkunst. lomand, wien men een tros druiven aanbood en die veel van een goed glas wijn hield, antwoordde«Dank je. Ik gebruik nooit wijn in den vorm van pillen.* Gemeenteraad van Helder. Zitting van Woensdag 25 November 1885. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden; afwezig de heeren J. C. Jansen en Hattinga Raven. De tribune is talrijk bezet. De notulen der vorige zitting worden na de opening der ver gadering gelezen en goedgekeurd. Vervolgens wordt aan de orde gesteld het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid, den heer L. W. F. Oudenhoven. Er wordt eene Commissie benoemd, bestaande uit de heeren Van Gijn, Hordijk en over de Linden, aan wie dat onderzoek wordt opgedragen. Terwijl de Commissie zich tot het verrichten van hare taak naar eene andere zaal begeeft, wordt de vergadering geschorst. Bij de heropening der vergadering wordt, op voorstel der Commissie, die Bij monde van den heer Hordijk haar rapport uitbrengt, tot toelating van den heer Ouden hoven besloten. Aan de orde wordt daarop gesteld de behandeling der begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor het jaar 1886. Deze begrooting is, met bijgaande stukken, onderzocht in de is mijn grootmoeder geboren en die boom is een vlierstruik. Mijn grootvader is op haar verliefd geworden, toen hij haar op een goeden avond met haar jongste broertje op schoot op die bank zag zitten. Dat heeft ze mij zoo dikwijls verteld. De vlier had juist gebloeid en zij was achttien jaar oud geweest. Is dat niet iets poëtisch?" liet ze er lachende op volgen. «Maar ik vertel u dat alles, zonder te weten of dergelijke zaken u wel iets kunnen schelen?" Nu waren zij juist bij het kleine huis met den vlier aange komen. Hij bleef staan en bekeek het. Zij merkte op en hernam «Ik kan nooit hier voorbijgaan, zonder een goede gedachte, een prettige herinnering. Het was zoo'n hartelijk mensch, zoo een voudig en zoo goed!" En toen hij zweeg, liet zij er als ter nadere verklaring op volgen«Zij was een kleindochter van den directeur in grootvaders fabriek." Hij zocht nog altijd naar woorden, en een banaal gezegde had hij niet op de lippen kunnen nemen. Ook zij zweeg een korte poos. «Mag ik u verzoeken," begon zij vervolgens opnieuw, «bet kind van Johanna niet zulke groote geschenken te geven? Het zijn eenvoudige menschen, die men licht zou kunnen verwennen." «Ja, wij mannen zijn zoo onpraktisch in zulke zaken!" stemde hij toe. «Ik wist eigenlijk niet wat ik doen moest, nadat ik mijzelf als peter had opgedrongen." «Dat was geen opdringen, dat was menschlievendheid, mijnheer Linden!" «Juist in uwe oogen vreesde ik wat te schielijk te Hier bleef hij steken. «O neen, neen!" viel zy hem ernstig in de rede, «wat denkt ge van mij? Ik kan wel onderscheiden wat waar en onwaar is. Het deed mij groot genoegen," besloot zij, half binnensmonds. «Ik dank u voor dat woord!" zeide hij. En nu gingen zij zwijgend verder. Yoor een bloemenwinkel, achter welks groote spiegelruiten een uitlokkende keus van rozen, violen en camelia's prijkte, bleef Truida stilstaan. «Hier scheiden zich onze wegen," zeide zij, hem de hand toe stekende, «ik moet hier nog een boodschap doen. «Vaarwel, mijnheer de peter!" Hij had zijn hoed afgenomen en hield hare hand in de zijne. «Vaarwel, juffrouw BaumhagenGaat gij van avond ook naar het bal?" liet hij er aarzelend op volgen. «Ja, op hooger verlangen," antwoordde zij; maar in de blauwe oogen, die ze tot hem opsloeg, stond niets van blijde opgewekt heid of jeugdig verlangen te lezen. «Mama zou wanhopig zijn, als ik bedankt had. Goeden avond, mijnheer Linden De jonge man bleef buiten achter, terwijl zij in den winkel erdween. Één moment wachtte hij nog, maar daarop ging hij verder. (Wordt vervolgd.) afdeelingen en "van dat onderzoek brengt de heer Van Gijn, die, met de heeren Beukenkamp en over de Linden, de Commissie van rapporteurs uitmaakte, een zeer uitvoerig en zaakrijk verslag uit, waarin een aantal opmerkingen voorkomen, die achtereen volgens besproken worden. Bij de behandeling der hoofdstukken van de Inkomsten deed de heer Korver het voorstel om van alle honden eene uniform belasting te heften en wel de som van f 3, hetwelk z. i. een belangrijk voordeel zou opleveren voor de financiën der gemeente. Dit voorstel wordt door den Voorzitter bestreden, als zynde in strijd met de gemeentewet, die voor vastliggende- en losloopende honden een verschillend tarief eischt. Dit meerderheid der leden vereenigt zich met het gevoelen van den Voorzitter, zoodat het voorstel wordt afgestemd. Eveneens kan men zich niet veree nigen met het voorstel om de honden van penningen te voorzien. De heer Janzen wijst hierbij óp het geschikte middel om te kunnen contrólceren voor welken hond de belasting voldaan is; terwijl de Voorzitter van zulk een maatregel afkeerig is, wegens de vele bezwaren aan de uitvoering daarvan verbonden. Eene opmerking van de Commissie of er genoegzaam toezicht bestaat op het sluiten der huizen voor publieke vermakelijkheden op den bepaalden tijd, en of het thans bestaande voorschrift ge handhaafd wordt, antwoordt de Voorzitter bevestigend. Een voorstel van de Commissie om van personen, die door tijdelijke berging van steenen, kalk, palen, enz. van gronden der gemeente gebruik maken, eene belasting te heffen, wordt aange nomen. Bij den post opbrengst der schoolgelden heeft eene bespreking plaats tusschen den heer Korver en den Voorzitter. De eerste meent, en volgens het rapport andere leden met hem, dat de opbrengst dier gelden grooter kon zijn, wanneer er eene betere regeling werd aangenomen. Hij vindt het wenschelijk, dat leer lingen, die schoolgeld betalen en zij, die kosteloos onderwijs ge nieten, niet zooals tegenwoordig, op dezelfde school gaan, maar verschillende scholen bezoeken. Wanneer er armenscholen opge richt werden, zouden verscheidene ouders, wier kinderen nu kosteloos onderwys ontvangen, betalen. Dit zou zeker geen onbelangrijk voordeel voor de gemeentekas opleveren. De Voor zitter bestrijdt dit denkbeeld, als zijnde in strijd met de gewoonte te dezer plaatse en zou het betreuren als gegoeden en rainder- gegoeden reeds in hun jeugd gescheiden werdenterwijl hij tevens doet opmerken, dat, werd dit denkbeeld een besluit, de gemeente zich belangrijke uitgaven zou moeten getroosten, want er zouden alsdan eenige nieuwe scholen gebouwd moeten worden. De heer Korver repliceert hierop, dat dit laatste volstrekt niet noodig is, want de thans bestaande scholen konden zoo ingericht worden, dat sommige door betalende en andere door kostelooze leerlingen konden bezocht worden. Nog wordt door den heer Korver in het midden gebracht, dat verscheidene ouders vrijgesteld worden van het betalen van schoolgelden, die niet onvermogend zijn, want uit goede bron is hem verzekerd, dat eenigen tijd geleden van de 2400 school gaande kinderen slechts 2000 betaalden. Ook vindt hij het school geld voor de school No. 7b van den heer Van Varik te laag gesteld. De Voorzitter zegt, dat hij verkeerd is ingelicht, want dat het aantal kosteloos schoolgaande kinderen nimmer meer dan 50% of 60% heeft bedragen, en dat de bewyzen van kosteloos onderwijs niet worden afgegeven dan na een nauwgezet onderzoek. Een voorstel om de gemeente-reiniging gedurende een jaar voort te zetten, wordt door den Voorzitter nader toegelicht. Hij meent, dat men na zulk een tijdstip eerst kan oordeelen of de zaken verder voor eigen rekening kunnen voortgezet worden. De heer Van Gyn bevreemdt het, dat men nu reeds op de zaak terugkomt; het is nog geen 4 weken geleden toen men een besluit heeft genomen. In stemming gebracht, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De heer Janzen hield zich buiten stemming. Daarna wordt de geheele afdeeling Inkomsten aangenomen. Alleen de heer Korver verklaarde zich er tegen. Bij do afdeeling Uitgaven geven nog onderscheidene posten aanleiding tot wisseling van gedachten. Zoo werd in één af deeling het voorstel gedaan om het tractement van den gemeente- bode met f 100 te verminderen, omdat hij door ouderdom niet geschikt is, zijne betrekking naar behooren waar te nemen. De Voorzitter verzet zich hiertegen en zou het ongehoord vinden, dat een trouw, eerlijk en accuraat man op zulk een wijze werd behandeld. De heer Beukenkamp merkt op, dat de 2de afdeeling eenstemmig was en dat hij dit voorstelde omdat men reeds een adsistent had aangesteld, die verscheidene diensten van den bode verricht en het voor den betrokken persoon minder hard moet zijn dan hem op pensioen te stellen. Dit voorstel wordt met 8 tegen 6 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. om de jaarwedden van twee ambtenaren ter Secretarie met f 100 te verhoogen, vindt geen bestrijding en wordt goedgekeurd. De post van f 300 voor vergoeding aan bureau-kosten van den gemeente-ontvanger geeft den heer Korver aanleiding te wijzen op het hooge bedrag dier vergoeding, maar hoofdzakelijk op het ongeriefelijke dat de belasting-betalenden ondervinden door de voor velen afgelegen plek, waar het kantoor gevestigd is. Hy zou het wenschelijk achten, dat het wat meer in het midden der gemeente was geplaatst. De Voorzitter antwoordt, dat het eenmaal is toegestaan en dat er nimmer klachten zijn gerezen. De heer Hordijk spreekt in denzelfden geest. De heer Korver zegt, wanneer het een contract is, eenmaal met den ontvanger aangegaan, dat deze aan de Dijkstraat zyn kantoor mag houden, kan en mag hij er geen voorstel van maken. Onderscheidene andere zaken geven nog aanleiding tot be handeling. Zoo i3 door sommige leden het denkbeeld geopperd, het commiezenhuisje aan de Buitenhaven te verhurenhet beneden-gedeelte was h. i. voor het doel, waarvoor het gebruikt wordt, voldoende. Hieromtrent wordt geen beslissing genomen, maar aange houden. De bezoldiging van de klokkenluiders, die tot dusverre f 20 per per jaar bedroeg, wordt vastgesteld op f 2.50 voor eiken keer zij bij brand of bij andere gelegenheden hunne diensten bewijzen. Het voorstel om den post, uitgetrokken voor gemeentewerklieden, te roieeren en den arbeid, die deze personen verrichten, aan te beste den, vond bij de meerderheid geen goedkeuringhet voorstel wordt met 10 tegen 4 stemmen verworpen. Hetzelfde lot viel een ander voorstel te beurt, dat ten doel had het onderhoud der torenuurwerken aan te bestedenmen hoopte alsdan, dat de tijd, door de verschillende klokken aangewezen, juister zou zijn, en niet zooveel zou verschillen. Tegen den post van f 600, die uitgetrokken was voor het uit diepen van het Heldersch kanaal, had de heer over de Linden eenig bezwaar. Hij wenschte dit niet uit te besteden, maar voor eigen rekening te doen, waarschijnlijk zouden de inwoners alsdan minder last hebben van de onaangename geuren. De Voorzitter zegt, dat deze post waarschijnlijk niet gebruikt wordt, als de zaken het Kanaal betreffende, geregeld zijn. De heer over de Linden neemt met deze opheldering genoegen. De som van f 200, die uitgetrokken is, voor personen, die kleine werkzaamheden aan de brandspuiten verrichten, wordt terugge bracht op f 100. Bij den post, die is aangewezen als bezoldiging der keurmeesters voor vleesch, visch en andere levensmiddelen, wordt, op voorstel der Commissie van Rapporteurs, besloten aan den heer H. Grijm, wegens zijn hoogen leeftijd een eervol ontslag toe te kennen. De heer Janzen meent nu de post met f 100 te kunnen vermin deren, want hij wil geen ander aanstellen. De Voorzitter merkt evenwel op, dat één keurmeester niet genoeg iser kan verschil bestaan en dan zijn twee keurmeesters noodzakelijk. Bij het hoofdstuk kosten voor onderwijs, was voorgesteld het salaris van het Hoofd der School No. 4 met f 100 te verhoogen, waartegen men geen bezwaar heeft. Eveneens wordt de som van f 400 bestemd tot verhooging van de jaarwedden der 4 oudste onderwyzers met hoofdacte. Op de vraag van den heer over de Linden of bij de hoofden van scholen inlichtingen zijn ingewonnen omtrent den ijver en de plichtsbetrachting, die hij boven anciënniteit stelt, antwoordt de Wethouder, de heer Maalstced, bevestigend. Nadat nog dc Voorzitter zyn leedwezen heeft betuigd, dat de financiën niet toelaten meerdere onderwijzers met hoofdacte to kunnen bevoordeelen, wordt deze post goedgekeurd. Alsnu komt ook ter sprake eene nieuwe regeling der onder- wijzers-jaarwedden. De heer Korver vindt het salaris voor pas aankomende onderwijzers en onderwijzeressen te hoog en wil dat lager stellen. Do heer Van Ncck meent dat f 400 voor jonge onderwijzers voldoende is, vooral in deze gemeente, waar de meesten bij hunne ouders inwonen, terwijl hij tevens aantoont, dat het verschil tusschen pasaankomende onderwyzers en hen, die reeds jaren bij het onderwijs werkzaam zijn, te gering is, en weinig geschikt is om de ambitie aan te wakkeren. De Voorzitter antwoordt, dat hij het in hoofdzaak met den heer Van Neck eens is, maar f 400 te laag vindt en het salaris liever op f 500 zag vastgesteld. Wat de heer Van Neck als regel aanneemt, dat de jonge onderwijzers in het ouderlijk huis verblijf houden, is meer als een uitzondering te beschouwen. In principe wordt nu aangenomen, dat de jaarwedde voor jonge onderwyzers, lager kan gesteld worden. Naderhand zal er dan eene nieuwe regeling den Raad aangeboden worden. Er wordt gesproken over de wenschelijkheid der aanstelling van een 3den geneesheer voor de armenpraktijk op een salaris van f 500. Na eenige discussie besluit men daartoe. De heer Janzen geeft zijne verwondering te kennen, dat er op de begrooting een afzonderlijke post is uitgetrokken voor de gas verlichting bij het gebouw voor den vischafslag en vraagt eenige opheldering, die door don Voorzitter gegeven wordt. Door den heer Korver wordt aanmerking gemaakt op de som, die bestemd is voor het betalen der zitplaatsen ten dienste van officieren in de kerken. Hij meent dat dit geld overbodig is en bezuinigd kon worden, te meer daar dc personen, voor wie het betaald wordt, er toch geen gebruik van maken. De Voorzitter zegt dat deze post door niets dan door 't gebruik gerechtvaardigd kan worden; er bijvoegende, dat de leden wel op kleinigheden en nietigheden letten en over belangrijke zaken zwegen. Deze post wordt ook met groote meerderheid goedgekeurd. Hierna geen aanmerkingen op de begrooting meer zynde, wordt ze met eenparige stemmen op 1 na, die van den heer Korver, goedgekeurd. Zij luidt, wat de eindcijfers der verschillende hoofdstukken betreft, aldus: Hoofdstukken. INKOMSTEN. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten II. Inkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingen III. Opbrengst van belastingen en heffingen IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten V. Buitengewone ontvangsten Totaal UITGAVEN. I. Kosten van huishoudclyk bestuur II. invordering van de plaatselijke belasting en teruggave deswegens III. Kosten van onderhoud aan gemeente eigendommen en dc deswege verschuldigde lasten IV Kosten der openb. veiligheid en brandweer. V. plaatselijke gezondheids-politie. VI. voor het onderwijs VII. van het armwezen, mitsgaders sub- sidiën en bydragon aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen. VIII. Renten en aflossingen IX. Pensioenen en wachtgelden X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken behoorende XI. Buitengewone uitgaven van allerlei aard. XII. Onvoorziene uitgaven Totaal Onder de Inkomsten wordt het aandeel der gemeente in 's Ryks belastingen, ter vervanging van het 4/5 der personeele belasting, volgens art. 1 der wet van 26 Juli 11., geraamd op f 33575.13, de vergoeding van wege het Rijk in de kosten van 't Lager Onderwijs op f 14070. Onder de Uitgaven voor het Armwezen zijn opgenomen de subsidiën aan 't Burgerlijk Armbestuur en van 't Algemeen Weeshuis, respectivelyk bedragende f 8000 en f 12000. De begrootingen voor 't Burgerlijk Armbestuur, het Algemeen Weeshuis en de dd. Artillerie-Schuttery worden daarop goed gekeurd en vastgesteld, respectivelijk ten bedrage van f 8985. f 15122,61 en f 2191,63. Bij laatstbedoelde begrooting wordt met 10 tegen 4 stemmen besloten, om het bedrag der toelagen aan de instructeurs terug te brengen van f 80 op f 40, en na langdurige gedachtenwisseling het hoofdstuk Onvoorziene Uitga ven goedgekeurd. Vervolgens worden goedgekeurd de rekeningen van het Alge meen Weeshuis, het Burgelyk Armbestuur en de dd. Artillerie- Schutterij, over 1884. Wegens het vergevorderde uur, wordt, op voorstel van den heer Van Gijn, dc behandeling der nog overige werkzaamheden ver daagd tot a. s. Vrijdag, des avonds te 7 uren. Staten-Greiieraal. De minister van Marine erkent in zijne memorie van beant woording op de Staatsbegrooting, dat de toestand van het per soneel op de Rijkswerven eischt: 1. het bepalen en bekomen van eene normaalsterkte; 2. het verwijderen van minder geschikte individuen 3. het voorkomen, dat voor den vervolge bejaarde werklieden onverzorgd blyven en daardoor langer dan wenschelyk is in dienst worden gehouden. Alfonsus Xn, Koning van Spanje. f 25 November 1885. De jonge Vorst was den 28sten November 1857 geboren, verliet na de revolutie van 1866 met zijne ouders het land, werd tot September 1874 aan de Theresia-Academie te Weenen opgevoed en bezocht daarna de Militaire School te Sandhurst, in Engeland. Reeds in 1870 had Koningin Isa- bella ten gunste van haren zoon van hare aanspraken op den Troon afstand gedaan, en toen Alfonsus den 28sten November 1874 bij de intrede van zijn achttiende jaar meerderjarig verklaard was, verklaarde hij, in een manifest van den lsten December daaraanvolgende, zich voor den eenigen vetegenwoordiger der Monarchie in Spanje. Sedert Koning Amadeus de regeering had nedergelegd en na al de beroerten onder de Republiek, aan den opstand der Car- listen gepaard, waren de omstandigheden voor eene restau ratie gunstig geworden. Generaal Martinez Campos riep den 29sten December te Murviedo den zoon der verdreven Koningin, onder den naam van Alfonsus XII, tot Koning van Spanje uit. Overal stemde het leger hiermede in; het Bedrag. f 8706.574 572.50 152450.16 22210— 70.— 184009.234 13625— 11645— 18502— 29120— 9120— 62885— 33250— 3600— 1200— 820— 200— 42.234 184009.234

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2