3 Mark. ÏURRENT. Luxe-artikelen. .1 in liet Verkoophuis „DE ROODE KOUS," Hoofdgracht K. 53 54, ider-speelgoederen. J. VAN WILLIGEN. December a. s. il Co. te Hamburg. ANATHERIN-MONDWATER gereed zijn, bestaande in de nieuwst uvtgekomene voorwerpen van Fransch, sch fabrikaat, bijzonder geschikt voor verrassingen tegen 5 en 2S December e. k. waarvan mijne geachte begunstigers en verdere belangstellenden beleefd tot JACQUES VAN ROSENDAEL. eerde eliëntelle en het geachte odigd tot een bezoek in mijn ïeel ingericht is met practische iet aanstaande Sint-Nicolaas- L 87. Weststraat. L 88. MARINE. OPENBARE VERKOOPING bij inschrijving aan 's Rijks Werf te Willemsoord, op WOENSDAG den 9 DECEMBER 1885, des voormiddags te 11 uren, van: De Oude Ketels van Zr. Ms. Schroef- stoomschip 3e klasse Alkmaar, bevattende 366 stuks 4390 k°) geel koperen Vlampijpen. Welke ketels op de twee den verkoopdag voorafgaande werkdagen kunnen worden bezichtigd, zullende van af heden tot en met 9 December aanstaande, op de werkdagen gedurende de gewone kantooruren gelegenheid zijn om de voorwaarden te lezen ten kantore van den Hoofd-Ingenieur. De Insclirijvingsbiljettcn op gezegeld papier, bevattende de namen der inschrijvers, de sommen in cijfers en schrift en onderteekend door den inschrijver en zijne borgen, moeten gesloten bezorgd worden op den dag der verkooping vóór het bepaalde uur, in de daarvoor geplaatste Bus in het Directiegebouw. Willemsoord, 26 November 1885. De Vice-Admiraal, Directeur en Commandant der Marine, W. K. VAN GENNEP. Bij P. KIND, aan den Burg op Texel, zijn te bekomen: Puik beste Zeeuwsche AARDAPPELEN, prijs per hectoliter f 2.75. 500,000 Mark bedraagt eventueel de grootste prijs der Hninbnrger Regeering goedgekeurd is. Te zamen bevat i 50,500 prijzen en 1 premie. De winstkans is derhalve >ten valt 1 prijs. De nauwkeurige indeeling van alle s uit nevenstaande lijst te zien. Al deze prijzen worden inen eenige maanden uitgeloot. De hoofdprijs der eerste t, tweede klasse M. 60,000, derde M. 7 0,000, vierde zesde M. 100,000 en de zevende klasse ev. 500,000 200,000 Mark etc. etc. ie, die bij deze loterij zeker in 't vooruitzicht is, verzoeken :n en deze zoo spoedig mogelijk in elk geval tijdig voor en kosten voor de eerste klasse originccle loten SI. fl. 3.50 Cis. origincele loten 1.7 5 origineele loten 90 de orders in Muntbiljets, Postzegels of in Postwissel toe ilk Lotenhouder de Officiëele Prijslijst. Het gewonnen ild. c ter woonplaats des winners. taling der gewonnen prijzen is de Regeering rigiucellot in handen en bij elk lotzending voegen wij bij. Voor 't geval iemand na ontvangst van hetzelve de len, nemen wij deze voor begin der trekking terug en ourneerd. Hingen vol vertrouwen en direct te adressceren gevolmachtigde Bankiershuis De ondergeteekende, Deurwaarder bij de Rechtbank te Alkmaar en le Deurwaarder bij het Kantongerecht te Helder, blijft zich beleefdelijk als zoodanig bij zijne geachte eliëntelle aanbevelen. Geene andere ambten of posten bekleedende, noch eenige nering uitoefenende, is hij steeds voor belanghebbenden beschik baar, en ten allen tijde in staat en bereid de hem op te dragen werkzaamheden met den noodigen spoed en accuratesse uit te voeren, blijvende zijn kantoor bij voortduring gevestigd en geopend te Helder, aan den Kanaalweg, Wijk I, N°. 8. J. W. VAN DER WAL Cz. Gedurende 40 jaren beproefd! van Dr. 3. G. POPP, K.K. Hof-Tandarts van Z. M. den Keizer van Oostenrijk te Weenen, is het voortreffelijkste middel tegen rhumatische tandpijn bij ontsteking, zwellen en zweeren van het tandvleesch, het lost den aanwezigen tandsteen op en voorkomt de nieuwe vorming daarvan; maakt bestaande tanden weder vast door versterking van het tandvleesch, reinigt van alle schadelijke stoffen, geeft het den mond een aangename frissche reuk, terwijl het den onaangenamen reuk weldra doet verdwijnen; bevordert het tanden krijgen bij kleine kinderen, dient als voorbehoedmiddel tegen diphtheritis (keelziekte) en is onontbeerlijk bij het gebruik van minerale wateren. Deze Mondspoeling is insgelijks een uitmuntend middel om te gorgelen, indien de keel is aangedaan. 1 groote flesch k ƒ1.75, middelsoort ƒ1.20, kleine soort k f 0.60. a VEGETABIL.-TANDPOEDER, maakt de tanden X f verblindend wit, zonder ze te beschadigen. 80 ct. |«l AN ATHERIN-T ANDPASTA, in glazen doosjes, S Sa 1 voor 1.22, beproefd tandreinigingsmiddel. 2 AROMAT.-T ANDPASTA, maakt na een kort JL m gebruik blinkend witte tanden. De tanden, hetzij gil natuur- of kunsttanden, worden hierdoor goed onder- - I houden en tandpijn verhinderd. Per stuk 40 cent r TAND-PLOMBE, veilig middel voor het zelf plombeeren van holle tanden. Prijs per étui f 2.60. POPP'S MEDIC. KRUIDENZEEP, het voortreffelijkste toiletartikel tegen vlekken, uitslag, levervlekken, zomersproeten enz., maakt de huid blank, onderhoudt en behoedt haar tegen onreinheden van allerlei aard. Prijs per stuk 35 cent. Het geëerde publiek wordt verzocht uitdrukke lijk te vragen naar de praeparaten van den K.K. Tandarts POPP, en geen andere artikelen van den hier bedoelden aard aan te nemen, «ian die voorzien zijn met den stempel, die tot waarborg strekt dat het artikel Is van den K.K. Hof- Tandarts Dr. POPP. Meerdere vervalschers en verlcoopers van namaaksels werden in den laatsten tijd te Arnhem en t« Amsterdam gerechtelijk tot geldboeten veroordeeld. De beroemde preparaten van Dr. Popp zijn te bekomen te N1EU WED IEP bij W. V. BRUINVIS en bij J. VAN WILLIGEN (Magazijn ¥De Concurrent* Brieven uit de hoofdstad. 26 November. Een paar jaar geleden misschien staat het er nog wel las ik eens boven een klein kofiiehuisjo in een der tallooze zy straten, welke zich in den omtrek van onzen Dam bevinden, het eenigszins zonderlinge opschrift: «Café de Verminking." Nieuwsgierig, als alle rechtgeaarde Amsterdammers, naar de aanleiding tot het kiezen van dien gansch ongewonen naam, deed ik navraag in de buurt, en kwam dusdoende tot de weten schap, dat de kastelein van dit ververschingslokaal zijne inrich ting dien onbevalligen titel geschonken had bij wijze van protest tegen den eigenaar van het huis, die hem om deze of gene reden in zyn ruimte bemoeilijkt had. Dit voorbeeld volgende schoon ik het niet wenschelijk acht dat dit stelsel algemeene toepassing vinde zou de koffiehuis- houder, die het bij alle Amsterdammeren welbekende Café(tje) Zincken aan den Westerdoksdijk exploiteert, thans aan zijn etablissement gevoegelijk den naam van «Café de Ruïne kunnen toekennen. Dat arme «Café Zincken"Wat ziet het er desolaat en ont redderd uitHet zit natuurlijk, naar modernen bouwtrant, gelijk al dergelijke kunstvoorbrengselen uit de laatste jaren, licht en dicht in elkander; maar ook al houdt men rekening met de gebruikelijke vechtpartijen en tumultjes, waaraan alle Amster- damsche Café's en Café'tjes ten allen tijde blootstaan, dan had het Café Zincken toch allicht nog tot aan het einde dezer eeuw in alle bescheidenheid aan de oevers van het vreedzaam kabbe lend IJ kunnen prijken, indien Indien er Dinsdagavond geen socialisten-vergadering was houden, waarin deze in vliegende vaart vooruitstrevende lui op vry onzachte manier de kennismaking hadden hernieuwd met de sabels en stokken der Amsterdamsche politie-agenten. By de uit die botsing voortvloeiende tooneelen is het lokaal in- en uitwendig in een toestand gebracht, die eenigermate aan een bombardement of een Krakatau-ramp doet denken. De kastelein tracht nu sedert Dinsdagavond vruchteloos een antwoord te vinden op zijne zeer onverklaarbare vraag: «Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje?" Want burger Fortuyn, die zoo plotseling den stroom zijner socialistische welsprekendheid gebreideld zag had wel namens den Sociaal-democratischen Bond voor de huur penningen der zaal en tevens voor vergoeding van eventueel aan te richten schade geteekend, maar men begrijpt dat hier niets van terecht komt. Want gezegde burger Fortuyn behoeft vol strekt geen juridische studiën meegemaakt te hebben om terstond de exceptie te pleiten, dat de ingeslagen en stukgetrapte vensters, de verbrijzelde spiegels, gebroken stoelen en in scherven her schapen bierglazen niet te wyten zijn aan hem of aan zijne hoorders, maar eenig en alleen aan de luidjes, die in zyn woordenboekje staan genoteerd als «de moordenaars." En de politie, tot wie de beklagenswaardige caféhouder zich almede om schadevergoeding gewend heeft, haalt natuurlijk de schouders op en brengt den arme aan het verstand, dat zij er volstrekt niet voor aansprakelijk is wanneer bij haar optreden tot hand having der orde de boêl kort en klein wordt geslagen. Ook zonder dat ik er officiëele bescheiden van heb ontvangen, durf ik dus toch wel verzekeren, dat de alzoo van Pontius naar Pilatus gestuurde ondernemer van het Café-Zinckcn bij alle goden van den Olympus een duren eed zweert, dat hy nooit weer een socialist, laat staan een gansche vergadering, over zyn drempel zal toelaten. En zoo zullen de socialisten ten langen laatste nergens meer een geopende deur voor hunne samen komsten kunnen vinden, want slechts met groote moeite hadden zij Dinsdagavond het lokaal bekomen, waar zy zoo leelijk te pal gekomen zijn. Vandaar dan ook hun onlangs gedaan (bespottelijk) verzoek om een der Hervormde kerken tot ver gaderzaal te mogen gebruiken, en hunne daarna aangevangen inzameling van gelden voor de stichting of den aankoop van een eigen gebouw. Van meer publiek belang echter dan de quaestic der schade vergoeding is de vraag, in hoeverre de wijze, waarop de politie autoriteiten Dinsdagavond tegen de socialisten meenden to moeten optreden, al of niet is goed te keuren. En die vraag is ook nog vry wat moeilyker te beantwoorden dan de eerstgenoemde, want het antwoord luidt verschillend al naarmate van het oogpunt, waaruit men het geval beziet. Ten bewijze van het uitecnloopende der onderscheidene beoordeelingen behoeft men slechts de, voor- loopig nog ietwat vluchtige besprekingen in te zien, die de Amsterdamsche bladen tot dusver aan de zaak gewijd hebben. Zooveel hoofden, zooveel zinnen. De een pryst de politie voor haar krachtdadige tusschenkomst, de ander beweert dat zij ten onrechte het grondwettig recht der vrijheid van vergaderen ge schonden heeft; in het eene blad wordt lof toegezwaaid aan dc handhavers der openbare orde voor hunne beleidvolle handelwyze en juiste taktiek, en het andere laat niet onduidelijk als zijne meening doorschemeren, dat de politie weer, ouder gewoonte, te hard van stal is geloopen en er veel te vroeg op heeft ingehakt. heeft gelyk Ziedaar de vraag, welker beantwoording ik moeilijker noemde dan de oplossing der kwestie vaii schade vergoeding aan het Café-Zincken. Maar toch, ééu punt staat mijns inziens muurvast: dat de politie niet alleen het recht had maar ook wel degelijk verplicht was, om aan dc waanzinnige borrelpraat van den razenden Fortuyn kort en goed het zwijgen op te leggen. Waar zou het heen moeten, als zulke warhoofden vrijheid hadden om in een publieke vergadering, ten overstaan der vertegenwoordigers van het wettig gezag, dat gezag op de onbeschaamdste wijze aan te randen en door het slyk te sleuren Een Regeering, die zich straffeloos en onverhinderd in een open bare samenkomst voor dieven en moordenaars laat uitmaken, is geen knip voor den neus meer waard en kan haar matje wel oprollen. De bewering dat het in de vergadering toch nog maar by woorden bleef, is een weinig afdoend argument, want de sprekers dier woorden beoogen geen ander doel, dan hunne ont boezemingen buiten het lokaal zoo spoedig mogelijk in daden te laten omzetten. De grondwettige vrijheid van vergadering is door het uiteenjagen der socialisten niet geschonden, maar veel eer verdedigd, want liet men Fortuyn en zyn kornuiten onge hinderd voortrazen, dan zouden ze die vrijheid van vergadering toch voor anderen onmogelyk maken. Neen, het laat zich zeer licht verklaren dat het geduld der politie-autoriteiten thans was uitgeput, en de byeenroepers der vergadering wisten trouwens maar al te goed uit de minder aangename ontvangst, die hunne geestverwanten in de laatste dagen bij den Burgemeester hebben genoten, dat de «dieven en moordenaars" thans van hunne dusver aangenomen tijdelijke houding hadden afgezien. Misschien was het zelfs beter geweest, indien de politie reeds vroeger met meer kracht tegen de socialisten ware opgetreden; doch de alleszins verklaarbare weerzin om hun gelegenheid te geven zich als mar telaars voor te doen, was hier nog altijd een beletsel tegen. Thans echter mocht die bedenking niet meer gelden. Wat in- tusschen de gevolgen van deze botsing zullen zijn, zullen we moeten afwachten; de verbitterde stemming, die tegenwoordig onder de socialisten heerscht, zal er natuurlijk niet door verbeterd worden. En mij dunkt dat het voorgevallene ook tevens een leerzame waarschuwing is voor dezulken, die nog van mecning zijn dat de socialistische bewegingen te Amsterdam niets meer dan een minachtend glimlachje of een onverschillig schouderop halen waard zijn. De hemel geve dat zij en wij voor waar schuwingen van nog ernstigen aard bewaard mogen blijven, maar ik vrees, ik vrees!.... Heeft de politie dus volkomen naar recht en plicht en naar den eisch van het oogenblik gehandeld door de vergadering te doen uiteengaan, minder stellig zou ik een toestemmend ant woord durven geven op de vraag, of de agenten niet wat te vroeg van leer getrokken hebben. Indien bijv. de commissaris van politie zijne manschappen op het gegeven sein eensklaps op de estrade had laten verschijnen, met de blanke sabel in de hand, en de bedreiging had doen hooren dat, zoo het lokaal niet binnen drie minuten ontruimd was, de vergadering met kracht van wapenen uiteengedreven zou worden, had deze maatregel wellicht evenzeer tot het beoogde doel geleid, zonder hel uitdeelen van hakken en houwen noodzakelijk te hebben gemaakt. Doch ik weet ook maar al te goed, dat vooral in zulke gevallen de beste stuurlui aan wal plegen te staan. Ik hoop hartelijk, dat de schrik nu wat in de hecren socia listen zal zitten en zij zich een poosje rustig zullen houden. Want hun rumoerigheid neemt veel te veel van mijn ruimte in beslag en belet me om eens naar hartelust over andere, meer verkwikkelijke dingen te schrijven. Daar hebt ge b. v. het jubilé van onze voortreffelijke tooneelspeelster Mevrouw De Vries, dat Maandagavond gevierd werd met een opvoering van «De Familie Benoiton" en het aanbieden van allerlei kostbare ge schenken. Sophie De Vries heeft ze met eere verdiend, de ge schenken, zoowel als de stormachtige hulde, die zij op nieuw met haar uitnemend spel inoogstte. Zij leeft thans in het glorie tijdperk van haar roem en het is licht te begrijpen dat Rotterdam haar met leede oogen naar de Amstelboorden zag vertrekken. Vooral in de Fransche drama's als de Demi-Monde, de Four- chambaultsHeeren en Dames van Font-Arcy enz. enz. is zy onna volgbaar, terwijl zij ook in Justus von Mauriks scheppingen S. of Z. en Fijne Beschuiten zeer uitmunt. Hartstochtelijke rollen, grandes des coquettes en radsprekende ijdeltuiten vinden in haar een levendige, echt natuurlijke vertolkster. Ook in de tragedie, met name als Badeloch in Geijsbrecht van Amstel en als Elisabeth in Maria Stuart, trad ze met veel succes op, hoewel hare stem- raiddelen haar daarbij eenigermate in den weg staan. Maar in welk karakter ook, altijd is zy eene bevallige, levendige, nauw gezette kunsteneresse, die niet licht een rol bedorven kan, en zóódanig haar publiek weet in te pakken, dat men reeds voor bereid is op iets goeds, zoodra haar naam op het affiche staat. Moge die naam, omstraald door den aureool van het genre en den roem, er nog lang op prijken, tot glorie van onze vader- landsche tooneclspeelkunst Twee andere nieuwtjes op kunstgebied zyn deze, dat Adeline Patti niet komt, wegens maagpijn of wegens iets anders, en dat de Parkschouwburg thans werkelijk op zijn laatste beenen of misschien nog slechts op één been loopt. Sedert het besluit genomen moest worden, de goederen der vennootschap a tout prix te verkoopen om de loopende intresten te kunnen betalen, zijn de aandeclen van den Schouwburg tot 5 of 4% teruggegaan. Ik heb ze op 104 gekeurd! Het einde van het eens met zoo veel geestdrift opgehemelde Eden-theater is dus niet verre meer. Nu, wij zouden er ons wel over kuunen troosten indien het van buiten zoo foeileelijke gebouw in sloopers handen kwam. Amstetaar. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieawediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 4