het Rijk te lijden, en voorts tot versterking der rijksraid- delen moet geheven worden een belasting naar den maatstaf van het vermogen, terwijl het patentrecht zoodanig wordt ingericht en uitgebreid, dat het alle inkomsten uit arbeid treft, voor zooverre zij vatbaar zijn direct belast te worden; 4. dat de plaatselijke hoofdelijke omslagen behooren te vervallen, daarentegen aan de gemeenten bevoegdheid moet worden toegekend om op de vermogens-belasting en het patent opcenten te heften tot zeker maximum en op de grondbelasting hoogere opcenten dat haar thans is vergund. Met groote meerderheid van stemmen werden deze voor stellen aangenomen. Men schrijft aan de Zutph. (Jr-t. uit 's Hage „Toen ik jl. Donderdag middag bij het. uitgaan der Tweede Kamer het Binnenhof passeerde, geraakte ik in gesprek met een afgevaardigde, die aan de linkerzijde gezeten is. Het trof mij, dat deze Vertegenwoordiger, ofschoon z^f tot de meest conservatieven onder de liberalen behoorende, de verkiezing van den heer Heldt toejuichte. Ik zelf zeide hij ben een tegenstander van algemeen stemrecht en zal niet gemakkelijk geschokt worden in mijne overtuiging, dat de Staat zich met den strijd tusschen kapitaal en arbeid niet moet inlaten, maar ik ben toch liberaal genoeg om te erkennen, dat ook de werk lieden recht hebben op een pleitbezorger uit hun midden, die met hunne verlangens en behoeften volkomen bekend is. En op mijne vraag of de nieuwe afgevaardigde uit Sneek op zijne medeleden een goeden indruk gemaakt had, was zijn antwoord: „Een zeer gunstig zelfs. Men had ons reeds verteld, dat deze werkman een sieraad was van zijn stand, maar moeielijk hadden wij toch kunnen denken in hem een zóó beschaafd en bescheiden burger te zien. Ook de collega's aan de rechterzijde erkennen dit, en zijn alleen maar een weinig bevreesd, dat dr. Kuyper nu ook aan Kater en Poesiat een plaatsje in de Kamer zal willen bezorgen. Onder de liberalen is Heldt reeds als gelijke opgenomen, en er is geen enkele reden om te vermoeden, dat hij in isolement zijn kracht zal zoeken en buiten het partijverband zal blijven." Jl. Dinsdag vierde de heer C. P. T. Bigot zijne 29jarige loopbaan en trad hij bij zijne benefice-voorstelling op als Joris Lenterom in het blijspel Prettige Schoonouders, hetzelfde stuk waarin hij vroeger als de jongenheer Schapengal speelde. Daaruit kan men reeds zien welk een weg deze verdienstelijke kunstenaar aflegde. Op dien feestavond ontving hij verschillende doorslaande bewijzen van sympathie en waardeering. Bij zijn optreden reeds werd hij met fanfares begroet en kreeg een lauwerkrans. Na het einde van het stuk verscheen de jubilaris wederom ten tooneele, ditmaal omringd door zijne kunstgenooten. De heer Moor bood hem, namens vrienden en vereerders, verschillende geschenken aaR, als blijken van waardeering wan zijne verdiensten als tooneelspeler, regisseur, vertaler en schrijver. Daaronder behoorden o. a. een fraaie boeken kast, boekwerken en een rooktafel. Namens de afdeeling Amsterdam van het Nederlandsch Tooneelverbond ontving hij een prachtigen krans. De heer Bigot dankte bewogen voor de blijken van waardeerkig en vriendschap en hoopte zich die waardig te toonen- in zijn volgend leven. Te 's Hage is jl. Dinsdag aanbesteedhet maken van eene woning voor den dienst der verlichting op Vlieland. Minste inschrijver de heer J. Posthuma te Harlingen, voor f 4498; Pieter Langenberg, de vervaardiger der valsche coupons, die de vorige week terechtstond, werd jl. Dinsdag door het Hof te Amsterdam, met aanneming van verzach tende omstandigheden, veroordeeld tot eene celstraf voor den tijd van twee jaar. De oud-hoogleeraar Harting te Amersfoort is ernstig ziek. Christine Nilsson gaat een kunstreis maken door Nederland. Een 69jarige man werd jl. Dinsdag te Heerenveen voorloopig in arrest gebracht wegens bedelarij. Hij ver zocht weder naar Veenhuizen te worden opgezonden, waar hij reeds 62 jaren lang verpleegd was geworden. Aan de Société John Cockerill te Seraing België is als minste inschrijver toegewezen het maken van den bovenbouw en het stellen van de Spoorbrug over den IJsel te Deventer voor de som van f 405,540. Voor de dames. De twee modellen van hoeden, die thans den meesten bijval vinden, zijn: de Paradoxe, een ronde vilten hoed, met smallen rand en hoogen vorm. Men garneert hem met een phantasie-galon en twee struisvederen, die kruislings over den bol gaan. Het tweede gelief koosde model is de capote Bajadère, van krip, geborduurd met goud en kralen, welke vooral in den schouwburg kan gedragen worden. Deze doorzichtige en lichte capotes zijn wit, rose of in een andere lichte kleur. Men versiert ze met vlinders en vooral met krippen bloemen, een prach- ik beloofd heb zijn vronw te worden." „Maar, mijn hemel, wanneer dan toch?" /Gisteren avond in uw roode salon, Jenny als ge meent dat het wanneer iets ter zake afdoet!" „En dat zonder eenige informaties, zoo geheel onverwachts? Welken waarborg hebt gij, dat hij „Minstens evenveel waarborg," viel Truida met bleeke, tril lende lippen hare jammerende moeder in de rede, „als wanneer ik onlangs het aanzoek van dien luitenant van Leeuwenberg had aangenomen." „Ja, daarin heeft ze gelijk, mama," verklaarde Jenny. „Natuurlijk! Ik moet dadelijk Ja en Amen zeggen," klonk bet verdrietig antwoord. „Maar ik moet eerst daarover met Arthur spreken en met tante Pauline en oom Henri; in geen geval neem ik de verantwoording van dien stap alleen op mij." „Neen, mama, gij behoeft niet de geheele familie daarover te raadplegen," hernam het meisje met bevende stem. „De beslissing hangt geheel alleen van u en mij af, en hier haalde zij diep adem, „ik zal mij niet licht tot andere gedachten laten brengen." „Maar Arthur kon toch wel eens naar hem informeeren hield de jonge vrouw vol. „Dank, Jénny. Spaar u die moeite. Mijn hart spreekt luid genoeg voor hem. Als ik het op dit punt niet sinds verscheidene weken zoo volkomen met mijzelven eens was geweest, zou ik niet zoo tegenover u staan als op dit oogenblik." „Ge zijt een ondankbaar, een liefdeloos kind!" snikte hare moeder. „Ge denkt mij met uw atijfkoppigheid te dwingen Met die zelfde bedaardheid heeft je papa mij ook altijd tot wanhoop gebracht. Ik beef aan al mijn leden, als ik die vast geklemde lippen en die kalme oogen maar zie. 't Is vreeselijk!" ^Wordt vervolgd.) tige nieuwigheid, bijzonder geschikt voor dit soort van modellen. (Journal des Modistes.) Dokter: „Waar voelt ge de pijn?" Leeraar in de aardrijkskunde: „Aan mijn voet, noord oost ten oosten van mijn hiel." Gemeenteraad van Helder. Zitting van Vrijdag 27 November 1885. (Slot.) Er geschiedt voorlezing van een door den heer Korver schrif telijk ingediend voorstel, de strekkiug hebbendo om een deel van 't plein, genaamd de Vischmarkt, thans iu eigendom aan de gemeente behoorende, tot hel bouwen van burgerwoonhuizen in 't publiek te verkoopen. De voorsteller wijst in zyne missive er op, dat deze plek nu een lastpost voor de gemeente en weinig bevorderlijk is aan den schoonheidszin. Hij doet verder uitkomen, dat de Spoorgracht door dien maatregel een beter aanzien zou verkrijgen, terwijl door het bouwen van woningen, waaraan daar ter plaatse blijkbaar behoefte bestaat, voor den handwerks man wat te verdienen zou zijn. Dc heer Korver verdedigt mondeling dit voorstel en doet opmerken, dat de aanvankelijk gekoesterde wcnsch, dat op de bedoelde plek een Vischmarkt zou ontstaan, volkomen fiasco heeft gemaakt. Dit plein is bij vochtig weder een modderpoel, bij droogte een verzamelplaats van stof. Men noemt het, zegt spreker, een plantsoen, wat daar is aan gelegd, en met rasterwerk omheind. Dat rasterwerk, gedurig het mikpunt der straatjeugd, kost der gemeente geld om het te herstellen. Was het nog een speelplaats voor de kinderen, die de aldaar aanwezige talrijk bevolkte scholen bezoeken, spreker zou er vrede racê kunnen hebben, maar voor dat doel is het plein niet geschikt, tengevolge van dc smakelooze beplanting. Spreker beveelt zijn voorstel ook als middel tot werkverschaffing aan. Verder vestigt hy de aandacht op de behoefte, in onderscheidene wijken der gemeente, aan straten en riolen, en op het weinig bemoedigend antwoord, dat aan adressanten, die om verbetering vragen, zal worden gegeven. Door de opbrengst van dezen ver koop zou in dien toestand spoedig verandering kunnen komen. Spreker vraagt voor zijn voorstel den steun zijner medeleden, en zou zich alleen dan bij eene afwijzende beschikking kunnen neder- leggen, als hij overtuigd werd, dat het bedoelde plein bestemd was voor een of ander nuttig doeleinde. De Voorzitter beantwoordt den heer Korver, door te herinneren, dat dc zaak, door den voorsteller aangeroerd, niet nieuw is. Zelfs is er indertijd aan gedacht om ook het Molenplein voor bouw terrein te verkoopen. Men wilde echter die terreinen voor de gemeente behouden, omdat ze soms noodig kunnen zijn voor het bouwen van scholen of tot andere oogmerken. Ook was het Molenplein vóór de beplanting productief voor de gemeente door de plaatsing der kermis. Wat betreft de z. g. Vischmarkt doet spreker uitkomen, dat tal van kinderen, die de aldaar aanwezige scholen bezoeken, in de paden van 't plantsoen, die 6 M. wijd zijn, een voortreffelijke speelplaats vinden. Verder verzekert spreker, dat de omwonenden zeer tevreden zijn over het bestaan van dit plantsoendat de kosten van onderhoud niet groot zijn en dat de voordeelen, die uit den verkoop voor de gemeente zouden voortvloeien, niet zeer belangrijk kunnen wezen. Aan de straat zijde zouden slechts een 6tal woningen kunnen gebouwd worden. Spreker biedt nu den leden een teekening van het terrein ter bezichtiging aan. Op eene deswege gedane vraag des Voor zitters verklaren zich eenige leden gezind, om 't voorstel-Korver te steunen. De Voorzitter vervolgt zijne bestrijding van 't voorstel, dat hij zeer ingrijpend noemt. Hij doet opmerken, dat de behoefte aan woningen daar ter plaatse zoo groot niet meer is als vroeger, toen voor sommige perceelen aan de Spoor- en Bassingracht weieens f 2000 huur per jaar werd betaald. Zulke perceelen staan daar nu ledig of worden tot pakhuizen gebezigd. De Voorzitter eindigt met er op te wyzen, dat dc bebouwing slechts zeer gedeeltelijk zou kunnen geschieden, daar het plein een trechtervorm heeft en dus slechts langs de Spoorgracht gele genheid geeft om woningen te stichten. De heer Korver laat het aangevoerde niet onbeantwoord. Hij bestrijdt de meening des Voorzitters, als zou er in dien omtrek geen behoefte aan woningen bestaan. Spreker heeft op het oog burger-woonhuizen, met een huurprijs van p. m. f3 per week. Wat betreft de perceelen, door den Voorzitter bedoeld, wenscht hij de gemeente geluk, dat die verdwijnen; ze zijn noch gepast, noch gewenscht. Verder merkt spreker op, dat er by bebouwing van het plein nog een belang rijke ruimte voor de spelende schooljeugd kan worden gereserveerd. Van het spelen der kinderen in de paden van 't plantsoen kan nu, volgens spreker, niet veel komen, omdat die paden modderig en ongeschikt voor het kinderspel zijn. Hij noodigt den Voorzitter uit, zich door een bezoek daar ter plaatse van den feitelijken toestand te overtuigen. Misschien was die plek, zegt spreker, niet ongeschikt om er een kantoor voor den gemeente-ontvanger te bouwen. Ernstig bezwaar tegen zijn voorstel kan er, volgens spreker, niet zijn. Hij beveelt dat voorstel nog nader aan door te wijzen op de door hem geraamde som van f 4000, als opbrengst van het bouwterrein, welke som ten bate zou komen aan de gemeente, die behoefte heeft aan geld voor noodzakelyke werken. 't Voorstel wordt hierop in stemming gebracht en vencorpen met 8 tegen 5 stemmen. Vóór stemden de heeren Van Neck, Govers, Beukenkamp, Iloogenbosch en dc voorsteller. De openbare zitting wordt hierop opgeheven, om over te gaan in eene vergadering met geslotene deuren, ter behandeling van een 12tal bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. Na de heropening der openbare zitting wordt, bij de gewone rondvraag, door den heer over de Linden de wensch geuit, dat bij het huis van den heer Hattinga Raven een gaslantaarn worde geplaatst, tot betere verlichting van den openbaren weg aldaar dan thans geschiedt door den aan die zijde der Postbrng aan wezigen lantaarn, wiens schijnsel door de nabijheid der boomen haast niet merkbaar is. Deze spreker doet verder de vraag of de lantaarns, die iederen avond moeten branden, wel op tijd worden aangestokenhij twijfelt daaraan, en wordt daarbij gesteund door de heeren Hoogenbosch, Beukenkamp en Hordijk. De heer Korver vestigt de aandacht van het Dag. Best. er op, dat tot heden in dit seizoen nog geene vergadering van den Brandraad in deze gemeente heeft plaats gehad, ofschoon het houden van zulk eene bijeenkomst in de Verordening op het Brandwezen is voorgeschreven. De Vooorzitter verzekert, dat door hem een onderzoek omtrent de besproken punten zal worden ingesteld, en sluit daarop de zitting. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag 1 December 1885. Aanwezig alle leden. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter stelt aan de orde, de behandeling van den brief van den heer Commissaris des Konings, betreffende eenige ver anderingen aan het Armhuis uit te voeren, op advies van don Geneeskundigen Inspecteur. B. en W. hebben deze zaak rijpelijk overwogen, en zijn gekomen tot het besluit om den Raad voor te stellen om dit advies te volgen, onmiddellijk, wat betreft: 1. Het bewaren der lijken in een afzonderlijk gebouw, en niet meer als tot heden in de alge- meene sloopplaats. 2. Het gebruiken van kamer F als afzon derlijk verblyf voor zieken. Wat de andere punten betreft, alsHet inrichten van den zolder tot slaapplaats voor 20 mannen en een ondervertrek tot eene voor twaalf vrouwen, benevens het vergrooten van de spinkamer, zouden zy willen te kennen geven, dat de Raad ook hiertoe bereid is, maar daaraan niet in ééns kan voldoen, met het oog op de financiën. Men zou die uitgaven moeten verdeden, over twee of drio jaren b. v. De heer Zijp zegt, dat de ondervinding reeds dikwijls leerde, dat men voordeeliger in eens de zaken kon volbrengen, dan wanneer dat bij gedeelten moet geschieden, waarop door den heer Bier steker wordt geantwoord, dat de benoodigdc gelden er niet voor beschikbaar zijn. De heer Paarlberg meent, dat men het bij de twee eerstge noemde punten wel kon laten en dat het er geen tijd voor is om uitgaven te doen, die niet noodzakelijk zijn. En aangezien de Inspecteur zelve getuigd heeft, dat de gezondheidstoestand uitmuntend wae, meent hij, dat men deze veranderingen als een soort van weelde zou kunnen beschouwen. Dc heer Nobel heeft ook nota genomen van het advies des Inspecteurs, die den gezondheidstoestand roemde, en ziet dus niet in, dat er zooveel haast by de zaak zou zijn. Hij stelt daarom voor, het schrijven van den Commissaris te stellen in handen van Armvoogden om adviesen dan daarna de nood zakelijkheid van de voorgestelde wijzigingen in den Raad ie be spreken. De Voorzitter wenschte het voorstel van het Dagelyksch Bestuur te handhaven, en verdedigde dat op grond, dat men op boven genoemd schrijven een afdoend antwoord diende te geven. De Armvoogden hebben den Inspecteur, bij gelegenheid van diens bezoek in het Armhuis, ontmoet, en toen reeds hunne instemming met diens voorstel te kennen gegeven, zoodat het voorstel-Nobel z. i. geen reden van bestaan heeft. Toen hij daarop het voorstel van B. en W. in stemming wenschte te brengen, vroeg de heer Nobel echter den voorrang voor zijn voorstel. De heer Zyp betuigde zijne instemming met het voorstel-Nobel. Nadat over deze zaak nog eene langdurige discussie gevoerd was, waaraan alle leden deelnamen, en waarby als hoofdmotief telkens het financiëele bezwaar dienst deed, bracht de Voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming en werd dit met 9 tegen tegen 2 stemmen aangenomen. De heer Nobel verzoekt aanteekening in de notulen van zijn verzet in deze. Daarna is aan de orde het voorstel van B. en W. om weder, als vorige jaren, eene collecte te doen houden ten behoeve van de algemeene armen en het Nieuwjaarwenschen te verbieden. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Alsnu volgt dc benoeming van een Arraenvoogd. De heer A. Brak Jbz., die als zoodanig aftreedt, wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Evenzoo wordt de heer A. Zijp Senior, die als regent van het Weeshuis aftreedt, met algemeene stemmen herbenoemd, en ant woordt op de vraag van den Voorzitter, of hij genegen is die betrekking te blyven vervullen, dat het hem steeds een genoegen zal zyn, zich het in hem gestelde vertrouwen waardig te toonen. Mede wordt met algemeene stemmen mej. C. M. Prins, geb. Breed, herkozen als regentes. De Voorzitter deelt nog mede, dat hy eene conferentie had met hh. doctoren, en dat de armenpraktijk door hen zal worden waargenomen op de oude voorwaarden. Bij de rondvraag deed dc heer Nobel het voorstel, om voortaan in de Zyper Courant bekend te maken wanneer er vergadering van den Raad zal worden gehouden, en wat daar zal worden behandeld. Dit voorstel werd echter met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stemden dc heeren Zijp, Kaan en Nobel. Daarna werd de zitting gesloten. Buitenland.. De wapenstilstand, tusschen Bulgarije en Servië gesloten, zal tien dagen duren en de onderhandelingen over den vrede zijn begonnen. De Vorst van Bulgarije eischt 80 tnillioen francs voor oorlogskosten en de bevolking van Pirot wenscht bij Bulgarije te worden ingelijfd. Koning Alfonsus laat geen vermogen na. De begra fenis is tot 10 dezer uitgesteld. In de op 21 November 11. te Parijs gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Grands magasins du Printemps bleek, dat het cijfer der omzettingen gedurende het dienstjaar 1884/85 dat van het voorafgaand dienstjaar met 4,790,428 francs overtreft. De behaalde winst bedraagt 1,794,150. Op 30 Mei 11. werd 12.50 francs voorloopig dividend op de aandeelen uitgekeerd, en een zelfde bedrag wordt daarop thans 30 November betaald. De „verantwoordelijke uitgever* Berggreen, meer eigenaardig de zit-redacteur van 't Zweedsche blad Sveriges Tidning, is veroordeeld tot 4 jaren dwangarbeid, 14 maanden gevangenis en 3400 kroonen boete, wegens majesteitschennis en beleedigende uitdrukkingen omtrent den Zweedschen Kroonprins en den Prins van Wales. Benoem 1 t> gen, enz. Tot Ryks-ontvanger te Wieringen is benoemd de heer Koe mans, commies-verificateur en chef van den ambulanten dienst te Amsterdam. Bevorderd tot commies der posteryen 4de kl. en geplaatst te Gouda de heer J. Van Nijmegen Schonegevel, thans surnumerair. De commies 3de kl. C. Smitt Jz. en de surnumerair W. Bruijn Pz. zyn geplaatst ten Postkantore alhier. BurgerLUls.e Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: J. Groen en G. Barteling. P. J. Missiaen en M. A. Busch. Bevallen: T. Verbeij, geb. Zaatman, Z. H. Hakvoort, geb. Bakker, Z. J. II. Klompe, geb. Schoo, D. Overleden: P. B. Biersteker, 23 jaren. A. L. C. Gulden berg, 4 maanden. Gemeente HARINGKARSPEL, van 1 tot 30 November. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. Geboren: Hendrico, dochter van Hermanus Bommer en Lijs- beth Kooij. Maria, dochter van Arie Groen en Aaltje Brussel. Overleden: Trijntje Groenveld, 79 jaren, weduwe van Klaas Gildemeijer, eerder van Jan Limmen. Elizabeth Blokdijk, 4 jaren. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. I December. 1 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand, j Afw. Stand. Afw. 2 3 3 12 8 12 zw. 6 k. wzw. 5 w. 3 1 767.671 t 8.07 762.39 f 2.69 762.92 f 3.22 7.2 7.0 7.0 t 1-7 f 2.3 f 1.6 0.89 0.94 0.91 wein.gv. K Slechtw. Weêrsge8teldboid: 2 Dec. 12 u. Helder, mooi weer. 3 Dec. 8 n. Dichtbewolkt, goedweer. 3 Dec. 12 u. Bewolkt, mooi weer. Vlsontoerlonten. 30 beugers en een korder brachten jl. Dinsdag 15 tot 100 scholvisschen, 3 tot 6 kabeljauwen en 2 mandjes kleine schol ter afslag; schelvisch gold f 40 tot 50.50 't honderd, kabeljauw

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2