van onderen te kiezen, wordt nu voorkomen, dat gelijk dikwerf geschiedde de gebruiker den datum vari het stuk. Zij zullen zeer spoedig aan de ontvangers worden toegezonden, doch die ambtenaren zullen eerst de oude modellen moeten opruimen, voor zij de nieuwe mogen afleveren. Het Dagbl., waaraan wij dit bericht ontleenen, voegt er nog bij, dat het nieuwe model werd ontworpen in overleg met eenige voorname handelshuizen, die tot de grootste afnemers behooren. Te Texel is jl. Donderdag een omgeslagen scheepsboot aangespoeld. De sloep had een rooden rand en was overigens huiten boord zwart geschilderd. De stand van de stamboeken voor rundvee en paarden in ons land was op 1 September 1885 als volgt: Nederlandsch rundvee-stamboek, opgericht in 1875. In geschreven stieren inlandsch ra3 863, koeien dito 6286, stieren gekruist ras 5, koeien dito 19. Friesch rundvee-stamboek, (uitgegeven in vier talen Nederlandsch, Fransch, Engelsch en Duitsch) opgericht in 1879. Ingeschreven stieren 902, koeien 5033. Paarden-stamboek (gevestigd te Leeuwarden) opgericht in 1879. Ingeschreven hengsten inlandsch ras 26, merriën dito 203, hengsten gemengd ras 10, merriën dito 40. Rundvee-stamboek van de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid in het Westerkwartier der provincie Gro ningen, opgericht in 1880. Ingeschreven 52 stieren, 49 koeien, 26 mannelijke en 28 vrouwelijke kalveren. Verder bestonden op 1 September 1885 nog de Veree- niging //Het rundvee-stamboek Noord-Holland," gevestigd te Schellinkhout, en het rundvee-stamboek in Twente, opgericht in 1883, van welke beiden het getal ingeschreven runderen niet bekend is. De broodprijzen zijn te Groningen weder verlaagd, zoodat het roggebrood nu 6 en het tarwebrood 12 cent het kilogram kost. In jaren is het brood niet zoo laaggeprijsd geweest. Iemand van Maastricht naar Bilsen per rijtuig terug- keerende, wilde een vrouw te hulp komen, die naar het scheen van vermoeidheid niet meer vooruit kon. Hij nam eerst haar mandje aan en reikte haar vervolgens de hand, om de arme sukkel te helpen in het rijtuig te stappen. De hand voelde echter zwaar en grof en de medelijdende man, een list vermoedende, legde de zweep op het paard en liet de vrouw staan. Te huis gekomen vond hij in het mandje een dolk en een revolver. De bevolking der gemeente Winkel bedroeg op 1 Jan. 1885: 941 m. en 903 v., totaal 1844 personen. In 1885 zijn geboren: 32 m. en 34 v., totaal 66; inge komen van elders: 57 ra. en 65 v., totaal 122. Overleden zijn: 21 m. en 16 v., totaal 37; vertrokken naar elders: 67 m. en 72 v., totaal 139. De bevolking bestond dus op 1 Januari 1886 uit: 942 m. en 914 v., totaal 1856 per sonen, en is alzoo vermeerderd met 12. Er werden 9 huwelijken gesloten tusschen jonkmans en en jongedochters. Tot voorzitter van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is gekozen de heer ds. W. F. Loman. Gisteren avond is H. J., kassier bij den ontvanger der directe belastingen, kantoor houdende Scheveningscbe Veer te 's Hage, in zijne woning door de politie in hech tenis genomen. De aangehoudene wordt verdacht van verduistering eener som van circa f 10,000 uit de ontvangerskas door verval- sching in boeken en stukken. Hij scheen zich op een arrestatie voorbereid te gevoelen. Jl. Donderdag stonden voor hei Hof te Arnhem terecht L. Lammerts, schippersknecht, oud 19 jaren, en J. M. Van Meer, visschersknecht, beiden wonende te Harderwijk, beschuldigd vande eerste moedwilligen dood slag, en de tweede medeplichtigheid aan die misdaad, door het verschaffen van het wapen, dat tot het plegen van het feit gediend heeft, met voorweten dat het daartoe dienen zou. Het geldt hier een manslag in den avond van 17 October 1885, gepleegd bij een vechtpartij. Tegen Lam merts is 12 jaar tuchthuisstraf geëischt, tegen Van Meer 5 jaar correctioneel. Terwijl de opbrengst van 's. Rijks middelen in de laatste maanden vrij gunstig was, en men reeds hoopte de raming te zullen halen, komt het Vaderland heden met de mededeeling dat de laatste maand is tegengevallen en het geheel belangrijk minder is dan de raming. Het per- nog minder aardig uit; hij staat dan ook als een grooten lomperd bekend. wDaar hebt ge nu het oordeel van een autoriteit! Maak toch een eind aan die zaak langer talmen zou u bitter kunnen berou wen, meer dan gij het u in uw tegenwoordige verontwaardigde en vertoornde stemming kunt voorstellen. Als ik mij niet vergis, houdt ge wezenlijk nog van hem? Nu, daar zyn dingen maar 't is moeielyk daarover te schrijven. Lees den inliggenden brief, dien mama mij een paar dagen geleden stuurde. Misschien begrijpt ge dan wat ik zeggen wil. „Ik wilde dat gij te Parys bij ons waart geweest, of nu hier te Baden-Baden. Ge zoudt zien dat wij, Duitsche vrouwen, met onze degelijke en deugdzame levensbeschouwing en met ons spinnewcb- achtig idealiseeren ons zelve noodeloos kwellen. Ik ben overtuigd dat een Franqaise het zou uitschateren, als zij de oorzaak van uw echtelijk conflict vernam! „Arthur is allerbeminnelijkst en gehoorzaam als een lam. Voor de partij van gisteren gaf hij my een Parysch toilet. Zoo gauw hij ons nest maar achter den rug heeft, is hij letterlijk een ander man. Adieu! Neem dat geval toch niet te tragisch op! Jenny." Langzaam vouwde de jonge vrouw den tweeden brief open het waren de dunne, spitse letters van tante Pauline en hij was aan mevrouw Baumhagen gericht. „Lieve Ottilïe I Alles is hier bij het oude. Gisteren ben ik in uw hui3 geweest. Sophie is er bezig, nadat ze eerst weer groote mottenjacht heeft gehouden. Uw papegaai heeft een ziek oog, maar het wordt al beter. Van Truida hoorde ik niets; niemand wordt bij haar toe gelaten. Zeker hebt gij wel bericht van haar. Over Niendorf wordt wonderlijk gemompeld. Gisteren avond hoorde ik, dat er een nichtje gelogeerd moet zijn, dat de huishouding doet; mijn heer Hencke, het nieuwbenoemde raadslid, zcide, dat hij haar in het rijtuig van Linden had zien zitten een echte brunette en zeer in het oog vallend gekleed. Nu, de menscben praten altyd, zooals ge wel weet, en ik wil niet medehelpen om olie in het vuur te gieten. Ik heb Linden ook eens gezien, maar ik her kende hem eerst, toen hij bijna voorbij was. Hij kwam van de bank. De man had grys haar aan de slapen gekregen en scheen mij een geheel ander mensch toe, zooja, boe zal ik zeggen zoo miserabel zag hy er uit." (Wordt vervolgd.) soneel vooral heeft niet' afin de' verwachtingen beantwoord. De süiketaecijns flaaréhtegen heeft de raming bijna bereikt. Verschillende andere accijnzen en het registratierecht zijn verder schuld aan het tekort. De tot militie-luitenant benoemde wachtmeester-mili cien F. Rothe had bij zijn bevordering tot den officiersrang een diensttijd van slechts 21 maanden vervuld en was derhalve een half jaar boven de 15 maanden, gedurende welke de miliciens bij de cavalerie onder de wapenen zijn, in dienst. Hij zou reeds vroeger tot militie-officier benoemd zijn, ware 't niet dat hij nog de bedrevenheid in de rijkunst miste in den officier van het wapen gevorderd. De aanteekeningen omtrent het examen dat hij voor den officiersrang moest afleggen, waren hoogst bevredigend. De uitslag moet de vergelijking met de uitkomsten van menig cadetsexamen hebben kunnen doorstaan. Reeds werd medegedeeld als een bewijs, dat de onderwijzersnood is verdwenen, dat zich te Marle, gem. Hellendoorn, zes candidaten hebben aangemeld voor de betrekking van hulponderwijzer, op een jaarwedde van f 400. Als een bewijs dat het gemeentebestuur zich van zijn overmacht bewust is, kan strekken, dat bedoelde sollicitanten zijn uitgenoodigd, „op eigen kosten" over te komen tot het leveren van bewijzen van practische bekwaam heid. Als curiositeit wordt gemeld, dat er in een van de kleinste dorpen van Zuid-Beveland van 15 October tot 31 December door twee jagers zonder akte 99 hazen, 2 eenden, 2 wulpen en 1 watei'snip zijn geschoten, zonder door de jachtopzieners of politie achtervolgd te zijn. De „sterrenregen" van 27 November, die in Europa op vele plaatsen niet of slechts onvolledig kon worden waargenomen, heeft in Zuid-Afrika een schitterend schouw spel opgeleverd. Uit de berichten blijkt, dat de sterren regen te Pretoria onverwacht kwam. De aldaar verschij nende Volksstem schrijft: „Zij, die zoo gelukkig waren om Vrijdag avond 27 November jl. buiten te zijn en naar de lucht te kijken, zullen een zeldzaam en bijzonder prachtig gezicht hebben aanschouwd. Van ongeveer half acht uur dien avond, en wij gelooven den ganschen nacht door, trokken duizenden meteoren door de lucht, meestal in zuidelijke en zuidwestelijke richting. De stroom was bijkans onafgebroken en soms schoten er drie, vier,' vijf en meer te gelijk door de lucht. Het gezicht was een van de fraaiste, die we ooit hebben gezien. Sommige meteoren gaven slechts een flikkerlicht en verdwenen dan weêr, terwijl vele zonder geraas en gladjes door de lucht gleden en eene lichtstreep als die van vuurpijlen achterlieten. Zij straalden allen uit van een punt ergens in de buurt van het Zevengesternte (de Pleyaden) en trokken, gelijk we boven zeiden, in zuidelijke en zuidwestelijke richtingen, ofschoon sommige recht oost- en westwaarts en eenige weinige ook naar het noorden uitschoten. 'Het weder was kalm met eene ietwat bewolkte lucht in het noordwesten en noorden doch recht boven het hoofd was de lucht helder. Later in den avond verdwenen de wolken bijkans geheel en lieten een prachtigen sterrenhemel zien, over welken die lucht- steenen tallooze vuurstrepen schenen te trekken." Jl. Donderdag morgen reisden twee vrouwen, ver gezeld van een zesjarig jongetje, in een coupé 3de klasse van de G. O. L. S. De jongen werd heel leuk onder de bank geschoven en door den rok zijner moeder bedekt, met liet doel voor hem niet te betalen. De conducteur bemerkte dit en knoopte een gesprek met de vrouwen aan. Onderweg roept eensklaps de jongen: „Moader bieuwe der al?" Algemeen gelach en.... bekeuring. Men zegt, dat er aan het Hof weinig gelachen wordt, maar op Nieuwjaarsdag is men aan het Belgische Hof verplicht geweest van dezen regel af te wijken. Een hoog ambtenaar, die in de plaats van zijn chef de aanspraak moest voorlezen, richtte zich, nadat hij den Koning en de Koningin toegesproken had, naar den kant, waar zich gewoonlijk de graaf en de gravin van Vlaanderen bevinden, en las voort: „Monseigneur, Madame.... tot het einde toe. De man, die erg bijziende is, had niet bemerkt, dat de graaf en de gravin afwezig waren. Bnltenlana. Boulanger, de Fransche minister van Oorlog, heeft een dagorder aan het leger uitgevaardigd, waarin hij zegt: Wij zullen met geestkracht voortgaan op den ons door onze uitmuntende voorgangers afgebakenden weg der her nieuwing van het leger, waaraan wij reeds sedert vijftien jaren alle onze krachten wijden. Leve Frankrijk! Leve de Republiek Generaal de Courcy, opperbevelhebber over de troepen in Annam en Tonkin, heeft menigeen, tegen zich ingenomen door zijnen zoon, ofschoon hij eigenlijk nog kadet aan de school van Saint-C.yr was, den 20 September naar Tonkin te doen overkomen. Den 1 October werd hij tot tweeden luitenant bij de kavallerie benoemd. Terwijl hij zich dus bij het leger te velde ging voegen, begaven zijne kame raden zich naar de school van Saumur. Men ziet, merkt hierbij de Répuhlique Fran<;aise aan, wat er in sommige ge vallen van het voorschrift der gelijkheid bij het leger wordt. Nauwelijks aan wal gestapt, schijnt de jonge man ziek geworden te zijn en werd hij naar Europa teruggezonden; tevens werd hem de kapitein Poupard tot geleider mede gegeven. „Men zou een Prins van den bloede niet anders behandelen," klaagt de Répuhlique, „indien wij onder eene Monarchie leefden." Ook de National is er over veront waardigd, dat men onder de Republiek een kapitein de taak van kindermeid opdraagt. De Fransche Regeering heeft 65,000 herinnerings medailles voor Tonkin besteld, 35,000 voor Marine, 30,000 voor Oorlog. Er zijn zooals men weet, in den laatsten tijd bij Bucharest schietproeven genomen, waarbij vreemde offi cieren van verschillende natiën, o. a. ook Nederlandsche, tegenwoordig zijn. Volgens den Rumeenschen correspondent der Alg. Ztg., zijn alle buitenlandsche officieren van oor deel, dat de pantsertoren, systeem Schuman-Gruson, in ver- eeniging met de Kruppsche kanonnen, het Fransche systeem Mongolfres Mougin en de Bange kanonnen, waarmee de Rumeniërs dweepen, volkomen heeft verslagen. De Gazette de France is het met de opmerkingen der Répuhlique Fran5aise over het bedenkelijke van Duitsch- lands toestand in de toekomst, wanneer Keizer Wilhelm, maarschalk Von Moltke en Prins Bismarck er niet meer zullen zijn, gansch niet eens. zulke dwa^shedpn," zegt het monarchale blad „zóudén de republikeinen het den lande berokkende, niet meer te herstellen kwaad aan de vergetelheid willen prijs geven. Keizer Wilhelm, Prins Bismarck en de maarschalk Von Moltke zijn zeker groote mannen, doch hunne groot heid bestaat niet alleen in hun scherp doorzicht, maar veel meer nog in de vastheid, waarmede zij zich aan de poli tieke en militaire traditiën houden, waarop de monarchie der Hohenzollerns is gebouwd. Zij zijn de uitdrukking van een stelsel, dat vóór hen reeds bestond, dat hen vormde en dat juist op dit oogenblik bezig i9 met hunne opvolgers te vormen. En daaraan heeft het toeval niet, zooals de Répuhlique Frai^aise zich inbeeldt, eenig deel. Het is niet te verwonderen, dat de Répuhlique Fran5aise niet begrijpt, waar de opvolger des Keizers van Duitschland plaatsvervangers voor zijne tegenwoordige raadslieden zoeken moet. Duitschland en Europa echter weten, dat deze mannen leerlingen gevormd hebben, en dat is vol doende." Griekenland betoont zich verzoeningsgezind tegenover de Porte, en heeft besloten den consul Zigomalas uit Creta terug te roepen. Met het oog op het Kerstfeest der orthodoxe kerk zijn er in het Grieksche leger op groote schaal verloven voor onbepaalden tijd gegeven, welke maatregel wordt beschouwd als eene indirecte demo bilisatie. Een zoo langdurige koude als ditmaal heeft men in Venetië sedert jaren niet gekend. Ook uit de zuidelijker provinciën van Italië komen dergelijke berichten. Zoo zijn zijn in de Abruzen straten en spoorwegen geheel ingesneeuwd en is het verkeer op vele plaatsen gestremd. Schier dage lijks hoort men van ongelukken en dooden tengevolge van het barre weder. Lesseps vertrekt den 28 dezer naar Panama; zijn zoon vertrok reeds jl. Woensdag, vergezeld van den inge nieur Boyer. Stead, de redacteur van de Pall Mali Gazette, be vindt zich thans in de gevangenis te Holloway, om zijn „straf" te ondergaan voor zijne bekende onaangename „onthullingen." Ten einde zijne gevangenisstraf dragelijk te maken, heeft het „Reddingsleger," naar de Berl. Börsen Cour. verneemt, honderdvijftig muzikanten van de verschil lende schouwburgen gehuurd, die tot taak hebben om iedere» dag, gedurende verscheidene uren, voor dat gedeelte van de gevangenis, waarin de heer Stead zich bevindt, vroolijke melodiën ten gehoore te brengen, om den gevan gene eenige afleiding te verschaffen. De directie der gevangenis heeft te vergeefs naar verbods bepalingen gezocht, op grond waarvan deze onaangename rustverstoring zou kunnen verboden worden. Mevrouw Gladstone, vierde jl. Woensdag haar 73sten verjaardag. Te Munchen vonden in den Nieuwjaarsnacht drie zusters, die met elkander op één kamer sliepen, den dood door eene ontwikkeling van kolenoxyde-gas. Het waren meisjes van 23 tot 27 jaar en pleegzusters van beroep. Blijkbaar was alles aan een ongeluk, of liever aan een laakbare onvoorzichtigheid te wijten. De jongste, die laat tehuis gekomen was, na aan een ziekbed gewaakt te heb ben, had de kachel nog eens opgestookt voordat zij slapen ging, doch verzuimde om voor behoorlijke luchtverversching te zorgen. Voor liet eerst is in Duitschland en wel te Frankfort a. M, Zaterdag bij rechterlijk vonnis een huwelijk tijdelijk, dat is voor twee jaren, ontbonden. Het komt er bij de vorderingen van het Duitsche „recht" nog toe, dat men ook huwelijken „tijdelijk" zal sluiten! Georgina Weldon, de Engelsche zangeres met wie de beroemde Fransche componist Gounod vroeger zoo intiem was, doch met wie hij later in onmin raakte en die hem toen wegens contractbreuk door de rechtbank te Londen tot betaling eener schadevergoeding van 250,000 francs veroordeelen liet, heeft zich thans tot de rechtbank te Parijs gewend om bekrachtiging van dat vonnis. De zaak zal weldra voorkomen. Volgens de Railway Age zijn in 1885 22 Amerik. spoorwegen onder foreclosure verkocht en gereorganiseerd. Het gezamenlijk aantal mijlen bedroeg 3156, hun gezamen lijke schuld 141,000,000 p. st. en het gezamenlijke aan deelenkapitaal 137,000,000 p. st. Vier en veertig sporen, met een gezamenlijke lengte van 8386 mijlen, een gezamen- schuld van 198,000,000 en een gezamenlijk aandeelen kapitaal van 187,000,000 p. st. kwamen in de vervulling hunner verplichtingen tekort, zoodat de Gerechtshoven van deze lijnen bezit moesten nemen voor hare crediteuren. Te New-York is 22 December 11. een wedstrijd gehouden in het openen van oesters. Om 250 dollars werd gewed, dat Frank Barrett 2500 oesters zou open maken in korteren tijd dan John Gillin noodig zou hebben om er 2300 te openen. De operatie duurde 2 uur, 18 'minuten en 19$ seconden, en Gillin ging met de dollars strijken. Te Weenen stierf onlangs een weduwe van goeden huize, wier eenige afleiding was walsen van Strauss te hooren, waar zij dit maar kon. In haar testament sprak zij den wensch uit, dat bij haar begrafenis sommige dier walsen zouden worden gespeeld, en dat aan elk speler een ducaat zou worden gegeven. Strauss, dit vernemende, was daardoor zoo getroffen, dat hij zelf de uitvoering wilde leiden. En toen de lijkkist uit het huis werd gedragen, speelde het orkest de Blauwe Donau-wals. De spelers over troffen zich zelf, en de indruk op de toehoorders moet zeer groot zijn geweest. Iedereen had tranen in de oogen. De kamerdienaar van Keizer Wilhelm is, ter gelegen heid van het 25jarig Regeeringsjubilé, tot.... intendant van Zr. Ms. garderobe benoemd! Benoemingen, enz. De Commissaris des Konings in de provincie Noordholland heeft benoemd tot zetters voor de Rijks directe belastingen de heeren: A. Goede Dz., te Alkmaar; J. Vos, tc Callantsoog; G. Gast, to Enkhuizen. De luit. ter zee 2de kl. L. A. T. J. F. Van Oyen, uit Oost- Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De off van gez. 2de kl. bij de zeemacht J. Idzerda wordt met 1 Februari a. 8. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, om tevens dienst te doen in het Marine-Hospitaal. Visoiitoerloliteii. Jl Woensdag kwamen binnen de sloepen Op Hoop van Zegen, schipper Van den Hoek, en Presto II, schipper Zwartveld, te zamen met 5500 schelvisschen, welke ter afslag f 31.50 tot f 33 't honderd opbrachten. 30 Znidwalvisschers brachten 1 tot 5 snees bot aan, die ondershands tegen 99 c. per snees (20 stuks) werden afgeleverd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4