ADVERTENTIE N. Openbare Vrijwillige Verkoopiug. Hiertoe werd besloten met 9 tegen 1 stom, van don heer Zyp, Het suppletoir kohier voor de honden-belasting ten bedrage van f 10.50 werd goedgekeurd. Verder was ingekomen eene mededeeling van de commissie, die zich belast had met de collecte voor Nieuwjaarsgiften, waaruit bleek dat ontvangen was de som van f 377.08, waarvan 313 behoeftige huisgezinnen waren bedeeld. Bij de nu volgende rondvraag verzocht de heer Francis den Voorzitter, hem de reden te zeggen waarom men P. Bregman buiten dienst had gesteld als schatter voor het vergunningsrecht. Door den Voorzitter werd geantwoord, dat Bregman nog schatter is, maar dat drie schatters werden benoemd waarvan er echter maar twee dienst konden doen, zoodat zy om beurten één jaar op non-activiteit worden gesteld. Vandaar dat Bregman in 1885 niet schatte. In dit jaar zal hij daartoe echter weder worden geroepen. Niemand iets meer in het midden hebbende te brengen, sloot de Voorzitter de openbare vergadering. Buitenland. Koning Milan van Servië deed Maandag middag zijn intocht te Belgrado en hoewel de ontvangst natuurlijk niet zoo schitterend was als die van Vorst Alexander te Sofia, had men toch getracht daaraan eenige feestelijkheid bij te zetten. In antwoord op een toespraak van den burgemeester dankte de Koning zijn onderdanen voor hun opofferende vaderlandsliefde en voegde er de verwachting bij, dat men op dezen weg zou blijven voortgaan om Servië's eer en waardigheid op te houden. In 's Koning's gevolg bevond zich de opperbevelhebber Horwatovics. Servië heeft thans zijn gevolmachtigde voor de vredes onderhandelingen benoemd in den persoon van Mijatovics, zijn gezant te Londen, terwijl Bulgarije Geschow, den directeur der bank, daartoe aanwees. Beiden zijn erkende financiëele specialiteiten. Waar de onderhandelingen ge voerd zullen worden, is nog niet uitgemaakt. Het bericht der St. James Gazette van de aanslaande verloving van Vorst Alexander van Bulgarije met eene dochter van den Duitschen Kroonprins wordt uit Berlijn tegengesproken. Men beschouwt het aldaar, zoo wordt aan de Indépendance gemeld, als een balletje, dat opgeworpen werd, met het doel om zoo mogelijk Duitschland van Rusland te vervreemden. Zooals we in ons vorig nummer vermeldden, ontving Bismarck van Paus Leo XIII eene gewichtige onderscheiding, namelijk de orde van Christus. Dit was oorspronkelijk een Portugeesche ridderorde, afkomstig van de orde der Tempeliers, die Dionysius van Portugal (1312) in zijn Rijk handhaafde. Toen Paus Johannes XXII in 1317 dit besluit bekrachtigde, behield hij zich het recht voor om eveneens de insignes te mogen toekennen. Als Portugeesche orde heeft zij tegenwoordig drie klassen, als Pauselijke slechts een enkele en wordt als de hoogste door den Paus toe te kennen onderscheiding beschouwd. Het ordeteeken is een langwerpig rood kruis met een wit kruis in het midden en wordt aan een rood lint om den hals gedragen. Het blijkt, dat niet alleen Bismarck door den Paus is gedecoreerd, doch ook de Pruisische gezant bij het Vatikaan deze laatste ontving de orde van den H Gregorius, evenals de Spaansche gezant. De Duitsche Keizer schonk daaren tegen aan den kardinaal-staatssecretaris Jacobini de hoogste Pruisische onderscheiding, namelijk de orde van den Zwarten Adelaar. Een en ander is geschied naar aanleiding van de gelukkige oplossing der Carolinen-kwestie. De Keizer van Duitschland heeft de volgende Kabi- nets-order aan Prins Bismarck doen toekomen: fToen ik in Januari van het jaar 1861 door Gods genade geroepen werd, den Troon mijner vaderen te be stijgen, mocht ik op mijn toen reeds gevorderden leeftijd naar menschelijke berekening niet meer hopen, dat mij een lange duur der Regeering vergund zou zijn. Thans zie ik met mijne gemalin op eene reeks van 25 jaren terug, waarin het mij gegeven was, onder blijde en droevige ervaringen mijn moeielijk, verantwoordelijk vorstelijk beroep met ongedachte, gelukkige uitkomst te vervullen. Onuit puttelijk is mijn dank aan den Almachtige, die mij dezen dag van mijn regeerings-jubilé nog liet beleven; die mij in mijn gansclien langen levensloop, vooral in het laatste 25tal jaren, met genade overlaadde; die in den wisselenden loops des lots mijne koninklijke regeering binnen- en buitenslands rijk gezegend heeft. Wat mij bij de viering van dien blijden dag bijzonder opwekt, is het onmetelijk vertrouwen, de trouwe, onwankelbare liefde mijns volks, die ik bij de verscbiilendste gelegenheden zoo dikwijls ondervonden heb en die ook bij deze dubbele gelegenheid van het Nieuwjaar en van mijn jubilé wederom op velerlei en hartelijke wijze zich geuit heeft. Niet alleen uit mijne Monarchie, uit het geheele Duitsche vaderland en ver buiten zijne grenzen, waar maar de Duitsche taal gesproken wordt, ontving ik gelukwenschen van gemeentelijke en kerkelijke corporatiën, van allerlei Vereenigingen en instel lingen, in veelal smaakvol versierde adressenvan bijzondere personen in schriftelijke, poëtische en muzikale ontboeze mingen en in telegrammen. Ook in feestelijke bijeen komsten heeft het gevoel des volks tot viering van den gedenkdag zich geuit, en niet minder zijn mij uit den kring mijner voormalige brave soldaten bewijzen van trouw in groote menigte toegekomen. Zulke buitengewoon talrijke blijken van gehechtheid en vereering, die den dag de rechte wijding geven, vervullen mijn hart met diepe erken telijkheid en geven mij op mijn hoogen ouderdom kraqht tot verdere vervulling mijner vorstelijke verplichtingen gedurende den tijd, die mij hier op aarde nog gegeven zal zijn. Uit de volheid van mijn hart dank ik allen; allen, die mij en evenzoo mijne gemalin door hunne deel neming verblijd hebben; met hen vereenig ik mij in den gemeenschappelijken wensch: God zij ook verder met ons Duitsch vaderland! *Ik verzoek u, deze Kabinets-order ter openbare kennis te brengen.* Terwijl de heer Pasteur zijne bekende methode tegen de watervrees toepast te Parijs, zijn twee geueesheeren, de heeren Barthélémy en Viead-Grand-Marais, te Nantes bezig proefnemingen te doen met eene uit Tonkin afkomstige Slant, de „Hoang-Nau." Sedert 1882 hebben zij 20 door olie honden gebeten personen daarmede behandeld en zonder uitzondering met goed gevolg. De Vereeniging tot bestrijding van het misbruik van tabak te Parijs kondigt tegen 7 Februari a. s. eene tooneel- voorstelling aan onder den titel: „Dramas de la nicotine." De Vereeniging spoort vaders en moeders aan om hunne kinderen daarheen te brengen, opdat zij er onder aangrij- J penden vorm de voornaamste gevaren der tabak leeren kennen. Zóó weinig wordt in Duitschland met de eerste klasse gereisd, dat het geheele jaar door op een der beste spoor- weglijnen niet meer dan drie biljetten eerste klasse werden afgegeven op iedere duizend passagiers. Dat iemand, die markies en zoon van een hertog is, veekooper wordt, behoort zeer zeker tot de zeldzaamheden met den markies de Morés, zoon van den hertog van Vallombrosa en eertijds luitenant van het tiende regiment huzaren in Frankrijk, die te Parijs woonde en er zeer gezien was, is dit het geval. Hij was vijf-en-twintig jaar oud, echtgenoot van een allerbekoorlijkst vrouwtje, de dochter van een rijk bankier te New-York, toen een beurspaniek hem zijn vermogen ontnam, dat millioenen bedroeg. Een ander zoude zich in gelijke omstandigheden wellicht een kogel door het hoofd hebben gejaagd, maar de jonge markies de Morés was een man van buitengewone energie. „Ik wil mijn kapitaal terug zien te verdienen," zeide hij en ging met het treurig overschot van zijn vermogen naar Amerika. Hij doorreisde zonder ophouden het gebied der Veree- nigde Staten tot het „Far West" en hield eerst aan de grenzen van Dakota en Montana stil, waar hij zich vestigde en een stad stichtte, die spoedig grooter werd en bloeide. Medon dus heet de stad, die naar de echtgenoote van den markies genoemd is ligt op een afstand van 1600 kilometers van Chicago en 24 kilometers van New- York; tegenwoordig telt zij achthonderd bewoners, maar op het einde van onze eeuw zal zij wellicht vijftigduizend zielen rijk zijn. Door het stichten van een stad verkrijgt men echter geen vermogen, en de jonge aristocraat legde zich daarom met kracht op veeteelt toe en op het bereiden van geslacht vleesch voor export. Op de malsche weiden, die hem vele mijlen in het rond toebehooren, grazen duizenden runderen en in de lokalen, die de markies oprichtte, wordt het vleesch gerookt en gepakt. Alles wat de man ondernam, gelukte hem, dank zij zijn onvermoeide werkzaamheid en zijn aangeboren genie voor het doen van handelszaken. Vaak had hij met de Indianen of met blank gespuis allerlei moeilijkheden, maar hij wist steeds te zegevieren. De markies bevindt zich sedert eenige dagen te Parijs, ten einde zijn oude vrienden en kennissen te bezoeken, die hem hun hulde brengen. Benoemingen, enz. De volgende ambtenaren bij de administratie der Posteryen zullen hunne functiën uitoefenen als volgt: de commies 4de kl. F. Van Twisk te Tilburg; de surnumerair J. G. Van Bruggen op het spoorwegpostkantoor No. 1. De luit. ter zee 2de kl. G. F. J. Gobius, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 16 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2de kl. E. De Haan. VlsoliUeriomen. Jl. Dinsdag zijn aangekomen de sloepen M. D. 1, schipper Van der Hoek, M. D. 7, schipper Boon, Z. W. 12, schipper Zwartveld, en M. A. 38, schipper Bronder, gezamenlijk aan brengende 11,000 schelvisschen, welke tegen f 26 tot f 30 't honderd werden afgeslagen. Wegens het stormachtig weder konden de kustvisschers hun bedrijf niet uitoefenen. BurgerUll^e Stand.. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Gehuwd: C. Kort en P. M. Meerens. P. J. Groeneweg en M. M. Borgart. BevallenH. De Wijn, geb. De Wyn, Z. J. M. De Waard, geb. Bosch, Z. Overleden: M. E. Luidinga, 23 maanden. P. J. Singers, 10 maanden. L. Prijt, geb. Pauw, 67 jaren. Levenloos aange geven 1. Gemeente TEXEL, van 31 December 1885 tot 6 Januari 1886. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Cornelis, zoon van Johannes Jacobus Polmaan en Cornelia Kooiman. Theodora Hendrika, dochter van Hendrik Maas Cz. en Dieuwertje Hin. Hendricus, zoon van Jacob Hartog en Cornelia Bakker. OverledenNeeltje Dominee, 89 jaren, weduwnaar van Cornelis Vervaart. Ary Kievit, 49 jaren, gehuwd met Reinoutje Koorn. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Windrichting en kracht. nnw. 2 k. wnw. 0.8 f wnw. 0.3 Barometer mM. Stand.Afw. Thermometer C. 753.47 762.14 763.42 -6.73 f 1.94 t 3.22 2.9 0.0 -1.7 0.0 -1.7 -4.6 0.70 0.76 0.92 Toe stand van de wein.gv. Slechtw. Vlak. Weersgesteldheid6 Jan. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 7 Jan. 8 u. Helder, beneveld, mooiweer. 7 Jan. 12 u. Helder, beneveld, mooi, vorst. Van den 5 op 6 dezer gevroren 1 millimeter ys. n II 6 ii 7 n 8 ii ii Grootste winddruk op 5 Januari 's avonds 6 uur 61 kilogram: richting zwtw. 320ste Staats-loterij. Vierde klasse. Tweede lijst: No. 95 f 25000. No. 18853 f 5000. No. 2501 f 1500. Nos. 11303, 11519 en 11896 ieder f 400. Nos. 1195, 5801, 6225, 6781 en 12545 ieder f 100. Derde lijst: Nos. 14125, 15858 en 17427 ieder f 1000. Nos. 1602 en 8318 ieder f 200. Nos. 2952, 2955, 8715, 9472, 18037 en 18089 ieder f 100. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 7 Paarden Ossen - Stieren 14 Geldekoeien - Kalf koeien Vaarzen - Hokkelingen 12 nucht. Kalveren - Rammen - 1170 Schapen - 35 a a a 60 a 12a Lammeren f a Bokken&Geiten- a 26 magere Varkens f 11a 13 24 Biggen - 54 a 7 20 Kippen c. 50 alOO 100 Eenden - 90al25 Boter per kop - 75 a 85 Kaas per kilogram - 25 a 35 Kip-Eyeren per 100 -350 a450 Eend-Eyeren - a Marls.tberlo]iten. TEXEL, 5 Januari. Werkpaarden f 125 a 150, oude Paarden f 45 a 55, Rijpaarden f 225 a 250, vette koeien f 185 a 220, Kalf koeien f 150 a 165, Geldekoeien f 120 a 160, Melkkoeien f 125, Ossen f 85 a 180, Stieren f 100 a 115, Kalfvaarzen f 130 a 145, Geldevaarzen f 90 a 115, nuchtere Kalveren f 8a f 10, Fokschapen f 15 a 17, alles per stuk, vette Varkens 22 a 23 c. per half kilogram. AMSTERDAM, 6 Januari. Ter Veemarkt waren aangevoerd 2 Runderen; 149 vette Kalveren, lstc kw. 90, 2de kw. 70 c. per kilogram; 2 Graskalveren; 48 nuchtere Kalveren f 6 a 11 per stuk; 2 Schapen; 178 vette Varkens, 40 a 44 c. per kilogr. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dok- kummer Jammen f 2.a 2.20, dito Franeker f 1.90 a 1.95, dito Engelsche f 1.20 a 1.30, Zeeuwsche spuische Jammen f2.20 a 2.60, dito Pooters f 1.10 a 1.20, dito Flakkeesche f 2.a f 2.20, dito Blauwe f 1.80 a 1.90, Geldersche Blauwe f 1.75 a f 1.80, Pruisische Hamburgers f2.40 a 2.50, Hillegommerf 2.50 a f 4.50, Geldersche Champignons f 1.30 a 1.40, Anna Pauwlowna- polders f 1.50 a 2.25, alles per hectoliter. Aangevoerd 4 versche ladingen. KAMPEN, 4 Jan. Hooibuiten- f 13.a 16 en binnen- f 9. a f 12.per 500 kilogram. Correspondentie. Correspondenten, die ons over a. p. nog niet hunne nota's zonden, worden beleefd verzocht hieraan gevolg te geven. De Uitgever. Vervolg Nieuwstijdingen. Naar wij vernemen, wordt de heer J. C. Mann, opzichter van den Waterstaat bij 's Rijks havenwerken alhier, met ingang van 1 April a. s. verplaatst naar Wageningen. Gisteren hadden we het genoegen een bezoek te brengen aan de stoomhoutzagery „de Zwaluw" alhier. Onder het geleide van de heeren A. Vos Rz. en Van Wijngaarden bezagen we de uitgebreide werkplaatsen, waar, door stoom gedreven, een aantal werktuigen in beweging waren. Niet minder dan 60 werklieden waren er werkzaam en de voorraad gezaagd hout, die hier dagelyks gereedkomt, is vry aanzienlijk. Het is te begrijpen, dat hier voor verreweg het grootste deel gewerkt wordt voor bouw werken elders. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Leiden door ds. P. Van der Veen, predikant te Alkmaar. Tot onderwijzer aan de Huis vlij tschool te Schagen is benoemd de heer Th. Roep, aldaar. Heden morgen overleed, in den ouderdom van 49 jaren, mijn geliefde Echtgenoot ARIE KIEVIT Cz. Wed. A. KIEVIT Cz., Koorn. Eierland op Texel, 4 Januari 1886. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen, die bewijzen van belangstelling gaven bij gelegenheid van onze 25jarige echtvereeniging. P. PEEREBOOM en Echtgenoote. Wieringerwaard, 7 Januari 1886. De Makelaar OUDENHOVEN zal, op MAANDAG 11 JANUARI a. s., des namiddags te 2 uren, en volgende dagen, des voormiddags 10 uren, in het lokaal „MUSIS SACRUAf," putolleli verKoopeiis Karpetten, Bedkleedjes, Wollen, Sajetten en Zeil Loopergoed; Tapistry en Vel vets; Canapé-, Deur en Kamerkleedjes, coco's en ruige Gang- en Vloer matten; gekleurd Overgordijnenstof, Vloerzeil van differente patronen, mahonyhout Gordijnfournituur; eene partij Stoklijsffen; voorts eene groote partij Behangselpapier en Randen van de nieuwste patronen; Borstelwerk en hetgeen verder meer zal worden aangeboden. Alles daags op den verkoopdag te bezichtigen van 10 tot 2 uren en afkomstig uit den winkel van den Heer J. PRONK alhier. Notaris HORDIJK, te Helder, ial aldaar, op VRIJDAG 15 JANUARI 1886, v.m. 9 uren, ten sterfhuize van den Heer J. TEGEL, aan den Kanaal weg, I 26, put)ll©li verlioopenj HUISRAAD en INBOEDEL, bestaande in: Tafels, Stoelen, Pendule onder stolp, Kleeden, Matten, Gordijnen, Jalousiën, Kachel met toebehooren, Ledikant, 2 Veeren- bedden met toebehooren, Glas-, Blik- en Aardewerk, Goud en Zilver, Winkelgoederen, waaronder eene goede Bascule, eenige Kruidenierswaren en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. Te bezichtigen Donderdag 14 Januari 1886, van 102 uren. Nadere inlichtingen worden verstrekt ten kantore van genoemden Notaris. ARTILLERIE-VRIJKORPS. Jaarlijksche algemeene vergadering der leden in Musis Sacrum, op Zondag 10 Januari 1886, 's namiddags 1 uren precies. Terstond daarnaSchietwedstrijd. De uitreiking der prijzen, in dien wedstrijd behaald, zal plaats hebben mede in Musis Sacrum, op Woensdag 13 Januari, 's avonds 8 uren. Behalve door muziekale en letter kundige voordrachten, zal deze samenkomst opgeluisterd worden door de medewerking der Scherm- en Gymnastiek- Vereeniging „Oefening kweekt kunst." Het Bestuur. Geld aangeboden tegen 4,/4% renten, op éérste hypotheek Landerijen te Texel, mits bij posten van f 20000.of hooger tegelijk. J. H. MOOJEN, Makelaar Texel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3