verkeerd ook, zoo het maar geld in de schatkist brengt, dan gaat men den verkeerden weg op. Men vermindert dan gaandeweg de draagkracht, de productiviteit der bé-- volking, en zal van de eene verzwaring noodwendig tot een volgende gebracht moeten worden. „De beginselen der welgelukte hervormingen van Peel: „matig uwe heffingen, ten einde breeder basis te hebben," beginselen zoo menigmaal toegejuicht en zoo, uiterst zelden nagevolgd, dringen zich hier van zelve aan de aandacht op. En bet was een goed gezegde van een der Fransche Economisten: //En matière d'impöts, il y a deux moyens d'augmenter les recettes: de multiplier les charges ou de fourtifier la monture." M. a. w. intensieve cultuur, men moet belastingbetalers kweeken. Deze laatstgenoemde weg schijnt ons bij den tegenwoordigen toestand onzer middelen duidelijk aangewezen te zijn. „Hebben wij in onze reeds matige invoerrechten niet het middel in de hand om daardoor in Peel's richting te ageeren, de suiker is ongetwijfeld een onderwerp, waarbij die weg wel degelijk is toe te passen. Hoog belast, geen eigenlijk luxe-artikel betreffend, kan dit verbruik een schier onbegrensde toeneming tegemoet gaan." De personen, die Domela Nieuwenhuis en Fortuyn jl. Woensdag avond bij de lezing van prof. Van Hamel zoo levendig toejuichten, hebben het niet bij schreeuwen gelaten. Toen de lezing was afgeloopen, trok een troepje, dat deze samenkomst bad bijgewoond, onder het zingen van het zoogenaamde „vrijheidslied" van daar door de Leidsche straat tot op den Heiligen weg, waar zij eenige politieagenten ontmoetten, die hun het zingen verboden. Men maakte rechtsomkeert en trok langs den Singel verder de stad in. In de Kalverstraat ontstond wederom een botsing. De agent van politie der 1ste sectie Bolle, vermaande de menigte om uiteen te gaan, aan welke vermaning echter niet werd voldaan, zoodat de agent een der aanvoerders trachtte te arresteeren. Hij ontving hierbij echter een hevigen slag met een stok in het gelaat, waardoor zijn neusbeen zoo goed als ver brijzeld werd. De man moest van de verdere vervulling van zijn dienst afzien en onmiddellijk naar liet gasthuis worden vervoerd, waarin hij opgenomen werd. De commissaris van politie der 1ste sectie, mr. E. Van Raalte, stelde onmiddellijk een gestreng onderzoek in en naar aanleiding daarvan werden Donderdag twee personen in hechtenis genomen en verhoord. Onder hen is de be kende colporteur van Recht voor Allen, De Zwart. Uit Amsterdam wordt gemeld: „De vermoedelijke moordenaar van L'Arablé, Lieze, heeft bekend den moord gepleegd te hebben. Hij heeft medeplichtigen gehad. Het horloge met ketting, de porte- monnaie en de portefeuille van I/Amblé heeft hij in het water geworpen aan de Prins Hendrikkade tegenover de Schipperstraat. Den geheelen dag is daar onder toeschou wing van honderden nieuwsgierigen gevischt. Op Lieze's kamer zijn gevonden een fantaisiepak en een zwart vest van L'Amblé. Jochem8 is ontslagen. De politie zet het onderzoek voort." Er is weer een nieuwe Maatschappij verrezen. Zij stelt zich ten taak voorwerpen, die in spoortreinen verloren zijn geraakt, terug te brengen. Tegen betaling van 3 mark per jaar kan men zich als lid dier Maatschappij doen in schrijven. Ieder lid ontvangt een volgnummer van inschrij ving, dat hij, benevens den naam „Eureka" op zijn bagage en op verdere voorwerpen van waarde, welke hij op reis bij zich heeft, doet aanbrengen, bv. op koffers door middel van etiquetten, op ringen door gravures, op reisdekens door plaatjes, enz. enz. Bij het vinden van voorwerpen in den trein, op de stations of in de wachtkamers, voorzien van die merken, geeft de Maatschappij „Eureka," te Brussel gevestigd, de noodige inlichtingen aan de spoorwegmaatschappijen, en de eigenaar van het gevondene, waar hij ook wone, is onmid dellijk op te sporen, en kan dus spoedig weder in liet bezit van zijn eigendom geraken. Het zal onzen lezers zeker genoegen doen te vernemen, zegt de Portefeuille, dat de heer Tourniaire zeer in beter schap vooruitgaat, en dat er gegronde hoop bestaat, dat hij binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop in de maat schappij zal kunnen terugkeeren. Te Heer-Hugowaard is aangekomen de door de commissie uit de aldaar gevestigde Hengsten-Vereeniging, bestaande uit de heeren jhr. mr. P. Van Foreest, C. Swager en K. Dekker, te Aurich (Hannover) voor f 2400 aange- moet gereden, om nojr vóór uwe- terugkomst..." „Spreek!" dus viel Leone hem in de rede. „Wat is er?" „Niet hier, Capitano! Kunt gij het commando over de troepen aan een ander opdragen, doe het dan. Wij slaan dan terstond dit zijpad in, en rijden langs den bergrug." „Dat bevel kan ik gemakkelijk geven," zeide Leone, niet zonder verbazing. „Maar ik dien zorg te dragen, dat de reden myner afwezigheid terstond bekend worde, opdat men er in de stad geene aanleiding tot ongerustheid in zoeke." „Gij hebt het gehoord, heerenriep Ugo het gevolg toe. Leone keerde zich om en wenkte eenen edelman met zwaren grijzen baard, die in het vierde gelid achter hem reed. Het was de ijzeren Giustiano de' Corsi, een stevige zestiger, die met zijne fonkelende zwarte oogen en strengen arendsneus de verpersoon lijking scheen van den toorn over den tegenspoed zijner vader stad. Met weinig woorden droeg de Capitano het bevel over de troepen aan hem op. Ernstig en blijkbaar met eenigen tegenzin had de altijd jeugdige grijsaard het bevel overgenomen, en terstond daarop sloeg Leone, door Ugo de' Falconari en enkele ruiters gevolgd, eenen zijweg in. „Ik brand van ongeduld," begon de Capitano terstond. „Spreek toch, UgoOns gevolg is ver genoeg achter ons, en wilt gij het liever, dan zend ik hen geheel en al terug. Vóór alle dingen: hoe gaat het thuis? Ik weet niet hoe het komt, maar j ik voel mij zoo gedrukt; ik heb een voorgevoel, dat gij mij iets noodlottigs komt zeggen...." „Madonna Pia en uwe dochter zijn wel," hernam Ugo op eigenaardigen, langzamen toon. Leone keek op. Zijn vorschende blik rustte wantrouwend op het gelaat van zijnen wapenbroeder, dat in den bleeken glans van het maanlicht iets straks, vreemds en spookachtigs had- „Ugo, "sprak hij, „zeg mij de waarheid, de volle waarheid! Ik voel dat gij mij iets verbergt! En wat is er in Tracasso? Dat begrijp ik volstrekt niet!" „In Tracasso? Niets! Dat heb ik maar verzonnen, omdat ik u alleen spreken wilde... Het was het eenige voorwendsel, dat ik bedenken kon... Als uw wapenbroeder, uw vriend, heb ik ge daan wat gij mij hebt opgedragen maar nu zie ik het, mijne kracht schiet tekort. Het was een ongeluksdag, Leone, toen ik kochte donkerbriiine hengst. Deze werd den 18 Mei 1883 te Riepe geboren; zijn vader was de in 1877 bekende Hengst Atlas. De Paaschtentoonstelling vanwege de afdeeling Alk maar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal plaats hebben den 16 April a. s. fMen schrijft ons van Texel, dd. 8 dezer: „Een gevaarlijk spelletje, dat hier 's winters wel op het ijs of in de sneeuw op liet land plaats heeft, had gisteren te Oosterend een ernstig onheil tengevolge. Het bedoelde spelletje bestaat daarin, dat aan een in den grond bevestigde paal een dwarshout met touw wordt vast gemaakt, aan welk touw een slede wordt verbonden. Op die slede neemt iemand plaats, waarna eenige personen de toestel, aan het dwarshout duwende, in snel draaiende beweging brengen. Terwijl dit ook gisteren zou plaats hebben, kwam de slede in aanraking met de beenen van een knaap, met het ongelukkig gevolg, dat de jongen een been brak. Dr. Hoyting van der Vecht verleende heelkundige hulp.''' Men schrijft ons uit Schagen, dd. 8 dezer: „Ge weet, liet is niet mijne gewoonte, van elke uitvoering of voorstelling alhier verslag te geven; ik ben van oordeel, dat de ruimte in uw blad nuttiger kan worden gebruikt, dan voor het vermelden van pogingen op het gebied der kunst, waarvoor de onpartijdige beoordeeling allengs warme hoofden zou maken, en onverdiende loftuitingen, hun die onheilig vuur op het altaar der kunst branden, slechts meer zouden aansporen, op dien verkeerden weg voort te gaan. DhAr echter, waar een eervolle vermelding is ver diend, vindt ik mij èn als beminnaar der kunst èn als verslaggever verplicht er niet het zwijgen toe te doen. En het is uit dien hoofde, dat ik met groote ingenomen heid melding maak van het Concert, gisteren in het lokaal van den heer Kos gegeven, door onze Harmonie-Kapel, onder leiding van den heer Rugers. Een keurig, gevari eerd programma, werd grootendeels uitstekend uitgevoerd, en ik kan niet anders van onze kapel en haren directeur (die den slag heeft de leden militair te drillen en tevens hunne onverdeelde sympathie te behouden), met het behaald succès van harte geluk te wenschen. Vooral was deze uitvoering belangrijk, wijl de Kapel daarin debuteerde, wat betreft de tweede afdeeling, met eene bezetting der partijen met strijk- en blaasinstrumenten. Tot lieden toch werd enkel harmonie-muziek gemaakt, doch gedurende geruimen tijd reeds oefenden zich sommigen der leden, onder de leiding van hunnen directeur, in het bespelen van strijk-instrumenten, en werden gisteren avond de eerste vruchten van die oefeningen het publiek te genieten ge geven. Welnu, het mag gezegd worden, dat dit debuut voor de toekomst veel belooft, en dat o. a. „Ouverture le chevalierBreton" zelfs verdienstelijk werd uitgevoerd. Wat het genot der aanwezigen niet weinig verhoogde was het spel der heeren Hantzsch en Blokker, beiden van de staf- muziek ten uwent, de eerste violoncellist, de tweede hoboïst, die elkander in zuiverheid van spel en keurigheid van voordracht den palm betwisten, daverend werden toe gejuicht, en die ongetwijfeld door onze muziekliefhebbers gaarne meermalen zullen worden gehoord. Onder de door de kapel gegeven nommers voldeed ook zeer eene compositie van den directeur: //lm griinen Walde." Deze compositie zal ongetwijfeld een geliefd nommer op het repertoire blijven; bij verdere beoefening zal, nog beter dan nu reeds het geval was, «le in de compositie uitgedrukte gedachte worden weergegeven. Vermelding verdient de wijze waarop in dit nommer, door een nog zeer jeugdig harmonist, de beer J. Roggeveen Lz., de picolo-partij werd geblazen. Zeer verdienstelijk was ook de voordracht door den heer •T. Roggeveen Wz. der solo voor piston: „Standchen," van Schubert, ofschoon het mij voorkomt dat deze solo dank baarder zou zijn voor een cellist met piano-begeleiding, vooral wanneer die begeleiding dan geschiedde op gelijke uitmuntende wijze als waarop de heeren solisten van gisteren avond werden geaccompagneerd door onzen plaatsgenoot, den heer J. Winkel. Het was een recht genotvolle avond. Een geanimeerd bal, enz." Volgens het Rott. N.blad, zal de heer W. Van Zuylen voor eenige maanden afscheid nemen van het tooneel, door de groote inspanning van den laatsten tijd tot rust gedwongen. Jl. Zondag hield de Vereeniging „de Militaire Willemsorde" te Amsterdam hare gewone maandelijksche vergadering. Deze Vereeniging, bestaande uit ridders der Orde beneden den rang van officier, stelt zich ten doel, bij de jongelingschap liefde aan te kweeken voor land- of zeedienst en een fonds op te richten om overleden ridders u beloofde in uw paleis de rol van spion te spelen. Nu ontvang ik het loon voor mijne dwaasheidZelfs de beste van ons heeft niet zooveel macht over zichzelvcn, dat hij den boodschapper niet zou laten boeten voor het ontzettende van zyn bericht „Bij het kruis van den Heiland, Ugo, is het toeh waar?" „Ja, Leone! Met uwen scherpen blik hebt gij maar al te juist gezien... Zeg, belooft gij mij, dat gij het den vriend uwer jeugd niet wijten zult...?" „Ugo," hernam de Capitano na eene lange pauze; „ik smeek u, spreek zonder verdere omwegenDat ik u niets verwijt, dat gij integendeel het grootste recht op mijne dankbaarheid hebt, spreekt immers van zelf; maar deze marteling kan ik niet langer verdragen „Goed danGeef uw gevolg bevel terug te keerenLaat hen aan de Porta Camollia op nadere orders wachten. Maar ver wissel eerst uw paard tegen dat van eeDen der ruiters. Uwe Burrasca zou oogenblikkelijk herkend worden, en ik acht het raadzamer..." „Gij maakt my krankzinnig, Ugo!" kermde Leone. Ilij liet zijn prachtig ros stilhouden en sprong uit den zadel. „Neem ook een hunner mantels," vervolgde Ugo. „Dat zullen zij niet vreemd vinden bij eenen tocht zoo geheimzinnig als deze." De ruiters waren intussclien naderbij gekomen. De Capitano gaf hun de noodige bevelen. Daarop maakten zij rechtsomkeert, terwijl de beide edellieden Leone op den krachtigeu vos, dien hij voor zijne sneeuwwitte Burrasca had geruild voorloopig nog in de richting van het dorp bleven galoppeeren. Toen de landsknechten echter in het duister verdwenen warei^, hielden de beide heeren meer rechts aan, en bereikten zoo ae Porta San Lorenzo. Niet slechts voor den schijn, maar in werkelijkheid weder strevend, had Ugo zich het schandelijk samenweefsel van leugens, dat er in zijn brein was ontstaan, door den heftig ontroerden Capitano laten ontlokken. Toen hij zag welk eenen geweldigen indruk zijn bericht op den rampzaligen Leone maakte, voelde de booswicht zich door een ongekend gevoel van ontzetting aangegrepen, en dat gevoel belette hem, duidelijk en samenhangend te vertellen wat hij in het laatste uur wel twintig malen overdacht en bij zichzelven had herhaald. (Wordt vervolgd.) op eervolle wijze ter aarde te bestellen en, zoo mogelijk hunne weduwen en weezen te ondersteunen. Zij tracht dit doel te bereiken door jaarlijksche bijdrage van f 6 van de leden en donatiën van ten minste f 7.50 's jaars. Zij telt thans 58 leden. Donateurs zijn o. a. de gepens- generaals Van Swieten, Verspijk, v. d. Iieyden, Smit, de vice-admiraal De Gasembroot, de kolonel Van Braam Houckgeest en luitenant-kolonel De Graaf te Breda. De ontvangsten waaronder ook f 17.50 van het Instituut te Willemsoord, waren op ultimo December 11. f 271.25, de uitgaven f 78.04. Het bestuur bestaat thans uit de heeren J. Hobein, eere-voorzitter; W. A. Schenk, president; H. Boersma, secretaris; W. A. v. d. Bi ld, penningmeester; C. Dekker en J. H. Heimans, commissarissen. Voor hen, die voornemens zijn naar Noord-Amerika te trekken of die daar handels-relatiën willen aanknoopen in de eerste plaats, maar buitendien ook voor ieder, die belang stelt in het leven en de belangen der Nieuwe Wereld is een bezoek van de lokalen der land- en vracht-departe menten van de Canadian Pacific Railway Company 's Gra- venhekje No. 6 te Amsterdam op dit oogenblik zeer aan te raden. De genoemde Maatschappij heeft daar eene vrij uitgebreide tentoonstelling geopend van de producten, welke in Manitoba en het noordwesten van Canada worden aan getroffen. Wat men daar vindt geeft een hoog denkbeeld van de vruchtbaarheid des lands. Talrijke soorten van aardappelen, rogge, tarwe, haver, graszaden, boonen, erwten, beetwortels, knollen, rapen, uien, maïs zijn er op eene fraaie, zeer praktische wijze in een tweetal lokalen tentoon gesteld. Verder vindt men er jams van abrikozen en tomates, doorsneden van de in Manitoba groeiende boonen, stukken steenkool, die van daar afkomstig zijn en die het midden houden tusschen betumineuse kool en anthraciet, en verder tot versiering talrijke photographiën met betrek king tot do spoor- en stoomboot-ondernemingen van de genoemde gewesten. Een kolossale hertenkop (van het zoogenaamde moote-dier) is liet eenige, dat er aan herinnert, dat we ons te midden van de producten van een land bevinden, dat nog slechts kort geleden ontgonnen is; al het overige wijst op snel toenemende cultuur. Amsterdam telt een Aap minder. Bij koninklijk besluit van 22 Januari jl. is namelijk aan David Aap de vergunning verleend om zijn geslachtsnaam „Aap" te ver anderen in dien van „Davids." De Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollandsch Noorder kwartier benoemde eene commissie, oiu de oprichting van een Ncderlandsch paardenstamboek voor te bereiden. Deze commissie, samengesteld uit de heeren J. Jireebnart Klz., jhr. mr. P. Van Foreest, J. Zijp Ilz., Herman F. Bultman en II. P. De Knt van Hardinxveld, constitueerde zich als zoodanig, en wees uit haar midden nis voorloopig Voorzitter den heer Breebaart, en als voorloopig Secretaris don heer liultmaD aan. Zij richtte zich tot een veertiental heeren, die belang in de Nedcrlandsche pnardeufokkcrij stellen, om eene vergadering over dat punt te houden, cn deze zal nu plaats hebben Maandag a. s., in een der lokaleu van het café Krasna- polsky, te Amsterdum. De concept-statuten, welke in die bijeenkomst ter tafel zullen worden gebracht, omschrijven het doel der Vereeniging: het aanleggen, bijhouden en in druk uitgeveu van stamregisters van nan de leden toebehoorende paarden, en zij bevordert al hetgeen tot vorbeteriug van het paardenras in Nederland strek ken kan. De zetel der Vereeniging zal nader worden aangewezener zal zoo mogelijk in iedere provincie eene afdeeling worden opgericht, waartoe eea getal van tien ledeu wordt vereischt, enz. De afdeelingen zijn vrij iu de keuze der middelen ter boreiking van het doel der Vereeniging en in dc regeling hurer werkzaamhedou, voor zooverre niet in strijd inet de statuton of met genomen besluiten. Elke nfdeeliug heoft het recht om ter jaarlijksche nlgcraecuc vergadering zoodanige voorstellen te doen als haar ter bevordering van het doel der Vereeniging noodig schijnen, enz. De Vereeniging bestaat uit: gewone leden,leden-begunstigers, leden-donateurs, leden van verdienste en eere-leden. De jaarlijksche contributie der gewone leden is hoogstens f10. Begunstigers verbinden zich tot ceue jaarlijksche contributie van f 10. Als donateurs worden aangenomen: Genootschappen cu hare afdcclingcn, en privuat- en publiekrechtelijke lichnmeu. Wanneer zoodanige donateurs ceue jaarlijksche bijdrage van minstens f 100 geven, hebben zij de bevoegdheid om eeu lid aan het Bestuur toe te voegen. Onze vloot bestond op 1 Januari van dit jaar uit: A. Schepen tot verdediging van kusleu, zeegaten, recdeu en stroomen, als; 1. gepantserde schepen, 4 ramsohepen, 2 rammonitors 1ste kl., 5 idem 2de kl.j 5 monitors 2de kl., 5 stoomriviervaartuigen2. ongepantserdc schopcu, 31 stoomkanonueerbootcn, 3 torpedo-booten, groot model, en 20 torpedobo'oien klein model. B. Schepen voor algemceneu dienst, als: 1. gepantserde schepen: 2 ram- torenschepen2. ongepantserde schepen: 8 schroefstoomschepen 1ste kl., 1 idem 3de kl., 4 idem 4de kl., 1 ruderstoomschip en 1 zeilschoouer. C. Schepen bestemd voor bijzondorc diensten, als: 1. wacht-en kostschepen 2 fregatten, 1 korvet en 1 oud-schroefstoomschip 4de/kl.; 2. instructie- en eiereitie-vaartuigen3 fregatten, 2 zeilkorvetten, 1 schoonerbrik, 2 brikkeu (ijzer), 1 sehroefstoomschip 2de kl., 1 zcilkorvet (ijzer), 1 kanonneerboot, 1 oud-schroefstoomschip 3de kl., 1 drijveude batterij, l flotillevuartuig eu 1 kanonueerboot. D. Schepen der Indische militaire Marine: 2 korvetten, 1 oud-schroefstoom schip lste kl., 2 rnderstoomschepeu 2de kl., 2 idem 3de kl., 5 idem 4de kl. 14 schroefstoomschepen 4de ki. eu 3 opnewings-vaartuigen. De sterkte van het korps mariniers was op 1 Januari 11. als volgt: Sterkte aan wal44 officieren, 890 onderofficieren en minderen. boord10 1207 Gezamenlijke sterkte 54 officieren, 2157 onderofficieren en minderen. Aan de bepaalde sterkte ont breken nog2 64 Volgens het jaarboekje der Koninklijke Nederlandsche Marine 1880 bestaat het corps zeeofficieren uit: 2 vice-admiraals, 4 schouten-bij-nacht, 20 kapts. ter zee, 35 kapt.-luits. ter zee, 120 luits. ter zee lste kl., 191 luits.'ter zee 2de kl. Het corps mariniers heeft: 1 kol.-comm., 3 luit.-kols., 15 kapts., 10 lste luits., 13 2de luits., 1 luit.-kol., intendant, 2 kapt.-kwartierm., 2 lste luit.-kwartierm' cn 1 kapt.-odm. van kleeding. Do geneeskundige dienst bestaat uit1 inspecteur, 2 dir. olT. van gez. lste kl., 4 dir. ofT. van gez. 2de kl., 27 off. van gez! lste kl., 28 off. vau gez. 2de kl., 11 vreemde geneesk,, tijdelyk off. van gez. 2de kl., 1 apoth. lste kl., 2 apoth. 2do kl. De administr.itie heeft: 1 hoofd inspecteur, 2 inspecteurs, 24 off. lste kl., 51 off. 2de kl., 1 off. 3de kl. en 7 aclj.-administrateurs. Dc stoomvaartdienst heeft: 5 off.-machinisi lste kl. eu 5 idem 2de kl. Het korps ingenieurs telt: 1 hoofd-ing. adviseur voor scheeps bouw, 3 hoofd-ing., 3 ing. lsto kl, en 6 idem 2de kl. Een echtpaar gelijkt op een schaar. De twee helften kunnen niet gescheiden worden. Soms bewegen zij zich in verschillende richtingen, maar zij straften ieder, wie er zich tusschen waagt. Sydney Sraith. De tijd is een stoomwagen voor verliefden, een diligence voor kooplieden, een trekschuit voor oude lui en een pijn bank voor zieken. Iemand, waarvan kinderen vragen: „Wanneer zal hij komen?" Mannen„Waar moet hij heen Grijsaards: „Waar is hij gebleven?" C. E. Van Koetsveld. Buitenland. Gisteren middag heeft te Londen eene demonstratie van werkeloozen plaats gehad, de omvangrijkste die men zich sedert jaren herinnert. Het Trafalgar-plein was door eene dicht opeengedrongen menigte bezet. Een aantal socialistische redenaars voerden het woord, en gaven aan de Regeering te kennen, dat de demonstratie nu nog een vredelievend karakter droeg en dat de deelnemers zich ustig zouden houdej^ maar dat zij een volgenden keer de bakkerswinkels zouden plunderen, indien de Regeering hun geen werk verschafte.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2