producten binnen zijne landpalen, daarbuiten en zelfs op onzen eigen bodem poogt onmogelijk te maken, moeten wij stellen volkomen vrijheid van in-, uit- en doorvoer. "Welke rechten men ook heffen moge, en in welken vorm, dit toch staat vast, meent het U. D., dat de goederen, die er door getroffen worden, in prijs met het bedrag dier rechten zullen worden verhoogd, en ieder, die de goederen behoeft, ze bij gevolg zooveel duurder zal hebben te be talen. Daarenboven zal de maatregel een onzedelijken invloed uitoefenen op een deel der natie, want het lijdt geen twijfel, of wij zullen hier, zoodra hij wordt ingevoerd, hetzelfde zien gebeuren, dat thans in het buitenland plaats heeft: men zal in het eigen land hoogere prijzen trachten te bedingen dan in het buitenland. Wie dit niet gelooft, vergelijke de inschrijvingen bij aanbestedingen van gelijken aard, hier en in het buitenland, door dezelfde buitenlandsche firma's gedaan. Smokkelhandel en ontduiking zullen evenmin achterwege blijven en het zedelijk peil van velen nog aan merkelijk doen dalen. Niet door de invoering van nieuwe invoerrechten, welke de lasten slechts in schijn brengt van den een op den ander, maar in werkelijkheid die van allen verhoogt, doch door andere middelen moeten wij verbetering trachten te verkrijgen in den toestand. Het moet ons streven worden, onze eigene goederen en waren zoodanig te vervaardigen en in den handel te brengen, dat zij even deugdelijk, zoo mogelijk nog deugdelijker zijn dan die van het buitenland en niettemin, zonder belasting druk op den concurrent te leggen, hier te lande voor ten hoogste denzelfden prijs als dien van den concurrent kunnen worden verkrijgbaar gesteld en afgeleverd. De heer Duyvis, lid Her Tweede Kamer, fabrikant te Utrecht, behandelde jl. Woensdag te Zaandam hetzelfde onderwerp, nl. over de heerschende malaise in handel en fabriekswezen. Hij wees er o. a. op, dat de malaise niet het uitsluitend verschijnsel is van onzen tegenwoordigen tijd. Op het gebied van handel en nijverheid is er voortdurend afwisseling, als die van ebbe en vloed. De sombere dagen zullen voorbijgaan om plaats te maken voor gunstige tijden, die wederom door malaise zullen gevolgd worden. Deze weten schap moet leiden tot bedachtzaamheid; hij, die zich in dagen van weelde tot overdaad laat verleiden, of in slaap laat wiegen, zoodat hij zijn activiteit verliest, kan de kwade dagen niet doorstaan. De reusachtige uitbreiding der middelen van gemeenschap en vervoer is een groote zegen, maar veroorzaakt tevens dat iedere stoornis, waar ook, overal wordt gevoeld, want er bestaat een nauw verband tusscben den handel van alle Staten. Als dat waar is, dan is ieder Rijk betrokken bij de welvaart van zijn nabuur, dan kan het ons niet onver schillig zijn, hoe ginds de wetgeving is, of daar binnen- landsche rust is, hoe daar het belastingwezen is ingericht, of onze nabuur oorlog voert of werken des vredes uitvoert. Het nauwe verband blijkt het duidelijkst in gevallen van oorlog. De Krim-oorlog had tengevolge, dat de tarwe hier f 600 per last kosttede Amerikaansche burgeroorlog roofde onze katoenindustrie hare grondstoffen. De Fransch- Duitsehe oorlog deed allen handel, behalve die in oorlogs behoeften, kwijnen. Geheel de rede kunnen wij niet mededeelen. Wij bepalen ons tot de opmerking, dat de heer Duyvis voornamelijk aanspoorde tot spaarzaamheid, tot het tegengaan der weelde, tot het ontwikkelen van de nog sluimerende hulpbronnen enz. In de jl. Zaterdag te Amsterdam gehouden confe rentie der vertegenwoordigers van Nederlandsche Spoorweg maatschappijen, op uitnoodiging van den Raad van Toezicht bijeengekomen, is besloten met den winter van 1886/87 aan te vangen met ook de derde klasse rijtuigen te ver warmen. Yan de 15 inschrijvers bij de aanbesteding van het afbreken en bouwen van de kerk der Herv. gemeente te Oosterland op Wieringen, waarvan de kosten geraamd waren op f 10,400, waren de heeren P. De Waard en H. Wijker te Helder de laagste voor f' 9548. Bij eene jl. Vrijdag te Naarden gehouden publieke verhuring van ruim 70 perceelen hooiland liepen de prijzen 7 h, 8 pCt. hooier dan het vorige jaar. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten om aan artikel 19 der instructie van het onderwijzend per soneel de volgende bepaling toe te voegen: Onderwijzeressen, die in het huwelijk treden, zijn ver plicht ontslag aan te vragen, uiterlijk op den dag waarop haar huwelijk voltrokken wordt. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam pro testeert tegen den aanval van het Weekblad van het Recht op de houding der politie in de hoofdstad bij de voorge nomen ontvoering der kinderen van den heer Hoek. Hij doet uitkomen, dat niet de politie, maar de justitie de zaak leidde, terwijl de rechercheur, die door de Amster- damsche politie ter beschikking der rijksvelcbvacht werd gesteld, buiten de gemeente ophield in dienst der Amster- damsche politie te zijn. De 7gouden" kop en schotel bij den verkoop van mevr. Kleine's nalatenschap onder den hamer gebracht en die slechts eenige stuivers waard bleek te zijn, is volgens de Amst. Crt. een Haagsch cadeautje. De pater Gardiaan, van het Kapucyner klooster, op de Dree, onder Qinneken, is op ongelukkige wijze in de rivier de Mark verdronken. Het plantsoen, dat bij het vallende water van het ijs veel te lijden had, voor de schollen ijs willende vrijwaren, door die weg te steken, moet hij uitgegleden zijn en te water geraakt. Op zijn geroep kwam wel hulp opdagen, doch door den snellen stroom medegesleept, zonk hij en mocht men er niet in slagen hem te redden. Toen hij opgevischt werd, was hij reeds een lijk. De Landb. Crt. deelt mede, dat de rozenkweekers Soupert Notting te Luxemburg aan een der vier door hen gevormde nieuwe variteiten den naam //Princesse Wilhelmina des Pavs-Bas" hebben gegeven. Dat moeten flinke, schoone rozenknopjes zijn, zullen zij hun peetmoedertje eer aandoen, zegt het Dagblad. De Ned. Sport bevat een schrijven uit Hamburg, geteekend L., van den volgenden inhoud: Toen Ugo vijf minuten later de met tal van wapens versierde zaal binnentrad, waar de keldermeester twee bekers, benevens eene goed gevulde kruik met Aati had nedergezet, vond hij daar den jeugdigen De' Ricci, die langzaam opstond en hem aarzelend tegemoet trad. Het doorgaans zoo beweeglijke gelaat van den edelman had eene sombere, onheilspellende uitdrukking. (Wordt vervolgd.) Vroeger in Holland zijnde, zag ik meermalen vlugge schaatsenrijders, doch hoorde altijd: dat is niets bij ver gelijking met, de Friezen; daarom verheugde inij de tijding, dat die beroemde Friezen alhier zouden komen. Ik was zoo gelukkig, Vrijdag en Zaterdag op het Heiligen Geist Feld de Friezen goed te kunnen observeeren, en zoo het mij vergund zij, u mijne classificatie mede te deelen, zoo zou ik ze als volgt rangschikken: De Vries de vlugste. Veningade taaiste. Kingmade slimste. Bruinsma de wildste. Van den Berg. de krachtigste, en Zijlstrade luiste/' Men verhaalt, dat Victorien Sardou, toen hij nog geen naam had als dramaturg, één vriend bezat, die in zijn groote toekomst geloofde, 't Was zekere Crispin, een laarzenmaker, die hem schoenen leverde op zes jaren crediet! Later kwam deze oude vriend dikwerf bij den schrijver aan huis en verhaalde dan vaak met zekere eigenliefde: „Ja, mijnheer Sardou, ik wist wel, dat ge iets waart, en ik ben er trotsch op, dat ge uw roem hebt behaald.... in mijn schoenen!" sulteniana. De Koningin van Engeland heefc, na een onderhoud met lord Salisbury gehad te hebben, het ontslag van het conservatieve ministerie aangenomen en Gladstone bij zich ontboden, om dien met de vorming van een nieuw kabinet te belasten. Algemeen is men van oordeel, dat dit in geavanceerd liberalen geest zal geschieden. In een artikel van de Pall Mali Gazette wordt met cijfers betoogd, dat Lesseps' reis slechts als reclame moet dienen voor het Panama-kanaal, waarmede het in 't geheel niet goed is gesteld. De aandeelhouders zullen in Februari andermaal 3,000,000 p. st. moeten storten, en Lesseps' bewering, dat het kanaal op zijn laatst in 1889 voltooid zal zijn, steunt niet op goede gronden. Niemand kan zeggen welke gedelegeerden uit Frankrijk, Engeland, Duitschland en Holland Lesseps vergezellen. De schrijver van het artikel zegt ten slotte, dat Frankrijk eenigen tijd geleden twee mannen telde, die den naam „Grand Fran9ais" verdienden: Hugo en Lesseps. De een is dood, do ander is erger dan dood en doet al wat hij kan om zich van het hooge voet stuk te werpen, waarop hij, en terecht, was geplaatst. De Duitsche Clown Franz Beckert van den circus Barella te Sinigaglia, is aldaar in de vorige week wegens afschuwelijke mishandeling zijner vijf kinderen, waarmede hij in den circus werkte, tot zes maanden tuchthuisstraf veroordeeld. Door de behandeling der zaak kwam opnieuw aan het licht, op hoe akelige wijze dergelijke kinderen dikwijls voor hun beroep worden opgevoed. De arme kinderen van Beckert waren letterlijk met builen en wonden overdekt en vertelden, tot groot afgrijzen van de aanwezigen, dat bun vader de gewoonte bad hun mond toe te binden om te beletten dat zij schreeuwden of weenden. De buren van den Clown hadden reeds sedert geruimen tijd het bericht door de stad verspreid, dat hij zijne kinderen mishandelde en alvorens de politie zich nog met het geval bemoeide, had het publiek reeds den staf over den man gebroken. Toen hij op den avond vcor zijne arrestatie in den circus kwam, brak onder de toeschouwers een storm van veront waardiging los, zoodat de directeur zich genoodzaakt zag den Clown te doen vertrekken en een ander nummer op het programma te brengén. Daar het geroep: //Al diavolo con Beckert, ammazatelo (naar den duivel met Beckert, slaat hem dood I) niet ophield, moest de politie tusschen beide komen en den man den volgenden morgen laten in hechtenis nemen. Een klein meisje, vertelt het Frankf. Int. Blatt. wilde haar vader op zijn geboortedag eens recht verrassen en had daartoe in stilte de kroningsmarsch uit den Profeet inge studeerd. De verjaardag kwam, maar de kleine piano-speelster lag ziek te bed; het speet baar zoo erg dat zij baar goeden papa niet een groot plezier kon doen, dat zij stilletjes opstond en eenige kleedingstukken aanti'ok. Toen sloop zij, terwijl de overige familieleden in een ander vertrek aan tafel zaten, naar de kamer waar de piano stond en begon den marsch te spelen. De ouders kwamen toesnellen, de vader luisterde verheugd naar het spel en sloot, toen het stuk was afgespeeld, zijn kind in de armen. Toen li ij zijn dochtertje echter weêr op een stoel zette, gaf het kind een zucht en was dood: eene beroerte had een einde aan haar leven gemaakt. Ingezonden. Mijnbeer de Redacteur! In uw geacht blad van Zondag 31 Januari jl. ontmoette mijn oog iets zeer zonderlings, iets, dat ik nimmer zou hebben verwacht. Immers de schrijver over Liefdadigheids-Voorstellingen is wel zoo aardig om de Vereeniging Eendracht muakt Macht te doen beschouwen nis...,? Juist daar, M. d. R.waar ik verwachtte iets ten nadeele onzer Vereeniging te lezen, schuilde onze waarde Liefdadigheids-Voorstander weg gelijk een hond, die, door zijn instinkt gedreven, gaarne alles rondsnuffelt, totdat eindelijk de brandonde sigaar zijns meesters ook zijn aandacht trekt, maar hem, in spijt zijner lust tot snuffelen op eerbiedigen afstand houdt, als was hij bewust van 't gevaar zich te brauden, Nu, ik geef dien edelen mensehen vriend dan ook groot gelijk, dat hij ten minste zooveel verstand gebruikt om het hij veronderstellingen te laten. Doch, om hem niet geheel en al te ontmoedigen en ook, om onze goede zaak tc verdedigen waar zulks noodig is, verzoek ik u, M. d. R. I beleefd, mij een plaatsje in uw geacht blad te willen afstaan. Wie zijt ge, steun der armen, en van waaruit bestookt ge in uw hiuderlnng onze Vereeniging? Hebt ge nog geen begrip van wnt eigenlijk de man moet zijn (verantwoordelijk voor ziju daden) of hebt ge u in een of ander clubje, door uw jong? edeldenkeud hart laten meêslepen en uwe vrienden beloofd, de Vereeniging E. m. M,, door uw stoute taal te verpletteren? Ik breng u, steun der armen, namens de Vereeniging E. m. M., dan ook mijn hulde, voor het bijeouzumelen van zoovele woorden; waarlijk, ge zoudt een sieraad zijn voor onze Vereeniging; of (deze gedachte driugt zich aan mij op) zijt go soms een verbannen sieraad uit onze Vereeniging Eendracht maakt Macht? Enfin I hoe dit zij, mij om het even; doch luut ik mij vun mijn plicht kwijten, nl. u ook namens de Vereeniging E. m. M. de verachting toekeunon, welke genoemde Vereeniging voor u, edele measchenvriend, gcvoeltl Voornamelijk is dit te wijten aan de onherstelbaar zieke motieven uwer compositie over Liefdadigheids voorstellingen. „Misschien" en „verzwijgen;" ziedaar, goede raadgever, een bewijs vau uw galachtig karakter I Waarom langs sluipwegen en op laaghartige wijze den goeden uaam onzer Vereeniging te bezoedelen Of denkt ge wellicht verborgen te blijven en te lachen met het in uw verbeelding bestaande kwaad, hetwelk ge der Vereeniging dacht te berokkenen? Och, mijn waarde auonvin schrijver, dat. het u niet al te zeer moge bedroeven, want het kwand, dat ge zoo kunstig tot een uitbarstingswerktuig hebt voorbereid, mist geheel en al zijn doel, getuige uit aller naam mijn schrijven I Waarom kondet gij geen man zijn: Begrijpt ge dan niet dat uwe edele veronderstellingen vau misschien dit of dat; (en uwe alles behalve deugdelijke informatie» eii "kennisgeving van wat met het geld gedaan is) kant noch wal raken? En dan nog wel anonym. Foei, edele pennenheld, hebt go uw hoofd en hart uiet geraadpleegd, gij, die uw hart van vreugde voeldet kloppen bij het vernemen van don uitslag der Liofdadigheids-Voorstelling, gegeven door de Vereeniging Burgerkring Harmonie? Is uw vreugdevol hart zoo plotseling tegen ons gekeerd, orudat wij niet spoedig genoeg auu uwe verwachting vol deden (nl. do publicatie vuu inkomsten eu uitgaven....?) Hebt ge uw goede inborst daarom tot zooverre verlaagd, dat het gelijk staat met die der kruipende dieren, die van uit hun hinderlaag den inensch met hunno giftige beet zoekeu te treffen? En met welk recht vermeet ge u onwaarheden te schrijvenwaarlijk niet mei; het recht vuu den sterkste; immors, go schuilt u weg achter de bescheidenheid der pers! Welnu dan, om u in uwe hinderlaag of spelonk, of waar ge u dan ook vorborgeu houdt, eenige verzachtenden balsem te doen toekomen, zoo weet dun door deze, dat uwe veronderstelliugen en bekend makingen niet juist zijn, dat de leden over de handelwijze der bestuursleden, wel degelijk hunne goedkeuring hebbeu te kenneu gegeven op de luatstgehondene vergadering, en dat de bestaande schuld, buiten de andere schulden, jl. Woensdag den heer Pimentel is voldaan. Voor eenige dagen geleden ontving ik een bezoek van een kruidenier, ook wegens hot outvangen van gelden voor geleverde waren aan dat huisgezin, geeu oogonblik heb ik geaarzeld hem te willen voldoen, alleen als voorwaarde stellonde het bedrag f 9 en eenige centen dan alléén tc voldoen, indien hij met de echtgcnooto van v. D. op de a. s. Woensdag te houden vergadering verscheen. En nu nog iets, edele mensohenvrieudWat zoudt go doen, indien go in mijn plaats waart, en er auu de ingeteekeude geldon nog ten naastenbij f 20 ontbraken, die door toeval, of hoe dan ook (als ge er meer van weten wilt, kom dan Woensdag op onze vergadering) nog geïnd moeten wordeu. Zoudt ge waarlijk zoo edelmoedig zijn, dat, wanneer ge de som voor hot geheele bedrag had gepubliceerd, en er zoudeu naderhand in de betaling van bovenbedoelde f 20 moeiolijkheden ontstaan, zoudt ge dun waarlijk zoo edelmoedig ziju, om die (in do veronderstelling, dat ge er een goed gevulde beurs op nahoudt) uit pure menachlievendheid te offeren? Enfin, uw doen eu laten treft ons uiet, ten minste voor zooverre het de belaging van de Vereeniging E. m. M. niet betreft! En hoe groot uw genie als raadgever ook moge zijn, 't spijt me wel, u te moeteu melden, dat uw goede raad, als die vau iemand zonder naam, weinig, of, laat ik beter zeggen, in 't geheel niet door de Vereeniging E. m. M. wordt aangeuomeu of gewaardeerd! Ten slotte, o steun der armen, wensoh ik u nog te zeggen, dat de personen, belast met het circuleeren der lijsten, in 't geheel niet voor hun pleizier zijn uitgeweest; (herinner u althans nog maar die koude, regenachtige avonden. Foei, Mijnheer de onbekende, ik vind het wanrlijk niet netjes van u, on3 zóó te behandelen; desniettemin ben ik bijna zeker, dat ge het niet zoo kwaad met ons hebt gemeend en dat die tragische mededcclingen van u in een geestig uurtje zijn vervaardigd.... U inijne teleurstelling betuigende, omdat ik uw naam niet heb gelezen, wenseh ik u toch uit naam der Vereeniging E. m. M. meer succes toe in volgende composities over liefdadigheids-voorstellingen, mits bekrachtigd door uw naam! U, Mijnheer de Redacteur I dankzeggende voor do plaatsing dezer regelen, heb ik nog teveus het genoegen UEd. bekend te maken, dat de uitslag vau bedoelde Liefdadigheids-Voorstelling aan Helder's ingezetenen Vrijdag a. s. zal worden bekend gemaakt. UEd. nogmaals dankende voor de betooude welwil lendheid, verblijf ik met hoogachting, UEd. Dw. Dienaar, B. J. D. B O S CII, „President van Eendracht maakt Macht. Benoem t n gen, enz. De commies 4de kl. by de Posterijen F. Van Twisk en de surnumerair W. A. Van der Meulen zullen hunne functiën uit oefenen respectivelyk ten Postkantore alhier en op Texel. De machinist lste kl. v. c. J. P. Ketner, thans tegenwoordig bij dc reparatie van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Hydra te Delftshaven, wordt na afloop daarvan geplaatst bij de conservatie van 's Rijks werf te Hellevoetsluis. De machinist 3de kl. J. Van Rees, thans non-actief, wordt met 16 dezer geplaatst op het wachtschip alhier. Het machinisten-personeel aan boord van Zr. Ms. stoomschip Java zal bestaan uit: den machinist lste kl. W. F. Van der Waarden, die der 2de kl. J. J. Jübsis en J. Koopman, en die der 3de kl. Verbeek. V lsontoerlonten. Jl. Vrijdag kwamen binnen de sloepen Semaphore II, schipper Meuldijk en Susanna Maria Catharina, schipper Valkenier, te zamen met 6400 levende sclielvisschen, 10 levende kabeljauwen en 1 ben vleet; schelvisch gold f 21.50 tot f 24.'t honderd, kabeljauw f 3.25 per stuk en vleet f 20.50 de aanbrengst. 12 korders brachten 20 tot 70 groote, 20 tot 90 kleine tongen, 10 tot 50 bunschollen, 2 tarbotten, 2 tot 10 roggen eu 60 schel- visschen ter afslag; groote tong gold 60 h 70 cents, kleine dito 10 a 20 cents, bunschol 60 cents, tarbot f 10.25, rog 78 a 91 c. en schelvisch 25 cents per stuk. Gisteren zijn aangekomen de sloepen M. D. 8, schipper v. d. Hoek, M. D. 9, schipper J. Koster, M. D. 13, schipper De Korte en P. R. 42, schipper A. Koster, gezamenlyk aanbren gende 2700 levende schelvisschon, 4960 ys-schelvisschen, 180 levende kabeljauwen, 490 doode idem, 17 longen en 4 heilbotten, terwyl door 9 bommen 90 tot 280 groote tongen, 100 tot 200 kleine en middelbare idem, 80 tot 120 groote schollen en 4 tot 9 manden schol werden aangevoerd; levende schelvisch werd afge slagen tegen f 27.50 a f 28.—, ys-schelvisch tegen f 13 tot f°l8 't honderd, levende kabeljauw tegen f 3.75 h f 4.30, doode idem tegen f 2.20 k f 1.90, leng tegen f 3.80 a 4.65, heilbot tegen f 14 tot f 31, groote tong tegen 40 il 60 c. kleine cn middelbare idem tegen 10 k 20 c., groote schol tegen 40 ii 50 c. per stuk en schol tegen f 2.50 tot f 5.per mand. De sloep H. D. 32. schipper Van Veelen, besomdc voor zijn vangst ondershands ongeveer f 1400. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. M X! E£ 1 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 31 12 ztw. 28 k. 74I.23!- 18.87 3.8 t 0.5 0.94 Hol in z. 1 12 w. 19 738.20 - 21.90 3.2 -0.2 0.72 2 2 8 wtz. 12 746.04 - 13.96 3.1 t 1-1 0.83 golvend. 12 wzw. 7 w 747.801- 12.20 3.7 t 0.3 0.88 Weersgesteldheid: 31 Jan. 12 u. Betrokken, onstuimig, regen. 1 Febr. 12 u. Helder, bewolkt, onstuimig. 2 Febr. 8 u. Bowolkt, winderig, goedweer. 2 Febr. 12 u. 31 Januari 's avonds 11 u. 20 min. grootste winddruk 51 kilogram, richting west. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen namiddag 2 uur bedraagt over de maand Januari 15° 48' 31". PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 104 stapels kleineKaas af 30.Middelb. f per50kilogr. 839 kilogr. Boter: laagste prys f 1.35, hoogste f 1.40 por kil. 117 Runderen; matig, prijshoudend. 15 Paarden. 111 vette Kalveren, f 0.70 a 0.90 per pond, vlug. 159 nuchtere f 8 a 24 per stuk, stug. 86 vette Varkens, f 0.40 a 0.48 per pond, vlug. 30 magere f 11 a 16 per stuk, matig. 121 Biggen, f 5.a 7.— per stuk, matig. 227 Schapen en Lammeren; O verhouders prijshoudend; Oonschapen hoog in prijs; vette geen aanvoer. Kip-Eieren f 6.a 6.50, Eend-Eieren f per 100. BurgertUü© Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: G. Reigwein, geb. Van den Broek, Z. T. Bremer, geb. Hartog, Z. G. Griek, geb. Beukenkamp, D. F. Slagter, geb. Breen, Z. J. C. Spigt, geb. Heeres, D. G. Poth, geb. De Bruin, Z. P. W. M. M. Van Lom, geb. Egers, D. M. G. Leijdcckers, geb. Van Santé, Z. C. H. H. Doomernik, geb. Vallen, Z. E. Minneboo, geb. Riemersma, D. R. Geus, geb. Goudswaard, Z. M. J. De Bunje, geb. Giltjes, Z.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2