AD VERTENTIËN. EEN BOERENKNECHT, 3. Bulgarije gaat vc^rt met de regelmatige tnihuut- betaling aan de Turksche schatkist; 4. Bulgarije waarborgt de rechten van den Sultan op de ontvangsten der tolkantoren; 5. Alexander gaat naar Bulgarije om door den Sultan op zijnen troon te worden bevestigd. Oostenrijk verzet zich tegen, doch Engeland ondersteunt deze voorstellen, over welke het Turksche ministerie beraadslaagd heeft zonder tot eene slotsom te geraken. Koningin Victoria van Engeland zal in Februari a. s. het Parlement openen. De aanstaande hardrijderij te Hamburg. Blijkens ontvangen bericht, is de datum van bovenge noemde rijderij vastgesteld Zaterdag 16 en Maandag 18 dezer. Zooals bekend is, ligt de baan aldaar dicht bij de stad, op een weiland, dat door een stoomgemaal onder water gezet wordtderhalve is een matige vorst voldoende om er een ijsveld te hebben. Voor de hardrijderij zijn behalve de reeds vroeger opge- ■=iven 6 prijzen nog bijgevoegd: RM. 500 (f 300j voor den champion. 200 voor den tweeden. u 100 voor den derden en 50 voor den vierden. De inschrijvingen, die reeds 6 Januari gesloten werden, jn zeer talrijk. Uit Nederland hebben zich aangegeven de heeren G. enema, De Wit en Pieter Bruinsma, voor eigen rekening Kingma, W. H. Zijlstra, C. Veninga, Wijbe T. De ries, Arie v. d. Berg, voor rekening van het Bond. Het estuur zal beslissen of het alle 5 of slechts 4 zal aan- emen. Verder zijn ingeschreven: Axel Paulsen, Christianiaji !dwin Paulsen, id.Carl Werner id.Lundblad, Zweden; )ahlström, id.Architect Groth, Kopenhagen, en 4 heeren it Hamburg. Deze rijders zijn allen bekend genoeg om ns een harden strijd te doen aanschouwen. Men heeft nu, naast het vleesch-extract, ook visch- xtract. De ingenieur Sahlström, te Bergen, vervaardigt »reparaten uit verschillende vischsoorten, o. a. een visch- •xtract, uit kabeljauw en zeekreeft, dat, in warm water jpgelost, en met groenten en kruiden smakelijk gemaakt, sene goede vischsoep geeft. In de bureaux der Weener Illustrirte Garten-Zeitung waren toevallig eenige bloemen van Sneeuwklokjes in een flesch gezet, waarin aneline-inkt was, en reeds een half uur later zag men dat de witte bloemblaadjes door roode strepen geteekend werden, Dit werd nog eens herhaald, met denzelfden uitslag. Later nam men soortgelijke proeven met bloemen van Lelietjes der dalen, van Allium neapoli- tanum, witte Lelies, enz. De bloemen werden afgesneden en in roode inkt gezet. Allen werden door roode strepen geteekend of werden rood geaderd. Lelietjes der dalen, aldus verkleurd, werden in een bouquet gelruikt en maakten door het contrast een aardig effect. De proef is werkelijk niet onaardig en kan zelfs in enkele gevallen dienst doen, maar dan ook alleen als het om een verrassing te doen is. Ze is overigens gemakkelijk na te volgen. Op Oudejaarsdag huwde de bankier Robert Spreege te Londen een 16jarig meisje, Mary Ann Johnson. Den volgenden morgen aan 't ontbijt zei de jonge vrouw dat zij zulke kostbare geschenken had gekregen, dat nu niets meer haar verrassen kon. De jonge echtgenoot ging toen om een paarlensnoer tegenover zes kussen de weddenschap aan, dat hij haar binnen een half uur sprakeloos zou doen staan van verrassing. Hij begaf zich naar de slaapkamer en bleef wat lang uit; zijn vrouwtje ging hem zoeken en.... vond hem, als lijk aan den spiegelhaak hangende. Op den grond lag een stuk papier, met de woorden//een wedden schap moet gewonnen worden, al zijn mijn lippen nu ook koud." Men kan geen oorzaak voor den zelfmoord gissen. Het arme vrouwtje viel in onmacht en de geneesheeren vreezen voor haar leven of verstand. Betreffende de omstandigheden, waaronder Johan De Wilde te Londen is verdwenen (zie pag. 4), wordt nader gemeld z/De overledene schijnt van 1882 tot 1885 te Brussel te hebben gewoond en in laatstgenoemde stad te zijn getrouwd met eene Zwitsersche vrouw, die echter in Juni 1885 aldaar overleed, evenals de twee kinderen, uit het huwelijk verwekt. Hij schijnt al dien tijd omgang te hebben gehad met socialisten. Hij kwam in het laatst van 1885 naar Londen met introductiën aan een Duitschen •socialist, Hochheim genaamd, die hem naar eene Duitsche socialistische club in No. 49 Tottenhamstreet, Tottenham Court Road, te Londen bracht, en nam zijn intrek bij een anderen socialist, F. A. Schanfelberger genaamd, die hem werk verschafte bij een fabrikant van optische instru menten. Den avond, dat de overledene het laatst op de club was, was hij vroolijk en opgeruimd. Hij sprak zeer goed Dnitsch en Fransch, doch weinig of geen Engelsch. Er moeten dus wel bijzondere redenen hebben bestaan, die hem naar Engeland deden komen. Zijn vader is de heer Reinier De Wilde te Amsterdam. De Londensche politie heeft de zaak in onderzoek." Ter ontwikkeling van Duitschland's handel in boter is de Duitsche Regeering van plan een wetsontwerp in te dienen, dat o. a. de volgende bepalingen zal inhouden: I. Kunstboter ontvangt een bepaalden officiëelen naam, waarin het woord boter niet voorkomt, en die naam mag uitsluitend gebruikt worden in alle openbare aanprijzingen. II. De vaten, waarin kunstboter in winkels of op markten verkocht wordt, krijgen eeu bepaalden vorm, en de officiëele naam wordt op den bodem, het deksel en de zijden der vaten duidelijk met zwarte verf vermeld. Hl. Het verkoopen van mengsels van kunst- en natuurboter wordt volstrekt verboden. IV. De namen der kooplieden, die wegens be- driegelijken verkoop van kunstboter of mengboter veroor deeld zijn, en zich daaraan weder schuldig maken, worden openbaar gemaakt. V. Binnenlandsche fabrieken van kunst boter staan, met het oog op de grondstoffen, welke zij gebruiken, onder strenge contróle. VI. De zorg, dat voor de gezondheid gevaarlijke kunstboter uit het buitenland niet wordt ingevoerd, wordt als een gewichtige taak over- gelaten aan de daartoe bevoegde lichamen. Benoemingen, enz. Bij de dd. schuttery te Alkmaar is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer A. H. Teljer, als 1ste luit.bij die te Hoorn aan de heeren H. Kroon Dz. en G. H. Van Hoolwerff, beiden als kapt. en beiden met vergunning tot het blijven dragen van de uniform mot de onderscheidings-teekenen aan hunnen rang verbonden. Bpnppmd zyn hij de dd. schuttery to Alkmaar tot kapt. do heer H. J. Vonk, thans kapt. h la suite; tot laten luit. de heer J. P. Kool, thans 2de luit.; tot 2de luit. de heeren mr. W. C. Bosman en mr. A. P. H. De Lange, beiden thans schutter. Tot ontvanger der reg. cn dom. te Hoorn is benoemd de heer B. M. Moorrees, thans ontvanger derzelfde middelen te Vianen. Aan den heer W. Borst Jz., gewezen directeur van het Post kantoor te Hoorn, is pensioen verleend ad f 1386 's jaars. Tot burgemeester van Sint-Maarten is benoemd de heer W. Schermerhorn. Benoemd zijn: tot lid van het bestuur van den polder Valkoog de heer W. Govers, van Haringkarspel, en tot hoofd-ingelanden de heeren J. Bakker Jbz. en Jb. Bruin Gz., van Sint-Maarten. Tot heemraad in den polder De Lage Hoek, onder Hoogwoud, is herkozen de heer Cs. Biersteker, aldaar. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht G. H. Klosser, arts? wordt met ingang van 1 Februari a. s. bevorderd tot off. van gez. lste kl. Bij het wapen der artillerie zijn benoemdby den staf van het wapen, tot kapt.-magazijnmeester der artillerie alhier, de kapt. H. N. Boerrigter, van het 4de regiment vesting-artillerieby het 4de regiment vesting-artillerie, tot kapt. de lste luit. Q. F. G. Vermijne, van het corps, en is in rang en betrekking verplaatst naar Geertruidenberg, de lste luit.-magazijnmeester der artillerie C. De Kort, thans alhier. De fortificatie-opzichter 2de kl. W. E. Oudraad wordt met 25 dezer overgeplaatst naar Terneuzen, en wordt vervangen door den fortificatie-opzichter 3de kl. E. H. Oudt, uit Leeuwarden. Bursterlljlie Stond. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd: G. Menijn, korporaal der mariniers, enA.Kok. G. W. Bovendeert, marinier, en M. Boersma. GehuwdGeene. Bevallen: E. D. W. Jonckheer, geb. Van Tengnagell De Raad, D. W. Van Biemen, geb. Bieker, Z. J. H. C. Zits, geb. De Barbanson, D. M. Van Baar, geb. Koopman, D. C. Snoeck, geb. Willems, D. A. Westerhoff, geb. Van der Toorn, Z. Overleden: P. F. Ammerlaan, 2 maanden. J. Ran, 84 jaren. L. J. Drabbe, 4 weken. Gemeente SCHAGEN, van 5 tot 11 Januari. Ondertrouwd: Klaas Van der Meer, weduwnaar van Eliza- beth Herman, 59 jaren, en Anna Catharina Quax, jongedochter, 29 jaren. Gehuwd en Bevallen Geene. OverledenJan Boersen, 54 jaren. Maartje Vilten, 40 jaren (te Bloemendaal). WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Januari. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van dc zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 10 12 ozo. 0.2 k. 762.39 t 2.19 0.6 -2.1 0.75 Vlak. 11 12 zto. 6 n 758.80 -1.40 - 1.4 -4.1 0.82 wein.gv. 12 8 nwtn. 20 H 758.33 -1.97 2.9 t 1.5 0.67 golvend 12 12 nnw. 17 758.92 -1.38 3.3 t 0.7 0.78 H Weersgesteldheid10 Jan. 12 u. Lichtbewolkt, mooiweer. 11 Jan. 12 u. Bewolkt, vorst, koud. 12 Jan. 8u. Bewolkt, wind, buiig. 12 Jan. 12 u. Van den 9 op 10 dezer gevroren 8 millimeter ijs. h n 10 11 22 11 12 9 Grootste winddruk op den 11 dezer 's avonds 10 u. 55 min. 44 kilogram. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. OP REIS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: Conrad10 Januari Gibraltar gepasseerd. Prinses Marie.... 6 Januari van Port-Saïd vertrokken. Prins Hendrik... 26 December van Padang vertrokken. Voorwaarts5 Januari van Padang vertrokken. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Koningin Emma.. 21 December te Padang aangekomen. Prins v. Oranje.. 25 December van Suez vertrokken. Madura3 Januari van Suez vertrokken. Prins Alexander. 10 Januari van Port-Saïd vertrokken. Prinses Amalia.. 7 Januari van Southampton vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: Prins Frederik.. 12 December te Batavia aangekomen. Prs. Wilhelmina2 Januari te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË SoendaVertrekt 13 Januari van Amsterdam. Burgen. denTex. Vertrekt 23 Januari van Amsterdam. SumatraVertrekt 3 Februari van Amsterdam. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 157 stapels kleineKaas hf 30.5 Middelb. a f 25.50 per50kili?r. 601 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.25, hoogste f 1.35 por kil. 71 Runderen; Geldekoeien prijshoudend; Melkkoeien geen aanvoer; vette hooger in prys; handel stug. 9 Paarden. 80 vette Kalveren, f 0.80 a 1.per pond, vlug. 88 nuchtere u f 10 a 24 per stuk, matig. 134 vette Varkens, f 0.40 a 0.48 per pond, vlug. 20 magere f 10 a 15 per stuk, stug. 138 Biggen, f 5.a 8.per stuk, stug. 1101 Schapen en Lammeren; Overhouders minder in prijs, handel vlug. 353 manden Appelen, f 1.75 a 2.25 per mand. 72 Ganzen, f 3.a 6.50 per stuk. Kip-Eieren f 4.50 a 5.50, Eend-Eieren f per 100. MarKttoerlcDten. TEXEL, 10 Januari. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koebotcr 65 c., Schapen boter 50 c. per kilogram, Kip-eieren f 4 per 100 stuks. Hooi f 12.a 13.50 per 500 kilogram. Wilde Eenden 80 a 90 c. en Konijnen 50 c. per stuk. ALKMAAR, 11 Januari. Koe f a ,78 vette Kalveren f 50 a 140, 9 nuchtere dito f 16 a 23, 131 Schapen f 24a|30.magere Varkens f a alles per stuk; 173 vette Varkens, 36 a 46 c. per kilogram. HOORN, 9 Januari. Aangevoerd 11 h. Tarwe, f 6.50 a 7.50 11 h. Gerst, f 4.50 a 5.28 h. Haver, t 4.a 4.25; 1 h. Groene Boonen, f 11 a 12; 1 h. Grauwe dito, f 12 a 13; 3 h. Bruine Boonen, fll a 12; 2 h. Witte Boonen, f 10.50 a 11. 2 h. Paardenboonen, f 6 a 7, alles per hectoliter. 3 Paarden, f 40 a 60; 11 Kalveren, f 6 a 22,123 Lammeren, f 14 a 22; 16 Varkens, f 12 a 17; 2 Zeugen, f 25 a 35; 122 Biggen, f 4 a 9; 50 Kippen, f 0.90 a 2.— 100 Eenden, f0.80 a f 1.25, 50 Schapen, f 20 a 27, alles per stuk. 3350 Kip-eieren, f 5.a 5.50 per 100 stuks. 1219 kop Boter, 55 a 60 c. per kop. AMSTERDAM, 11 Januari. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 511 Runderen, lste kwal. 76 c., 2de kwal. 68 c., 3de kwal. 60 c. per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 100 a 250, 9 Graskalveren, f 22 a 36 en 41 nuchtere dito, f 7 a 11 per stuk: 6 Schapen en Lammeren; vette Varkens 39 a 44 c. per kilogram. Dc prezen der Aardappelen waren alfl volgt: Frieaohe Dfik- kummer Jammen f 2.10 a 2.30, dito Franeker f 2.a 2.20, dito Engelsche f 1.30 a 1.40, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.50 a 2.70, dito Pooters f 1.30, dito Flakkeesche f 2.20 a f 2.30, dito Blauwe f 1.90 a 1.95, Geldersche Blauwe f 1.80 a f 1.90, Pruisische Hamburgers f 2.50 a 2.60, Hlllegommer f 2.50 a f 4.60, alles per hectoliter. Aangevoerd 2 versche ladingen. Vervolg Nieuwstijdingen. In 1885 zijn in deze gemeente geboren: 413 jongens en 412 meisjes, totaal 825 kinderen; overleden: 164 personen van het mannelijk en 161 van het vrouwelijk geslacht, totaal 325. Levenloos aangegeven: 25 van het mannelijk en 26 van het vrouwelijk geslacht, totaal 51. Er zijn gesloten 167 huwelijken, als144 tusschen jonkmans en jongedochters, 6 tusschen jonk mans en weduwen, 9 tusschen weduwnaars en jongedochters, 7 ?u8schen weduwnaars en weduwen en 1 tusschen een gescheiden man en eene weduwe. Gedurende het jaar 1885 zijn in deze gemeente opgemaakt het navolgend aantal processen-verbaalter zake van manslag 1, verwonding en mishandeling 40, laster en beleediging 29, vergryp tegen de zeden 8, diefstal, misbruik van vertrouwen, oplichting 50, verbreking van afsluiting 5, ongeoorloofd in ontvangst nemen van millitaire goederen 14, verzet tegen de politie 8, verdrinking en zelfmoord 9, kindermoord 1, niet aanwezig zijn ter plaatse voor de inlijving als loteling bepaald 6, niet doen van aangifte van geboorte 1, valschheid in geschrifte 1, brand 3, loopen langs den spoorweg 2, majesteits-schennis 1, ter zake van overtreding der wet, inhoudende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare donkenschap 191, ter zake van overtreding der wet op den ijk van maten en gewichten 20, ter zake van overtreding der politic-vererdeningen 59; ter zake van openbare dronkenschap zijn aan de hulp- bureaux van politie in bewaring geweest 222 personen. Er werden uitgevaardigd en bekrachtigd 7 bevelen tot voor- loopige aanhouding en 27 bevelen tot vervoer van gevangenen per spoortrein naar Huizen van Arrest. Door het kantongerecht alhier zijn in 1885 227 vonnissen in strafzaken gewezen. Gedurende het jaar 1885 zijn in deze gemeente voor de lichting der nationale militie van 1886 ingeschreven 224 personen. De heer J. W. Hattinga Raven heeft voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad alhier bedankt. Heden namiddag te 3 uren heeft alhier in de kazerne der artillerie (Langestraat) de eedsaflegging plaats gehad van den tot officier van gezondheid 2de kl. benoemden student voor den milit. geneesk. dienst C. A. J. Krol. Genoemde officier van gezondheid wordt gedetacheerd by het 4de reg. infanterie te Leiden. Jl. Zondag namiddag werd in Musis Sacrum de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van 't Artillerie-Vrijkorps alhier. Door den Secretaris werd een zeer gunstig verslag over 1885 uitgebracht. Ofschoon de rekening en verantwoording des penning meesters met een gering nadeelig saldo sloot, kon toch de toestand der geldmiddelen als gunstig worden vermeld. Aan de aftredende bestuursleden, de heeren Vastenou en Reijers, die voor herbenoeming niet wenschten in aanmerking te komen, werd bij monde van den Voorzitter dank gebracht. Ter hunner vervanging werden gekozen de heeren H. A. Stadermann en L. Boon. Nadat aan de leden was medegedeeld, dat aan 't einde der winteroefeningen, in April a. s., nog weder een huishoudelijk concours zal plaats hebben en met herinnering aan de feestelijke bijeenkomst op a. s. Woensdag avond in Musis Sacrum, ving de uitgeschreven schietwedstrijd aan. De uitslag was als volgt: lste prys de heer H. Uurbanus, 2de prijs de heer P. Van der Harst, 3de prijs de heer D. A. G. Vastenou, 4de prijs de heer F. J. Bussing. De uitreiking der prijzen heeft morgen avond plaats. Jl. Zondag morgen te 9 uren had aan de Spoorwegbrug (post No. 6) in het Koegras een droevig voorval plaats. Bij het verplaatsen van éen zoogenaamden lorriewagen, beladen met ijzeren spoorwegstaven, ter zwaarte van ongeveer 1600 ponden, had het zoontje van den spoorwegwachter W., oud 10 jaar, het ongeluk, voor den wagen uit te glijden, met het noodlottig gevolg dat twee wielen van het voertuig hem over het lichaam gingen. Men waande hem aanvankelijk dood, doch bij 't vervoer naar de dicht nabygelegen woning gaf hy teekenen van leven. In middels werd van uit de kom der gemeente hulp ingeroepen en begaf zich de geneesheer Peltzer met den meesten spoed derwaarts. De toestand van den ongelukkigen knaap is echter hoogst zorgelyk en niet zonder levensgevaar. Bedankt voor het beroep naar de Doopsgez. gemeente te IJlst door ds. J. P. Van der Vcgte, predikant alhier. Jl. Zondag avond circa negen uur nam men teQTexel een schoon noorderlicht waar. Voorspoedig bevallen van een meisje: Vrouwe E. D. W. JONCKHEER, geb. van Tengnagell de Raad. Nieuwediep, 10 Januari 1886. Heden overleed, zacht en kalm, in den ouderdom van 78 jaar, onze beminde Moeder en Behuwdmoeder de Wed. J. VAN DER KLOOT, slechts 22 dagen na haar Echtgenoot. Uit aller naam A. C. VAN DER KLOOT. De Cocksdorp (Texel), 8 Januari 1886. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot C. R. KAAN, in den ouderdom van ruim 61 jaren. Namens kinderen en behuwdkinderen, Wed. C. R. KAAN—GRIN. Wieringerwaard, 11 Januari 1886. De Heer en Mevrc"w MICHELHOFFABERSON betuigen bij deze hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming, ondervonden bij gelegenheid van liet overlijden hunner Zuster en Behuwdzuster, Mevrouw TICHLER—MICHELHOFF. Helder, 12 Januari 1886. Voor de vele bewijzen van liefde en deelnening, van alle zijden ondervonden gedurende de ziekte en na het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot A. KIEVIT Cz., betuig ik, ook uit naam mijner kinderen, mijn hartelijken dank. Wed. A. KIEVIT Cz., Koorn. Texel, 8 Januari 1886. GEVRAAGD TEGEN FEBRUARI: die goed kan melken en eenigszins met de bouwerij bekend is. Adres: den Heer Dk. STAMMES Jbz., te Schagen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3