Koster's Kleine Wel ie Sclagee. Koster's Kleine Wel te Scteei. HERSTEMMING. "bericht uit KACHELS! KACHELS! W. J. BLITZ, Tandarts, Te huur voor 6 jaren, te Anna Paulowna in N. H., eene BOERDERIJ, bestaande in Huis, Schuren, Arbeiders woningen enz., met p. m. 48 hectaren best Bouw- en Weiland, nabij 't dorp. Franco brieven, aan het Bureau dezer Courant. HANDELSDRUKKERIJ. Molenplein 163. aflevering van at.le modellen boek- en steendrukwerk geschiedt spoedig, net uitgevoerd en tegen de laagste prijzen. Tengevolge de nietigheid der stemming op 30 December 1885, zal de herstemming van een Hoofd-Ingeland voor het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel, over de Heeren S. Cz. KEIJSER en S. Jz. KEIJSER, andermaal plaats hebben op Vrijdag 15 Januari 18S6, ten Raadhuize aan Den Burg aldaar, van 9 tot 3 uren. Texel, 2 Januari 1886. Het Collegie van Dagelijksch Bestuur, J. J. ROEPER, Voorzitter. Sd. KEIJSER Pz., Secretaris. TE HUU RÏ De boerenplaats Ruimzicht, a nabij Keinsmerbrug in de Zijpe, groot circa 2 8 bunders uitmuntende Weilanden Te bevragen bij den Heer J. A. KAAN te Wieringerwaard. Plaats te liuurs Een HUIS met 43 lMflers WEILAND, •^BPibfe)|Pihi.^ gelegen te Callantsoog, nabij 't Zand. Adres: A. KAAN Kz., aldaar. Ruim gesorteerd in Kachels en Opeu Haarden, gegoten en gelakte Kolen- en Turfbakken, Haard stellen, Poken, Tangen en Kolenlepels, Stallainpen en Lantaarns, prachtige Opschuiflauipen, Petroleum- kooktoestellen zonder brandgevaar, giftvrije Potten, Pannen en Ketels voor alle mogelijke huishoudelijke artikelen, alsmede Boeren- en Bonwgercedscliap, als: Vorken, Graven, Schoppen, Dorschgcrccdscliap, Stofbrillen, machine-olie, Thermometers en maat glazen, eerste soort Bascules, maten en Gewichten, Tafel-bascules, Hout-, Touw- mand- en Borstelwerk, alsmede Stalkettingcn, Koeien- en Paardenscliareu. NB. Ook voorhanden jde wijdvermaarde Vul-regula- teur-kachcls, die van 12 tot 24 uren achtereen branden, zonder bijgevuld te worden. Buskruit (Orèpée N°. 1) en Hagel. Jacob van Kampenstraat, 124, Amsterdam, is den eersten en derden Donderdag van iedere maand, 's namiddags van 1 tot 3 ure, te spreken wegens tand heelkundige operatiën en het plaatsen van kunst tanden in het Hotel Toelast te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaturdags in den Burg en des Maandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot 's voormiddags 11 ure; des Donderdags, tot 's voor middags 11 ure, in het Hótel Vredelust te Schagen. LANDBOUWVOORDRACHT. Aan het verslag der landbouwvoordracht, dezer dagen door dr. L. Mulder, uit 's Hage, te Zwolle gehouden, voorkomende in de Zwolsche Crt., ontleenen wij o. a. de vol gende regelen: „De huidige toestand van onzen landbouw en wat daarin verandering zou kunnen brengen," wijst spreker er op hoe niet alleen hier te lande, maar overal ook daarbuiten de toestand, waarin de landbouw verkeert, alles behalve gunstig is; en hoe ook daar de eerste toekomst nog donkerder wordt ingezien. Alles is op het oogenblik gedrukt, elk vakblad getuigt daarvan en de prijzen der landbouwproducten zijn gedaald tot een cijfer, waarvoor niet langer kan gekweekt worden. De productie-kosten van een hectoliter tarwe, graan of haver zijn veel te hoog in vergelijking met de opbrengst. Elk artikel heeft zijn eigen waarde en zoo wordt thans het graan verkocht beneden zijn werkelijke voedingswaarde. Zoo Tleelt spreker mede dat een grondeigenaar in Minesota (Amerika), hem heeft aangeboden om graan te leveren bij scheepsladingen, franco te 's Hage, voor f 5 per hectoliter. Wie kan tegen zoo'n prijs nog graan telen? Dat is onmo gelijk. De toestand is bepaald wanhopend en de slechte dagen hebben we nog lang niet gehad, naar spreker ver meent. Hij zal zich hier niet begeven op politiek terrein, daarvoor is het hier niet de plaats, maar toch kan hij niet nalaten te vragen of de landbouwers, dié toch numeriek het meerendeel van het Nederlandsche volk uitmaken, nog j langer geduldig mogen aanzien, dat van Regeeringswege letterlijk niets wordt gedaan voor den landbouw, die toch de hoofdbronader is van ons bestaan. De Amerikaansche Spoorweg-maatschappijen hebben een grooten invloed uitgeoefend op den tegenwoordigen toestand van den landbouw. Van den staat kregen zij, om niet, meer grond dan noodig was tot den aanleg der spoorbanen. De stroken grond langs die banen konden zij dus voor j een zeer luttele prijs afstaan van een ieder die er zich wilde vestigen, want wat zij er voor kregen was zuiver winst, terwijl zij bovendien het vooruitzicht hadden opliet vervoer van de aldaar te telen granen. Die zoogenaamde maagdelijke gronden gaven vele en goede vruchten, die via New-York de graanmarkten over geheel de wereld overstroomden. Vandaar die overgroote toevloed ook op onze markten. Dat daarin binnenkort verandering komen zal, is niet aannemelijk, want er is nog veel van dergelijke maagdelijke grond in Amerika. Er zijn er, die geloof slaan aan de geruchten, dat die Amerikaansche spoorwegmaatschappijen van plan zijn om hunne tarieven voor graanvervoer te verhoogen, iets, wat spreker nog zoo maar niet kan aannemen, omdat die spoor wegen veel te veel belang bij dat vervoer hebben. Maar ook, al mocht zulks geschieden, dan nog zijn Rusland en Engelsch-Indië zóó overladen met granen, dat het aanbod ter markt vooreerst toch nog wel niet verminderen zal. Behalve de Amerikaansche spoorwegen zijn er nog vele oorzaken voor den tegenwoordigen, jammerlijken toestand van onzen landbouw. Zoo heeft b. v. Europa en ook ons land in betrekkelijk korten tijd een kolossaal uitgewerkt spoorwegnet gekregen en steden zijn enorm vergroot. Dat alles gaf veel werkkrachten aan de markt, maar nu dat alles in orde is en heeft opgehouden is stagnatie op de arbeidsmarkt liet natuurlijk gevolg. Veel aanbod en geen of weinig vraag. De vraagt rijst, of niet in vele opzichten zeer onverzichtig gehandeld werd, althans zeer overdreven. Spreker zou haast geneigd zijn de laatste tijden te stempelen, als de tijd van overdrijving. In alles bijna is dergelijke overdrijving op te merken. De bouwmanie gaf ons p. m. 800 ledigstaande huizen alleen te 's Hage. Suikerfabrieken verrezen als uit den grond en maakten maar suiker, ofschoon de markt reeds ruim voorzien was. Dat gaf natuurlijk een overdreven markt, met kolossale daling van suiker prijzen. Wat wonder dat de suikerlords in een hoogst onnatuurliiken toestand kwamen. Zoo ook is de verkoop prijs van landerijen opgedreven en zeer overdreven, vaak ook al door allerlei plaatselijke consideratiën. Voor een groot deel zijn de landbouwers daaraan dus zelf ook veel schuld. Het grondbezit werd schijnbaar in waarde opgejaagd. Vanwaar is redding te wachten, vraagt spreker: zoek haar niet buiten uzelven; zoek haar, althans in de eerste plaats, bij en om uzelven. Vooreerst geeft spreker den raad, om den bouw van het graan te verminderenverhoog, zegt hij, daarbij de produc tieve kracht van den grond, laat dan niet zooveel verloren gaan van hetgeen zich onder uw bereik bevindt en dan zal de landbouwer zien, dat door verbetering in eigen kring veel, zeer veel tot verbetering van den tegenwoordigen toestand is bij te brengen. Vermindering toch van graanbouw heeft verhooging van graanprijzen tengevolge. Zoo is de prijs van de suikerbiet, door overgroote teelt, gedaald geweest op f7.50 en door verminderde teelt weder tot f 10 gestegen. Koop liever het noodige graan van dien grooten, ons toestroo menden bouw van elders, dan zelf tegen te lage markt prijzen te telen. In dien tusschentijd hebt ge gelegenheid, om met uw grond wat anders te doen. Maak van uw openvallende akkers weiland of teel veevoeder, waar ge geen weilanden maken kunt. Verhoog het productievermogen van uw grond. Over het algemeen worden de weilanden slecht onderhouden, waar de natuur, door overstroomingen, geen hulp biedt. Vele landbouwers zijn zoo gewoon om het jong vee in de wei te brengen en te zien groot worden, zonder zich reken schap te geven, hoe b. v. de hoorns en haren van dat vee gevormd wordt, ten koste van de productieve kracht van den grond, waaraan pliosphorzuur en potasch verloren gaat en die dus in waarde moet verminderen. Onze weilanden moeten meer mest zien. Om die te maken is de bouw en 't gebruik van groenvoer aan te bevelen. Bijna elke landbouwer heeft meer grond, dan hij eigenlijk kan gebruiken en verbouwen naar eisch. Beperk dien omvang van grond, maak meer mest en uw weilanden zullen in productieve kracht zeer toenemen. Heeft men dan daarbij wat meer zorg voor zaaigraan en bezigt men wat beter fokvee, dan twijfelt spreker niet, of gaandeweg zal de landbouwer in een betere positie geraken. De landbouwer maakt veel te weinig werk van demest- bereiding. Dat kon er nog door toen de amonia voor een zuur gezicht te krijgen was, maar nu ook dit veranderd is, moest de landbouwer begrijpen, dat het onverantwoor delijk is, om zooveel amonia uit de mest te laten vervliegen. Een overdekking van de mesthoop en bewerking met gips zijn zeer aan te bevelen om zulks te voorkomen. Ook wijst spreker op de slechte gewoonte onzer landbouwers die de gier laten wegloopen als ware die waardeloos. In 't buitenland integendeel vangt men die op in gierputten en te recht, want bewerking van den grond met gier, ver hoogt zeer het productieve vermogen. Spreker herinnert hoe hij reeds voor 35 jaren over dit onderwerp een boekske schreef en betreurt het zeer, dat de daarin toen gegeven wenken zoo weinig worden nage leefd. Vraag geen ondersteuning bij de Regeering, maar steekt zelf de handen uit den mouw, roept spreker den landbouwer toe. Neem kennis van de middelen, die tot verbetering kunnen lijden. Ook te Zwolle wordt een provinciaal dagblad uitgegeven, waarin ge dikwijls wordt vergast op uitstekende artikelen. Bestudeer die, gebruik die en vraag raad, en bij dat alles zorg dat ge ten spoedigste verkrijgt goed landbouw-onderwijs ten platten lande, want daaraan is groote behoefte, daarin had de Regeering reeds lang behooren te voorzien. Mag de tegenwoordige toestand van de landbouw al verre van gunstig te noemen zijn, dat dan, zegt spreker, de malaise van heden er toe bijdrage, om het bloed van den Nederlandschen landbouwer wat sneller te doen gaan, hem moge opwekken, om wat meer te doen, dan hij tot nog toe deed en dan zullen we ongetwijfeld eenmaal zelfs voor die malaise dankbaar zijn. In de pauze, die op deze belangrijke voordracht volgde, werd aan de aanwezigen een proef boter ter keuring vertoond, welke door den landbouwer H. Post te Heerde werd gemaakt uit melk, afkomstig van koeien van den heer W. G. Boele op Jacobahoeve, die gevoed werden met ingekuild groen voer (rogge en maïs) en een weinig lijnmeel. Deze proef verwierf aller goedkeuring, waarop de heer J. Van Hasselt, evenals de heer Boele, er op wees, hoe ook weder uit deze proef bleek, dat de heer Amershof, zich tegen het Silo-systeem verklarende, veel te voorbarig was geweest en dat bij het gebruik van ingekuild groenvoer in de perste plaats de zindelijkheid moet worden betracht, vooral bij liet melken en karnen. Gedurende de pauze onderhield de heer dr. Mulder zich met vele der aanwezigen, aan wie hij op hunne vragen op de meest welwillende wijze alle mogelijke inlichtingen verstrekte en van raad diende. Na de pauze deed de spreker van den avond eenige grepen uit de velé, gedurende de pauze hem gedane vragen. Verscheidene van die vragen noemde hij zeer belangrijk en hoogst aangenaam was het hem te mogen constateeren, dat onder zijn toehoorders landbouwers waren, die ver klaarden, thans tot de overtuiging gekomen te zijn, dat de landbouwwetenschap door de practijk niet zoo geheel en al op zijde kon en mocht gezet worden. Op de vraag, welke kunstmest kon worden gebezigd, antwoordde spreker, Chili-salpeter voor weiland, maar ik ben er geen voorstander van, wanneer zij alleen gebruikt wordt; de resultaten zijn mij dan niet voldoende. Ook wordt guano en ook wel kaïniet gebruikt; door de laatst genoemde zal men in den zandgrond zeer zeker kali in den bodem brengen, maar die beeft jaren lang noodig. Bezigt de landbouwer kunstmet, dan moet hij, wil hij gewenschte resultaten zien, die niet alleen en droog gebruiken, maar vermengd in de koemest. Zoo is pliosphorzuur voor menig stnk weiland hoogst gewenscht; meng het daarom onder de stalmest en 't product, dat phosphorzuur man keert, zal merkbaar verbeteren. Kunt ge het niet in de stalmest mengen, doet het dan in de gier. Is overdekking van de mestvaalt een algemeen vereischte, of hoe kan ik weten, dat de mijne dat noodig heeft? vroeg een der aanwezigen. Spreker achtte in bet algemeen een bedekken van de mest wenschelijk, al behoeft men niet te vervallen in een kostbare dakbedekking. Neem, zei hij, een stok, gedompeld in of bevochtigd met zoutzuur, en boven de mestbak, maar neem de proef alleen, zonder tegenwoordigheid van anderen, want weldra zult ge witte dampen aan den stok zien komen, als voor u beschamend bewijs, dat ge de amoniak, waaraan de grond zoozeer behoefte heeft, zoo maar in de lucht laat ontsnappen. Op de vraag van een der aanwezigen, hoe men kan weten, dat eenig stuk land gebrek heeft aan phosphorzuur, raadde spreker aan, wel op de planten te letten, die erop groeien, en 't vee, dat er op gevoed wordt; wanneer 't vee of 't hooi minder gunstig is, dan kan men vaak tot behoefte van 't weiland aan phosphorzuur concludeeren, maar spreker acht het, ter beantwoording van ieder speciaal geval, altijd het raadzaamst, om een klein proefje van de bedoelde akker naar het proefstation te Wageningen te zenden. Dat kost enkele guldens, maar dan weet men ook, hoe de productieve kracht van dat stuk grond te verhoogen is, en de resultaten zullen die geringe kosten weldra "ruim schoots dekken. Hiermede was de zeer onderhoudende en populaire be spreking afgeloopen en verklaarde de heer Mulder zich gaarnS bereid, om steeds van raad te dienen, wanneer er zoo dikwijls een der aanwezigen zulks mocht verlangen. Als „iets nieuws onder de zon* wordt aan een Duitsch blad uit Wiborg in Finland een geval gemeld, dat op het volgende neerkomt „In het stadje woont een zeer welvarend schrijnwerker, die zich van niets tot zijn tegenwoordige positie heeft opgewerkt. Als een onbemiddela gezel huwde hij indertijd een meisje, uit zijn eigen stand ea even arm als hij. Toen hij een gezeten burger was geworden haalde hij zich echter in zijn hoofd, dat zijn vrouw zijns gelijke niet meer was, en liet hij zich van haar scheiden, terwijl hij zijn drie kinderen bij zich hield. Kort daarop huwde hij opnieuw met een vrouw uit zijn nieuwe omgeving. Tot zoover was dat alles misschien reeds „dagewesen," doch nu komt het mooiste. Het echtpaar nam de gescheiden vrouw als dienstbode aan en deze dient nu bij haar vorigen man, haar opvolgster en haar eigen kinderen, tot algemeen ge noegen van iedereen In de Fliegende Blatter wordt de volgende berijmde opmerking gemaakt: Wenn Herren auseinander geh'n, So sagen sie; „Auf Wiederseh'nl" Wenn Damen auseinander geh'n, So bleiben sie nog lange steh'n. Vóór het huwelijk. De heer X. hoort zijn meisje met verrukking een nieuwe aria zingen.... „Engel", fluistert hij.... „welk een goddelijke stem hebt ge toch.... Patti is er niets bij...." Na het huwelijk. Mevrouw X zingt bedoelde aria met evenveel virtuositeit als voor haar trouwdag. „Mensch", roept haar echtgenoot haar knorrig toe, „scheid toch uit met je gebler; je maakt me dol...." Burgerlijke Stand. Gemeente ZIJPE, van 18 December 1885 tot 1 Januari 1886. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Jan Willem, zoon van Jan Hoedemaker en Aafjo Bakker. Johannea Petrus, zoon van Pieter Keijzer en Cornelia Strooper. Arie, zoon van Bregtje Schotvanger. Wiebe, zoon van Cornelis Kuilman en Trijmje Van der Hoek. Hendrik Bremer, zoon van Simon Vries en Maria Maasen. Johannea, zoon van Pieter De Waard en Anna Borat. Antje, dochter van Louwren8 Oom en Bregtje Rapstok. Overleden: Evert van den Bergh, 49 jaren, echtgenoot van Jenneke Van IJzendoorn. Cornelia Kaper, 70 jaren, echt genoot van Grietje Rep. Gemeente WIERINGERWAARD, van 1 tot 81 December. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Arie, zoon van Aria Sleutel en Grietje Slovia. Dirk, zoon van Dirk Blaauboer en Aafje Doorn. Overleden: Maarten, zoon van Jan Smit en Antje Breed. 18 maanden. Dieuwertje, dochter van Pieter Winkel en Dieu- wertje Ton, 9 maanden. Johannea, zoon van wyle Cornelis Keizer en Antje Viaaer, 15 maanden. Levenloos aangegeven 1. Gemeente HEER-HUGOWAARD, van 1 tot 31 December. OndertrouwdK. Sinkeldam cn A. C. Vader. Gehuwd: Hark Wonder en Bregtje Waterdrinker. Bevallen: P. Van Feaaem, geb. De Groot, D. N. Borat, geb. Peereboom, Z. J. Stam, geb. De Beurs, Z. C. Ranayn, gob. Meycr, D. A. Groen, geb. Van Schagen, D. D. Met, geb. Wit, Z. J. Beek, geb. Smak, D. Overleden: Aafje Stapel, 4 jaren. Klaas Gelder, 1 jaar. Joh. Cath. Swinkels, 9 maanden. 2 levenloos aangegevenen van het vrouwclyk geslacht. Pietertje Hittema, 2 jaren. G. Kem- per, wed. Cs. Klaver, 65 jaren. G. Mul, 7 jaren. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4