Men leest in de Standaard: »-In eene jl. Maandag gebonden vergadering van het classicaal bestuur van Amsterdam zijn alle predikanten, ouderlingen en diakenen, die in den jongsten strijd voor de rechten der gemeente opkwamen, geschorst. En dat wel door toepassing van een wetsartikel, hetwelk uitsluitend is ingevoerd voor gevallen van verregaanden zedeloozen aard die plotselinge tusschenkomst noodzakelijk maakten. Van de predikanten zijn hierbij de heeren ds. Van Schelven, Van Loon, De Gaay Fortman en Karssen. Niet de heer ds. Renier, die, hoewel geheel aan de zijde der geschorsten staande, wegens eene predikbeurt, die hij te Delft vervulde, geheel toevallig niet aanwezig was in de vergadering, waarin de gewraakte besluiten genomen zijn." Op 1 Januari waren 278 predikantsplaatsen bij de Nederlandsch Hervormde kerk vacant. f Men schrijft ons van Texel, dd. 4 dezer: „De uitvoer van vee en wol van dit eiland naar elders was in het afgeloopen jaar als volgt: 5400 schapen, 21,929 lammeren, 1428 stuks rundvee en 409 balen wol." In 1885 zijn in de gemeente Anna Paulowna geboren 60 ra. en 43 v.; overleden zijn 27 m. en 17 v. 14 huwelijken werden er gesloten. De bevolking der gemeente Haringkarspel bedroeg op 1 Januari 1885:1042 m. en 984 v., totaal 2026 personen. In 1885 zijn geboren: 25 m. en 35 v., totaal60; ingekomen van elders 64 m. en 65 v., totaal 129overleden zijn 23 m. en 22 v., totaal 45; vertrokken naar elders: 71 m.en80v., totaal 151. De bevolking bestond dus op 1 Januari 1886 uit: 1037 m. en 982 v., totaal 2019 personen, naar de verschillende godsdienstige gezindheden verdeeld als volgt: 1000 Nederd. Herv., 971 R.-Cathol., 21 Chr. Geref., 20 Doopsgez., 3 Evang. Luth. en 4 tot geene gezindte be- hoorende. Het getal huwelijken bedroeg 10. De bevolking der gemeente Oude-Niedorp bedroeg op 1 Januari 1885: 546 m. en 568 v., totaal 1114 personen. In 1885 zijn geboren: 21 m. en 18 v., totaal 39; ingekomen van elders: 37 m. en 45 v., totaal 82. Overleden zijn: 17 m. en 16 v., totaal 33; vertrokken naar elders: 52 m. en 48 v., totaal 100. De bevolking bestond dus op 1 Jan. 1886 uit: 535 m. en 567 v., totaal 1102 personen. Er werden 9 huwelijken voltrokken en één huwelijk door echtscheiding ontbonden. Met de eerstvolgende Staatsloterij zullen de loten volgens een nieuw model worden uitgegeven. Elk lot is een couponblad, bevattende twintig 20ste gedeelten. De klassikale loten zullen voor iedere klasse een verschillende kleur krijgen ter onderscheiding van de doorgefourneerde briefes. Naar de Leeuw. Crt. verneemt, is bij den Nederl. Schaatsenrijdersbond officiéél bericht ontvangen, dat Axel Paulsen heeft verklaard, aan den internationalen schaatsen- wedstrijd te Hamburg te zullen deelnemen, mits hem de kosten der reis enz. worden teruggeven, indien de wedstrijd niet doorgaat. Met deze voorwaarde is genoegen genomen. Naar de Sport verneemt, zal ons het jaar 1886, op de bekende terreinen achter het Rijks-Museum te Amster dam, weer tal van wedstrijden brengen. Voorloopig zijn de volgende plannen in overweging genomen: Eerste meeting. Op 26 en 27 April (Maandag en Dinsdag) Een concours van paarden met eenige nationale wedrennen en harddraverijen als slotnummers. Tweede meeting. In Mei of Juni in de week, volgende op den laatsten rendag van de voorjaarsmeeting te Brussel (Donderdag en Vrijdag). Internationale en nationale wed rennen en harddraverijen. Derde meeting. In Juli of Augustus (Zatejdag). Nationale wedrennen en harddraverijen. De datum hangt van de manoeuvres der cavalerie af. Vierde meeting. In September in de week, volgende op den laatste rendag te Ostende (Donderdag en Vrijdag). Nationale en internationale wedrennen en harddraverijen. Atjeh verbruikt kolossale hoeveelheden telephoon- draad, die telkens door de Atjehers worden afgesneden en weggehaald; onlangs werd eene zekere hoeveelheid er van terugbezorgd in een kluwen, als kogel uit een kanon door het venster in eene woning van een officier geschoten aan het uiteinde van Oleh-leh. Het Bat. Hld. zegt in zijn overzicht het volgende: „In Atjeh zijn wij meer dan ooit geblokkeerd, zoowel door den vijand als door de berri-berri. Door het overloopen van een Fransch onderofficier zijn de Atjehers in staat gesteld eene artillerie te organiseeren, welke, hoewel niet bereden, toch zeer mobiel is, daar de stukken verplaatsbaar zijn en 's nachts verplaatst worden Bovendien telkens verraad van de zoogenaamde bevriende kampongs in onze stellingen. Dat zal wel zoo blijven, zoolang die daar geduld worden. De concentratie der troepen is dan ook niet als voltooid te beschouwen, zoolang er nog Atjehsche ingezetenen binnen onze linieën zijn De algemeen aan het gemis van behoorlijk voedsel toe geschreven berri-berri vindt haar toelichting in een door een deskundige in Atjeh voor ons blad geschreven en in onze mail-editie overgenomen opstel, getiteld: De militaire voeding in Atjeh." Aan eene beschouwing over de beweging der prijzen van handelswaren gedurende de tweede helft van 1885, knoopt the Economist het volgende vast over de vooruit zichten van het nu ingetreden jaar. "Op de vraag: welke zijn de vooruitzichten voor handel en nijverheid in liet tegenwoordige jaar? kan geen afdoend antwoord worden gegeven, maar wij zouden zeggen dat de toekomst helderder is geworden. In de eerste plaats blijkt uit de levendigheid die in de jongste weken op de Effecten van schaamte en ergernis. Waarom kwam altijd weer de her innering aan dien dag by haar boven, aan dien avond, den eersten juist in die omgeving? Den avond, toen zij zich uit zijne armen had losgewikkeld en aan zijne voeten was neergezonken, het gelaat in zijne handen verborgen, haar dank stamelend voor zijne liefde? Zou hij niet by zichzelf gelachen hebben over die dwaze, hartstochtelijke, blindelings geloovige vrouw? En de toorn dreef de tranen uit hare oogen naar haar bleeke wangen, hare handen beefden, en al haar trots kwam tegen die rampzalige herinnering in verzet. Zij wendde nu haar schreden huiswaarts, steeds gevolgd door den hond. In haar eenzaam vertrek teruggekomen, hurkte ze als een kind in een hoek neder en sloeg beide armen om den hals van het dier. Ze kon immers schreien, zoo luid als ze wilde, niemand hoorde het toch; want Johanna was naar Nien- dorf om boeken en andere kleinigheden te halen. (Wordt vervolgd.) beurs heerschte, dat de speculatiegeest, die zoo lang ge slapen heeft, herleeft, en dat men meer dan sinds eenige jaren het geval was, geneigd is nieuwe ondernemingen te bevorderen. Het is dus zeker dat er eenige nieuwe kanalen voor den handel zullen ontstaan, en in enkele richtingen bv. den aanleg van spoorwegen in China en het open stellen van dat groote Rijk voor vreemden handel is de kans op slagen groot. Ook de politieke horizon is iets helder geworden. De avonturen der Franschen in Tongkin leggen niet langer beletselen in den weg aan onzen handel met het Oosten. Het Afghaansche vraagstuk is, zoo nog niet geheel opgelost, dan toch op den goeden naar eene oplossing. Birma is geannexeerd en in Zuid-Amerika zijn de krijgsbedrijven ten einde gebracht. Verschillende oorzaken die den handel onzeker maakten zijn derhalve weggenomen, en onder ernstige tegenwerking gaat de ondernemingsgeest niet meer gebukt. Bovendien kan niemand de berichten uit onze voornaamste centra der industrie lezen, zonder op te merken dat, al is er nog weinig feitelijke vooruitgang, toch algemeen de overtuiging heersclit, dat de toestand der industrie verbeterd isterwijl de Vereenigde Staten reeds voorgaan wat herleving van den handel betreft, waarvan, naar mate dit aanhoudt, ook hier de invloed zich moet laten gevoelen. Natuurlijk zijn er ook donkere stippen. De stand van zaken in het Balkan-gebied is nog steeds even ongeregeld, eu in ons eigen land is de strijd der politieke partijen hevig, zoodat hij misschien binnen kort een nieuw beroep op de kiezers noodig zal maken. Over het geheel echter is de toestand verbeterd, en 1886 begint onder beter auspiciën dan zijn voorganger." Weldra kan men in ons land tegemoet zien de op voering van een zoogenaamd wetenschappelijk drama van Louis Figuier, getiteld „Gutenberg," door een gezelschap onder directie van den door vele „tournées" bekenden Widiara. Lange Kees voor den rechter. Rectder-Commissaris. Ben jij Cornelis Knotten? Knotten. Zeit uwé maar Kees, in dat opzicht ben 'k 'n rare, ik hoü niks van komplementen. Ik vraag of je Cornelis Knotten heet? Ik mag er me mee vleien, meheer de rechter-com- missarus! Eigenlijk most ik Paré heeten, zóó heette me vader, weet u? Uit de Breêstraat: as uwé daar bekend is.... Mooie naam Paré, vindt uwé niet? zuiver Fransch Eigenlijk ben 'k dan ook van Fransche afkomst. Je hebt eenvoudig op mijn vragen te antwoorden, zonder omhaal en zonder je aardigheden er bij te voegen. Waar ben je geboren? Dat zal ik je zeggen, meneer de rechter-commissarus. Toe ik op de wereld ben gekomme, woonde me moeder in Amsterdam, waar m'en ouwen heer destijds in garnizoen leê. Ik ben alzoo geboren in de tweede Anjeliersdwarsstraat boven den water- en vuurkeider, op de bovenste achterkamer, vier maal schellen. Je beroep? Toen had 'k nog geen beroep; ik deê niks as schreeuwen en slapen. Later kreeg ik tanden, en da's juist mijn ongeluk geweest, omdat 'k er niet altijd wat bij te bijten had. Hoe oud ben je? Ik heb vergeten de jaren te tellen. Wanneer ben je geboren? Heere jé, wil uwé me soms wat voor m'n verjaardag geven? Ik bin geboren den 14en Feberewarie. Ben je al meer in verhoor geweest? Nou, dat zou 'k meenenZoo dikkels bij me vrouw, as 'k 's avonds wat laat thuis kwam of Zaterdags niet genoeg duiten naar haar zin meêbracht. Ik bedoel, of je nooit voor de rechtbank bent geweest Ik? Nee! De hemel beware me, want dat is zoo lekker niet; rechtbank draaibank, zeggen ze wel ereis. Ik meen toch, dat je eens hebt terecht gestaan wegens diefstal van een koperen ketel. O ja! neem me niet kwalijk; ik bin 'n beetje zwak van memorie. Maar diefstal was 't niet; ik heb bij den koperslager, waar ik werkte, een koperen ketel gepoft zonder 't hem te zeggen, omdat 'k begreep, dat ie me anders geen krediet zou geven. Ik heb al meer gezegd, dat die aardigheden hier niet te pas komen. Je stelt je al heel dom aan. Dom? ik? Niet zoo dom als u... (bij hoest) wel denken zou. Thans ben je aangeklaagd wegens diefstal van 'n paard uit de weide. Beken je daaraan schuldig te zijn? Meneer de rechter-commissarus! ik zal je vertellen hoe zich dat dood-onschuldig geval heeft toegedragen. Uwé mot weten, dat 'k 'n minnaar ben van den morgenstond; de morgenstond heit goud in zijn mond, zegt het spreek woord, en dat is heel wat anders dan de vrouw van 'n heerschap, waar 'k laatst gewerkt heb, die allemaal valsche tanden in den mond had. Maar dat maar tusschen twee haakjes. Ik hoü dan om kort te gaan, veel van den morgenstond, as je de zon pas ziet opgaan en de muggen ziet dansen in de eerste zonnestralen. Alzoo was 'k op 'n morgen vroeg opgestaan en zei tegen me vrouw: //Ka!" zei ik, „ik ga 'es 'n kuiertje maken." „Goed Kees!" zei ze, ;/as je daar lust in hebt, mot je 't doen," zei ze, „as je maar maakt dat je vroeg genoeg op je karrewei binne." Zóó zijne de vrouwen, meneer de rechter-commissarus! Ze zouen je niet gunnen dat je res 'n dag vakantie nam. De mijne is anders.... Rechter (hem in de rede vallende) Genoeg, genoeg. Genoeg? da's gauw klaar! (Hij zet zijn pet op en keert zich om). Neen, neen! ik bedoel: genoeg van die bijzaken. Van de zaak zelve heb je nog geen woord gesproken. O, verekskuzeer, meneer de rechter-commissarus! ik docht, dat uwé het deskoers woü eindigen. Afijn, zeit de Franschman, dan zal ik voortgaan.... Maar wees kort! Dat 's onmogelijk, meneer, 'n lang mensch, zooals ik, kan zich zoo m&r nie inkrimpen. Ha, ha! Nou, maar om op ons propo van zoo even terug te kommen. Ik ging dan 's morgens heel vroeg 'n wandelingentje naar buiten maken en vond 'n hoefijzer. „Da's goed voor den oudroest," doch ik zei bij m'n eigen zei vers: ,/t brengt altijd nog 'n paar centen voor een spatje op." Maar toe ik 't in mijn zak wou steken, merkte ik eerst dat er 'n paard an vast zat. Wat hebt je met dat paard gedaan? Verkocht, meneer de rechter-commissarus. Natuur lijk, wat zou ik met 'n paard doen? bij de wedrennen te Bussum zou 'k toch niet mee maggen doen, en m'n vrouw houdt niet van rijden, anders had 'k er 'n wagentje bij zien te krijgen. Je schijnt me een rare klant! 't Verhoor is afge loopen. Dan wordt uwé bedankt voor de moeite. Maar hoe denkt uwé er overzouen ze me naar Leeuwarden kunnen sturen? (De rechter geeft aan de gerechtsdienaren een wenk, waarop Knotten weggevoerd wordt; onder het heengaan zegt hij heel beleefd:) Goeien morgen, meneer de rechter- commissarus gezondheid(Tot de gerechtsdienaars): Komaan, jongens annevan deu(Prov. Nbr. Crt.) Het standbeeld van den god Janus had twee aangezichten het eene oud, om zijne ondervinding en het verledene aan te duidenhet andere jong, als een beeld van het betrachten der toekomst. In de eerste dagen der Januari-maand, die haar naam aan dien god Janus ontleende, waardeeren wij de symbo liek der ouden: het weemoedig terugzien en het hoopvol voorwaarts zien bij de jaarwisseling is van alle tijden en van alle eeuwen. B. T. Lublink Weddik. DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. De aangekondigde vergadering van vertegenwoordigers van provinciale-, gemeente- en waterschapsbesturen en van handel, scheepvaart en landbouw, tot bespreking van de plannen tot het droogleggen der Zuiderzee, heeft gisteren in het gebouw der Maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam plaats gehad. In een vorig nummer dezer courant vinden onze lezers de besluiten, welke de heeren Buma en Van Diggelen aan de vergadering zouden voorstellen. De heer Buma opende de vergadering. Hy wees er op, dat er een vyand op de kust is: de Noordzee, en juichte het toe, dat, gelijk het zonen van roemrijke en ondernemende voorvaderen past, die vijand binnen de grenzen zou worden teruggedrongen. Daarna zette hy, de geschiedenis van bet plan sinds 1848 in herinnering brengende, de technische zijde er van meer breed voerig uiteen, aan een en ander zyne overtuiging vastknoopende, dat de verwezenlijking van het plan tot welzijn van geheel het land zal strekken. De heer Reijsenga, van Oldebroek, hield eene uitvoerige rede ter waardeering van het plan, doch roerde, te oordeelen naar de houding zijner toehoorders, niet voldoende de praktische zijde van het ontwerp aan. Anders de heer Van Diggelen. Deze betoogde, dat het plan zoo grondig is onderzocht, dat de uitvoering is te verwachten. Den ontwerpers stond dit vaste denkbeeld voor den geest: geene gcdeeltelyke, maar geheele uitvoering; niet in het belang van enkelen, maar in dat van het algemeen. Spr herinnerde, hoe lijdelijk de Regeering 40 jaren achtereen heeft toegezien, ja, de verwezenlijking gefnuikt, en drong cr op aan, nu meer en meer de^ aandacht op de zaak is gevestigd, dat daarvan thans in waar heid eene volkszaak zou worden gemaakt. De voorzitter, de voorstellen aan de orde brengende, deelde mede, dat 1 provincie (Groningen), 23 gemeentebesturen, 19 waterschapsbesturen, 3 Kamers van Koophandel, samen 46 lichamen, geweigerd hadden hoewel 33 met betuiging van sympathie zich ter vergadering te doen vertegenwoordigen. Door leden van Gedeputeerde Staten der onderscheidene provin ciën en een van Deventer's Gemeenteraadsleden werd voorbehoud genomen ten opzichte van hun stemmen of niet stemmen. De heer A. C. Wertheim verklaarde, naar aanleiding dezer bedenkingen, dat z. i. de stem geene enkele corporatie bindt, dat het toetreden tot de Vereeniging eene zaak is van geheel individuëelen aard, en dat aan die Vereeniging wordt overgelaten, statuten te ontwerpen, daarop 's Konings goedkeuring te vragen, eene leening te sluiten en de belangstellenden aan zich te ver binden. De voorstellen sub. 1, 2 en 3, in hoofdzaak inhoudende, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de beste middelen om eene afsluiting van de geheele Zuiderzee tot stand te brengen, werden by acclamatie aangenomen. Bij punt 4 leiden de woorden „dat aan eene commissie, be staande uit een vrij ruim aantal leden" enz., tot verschil van meening en uitvoerige beraadslaging, tot de heer Wertheim voor stelt, dat iu beginsel tot de oprichting eener Vereeniging worde besloten, dat de tegenwoordige commissie met recht van aasumtie worde aangewezen als voorloopig bestaande, zonder verplichtingen van individuëelen aard, en dat na vaststelling der statuten een definitief bestunr worde benoemd. Bij monde van den heer Van Diggelen verklaart het comité, het lidmaatschap te aanvaarden, ten gevolge waarvan de Ver eeniging bestaat. Ten slotte werd, na eenige bedenkingen, geheel in den geest van het voorstel-Wertheim besloten, ten gevolge waarvan punt 5 werd ingetrokken. Na wederzydsche plichtplegingen ging de vergadering uiteen. Buitenland.. Het bevestigt zich dat de Paus aan Prins Bismarck de Christus-orde met diamanten geschonken heeft. Het vijf-en-twintigjarig jubilé van de troonsbestijging van Keizer Wilhelm is te Berlijn op indrukwekkende wijze gevierd. In alle kerken was de voormiddag-godsdienst oefening aan de herdenking der heugelijke gebeurtenis gewijd. Behalve de leden en bloedverwanten der vorste lijke familie, kwam ook de Koning van Saksen, die onver wacht was verschenen, persoonlijk den Keizer zijne geluk- wenscben aanbieden. Des namiddags werd eene plechtige godsdienstoefening in de slot-kapel gehoudendaarna groote felicitatie ten hove, in de witte zaal van het koninklijk slot. Ook de heer Von Bismarck was hierbij tegenwoordig toen hij naderde, ging de Keizer hem eenige schreden tegemoet en kuste hem tweemaal. Dezelfde onderscheiding viel generaal Von Moltke te beurt. De geheele stad was in feestgewaad. Het Keizerlijk paar werd bij den optocht, die een schitterenden indruk maakte, met eindeloos gejuich begroet. De heer A. Reville, vroeger predikant te Rotterdam, thans hoogleeraar te Parijs, is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Te Brussel is tegenover de Beurs een nieuwe schouw burg geopend, die den naam draagt van „Thé&tre de la Bourse" en in Moorschen en Oosterschen stijl is gebouwd. Het théüter kan 4000 personen bevatten en is bestemd voor balletten en operettes. De bouwmeester is de heer Chambon, die ook het plan ontwierp voor het Eden-thé&ter te Brussel en den Parkschouwburg te Amsterdam. Onder zeer bijzondere en treurige omstandigheden is dezer dapen de verdienstelijke Duitsche actrice, mevrouw Kamilla Hoch, te Heidelberg gestorven. Drie weken geleden liet zij bij een photograaf, te Weenen, haar portret in verschillende poses maken en verzocht hem er haast mede te makenweemoedig liet zij er op volgen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2