.e plaatsen wordt nog onderhandeld, terwijl nog 10 ,n met hun toetreding wenschen te wachten tot de gevestigd is, zoodat de oprichters op 500 deelnemers p. m. 40 plaatsen kunnen rekenen. Óm den Bond definitief te vestigen, zal op een Zondag, in de eerste helft van Maart, te Utrecht eene Algemeene Vergadering worden gehoudeu. Evenals elders gaan de prijzen der landerijen ook in Drente hard achteruit. Vele publieke verkoopingen leveren daarvan het duidelijkst bewijs. Eene boerenplaats te Drouwen, gem. Borger, voor eenige jaren aangekocht voor de som van ruim f 14,000, werd dezer dagen andermaal onder den hamer gebracht, en bracht nu f 6190 op. Ook te Borger heerscht in dit opzicht groote achteruitgang. Het bouw land kost daar p. m. half zooveel als voor tien k twaalf jaren. Ook het groenland gaat er, hoewel in niet zoo hevige mate, achteruit. Zeer verschillend is in de gemeente Borger de prijs van het bouwland, per are gerekend. Te Buinen bracht het ten vorigen jare gemiddeld f 3.50 op, te Borger f 2.50 en te Drouwen nog geen f 1 per are. De toestand der oude Drentsche dorpen levert in dit opzicht een treurig tafereel op. In vroeger dagen, bij de opkomst der venen, is menige Drentsche boer „in den slaap rijk geworden/' zooals men dit spreekwoordelijk uitdrukt. Met hetzelfde recht zou men thans kunnen zeggen, dat menigeen, die veel land in bezit heeft, thans in den slaap arm is geworden. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 4 dezer: „Tot lid van den Raad dezer gemeente is de heer A. Conijn Az. heden verkozen. Van de 416 geldige uitge brachte stemmen, werden 230 op hem uitgebracht, terwijl de heer J. M. De Sonnaville 169 stemmen verkreeg. Er zijn hier ruim 1000 kiezers. De heer A. Conijn Az. (R.-C.) was candidaat der R.-C. Kiesvereeniging, de heer J. M. De Sonnaville (R.-C.) die der Kiesvereeniging Vaderland en Koning." Te Barneveld wist eene vrouw, die niet goed met haar man overweg kon, dezen over te halen, met eene koe naar de markt te Nijkerk te gaan. Toen hij weg was, liet zij al het huisraad op wagens laden en verkocht het vee. Men kan zich voorstellen, hoe vreemd de man, 's namiddags terugkeerende, stond te kijken, toen hij het huis ledig vond. Men schrijft uit 's Hage aan de Amst. Crt. „Dezer dagen heeft de liefhebbende echtgenoote van den heer v. d. H., de echtelijke woning verlaten, met zich voerende vier minderjarige kinderen, en naar men met zekerheid meent te weten een bedrag van honderdduizend gulden. Zij zou zich via Antwerpen en Liverpool naar een der Zuid-Amerikaansche Staten hebben begeven. Alle pogingen worden door de achterblij venden in het werk gesteld, om haar spoor te ontdekken. Naar men wil, zou een commissaris van politie hier ter stede zich naar een der Engelsche havens hebben begeven." Een van de lummels, die onlangs te Zweeloo, volgens een oud Drentsch gebruik, de dienstmeid van den land bouwer J. Koobs aldaar in den avond van 8 December 1885 zoogenaamd „hebben laten trouwen," is door de Arrondissements-rechtbank te Assen tot 2 maanden celstraf veroordeeld. Jl. Donderdag heeft te Glons (nabij Luik), in tegen woordigheid van een aantal Hollandsche en Belgische ingenieurs, aannemers en andere deskundigen, de beproeving plaats gehad van een nieuw graafwerktuig, door den heer d'Andriessens vervaardigd voor de werken aan 't Panama kanaal. Dit werktuig verplaatst 400 k 500 kub. meter grond per uur. Het werkt bij wijze van baggermachine. De proefneming moet zeer goed hebben voldaan. De heeren Van Hattum, A. Van Seters en Bekker, mede-aannemers van het doorgravingswerk, behoorden onder de aanwezigen, met de ingenieurs A. B. Heintjes, Van der Made en Hartog, de ingenieurs van den Waterstaat Schnebbelie, A. Van HoofF, A. Keurenaer en Van Dissel en de heer Smulders, aannemer te Utrecht. In het Friesche vee treft men meer of minder alge meen 4 hoofdtypen aan, nl. den vleeschvorm, den vleesch- brief sprak immers duidelyk genoegEer Falconari tot het uiterste overging, moest Pia de' Tolomei lezen, onderzoeken, en zich nog voor de allerlaatste maal bezinnen. Zoo liet Ugo dan bet nemen van de noodigste maatregelen aan de beide ridders over, en snelde, terwijl deze heengingen om de hun opgedragen taak te vervullen, andermaal naar de echtgenoote van den Capitano. Zonder zich door Septimio te laten aanmelden, trad hij, met fiere overmoedige houding hare vertrekken binnen. Toen zij verschrikt opsprong en Ermencgilda in hare armen nam, als zocht zij bescherming bij het kind, zeide hij in het Proven- qaalsch „Houd u bedaard, Madonna, geen verraderlijke bewegingen Ik kom hier om u te bewijzen, dat ik een goed profeet ben geweest. Ziedaar, lees: het leger van Siena is verslagen. Alles zal gaan zooals ik u voorspeld heb. Uw echtgenoot is verloren, gy zelve loopt gevaar als het slachtoffer van de wraak der Guelfen te vallen. Volg mij en levenslang zal ik u op mijne knieën danken." „Rampzalige!" stamelde Pia, hem den brief teruggevend. „O God, wat heb ik toch gedaan om dezen smaad te verdienen?" Met eene gebiedende beweging hief zij de rechterhand omhoog en sprak: „De toekomst zal u antwoord geven!" Zoo echt koninklijk stond zij daar in het gevoel harer beleedigde waardigheid, dat Ugo de' Falconari wel had willen sterven van schaamte. Hij kon geen enkel woord uitbrengenzijne lippen bewogen zich krampachtigmaar des te glooiender en verzengender brandde in zijn binnenste het vuur van den haat. Daar rees eene gedachte in hem op, die hy tot nu toe niet had overwogen, vermoedelijk omdat hij te vast had gerekend op Pia's afkeer van krasse maatregelen. Nu echter was de zaak zóóver gekomen en Pia's ontroering zóó heftig, dat hij misschien in staat zou wezen haren echtgenoot, terstond bij zijne terugkomst alles te openbaren. Wol dacht Ugo bij zichzelvcn, dat zijn welberekend spel dan toch nog niet verloren zou wezen, maar de veiligste weg was de beste. Hy bezon zich dus, onderdrukkende de woede, die zich van hem meester maakte, en het diepste berouw huichelend, zcide hij deemoedig: „Ja, Madonna, ik ben waanzinnig. God vergeve het mij, maar ik kan niet anders! Bedenk toch eer ge mij veroordeelt, dat razende hartstocht mijne ziel heeft vergiftigd. Vergeef mij, Madonna! Zoodra deze strijd beslecht is, zal ik Siena verlaten voor altijdLaat mij tot zoolang dezelfde lucht met u inade men en geloof mij wanneer ik u zweer, dat ik nimmermeer uwe rust zal verstoren!" (Wordt vervolgd.) en n elk vorm. den melk- en vleeschvorm, en den melkvorm. Daarvan is alleen de „"melk- en vleeschvorm" het door het buitenland gewenschte tvpe en tevens het meest voor- deelige voor eigen bedrijf. Van de 3 overige typen heeft de vleeschvorm voor de fokkers de minste waarde, want men moet het feit erkennen, dat men hier op den kostbaren grond niet kan concurreei'en met den verbazenden vleesch- invoer uit Amerika en Australië. Voorts is de melkvorm, die vrij algemeen voorkomt, niet gewenscht, omdat dit type spoedig oud en bouwvallig wordt, geen weerstands-vermogen bezit tegen guur voorjaarsweer, en zeer vatbaar is voor de zoogenaamde kalverziekte, waaraan velen bezwijken. Wat den „vleesch- en melkvorm" betreft, ook dit tvpe wordt door het buitenland niet gevraagd; maar het dient aan vankelijk te blijven, om met den „melkvorm" en „melk en vleeschvorm" te kruisen, ten einde op den duur een sterker ras te verkrijgen. De vlakke ribben, lange beenen, smalle borst, hoog staartstuk, zware hoornen, hooge heupen en hooge flanken zijn gebreken, die meer algemeen bestaan, dan de inzending op tentoonstellingen wel zou doen vermoeden. Deze ge breken zijn intusschen door doelmatige veredeling in eigen ras te verhelpen. Het is gebleken, dat (in Hannover) eene beredeneerde kruising van fraai Friesch vee met het oor spronkelijk kleine Hannoversche eene veesoort heeft voort gebracht, welke het Friesche zeer nabij komt. Stelselmatige aanfok van Friesch vee op vreemden bodem heeft in het algemeen goede resultaten opgeleverd, iets dat een zeer gunstig getuigenis is voor het Friesche vee, maar tevens den Friezen, die nu nog aan de spits van de Nederlandsche veefokkerij staan, groote inspanning veroorzaakt om dien voorrang te blijven bezitten. (N. Rott. Crt.) Toen Thiers op 18jarigen leeftijd student was te Aix, geraakte hij in lichter laaie door de mooie oogen van een bekoorlijke Proven9aalsche; er werd eeuwige liefde ge zworen, maar de huwelijksvoltrekking uitgesteld, totdat de jonge man een onafhankelijke positie zou verkregen hebben. Thiers ging naar Parijs, waar de eerzucht hem spoedig de liefde deed vergetenmaar de vertoornde broeder der schoone berustte niet in de zaak en reisde naar Parijs om voldoening te eischen. Het duel had plaats. Thiers schoot zijn pistool af in de lucht en de door drift verblinde wreker der schcone schoot een kogel vlak door den hoogen hoed van Thiers. „Was Thiers niet zoo klein geweest," zeide Sully Prud- Homme, die dit avontuur meermalen verhaalde, „dan zou hij zeker nooit zoo groot zijn geworden." Een rechter te Texas hield tot een ter dood veroor deelde de volgende humane aanspraak „John, de vork zit zoo in den steel: het Gerechtshof heeft niet het plan je voor de lente te laten ophangen, maar het weer is erg guur en ongelukkig is je gevangenis al heel slechtde meeste glasruiten in de vensters zijn kapot en de kamer is in zoo slechten toestand, dat er onmogelijk gestookt kan worden; ook is het aantal gevan genen zoo groot, dat men je maar één deken kan verstrekken. Je moet dan tot aan het voorjaar een alles behalve aan genaam leven hebben. Met het oog op die omstandigheden en voornemens zijnde om je lijden, zooveel maar eenigszins doenlijk is, te verminderen, heeft het Gerechtshof, in zijn gevoel van humaniteit en mededoogen, het besluit genomen, dat je morgen, dadelijk na het ontbijt, zult opgeknoopt worden." Bultenlana. Het Grieksche antwoord op de laatste collectieve nota der mogendheden laat aan duidelijkheid niets te wenschen over en doet zien, dat men te Athene volstrekt niet aan een gezamenlijk optreden gelooft. De Grieksche Regeering verklaart kennis genomen te hebben van de mededeeling der mogendheden en acht het overtollig, nogmaals haar meening daarover uit te spreken, daar zij dit reeds eenmaal deed en niet van opinie veranderd is De Grieksche Regee ring moet elke verantwoordelijkheid voor de gevolgen van mogelijke verwikkelingen van de hand wijzen en begrijpt niet, met welk recht men haar beletten wil om van haar vloot gebruik te maken als een zelfstandig en onafhanke lijk volk. Het zal te bezien staan of de mogendheden het nu hierbij zullen laten. Tegenover Servië, dat toch veel minder hooghartig ant woordde, begint Rusland ten minste een heel anderen toon aan te slaan. Terwijl de Servische Regeering bezig is haar antwoord op de tweede collectieve nota der mogendheden in gereedheid te brengen, werd jl. Dinsdag, namens de Russische Regeering, te Belgrado een derde nota over handigd, waarin op zeer dreigenden toon de ontwapening der Servische troepen wordt geëischt. Het voorbeeld van Rusland zal, naar men verwacht, door de overige mogend heden worden gevolgd. Miss Mary Gladstone, de tweede dochter van den Engelschen premier, trad jl. Dinsdag in het huwelijk met den heer Harry Drew, tweeden predikant te Hawarden. Zeker is dit feit niet zoo bijzonder opmerkelijk, maar zeer opmerkelijk is het en men ziet ei* uit hoe ver de publiciteit in Engeland gaat dat de Times een en een kwart kolom aan de echtverbintenis wijdt. Het blad geeft eerst een uitvoerige lijst van al de aan wezigen bij de plechtigheid en laat daarop eene reusachtige opsomming volgen van al de cadeaux, die den jonggehuwden werden vereerd. Er blijkt uit, dat in de nederige pastorie te Hawarden geen gebrek aan diamanten, goud en zilver zal zijn, en de prediker kan onmogelijk den apostel nazeggen„goud en zilver heb ik niet." Practische familieden en vrienden hadden begrepen, dat èn een huwelijksreisje èn de kosten van het opzetten van een jong huishoudentje in de papieren loopen, en zij gaven daarom geschenken in geld: zoo bv. Sir Andrew Clark, de heer Henay N. Gladstone en Sir Charles Tennant, cheques ten bedrage van 100 p. st.anderen gaven sommen van vijftig pond. Tot de minste kleinigheden worden vermeld, en zoo vindt men in de lijst o. a.een suikerpot, een photografie- album, een zilveren lepel, een reukfleschje, een fluweelen vloeiboek, een vergrootglas, een photografie-lijstje, een ivoren vouwbeen, bloempotten, tafelgoed, boeken, een boter vlootje, piano-muziek, een zilveren schaal, een weegtoestel, een inktkoker, enz. enz. Mistress Heywood, die een bonten mantel present gaf, zal daarmeê, met het oog op het barre seizoen, de jonge predikantsvrouw zeker veel pleizier hebben gedaan. De Pall Mali bevatte een portret van mevrouw Drew, dat hoogstwaarschijnlijk het tegenovergestelde van geflat teerd is, of, om juister te zeggen, dat zeer leelijk mag worden genoemd. Het Hof van Amiëns heeft eene hoogst belangrijke beslissing genomen in zake het huwelijk van priesters. I Overeenkomstig de conclusiën van den procureur-generaal Melcot en in strijd met een aan hetzelve voorgelegd vonnis, heeft het beslist, dat de priesterlijke waardigheid geenerlei beletsel tegen het huwelijk uitmaakt. Te Parijs zoekt men thans ijverig naar een dief, die, zeer net gekleed, des avonds laat aan een of ander hotel afstapt, eene kamer neemt en 's ochtends in de vroegte zich uit de voeten maakt, na de gasten in de belendende kamers bestolen te hebben. In Dakota is onlang3 een ware Blaauwbaard over leden, zekere George Mac-Cabe. Te Londen, in Ontario, had hij vier vrouwen gehad, die allen onder verdachte omstandigheden stierven Eindelijk werd hij in hechtenis 1 genomen, maar hij moest bij gebrek aan bewijs in vrijheid worden gesteld. Daar echter ieder overtuigd was van zijne schuld, toog hij naar Dakota en vond er eene vijfde vrouw. Deze was echter op hare hoede en, eens opge merkt hebbende, dat haar man een poeder in hare koffie had gedaan, verwisselde zij, zonder dat hij het zag, van kopjes, met het gevolg, dat de booswicht eenige uren later den adem uitblies, niet zonder bekend te hebben, dat hij zijne vier eerste vrouwen vergeven had. Jl. Donderdag sprak te Haarlem de heer John P. De Rot, onlangs uit de Transvaal in Nederland gekomen, na aldaar eenige jaren te hebben doorgebracht, in de bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging," tot een aantal belangstellenden over do Transvaal en hare bewoners. Ziju doel was voornamelijk, te doen uitkomen, dat het èn voor de Transvaal, die meer werkkrachten voor hare uitgestrekte onontgonnen gronden behoeft, èn voor Nederland, waar zoovelen klagen, wenschelijk zou zijn, dat zich Nederlanders in de Zuid-Afrikannsche Republiek kwamen vestigen. Op onderhoudende en boeiende wijze verhaalde hij velerlei van de levenswijze en zeden der Transvaalsche Boeren. Hij wees er met nadruk op, dat het thans de geschiktste tijd was om daar land te koopen; ook omdat van Staatswege thans in de Transvaal veel grond verkocht wordt, waarvan de eigenaars, buitenslands gevestigd, sedert jaren verzuimden do verschuldigde belasting te betolen. Voor weinig geld kan meu groote uit gestrektheden bekomeu. De rijkdom en vruchtbaarheid vau het land, de uit gestrektheid der goudvelden, het voortreffelijke van het klimaat werden door hem hoog geroemd. Kapitaal eu arbeidskrachten, dat zijn de beide zaken, waaraan men in de Transvaal behoefte heeft. Arbeidskrachten bepaaldelijk van landbouwers. Handwerkslieden kunnen er zeker ook dikwijls een goed bestaan vinden, maar daarvan wordt uit den aard der zaak de markt lichtelyk overvoerd. Doch wie eenige duizenden guldcus beschikbaar heeft en met eene kleine kolonie derwaarts gaat, zal er als landbouwer een uitnemend goed, onafhankelijk bestaan vinden. Na het einde vau zijuc rede, antwoordde de heer De Bot welwillend op de vragen, die hem door sommigen der aanwezigen gedaan werden en sprak o. a. nog nader als zijn gevoelen uit, dat eene Vereeniging in Nederland, die zich ten doel stelde, in de Transvaal gronden aan te koo|>en en die in pacht te geven uuu Nederlandsche landbouwers, die derwaarts wensehten te vertrekken, zeer heilzaam werken kon. Dat een spoorweg van de Delngoabaai naar Pretoria ontzaggelijk veel zou bijdragen tot den bloei der Republiek, werd door hom nader in het licht gesteld. Op eene vraug nnar de bekende kwestie van het ontslag vau den heer Jorisseu antwoordde hij, niet in staat to zijn, daaromtrent volledige inlichtingen to geven, maar hij wees in zijn antwoord o. a. op de groote diensten, die de heer Jorissen in 1880, ook door zijue auusporing om de wapenen op te vatten, aan de zaak der Transvaalsche vryheid bewezen had. Dat niemand, die vrijzinnige beprippen op godsdienstig gebied toegedaan is, zich door vrees voor onverdraagzaamheid der rechtzinnige Boeren behoeft te laten afschrikkeD, werd door hem stellig verzekerd. De heer van Asseudelft de Coningh, die hem met een kort woord bij zijne hoorders had ingeleid, bracht den spreker, die door de aanwezigen kennelijk met genoegen en nandacht auugehoord was, ten slotto een welverdiend woord van dank. (naarl. Crt.) De heer Van Hamel te Amsterdam leidde jl. Donderdag aldaar in een bijeenkomst ter bespreking van maatschappelijke en prac tische belangen het vrangstuk der wetgeving op den arbeid in^ Aan „wetgeving op den arbeid" gaf hy de voorkeur boven het „wetboek voor den arbeid," daar deze laatste uitdrukking door de parlementaire geschiedenis een bepaalde beteekenis had ont vangen. Verschillende zaken behoorden geregeld te worden en werden dan ook achtereenvolgens opgenoemd en besproken. Kinderarbeid, het onderwijs voor handwerkslecrlingen, het toezicht op de veiligheid en de gezondheid in werkplaatsen, bepaling van den werktijd, moesten, naar hij deed opmerken, met ernst ter hand worden genomen. Veel heil verwachtte hij hier van arbeidskamers, lichamen in den geest als onze kamers van koophandel. Daardoor zou men beter op de hoogte komen van de nooden en behoeften van den arbeider. Toch waarschuwde hij er tegen om niet alles van wetten en voorschriften te ver wachten. Onder degenen die, naar aanleiding van het gesprokene, het woord voerden, behoorde de heer Domela Nieuwenhuis van '8 Hage. „Les idéés marchent" was de indruk dien hy had verkregen. Wat weinige jaren geleden nog contrabande was, wordt nu gepredikt. Hoewel instemmende met veel van 't geen de inleider had gezegd, meende hij dat meer moest gedaan worden en hij wees op een vasten arbeidsdag, op den rustdag, op de wenschelijkheid eener internationale arbeidswetgeving. Dit was echter zijn conclusie: zoolang de arbeiders niet in het bezit van de arbeidsmiddelen worden gesteld, is een goede regeling niet noodig. De heer Fortuyn nam deze gelegenheid te baat om tegen de bestaande wetgeving uit te varen. Daar aan ieder, welke aan het debat deelnam, echter niet meer dan tien minuten kon worden gegeven, moest hij zich naar zyn zin te veel beperken. Met een kort woord van den heer Van Hamel weri^het debat besloten. Gemeenteraad van Schagen. Zitting van Woensdag 3 Februari 1886. In deze zitting werd door den Voorzitter medegedeeld, dat van den heer Klaasscn, aan wien concessie voor de exploitatie eener Gasfabriek, na afloop van het bestaande contract, was verleend, bericht was ontvangen, dat hij, met het oog op den twyfel, die schijnt te bestaan omtrent den juisteu datum waarop de loopende concessie eindigt, alsmede tengevolge der onhandelbaarheid van den tegenwoordigen concessionaris, wat betreft de overname der bestaande fabriek, welke hem zou kunnen noodzaken een nieuwe te bouwen, zich gedwongen zag vóór de definitieve aanvaarding der concessie, deze referve te maken, dat de gemeente hem jaar lijks zal garandeeren een bruto ontvangst, tot een maximum van f 5000.welke garantie echter zou vervallen wanneer de be staande fabriek door hem wordt overgenomen. Dat naar aanleiding van dit schrijven B. en W. Maandag jl. eene conferentie met den heer Klaassen hadden gehad, waarin was overeengekomen, behoudens des Raads goedkeuring: 1. dat de gemeente, wat betreft die garantie, in geen geval een hooger bedrag zou moeten bijpassen dan f 450.'s jaars; 2. dat de garantie alleen zal gelden voor de eerste vijf jaren der exploitatie; 3. dat de heer K. een nader dienovereenkomstig schrijven zou richten aan den Raad. Dat echter thans van den heer K. een schrijven was ontvangen, waarby deze, in afwijking van het Maandag jl. bespro kene, bericht, zijn vroeger voorstel van garantie tot een maximum bruto-ontvangst van f 5000.'s jaars te moeten handhaven, met die wijziging echter, dat de garantie alleen zal betreffen de eerste vijf jaren, en mede zal vervallen bij overname der bestaande fabriek.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2